- Domů
- Články
- Zákoník práce
- Práce přesčas 2013 dle nového zákoníku práce
Práce přesčas - jaká práva má váš zaměstnavatel a jaká vy?
Autor: <a href="https://plus.google.com/114772445340174690142?rel=author">Alžběta Vybíralová</a> | 24.6.2013Zaměstnavatel má právo nařídit určité množství přesčasových hodin svým zaměstnancům, pokud je to potřeba z provozních důvodů. Víte, jak dlouho můžete pracovat přesčas, jaké máte povinnosti a jaká práva?
Podmínky
Ze zákona má zaměstnavatel právo nařídit přesčas ve výjimečných případech, a to převážně z provozních důvodů. Bohužel není stanoveno, co jsou tyto výjimečné případy, a tak si mnoho zaměstnavatelů leckdy dělá, co chce, a nařizuje přesčasy i bez větších důvodů. Vykonávání přesčasů může iniciovat i zaměstnanec, většinou z důvodu vyššího ohodnocení za tyto odpracované hodiny.
Jako práce přesčas není započítávána práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu, pokud si takto zaměstnanec napracovává zaměstnavatelem schválené volno. Přesčas by neměl být běžnou záležitostí pracovního života zaměstnance. Za vykonávání práce přesčas není považováno svévolné zdržování se na pracovišti a výkon práce před skončením nebo zahájením pracovní směny bez příkazu nebo souhlasu zaměstnavatele.
Vykonávání přesčasů iniciované zaměstnancem nemusí být zaměstnavatelem odsouhlaseno písemně ani ústně, může se objevit v podobě mlčky akceptovaného jednání zaměstnanců. V takovém případě se ale může stát, že budete-li vyžadovat zpětně vyšší platové ohodnocení či náhradní volno za své přesčasy, zaměstnavatel může říci, že o nich nevěděl či že nebyly nutné. Pokud se o vykonávaných přesčasech zaměstnavatel dozví a nepřeje si, aby je zaměstnanec dále vykonával, je povinen mu tuto činnost zakázat.
Přečtěte si také:
Příplatky ke mzdě a jejich sčítání
Proplácení
Zaměstnavatel je povinen uhradit zaměstnanci o 25% vyšší průměrnou hodinovou mzdu za každou hodinu práce, nebo mu poskytnout do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce přesčas či v jinak dohodnuté době náhradní volno o délce odpracovaného přesčasu. Přesčasy kompenzované náhradním volnem nejsou ohodnocené vyšším platem. Přesčas může být nařízen i v době nepřetržitého odpočinku v týdnu (nařízen jako 38 hodin týdně v kuse pro většinu zaměstnanců, 48 pro mladistvé, v dalších speciálních případech naleznete více zde) a je ohodnocen příplatkem v podobě 50% průměrného hodinového výdělku.
Limity
Prvním limitem pro vykonávání přesčasů jsou přesčasy, které vám může nařídit zaměstnavatel. Jedná se o maximálně 8 hodin v jednotlivých týdnech a součet 150 hodin v celém roce. Je tedy nelegální pracovat dva osmihodinové zaměstnavatelem nařízené přesčasy o jednom víkendu, i kdybyste už žádný přesčas za celý rok neměli.
Je možné se přes tento limit dostat, a to se souhlasem zaměstnance. V tomto případě se limit mění na 8 hodin v průměru za týden, počítáno na celý kalendářní rok a to i na dobu, kdy zaměstnanec není v práci – je například nemocný nebo má dovolenou. Období s takovým průměrem může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Toto období lze prodloužit na 52 týdnů pomocí kolektivní smlouvy. Po dohodě obou zúčastněných stran lze tedy odpracovat 416 hodin přesčasů na rok – 150 nařízených (či dohodnutých) a 266 se souhlasem zaměstnance. Také do tohoto limitu se nepočítají hodiny přesčasu, za které bylo poskytnuto náhradní volno. Speciální podmínky platí pro přesčasové práce ve zdravotnictví.
Co zaměstnavatel může a musí
- Může nařídit práci přesčas z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku v týdnu nebo nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami.
- Může nařídit zaměstnanci práci přesčas s maximálním počtem hodin 150 za rok a 8 hodin v každém týdnu. Pro přesažení tohoto limitu se musí domluvit se zaměstnancem.
- Musí připlatit zaměstnanci za práci přesčas 25% průměrného výdělku navíc nebo mu kompenzovat odpracovaný přesčas náhradním volnem, které je povinen poskytnout v době do tří kalendářních měsíců od výkonu přesčasu či v době jinak dohodnuté se zaměstnancem.
