Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Studijní pobyty v zahraničí

Studijní (jazykové) pobyty v zahraničí

Studium v zahraničí je nejlepší a nejmíň násilný způsob, jak zvednout úroveň svého cizího jazyka. Kam se obrátit, chcete-li odcestovat za účelem studia?

Proč odjet studovat do zahraničí?

Pobyt v zahraničí vás přinutí mluvit v cizím jazyce, který tak procvičujete aktivně a pořád. Může to být pro vás dobrá průprava pro mezinárodně uznávané jazykové zkoušky. Mimo jiné existují studijní programy, které vám následně v České republice umožní uznat kredity na vysoké škole a pokračovat tak ve studiu, které si tímto ani neprodloužíte. Je jen na vás, jakou možnost zvolíte – zda odcestovat na několik týdnů, semestr nebo i rok, jestli pojedete ve školním roce nebo o prázdninách i jaký druh studijního pobytu zvolíte. Většina programů kombinuje studium s velkým množstvím volného času. Studiem v zahraničí získáte zkušenosti, sebevědomí, ale i celoživotní přátele a poznání nové rozdílné kultury. Vybírat je však třeba pečlivě, pobyt v zahraničí pravděpodobně velmi ovlivní váš budoucí život, a proto je třeba co nejvíce napomoci pozitivnímu vlivu.

Přečtěte si také:

Dobrovolnictví - kde je možné pomoci?

Vrácení přeplatku na daních z příjmui v Anglii a USA

Šance a úskalí sezónní práce

Jaké jsou možnosti?

Nejvíce využívaným studijním programem je Erasmus, ale existují i jiné programy. Nejprve se informujte na své vysoké nebo vyšší odborné škole, se kterými programy spolupracují. V rámci studijního programu můžete zkusit získat stipendium, které vám velmi zlevní pobyt v zahraničí (určuje se v jednotlivých zemích podle životních nákladů) – většinou se v menších městech se stipendiem dá vyžít bez problémů, ve větších městech si studenti často připlácí za ubytování a dopravu. Je samozřejmě možné najít si v místě brigádu a přivydělat si. Pokud pojedete do zahraničí s programem Erasmus, je vaše škola povinna uznat vám studium. Délka pobytu se pohybuje od tří měsíců do jednoho roku. Je nutné projít výběrovým řízením, které dbá převážně na úspěchy ve škole a znalost potřebného jazyka, vše záleží na konkrétní škole a konkrétním programu.

Další možností je neodjet v rámci studijního programu, ale na vlastní pěst. V rámci Evropské unie máte právo na studium stejné jako místní občané. Je tedy třeba už jen zařídit studentská víza a většinou se i přihlásit na místních úřadech. Zátěží jsou však ostatní starosti ohledně ubytování, přihlášek ke studiu, informací o škole, přijímacího řízení a podobně. Je také možné požádat české Ministerstvo školství o uznání statutu studenta a nechat si dále proplácet sociální a zdravotní pojištění. Velkou nespornou výhodou výjezdu do zahraničí bez studijního programu, který umožňuje maximálně rok studia, je to, že můžete v zahraničí získat bakalářský nebo magisterský titul.

Poslední vyhledávanou možností je studium na jazykové škole, které je přístupné i pro střední školy. Zde je třeba kontaktovat zahraniční jazykovou školu dle vašeho výběru. Náklady na studium však bývají o něco vyšší.

Oblíbené destinace

Nejvíce navštěvovanými zeměmi jsou ty anglicky mluvící – Velká Británie, Irsko a Amerika. V Evropě pak nezůstává pozadu Německo, Rakousko, Finsko, Nizozemí nebo Španělsko, Itálie, Portugalsko a Francie. Záleží na zájmu o konkrétní jazyk, rozhodně je vždy lepší odjet do země, kde se jím mluví primárně.

Výše stipendia

Aktuální výše stipendia přispívaného studentovi měsíčně v rámci studijního programu Erasmus je v každé zemi jiná a také se často mění podle různých kritérií, ale pro představu alespoň přibližné hodnoty v jednotlivých zemích. Rakousko - 430 eur, Německo - 405 eur, Finsko - 488 eur, Francie - 473 eur, Irsko - 505 eur, Itálie - 447 eur, Nizozemsko - 459 eur, Velká Británie - 583 eur. Obecně se jedná o částky mezi 200-600 eury dle životní úrovně každé země.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 5.9.2013   |   Zobrazeno: 2949x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)