- Domů
- Články
- Zákoník práce
- Práce přesčas 2013 dle nového zákoníku práce
Práce přesčas - jaká práva má váš zaměstnavatel a jaká vy?
Autor: <a href="https://plus.google.com/114772445340174690142?rel=author">Alžběta Vybíralová</a> | 24.6.2013Zaměstnavatel má právo nařídit určité množství přesčasových hodin svým zaměstnancům, pokud je to potřeba z provozních důvodů. Víte, jak dlouho můžete pracovat přesčas, jaké máte povinnosti a jaká práva?
Podmínky
Ze zákona má zaměstnavatel právo nařídit přesčas ve výjimečných případech, a to převážně z provozních důvodů. Bohužel není stanoveno, co jsou tyto výjimečné případy, a tak si mnoho zaměstnavatelů leckdy dělá, co chce, a nařizuje přesčasy i bez větších důvodů. Vykonávání přesčasů může iniciovat i zaměstnanec, většinou z důvodu vyššího ohodnocení za tyto odpracované hodiny.
Jako práce přesčas není započítávána práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu, pokud si takto zaměstnanec napracovává zaměstnavatelem schválené volno. Přesčas by neměl být běžnou záležitostí pracovního života zaměstnance. Za vykonávání práce přesčas není považováno svévolné zdržování se na pracovišti a výkon práce před skončením nebo zahájením pracovní směny bez příkazu nebo souhlasu zaměstnavatele.
Vykonávání přesčasů iniciované zaměstnancem nemusí být zaměstnavatelem odsouhlaseno písemně ani ústně, může se objevit v podobě mlčky akceptovaného jednání zaměstnanců. V takovém případě se ale může stát, že budete-li vyžadovat zpětně vyšší platové ohodnocení či náhradní volno za své přesčasy, zaměstnavatel může říci, že o nich nevěděl či že nebyly nutné. Pokud se o vykonávaných přesčasech zaměstnavatel dozví a nepřeje si, aby je zaměstnanec dále vykonával, je povinen mu tuto činnost zakázat.
Přečtěte si také:
Příplatky ke mzdě a jejich sčítání
Proplácení
Zaměstnavatel je povinen uhradit zaměstnanci o 25% vyšší průměrnou hodinovou mzdu za každou hodinu práce, nebo mu poskytnout do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce přesčas či v jinak dohodnuté době náhradní volno o délce odpracovaného přesčasu. Přesčasy kompenzované náhradním volnem nejsou ohodnocené vyšším platem. Přesčas může být nařízen i v době nepřetržitého odpočinku v týdnu (nařízen jako 38 hodin týdně v kuse pro většinu zaměstnanců, 48 pro mladistvé, v dalších speciálních případech naleznete více zde) a je ohodnocen příplatkem v podobě 50% průměrného hodinového výdělku.
Limity
Prvním limitem pro vykonávání přesčasů jsou přesčasy, které vám může nařídit zaměstnavatel. Jedná se o maximálně 8 hodin v jednotlivých týdnech a součet 150 hodin v celém roce. Je tedy nelegální pracovat dva osmihodinové zaměstnavatelem nařízené přesčasy o jednom víkendu, i kdybyste už žádný přesčas za celý rok neměli.
Je možné se přes tento limit dostat, a to se souhlasem zaměstnance. V tomto případě se limit mění na 8 hodin v průměru za týden, počítáno na celý kalendářní rok a to i na dobu, kdy zaměstnanec není v práci – je například nemocný nebo má dovolenou. Období s takovým průměrem může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Toto období lze prodloužit na 52 týdnů pomocí kolektivní smlouvy. Po dohodě obou zúčastněných stran lze tedy odpracovat 416 hodin přesčasů na rok – 150 nařízených (či dohodnutých) a 266 se souhlasem zaměstnance. Také do tohoto limitu se nepočítají hodiny přesčasu, za které bylo poskytnuto náhradní volno. Speciální podmínky platí pro přesčasové práce ve zdravotnictví.
Co zaměstnavatel může a musí
- Může nařídit práci přesčas z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku v týdnu nebo nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami.