- Pokud neposkytl volno do této stanovené doby, je nucen vyplatit příplatek za přesčas zaměstnanci zpětně.
Práce přesčas a státní svátek
Nařídit práci přesčas při státním svátku (nebo ve dnech pracovního klidu) pouze ve výjimečných případech nebo se souhlasem zaměstnance. Jde o:
- naléhavé opravné práce
- nakládací a vykládací práce
- inventurní a závěrkové práce
- práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu
- při živelných událostech a v jiných obdobných mimořádných případech
- práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva
- práce v dopravě
- krmení a ošetřování zvířat
- práce v nepřetržitém provozu
- práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele
To, co pro vás znamená nepřetržitý odpočinek v týdnu, by mělo být jasně stanoveno zaměstnavatelem. Například jestliže účetní pracuje ve všední dny a o víkendu má volno, nepřetržitý odpočinek v týdnu je pro ni sobota a neděle. S tímto časem se počítá stejně jako se státním svátkem.
Příplatky poskytované z různých důvodů se sčítají. Za práci přesčas máte nárok minimálně na 25% mzdy navíc, není-li ve smlouvě uvedeno jinak, tzn. více, nebo na náhradní placené volno v délce odpracovaného přesčasu. Za práci při státním svátku nebo nepřetržitém odpočinku v týdnu máte nárok na další příplatek ve výši 100% vaší průměrné mzdy.
Pokud tedy běžně pracujete od pondělí do pátku osm hodin denně, na čtvrtek připadne svátek a vy pracujete dvě hodiny přesčas, tj. 10 hodin, náleží vám mzda 100% za běžně odpracovaný den 8 hodin, 25% příplatek z průměrné mzdy za přesčas 2 hodiny a dalších 100% mzdy za odpracovaných 10 hodin, protože se jedná o svátek. Celkový plat za tento den bude 200% mzdy za prvních 8 hodin a 225% mzdy za další dvě hodiny (přesčas).
Může se stát, že vám zaměstnavatel po právu nařídí přesčas v sobotu, která bude zároveň státním svátkem. V práci strávíte 4 hodiny a protože se nejedná o váš běžný pracovní den, jedná se automaticky o přesčas, navíc jde o práci v nepřetržitém odpočinku v týdnu, proto je příplatek 50%. Protože jde i o státní svátek, celková suma bude 100% + 50% + 100% = 250% vašeho průměrného platu.
Zaměstnancům běžně pracujícím o víkendu náleží dle zákona příplatek 10% za práci v sobotu a v neděli. Sumy se opět sčítají, takže dělník běžně pracující v sobotu, který pracuje osm hodin a na sobotu připadne státní svátek, získává: 100% (běžná mzda) + 100% (práce ve státní svátek) + 10% (za práci v sobotu) = 210%.
Sčítají se vždy všechny příplatky za nestandardní práci - práce přesčas, práce ve státní svátek, práce v nepřetržitém odpočinku v týdnu, práce v sobotu a v neděli, práce v nočních hodinách, práce ve ztíženém pracovním prostředí.
Způsob obcházení přesčasů
Pro zaměstnavatele se nabízí možnost obejít placení mzdy navíc přesčas dělajícího zaměstnance sepsáním dvou různých smluv s oním zaměstnancem. S touto možností se v zákoně počítá, a proto je zakázáno uzavírat se stejným zaměstnavatelem dvě smlouvy, které pojednávají o výkonu druhově stejné práce. Je však možné využít sepsání smluv o dvou druzích práce. Zaměstnavatelé využívají přesčasové práce k nahrazení dočasně nepřítomných zaměstnanců (nemoc, úraz, dovolená,…) nebo k překlenutí provozně náročného období (stěhování firmy,…). Pokud jsou ve firmě trvale potřeba přesčasy, signalizuje to nedostatečný počet zaměstnanců a je třeba, aby se takovýto problém řešil nabráním zaměstnanců nových.
Kdo nemůže vykonávat práci přesčas
Zaměstnavatel nemůže nařídit přesčasovou práci a ani si ji dohodnout s těhotnými zaměstnankyněmi a s mladistvými zaměstnanci – do věku 18 let. Není možné nařídit práci přesčas zaměstnankyním a zaměstnancům pečujícím o dítě mladší než 1 rok, je však možnosti se na ní s nimi dohodnout. Práce přesčas též nemůže být vykonána zaměstnanci, kteří mají zkrácenou pracovní dobu ze zdravotních důvodů bez snížení mzdy.
