Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Šance a úskalí sezónní práce

Sezónní práce a brigády v ČR i zahraničí 2013

Ačkoliv nejnovější údaje o nezaměstnanosti nástup sezóny ještě nepotvrzují, na konci dubna už je v plném proudu. Přináší desetitisíce nových pracovních míst a každoročně oživuje ekonomiku státu.

Sezónní (ne)zaměstnanost

V následující tabulce zřetelně vidíte, jak výrazně ovlivňuje roční období nezaměstnanost v ČR. V roce 2012 byl výkyv pouze jedno procento, což je zhruba 50 000 osob. To bylo dáno celkovou rostoucí nezaměstnaností. V předchozích letech byl rozdíl i více, než 1,5 %, kdy v lednu bylo nezaměstnaných až o 100 000 více, než v sezóně.

A jak to vypadá v roce 2013? Nezaměstnanost byla i v březnu výrazně vyšší, než po celý rok 2012 a drží se nad 10 %. Nezaměstnaných osob je více než 580 tisíc a na pozitivní efekty sezónního zaměstnávání si musíme ještě počkat.

Koho láká sezónní práce?

V České republice je ochota pracovat na dobu určitou v sezóně poměrně vysoká. Pro většinu nezaměstnaných jde o záložní plán, kdyby si nenašli dlouhodobé zaměstnání, ale pouze malé procento uchazečů o práci se takovému výdělku brání. Zpravidla jde o osoby s vysokou kvalifikací.

Přečtěte si také:

Studijní pobyty v zahraničí

Práce v zahraničí pro páry

Na co dát pozor při sjednávání brigád u nás i v zahraničí

Sezónní práce, nebo brigáda?

Ve své podstatě se sezónní zaměstnání a brigáda liší nejvíce v délce pracovního poměru i v samotné myšlence, která za těmito druhy pracovních poměrů stojí. Sezónou není myšleno pouze obligátní „léto“. Vynecháme-li zimní sezónu, která se na statistice nezaměstnanosti v ČR podepisuje spíše negativně, hlavní sezóna (stavební práce, pohostinství…) začíná zpravidla už v březnu a končí až v říjnu a listopadu. Tomu často odpovídá délka pracovního poměru, který je sice uzavírán na dobu určitou, ale i na větší část roku. S tím se pojí i současný poměrně neobratný systém, který neumožňuje řetězení smluv na dobu určitou.

Zahraničí stále přitahuje

Výrazné oblibě se těší i sezónní práce v cizině. Skladba nabízených pracovních pozic je velmi podobná té v tuzemsku: Pohostinství, cestovní ruch, stavebnictví. Ve zvýšené míře se lze setkat i s pracemi v zemědělství, na farmách, kde jsou obvykle nabízeny pozice sběru ovoce.

Podle pozice si většinou vystačíte se znalostí (i základní) anglického jazyka, ale velké uplatnění najdou i sezónní pracovníci s němčinou, protože Rakousko i Německo nabízejí dobře placené sezónní práce.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 29.4.2013   |   Zobrazeno: 4818x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)