Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Neplacené volno vás bude něco stát

Neplacené volno vás bude něco stát

Jednou z možností, jak se „ulít“ z práce, je čerpat neplacené volno. Podle slova „neplacené“ ale je na první pohled zřejmé, že nejspíš není moc o co stát. Je to sice pravda, ale když už volno potřebujete, vezmete za vděk i tím neplaceným. I kdybyste za něj třeba sami museli platit. A to je dobře, protože za něj bohužel opravdu platit budete muset.

 

Přečtěte si také:

Vše o dovolené

Práce přesčas

Kariéra a osobní rozvoj

 

U neplaceného volna rozlišujeme hlavně 2 druhy – v některých případech na něj máte nárok a v některých naopak musíte jít přes domluvu se zaměstnavatelem. V žádném případě vám však neplacené volno nesmí být nařízeno.

Kdy máte na volno nárok

Jde o případy, kdy jsou dány objektivně velmi závažné osobní důvody – kolaps dopravy do vašeho zaměstnání, svatba vás i vašich rodičů, narození dítěte, stěhování, zastupitelování na městském úřadě, pohřeb a podobně. I v tomto případě pro vás ale platí poslední odstavec našeho článku o placení zdravotního pojištění.

A kdy jste vydáni na milost a nemilost zaměstnavateli

V ostatních případech. Jednoduše vždy, když se vám to „jen hodí“ a vaše dovolená už je vyčerpaná. Ostatně i dovolená se určuje na základě dohody se zaměstnavatelem, nebo vám ji zaměstnavatel může určit sám. Základní doporučení zní – o neplacené volno žádejte v dostatečném předstihu a svou žádost doplňte o relevantní důvody.

Zdravotní pojištění si zaplatíte

Asi největší nepříjemností, která s neplaceným volnem souvisí, je nutnost platit zdravotní pojištění. To vždy za zaměstnance odvádí zaměstnavatel, ale ten si zpravidla vymíní podepsání dohody, ve které se k zaplacení tohoto zdravotního pojištění zaměstnanec zaváže. Zdravotní pojištění za dny, kdy je čerpáno neplacené volno, se počítá naštěstí pouze z minimální mzdy.

Jedinou výjimkou a situací, kdy při neplaceném volnu zdravotní pojištění odváděno není (ono je, ale státem), je prodloužení péče o dítě do 4 let věku po vyčerpání rodičovského příspěvku.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 15.12.2014   |   Zobrazeno: 3132x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)