Jak možná víte, Flek.cz je tu pro vás, aby vám poradil v běžných otázkách, které se týkají samotného zaměření webu. Zaměstnanci, brigádníci i maminky na rodičovské dovolené se na nás obracejí s nejrůznějšími dotazy – ovšem na některé otázky odpověď nemáme. Jinak tomu je ale u specializovaných pracovně právních poraden. Některé najdete přímo online, jiné na vás čekají ve větších i menších městech a vždy je vám připraven poradit i Úřad práce.
Online poradny
A teď nemyslíme Flek, protože některé online poradny jsou opravdu naplněny kapacitami z oblasti pracovně právních vztahů i ostatních témat, která se týkají složitých situací, do kterých se lidé mohou nejen v práci dostat. Na otázky položené na těchto serverech vám pak odpovídají ti samí právníci a specialisté, se kterými se můžete setkat v běžné pracovně právní poradně.
Výhodou těchto poraden je, že jsou zdarma. Nevýhodou je to, že vlastně nevíte, s kým přesně jednáte. Specialista také podle napsaného dotazu nemusí dostatečně porozumět tomu, co po něm chcete, případně je velmi složité a hlavně zdlouhavé informace doplňovat.
Občanské poradny se věnují celé řadě oblastí, většinou proto zabrousí i do otázky práva pracovního. Jejich služby (ty základní) bývají zdarma, neboť jde o organizace neziskové, placené městem/krajem, byť tyto správní celky nejsou jejich zřizovatelem. Čistě občanské poradny bohužel nemohou pomoci v oblasti práva, respektive jeho vymáhání – nemají tuto pravomoc, proto je potřeba vědět, jestli vám dokáže taková poradna pomoci, nebo jestli budete muset navštívit poradnu právní.
Právní poradny se od těch občanských liší hlavně tím, že už s vámi mohou situaci fakticky řešit. Doporučí vám příslušné právní kroky a ty jsou (zde už to zdarma nebude) schopni také provést – podat žalobu, sepsat požadovaný dokument a podobně. Bezplatné právní poradny najdete „všude možně“, ale komplexnější systém poraden organizuje hlavně Česká advokátní komora. Ta tak například jmenuje zástupce pro 9 různých oblastí ČR – po nahlášení vašeho právního problému pak tento zástupce určí konkrétního advokáta, který se vašemu problému bude věnovat. Jejich seznam najdete na webu ČAK. Problém může být nedostatečná kapacita a nutnost se předem objednat.
Úřad práce – nejen pro uchazeče
Pracovně právní poradenství je dobré hledat i přímo pod svícnem, tedy na Úřadu práce. Ten poskytuje odborné poradenství také, a to ne pouze pro uchazeče o zaměstnání. Pro radu si může na Úřad práce přijít každý, fyzická osoba i zaměstnavatel (i jako právnická osoba). Výhodou je, že Úřad práce většinou poradenské hodiny a dny neomezuje, prostě když se dostanete na řadu v pracovní době úřadu, můžete se ptát. Stejně tak lze využívat telefonické a elektronické poradenství.