Nárok na uznanou práci přesčas mají zaměstnanci se sjednanou kratší pracovní dobou až po odpracování běžně uplatňované pracovní doby u svého zaměstnavatele. Pokud máte zkrácenou pracovní dobu 6 hodin a běžná pracovní doba ve vaší firmě je 8 hodin, teprve po odpracování osmi hodin se vám mohou začít počítat přesčasy ohodnocené mzdou navíc za další odpracovaný čas. Toto opatření je z důvodu jinak možného zvýhodňování kratší pracovní doby vyšším platem. Není možné zaměstnancům s kratší pracovní dobou práci přesčas nařídit, ale pouze ji s nimi dohodnout.
Příplatky za přesčas od roku 2012
Do roku 2012 bylo u vedoucích pracovníků možné začlenit příplatky za přesčasy přímo do běžného platu. Zaměstnanec pak neměl nárok na příplatek za nařízených odpracovaných až 150 hodin ročně, což v případě pro něj nevýhodně nastavené smlouvy mohlo znamenat, že mohl pracovat zadarmo i 150 hodin za rok. Novela zákona v roce 2012 tento způsob povolila uplatnit i na běžné zaměstnance a u vedoucích pracovníků zvýšila limit příplatků začleněných do mzdy až na 416 hodin ročně. Obojí musí být součástí dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Dejte si proto pozor a pracovní smlouvu si pořádně přečtěte, než ji podepíšete.
Štítky
Přesčasová práce Přesčasové hodiny Přesčasové příplatky Přesčasy 2013 Přesčasy dle zákoníku práce Práce přesčas v těhotenství Práce přesčas vedoucí pracovník Přesčas ve svátek Příplatek za přesčas Práce přesčas ve státní svátek Příplatky v práciKategorie
Komentáře
Dobry den chtel bych se zeptat jestli je mozne chodit 12h 4 dny a jeden den 8h...ve smlouve mam ze muzu udelat 416h za rok..moje normalni pracovni doba dle smlouvy je 7,5 hodiny(30min.prestavka,takze 8h)takze delam16-20h prescasu tydne a to i nocni,nekde jsem cetl ze nocni smeny nesmi byt s prescasy....to ze nemam prillatky za prescasy je vec druha.....muze me byt narizeno porad jen 8 h tydne? Ikdyz treba jeden tyden nejdu? Bylo tu receno neco o tydenim prumeru
Dobrý den,
pracuji ve firmě jako THP zaměstnanec ve stavebnictví.od Srpna 2010 do Prosince 2014 mam na kontě přes 500 přesčasových hodin. V současné době jsem ve výpovědní době (výpověď podaná mnou),ale zaměstnavatel odmítá přesčasové hodiny proplatit a je prosím zaměstnavatel povinnen přesčasové hodiny alespoň proplatit? Nebo alespoň hodiny,
dobry den pracuju v obchodnim dome jako uklizec spoli s manzelkou a jejim bratrem od pondelka do patku od 4 rano do 22 vecera meli jsme to rozvrzene po 6ti hodinach jen ze reditel chce a nuti mne ad tam jsem od 4 do 14ti hodin a da mi ad jdu neco udelat cos mi zabere treba 1 hodinu a do toho mi da neco jineho a ad jdu hned pote mi rika proc to nedelam co mi dal za praci a kdyz so odebehnu po 4,5 hodinach na "cigaro" tak vola memu sefovi ze stale chodim kourit a nebo kdyz se mne na neco pta a chci odpovedet tak se otoci a jde pryc a kdyz si postezuju memu primemu vedoucimu tak on se ho na to zepta a jen se dovim ze si vymislim a co jsem zjistil ze pam reditel si vymisli ma nme lak se muzu branit?? dekuji za odpoved milos (jsme externi uklisova firma)
Dobrý den,
jestliže máte delší pracovní dobu než ve smlouvě, nebo než povoluje zákon, tak se samozřejmě bránit můžete. To samé pokud jste terčem šikany na pracovišti. Tyto problémy řeší hlavní Inspekce práce, kam můžete podat stížnost.
smi si redirel tesca vyzadat kamerove zaznamy o me praci jak a v jaky cas kde jsem pracuji tam jalo uklizec jsme externi firma a ochranka taktez tak jestli je to trestne nebo ne kdyz je to bez meho vedomi a jak se mohu branit dekuji a dekuji i za predeslio odpoved
Dobrý den,
pracuji ve deoucí pozici a můj zaméstnavatel požaduje, abych byl v práci vždy o 30min. dříve než je oficiální start směny. Ovšem těchto 30min. mi nechce proplácet či dávat na náhradní volno. Důvod je prý ten, že to patří k mé pozici. Ale já mám podepsanou smlouvu na 37,5hod týdně. Má na to právo?