- Může nařídit zaměstnanci práci přesčas s maximálním počtem hodin 150 za rok a 8 hodin v každém týdnu. Pro přesažení tohoto limitu se musí domluvit se zaměstnancem.
- Musí připlatit zaměstnanci za práci přesčas 25% průměrného výdělku navíc nebo mu kompenzovat odpracovaný přesčas náhradním volnem, které je povinen poskytnout v době do tří kalendářních měsíců od výkonu přesčasu či v době jinak dohodnuté se zaměstnancem.
- Pokud neposkytl volno do této stanovené doby, je nucen vyplatit příplatek za přesčas zaměstnanci zpětně.
Práce přesčas a státní svátek
Nařídit práci přesčas při státním svátku (nebo ve dnech pracovního klidu) pouze ve výjimečných případech nebo se souhlasem zaměstnance. Jde o:
- naléhavé opravné práce
- nakládací a vykládací práce
- inventurní a závěrkové práce
- práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu
- při živelných událostech a v jiných obdobných mimořádných případech
- práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva
- práce v dopravě
- krmení a ošetřování zvířat
- práce v nepřetržitém provozu
- práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele
To, co pro vás znamená nepřetržitý odpočinek v týdnu, by mělo být jasně stanoveno zaměstnavatelem. Například jestliže účetní pracuje ve všední dny a o víkendu má volno, nepřetržitý odpočinek v týdnu je pro ni sobota a neděle. S tímto časem se počítá stejně jako se státním svátkem.
Příplatky poskytované z různých důvodů se sčítají. Za práci přesčas máte nárok minimálně na 25% mzdy navíc, není-li ve smlouvě uvedeno jinak, tzn. více, nebo na náhradní placené volno v délce odpracovaného přesčasu. Za práci při státním svátku nebo nepřetržitém odpočinku v týdnu máte nárok na další příplatek ve výši 100% vaší průměrné mzdy.
Pokud tedy běžně pracujete od pondělí do pátku osm hodin denně, na čtvrtek připadne svátek a vy pracujete dvě hodiny přesčas, tj. 10 hodin, náleží vám mzda 100% za běžně odpracovaný den 8 hodin, 25% příplatek z průměrné mzdy za přesčas 2 hodiny a dalších 100% mzdy za odpracovaných 10 hodin, protože se jedná o svátek. Celkový plat za tento den bude 200% mzdy za prvních 8 hodin a 225% mzdy za další dvě hodiny (přesčas).
Může se stát, že vám zaměstnavatel po právu nařídí přesčas v sobotu, která bude zároveň státním svátkem. V práci strávíte 4 hodiny a protože se nejedná o váš běžný pracovní den, jedná se automaticky o přesčas, navíc jde o práci v nepřetržitém odpočinku v týdnu, proto je příplatek 50%. Protože jde i o státní svátek, celková suma bude 100% + 50% + 100% = 250% vašeho průměrného platu.
Zaměstnancům běžně pracujícím o víkendu náleží dle zákona příplatek 10% za práci v sobotu a v neděli. Sumy se opět sčítají, takže dělník běžně pracující v sobotu, který pracuje osm hodin a na sobotu připadne státní svátek, získává: 100% (běžná mzda) + 100% (práce ve státní svátek) + 10% (za práci v sobotu) = 210%.
Sčítají se vždy všechny příplatky za nestandardní práci - práce přesčas, práce ve státní svátek, práce v nepřetržitém odpočinku v týdnu, práce v sobotu a v neděli, práce v nočních hodinách, práce ve ztíženém pracovním prostředí.