Shrnutí:
Pracovně právní poradenství v základní míře poskytnou i občanské poradny, nebo online poradny
Poradenskou síť organizuje i Česká advokátní komora
Dobrý den. Potřebuji radu. Mám smlouvu se zaměstnavatelem bohužel na dobu určitou která my končí 30.4.2017,jsem na neschopence a v pondělí 24.4.2017 my doktor zjistil že jsem těhotná. Jelikož to byla první návštěva tak my ještě nevystavil těhotenský průkaz. Dnes my volala vedoucí z práce že my končí smlouva že my posílají výpověď. Chtěla bych radu zda mají na to právo když jsem na neschopence a těhotná a zda se mohu nějak proti tomu bránit. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,můj muž má pracovní problém který neví jak vyřešit bez toho ,aby přišel o práci je mu 56let má cukrovku a vysoký tlak ,má pracovní dobu od 6.00 do 14.00 hodin teď přišel zaměstnavatel ,že bude muset držet pohotovost mimo zaměstnání celý týden a to i v noci,manžel má v noci problém s řízením vozidla a bojí se aby někoho neohrozil ,ale zároveń se bojí aby nepřišel o práci.Má tato situace řešení .Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. od 1.9.2016 jsem byla zaměstnána na HPP na dobu neurčitou. v březnu se mi stal pracovní úraz, který se semnou povleče už pořád. dala jsem výpověď ovšem nechtěla jsem od doktora papír ze koncím ze zdravotních duvodu. na konci března jsem dala výpověď neuznali mi jí. a 24.4 mi tedy napsali oni svoji vypoved jelikož jsem do práce nechodila a našla si jinou. ted po mě chce zamestnavatel, uhradit pojištění, které on zaplatil. Může to po mě vymáhat nebo nikoliv? Děkui za odpověď Bílová
Dobrý den,
dostala jsem v práci výpověď z důvodu, že obchod nevydělává a je tím pádem neudržitelný. Mám tedy 2 měsíce najít si nové pracovní místo. Chtěla jsem se zeptat, jak je to ale v případě,že si pracovní místo najdu dříve,než se ukončí výpovědní lhůta. Mám i nadále nárok na odstupné? Vím,že mi náleží dvojnásobek průměrného výdělku. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla bych se optat, zda když nyní podepíši pracovni smlouvu s nástupem až v zari, mohu tuto smlouvu bez problémů zrušit před nástupem do zamestnani, např. z důvodu nalezení jiné práce. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,mám dotaz. Do naší firmy z důvodu nedostatku pracovníků mají nastoupit vězni . Je možné aby je firma zařadila mezi ostatní pracovníky a pracovnice ? Zástupce firmy nám pouze oznámil termín a na téma bezpečnosti se snámi odmítl bavit. Děkuji za odpověd
Dobrý den,
24.5. jsem byla na zkušebním provoze v nejmenovaném bistru. Od 25.5. mi byla vydaná pracovní smlouva. Po odpracování 4. dne, kdy jsem měla vždy po ruce někoho,jsem 5. den zůstala na provozovně na 2 hod.,na uzávěrku s veškerým elektronickým vybavením sama po rozhodnutí prodavačky - né majitelky. Jedná se o stroj na zmrzlinu, který jsem vypla podle instrukcí. Stroj svítil tak jak měl,po mém odchodu se stroj sám zastavil a zmrzlina do rána zkysla. Paní majitelka žádá náhradu škody vzniklé na zmrzlině. Mohu se nějak bránit,myslím že jsem na provoze ještě neměla zůstávat sama na tolik povinností. Na konci smlouvy, v kolonce Zvláštní záznamy stojí, ¨Odpovědnost za vybavení a zařízení provozu¨ ANO
Děkuji za odpověď Monika
Dobrý den,
pracuji jako učitelka a chystám se dát výpověď do konce června, tzn. že dvouměsíční výpovědní lhůta skončí 31.8. Chci se zeptat, zda mi zaměstnavatel může nařídit, abych po dobu prázdnin, tj. během výpovědní lhůty byla na pracovišti, tedy ve škole, nebo mám právo vybrat si aspoň část dovolené?
Děkuji.
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Dnes to je 8.8.2017 mi končí rodičovská dovolená a od zítřka bych měla nastoupit zpět do zaměstnání, ale budu nastupovat přímo na PN z důvodu rizikového těhotenství. Jenže mi dnes přišel doporučeně dopis že se moje pracovní místo bude rušit a do 31.8 mi běží výpovědní lhůta a pak mi bude vyplaceno odstupné ve výši tří průměrných výdělků. Jak to tedy bude po 31.8. s mou pracovní neschopností a následně mateřskou a rodičovskou dovolenou? Mooc děkuji za radu, vůbec nevím co mám dělat.
