Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Studium arabštiny v Egyptě - 1. díl

Studium arabštiny v Egyptě - 1. díl

Poznejte s námi Egypt z jiného úhlu. Projděte ho s někým, kdo zde studoval arabštinu, a nyní se chces s vámi podělit o své zkušenosti. Třeba vás inspiruje :-). První ze dvou částí našeho seriálu právě začíná.

Přečtěte si i druhý díl vyprávění z Egypta.

Arabština je jedním z nejrozšířenějších jazyků na Zemi, ale bohužel ale také jedním z nesložitějších. Jako každý cizí jazyk je lepší učit se arabštinu v zemi jejího původu. Jak jsem již naznačil, nemáme dnes vzhledem k situaci na blízkém východě mnoho možností, kde arabštinu studovat. I proto jsem zvolil pro své studium Egyptskou arabskou republiku.

V Egyptě jsem absolvoval tříměsíční intenzivní kurz arabského jazyka v jednom ze soukromých center pro výuku arabštiny pro cizince a strávil jsem tam celkem něco přes čtyři měsíce. Domovem mi po tu dobu byla samotná Káhira. Na následujících řádcích se pokusím popsat zkušenosti získané z mého pobytu a také zkušenosti mých spolužáků, kamarádů a známých, se kterými jsem se v Egyptě setkal.

Přečtěte si také:

Práce v zahraničí pro páry

Šance a úskalí sezónní práce

Studijní pobyty v zahraničí

Příprava pobytu

Občané České republiky mají pro vstup do Egypta vízovou povinnost. Pokud je plánovaná doba pobytu v Egyptě delší než jeden měsíc, je potřeba vyřídit víza na Egyptské ambasádě v Praze, a to podáním žádosti generálnímu konzulovi Egyptské Arabské republiky. Je taktéž možné zakoupit kratší víza s platností jednoho měsíce. Tyto víza je možno zakoupit i přímo na letišti v Káhiře, ale vystavujete se tak možnosti, že vás letecká společnost odmítne bez platného víza vpustit na palubu.

Jednoměsíční turistické vízum je sice mnohem jednodušší získat, ale v případě delšího, než li měsíčního pobytu nastane nepříjemný kolotoč každoměsíčního vyřizování prodloužení víza. Vízum se pak prodlužuje v centru Káhiry na náměstí Tahrír v obrovské budově ministerstva vnitra, která se nazývá „Mugamma“. Při prodlužování víza se pak člověk musí obrnit nekonečnou trpělivostí a spoustou času pro zdárné překonání vyhlášené egyptské byrokracie.

Studium

Jazykové centrum kde jsem studoval, se jmenuje Al-Diwan Center (https://aldiwancenter.com/learnarabic/) a nachází se ve čtvrti Madínat Nasr. Tato čtvrť je vzdálená okolo 4-5 km vzdušnou čarou, 8 km pak automobilem na jihovýchod od centra Káhiry. Al-Díwán má pak ještě dvě pobočky v jiných částech Káhiry.

Škola je soukromým centrem s kvalifikovanými učiteli. Tito učitelé jsou povětšinou absolventi katedry arabského jazyka a literatury Káhirské univerzity, pedagogiky či náboženských věd na al-Azharu. Výuka probíhá zásadně v arabštině. Pokud je potřeba, je možno se s některými učiteli dorozumět anglicky, nebo francouzsky. Kantoři se přesto snaží komunikovat pouze v arabštině. Je nutno dodat, že ne všichni kantoři umí cizí jazyk. Není to ani jejich povinnost vzhledem k pravidlům centra.

Od rozřazovacího testu po cetifikát

Před zahájením výuky musí nový student podstoupit rozřazovací test složený z písemné a ústní části. V centru funguje systém 18 úrovní. Prvních deset úrovní od začátečníka po středně pokročilého je vyučováno pomocí učebnice Al-kitáb al-assásí a učebnice Muhádasa (učebnice vyvinutá centrem pro výuku konverzace). Od úrovně 11 výše se vyučuje za pomocí třetího dílu Al-kitábu al-assásí, novinových článků a později literárních textů. Výuka gramatiky kopíruje rozsahem gramatické lekce zmíněné učebnice a pokrývá tak v podstatě veškerou základní arabskou gramatiku.

Systém výuky gramatiky probíhá arabským způsobem a je zaměřen na prohloubení syntaxu , morfologie a také odborného názvosloví. S důsledným lpěním na výuku větného rozkladu se studenti v ČR setkávají jen velmi zřídka a je nutno říci, že toto je standardní způsob výuky arabštiny v arabských zemích. Dané osnovy je však i možno přizpůsobit vašim požadavkům. Je možné studovat i rozdílné kurzy. Kromě výše popsaného kurzu standardní arabštiny máme na výběr studovat i egyptskou hovorovou arabštinu, obchodní arabštinu, nebo koránské vědy. Jako bonbonek je studium arabské kaligrafie. Každá úroveň je zakončena zkouškou, která se skládá z dvouhodinového písemného testu a ze zhruba dvacetiminutového ústního testu. Nesloží li student test, není vpuštěn do další úrovně a test musí po nějaké době opakovat. Studium je pak zakončeno tzv. šahádou, tj. certifikátem, který student obdrží po ukončení studia. Tento certifikát je akceptován v téměř celém arabském světě a od úrovně intermediate je akceptován i některými pracovišti. Al-Díván je ještě s jedním soukromým centrem jedinými školami, krom státních institucí, které mohou tento oficiální certifikát udělovat.

Ceny a náročnost intenzivního kurzu

Centrum nabízí měsíční 100 hodinový „intensive“ kurz. S tímto kurzem pak studujete pět hodin denně a máte nárok na 30 minut přestávky. Cena tohotu kurzu je 850 amerických dolarů. Je také možnost zvolit regular course, který obsahuje poloviční počet hodin a stojí 425 USD. Osobně jsem absolvoval 250 hodin ve třídě s ještě jednou studentkou a zhruba 30 hodin v samostatných lekcích. Sdílí-li totiž dva studenti jednoho kantora, cena je pak 600 USD za 100 hodin. Pro tři studenty je pak cena 500 USD na studenta. Jestliže student chce opravdu pokročit ve své arabštině, vyplatí se zvolit intenzivní kurz. Je však nutno připravit se, že bude potřeba obětovat většinu času pro učení. Za pět hodin totiž student probere poměrně rozsáhlé množství látky, které se musí doma naučit a přitom plnit zadané úkoly.

V praxi to pak vypadá tak, že student tvrdě pracuje na učení od neděle do čtvrtka s minimem volného času. V pátek a sobotu je egyptský víkend a vaše volné dny. K ceně kurzů je ještě nutno započítat cenu učebnic, které je možno obstarat přímo ve škole. Školou vyhotovené kopie učebnice vás pak vyjdou na několik set korun (což je oprati ceně originálu nebo úmorného kopírování opravdu férová cena). 

Publikováno: 26.7.2013   |   Zobrazeno: 3469x

Komentáře

Bára05.11 08:33

zkušenosti se píšou se Zet. Omlouvám se, ale tahá mě to za oči.

Admin05.11 08:47

Díky, opraveno. :-)

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)