Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Čerpání dovolené: Vše co byste o něm měli vědět

Čerpání dovolené v roce 2013 dle zákoníku práce

Sezóna letních dovolených se nezadržitelně blíží. Znáte všechna pravidla, která se berou v úvahu při stanovení čerpání dovolené? Dnes si je v článku připomeneme, abyste věděli, na co má nárok zaměstnanec a na co zaměstnavatel. Hned na začátku musíme zmínit, že mnohem větší práva zde má zaměstnavatel. V České republice platí, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. To má však i jistá omezení a ani zaměstnanci nejsou úplně bez šancí, jak svůj nárok na dovolenou prosadit.

 1. Zaměstnavatel určuje dovolenou zaměstnanci
 2. Zaměstnavatel by měl podle zákona přihlédnout k zájmům zaměstnance (například umožnit letní dovolenou rodičům dětí), ale zákon blíže nespecifikuje, ani nenařizuje, o jaké případy se jedná
 3. Zaměstnavatel má také nárok přihlédnout ke svým nutným zájmům, které opět nejsou blíže specifikovány, ale lze se domyslet, že jde například o právo neuvolnit zaměstnance na dovolenou v době, která je pracovně hektická a důležitá (před termíny zakázek, roční uzávěrkou,…)
 4. Zaměstnavatel musí dát o nařízené dovolené vědět alespoň 14 dní předem, stejně tak zaměstnanec o svém úmyslu dovolenou čerpat
 5. Pakliže má zaměstnanec odsouhlasenou dovolenou a rozhodne se ji zrušit, zaměstnavatel není povinen takovéto žádosti vyhovět
 6. Zaměstnavatel může naplánovanou i běžící dovolenou zrušit, avšak musí zaměstnanci uhradit případné ztráty (storno zájezdu, cestovné zpět do vlasti, nebo na pracoviště – toto platí pouze u písemně potvrzené dovolené, takže si nikdy neobjednávejte zájezd, dokud nemáte vše na 200 % ošetřené u zaměstnavatele)

Přečtěte si také:

Nový občanský zákoník očima zaměstnavatelů a zaměstnanců

Návrat do práce po mateřské a rodičovské

Nejoblíbenější zaměstnanecké benefity

Dovolená a nemoc

Nebudeme se zde zabývat klasickým nešvarem současného systému, který motivuje (nutí) zaměstnance využívat dovolenou místo neschopenky. Vysvětlíme si tu, jak funguje kolize neschopenky a dovolené. Je to jednoduché – při pracovní neschopnosti dovolená neběží. Ať už onemocníte před dovolenou, nebo v jejím průběhu, v momentě, kdy jste uznáni práce neschopnými a neschopenku si napsat necháte, dovolená končí a nevyčerpané dny dostáváte zpět.

Dovolená a svátky

Stejné jako s nemocí je to se státními svátky. I zde platí, že když je v termínu dovolené i státní svátek, tento den, nebo tyto dny nejsou součástí dovolené.

Převod a čerpání loňské dovolené

Standardní dobu 4 týdny dovolené za rok i případné bonusové týdny byste měli vyčerpat – preferuje to zákoník práce, který je však v tomto ohledu stavěn i realisticky a dovoluje převod dovolené do dalšího roku. Zde se objevuje právě ona šance, jak může zaměstnanec být pánem své vlastní dovolené. Pakliže dojde k převodu dovolené z předchozího roku, zaměstnavatel vám ji musí rozvrhnout (respektive provést rozvržení – čerpání může určit i na pozdější datum) do 30. června. Pokud tak neučiní, stane se zaměstnanec tou osobou, která určuje čerpání dovolené, tedy alespoň její části, která byla převedena z loňska. Stále platí 14denní lhůta pro oznámení nástupu na dovolenou, ale tentokrát už si zaměstnanec opravdu může rozhodnout, kdy tuto dovolenou vyčerpá.

Proplácení dovolené

Nevyužitá dovolená se v současnosti už neproplácí. Jedinou výjimkou je skončení pracovního poměru, po kterém zaměstnanci přísluší náhrada za nevyčerpanou dovolenou.

