Jak možná víte, Flek.cz je tu pro vás, aby vám poradil v běžných otázkách, které se týkají samotného zaměření webu. Zaměstnanci, brigádníci i maminky na rodičovské dovolené se na nás obracejí s nejrůznějšími dotazy – ovšem na některé otázky odpověď nemáme. Jinak tomu je ale u specializovaných pracovně právních poraden. Některé najdete přímo online, jiné na vás čekají ve větších i menších městech a vždy je vám připraven poradit i Úřad práce.
Online poradny
A teď nemyslíme Flek, protože některé online poradny jsou opravdu naplněny kapacitami z oblasti pracovně právních vztahů i ostatních témat, která se týkají složitých situací, do kterých se lidé mohou nejen v práci dostat. Na otázky položené na těchto serverech vám pak odpovídají ti samí právníci a specialisté, se kterými se můžete setkat v běžné pracovně právní poradně.
Výhodou těchto poraden je, že jsou zdarma. Nevýhodou je to, že vlastně nevíte, s kým přesně jednáte. Specialista také podle napsaného dotazu nemusí dostatečně porozumět tomu, co po něm chcete, případně je velmi složité a hlavně zdlouhavé informace doplňovat.
Občanské poradny se věnují celé řadě oblastí, většinou proto zabrousí i do otázky práva pracovního. Jejich služby (ty základní) bývají zdarma, neboť jde o organizace neziskové, placené městem/krajem, byť tyto správní celky nejsou jejich zřizovatelem. Čistě občanské poradny bohužel nemohou pomoci v oblasti práva, respektive jeho vymáhání – nemají tuto pravomoc, proto je potřeba vědět, jestli vám dokáže taková poradna pomoci, nebo jestli budete muset navštívit poradnu právní.
Právní poradny se od těch občanských liší hlavně tím, že už s vámi mohou situaci fakticky řešit. Doporučí vám příslušné právní kroky a ty jsou (zde už to zdarma nebude) schopni také provést – podat žalobu, sepsat požadovaný dokument a podobně. Bezplatné právní poradny najdete „všude možně“, ale komplexnější systém poraden organizuje hlavně Česká advokátní komora. Ta tak například jmenuje zástupce pro 9 různých oblastí ČR – po nahlášení vašeho právního problému pak tento zástupce určí konkrétního advokáta, který se vašemu problému bude věnovat. Jejich seznam najdete na webu ČAK. Problém může být nedostatečná kapacita a nutnost se předem objednat.
Úřad práce – nejen pro uchazeče
Pracovně právní poradenství je dobré hledat i přímo pod svícnem, tedy na Úřadu práce. Ten poskytuje odborné poradenství také, a to ne pouze pro uchazeče o zaměstnání. Pro radu si může na Úřad práce přijít každý, fyzická osoba i zaměstnavatel (i jako právnická osoba). Výhodou je, že Úřad práce většinou poradenské hodiny a dny neomezuje, prostě když se dostanete na řadu v pracovní době úřadu, můžete se ptát. Stejně tak lze využívat telefonické a elektronické poradenství.
Shrnutí:
Pracovně právní poradenství v základní míře poskytnou i občanské poradny, nebo online poradny
Poradenskou síť organizuje i Česká advokátní komora
Dobry den mela bych dotaz vcera se mi stal pracovni uraz pri kterem me vysokozdvizna jesterka nalozena plastovymi paletami zezadu srazila a predemnou byl paletak tudiz obe lytka se mi dostali mezi tyhle dva stroje a na jedne noze mam pohmozdeniny na druhe mi nohu museli zasit protoze jsem mela otevrenou ranu az na kost zajima me zda mam narok nebo jak veliky muze byt problem v pripade nepouziti pracovni obuvy ktera by toto stejne nezachranila ani urazu nezabranila protoze poraneni se tyka lytek!predem dekuji za odpoved
Dobrý den, velice prosím o radu. Maminka je zaměstnána čtvrtým rokem u jednoho podniku. V lednu tohoto roku dostala nový platový výměr, kde jí byla stanovena základní hrubá mzda při pracovním úvazku 37.5 hod/týdně v nepřetržitém režimu, při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby na částku 64,80 Kč. Aby maminka poplatila vše, co musí - dělá hodně hodin. Hodiny, které jsou nad rámec normální pracovní doby, jdou na dohodu o pracovní činnosti. Dostává tedy 2 pásky a 2 výplaty. Dělá na místě, kde musí být nepřetržitá služba. Její pracovní doba je od 5.30 do 18.30 a domů nesmí odejít, dokud nepřijde noční služba. Někdy pracuje celý týden – někdy 4 dny v týdnu , někdy 3 dny v týdnu a někdy i víkendy (dle potřeby). Výjimečně se stalo, že musela být v práci kvůli pozdnímu příchodu noční směny až do 22 hodin. Nikdy však nedělá noční. Ona dělá služby denní a noční pracovník zase pouze noční. Nyní však přišel zaměstnavatel s tím, že i když dělá v nepřetržitém provozu, nedělá noční směny - jen od rána do večera a někdy víkendy , že má špatně napsaný úvazek hodin a nutí ji podepsat nový platový výměr, kde je napsáno - 40 hod/týdně v režimu jednosměnném a při rovnoměrném rozvržení pracovní doby to dělá 60,70 Kč za hod. Při počtu hodin, které maminka za měsíc odpracuje , by však pro ni byla peněžní ztráta s tímto novým plat. výměrem okolo 1000,- Kč měsíčně. Vedoucí ji slibuje, že fin. ztrátu ji dorovná v osobním ohodnocení, které by od podepsání nového výměru pravidelně dostávala. Prý se tedy pro ni nebude nic měnit a o žádné peníze nepřijde. Tento slib je však pouze ústní a nikde není dáno, že bude splněn. Má na takovéto jednání zaměstnavatel právo? Musí maminka podepsat, že bude mít menší výměr na hodinu a tím menší výplatu a čekat, že ústní slib dodrží? Může se nějak bránit? Aby maminka spadala do kategorie (nepřetržitý provoz – tak musí pracovat i noční?) Je dva roky před důchodem a bojí se, že když nepodepíše, tak přijde o práci. Když podepíše – bude mít menší výplatu třeba o 1000,- Kč, protože ústní slib nic neznamená a nemusí být dodržen. Děkuji za odpověď Jana
Mám již po několikáté pracovní smlouvu na dobu určitou, vždy za dlouhodobě nemocného pracovníka nebo za mateřskou některé z kolegyň. Poslední dohodu mám na dobu určitou za mateřskou dovolenou, dle textu ve smlouvě nejdéle do 29.2.2016. Nyní mi bylo zaměstnavatelem sděleno, že smlouvu mi ukončí již v říjnu 2015, dle data vrácení se kolegyně z mateřské dovolené. Mám nárok v tomto případě na volno při hledání zaměstnání a pokud ano, tak na kolik volna mám nárok a zda je toto volno placené? Současně mám dotaz, zda je také nárok na nějaké odstupné. Děkuji
Dobrý den, chci se zeptat. Mám práci na HPP a ještě jsem si začala přivydělávat na DPP, kde si vydělám cca do 5000 Kč. Nevím, jak je to s daněmi? Zda mi tento příjem zdaní nebo jak to vlastně je, abych pak neměla problém na finančáku při ročním zůčtování. Růžový papír na daně mám podepsaný u svého zaměstnavatele na HPP, u DPP nic, jen smlouvu o dohodě.
Předem moc děkuji za odpověď Michaela
Dobrý den,
prosím o radu ohledně, pracuji více jak 4 roky na dobu neurčitou v prodejně. Nyní mě zaměstavatel přeložil do jiné prodejny a dnes mi zdělil, že pro nadbytečnost mi zkrátí pracovní dobu. Já stím nesouhlasím. A nevím co mám dál dělat, abych docílila odstupného. Při výpovědi. Musím souhlasit se zkráceným úvazkem?A když nebudu souhlasit co od něj můžu čekat. Na co mám ze zákona nárok?
Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem zaměstnána na dobu neurčitou, od 27.6.2014 do 30.8.2015 jsem byla v pracovní neschopnosti. Dne 31.8.2015 jsem se vrátila do zaměstnání a dostala jsem výpověď pro nadbytečnost s tříměsíčním odstupným, kdy jsem zjistila, že mi zaměstnavatel snížil plat v době mé neschopnosti o příplatky / osobní a za vedení /. Takže odstupné mi vyplatil pouze ze základního platu./pravděpodobný příjem z důvodu PN / Může snížit plat v době pracovní neschopnosti a neinformovat o této skutečnosti písemně pracovníka?
Dobrý den,
můžete mi prosím poradit? Jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou. Teď jsem si našla nové zaměstnání, kde požadují nástup ihned. Moc o tu práci stojím, ale současný zaměstnavatel mi nechce umožnit odejít na dohodu. A vyžaduje po mě 2 měsíční výpovědní dobu. Je možné podat výpověď a celá 2 měsíce být v pracovní neschopnosti a zároveň docházet do nového zaměstnání kde by se zatím dalo pracovat na dohodu o provedení práce?
Dobrý den, po pěti letech jsem ukončila pracovní poměr u firmy, kde jsem za celou dobu nedostala ani jednou výplatní pásku. Dnes jsem alespoň dostala výpl.pásky za rok 2015 ( o které jsem si řekla). Dle pracovní smlouvy jsem měla dostávat fixní mzdu 18.000,- + 3.000,- odměny, které mi byly zasílány na účet, ale na výplatní pásce je uvedena jen čistá mzda 18.000,- tzn.že odměny jsem nedanila. Zřejmě je někde chyba!? Jak je to s dovolenou v případě fixní mzdy?
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, aby chtěl zaměstnavatel (VSČR) po zaměstnanci vrátit odměny za posledních 10let zpátky a ještě k tomu v hotovosti. Odměny jsou za nalezení mobilů, drog apod.....oslovených zaměstnanců je více. Mohu se obrátit na odbory??? Z mého pohledu je to promlčené, odměny jsem ke všemu zdanila, kdo mi je vrátí?? A všechny odměny schválil a podepsal ředitel...děkuji za odpověď.