Způsob obcházení přesčasů
Pro zaměstnavatele se nabízí možnost obejít placení mzdy navíc přesčas dělajícího zaměstnance sepsáním dvou různých smluv s oním zaměstnancem. S touto možností se v zákoně počítá, a proto je zakázáno uzavírat se stejným zaměstnavatelem dvě smlouvy, které pojednávají o výkonu druhově stejné práce. Je však možné využít sepsání smluv o dvou druzích práce. Zaměstnavatelé využívají přesčasové práce k nahrazení dočasně nepřítomných zaměstnanců (nemoc, úraz, dovolená,…) nebo k překlenutí provozně náročného období (stěhování firmy,…). Pokud jsou ve firmě trvale potřeba přesčasy, signalizuje to nedostatečný počet zaměstnanců a je třeba, aby se takovýto problém řešil nabráním zaměstnanců nových.
Kdo nemůže vykonávat práci přesčas
Zaměstnavatel nemůže nařídit přesčasovou práci a ani si ji dohodnout s těhotnými zaměstnankyněmi a s mladistvými zaměstnanci – do věku 18 let. Není možné nařídit práci přesčas zaměstnankyním a zaměstnancům pečujícím o dítě mladší než 1 rok, je však možnosti se na ní s nimi dohodnout. Práce přesčas též nemůže být vykonána zaměstnanci, kteří mají zkrácenou pracovní dobu ze zdravotních důvodů bez snížení mzdy.
Nárok na uznanou práci přesčas mají zaměstnanci se sjednanou kratší pracovní dobou až po odpracování běžně uplatňované pracovní doby u svého zaměstnavatele. Pokud máte zkrácenou pracovní dobu 6 hodin a běžná pracovní doba ve vaší firmě je 8 hodin, teprve po odpracování osmi hodin se vám mohou začít počítat přesčasy ohodnocené mzdou navíc za další odpracovaný čas. Toto opatření je z důvodu jinak možného zvýhodňování kratší pracovní doby vyšším platem. Není možné zaměstnancům s kratší pracovní dobou práci přesčas nařídit, ale pouze ji s nimi dohodnout.
Příplatky za přesčas od roku 2012
Do roku 2012 bylo u vedoucích pracovníků možné začlenit příplatky za přesčasy přímo do běžného platu. Zaměstnanec pak neměl nárok na příplatek za nařízených odpracovaných až 150 hodin ročně, což v případě pro něj nevýhodně nastavené smlouvy mohlo znamenat, že mohl pracovat zadarmo i 150 hodin za rok. Novela zákona v roce 2012 tento způsob povolila uplatnit i na běžné zaměstnance a u vedoucích pracovníků zvýšila limit příplatků začleněných do mzdy až na 416 hodin ročně. Obojí musí být součástí dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Dejte si proto pozor a pracovní smlouvu si pořádně přečtěte, než ji podepíšete.
Štítky
Přesčasová práce Přesčasové hodiny Přesčasové příplatky Přesčasy 2013 Přesčasy dle zákoníku práce Práce přesčas v těhotenství Práce přesčas vedoucí pracovník Přesčas ve svátek Příplatek za přesčas Práce přesčas ve státní svátek Příplatky v práciKategorie
Komentáře
Dobrý den.
Pracuji ve firmě, kde máme nařízenou každou druhou sobotu přesčas.
Nevadilo by mi to, ráda si přivydělám, ale ve výplatě dostanu za tyto přesčasy pouze příplatky, hodiny jako takové jsou převedeny do jakéhosi fondu, a výše takto převedených hodin je podle majitele neomezená.
Má na to právo? Do kdy musí tyto hodiny proplatit?
Děkuji, s pozdravem Anna.
Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,byla jsem v práci o svátku 28.10.2016 byl to pátek v týdnu,dostala jsem volno za to,a dneska jsem se dozvěděla ,že ,když je svátek,který máte zaplacený za 100% v týdnu musí se na dělat a tím pádem o to volno přijdete,a když je svátek o víkendu ,tak to volno dostanete,je to prý zákoníku práce.Tak jsem se chtěla zeptat co je na tom pravdy.Děkuji velmi pěkně .S pozdravem Karolínka
Dobrý den,
pracuji v systému krátký, dlouhý týden po 11 hod. Po dlouhém týdnu, kdy pracuji po.út. pá.- ne. nám vedoucí nařídil 8-mi hod. směnu navíc, pak mám 1 den volna a opět 2 směny.
Je to v souladu se ZP?
