Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak najít práci, když jsem absolvent

Práce pro absolventy vš

Na Fleku už jsme se otázce práce pro absolventy věnovali už vícekrát. Tento článek by vám měl dát ale komplexní informace o všem, co budete pro hledání práce potřebovat. Zároveň také na konci článku naleznete seznam odkazů na ostatní články, ve kterých se zabýváme konkrétním problémem blíže.

 

Přečtěte si také:

Tipy na hledání práce pro absolventy

Chyby absolventů při hledání práce

Úřad práce pro absolventy

První kroky čerstvého absolventa

Po úspěšném dokončení studia máte ještě další kalendářní měsíc od všech formalit pokoj – zdravotní pojištění za vás stále platí stát. Po uplynutí tohoto měsíce se však musíte ihned nahlásit na Úřadu práce a to ani ne tak z důvodu hledání práce, jako kvůli placení zdravotního pojištění. Pakliže jste registrovaní jako uchazeč o práci, platí ho za vás stát. Pakliže se na ÚP nepřihlásíte, budete muset měsíčně vytáhnout 1 080 Kč ze své kapsy a zaslat je své zdravotní pojišťovně. Bohužel, na podporu v nezaměstnanosti nebudete mít nárok ani po registraci na ÚP, pokud nebudete mít odpracovaných 12 měsíců (s účastí na důchodovém pojištění) za poslední 2 roky.

Zde jen pár základních rad při hledání zaměstnání:

 1. Hledejte všude, kde to jde, a to naráz – nečekejte na odmítnutí/přijetí a zahajte boj na všech frontách. Hledejte přes agentury, na internetových inzertních portálech, ale i přes známé, rodinu a třeba i spolužáky z VŠ.
 2. Nespoléhej se na Úřad práce, který s hledáním práce bohužel příliš pomoci nedokáže. Uvědomte si, že nezaměstnanost je více než 10% a že na jedno volné místo připadá cca 15 uchazečů. Pravděpodobnost získání smysluplného zaměstnání přes ÚP je minimální.
 3. Na nic nečekejte – pakliže, jste si práci nehledali už při škole, začněte hned po jejím ukončení. Váš čas je od nynějška hodně drahý!

Kvalitní životopis

A teď ke konkrétním krokům, bez kterých práci nezískáte. Základem bude kvalitní životopis. Pamatujte, že byste měli napsat vždy životopis pro konkrétní pozici a firmu. Mějte vytvořený ideální vzor, který ale poté upravíte podle toho, co byste očekávali, že se bude pro danou pozici hodit. Nad touto úpravou životopisu se vždy dobře zamyslete.

Prodejte se

Váš životopis prošel a teď jdete na pohovor? Čeká vás klíčový moment, tak se na něj dobře připravte. Určitě se řiďte podle následujícího patero a všechno zvládnete:

 1. Buďte dochvilní a vždy si pamatujte jméno osoby, za kterou na pohovor jdete.
 2. Dopředu mějte zjištěno vše možné i nemožné o společnosti a pozici, o kterou se ucházíte.
 3. Buďte sebevědomí. Pevný stisk ruky, oční kontakt, vzpřímené sezení a skutečná (hlavně ta duševní!) účast na pohovoru se počítají.
 4. Projevte zájem, ať už doplňujícími otázkami o detailech ve fungování společnosti, nebo o své pracovní pozici.
 5. Nebuďte skromní – pakliže jste přesvědčeni, že něco relevantního pro vaši pracovní pozici zvládáte lépe, než je běžné, vypíchněte to sami, i kdyby na to nepřišla přímo řeč. Nepodceňujte se, protože obligátní rčení o tom, že si nejdříve musíte věřit, aby vám mohli věřit ostatní, platí u personalistů na 100 %.
 

Nabídka práce pro absolventy

 

Brigády, trainee programy a zahraničí

Nejste-li úspěšní v hledání práce, nebo chcete-li maximalizovat své šance, můžete využít i další příležitosti. Brigády jsou ideální jako krátkodobý přivýdělek s možností získání i dlouhodobějšího zaměstnání, pakliže na zaměstnavatele uděláte patřičný dojem svými pracovními schopnostmi. Právě brigádami začala nejedna úspěšná kariéra…

Druhou možností jsou takzvané trainee programy. Ty představují už opravdu cílený start kariéry v konkrétním odvětví, na konkrétní pozici a v konkrétní firmě. Trainee programy organizují zejména velké nadnárodní společnosti, které absolventy odchytávají a rekrutují na vedoucí pozice ve své firmě. Snaží se je vypiplat od píky a zajistit si tak odborníky přesně „na míru“, kteří jsou navíc velmi vděční a loajální za poskytnutou šanci, důvěru a taktéž zpravidla nadstandardní výdělky.