Dobrý den, potřebovala bych poradit..... U firmy jsem zaměstnaná 17let, z dělnické profese jsem se dostala až na vedoucí pozici. Tu jsem vykonávala téměř rok, ale pro časovou náročnost jsem to vzdala a vrátila se na původní místo o 1 stupeň níže- směnového vedoucího ve firmě. Po 4 měsících mi sám zaměstnavatel změnil smlouvu, zase o 1 stupeň níže a s tím mi snížil i mzdu. Dohodu jsem se zaměstnavatelem nikdy nepodepsala, protože za mnou nikdo oficiálně nepřišel, přišla jsem na to až na výplatní pásce. Tento stav už trvá 1,5 roku. Měsíčně tak přicházím o 5.600kč jen na základu a prémiích, ostatní příplatky ani nepočítám. Jak je možné, že zaměstnavatel napsal dohodu k ní změnu mzdového výměru, mě nikdo neinformoval, změnili to. Mám nárok na doplacení ušlé mzdy či nikoliv!? Jen pro informaci vykonávám část práce směnového vedoucího / na to mám poslední podepsanou dohodu/ , část administrativní práce vedoucího výroby - to jsem před 2 roky vzdala a nyní vykonávám část práce personální a mzdové účetní. Děkuji
Dobrý den.Zaměstnavatel mi nedávno předložil návrh na výpověď dohodou ke dni 31.3.2019, kde nabízel 1.plat odstupného, já to samozřejmě nepodepsal, jelikož nemám momentálně jinou pracovní nabídku a na úřad práce se opravdu nechystám. Mám smlouvu na dobu určitou od 1.8.2018 do 31.7.2019.Pokud zaměstnavatel přesto bude trvat na mé výpovědi (výpověď ze strany zaměstnavatele) před vypršením smlouvy, mám podle paragrafu 52 zákoníku práce písmene C nárok na odstupné ve výši jednoho průměrného platu?. Zaměstnavatel mi zdělil že propouští část zaměstnanců z důvodu že není moc práce. Co si mám prosím ohlídat pokud budu takovou výpověď podepisovat?.Předem mockrát děkuji za co možná nejrychlejší odpověď.
Dobrý den chtěl bych se zeptat na paragraf 240 zákoníku práce.. Zaměstnavatel mě chce poslat na několik měsíců do Německa na služební cestu. Partnerka je na mateřské a pečuje o našeho ročního syna. Ve smlouvě mám že mě mohou poslat na dobu nezbytně nutnou.. Mohu odmítnout?
Zdravím, už opravdu nevím co dělat a tak se obracím k vám pro radu.
Zaměstnavatel nás donutil podepsat zkrácení pracovního úvazku na 30h týdně na 4 pracovní dny. Pátý jsme zadarmo a to i když má schválený Kurzarbeit. Ti co nepodepsali přišli o veškeré osobní ohodnocení a bylo jim vyhrožováno výpovědí. Do nové smlouvy si dal dodatek, že má právo nám nařídit pátou směnu. Tu by však měl zaplatit jako přesčasovou, ovšem se vymlouvá. Jakou formou a s jakým předstihem nás musí informovat o směně na víc? Děkuji za pomoc Mira
Dobrý den, dnes jsem náhodou ve svém zaměstnání narazil na zajímavou věc.. ve firmě kde pracuji jsem objevil pracovní smlouvu jednoho kolegy.. tedy v podstatě smlouvu vedenou na jeho syna (jelikož jsou to jmenovci jen pochopitelně s odlišným rodným číslem a datumem narození) to znamená že na smlouvě máme mladého ale reálně dochází do zaměstnání jeho otec .. a teď co s tím ? Je to velký problém? (jen podotknu že syn toho kolegy u nás nikdy zaměstnaný nebyl)
Děkuji
Dobrý den,
je možné, aby mi zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru strhl z poslední mzdy vstupní lékařskou prohlídku, když je to uvedeno v pracovní smlouvě?