Dobrý den,měl bych dotaz jak to je když jsem zaměstnán a momentálně zaměstnavatel nemá již tři týdny práci,tudíž já jsem doma a dle tvrzení zaměstnavatele i když s ním mám uzavřenou řádnou pracovní smlouvu nemám nárok na žádnou finanční náhradu,jsem doma zadarmo.Je to s právního hlediska vymahatelné?Myslím si,že můj nárok je 70 procent s denního základu,ale nejsem si jist,jaké jsou tedy má práva?To samé proplacení státního svátku,abych nezapomněl.
děkuji za případnou odpověď Jarda B.
Dobry den,
moc bych prosila o pomoc.
Ma draha teta si udelala kvalifikaci zdravotni sestry specialistky, pro obor, ktery ma pouze 37 sester v cele Ceske republice.
Bylo ji pred 7 lety slibeno, ze pokud si tuto specializaci(ktera trva dva roky a je v jinem meste nez je misto bydliste), udela, tak se to odrazi na vyssim platu. Specializaci uspesne dokoncila, ale vyplata zustala na stejne sazbe. Vedeni vzdy tzv. 'smete pod stul' jakekoliv byt jen naznaky o zvyseni platu. Jine sestry, ktere tuto specializaci maji se pohybuji na platove tride 10 az 11 a ma teta ma stale 7. platovou tridu. Mnohokrat prosim o radu, jak v tomto pripade jednat.
Predem vrele dekuji,
Zuzana G.
Dobrý den,
zaměstnavastel se mnou rozvázal pracovní smlouvu k 4.11.2015,dohodli jsme se na okamžité výpovědi dle §67 mi náleží odstupné ve výši 3-násobku měsíční mzdy.Je povinen mi odstupné dát hned k výplatě 15.11.2015?Na ničem jsem se s ním nedohodla ale on tvrdí,že mi jí dá až 15.12.2015.Jak mám postupovat?
Dobrý den, chci se zeptat. Syn dal výpověď, ale zaměstnavatel mu hned řekl, že s ní nesouhlasí. Syn ovšem si našel jiné zaměstnání a do bývalého se nechce vrátit, protože podmínky, které tam měl byly neúnosné: přesčasové hodiny nad povolený rámec, soboty, neděle a to vše nezaplacené, dále po něm chtěli práci na kterou neměl smlouvu. Pracoval tam jako skladník. Je nám jasné, že pokud tam nedojde, tak bude mít nějaké postihy. Můžete mi napsat co ho čeká za nedodržení výpovědní lhůty a do jaké výše může jít tzv. ušlý zisk, jak vyhrožuje firma u pozice skladník? Je nutné se obrátit na právníka?
Děkuji Simona
jsem na rodičovské dovolené. Zaměstnavatel(fyzická osoba) chce přerušit živnost. Z důvodu, aby mi nemusel dát odstupné, prý mě jako zaměstnance přebere jiná fyzická osoba ( manželka) Chtěla jsem se zeptat, jestli je to takhle v pořádku.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den mám takový problém,byla jsem zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou.Ale zaměstnavatel mi po několika měsících přestal vyplácet mzdu.Po několika upozorněních že neplní vyplácení mzdy ve stanoveném termínu a vyplácel mi mzdu i měsíc po splatnosti.Tak jsem podala výpovědˇa byla mi vrácena že ji nepřijímá.Nedal mi žádné doklady takže nemohu hledat jiné zaměstnání jak mám postupovat,Děkuji za odpovědˇJarmila
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problém s teď již mým bývalým zaměstnavatelem? Týká se to farmaceutického průmyslu, kdy u jedné z mých kolegyň došlo k alergické reakci při použití dvou ochraných kombinéz při práci s jednou vysoce účinnou látkou, kolegyně byla u závodního lékaře vyšetřena a poté oddělení HSE(bezpečnosti) vydalo prohlášení, že stávající OOPP jsou dostačující a může se s touto látkou dále pracovat. Měl jsem jít pracovat já, ale písemně jsem odmítl s odůvodněním, že si myslím že je tato práce nepezpečná pro mé zdraví což se ostatně potvrdilo u mé kolegyně a nechal si potvrzení podepsat od své nadřízené. Ovšem po zhruba týdnu jsem dostal nařízení, že musím jít s touto látkou pracovat. Použil jsem předepsané OOPP a po necelých deseti minutách jsem začal pociťovat pálení na obou pažích, po vysvlečení jsem zjistil, že jsem osypaný po celém těle, též jsem odešel na vyšetření k závodní doktorce a byl jsem vyšetřen, s tím že jde o velmi silnou alergickou reakci. Od té doby byl projekt práce s touto látkou zakázán. Nikdo se mi ani neomluvil, jsem vyšetřován klinikou nemocí z povolání a zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr pro nadbytečnost, chci se zeptat, zda se mohu nějak bránit, žádat po zaměstnavateli odškodnění, případně jestli mohu podat žalobu pro ublížení na zdraví z nedbalosti, nyní žádné problémy nemám, ale jsem nezaměstaný ,domnívám se z důvodu, že jsem se stal pro podnik nepohodlný, protože jsem si dovolil se ozvat.
Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Michal
Od 1.11.mi běží 2měsíční výpovědní lhůta.Vypověd jsem podala sama. Ukončení pracovního poměru tedy k 31.12.2015. V Průběhu výpovědní lhůty jsem byla cca 16 dní v pracovní neschopnosti.Do zaměstnání jsem již nyní nastoupila. Neprodlouží se o tuto dobu moje ukončení pracovního poměru ? Děkuji.
1.102015 jsem plynule přestoupila z agentury ( na Dohodu o pracovní činnosti) pod zaměstnavatele na Pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2016.Na pravidelné pracovní směně ( pracovní směny pouze víkendové, 12ti hodinové) 8.11.2015 se mi stal v noci na výrobní lince úraz. Úraz jsem nahlásila nadřízené a ta informovala dalšího nadřízeného člověka. Ten se mnou sepsal dokument Pracovní incident, kde byl popsán průběh úrazu nadřízeným. Předtím jsem průběh přímo na výrobní lince předváděla. Po podpisu tohoto dokumentu následovala ještě v tutéž směnu po několika hodinách výpověď z pracovního poměru tak, že jsem dostala k podpisu Výstupní list, kde bylo uvedeno, že pracovní poměr končí 8.11.( ve zkušební době). Ihned po ukončení pracovní směny ( neděle) jsem navštívila lékaře na ortopedickém oddělení a od pondělí 9.11 2015 jsem v pracovní neschopnosti.
Můj dotaz zní: Pokud se mi úraz stal v práci, jde o pracovní úraz? Stal se v ochranné lhůtě, přestože se stal při pracovní směně? Mám nárok od zaměstnavatele na výplatu nemocenských dávek za prvních 14 dní pracovní neschopnosti? Mám nárok od zaměstnavatele na dorovnání výplaty mezi nemocenskými dávkami a skutečným výdělkem? Mám nárok na odškodnění, pokud nemohu vykonávat práci OSVČ v pracovním týdnu, protože jsem v pracovní neschopnosti celý týden i přesto, že můj pracovní poměr byl sjednán pouze na víkendy? Zápočtový list jsem již dostala, doklad o sepsání pracovního úrazu zatím ne. Měla jsem dostat k podpisu jiný dokument než Výstupní list? Mnohokrát děkuji.
Dobrý den, mám dotaz. Manželka nastoupila do nového zaměstnání 2.10.2015. V zákoníku práce jsem se dočetl, že zkušební doba se prodlužuje o dovolenou nebo překážku v zaměstnání.V zaměstnání mala 3 dny celozávodní dovolené. Pracuje v nepřetržitém provozu ranní noční 12 hod směny. Nyní jsme zjistili že je těhotná. Tak nevíme jakým způsobem to řešit se zaměstnavatelem.
Dobrý den,
nejde ani tak o mě, jako o moji matku. Je už 23 let zaměstnaná jako učitelka na prvním stupni v jedné vesnici na základní škole.
K věci: Ředitel místní školy šikanuje své podřízené zadáváním nesmyslných úkolů po nichž přicházejí ještě další a nesmyslnější, nedovede si udělat pořádek v oblasti kuchyně(jelikož se tam stravují i učitelé, tak vím, jaké tam jsou poměry-jídlo se nedá jíst, absence a malé množství masa, kuchařky si nosí jídlo domů) a nikdo si nestěžuje(ani nepodpoří), až na moji matku, protože se všichni bojí trestu. Další věc je, že dostávají směšnou mzdu a za ty nervy je to až do nebe volající...
Táži se tedy, jak se dá vůči takovému chování bránit(změna místa nepřichází v úvahu).
Předem děkuji za odpověď a mějte se moc krásně
dobrý den, chci se zeptat: ve firmě kde pracuji jsou 2 typy zaměstnanců (stálý a agenturní). Z důvodu velké chybovosti se zaměstnavatel rozhodl zavést tzv. systém třikrát a dost. První chyba = vytýkací dopis, druhá chyba = finančnípostih, třetí chyba = vyhazov. Problém je v tom, že u agenturních zaměstnanců (můj případ) je vyhazov hotová věc, u stálých se o něm ještě bude rozhodovat. ¨Toto je jasný případ diskriminace. Jak postupovat (na koho se obrátit), pokud nebude chtít zaměstnavatel o této věci diskutovat ani ji změnit. Děkuji za odpověď
Dobrý den chci se zeptat ,dcera nastoupila 27.10.15 do práce před tím byla odeslána zaměstnavatelem na kurzy mýta a CNB což bylo podmínkou přijetí.Dostala smlouvu s tříměsíční zkušební lhůtou.Neplánovaně otěhotněla pár dnů po nástupu do zaměstnání.Zaměstnavateli sdělila že je těhotná po uplynutí tříměsíční lhůty a jelikož se jedna o směnný provoz 12 ti hodinové noční a denni pozadala aby nemusela noční dělat.Zaměstnavatel ji navrhl aby šla na nemocenskou od 3/2016 a teď po ní požaduje uhradit kurzy 7000 kc Má na to právo? děkuji za odpoved
Dobrý den,
již několik měsíců (bude to rok) pracuji na DPČ, myslela jsem si, že je vše řádně nahlášeno a odvádí se 15% daň, ale není,mám 48kč/h..Jak se mohu bránit, když za mě nic neodvádí apod. ??Děkuji za odpověd
máte ještě jiný příjem, ze kterého jsou daň a hlavně zdravotní pojištění odváděny? Pokud ne, tak si dejte hlavně pozor, aby vám nevznikl dluh na zdravotním pojištění.
