Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Praxe při škole je nutnost, jinak narazíte

Praxe pro studenty: nutnost pro získání práce

Vysokoškolské vzdělání není žádnou zárukou, že hned po škole získáte slušné, nebo alespoň nějaké pracovní místo. V současné době je takřka pravidlem, že společnosti hledají především pracovníky s prokazatelnými zkušenostmi a několikaletou praxí. Ideální je získat praxi už při škole a to jakoukoliv, ačkoliv praxe v oboru, který studujete a v němž chcete po škole působit, se samozřejmě počítá dvojnásob.

Přečtěte si také:

Trainee programy: šance pro absolventy

Jak najít práci, když jsem absolvent

Chyby absolventů při hledání práce

Absolventi bez praxe mají problém

Až na opravdu lukrativní obory, jako je IT, lékařství, nebo práva si absolventi bez praxe nemohou vybírat. Často je pro ně takřka nepřekonatelným problémem práci v oboru získat. Mnohdy je problém získat alespoň nějakou pracovní příležitost i mimo obor a na místo, které by absolvent mohl z pohledu svého náročného vzdělání označit za nepodřadné.

Hledání práce v takových případech zabere měsíce a jeho výsledkem je většinou stejně rezignace a smíření se s velmi postupným budováním kariéry od pultu ve fastfoodu. Tomu lze ale poměrně účinně předcházet, jen je potřeba s tím začít už velmi záhy po vstupu na vysokou školu. Respektive, čím dřív, tím líp, a kdo vám brání si praxi budovat už od školy střední?

Kde najít praxi

Jsou dvě základní cesty, kterými se můžete vydat, ale nejvhodnější je jejich kombinace. Obecnou praxi, pracovní návyky a zkušenosti poměrně snadno získáte vlastně kdekoliv, pracovních příležitostí pro studenty na dohodu o provedení práce, nebo částečný úvazek najdete zejména ve větších městech poměrně dost. Jde o různá pracovní místa s velkou fluktuací zaměstnanců, jako jsou fastfoody, call-centra, nebo třeba sezónní brigády, ať už před Vánoci, nebo v letních měsících. Více zde. Trochu vyšší úroveň má pak praxe nabízená společnostmi, které si chtějí vychovat zaměstnance na řídící pozice už od samého základu. Tento systém u nás zvolilo například Tesco, které nabízí nejen trainee programy pro absolventy VŠ, ale i roční stáže pro studenty.

Celou řadu brigád, které se dají zvládat při škole, najdete i na Fleku. Přinejhorším získáte „pouze“ pracovní návyky, zkušenosti a nějaké ty peníze. Přinejlepším pak nastartujete kariéru, byť třeba jiným směrem, než jste si představovali a než vám studovaný obor velí.

Druhá cesta je výrazně složitější a předpokládá získání odborné praxe. Tu může v některých případech zajistit škola, ale zpravidla se předpokládá výborný prospěch studenta a zapálení pro obor. Navíc oborů a škol nabízejících užitečné praxe je minimum a nedá se na ně spoléhat. Většina takových příležitostí se navíc vyskytuje u technických oborů, například v IT. Obecně jsou však právě tito absolventi poměrně snadno uplatnitelní na trhu práce, proto si i firmy ve spolupráci s univerzitami odchytávají nadějné lidi už při studiu. I pro tyto studenty jde však o možnost získat velkou dávku zkušeností a praxe už při škole, proto by ji měli bezezbytku využívat a sami vyhledávat. Každý náskok na trhu práce je v dnešní době zásadní.

Nakonec je potřeba se zmínit o praxi v zahraničí. Zde je úplně jedno, jestli do ciziny jedete pouze studovat, nebo třeba na stáž, nebo na brigádu. Vždy se to vyplatí, protože si upevníte své jazykové dovednosti, které jsou pro získání práce zcela zásadní, alespoň v mnohých odvětvích.

Praxi hledejte:

 • Na inzertních portálech
 • Skrze svou školu
 • Přes rodinu a známé
 • U firem, které jsou tím vyhlášené
 • V nejbližším fastfoodu, restauraci, call-centru a podobně

 

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 23.10.2012   |   Zobrazeno: 3820x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)