Děkuji, Pavel
Dobry den pracuji jako kuchar a az 5 mesicu v kuse mam vic jak 260 hodin mesicne..pracuji o vikendech ve statni svatky proste porad..mzdu dostavam ale nejaky priplatky za praci pres cas o vikendu a svatky sem nevidel ani korunu a nase sefova na to vubec neraguje..jak se muzu branit? dekuji Vam za odpoved
Dobrý den,
bránit se samozřejmě můžete, ale otázka je, jaký to bude mít efekt - v pohostinství je situace taková, často ještě horší. Jinak se můžete obrátit na Inspekci práce, ale budete potřebovat důkazy. Dále, pokud vám zaměstnavatel dluží 5 měsíců nějakou část mzdy, můžete okamžitě rozvázat pracovní poměr.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda zaměstnavatel může vydat zákaz vybírání přesčasových hodin.Děkuji.
Dobrý den. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou, na 40 hod. týden, do konce roku 2015 s 3. měsíční zkušební dobou. Ve smlouvě mám uveden základní plat (tudíž nemám hodinovku). Chci se jen zeptat, jak je u takovéhle smlouvy placen svátek? Nikde totiž není o svátku ani čárka, musí být ve smlouvě uvedeno, že se pracuje i o svátcích atp.? Ještě je tam věta, že zaměstnavatel může zaměstnanci přiznat odměnu až do výše 50% základní měsíční mzdy. Poraďte mi, prosím. Děkuji
Dobrý den,
v takovém případě podle nás ve svátek normálně nepracujete, ale mzdu za něj dostáváte.
Pokud ve smlouvě není uvedeno jinak, o odměnách zřejmě bude rozhodovat zaměstnavatel libovolně, nebo podle nějakých vnitřních předpisů.
Dobrý den, šlo by ujasnit placení práce o svátku , která se nejspíš blíží hned dvakrát.
Minulé roky svátek vycházel v týdnu, takže se formou dohody se odpracoval svátek a náhradní volno se čerpalo na začátku nebo na konci danného týdne.
Ale teď je situace jiná a svátek připadne na konec týdne a je potřeba splnit výrobu (nejspíš oba květnové svátky)
Samozřejmě, že nařídit nám práci svátek nemůže, ale pokud to bude chtít obejít, tak může dát pátek svátek a jít sobotu a tu už by jsme povinně museli. Proto je lepší se dohodnout, zatím byl vždy férový přístup, ale jak jsem psal zatím se to vždy řešilo náhradním volnem.
Jaká je tedy forma odměny za svátek :proplacený svátek + odpracované hodiny a příplatek 100% pokud se volno nečerpá nebo jen mzda ve svátek a 100% příplatek za práci ve svátek? Za odpověď děkuji Milan
Dobrý den,
mrkněte se na náš článek věnovaný tomuto tématu: <a href="http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/priplatky-za-praci-v-noci-prescas-ve-svatek-o-vikendu-a-jejich-scitani" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/priplatky-za-praci-v-noci-prescas-ve-svatek-o-vikendu-a-jejich-scitani</a>
Zdravím,
mám šestihodinovou pracovní dobu, jednou měsíčně jsem přistoupila na cca 3 hodinový přesčas, který nadělávám většinou o víkendu. Tentokrát po mně zaměstnavatel vyžaduje sobotní osmi hodinovou pracovní směnu. Může být tato přesčasová směna delší než má běžná pracovní doba?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den
Kolik minut mám být před začátkem pracovní doby
Dobrý den,
v § 114 odst. 1 zákoníku práce se hovoří o "poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku". Z čeho mohu odvodit, jestli se jedná o náhradní volno placené nebo neplacené?
Děkuji
Dobrý den zaměsnavatel mě nutí dělat přesčasy více jak 8 hodin,týdně ročne mam i 350 hodin tak jsem mu řekl že je dělat nebudu dokud mi za to nepřida 5000kč. řekl mi že valorizace bude ale urcite ne 5000kč a jestli to nebudu akceptovat tak si najde jine zamestnance. Ma na to právo aby mě vyhodil jak nechci delat vic jak 8 hodin týdně predem dekuji za odpoveď
Dobrý den, mám nárok na proplacení + příplatek za státní svátek? Pracuji 12 hod. směny tzv. kr. a dl. týden a st. svátek mi vyšel na pátek můj prac. den. Zaměstnavatel tvrdí, že při 12cti hodinových směnách na proplacení svátku nárok nemám, prej jak by k tomu přišel.
