Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Novinky ve výpočtu dovolené

Výpočet dovolené za odpracované dny

Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na novelizaci zákona, který bude měnit podmínky ve výpočtu dovolené. Současná právní úprava je stará více než padesát let a podle ministerstva ani zdaleka neodpovídá dnešnímu modernímu trendu flexibilní pracovní doby. Úprava výpočtu dovolené je pozitivní zprávou nejen pro některé zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele, kteří přijdou k jistým výhodám.

Přečtěte si také: 

Neplacené volno vás bude něco stát 

Kdy vám hrozí krácení dovolené? 

Čerpání dovolené 

Kromě novinek ve výpočtu dovolené jsou chystány i další pracovněprávní úpravy, které by měly přijít v platnost během roku 2017. Novinky se dotknou podmínek pro práci z domova, práce na dohodu, změny neminou ani manažery a jejich příplatky či odměny.

Dovolená dle počtu odpracovaných hodin

V současné době je dovolená vypočítávána na základě odpracovaných dnů. Jde o poměrně nespravedlivou variantu a to hlavně pokud jde o pracovníky, kteří jsou zaměstnáni na směny – krátké a dlouhé. Zatímco jeden zaměstnanec čerpá dovolenou během dlouhé směny, která může mít i dvanáct hodin, druhý během krátké směny – 6 hodin, ale oba dva přitom vyčerpají stejný počet dnů dovolené. Tak či onak, oba dva zaměstnanci čerpají celý den dovolené a nově by ji zaměstnavatel měl propočítávat tak, aby dovolená odpovídala počtu odpracovaných hodin zaměstnance. Zaměstnanci by se tak odečetl počet hodin, které by za normálních okolností strávil v práci a které pro dovolenou vyčerpal, nikoli počet dní, jako je tomu v současnosti. 

Novinka vychází ze současných dvaceti dnů dovolené, což je hranice stanovená zákonem a měla by se dotknout každého zaměstnance bez ohledu na to, zda se jedná o prodavačku nebo úředníka. Tato varianta bude prospěšná i pro samotného zaměstnavatele, který sice bude muset přepočítávat hodiny dovolené včetně jejich proplácení, které zaměstnanec vyčerpal, ale například ve výrobních závodech se tato varianta vyplatí. Zaměstnanci si ve většině případů budou brát dovolenou hlavně během kratších směn a ty dlouhé si naopak budou nechávat.

Novinky při práci na dohodu

Zatím není jisté, jak moc se novinky dotknou i práce na dohodu nebo právě oceňování vrcholových řídících zaměstnanců. Spekuluje se o tom, že by zaměstnavatelé museli nově evidovat směny zaměstnanců pracujících na dohodu a dodržovat v jejich případě stejně dlouhé a pravidelné přestávky na odpočinek, jako je tomu u zaměstnanců pracujících na hlavní pracovní poměr. Mluví se i o novince, že by tito zaměstnanci měli nárok na proplacenou dovolenou.

Změny mají přijít i v rámci nově vzniklé kategorie vrcholových řídících zaměstnanců a jejich příplatků ke mzdě. Zaměstnavatel by v případě schválení zákona měl možnost nabídnout takovému zaměstnanci příplatek formou paušální odměny, ale pod podmínkou, že už nebude mít zaměstnanec nárok na jiné příplatky ke mzdě. Takových výhod by ale rozhodně nemohl využívat každý, ministerstvo uvažuje nad stanovenou hranicí příjmu. 

Publikováno: 28.3.2016   |   Zobrazeno: 2940x

Komentáře

Ing. Jaroslav Kordas30.01 15:45

Dobrý den
článků o nároku na dovolenou je na internetu dost a dost. Nikde se však nehovoří o tom, jak je to se započítáváním sobot a neděl do dovolené. Dočíst se lze jen o státních svátcích. Například když má zaměstnanec odcházet z firmy od 1.4. a má nevybraných 11 dní z loňska a z letošního roku má nárok na 5 dní dovolené. Kolik dní si tedy může vzít v kuse v měsíci březnu? Domnívám se, že pokud by po 5 dnech dovolené byl nárok na 2 dny víkendu, pak by to bylo celkem 22 dní. Nebo je to jinak?
Děkuji
S pozdravem
Ing. Jaroslav Kordas

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)