Někde jsem četla, že od roku 2017 je toto možné pouze v případě, že je to ve smlouvě + končím pracovní poměr ve zkušební době.
Když jsem ale ve firmě pracovala rok, tak by prý měl vždy hradit zaměstnavatel bez ohledu na to, co v pracovní smlouvě je.
Chci se zeptat, zda je tedy srážka ze mzdy oprávněná?
Děkuji.
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. V organizaci, kde pracuji, nastoupil nový ředitel ,který po mě požaduje podobní popis (s přesností na minuty) každodenního soupisu mých pracovních činností. Připomínám, že jsem na svém pracovním místě nahradil člověka, který přešel na jiné pracoviště a na tohoto člověka nikdy nebyl podobný nárok vznesen. Podobný nárok neobdržel nikdo ze 220 zaměstnanců naší firmy. A specifikaci a náplň mého úvazku speciifikuje pracovní smlouva. Jak bych se měl, prosím, v této situaci zachovat (mám důvody si myslet, že se ze strany zaměstnavatele jedná o bossing a účelové jednání, které by mi mělo mou práci znechutit a chce dosáhnout toho, abych tuto práci opustil) ? Děkuji.
Dobrý den, pracuji na 12 hodinové směny a asi před rokem šéf upravil směny tak, že se mně místo 11,5 hodiny propisovalo do hodinového fondu 11 hodin. Díky tomu mám do dnešního dne 54 hodin, které mně nebyly proplaceny. Mám nárok na jejich proplacení? Jakou formou to mám udělat? Moc děkuji za odpověď
Komentáře
Dobrý den. Potřebuji radu. Mám smlouvu se zaměstnavatelem bohužel na dobu určitou která my končí 30.4.2017,jsem na neschopence a v pondělí 24.4.2017 my doktor zjistil že jsem těhotná. Jelikož to byla první návštěva tak my ještě nevystavil těhotenský průkaz. Dnes my volala vedoucí z práce že my končí smlouva že my posílají výpověď. Chtěla bych radu zda mají na to právo když jsem na neschopence a těhotná a zda se mohu nějak proti tomu bránit. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,můj muž má pracovní problém který neví jak vyřešit bez toho ,aby přišel o práci je mu 56let má cukrovku a vysoký tlak ,má pracovní dobu od 6.00 do 14.00 hodin teď přišel zaměstnavatel ,že bude muset držet pohotovost mimo zaměstnání celý týden a to i v noci,manžel má v noci problém s řízením vozidla a bojí se aby někoho neohrozil ,ale zároveń se bojí aby nepřišel o práci.Má tato situace řešení .Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. od 1.9.2016 jsem byla zaměstnána na HPP na dobu neurčitou. v březnu se mi stal pracovní úraz, který se semnou povleče už pořád. dala jsem výpověď ovšem nechtěla jsem od doktora papír ze koncím ze zdravotních duvodu. na konci března jsem dala výpověď neuznali mi jí. a 24.4 mi tedy napsali oni svoji vypoved jelikož jsem do práce nechodila a našla si jinou. ted po mě chce zamestnavatel, uhradit pojištění, které on zaplatil. Může to po mě vymáhat nebo nikoliv? Děkui za odpověď Bílová
Dobrý den,
dostala jsem v práci výpověď z důvodu, že obchod nevydělává a je tím pádem neudržitelný. Mám tedy 2 měsíce najít si nové pracovní místo. Chtěla jsem se zeptat, jak je to ale v případě,že si pracovní místo najdu dříve,než se ukončí výpovědní lhůta. Mám i nadále nárok na odstupné? Vím,že mi náleží dvojnásobek průměrného výdělku. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám práci, ale chci podat výpověď. Co to pro mě znamená, na úřadu práce. Můžu se zaregistrovat a jaké jsou sankce?