Krácení dovolené

Krácení dovolené je možné hned z několika důvodů. Jednou jde o přirozené naplnění dovolené jako formy odpočinku od práce – pokud nepracujete po celý rok, nemáte nárok na celoroční porci dovolené – a podruhé jako trest za neomluvenou absenci v zaměstnání.

 1. Za prvních 100 zameškaných směn (z důvodu nemoci, nebo jiné překážky v práci) se krátí dovolená o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 zameškaných směn o další dvanáctinu.
 2. Při neomluvené absenci si zaměstnavatel sám rozhodne, o kolik bude dovolenou krátit (maximálně o 3 dny), ale pouze v případě, že absence je alespoň v délce celé jedné směny (nebo více absencí v součtu v délce alespoň jedné směny) – pakliže je neomluvená absence kratší, než délka směny, ke krácení zaměstnavatel přistoupit nemůže

Pátý týden dovolené jako benefit a jiné nepravidelnosti

Poměrně oblíbeným benefitem je pátý týden dovolené. Dříve bylo možné při nevyčerpání této nadstandardní doby dovolené její proplacení, což ale zákon od roku 2012 nedovoluje.

Přepočítání dovolené při nerovnoměrném rozvržení směn

Zde nastává poměrně velký problém, který vyřeší pouze matematika. Nejprve je potřeba znát počet směn podle plánu na rok. Tento počet směn, řekněme 240, vydělíte počtem týdnů v roce. Vyjde vám 4,6. To vynásobíte počtem týdnů dovolené, na které máte nárok, tedy číslem 4 a vyjde vám přibližně 18, což je také počet dní dovolené, na který má zaměstnanec nárok.

Dovolená ve zkušební době

Čerpání dovolené ve zkušební době je možné prakticky pouze na základě odpracovaných dnů – za každých 21 odpracovaných směn můžete čerpat jednu dvanáctinu celoroční dovolené. Po uplynutí 60 odpracovaných dnů, což je zpravidla až po zkušební době, nebo těsně před jejím koncem, vzniká nárok na dovolenou – za každý měsíc pracovního poměru do konce roku opět dvanáctina (ale už nikoliv odpracovaných dnů, ale pouze sjednaného pracovního poměru).

Pakliže je čerpána dovolená při zkušební době, o tyto dny se zkušební doba prodlužuje, stejně jako v případě nemoci, nebo jiných celodenních překážek ve výkonu práce.

Dovolená pedagogických pracovníků

Pro učitele je dovolená sice delší (8 týdnů ročně), ale také méně svobodná – zpravidla si většinu dovolené vyberou o letních prázdninách a zbytek o dalších prázdninách. Nemají tak nárok na zvolení byť jediného týdne dovolené podle svého přání, pakliže se tedy jejich ředitel nerozhodne k velmi vysoké benevolenci.

Pakliže má učitel úvazek pouze od září do konce června, má nárok na zhruba 33 dnů dovolené (40 děleno 12 krát 10), které ale nestihne vyčerpat – v takovém případě se mu nevyčerpaná dovolená při konci pracovního poměru proplácí.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 2.5.2013   |   Zobrazeno: 55132x

Komentáře

Honza05.09 11:13

Dobrý den.
Zadáváme dovolené do elektronického systému a můj zaměstnavatel je vždy schvaluje až po nebo během dovolené nebo nikdy. Ústně mi řekl,že má dovolená je schválená a během dovolené jsem zjistil, že mi jí zamítl. Napsal mi dovolenou jako neomluvenou absenci. Jak se mohu bránit?
Děkuji

Admin06.09 09:06

Dobrý den,

je nám jasné, že spolupráce s takovým... nespolehlivým zaměstnavatelem musí být po všech stránkách velmi nepříjemná. Pokud nemáte svědky a nechcete to hnát před inspekci práce, asi se z toho budete muset do budoucna poučit a nechat si schválení dovolené podepsat. Jestliže jde, jak říkáte, o dlouhodobý problém, inspektorát práce by se tím určitě zabýval.

slavka16.09 14:34

Dobry den mam dotaz...cerpala jsem dovolenou ve
zkus.dobe na vypl.pasce mam narok pouze 12 dni z duvodu dlouheho kratkeho tydne...tj pracovni doba je 11.5 hod.cerpala jsem
9 dni a zamestnavatel mi pocital jen 8.5 hod....muze mi nekdo vysvetlit proc to tak je?dekuji Slavka