Každopádně je trainee program velkou příležitostí, ale není vůbec snadné se do něj dostat, protože počet pozic je omezený a své konkurenty budete muset porazit v plnohodnotném výběrovém řízení.

Podívejte se i do ciziny

Cizina láká absolventy hned dvakrát. Na výdělky i zážitky, ale musíte si uvědomit, že v dnešní situaci není cestování za prací „na blind“ vůbec vhodné. Pakliže chcete zkusit štěstí v cizině, dobře se na něj připravte a nepodceňte ho.

Europass

V rámci Evropské unie a EHP zvýší vaši šanci na zisk zaměstnání i takzvaný Europass. V tomto systému si můžete vytvořit mezinárodní životopis a takzvaný Evropský pas dovednosti.

Platy a nezaměstnanost absolventů

V posledních letech rostou 2 důležité ukazatele. Jeden pozitivní a druhý negativní, a to velmi. Roste totiž jak nástupní plat absolventů VŠ (v průměru 25 tisíc korun hrubého), tak jejich nezaměstnanost. To je plat o třetinu vyšší, než kterého dosahují absolventi středních škol, kteří však samozřejmě mají náskok, protože vydělávají o cca 5 let dříve.

Bohužel, nezaměstnanost roste u absolventů raketově a rychleji, než nezaměstnanost v populaci. Stále je však vystudování kvalitní VŠ tou nejlepší obranou proti dlouhodobé nezaměstnanosti. Ostatní skupiny absolventů (ZŠ, SŠ i SŠ s maturitou) jsou na tom o poznání hůře, ačkoliv existují samozřejmě obrovské výkyvy i mezi obory VŠ a dokonce i mezi různými školami ve stejném oboru. Velmi zásadní je dnes přidaná hodnota, tedy soft-skills, nebo jazyková průprava.

Další vzdělávání

Že máte vzdělání plné zuby a diplomy? Možná po pár měsících hledání, nebo vykonávání práce změníte názor. Máte v podstatě čtyři možné směry:

 1. Vrhnete se na doktorské studium a svůj profesní život tak ještě více fixujete na daný obor. Tento program trvá zpravidla 2 a více let a zahrnuje kromě sebezdokonalování (vědecká práce v oboru) i pedagogickou činnost. Výhodou je, že doktorandi mají nárok na stipendium, které jim do jisté míry může vynahradit chybějící příjem.
 2. Získáte titul MBA, nebo další podobné manažerské vzdělání. Zde se naopak připravte na velkou investici, která se vám v českých podmínkách nemusí ani vrátit. V (západním) zahraničí jde však o standard, který vám pomůže v uplatnění.
 3. Zdokonalíte se v jazycích. Angličtinou už dnes neohromíte, takže můžete zkusit jazykové kurzy – populární je ruština, španělština, ale na důležitosti rychle nabývá i čínština.
 4. Vystudujete nový obor. Časová investice takového činu je enormní, avšak na změnu není nikdy pozdě. Pakliže se po dobu studia uživíte a věříte, že je pro vás nová cesta zároveň i lepší, určitě si prodlužte mládí a jděte do toho!

Podnikání

Zaměstnání a podnikání, dva protipóly, z nichž si musíte vybrat. Láká vás podnikání? Pak si musíte rozhodnout, v čem, jak, za co a s jakou možností úspěchu. Abyste mohli podnikat, musíte mít co nabídnout, ať už produkt, nebo službu. Zařízení živnostenského listu není tak drahé, ani složité, mnohem komplikovanější je uchytit se. Pro mnohé je to však jediná snesitelná možnost a životní cesta, kdy je člověk pánem svého času i osudu.

Další články

I další informace, které najdete u nás na Fleku jsou důležité. Informujte se například o tom, co vám může nabídnout úřad práce, jak správně napsat motivační dopis a strukturovaný životopis pro absolventy nebo si ujastněte legislativu ohledně různých druhů pracovních poměrů a zkušební době.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 6.5.2013   |   Zobrazeno: 6942x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)