Pokud váš zaměstnavatel na DPČ neodvádí daň (a není to tím, že byste čerpala slevu na dani), tak nejspíš ani zdravotní a sociální, v podstatě tak stát vůbec neví, že si takto vyděláváte, což vám může snížit i důchod. Je ve vašem zájmu toto vyřešit, klidně i za cenu nahlášení na inspekci práce, čímž byste úplně rozbila vztahy se současným zaměstnavatelem, ale otázka je, zda takový zaměstnavatel vůbec za nějaké ohledy stojí.
Dobrý den,
mam otázku zda může zaměstnavatel změnit místo výkonu práce bez mého souhlasu,i když mam v pracovní smlouvě napsané místo výkonu práce (je tam i adresa).Pokud na to právo má,s jakým předstihem je zaměstnavatel povinen oznámit přeložení na jinou provozovnu? Děkuji za odpověd
Dobrý den,
přítelkyně mi sdělila, že její zaměstnavatel /jedná se o jednu banku v ČR/ požadoval po zaměstnancích povinné vyplnění dotazníku, kdy některé z otázek byly typu, jak často máte sexuální styk apod.. Celý dotazník zdůvodňoval potřebou zjistit jak mezi sebou zaměstnanci spolupracují. Celý dotazník si měl nechat vypracovat renomovanou firmou. Údaje nejsou zcela anonymní, jelikož každý zaměstnanec má přiděleno své ID. Přítelkyně se domnívá, že zaměstnavatel nemá právo se dotazovat na tyto údaje.... Jak je možné v daném případě postupovat? Dalším krokem byl pohovor s nadřízeným, který jí vyčetl, že málo stmeluje kolektiv a nechodí po pracovní době na společné akce, pouze vyjímečně. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Dcera nastoupila do zaměstnání ½ úvazek na HPP v jedné prodejní oděvní společnosti. Při pohovoru se domluvili, že při předložení studijního rozvrhu (studuje VŠ) jí vyjdou vstříc a přizpůsobí jí pracovní dobu. Po předložení rozvrhu jí přesto plánují směny i na dobu přednášek a pokud se jí to prý nehodí, dají ji na to dovolenou (např. 2 hodiny). Stále nezná rozpis směn na měsíc. Vždy se to řeší cca 4 dny předem. Náklady na vstupní prohlídku jí prý uhradí po skončení zkušební doby a to prý jen náklady na jejich lékaře, nikoliv výpis ze zdravotní dokumentace od svého ošetřujícího lékaře. Prosím, jak je to s rozvrhem směn? S jakým předstihem musí zaměstnavatel dát přehled směn dopředu? Může zaměstnavatel určit zaměstnanci čerpání 2 hodin dovolené v tomto případě. V uplynulých dvou týdnech vždy pracovala více než 20 hod. Dcera je ve zkušební době. PP začal 1.2.2016. V zákoně 373/2011 v § 59 se píše:
Zaměstnavatel hradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný právní předpis jinak. Co je tím jiným právním předpisem? Co když bude muset dcera skončit ve zkušební době, protože jí budou plánovat směnu na dobu studia?
Děkuji za odpověď
Dobrý den, ve firmě, kde pracuji se ruší moje pozice. Od zaměstnavatele jsem obdržel Dohodu o rozvázání pracovního poměru, pracovní poměr končí 30.4.2016. V dohodě není uveden důvod rozvázání prac. poměru. Dále je zde uvedeno, že po skončení prac. poměru mi náleží mimořádná odměna ve výši tří základních měsíčních mezd. Ve firmě pracuji cca 15 let, neměl bych nárok na vyšší odměnu? A pokud neseženu práci, jak to bude s podporou? Bohužel Dohodu jsem již podepsal.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,zaměstnavatel po 16 letech činnosti v poligrafii,zavírá provozovnu. Oznámil nám že k poslednímu únoru dostaneme všichni dvouměsíční výpověď.S tří měsíčním odstupným. Ale již teď pro nás nemá práci a nechává nás doma. zatím ani neoznámil jak nás poslední dva měsíce ve výpovědi bude platit. Je nám jasné že potřebuje snížit odstupné,protože se bude vypočítávat z 1 kvartálu a to jsme již byly pro nedostatek práce doma. Neměl by nás propustit hned s nárokem na odstupné? Když pro nás nemá práci?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, měl jsem úraz na pracovišti který byl ten den sepsaný a byl jsem ten den ošetřen v budově pracoviště lékařem, druhý den jsem byl odeslán k odbornému lékaři a byla mě vystavěná neschopenka a za škrtnuto pracovní úraz, neschopenku jsem odevzdal v zaměstnání.
moje smlouva byla pouze do 23.12.2015 a úraz se mě 20.12.2015, bylo mě zaplaceno k 15.1.2016 na výplatní pásce 298 kč a v únoru 15.2.2016 555 kč, na dotaz účetní mě odpověděla že nemá od zaměstnance čtyř stránkový formulář vyplněn a že jsem si ho nevyžádal a jí ho neposlal, odpověděl jsem jí že mě není známo o takovém to formuláři a dostal jsem odpověd, zě neznalost zákonů neomlouvá.
A tak mám dotaz, jak postupovat dále když jsem nadále v neschopnosti a docházím na léčení do nemocnice a budu až do čtvrtého měsíce.
Ptám se za moji dceru. Pracovala u fy v Karlových farem u benzínového čerpadla. Měla tu pracovní smlouvu na dobu určitou a to do 28.2. V únoru zaměstnavatelka jí napsala rozpis služeb na březen. 29.2., kdy vlastně už neměla smlouvu jí majitelka sdělila dvě hodiny před koncem pracovní doby, že jí smlouvu neprodlouží.
Jednala zaměstnavatelka regulérně?
Dobrý den,může mi zaměstnavatel přesunout odpracovane hodiny nad rámec fondu pracovní doby do pohotovosti ? Jsem čid .a nic takového ve smlouvě nemám sjednaného Díky za odpověď
Mám dotaz. Pracuji u Městské policie 9 rokem a stal jse mi pracovní úraz. ( Byl mi uznán ve 100% ... ). Úraz kolene + operace - plastika ( jsem v přímém výkonu..) Jsem asi 8 měsícem doma na nemocenské + zbytek doplací zaměstnavatel a doktor říkal, že budu asi ještě 3 měsíce než budu uschopněn. Strážník musí každé tři roky dělat zkoušky ( je to odborná způsobilost, aby mohl vykonávat práci strážníka)..a mě toto oprávnění během doby pracovního úrazu propadlo - bylo mi řečeno od zaměstnavatele, že ani ve vycházkách si nesmím v době prac. úrazu toto dodělat ale až budu uschopněn.... .
A já se ptám: ( nikdo mi to nebil schpný v práci zodpovědět- nadřízený..účetní..ekonomický úsek....) na to až budu uschopněný a pokud mě doktor ( závodní od zaměstnavatele..) dovolí nadále vykonávat tuto činost - v přímém výkonu, tak mě zaměstnavatel musí dorovnávat můj plat, aby byl stejný jako před pracovním úraze nebo v době nemoci? ( průměr za 12 měsíců..). Než mě pošle na zkoušky z odborné způsobilosti atd....( může to trvat i dva měsíce..), protože díky tomu, jak nastoupím do práce po úraze budu mít jako strážník bez oprávnění jinou platovou třídu 5 a teď mám 8, nedostanu 6000 jako rizikový příplatek atd.. ( a celkem bych měl méně o +,- 10 000.- čistého na výplatě...).
Jelikož marodím jen s pracovním úrazem ( v příčinné souvislosti..)- jinak jsem zdravý a vždy jsem byl.. a zaměstnavatel mi ho uznal ve 100%, tak bych rád věděl jestli mi musí dorovnávat plat i po úraze....a nebo kde to najdu v zákoně abych to potom mohl použít, protože zatím mám info, že budu dostávat o 10 000.- méně než mě zaměstnavatel pošle na zkoušku a anež ji udělám a než se vše vyřídí..... .
Dobrý den, pracuji jako řidič MKD. Můj dotaz směřuje k tomu, že mám velký problém(a nejen já)s dispečerama na firmě u které pracuji.
Problém je takový, že mi z výplaty strhnou nemalé peníze - cca. 5000,-Kč a nemají to ničím podložený. Odůvodňují to tím, že jsem např.údajně přijel pozdě na náklad zboží, aníž by mi byl udán čas této nakládky, který nebyl ani napsaný v dodacím listě tzv. "Camráku". Navíc cestou nastal problém v dopravě (s kterým se mimo jiné musí počítat a mít tak časovou rezervu), hlavně když se jede několik stovek kilometrů. Nastal neočekávaný časový skluz a to mi dal dispečer za vinu. Hlavní dispečer přikázal tomu mému, že mi má sebrat 5000 Kč. Pokud tak neučiní, strhnou to jemu. Je to dle mého názoru vydírání. Údajně jim byla odebrána tato nakládka a tím pádem přišli o mnohem více peněz. Jde mi hlavně o to, že seberou peníze a nemám to ani ve výplatní pásce jako určenou srážku ze mzdy. Nutí nás podepsat výplatní pásku ještě před tím, než vyplatí peníze. Pokud to nepodepíšeme, tak nám nedají výplatu. A pokud to podepíšeme a je tam například částka 25.000 kč, tak nám dají jen 20.000 kč s tím, že těch 5000 kč si ponechají a řeknou - "to máte sraženo za to a za to..." A já se ptám? Kam a komu jdou tyto sebrané nezdaněné peníze?? A navíc je šikana na pracovišti z řad dispečerů. Nutí nás jezdit přes tzv. "aetr" vytáhni kartu a jeď - dostaneš za to 2000 kč !!! Kolikrát jsou řidiči unavení, ospalý a pak jsou havárky. Já přes aetr nikdy nejezdím a tak mi dávají za vinu, že jezdím dle pravidel a tí pádem pozdě. Proto mi prosím napište, zda mají právo sebrat bezdůvodně peníze a obohacovat se tak na úkor jiných. A šikanovat nás a psychicky vydírat. Děkuji za odpověď...Standa
o konkrétních srážkách mluvit nemůžeme, bohužel se o smluvních podmínkách mezi vámi a zaměstnavatelem a o konkrétních situacích můžeme pouze domýšlet. V kamionové dopravě se ale hojně nešvary zaměstnavatelů a řidičů pod tlakem zaměstnavatelů vyskytují, takže nepředpokládáme, že je ve vaší firmě vše v pořádku. Bohužel vám ale jen těžko poradíme. Situace je taková a vy sám asi víte, že není moc vůle s tím něco dělat. Vždy se můžete obrátit na inspekci práce, ale otázkou je, kolik toho vyšetří a jaké případné problémy tím vzniknou vám.