Děkuji
Dobrý den, chtěla bych se optat, zda když nyní podepíši pracovni smlouvu s nástupem až v zari, mohu tuto smlouvu bez problémů zrušit před nástupem do zamestnani, např. z důvodu nalezení jiné práce. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,mám dotaz. Do naší firmy z důvodu nedostatku pracovníků mají nastoupit vězni . Je možné aby je firma zařadila mezi ostatní pracovníky a pracovnice ? Zástupce firmy nám pouze oznámil termín a na téma bezpečnosti se snámi odmítl bavit. Děkuji za odpověd
Dobrý den,
24.5. jsem byla na zkušebním provoze v nejmenovaném bistru. Od 25.5. mi byla vydaná pracovní smlouva. Po odpracování 4. dne, kdy jsem měla vždy po ruce někoho,jsem 5. den zůstala na provozovně na 2 hod.,na uzávěrku s veškerým elektronickým vybavením sama po rozhodnutí prodavačky - né majitelky. Jedná se o stroj na zmrzlinu, který jsem vypla podle instrukcí. Stroj svítil tak jak měl,po mém odchodu se stroj sám zastavil a zmrzlina do rána zkysla. Paní majitelka žádá náhradu škody vzniklé na zmrzlině. Mohu se nějak bránit,myslím že jsem na provoze ještě neměla zůstávat sama na tolik povinností. Na konci smlouvy, v kolonce Zvláštní záznamy stojí, ¨Odpovědnost za vybavení a zařízení provozu¨ ANO
Děkuji za odpověď Monika
Dobrý den,
pracuji jako učitelka a chystám se dát výpověď do konce června, tzn. že dvouměsíční výpovědní lhůta skončí 31.8. Chci se zeptat, zda mi zaměstnavatel může nařídit, abych po dobu prázdnin, tj. během výpovědní lhůty byla na pracovišti, tedy ve škole, nebo mám právo vybrat si aspoň část dovolené?
Děkuji.
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Dnes to je 8.8.2017 mi končí rodičovská dovolená a od zítřka bych měla nastoupit zpět do zaměstnání, ale budu nastupovat přímo na PN z důvodu rizikového těhotenství. Jenže mi dnes přišel doporučeně dopis že se moje pracovní místo bude rušit a do 31.8 mi běží výpovědní lhůta a pak mi bude vyplaceno odstupné ve výši tří průměrných výdělků. Jak to tedy bude po 31.8. s mou pracovní neschopností a následně mateřskou a rodičovskou dovolenou? Mooc děkuji za radu, vůbec nevím co mám dělat.
Dobrý den, potřebovala bych poradit..... U firmy jsem zaměstnaná 17let, z dělnické profese jsem se dostala až na vedoucí pozici. Tu jsem vykonávala téměř rok, ale pro časovou náročnost jsem to vzdala a vrátila se na původní místo o 1 stupeň níže- směnového vedoucího ve firmě. Po 4 měsících mi sám zaměstnavatel změnil smlouvu, zase o 1 stupeň níže a s tím mi snížil i mzdu. Dohodu jsem se zaměstnavatelem nikdy nepodepsala, protože za mnou nikdo oficiálně nepřišel, přišla jsem na to až na výplatní pásce. Tento stav už trvá 1,5 roku. Měsíčně tak přicházím o 5.600kč jen na základu a prémiích, ostatní příplatky ani nepočítám. Jak je možné, že zaměstnavatel napsal dohodu k ní změnu mzdového výměru, mě nikdo neinformoval, změnili to. Mám nárok na doplacení ušlé mzdy či nikoliv!? Jen pro informaci vykonávám část práce směnového vedoucího / na to mám poslední podepsanou dohodu/ , část administrativní práce vedoucího výroby - to jsem před 2 roky vzdala a nyní vykonávám část práce personální a mzdové účetní. Děkuji
Dobrý den.Zaměstnavatel mi nedávno předložil návrh na výpověď dohodou ke dni 31.3.2019, kde nabízel 1.plat odstupného, já to samozřejmě nepodepsal, jelikož nemám momentálně jinou pracovní nabídku a na úřad práce se opravdu nechystám. Mám smlouvu na dobu určitou od 1.8.2018 do 31.7.2019.Pokud zaměstnavatel přesto bude trvat na mé výpovědi (výpověď ze strany zaměstnavatele) před vypršením smlouvy, mám podle paragrafu 52 zákoníku práce písmene C nárok na odstupné ve výši jednoho průměrného platu?. Zaměstnavatel mi zdělil že propouští část zaměstnanců z důvodu že není moc práce. Co si mám prosím ohlídat pokud budu takovou výpověď podepisovat?.Předem mockrát děkuji za co možná nejrychlejší odpověď.