V předešlém zaměstnání nám svátky propláceli i při těchto 12cti hod. směnách.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chci se zeptat na svou situaci s přesčasy. Od května minulého roku jsem zaměstnaná v závodní kuchyni jako provozní pracovník("děvče pro všechno")na HPP na 40 týdně pracovní doby, ale většinu času jsem strávila v balených jídlech kde to funguje tak, že se neobjedná hrozné množství balenek na udělání a pak je zaměstnancům řečeno že tam budou dokud to nebude hotové, takže přesčasy jsou zde na denním pořádku. Jde ale o to, že nikdo z nás za přesčasy jindy neviděl ani korunu a že nám bylo řečeno, že pokud si přesčasy do 3 měsíců nevybereme tak že propadají, takhle majitel tu firmu vede! A teď k mé věci, smlouvu zde mám na dobu určitou do 30.6.2015, našla jsem si novou práci takže končím. Ale z minulého měsíce mám 27,5 hodin přesčasu a vím že za to neuvidím ani korunu a tak jsem řekla, že si je chci vybrat náhradním volnem, ale poslední měsíc mně přesunuly do firemní kantýny(kantýnská odešla) a zatím za mně nemají náhradu a nechtějí mi umožnit náhradní volno. Tak se Vás chci zeptat jestli jsem v právu a mohu říct, že si přesčasy prostě vyberu a hotovo?? Mně se totiž více než proplacení hodí to volno, protože si potřebuji poběhat věci k novému zaměstnání- vstupní prohlídka u jejich lékaře, vyřízení a vyzvednutí vstupního čipu, nákup oblečení atd.. Předem děkuji za radu
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s těhotenstvím a odmítnutím přesčasů. Vím, že ze zákona těhotné ženy nesmí dělat přesčasy, ale jde mi o to, zda to musím zaměstnavateli nějak písemně doložit nebo stačí pouze mé slovo, že těhotná jsem. Nikde jsem se toto nedočetla a zaměstnavatel po mě chce potvrzení od lékaře.. což se mi moc nelíbí. Díky za odpověď.
dobry den pracuji pekárně z kde je 24 hodin mam vůbec nárok na Víkend dělám od 17:00 do 3 rána už sem tam 9 den. děkuji
Dobrý den,pracuji v 2 směnném provozu - ranni,odpolední 8 hodinove směny.Na odpoledni nastupujem někdy i až v 18:00 a i s presčasem končíme páteční odpolední někdy i v sobotu o pul 5 ráno !! ptám se zda-li mužeme delat odpoledni smenu v pátek po pulnoci když už začíná sobota a máme nárok na odpočinek ? dekuji za odpoveď
Dobrý den,nastoupila jsem jako prodavačka do firmy,ve které má zaměstnavatel dobře smlouvou ,,ošetřené "přesčasy,ale dověděla jsem se od kolegyň,že pokud nám nevy chází směna na státní svátek ne že ji nemáme zaplacenou,ale musí se naddělávat.Potvrťe mi prosím,že je to totální blbost,která odporuje nejen logice,ale i zákoníku práce.Děkuji
Dobrý den,pracuji jako pečovatelka,ve státním zařízení.Dělám krátký a dlouhý týden 12h.V letošním roce se nám již několikrát stalo ,že naše směny byly zkráceny ,třeba i o dva dny,tedy neproplaceny,přitom jsme tyto směny odpracovaly.Na dotaz proč,nám bylo oznámeno ,že fond
pracovní doby není na tolik hodin stanoven v konkrétním měsici.Přeci každý měsíc musím odpracovat určitý počet hodin a někdy jich je více,podle toho, zda začínáme hned první den v měsíci.Má naše
vedení na tento postup právo?Nejedná se o přesčasy.Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pracuji jako učitelka a zamšstnavatel po mě chce, abych dvě soboty šla do práce od 9-13hod na den otevřených dveří bez proplacení, či náhradního volna- prostě zdarma! Mám čtyřletého syna a o víkend nemám ani školku.. Jaké mám možnosti? Děkuji!