Pěkný den,
chtěla bych se informovat jaká práva má těhotná žena, která má fyzicky náročnou práci, ale přesto chce chodit do práce.
Pracuji jako pečovatelka. při zjištění těhotenství jsem to nahlásila zaměstnavateli, abych měla nějakou ulévu. Po 14dnech od nahlášení těhotenství mi řekla vrchní setra, že by bylo vhodné jít na PN. Řekla mi, že mi nebude nikdo pomáhat s přemistováním klientů a nemůžu mít cca po dobu půl roku jen lehké pokoje, kde není potřeba přemistovat klienty a pokud chci chodit do práce, tak na svoje vlastní riziko. Po tomto rozhovoru jsem sice šla na neschopenku, ale chtěla bych se vrátit do práce, ale jen pokud nebudu muset zvedat těžká břemena, nechtěla bych ohrozit svoje dítě. Prosím Vás o radu. Má na to zaměstnavatel právo? Moc bych chtěla pracovat aspoň do 32tt a pak bych šla na mateřskou.
Dobry den,
podnikam s kolegyni jiz nekolik let.Kolegyne jde nyni do duchodu a tim padem se nam snizily naklady na polovinu.Myslim tim platbu odvodu na zdravotnim a duchodovem pojisteni.Tyto naklady a vse ostatni spojene s podnikanim jsme vzdy platily spolecne.Nyni ma kolegyne pocit,ze kdyz se to bude platit jen za me,tak ze ma narok na tyto penize take a chce to posilat na jeji soukromy ucet.Ja si myslim,ze je to nespravedlive,jelikoz to vzdy byly spolecne naklady. Tyto penize by byly fyzicky navic jeji a odvody za mne jdou pouze statu.Proc by se ji melo vlastne jeste neco sporit k duchodu?Rada bych znala Vas nazor.
dekuji za odpoved
Dobry den,
podnikam s kolegyni jiz nekolik let.Kolegyne jde nyni do duchodu a tim padem se nam snizily naklady na polovinu.Myslim tim platbu odvodu na zdravotnim a duchodovem pojisteni.Tyto naklady a vse ostatni spojene s podnikanim jsme vzdy platily spolecne.Nyni ma kolegyne pocit,ze kdyz se to bude platit jen za me,tak ze ma narok na tyto penize take a chce to posilat na jeji soukromy ucet.Ja si myslim,ze je to nespravedlive,jelikoz to vzdy byly spolecne naklady. Tyto penize by byly fyzicky navic jeji a odvody za mne jdou pouze statu.Proc by se ji melo vlastne jeste neco sporit k duchodu?Rada bych znala Vas nazor.
dekuji za odpoved
to záleží na tom, jaký spolu máte smluvní vztah, jak se dohodnete... Ale logicky, pokud stále pokračujete ve společném podnikání, není důvod něco moc měnit - představte si, že jedete "50/50" a že každá z vás si z těch příjmů platí zálohy na pojistné - pokud dále budete rozdělovat příjem 50/50, tak opravdu kolegyně bude mít víc "čistého", protože nebude s vedlejší činností muset platit alespoň minimální zálohy. To však neznamená, že pojistné nezaplatí - pokud bude v dostatečném zisku, tak zaplatí zdravotní i sociální také, ale až po odevzdání přehledů pojišťovně a OSSZ. I kdyby ne, připadá nám ale logické, že by kolegyně nedostala méně jen kvůli tomu, že už nemusí platit pojistné, maximálně třeba o polovinu pojistného, kdyby souhlasila s tím, že se s vámi o toto břemeno podělí - pokud však máte dostatečné zisky, pojistné stejně zaplatí.
Dobry den
Chci se zeptat na :
podal jsem vypověď dohodou ku dni 31.03.2016,naco mi zaměstnavatel změnil vypovědni lhutu a podal novou vypověď ke dni 17.03.2016 je to pravně v pořadku,anebo to je s porušení zakonu
Děkuji Petr
Dobrý den,zaměstnanec způsobil škodu na lampě v areálu zaměstnavatele. Jak vysokou škodu je povinen zaplatit? Mohou mu to dát k úhradě celé? Děkuji za radu.
potřebovala bych prosím poradit, jak se určí výše odstupného nebo mého průměrného výdělku.
Jsem učitelka na RD se třetím dítětem, která mi končí v květnu. Zaměstnavatel pro mne práci nemá z důvodu nadbytečnosti. Ráda bych věděla, jaká bude výše mého odstupného. Na mateřskou dovolenou jsem nastupovala na konci roku 2006 z plného úvazku. Když jsem byla na rodičovské dovolené s prvním dítětem ještě jsem zaměstnavateli vypomáhala na poloviční úvazek ( jedno pololetí - 5 měsíců). Odučila jsem 8 let...
Zajímá mě, zda se pro výpočet průměrného výdělku bude brát celý úvazek (před nástupem na první mateřskou dovolenou), nebo částečný ( výpomoc škole při rodičovské dovolené) a z jakých platových tabulek se bude vycházet, zda z těch současných nebo z těch před X lety.
Dobrý den, pracuji ve firmě od 21.9. 15 3měs. zkušební doba sml. na dobu neurčitou výpovědní lhůta 6měs. V průběhu jsem začala mít zdravotní problémy z prostředí zaměstnání. Dohodli jsme se se zaměstnavatelem na přeřazení na jinou práci. Dostala jsem novou smlouvu opět ze zkuš. dobou 3měs. Nová pozice je pro mne fyzicky náročná jsem po operaci ruky a proto jsem si našla novou práci. Podle nové smlouvy jsem ve zk. době zaměstnavatel mi dal 3 dny dovolenou s tím že ukončíme prac. poměr. v průběhu mé dovolené si to rozmyslel, píše mi neomluvenou absenci a oznámil mi že mne nepustí a tvrdí že je zkušební doba neplatná. Prosím o radu.
mám uznanou nemoc z povolání(+ zdravotní znevýhodnění) a pracuji tedy ve stejné firmě - ale na jiné pozici.
Bylo mi řečeno, že i v případě ztráty zaměstnání bych měl mít nárok na stejnou výši mzdy (tj. doplatku) jako jsem měl na tom původním místě. Je to prosím opravdu tak ?
A dále bych se chtěl zeptat, jak je to s vyplácením nemocenské. Vždy mi totiž zaměstnavatel mzdu krátí jako normální nemocenskou s poznámkou, že to není v důsledku nemoci z povolání. Je to tak v pořádku, a pokud ano, jaká nemoc by pak byla v důsledku té nemoci z povolání - aby mi tedy zaměstnavatel doplatil plnou mzdu ?
moc děkuji za odpověď,
M.
Dobrý den, pracuji ve vedoucí pozici firmy, zaměstnavatel-majitel se rozhodl toto místo ve struktuře zrušit a nabízí mi práci řadového pracovníka. Je toto důvod, abych dostal výpověď, když na uvedenou pozici mám pracovní smlouvu? Nemůže mě zaměstnavatel nutit, abych podal výpověď sám?
Děkuji za odpověď.
chtěla jsem se zeptat, přítel se domluvil v práci, že ukončí pracovní poměr ke konci měsíce, vše řešil se svým vedoucím, který to řešil s majitelem. Vedoucí včera ráno poslal příteli SMS: Pustí Tě hned, dones si výpověď. Výpověď mu předal a odpoledne měl rozhovor s majitelem, který mu řekl, že ho v žádném případě nepustí, že mu výpověď nepodepíše. Přítel už to má domluvené v jiné firmě, může se v tuhle chvíli nějak bránit, nebo mu je sms od vedoucího k ničemu??
Dobrý den,
jsem invalidní důchodce a do 30.4.2016 jsem pracovala jako ostraha. K tomuto datu jsem ze zdravotních důvodů podala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Dnes jsem obdržela zápočtový list od zaměstnavatele, kde je snůška nesmyslů o porušení pracovních povinností a že byla výpověď dána dohodou. Jak se mám bránit, mám vrátit zápočtový list a požadovat přepracování. Kdybych ho převzala osobně, nesouhlasila bych s jeho obsahem. Ale když je zaslán poštou? Prosím poraďte, jak mám postupovat. děkuji moc za odpověď. RK
Dobrý den, pokud kolektivní smlouv obsahuje článek o možnosti ukončení pracovního poměru dohodou, mohu toto požadovat i kdyby zaměstnavatel trval na dvouměsíční výpovědní době.