Dobrý den chtěl bych se zeptat na paragraf 240 zákoníku práce.. Zaměstnavatel mě chce poslat na několik měsíců do Německa na služební cestu. Partnerka je na mateřské a pečuje o našeho ročního syna. Ve smlouvě mám že mě mohou poslat na dobu nezbytně nutnou.. Mohu odmítnout?
Zdravím, už opravdu nevím co dělat a tak se obracím k vám pro radu.
Zaměstnavatel nás donutil podepsat zkrácení pracovního úvazku na 30h týdně na 4 pracovní dny. Pátý jsme zadarmo a to i když má schválený Kurzarbeit. Ti co nepodepsali přišli o veškeré osobní ohodnocení a bylo jim vyhrožováno výpovědí. Do nové smlouvy si dal dodatek, že má právo nám nařídit pátou směnu. Tu by však měl zaplatit jako přesčasovou, ovšem se vymlouvá. Jakou formou a s jakým předstihem nás musí informovat o směně na víc? Děkuji za pomoc Mira
Dobrý den, dnes jsem náhodou ve svém zaměstnání narazil na zajímavou věc.. ve firmě kde pracuji jsem objevil pracovní smlouvu jednoho kolegy.. tedy v podstatě smlouvu vedenou na jeho syna (jelikož jsou to jmenovci jen pochopitelně s odlišným rodným číslem a datumem narození) to znamená že na smlouvě máme mladého ale reálně dochází do zaměstnání jeho otec .. a teď co s tím ? Je to velký problém? (jen podotknu že syn toho kolegy u nás nikdy zaměstnaný nebyl)
Děkuji
Dobrý den,
je možné, aby mi zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru strhl z poslední mzdy vstupní lékařskou prohlídku, když je to uvedeno v pracovní smlouvě?
Někde jsem četla, že od roku 2017 je toto možné pouze v případě, že je to ve smlouvě + končím pracovní poměr ve zkušební době.
Když jsem ale ve firmě pracovala rok, tak by prý měl vždy hradit zaměstnavatel bez ohledu na to, co v pracovní smlouvě je.
Chci se zeptat, zda je tedy srážka ze mzdy oprávněná?
Děkuji.
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. V organizaci, kde pracuji, nastoupil nový ředitel ,který po mě požaduje podobní popis (s přesností na minuty) každodenního soupisu mých pracovních činností. Připomínám, že jsem na svém pracovním místě nahradil člověka, který přešel na jiné pracoviště a na tohoto člověka nikdy nebyl podobný nárok vznesen. Podobný nárok neobdržel nikdo ze 220 zaměstnanců naší firmy. A specifikaci a náplň mého úvazku speciifikuje pracovní smlouva. Jak bych se měl, prosím, v této situaci zachovat (mám důvody si myslet, že se ze strany zaměstnavatele jedná o bossing a účelové jednání, které by mi mělo mou práci znechutit a chce dosáhnout toho, abych tuto práci opustil) ? Děkuji.
Dobrý den, pracuji na 12 hodinové směny a asi před rokem šéf upravil směny tak, že se mně místo 11,5 hodiny propisovalo do hodinového fondu 11 hodin. Díky tomu mám do dnešního dne 54 hodin, které mně nebyly proplaceny. Mám nárok na jejich proplacení? Jakou formou to mám udělat? Moc děkuji za odpověď
Přidat komentář