Dobrý den,pracuji ve firmě na pozici kde je riziko syndromu karpalního tunelu 3-ho stupně .Muže mi zaměstnavatel nařizovat přesčasy? A také mě zajimaji bezpečnostni přestávky.Nynější stav je takový:jedna 10-ti minutová placená přestávka za celý den bez ohledu na přesčasy tzn.že i za 12 odpracovanych hodin máme jednu 10-ti m inutovou přestávku placenou. Dle mého názoru máme nárok na placenou 10-ti minutovou přestávku každé dvě hodiny nepřetržité práce a kryje li se bezpečnostni přestávka s obyčejnou přestávkou měla by tato přestávka být placená,i když pracujem nepřetržitě jen hodinu a 55minut. Děkuji za odpovědˇ.
Dobry den,chci se zeptat.Pracuji na jednu smenu.Na prescas chodim i soboty,odracuji 6hod.Na pozvani nadrizeneho.Ted dve soboty po sobe jdouci jsem odracoval jen 5,5hod a nadrizeny mi rekl,ze mi ty dve soboty nezaplati, ze si mam vybrat nahradni volno.Odvolava se na Zakonik prace. Nevim jestli je tohle mozne. Dekuji za odpoved
Dobrý den chci se zeptat muže zaměstnavatel nařídit přesčas z noční směny ještě na ranní? Myslím to tak že po odpracovaní noční směny zůstat celou ranní děkuji.
Dobry den
Zamestnavatel mi naridil v pulce smeny prezcas.Jelikoz nemam koho kdo by mi vyzvedl dite ze skolky musel jsem odmitnout
Na konci mesice jsem zjistil ze mi byly kracene premie
a kdyz jsem se zeptal za co tak mi bylo receno ze za to
Ze jsem nezustal na prezcas a ze jsem si nekoho nesehnal na
vyzvednuti ditete jak mam postupovat dal jelikoz vim ze situace
se muze opakovat a jestli vubec na to mel pravo mi kratit premie
Dekuji
Dobrý den, jak je to s pracovní smlouvou? Když mám u zaměstnavatele 2 smlouvy na dobu určitou musí následovat smlouva na dobu neurčitou? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
v měsíci jsem odpracovala 11 hodin přesčas, ale zaplatili mi jen 9. Může toto zaměstnavatel udělat? Žádné náhradní volno jsem nedostala. Děkuji za odpověď
Dobrý večer zajímá mě když mám smlouvu na 40 hodin týdně v rámci nerovnoměrně rozvržené pracovní doby jako prodavačka je otevřeno 7 dní v týdnu bylo mi řečeno že fond má být na tento měsíc 184 hodin a já mám jen 171 hodin odpracováno tak mi tam vedoucí musela dát 2 dny dovolené abych se vešla do hodin protože jsou svátky které si musím nadělat pracovní dobu máme 10.5 hodiny a po odečtený svač je to 9.5 hodiny čisté tak by mě zajímalo jestli v pracovním kalendáři se mě týká tech 168 hodin které musím odpracovat za měsíc a nebo tech 184 hodin které jsou většinou pro lidi co dělají dvanáctky a hlavně jestli si musím nadělat svátek pokud je zavřeno a nejde se do práce proč si ho musím nadělat
Dobry den,kdyz zamestnavatel me dal volno od 18.12 do 4.1 stim ze me hodiny pujdou do minusu a budu muset si je nadelat za dva mesice,tak by me zajimalo jestli tumto neporusuje zakonnik prace a zdali to tak jde,protoze chce aby jsme delali 12 hod.dennejen kvuli tomu ze nas koupila nova firma a delame prestavbu tak jestli jsem povinna pristoupit na tady toto.dekuji
Dobrý den.Pracuji v třísměnném provozu po 7,5h denně a vedoucí nám chce nařídit 13 přesčas v řadě.Má na to právo? Dále mám paušální plat a přesčas nemám placený, prostě zadarmo. Prý pouze formou výběru náhradního volbách , které ale nemám při objemu zakázek kdy vybrat. Ve smlouvě jsem se nikde nedočetl,že bych byl povinen pracovat zdarma.Děkuji za odpověď.
Přeji vám všem hezký den,pozorně jsem si přečetl všechny vaše dotazy.Jsem ve vedení odborového svazu a problémy s přesčasama jsou u nás ve firmě neustále.Fakt je ten že zaměstnavatelé se nustále snaží obcházet zákon. Ale existují jen opravdu některé jasně stanovené vážné důvody k nařízení přesčasů dané zákonem vyz :Zákoník práce.Je třeba si je řádně přečíst a pokud je porušován zákon, obrátit se na inspektorát práce o pomoc.Ne každá bitva je předem prohraná.Nebo nemám pravdu?