Dekuji
Dobrý den,
mám dotaz ohledně neplaceného volna ve zkušební době. Od 1.5. mám nové zaměstnání a tudíž jsem stále ve zkušební době, ale v červenci potřebuji jet na letní tábor jako organizátor. Dostala se ke mě ale informace, že jako dobrovolníkovi dětských akcé mi musí zaměstnavatel uznat neplacené volno.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pracuji jako pracovník přímé obslužné péče v domově pro tělesně postižené. V minulých dnech k nám nastoupila klientka, která potřebuje plnou asistenční dopomoc. Je však aktivní kuřačkou a náš pan ředitel nám oznámil, že je naší povinností jí cigaretu umožnit vykouřit, t.j. stát u ní a držet jí cigaretu po dobu kouření, které probíhá mimo uzavřený prostor (tedy vně budovy), což považuji i tak za nucení k pasivnímu kouření. Ptám se tedy, jestli má pan ředitel právo mi tuto činnost jako nekuřačce nařídit a podle jaké vyhlášky. Děkuji Milena
Dobrý den,
jsem zaměstnána do února , na konci zkušební doby mi byla dána nová smlouva na dobu určitou ( původní neurčitá). Nová smlouva má planosti od května do července. Na konci dubna jsem na nemocenské. Nyní jsem rozhodnutá po ukončení nemocenské dát výpověď a vybrat dovolené. V červu mám svatbu.
Chci se zeptat jestli budu mít nárok na den zákonné dovolené na svatbu a jaký bude výpočet dovolené ? Mám nárok na dovolenou za celých 5 měsíců únor-červen,ikdyž jsem marodila ?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den chtěla bych se zeptat,podala jsem po desíti letech výpověd,zůstávají mi pouze dva dny dovolené a stěhuji se mimo okres mám nárok na neplacené volno?předem děkuji.
Komentáře
Dobry den mela bych dotaz vcera se mi stal pracovni uraz pri kterem me vysokozdvizna jesterka nalozena plastovymi paletami zezadu srazila a predemnou byl paletak tudiz obe lytka se mi dostali mezi tyhle dva stroje a na jedne noze mam pohmozdeniny na druhe mi nohu museli zasit protoze jsem mela otevrenou ranu az na kost zajima me zda mam narok nebo jak veliky muze byt problem v pripade nepouziti pracovni obuvy ktera by toto stejne nezachranila ani urazu nezabranila protoze poraneni se tyka lytek!predem dekuji za odpoved
Dobrý den, velice prosím o radu. Maminka je zaměstnána čtvrtým rokem u jednoho podniku. V lednu tohoto roku dostala nový platový výměr, kde jí byla stanovena základní hrubá mzda při pracovním úvazku 37.5 hod/týdně v nepřetržitém režimu, při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby na částku 64,80 Kč. Aby maminka poplatila vše, co musí - dělá hodně hodin. Hodiny, které jsou nad rámec normální pracovní doby, jdou na dohodu o pracovní činnosti. Dostává tedy 2 pásky a 2 výplaty. Dělá na místě, kde musí být nepřetržitá služba. Její pracovní doba je od 5.30 do 18.30 a domů nesmí odejít, dokud nepřijde noční služba. Někdy pracuje celý týden – někdy 4 dny v týdnu , někdy 3 dny v týdnu a někdy i víkendy (dle potřeby). Výjimečně se stalo, že musela být v práci kvůli pozdnímu příchodu noční směny až do 22 hodin. Nikdy však nedělá noční. Ona dělá služby denní a noční pracovník zase pouze noční. Nyní však přišel zaměstnavatel s tím, že i když dělá v nepřetržitém provozu, nedělá noční směny - jen od rána do večera a někdy víkendy , že má špatně napsaný úvazek hodin a nutí ji podepsat nový platový výměr, kde je napsáno - 40 hod/týdně v režimu jednosměnném a při rovnoměrném rozvržení pracovní doby to dělá 60,70 Kč za hod. Při počtu hodin, které maminka za měsíc odpracuje , by však pro ni byla peněžní ztráta s tímto novým plat. výměrem okolo 1000,- Kč měsíčně. Vedoucí ji slibuje, že fin. ztrátu ji dorovná v osobním ohodnocení, které by od podepsání nového výměru pravidelně dostávala. Prý se tedy pro ni nebude nic měnit a o žádné peníze nepřijde. Tento slib je však pouze ústní a nikde není dáno, že bude splněn. Má na takovéto jednání zaměstnavatel právo? Musí maminka podepsat, že bude mít menší výměr na hodinu a tím menší výplatu a čekat, že ústní slib dodrží? Může se nějak bránit? Aby maminka spadala do kategorie (nepřetržitý provoz – tak musí pracovat i noční?) Je dva roky před důchodem a bojí se, že když nepodepíše, tak přijde o práci. Když podepíše – bude mít menší výplatu třeba o 1000,- Kč, protože ústní slib nic neznamená a nemusí být dodržen. Děkuji za odpověď Jana
Mám již po několikáté pracovní smlouvu na dobu určitou, vždy za dlouhodobě nemocného pracovníka nebo za mateřskou některé z kolegyň. Poslední dohodu mám na dobu určitou za mateřskou dovolenou, dle textu ve smlouvě nejdéle do 29.2.2016. Nyní mi bylo zaměstnavatelem sděleno, že smlouvu mi ukončí již v říjnu 2015, dle data vrácení se kolegyně z mateřské dovolené. Mám nárok v tomto případě na volno při hledání zaměstnání a pokud ano, tak na kolik volna mám nárok a zda je toto volno placené? Současně mám dotaz, zda je také nárok na nějaké odstupné. Děkuji
Dobrý den, chci se zeptat. Mám práci na HPP a ještě jsem si začala přivydělávat na DPP, kde si vydělám cca do 5000 Kč. Nevím, jak je to s daněmi? Zda mi tento příjem zdaní nebo jak to vlastně je, abych pak neměla problém na finančáku při ročním zůčtování. Růžový papír na daně mám podepsaný u svého zaměstnavatele na HPP, u DPP nic, jen smlouvu o dohodě.
Předem moc děkuji za odpověď Michaela
Dobrý den,
u DPP do 10 000 Kč je uplatněna pouze srážková daň, takže se nemusíte bát, tuto daň už nemusíte dál vůbec řešit, je konečná.
Dobrý den,
prosím o radu ohledně, pracuji více jak 4 roky na dobu neurčitou v prodejně. Nyní mě zaměstavatel přeložil do jiné prodejny a dnes mi zdělil, že pro nadbytečnost mi zkrátí pracovní dobu. Já stím nesouhlasím. A nevím co mám dál dělat, abych docílila odstupného. Při výpovědi. Musím souhlasit se zkráceným úvazkem?A když nebudu souhlasit co od něj můžu čekat. Na co mám ze zákona nárok?
Děkuji za odpověď
Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem zaměstnána na dobu neurčitou, od 27.6.2014 do 30.8.2015 jsem byla v pracovní neschopnosti. Dne 31.8.2015 jsem se vrátila do zaměstnání a dostala jsem výpověď pro nadbytečnost s tříměsíčním odstupným, kdy jsem zjistila, že mi zaměstnavatel snížil plat v době mé neschopnosti o příplatky / osobní a za vedení /. Takže odstupné mi vyplatil pouze ze základního platu./pravděpodobný příjem z důvodu PN / Může snížit plat v době pracovní neschopnosti a neinformovat o této skutečnosti písemně pracovníka?
Předem děkuji za odpověď Jana
Dobrý den,
můžete mi prosím poradit? Jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou. Teď jsem si našla nové zaměstnání, kde požadují nástup ihned. Moc o tu práci stojím, ale současný zaměstnavatel mi nechce umožnit odejít na dohodu. A vyžaduje po mě 2 měsíční výpovědní dobu. Je možné podat výpověď a celá 2 měsíce být v pracovní neschopnosti a zároveň docházet do nového zaměstnání kde by se zatím dalo pracovat na dohodu o provedení práce?
Děkuji za odpověď Jana
Dobrý den, po pěti letech jsem ukončila pracovní poměr u firmy, kde jsem za celou dobu nedostala ani jednou výplatní pásku. Dnes jsem alespoň dostala výpl.pásky za rok 2015 ( o které jsem si řekla). Dle pracovní smlouvy jsem měla dostávat fixní mzdu 18.000,- + 3.000,- odměny, které mi byly zasílány na účet, ale na výplatní pásce je uvedena jen čistá mzda 18.000,- tzn.že odměny jsem nedanila. Zřejmě je někde chyba!? Jak je to s dovolenou v případě fixní mzdy?
Moc děkuji za odpověď Olga
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, aby chtěl zaměstnavatel (VSČR) po zaměstnanci vrátit odměny za posledních 10let zpátky a ještě k tomu v hotovosti. Odměny jsou za nalezení mobilů, drog apod.....oslovených zaměstnanců je více. Mohu se obrátit na odbory??? Z mého pohledu je to promlčené, odměny jsem ke všemu zdanila, kdo mi je vrátí?? A všechny odměny schválil a podepsal ředitel...děkuji za odpověď.
Dobrý den,měl bych dotaz jak to je když jsem zaměstnán a momentálně zaměstnavatel nemá již tři týdny práci,tudíž já jsem doma a dle tvrzení zaměstnavatele i když s ním mám uzavřenou řádnou pracovní smlouvu nemám nárok na žádnou finanční náhradu,jsem doma zadarmo.Je to s právního hlediska vymahatelné?Myslím si,že můj nárok je 70 procent s denního základu,ale nejsem si jist,jaké jsou tedy má práva?To samé proplacení státního svátku,abych nezapomněl.
děkuji za případnou odpověď Jarda B.
Pracuji na dohodu, chci se zeptat, zda po ukončení můžu žádat o podporu (pracuji na ní 13 měsíců)
Děkuji
Dobry den,
moc bych prosila o pomoc.
Ma draha teta si udelala kvalifikaci zdravotni sestry specialistky, pro obor, ktery ma pouze 37 sester v cele Ceske republice.
Bylo ji pred 7 lety slibeno, ze pokud si tuto specializaci(ktera trva dva roky a je v jinem meste nez je misto bydliste), udela, tak se to odrazi na vyssim platu. Specializaci uspesne dokoncila, ale vyplata zustala na stejne sazbe. Vedeni vzdy tzv. 'smete pod stul' jakekoliv byt jen naznaky o zvyseni platu. Jine sestry, ktere tuto specializaci maji se pohybuji na platove tride 10 az 11 a ma teta ma stale 7. platovou tridu. Mnohokrat prosim o radu, jak v tomto pripade jednat.
Predem vrele dekuji,
Zuzana G.
