Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Studium arabštiny v Egyptě - 2. díl

Studium arabštiny v Egyptě - 2. díl

Poznejte s námi Egypt z jiného úhlu. Druhý díl vyprávění studenta arabštiny v Egyptě čeká.

První díl naleznete zde.

Ubytování a strava

Ubytování je asi jednou z nejproblematičtějších součástí celého pobytu a rozhodně nejnákladnějších. Moje ubytování bylo předem zajištěno přes známého v pěkném bytě se třemi pokoji a dvěma koupelnami s ještě dalšími dvěma studenty. Celková cena pronájmu bytu byla okolo 16000 Kč měsíčně. Tato částka je na egyptské poměry poměrně horentní suma. Je možno sehnat i mnohem levnější byty.

Máte-li zájem, můžete sehnat pronájem i za pomocí al-Díwánu. Další možností je pronajmout si pokoj v jednom z hostelů v centru Káhiry. U této možnosti ale musíte připočíst náklady na dopravu a hlavně ztracený čas. Lidem bez jakýchkoliv kontaktů se proto doporučuji obrátit přímo na al-Díwán, aby vám s hledáním bytu pomohl.

Přečtěte si také:

Jak se žije a pracuje v anglickém Brightonu

Dobrovolnictví - kde je možné pomoci?

Studijní pobyty v zahraničí

Se stravováním v Egyptě jsem nezaznamenal žádný problém. Ceny jsou vesměs nižší anebo maximálně stejné jako v ČR. Samozřejmě záleží především na tom, co si člověk kupuje. Podle mých zkušeností je vcelku bezpečné jíst i u stánků pouličního občerstvení. Takovýto poměrně vydatný oběd vyjde často do dvaceti korun. V pozdějších fázích pobytu jsem začal využívat i místního trhu, který nabízí širokou škálu ovoce, zeleniny i masa za velmi příznivé ceny. Tudíž až se trochu osmělíte, také doporučuji.

Doprava v Káhiře

Místní doprava by mohla být námětem pro samostatný článek. Zde však jen krátce. Nejlevnější možností je dopravovat se na větší vzdáleností sítí místních minibusů. Jedna cesta ze čtvrti, kde se nachází Al Díwán do centra vyjde v přepočtu zhruba na 7 Kč. Chceme-li si najmout na stejnou cenu taxi, počítejte s tím, že i když místní zaplatí třeba 30 Kč, vaše cena se bude pohybovat okolo 50 Kč. Taxi se vyplatí spíše, cestujete-li ve větších skupinách. Každopádně doporučuji vyjednat cenu předem, jelikož se tak vyhnete zbytečným a nepěkným hádkám s taxikářem.

Suma sumárum a proč právě Egypt?

Jako absolvent tříměsíčního kurzu mohu říci, že al-Díwán vám zvedne úroveň vaší arabštiny o 200%. Nezáleží přitom, jste-li úplný začátečník, či student s několikaletými zkušenostmi. Z vlastní zkušenosti, která zahrnuje i studium na jiných jazykových školách v Sýrii, můžu konstatovat dvě věci.  Za prvé je nutné mít zkušeného učitele, který s vámi bude komunikovat pokud možno pouze arabsky. Druhou věcí je počet žáků ve třídě. Čím je ve třídě méně žáků, tím je efektivita výuky větší. Jestliže jsou dva žáci ve třídě, je efektivita výuky velice vysoká například ve srovnání s klasickou třídou arabštiny v Čechách. Je-li však žák ve třídě sám, efektivita výuky se zvedne ještě znatelně výše. Toto je pak poznat hlavně v konverzaci, protože student je nucen mluvit se svým učitelem a je-li ve třídě sám, nemá se takříkajíc za kým schovat.

S dnešní situací na Blízkém východě není opravdu lehké jednoznačně doporučit zemi pro výuku arabského jazyka. Dříve studenty arabštiny velmi oblíbená Sýrie se zmítá v již přes rok pokračující občanské válce, a proto počet zemí, které bych mohl s klidným svědomím doporučit, se dá spočítat na prstech jedné ruky. Nepočítáme-li ovšem země zálivu, kde se ceny pohybují jistě v úplně jiných dimenzích. Nelze popřít, že Egypt se již delší dobu také potýká se zhoršenou bezpečnostní situací. Demonstrace však byli vždy součástí Egypta a je jen na každém člověku, jak sám riskuje. Demonstrace se také většinou konají ve středu města, daleko od vaší školy. Po rozhovoru s jednou známou, která se z Káhiry nedávno vrátila po delším pracovním pobytu, mohu říci, že bezpečnostní situace je o něco horší, než bývala. Pořád je ale takříkajíc snesitelná.

Přesto, že znám i několik žen, které v Káhiře působili samostatně, toto bych nedoporučoval. Pro ženy v arabském světě dle mého názoru je vždy bezpečnější pohybovat se v mužském doprovodu, či alespoň ve společnosti další ženy kvůli sexuálnímu obtěžování a bezpečnosti. Situace pro muže by měla být bez problému. Každopádně vždy doporučuji před cestou kamkoliv na blízký východ zkontrolovat stránky ministerstva zahraničních věcí a cestovatelské servery, které nabízejí aktuální informace z první ruky.

Snad jsem tímto krátkým popisem pomohl těm, kteří se odhodlávají arabštinu studovat. A pokud se opravdu rozhodnete pro Egypt, přeji vám hodně štěstí.

Publikováno: 2.8.2013   |   Zobrazeno: 1381x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)