Děkuji za odpověď.
Dobry den,
kolega onemocnel a me bylo narizeno odpracovat jeho smeny v konecnem vysledku jsem byl v praci nepretrzite kazdy den cca 8-10h denne po dobu 14 dnu vcetne sobot a nedeli. Da se toto nasazeni odmitnout, rici neco jako "tak takhle ne, zitra jiz neprijdu, sezente si nahradu jinde" ? Dik predem za odpoved.
Dobrý den, měl bych dotaz, měl jsem směnu navíc v sobotu. Pak jsem si ty hodiny napracované v sobotu vybral v pondělí. Vím že na příplatek za práci přes čas 25% nárok nemám, ale jak je to s příplatkem 10% za to že jsem byl v sobotu? Je zaměstnavatel povinen mi těch 10% dát nebo ne?
Dobrý den, mám dotaz na práci zaměstnanců s invalidním důchodem. Ve smlouvě jsou termíny Práce přesčas a Práce nad rámec, můžete mi tyto pojmy vysvětlit? Děkuji
Den, chci se zeptat co mám dělat když rozjíždíme firmu a nové produkty a s tím souvisí i práce přes čas, ale podle mého je toho až příliš mam odpracováno za týden více jak 36 hodin přesčasu,kdy končím v sobotu ,ale začínám už v neděli noční a určitě budu pracovat až do soboty ráno.
Kompenzace přesčasů-THP.V naší firmě se rozhodli , že nám nabídnou kompenzaci přesčasů . Toto je znění : Prémiové volno za prvních 30 hodin. Za 31.-150.hodinu není možno čerpat prémiové/náhradní volno(propadají).Od 151.-416.hodiny náhr.volno lze čerpat:když se hodiny nevyčerpají na volno,proplatí se s příplatkem 25procent průměrné mzdy k 31.1.Nabídli mě , že mě zvednou plat o 4000 Kč.Ve výplatě mám uvedeno základ. přesčasů asi 5500KČ, osobní hodn.přesčas 1400 , přesčas 25 procent 2000Kč.Dotaz je o co všechno přijdu z těchto položek , když s tím budu souhladit . Děkuji
Dobrý den,
1.1. 2017 jsem byla v práci na své směně, pracuji na horské chatě, ale ve výplatě mi nebyl státní svátek proplacen s odůvodněním, že zaměstnavatel mi státní svátek nemusí proplatit, ale může mi za něj dát nahradní volno. Postupuje zaměstnavatel správně? Děkuji za odpověď. Přeji hezký večer Kaločová
Dobry den, take mam mensi dotaz. Kdyz si vyberu nahradni volno ve stredu na denni smene. A chci si ho napracovat o vikendu, budu mit narok na priplatek za ten vikend? Protoze nadelavam to za den,ktery byl v tydnu a priplatek mi nemel byt pocitan. Myslim si, ze by to melo byt zohlednene, ze jsem sla o vikendu nadelavat ten den, kdy jsem byla doma. Dekuji mockrat za odpovedi.
Dobrý den,
Jak jste uváděli v odpovědi ze dne 20.9.2016, že "jediná možnost, jak neproplácet přesčasy, existuje v soukromé sféře, kdy lze přesčasy zakomponovat už do základní mzdy", znamená to tedy, že mimo soukromou sféru, lze těch 150 hodin přesčasů zaměstnavatelem nařídit, ale v každém případě je musí i proplatit / případně řešit náhradním volnem/?
Manželka totiž pracuje na Kulturním domě , příspěvkové organizaci Měst. úřadu, kdy jí bylo ředitelem sděleno, že jako vedoucí pracovník - vedoucí oddělení, musí povinně odpracovat 150 hodin přesčasů bez nároku na proplacení, nebo náhradní volno. Ve smlouvě o tom ani zmínka. Má na to zaměstnavatel právo.
Děkuji František.
Zdroj: <a href="http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/prace-prescas-2013-dle-noveho-zakoniku-pra" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/prace-prescas-2013-dle-noveho-zakoniku-pra</a>
Přidat komentář