Dobrý den,
zaměstnavastel se mnou rozvázal pracovní smlouvu k 4.11.2015,dohodli jsme se na okamžité výpovědi dle §67 mi náleží odstupné ve výši 3-násobku měsíční mzdy.Je povinen mi odstupné dát hned k výplatě 15.11.2015?Na ničem jsem se s ním nedohodla ale on tvrdí,že mi jí dá až 15.12.2015.Jak mám postupovat?
Dobrý den, chci se zeptat. Syn dal výpověď, ale zaměstnavatel mu hned řekl, že s ní nesouhlasí. Syn ovšem si našel jiné zaměstnání a do bývalého se nechce vrátit, protože podmínky, které tam měl byly neúnosné: přesčasové hodiny nad povolený rámec, soboty, neděle a to vše nezaplacené, dále po něm chtěli práci na kterou neměl smlouvu. Pracoval tam jako skladník. Je nám jasné, že pokud tam nedojde, tak bude mít nějaké postihy. Můžete mi napsat co ho čeká za nedodržení výpovědní lhůty a do jaké výše může jít tzv. ušlý zisk, jak vyhrožuje firma u pozice skladník? Je nutné se obrátit na právníka?
Děkuji Simona
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené. Zaměstnavatel(fyzická osoba) chce přerušit živnost. Z důvodu, aby mi nemusel dát odstupné, prý mě jako zaměstnance přebere jiná fyzická osoba ( manželka) Chtěla jsem se zeptat, jestli je to takhle v pořádku.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den mám takový problém,byla jsem zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou.Ale zaměstnavatel mi po několika měsících přestal vyplácet mzdu.Po několika upozorněních že neplní vyplácení mzdy ve stanoveném termínu a vyplácel mi mzdu i měsíc po splatnosti.Tak jsem podala výpovědˇa byla mi vrácena že ji nepřijímá.Nedal mi žádné doklady takže nemohu hledat jiné zaměstnání jak mám postupovat,Děkuji za odpovědˇJarmila
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problém s teď již mým bývalým zaměstnavatelem? Týká se to farmaceutického průmyslu, kdy u jedné z mých kolegyň došlo k alergické reakci při použití dvou ochraných kombinéz při práci s jednou vysoce účinnou látkou, kolegyně byla u závodního lékaře vyšetřena a poté oddělení HSE(bezpečnosti) vydalo prohlášení, že stávající OOPP jsou dostačující a může se s touto látkou dále pracovat. Měl jsem jít pracovat já, ale písemně jsem odmítl s odůvodněním, že si myslím že je tato práce nepezpečná pro mé zdraví což se ostatně potvrdilo u mé kolegyně a nechal si potvrzení podepsat od své nadřízené. Ovšem po zhruba týdnu jsem dostal nařízení, že musím jít s touto látkou pracovat. Použil jsem předepsané OOPP a po necelých deseti minutách jsem začal pociťovat pálení na obou pažích, po vysvlečení jsem zjistil, že jsem osypaný po celém těle, též jsem odešel na vyšetření k závodní doktorce a byl jsem vyšetřen, s tím že jde o velmi silnou alergickou reakci. Od té doby byl projekt práce s touto látkou zakázán. Nikdo se mi ani neomluvil, jsem vyšetřován klinikou nemocí z povolání a zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr pro nadbytečnost, chci se zeptat, zda se mohu nějak bránit, žádat po zaměstnavateli odškodnění, případně jestli mohu podat žalobu pro ublížení na zdraví z nedbalosti, nyní žádné problémy nemám, ale jsem nezaměstaný ,domnívám se z důvodu, že jsem se stal pro podnik nepohodlný, protože jsem si dovolil se ozvat.
Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Michal
Od 1.11.mi běží 2měsíční výpovědní lhůta.Vypověd jsem podala sama. Ukončení pracovního poměru tedy k 31.12.2015. V Průběhu výpovědní lhůty jsem byla cca 16 dní v pracovní neschopnosti.Do zaměstnání jsem již nyní nastoupila. Neprodlouží se o tuto dobu moje ukončení pracovního poměru ? Děkuji.
1.102015 jsem plynule přestoupila z agentury ( na Dohodu o pracovní činnosti) pod zaměstnavatele na Pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2016.Na pravidelné pracovní směně ( pracovní směny pouze víkendové, 12ti hodinové) 8.11.2015 se mi stal v noci na výrobní lince úraz. Úraz jsem nahlásila nadřízené a ta informovala dalšího nadřízeného člověka. Ten se mnou sepsal dokument Pracovní incident, kde byl popsán průběh úrazu nadřízeným. Předtím jsem průběh přímo na výrobní lince předváděla. Po podpisu tohoto dokumentu následovala ještě v tutéž směnu po několika hodinách výpověď z pracovního poměru tak, že jsem dostala k podpisu Výstupní list, kde bylo uvedeno, že pracovní poměr končí 8.11.( ve zkušební době). Ihned po ukončení pracovní směny ( neděle) jsem navštívila lékaře na ortopedickém oddělení a od pondělí 9.11 2015 jsem v pracovní neschopnosti.
Můj dotaz zní: Pokud se mi úraz stal v práci, jde o pracovní úraz? Stal se v ochranné lhůtě, přestože se stal při pracovní směně? Mám nárok od zaměstnavatele na výplatu nemocenských dávek za prvních 14 dní pracovní neschopnosti? Mám nárok od zaměstnavatele na dorovnání výplaty mezi nemocenskými dávkami a skutečným výdělkem? Mám nárok na odškodnění, pokud nemohu vykonávat práci OSVČ v pracovním týdnu, protože jsem v pracovní neschopnosti celý týden i přesto, že můj pracovní poměr byl sjednán pouze na víkendy? Zápočtový list jsem již dostala, doklad o sepsání pracovního úrazu zatím ne. Měla jsem dostat k podpisu jiný dokument než Výstupní list? Mnohokrát děkuji.
Dobrý den, mám dotaz. Manželka nastoupila do nového zaměstnání 2.10.2015. V zákoníku práce jsem se dočetl, že zkušební doba se prodlužuje o dovolenou nebo překážku v zaměstnání.V zaměstnání mala 3 dny celozávodní dovolené. Pracuje v nepřetržitém provozu ranní noční 12 hod směny. Nyní jsme zjistili že je těhotná. Tak nevíme jakým způsobem to řešit se zaměstnavatelem.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
nejde ani tak o mě, jako o moji matku. Je už 23 let zaměstnaná jako učitelka na prvním stupni v jedné vesnici na základní škole.
K věci: Ředitel místní školy šikanuje své podřízené zadáváním nesmyslných úkolů po nichž přicházejí ještě další a nesmyslnější, nedovede si udělat pořádek v oblasti kuchyně(jelikož se tam stravují i učitelé, tak vím, jaké tam jsou poměry-jídlo se nedá jíst, absence a malé množství masa, kuchařky si nosí jídlo domů) a nikdo si nestěžuje(ani nepodpoří), až na moji matku, protože se všichni bojí trestu. Další věc je, že dostávají směšnou mzdu a za ty nervy je to až do nebe volající...
Táži se tedy, jak se dá vůči takovému chování bránit(změna místa nepřichází v úvahu).
Předem děkuji za odpověď a mějte se moc krásně
dobrý den, chci se zeptat: ve firmě kde pracuji jsou 2 typy zaměstnanců (stálý a agenturní). Z důvodu velké chybovosti se zaměstnavatel rozhodl zavést tzv. systém třikrát a dost. První chyba = vytýkací dopis, druhá chyba = finančnípostih, třetí chyba = vyhazov. Problém je v tom, že u agenturních zaměstnanců (můj případ) je vyhazov hotová věc, u stálých se o něm ještě bude rozhodovat. ¨Toto je jasný případ diskriminace. Jak postupovat (na koho se obrátit), pokud nebude chtít zaměstnavatel o této věci diskutovat ani ji změnit. Děkuji za odpověď
Dobrý den chci se zeptat ,dcera nastoupila 27.10.15 do práce před tím byla odeslána zaměstnavatelem na kurzy mýta a CNB což bylo podmínkou přijetí.Dostala smlouvu s tříměsíční zkušební lhůtou.Neplánovaně otěhotněla pár dnů po nástupu do zaměstnání.Zaměstnavateli sdělila že je těhotná po uplynutí tříměsíční lhůty a jelikož se jedna o směnný provoz 12 ti hodinové noční a denni pozadala aby nemusela noční dělat.Zaměstnavatel ji navrhl aby šla na nemocenskou od 3/2016 a teď po ní požaduje uhradit kurzy 7000 kc Má na to právo? děkuji za odpoved
Dobrý den,
již několik měsíců (bude to rok) pracuji na DPČ, myslela jsem si, že je vše řádně nahlášeno a odvádí se 15% daň, ale není,mám 48kč/h..Jak se mohu bránit, když za mě nic neodvádí apod. ??Děkuji za odpověd
Dobrý den,
máte ještě jiný příjem, ze kterého jsou daň a hlavně zdravotní pojištění odváděny? Pokud ne, tak si dejte hlavně pozor, aby vám nevznikl dluh na zdravotním pojištění.
Pokud váš zaměstnavatel na DPČ neodvádí daň (a není to tím, že byste čerpala slevu na dani), tak nejspíš ani zdravotní a sociální, v podstatě tak stát vůbec neví, že si takto vyděláváte, což vám může snížit i důchod. Je ve vašem zájmu toto vyřešit, klidně i za cenu nahlášení na inspekci práce, čímž byste úplně rozbila vztahy se současným zaměstnavatelem, ale otázka je, zda takový zaměstnavatel vůbec za nějaké ohledy stojí.