Dobrý den, Vám všem. Prosím o informaci, zda je zákonná norma na dobu oznámení přesčasů. Může mi nadřízený oznámit přesčas na ten daný den? Obzvláště rád to oznamuje těsně před ukončením řádné směny. A kolik hodin je možno nařídit na 1 den ( 8 hodin je na týden, odpočinek mezi směnami 12 hodin)? Předem děkuji
Dobrý den,jsem zaměstnanec a majitel firmy nám nastavil pracovní dobu 8 dní 11 hodinové směny a 4dny volna a když to vyjde na víkend tak dělám dvanáctky,volno dostanu přes týden a víkendové hodiny se mi ztratí pravděpodobně v týdenních hodinách .kolikrát se mi stane že si v neděli od sedmi ráno do prace a pracuju do pondělí do rána do sedmi hodin.mysle jsem ze jako zaměstnanec budu mít normální práci a ne otročení.Můžete mi poradit jak se mám zachovat?
Dobry den mam šest nocnich mohou mi naridit vice hodin v noci dekuji
Dobrý den,pracuji v zubní ordinaci. Zde mám každý den minimálně půl hodinový přesčas již 5 let. Moje zaměstnavatelka mi přesčasy neplatí,nedává mi žádné náhradní volno a ani prémie. V pracovní smlouvě přesčasy nemám sjednané a když se ozvu,že bych chtěla,aby mi přesčasy platila,tak odmítá. Jak mám postupovat,aby mi je proplácela? Děkuji
dobry den chtel sem se zeptat jestli je mozne pracovat celej tyden od 6:00 hod do 19:00 hod což znamena 13 hod v praci a 1 hod volna na obed.pak tedy mame tyden volna ale mezitim nas nekdy zavolaj do prace,jak je to placene a muze si tohle zamestnavatel dovolit?jedna se o temer narocnou praci(těžba nerostných surovin v lomu).jake jsou podminky v lomech.dekuji predem za informaci.
Dobrý den potřebovala bych poradit pracují jako uklizečka krátký dlouhý týden mám 12hodinovou směnu mám dvě malé děti,bohužel naše vedoucí nás pořád nutí do přesčasů.Ikdyž mám dlouhý týden tak mi nutí přesčas takže dělám dva dny jeden den volna a čtyři dny v kuse,aby nebylo málo tak po dlouhem týdnu v krátkém chce opět přesčas já i moje 2 kolegyně jsme vyčerpané,unavené nemáme dostatek odpočinku,když jsem se na to ozvala tak mi bylo řečeno, když se mi to nelíbí tak můžu si hledat jinou prácí.A když nepříjdem v ten den co máme nařízený přesčas tak nám chce strhávat 200kc. z výplaty idyž máte svoje dny odpracované dá se nějak bránít? Děkují za odpověd.
Dobrý den,
přesčasy by měly být nařizovány jen ze závažných důvodů a to výjimečně. Můžete to vaší vedoucí oznámit. Pokud nedojde ke zlepšení, můžete dokonce podat stížnost na inspekci práce, ovšem otázkou je, jestli to k něčemu bude a zda tím opravdu neriskujete své zaměstnání.
Dobrý den děkují za reakci chtěla bych se ještě zeptat ve smlouvě mám 8 hodin denně v pětidenním pracovním týdnu,týdenní uvazek tedy činí 40.hod.Ale mi děláme těch 11.5hod nepočítam svačinu bohužel mi ve výplatních lístkách nesedí hodiny,mám třeba 14 odpracovaných dnů s 1 přesčasem takže patnáct, ale na výplatním lístku mám 14dnů 160h. místo 161h. za těch 15 dnů bych měla přece mít 172.5h. nikdy jsme nedostali odměny, ale naše přesčasy co máme nám píšou do odměn což by to přece mělo být zlváštˇjak odměny tak i přesčasy takže by mě zajímalo zbývajíci hodiny,které nemám započítané pracují za darmo tudíš mě okrádají? Kolegyně řekla,vedouci,že ji nesedí hodiny vedoucí se sní hadala a řekla jí, že se nemá starat,že nemá ekonomickou školu a zase ta věta,když se jí to nelíbí může jít.Můžete mi prosím poradit co v takové situaci dělat?Moc děkují za odpovědˇ.
Dobry den,mám otázku o přesčas. Je úterý, v pátek už je státní svatek, začínají Velikanoce. Dneska jsme se dozvěděli, že va pátek MUSIME přijít do práce (pracovní doba pondeli-patek 2 směnný provoz 7,5hod denně). Chci vědět jestli zaměstnavatel může nařídit nám přesčas, a když ano tak kolik % musí proplatit?
