Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Chyba absolventů při hledání práce

Chyby absolventů při hledání zaměstnání

V minulém článku jsme si řekli, co by absolvent měl udělat, aby zvýšil své šance na uplatnění na trhu práce. Dnes se podíváme na druhou stranu mince – nejčastější a největší chyby, které nejenom absolventi při hledání zaměstnání provádějí. Předcházející článek se spoustou užitečných informací najdete ZDE.

 

Přečtěte si také:

Motivační dopis pro absolventy + vzor

Tipy na hledání práce pro absolventy

Nástupní platy a nároky absolventů

Špatný životopis

O důležitosti prvního dojmu, kterým je zpravidla právě životopis, není vůbec sporu. Mnoho lidí však stále tuto svou vizitku pro budoucí šéfy a personalisty podceňuje. Když už vytvoří životopis správně, tak ho nepřizpůsobí konkrétnímu zaměstnavateli a pracovní pozici a podobně. O tom, jak napsat životopis, se více dočtete TADY.

Rada: Důležitost životopisu je zcela zásadní! S mizernou sebeprezentací si vás ani nepozvou na pohovor.

Nepřipravenost a jiná selhání při pohovoru

Máte kvalitní životopis a dostali jste se až na pohovor? To je dobře, protože teď můžete konečně prodat své kvality lépe, než ve strohém výpisu na dvou A4kách. Zároveň jde i o moment, kdy toho můžete nejvíce pokazit.

Přijdete pozdě (navíc bez telefonické omluvy), o firmě ani nabízené práci nevíte zhola nic a navíc je na vás vidět, že dress code, nebo alespoň zdravý rozum při volbě oblečení na pracovní pohovor je pro vás velkou neznámou… Každá z těchto chyb vás může diskvalifikovat, protože na vaši pracovní pozici se hlásí další velké množství lidí, kteří je neudělají a jsou přitom stejně kvalifikovaní a zpravidla i zkušenější, než vy jako absolvent.

Rada: Vynechte veškerou bohorovnost a na pohovor se detailně připravte. Popřemýšlejte o odpovědích na nejzáludnější otázky, zjistěte si o firmě vše, co jde i nejde, projevujte zájem a sebevědomí a hlavně nenechte vyniknout své nejhorší vlastnosti, ať už jde o nedochvilnost, nebo cokoliv jiného, co by mohlo zaměstnavatele a personalistu odradit. Cestu na pohovor si naplánujte tak, abyste měli dostatečnou časovou rezervu a raději stepujte půl hodiny před budovou, než abyste se museli omlouvat na dopravní zácpu, porouchanou tramvaj (vlak, bus, případně šalinu).

Přehnané nároky

Dlouhé studium a hlava natřískaná vědomostmi by vám mohly vštípit mylnou představu, že teď už to bude snadné. Bohužel, devalvace vysokoškolského vzdělání a důraz firem na zkušenosti a pracovní návyky zaměstnanců nedovolují jednoduchý přechod z VŠ do zaměstnání. V tento moment je nejdůležitější si zachovat skromnost – netlačte se hned na vedoucí pozice a nechtějte přemrštěný plat. Nejdůležitější je získat zkušenosti, praxi a také nové dovednosti, bez kterých to rozhodně nepůjde (ne, škola vás nepřipravila na všechno).

Rada: Zbytečně neváhejte a nenechávejte si proklouznout nabídky, které tak úplně neodpovídají vašim představám, protože lepší třeba stejně nedostanete. Po získání zkušeností a nějaké té jistoty budete mít příležitostí pro kariérní růst více.

Chyby po získání zaměstnání

Úspěchem ve výběrovém řízení začíná jen zdánlivě snadnější etapa budování vaší kariéry. Abyste si práci udrželi a měli šanci se posunout dále, budete muset nejen aplikovat věci naučené na VŠ, ale dále se zdokonalovat. Pakliže ustrnete na místě, odpracujete si svých 8 hodin denně a nebudete dělat nic navíc, upadnete do průměru a žádná zářná budoucnost vás nečeká.

Rada: Představte si úspěšného člověka. Jaké má vlastnosti? Snaží se, je aktivní a neustále se zdokonaluje a odevzdává maximum své práci, koníčku, nebo čemukoliv, v čem chce úspěchu dosáhnout. Samozřejmě, všeho s rozumem a svůj entuziazmus udržte na míře, kdy ještě není nesnesitelný pro okolí, které ho třeba nesdílí.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 9.5.2013   |   Zobrazeno: 5974x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)