Dobrý den,
mam otázku zda může zaměstnavatel změnit místo výkonu práce bez mého souhlasu,i když mam v pracovní smlouvě napsané místo výkonu práce (je tam i adresa).Pokud na to právo má,s jakým předstihem je zaměstnavatel povinen oznámit přeložení na jinou provozovnu? Děkuji za odpověd
Dobrý den,
přítelkyně mi sdělila, že její zaměstnavatel /jedná se o jednu banku v ČR/ požadoval po zaměstnancích povinné vyplnění dotazníku, kdy některé z otázek byly typu, jak často máte sexuální styk apod.. Celý dotazník zdůvodňoval potřebou zjistit jak mezi sebou zaměstnanci spolupracují. Celý dotazník si měl nechat vypracovat renomovanou firmou. Údaje nejsou zcela anonymní, jelikož každý zaměstnanec má přiděleno své ID. Přítelkyně se domnívá, že zaměstnavatel nemá právo se dotazovat na tyto údaje.... Jak je možné v daném případě postupovat? Dalším krokem byl pohovor s nadřízeným, který jí vyčetl, že málo stmeluje kolektiv a nechodí po pracovní době na společné akce, pouze vyjímečně. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Dcera nastoupila do zaměstnání ½ úvazek na HPP v jedné prodejní oděvní společnosti. Při pohovoru se domluvili, že při předložení studijního rozvrhu (studuje VŠ) jí vyjdou vstříc a přizpůsobí jí pracovní dobu. Po předložení rozvrhu jí přesto plánují směny i na dobu přednášek a pokud se jí to prý nehodí, dají ji na to dovolenou (např. 2 hodiny). Stále nezná rozpis směn na měsíc. Vždy se to řeší cca 4 dny předem. Náklady na vstupní prohlídku jí prý uhradí po skončení zkušební doby a to prý jen náklady na jejich lékaře, nikoliv výpis ze zdravotní dokumentace od svého ošetřujícího lékaře. Prosím, jak je to s rozvrhem směn? S jakým předstihem musí zaměstnavatel dát přehled směn dopředu? Může zaměstnavatel určit zaměstnanci čerpání 2 hodin dovolené v tomto případě. V uplynulých dvou týdnech vždy pracovala více než 20 hod. Dcera je ve zkušební době. PP začal 1.2.2016. V zákoně 373/2011 v § 59 se píše:
Zaměstnavatel hradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný právní předpis jinak. Co je tím jiným právním předpisem? Co když bude muset dcera skončit ve zkušební době, protože jí budou plánovat směnu na dobu studia?
Děkuji za odpověď
Dobrý den, ve firmě, kde pracuji se ruší moje pozice. Od zaměstnavatele jsem obdržel Dohodu o rozvázání pracovního poměru, pracovní poměr končí 30.4.2016. V dohodě není uveden důvod rozvázání prac. poměru. Dále je zde uvedeno, že po skončení prac. poměru mi náleží mimořádná odměna ve výši tří základních měsíčních mezd. Ve firmě pracuji cca 15 let, neměl bych nárok na vyšší odměnu? A pokud neseženu práci, jak to bude s podporou? Bohužel Dohodu jsem již podepsal.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,zaměstnavatel po 16 letech činnosti v poligrafii,zavírá provozovnu. Oznámil nám že k poslednímu únoru dostaneme všichni dvouměsíční výpověď.S tří měsíčním odstupným. Ale již teď pro nás nemá práci a nechává nás doma. zatím ani neoznámil jak nás poslední dva měsíce ve výpovědi bude platit. Je nám jasné že potřebuje snížit odstupné,protože se bude vypočítávat z 1 kvartálu a to jsme již byly pro nedostatek práce doma. Neměl by nás propustit hned s nárokem na odstupné? Když pro nás nemá práci?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, měl jsem úraz na pracovišti který byl ten den sepsaný a byl jsem ten den ošetřen v budově pracoviště lékařem, druhý den jsem byl odeslán k odbornému lékaři a byla mě vystavěná neschopenka a za škrtnuto pracovní úraz, neschopenku jsem odevzdal v zaměstnání.
moje smlouva byla pouze do 23.12.2015 a úraz se mě 20.12.2015, bylo mě zaplaceno k 15.1.2016 na výplatní pásce 298 kč a v únoru 15.2.2016 555 kč, na dotaz účetní mě odpověděla že nemá od zaměstnance čtyř stránkový formulář vyplněn a že jsem si ho nevyžádal a jí ho neposlal, odpověděl jsem jí že mě není známo o takovém to formuláři a dostal jsem odpověd, zě neznalost zákonů neomlouvá.
A tak mám dotaz, jak postupovat dále když jsem nadále v neschopnosti a docházím na léčení do nemocnice a budu až do čtvrtého měsíce.
Ptám se za moji dceru. Pracovala u fy v Karlových farem u benzínového čerpadla. Měla tu pracovní smlouvu na dobu určitou a to do 28.2. V únoru zaměstnavatelka jí napsala rozpis služeb na březen. 29.2., kdy vlastně už neměla smlouvu jí majitelka sdělila dvě hodiny před koncem pracovní doby, že jí smlouvu neprodlouží.
Jednala zaměstnavatelka regulérně?
Dobrý den,může mi zaměstnavatel přesunout odpracovane hodiny nad rámec fondu pracovní doby do pohotovosti ? Jsem čid .a nic takového ve smlouvě nemám sjednaného Díky za odpověď
Dobrý den,
Mám dotaz. Pracuji u Městské policie 9 rokem a stal jse mi pracovní úraz. ( Byl mi uznán ve 100% ... ). Úraz kolene + operace - plastika ( jsem v přímém výkonu..) Jsem asi 8 měsícem doma na nemocenské + zbytek doplací zaměstnavatel a doktor říkal, že budu asi ještě 3 měsíce než budu uschopněn. Strážník musí každé tři roky dělat zkoušky ( je to odborná způsobilost, aby mohl vykonávat práci strážníka)..a mě toto oprávnění během doby pracovního úrazu propadlo - bylo mi řečeno od zaměstnavatele, že ani ve vycházkách si nesmím v době prac. úrazu toto dodělat ale až budu uschopněn.... .
A já se ptám: ( nikdo mi to nebil schpný v práci zodpovědět- nadřízený..účetní..ekonomický úsek....) na to až budu uschopněný a pokud mě doktor ( závodní od zaměstnavatele..) dovolí nadále vykonávat tuto činost - v přímém výkonu, tak mě zaměstnavatel musí dorovnávat můj plat, aby byl stejný jako před pracovním úraze nebo v době nemoci? ( průměr za 12 měsíců..). Než mě pošle na zkoušky z odborné způsobilosti atd....( může to trvat i dva měsíce..), protože díky tomu, jak nastoupím do práce po úraze budu mít jako strážník bez oprávnění jinou platovou třídu 5 a teď mám 8, nedostanu 6000 jako rizikový příplatek atd.. ( a celkem bych měl méně o +,- 10 000.- čistého na výplatě...).
Jelikož marodím jen s pracovním úrazem ( v příčinné souvislosti..)- jinak jsem zdravý a vždy jsem byl.. a zaměstnavatel mi ho uznal ve 100%, tak bych rád věděl jestli mi musí dorovnávat plat i po úraze....a nebo kde to najdu v zákoně abych to potom mohl použít, protože zatím mám info, že budu dostávat o 10 000.- méně než mě zaměstnavatel pošle na zkoušku a anež ji udělám a než se vše vyřídí..... .
Předem moc děkuji za jakoukoliv pomoc
Dobrý den, pracuji jako řidič MKD. Můj dotaz směřuje k tomu, že mám velký problém(a nejen já)s dispečerama na firmě u které pracuji.
Problém je takový, že mi z výplaty strhnou nemalé peníze - cca. 5000,-Kč a nemají to ničím podložený. Odůvodňují to tím, že jsem např.údajně přijel pozdě na náklad zboží, aníž by mi byl udán čas této nakládky, který nebyl ani napsaný v dodacím listě tzv. "Camráku". Navíc cestou nastal problém v dopravě (s kterým se mimo jiné musí počítat a mít tak časovou rezervu), hlavně když se jede několik stovek kilometrů. Nastal neočekávaný časový skluz a to mi dal dispečer za vinu. Hlavní dispečer přikázal tomu mému, že mi má sebrat 5000 Kč. Pokud tak neučiní, strhnou to jemu. Je to dle mého názoru vydírání. Údajně jim byla odebrána tato nakládka a tím pádem přišli o mnohem více peněz. Jde mi hlavně o to, že seberou peníze a nemám to ani ve výplatní pásce jako určenou srážku ze mzdy. Nutí nás podepsat výplatní pásku ještě před tím, než vyplatí peníze. Pokud to nepodepíšeme, tak nám nedají výplatu. A pokud to podepíšeme a je tam například částka 25.000 kč, tak nám dají jen 20.000 kč s tím, že těch 5000 kč si ponechají a řeknou - "to máte sraženo za to a za to..." A já se ptám? Kam a komu jdou tyto sebrané nezdaněné peníze?? A navíc je šikana na pracovišti z řad dispečerů. Nutí nás jezdit přes tzv. "aetr" vytáhni kartu a jeď - dostaneš za to 2000 kč !!! Kolikrát jsou řidiči unavení, ospalý a pak jsou havárky. Já přes aetr nikdy nejezdím a tak mi dávají za vinu, že jezdím dle pravidel a tí pádem pozdě. Proto mi prosím napište, zda mají právo sebrat bezdůvodně peníze a obohacovat se tak na úkor jiných. A šikanovat nás a psychicky vydírat. Děkuji za odpověď...Standa
Dobrý den,
o konkrétních srážkách mluvit nemůžeme, bohužel se o smluvních podmínkách mezi vámi a zaměstnavatelem a o konkrétních situacích můžeme pouze domýšlet. V kamionové dopravě se ale hojně nešvary zaměstnavatelů a řidičů pod tlakem zaměstnavatelů vyskytují, takže nepředpokládáme, že je ve vaší firmě vše v pořádku. Bohužel vám ale jen těžko poradíme. Situace je taková a vy sám asi víte, že není moc vůle s tím něco dělat. Vždy se můžete obrátit na inspekci práce, ale otázkou je, kolik toho vyšetří a jaké případné problémy tím vzniknou vám.
Pěkný den,
chtěla bych se informovat jaká práva má těhotná žena, která má fyzicky náročnou práci, ale přesto chce chodit do práce.