ZAMESTNAVATEL NAS NUTI PRACOVAT 6 NOCNICH SMEN,SMENU ZACINAME NEDELI,ATO POKAZDE KDYZ MAME NOCNI MUSIME CHODIT 6 SMEN,VYHROZUJOU ABSENCI,ZTRATOU BONUSU,PREMII,A DAVAJI NA PODEPSAT PPIR NARIZENYM PRESCASE,MA NATO PRAVO JEDNA SE O AUTOMOBILOVY PRUMYSL
MZDOVY VYMER 21000 KC.UVEDENA MZDA BYLA SJEDNANA JIZ S PRIHLEDNUTIM K PRIPADNE PRACI PRESCAS.V SOULADU S PLATNOU PRAVNI UPRAVOU A VNITRNIM MZDOVYM PREDPISEM VAM BUDOU POSKYTOVANY TAKE ZAKONNE PRIPLATKY.TYDENNI PRACOVNI DOBA CINI 37,5 HODIN. ZAJIMALO BY ME JESTLI MAM NAROK NA PRIPLATEK ZA ODPOLEDNI, NOCNI SMENNU A STATNI SVATEK. ZAMESTNAVATEL ME TY PRIPLATKY A SVATKY NEPLATI. RIKA ZE TO MAM VE MZDOVEM VYMERU 21000KC.JAK TO TEDA JE........DEKUJI ZA RADU.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, přítel chodí do práce na dvousměnný provoz - 12h denní nebo 12h noční. Měl by mít krátký týden (tzn. po,ut volno-st,ct práce-pa,so,ne volno) nebo dlouhý týden (po,ut práce-st,ct volno-pa,so,ne prace). Bohužel jeho zaměstnavatel tyto kratké a dlouhé týdny nedodržuje (protože jich je v práci málo) a má volno třeba jen jeden den v týdnu. Jak se proti tomu lze bránit? Děkuji.
Dobrý den.Pracuji v nepřetržitém provozu.Dělám dvanáctky.Na jaký příplatek mám nárok,když jdu na přesčas v sobotu nebo v neděli?Zaměstnavatel mi dává 35%.Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Pracuji na směny v nepřetržitém provozu. Vedoucí přišel s nápadem že každý zaměstnanec bude mít do roka 100 hodin přesčas...... Já s přesčasy problém nemám. Rád jdu když je třeba pomoct, ale nechci je proplácet a raději si za ně vybírám volno. Vedoucí je však proti a nechce volno poskytovat. Jaké mám vlastně možnosti. Někde jsem četl, že záleží čistě na zaměstnanci jestli peníze nebo volno. Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Od půlky Března máme nařízené přesčasy 8hod týdně.(někdy pracujeme i více hod) nyní jsme podepisovali papír, že máme odpracováno 150hod může nám zaměstnavatel dále nařídit přesčasy nebo už je to dobrovolné? A dále nám tvrdí, že pokud půjdeme ve svátek do práce(na 8hod), že 100% příplatek nedostanem, ale bude to pouze příplatek za přesčas. Může se takto zachovat? Děkuji!
dobrý den .muže mi zamestnavate dat ve statni svatek praci.a když řenu že nepujdu,tak vyhrožuje ačkem že chytne i na plat. děkuji
chděl jsem se zeptat mám 3dny prace po 12 honinach a nadřizení my mezi volnem nařidil přesčas má nato pravo ? dekuji jakub
Dobrý den .Jsem skoro rok zaměstnána v supermarketu jako prodavačka ,po celou dobu dělám na 30 hodinový týdenní úvazek s tím že mi předloží vedoucí harmonogram směn který několikrát do měsíce změní a přidá mi směnu takže nakonec mám třeba i 161 hodin.S bývalým manželem máme společnou insolvenci ,ex nemá příjmy tak platí jen 1300 a mě ted začali strhávat3000,proto nechci dělat hodiny navíc ,mám možnost se nějak bránit a odmítnout přesčasy? Děkuji
Dobrý den, jsem vedoucí zaměstnanec ve zdravotnictví a mám příplatek za vedení 1500,-. Nyní zaměstnavatel nám nařizuje odpracovat 150 hod. ročně bez jakékoliv náhrady (proplacení či náhradní volno. Má na to právo? Ze Zákoníku práce mi to není úplně jasné.
Děkuji za odpověď
Dobrý večer, je pravda, že pokladní nesmí dělat 8 hodin? Děkuji
Přidat komentář