Pracuji jako pečovatelka. při zjištění těhotenství jsem to nahlásila zaměstnavateli, abych měla nějakou ulévu. Po 14dnech od nahlášení těhotenství mi řekla vrchní setra, že by bylo vhodné jít na PN. Řekla mi, že mi nebude nikdo pomáhat s přemistováním klientů a nemůžu mít cca po dobu půl roku jen lehké pokoje, kde není potřeba přemistovat klienty a pokud chci chodit do práce, tak na svoje vlastní riziko. Po tomto rozhovoru jsem sice šla na neschopenku, ale chtěla bych se vrátit do práce, ale jen pokud nebudu muset zvedat těžká břemena, nechtěla bych ohrozit svoje dítě. Prosím Vás o radu. Má na to zaměstnavatel právo? Moc bych chtěla pracovat aspoň do 32tt a pak bych šla na mateřskou.
Dobry den,
podnikam s kolegyni jiz nekolik let.Kolegyne jde nyni do duchodu a tim padem se nam snizily naklady na polovinu.Myslim tim platbu odvodu na zdravotnim a duchodovem pojisteni.Tyto naklady a vse ostatni spojene s podnikanim jsme vzdy platily spolecne.Nyni ma kolegyne pocit,ze kdyz se to bude platit jen za me,tak ze ma narok na tyto penize take a chce to posilat na jeji soukromy ucet.Ja si myslim,ze je to nespravedlive,jelikoz to vzdy byly spolecne naklady. Tyto penize by byly fyzicky navic jeji a odvody za mne jdou pouze statu.Proc by se ji melo vlastne jeste neco sporit k duchodu?Rada bych znala Vas nazor.
dekuji za odpoved
Dobry den,
podnikam s kolegyni jiz nekolik let.Kolegyne jde nyni do duchodu a tim padem se nam snizily naklady na polovinu.Myslim tim platbu odvodu na zdravotnim a duchodovem pojisteni.Tyto naklady a vse ostatni spojene s podnikanim jsme vzdy platily spolecne.Nyni ma kolegyne pocit,ze kdyz se to bude platit jen za me,tak ze ma narok na tyto penize take a chce to posilat na jeji soukromy ucet.Ja si myslim,ze je to nespravedlive,jelikoz to vzdy byly spolecne naklady. Tyto penize by byly fyzicky navic jeji a odvody za mne jdou pouze statu.Proc by se ji melo vlastne jeste neco sporit k duchodu?Rada bych znala Vas nazor.
dekuji za odpoved
Dobrý den,
to záleží na tom, jaký spolu máte smluvní vztah, jak se dohodnete... Ale logicky, pokud stále pokračujete ve společném podnikání, není důvod něco moc měnit - představte si, že jedete "50/50" a že každá z vás si z těch příjmů platí zálohy na pojistné - pokud dále budete rozdělovat příjem 50/50, tak opravdu kolegyně bude mít víc "čistého", protože nebude s vedlejší činností muset platit alespoň minimální zálohy. To však neznamená, že pojistné nezaplatí - pokud bude v dostatečném zisku, tak zaplatí zdravotní i sociální také, ale až po odevzdání přehledů pojišťovně a OSSZ. I kdyby ne, připadá nám ale logické, že by kolegyně nedostala méně jen kvůli tomu, že už nemusí platit pojistné, maximálně třeba o polovinu pojistného, kdyby souhlasila s tím, že se s vámi o toto břemeno podělí - pokud však máte dostatečné zisky, pojistné stejně zaplatí.
Dobry den
Chci se zeptat na :
podal jsem vypověď dohodou ku dni 31.03.2016,naco mi zaměstnavatel změnil vypovědni lhutu a podal novou vypověď ke dni 17.03.2016 je to pravně v pořadku,anebo to je s porušení zakonu
Děkuji Petr
Dobrý den,zaměstnanec způsobil škodu na lampě v areálu zaměstnavatele. Jak vysokou škodu je povinen zaplatit? Mohou mu to dát k úhradě celé? Děkuji za radu.
Dobrý den,
potřebovala bych prosím poradit, jak se určí výše odstupného nebo mého průměrného výdělku.
Jsem učitelka na RD se třetím dítětem, která mi končí v květnu. Zaměstnavatel pro mne práci nemá z důvodu nadbytečnosti. Ráda bych věděla, jaká bude výše mého odstupného. Na mateřskou dovolenou jsem nastupovala na konci roku 2006 z plného úvazku. Když jsem byla na rodičovské dovolené s prvním dítětem ještě jsem zaměstnavateli vypomáhala na poloviční úvazek ( jedno pololetí - 5 měsíců). Odučila jsem 8 let...
Zajímá mě, zda se pro výpočet průměrného výdělku bude brát celý úvazek (před nástupem na první mateřskou dovolenou), nebo částečný ( výpomoc škole při rodičovské dovolené) a z jakých platových tabulek se bude vycházet, zda z těch současných nebo z těch před X lety.
Moc děkuji Frnochová
Dobrý den,
zajímá mne kam mohu nahlásit neetické korupční jednání státního zaměstnance, aby se tím někdo zabýval a prošetřil to.
Děkuji Ševcikova
Dobrý den, pracuji ve firmě od 21.9. 15 3měs. zkušební doba sml. na dobu neurčitou výpovědní lhůta 6měs. V průběhu jsem začala mít zdravotní problémy z prostředí zaměstnání. Dohodli jsme se se zaměstnavatelem na přeřazení na jinou práci. Dostala jsem novou smlouvu opět ze zkuš. dobou 3měs. Nová pozice je pro mne fyzicky náročná jsem po operaci ruky a proto jsem si našla novou práci. Podle nové smlouvy jsem ve zk. době zaměstnavatel mi dal 3 dny dovolenou s tím že ukončíme prac. poměr. v průběhu mé dovolené si to rozmyslel, píše mi neomluvenou absenci a oznámil mi že mne nepustí a tvrdí že je zkušební doba neplatná. Prosím o radu.
Dobrý den,
mám uznanou nemoc z povolání(+ zdravotní znevýhodnění) a pracuji tedy ve stejné firmě - ale na jiné pozici.
Bylo mi řečeno, že i v případě ztráty zaměstnání bych měl mít nárok na stejnou výši mzdy (tj. doplatku) jako jsem měl na tom původním místě. Je to prosím opravdu tak ?
A dále bych se chtěl zeptat, jak je to s vyplácením nemocenské. Vždy mi totiž zaměstnavatel mzdu krátí jako normální nemocenskou s poznámkou, že to není v důsledku nemoci z povolání. Je to tak v pořádku, a pokud ano, jaká nemoc by pak byla v důsledku té nemoci z povolání - aby mi tedy zaměstnavatel doplatil plnou mzdu ?
moc děkuji za odpověď,
M.
Dobrý den, pracuji ve vedoucí pozici firmy, zaměstnavatel-majitel se rozhodl toto místo ve struktuře zrušit a nabízí mi práci řadového pracovníka. Je toto důvod, abych dostal výpověď, když na uvedenou pozici mám pracovní smlouvu? Nemůže mě zaměstnavatel nutit, abych podal výpověď sám?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, přítel se domluvil v práci, že ukončí pracovní poměr ke konci měsíce, vše řešil se svým vedoucím, který to řešil s majitelem. Vedoucí včera ráno poslal příteli SMS: Pustí Tě hned, dones si výpověď. Výpověď mu předal a odpoledne měl rozhovor s majitelem, který mu řekl, že ho v žádném případě nepustí, že mu výpověď nepodepíše. Přítel už to má domluvené v jiné firmě, může se v tuhle chvíli nějak bránit, nebo mu je sms od vedoucího k ničemu??
Děkuji moc za odpověď Monča
Dobrý den,
jsem invalidní důchodce a do 30.4.2016 jsem pracovala jako ostraha. K tomuto datu jsem ze zdravotních důvodů podala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Dnes jsem obdržela zápočtový list od zaměstnavatele, kde je snůška nesmyslů o porušení pracovních povinností a že byla výpověď dána dohodou. Jak se mám bránit, mám vrátit zápočtový list a požadovat přepracování. Kdybych ho převzala osobně, nesouhlasila bych s jeho obsahem. Ale když je zaslán poštou? Prosím poraďte, jak mám postupovat. děkuji moc za odpověď. RK
Dobrý den, pokud kolektivní smlouv obsahuje článek o možnosti ukončení pracovního poměru dohodou, mohu toto požadovat i kdyby zaměstnavatel trval na dvouměsíční výpovědní době.
Dekuji
Dobrý den,
mám dotaz ohledně neplaceného volna ve zkušební době. Od 1.5. mám nové zaměstnání a tudíž jsem stále ve zkušební době, ale v červenci potřebuji jet na letní tábor jako organizátor. Dostala se ke mě ale informace, že jako dobrovolníkovi dětských akcé mi musí zaměstnavatel uznat neplacené volno.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pracuji jako pracovník přímé obslužné péče v domově pro tělesně postižené. V minulých dnech k nám nastoupila klientka, která potřebuje plnou asistenční dopomoc. Je však aktivní kuřačkou a náš pan ředitel nám oznámil, že je naší povinností jí cigaretu umožnit vykouřit, t.j. stát u ní a držet jí cigaretu po dobu kouření, které probíhá mimo uzavřený prostor (tedy vně budovy), což považuji i tak za nucení k pasivnímu kouření. Ptám se tedy, jestli má pan ředitel právo mi tuto činnost jako nekuřačce nařídit a podle jaké vyhlášky. Děkuji Milena
Dobrý den,
jsem zaměstnána do února , na konci zkušební doby mi byla dána nová smlouva na dobu určitou ( původní neurčitá). Nová smlouva má planosti od května do července. Na konci dubna jsem na nemocenské. Nyní jsem rozhodnutá po ukončení nemocenské dát výpověď a vybrat dovolené. V červu mám svatbu.
Chci se zeptat jestli budu mít nárok na den zákonné dovolené na svatbu a jaký bude výpočet dovolené ? Mám nárok na dovolenou za celých 5 měsíců únor-červen,ikdyž jsem marodila ?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den chtěla bych se zeptat,podala jsem po desíti letech výpověd,zůstávají mi pouze dva dny dovolené a stěhuji se mimo okres mám nárok na neplacené volno?předem děkuji.
Přidat komentář