Majkkkl21.11 14:57

To je jednoduché, buď vám může proplácet hodiny za dny dovolené přesně podle rozvrhu (to by se vám asi nelíbilo, kdybyste si vždy vzala dovolenou pouze v krátkých dnech), nebo podle zákoníku práce stanoví, že se dovolená čerpá ve stanovené týdenní pracovní době a za každý den čerpání vám zaplatí průměrnou délku směny, což může být oněch 8,5 hodiny (i když je to divné číslo)...

mirus17.09 15:25

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda-li je možné,že když mám malo hodin šéf mi vezme dovolenou a ty hodiny doplní tou dovolenou,, a naopak jestli když dělám a mám hodně hodin z důvodu toho,že dělám za kolegyni 11 dní v kuse a ona za mě máme v tom měsíci mám dovolenou ale nedostanu žádnou proplacenou když mám dost hodin ..ještě jsem dovolenou na výplatní pásce neviděla když si ji vezmu..a mám dost hodin děkuji

Admin18.09 10:50

Dobrý den,

to zní velmi podivně. Zkuste se s přesnými údaji obrátit třeba na specialistu na pracovní právo (právníka).

mirus19.09 17:23

Dobrý den,no a kde mám takového specialistu najít?Když na něho nemám peníze?Jsem pochopila právníka?No a myslíte,že to není možné aby zaměstnavatel si s mou dovolenou dělal co chtel? Děkuji

Admin20.09 13:11

Dobrý den,

jsou i bezplatné právní poradny. S dovolenou si samozřejmě nemůže dělat, co chce, ale pokud mu manipulaci se směnami, náhradním volnem a přesčasy umožníte, tak se nedá nic dělat. Konkrétní prohřešky ale nejsme schopni odhalit.

Eva Horváthová23.09 12:57

Dobrý den,
prosim vas chtela jsem poradit ,mam naplanovanou dovolenou a v moji dovolene je inventura ,vedouci mi naridila ,ze musim prijit,tak se ptam jestli ma na to pravo za musim jit na inventuru,dekuji za odpoved take se omlouvam,za carky a hacky nejde mi klavesnice

Admin23.09 12:58

Dobrý den,

ano, na to právo má.

Eva Horváthová23.09 13:01

Dekuji za odpoved
tak to me mrzi za ma ba to pravo ,nic me nezbyva nez nejet na dovolenou ,dekuji naschle

mirus25.09 22:56

Dobrý den,dnes jsem podala výpověd z prac.poměru.Mám ještě 15 dní dovolené a chtěla jsem se zeptat,jestli zaměstnavatel mi jí musí proplatit s poslední vyplatou(to bude v prosinci..)nebo jestli mi ji může nařídit ve výpovědní lhůtě,jestli já si ji ještě můžu vybrat ve výpovědní lhůtě..a jestli mi může třeba říct v prosinci při poslední výplatě,že mi jí dá až další měsíc po inventuře???Děkuji

Admin26.09 12:50

Dobrý den,

dovolenou vám může nařídit, sama si ji vybrat můžete pouze s jeho souhlasem. Proplacení dovolené by mělo probíhat s poslední výplatou.

Silvia26.09 11:10

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s dovolenou při polovičním úvazku. Moje pracovní doba je 20 hodin týdně, po domluvě se zaměstnavatelem Po-Čt. 8-13 hodin, v pracovní smlouvě mám 4 týdny dovolené.
V létě jsem si vzala 2 týdny dovolené nepřetržitě. Dle mého zaměstnavatele i když v pátek nepracuji, dovolená se mi automaticky počítá i za pátky. Je to tak?
Pokud ano, vyřeší situaci to, že požádám o 4 a 4 dny?
Děkuji moc. Hezký den!!!

Admin26.09 12:52

Dobrý den,

váš pracovní týden je 4 dny, proto si vyčerpáním 4 dnů opravdu vyčerpáte celý týden. Jak jsou málokdy zákony logické, tak zrovna tento dává smysl a je fér. :-)

Alena14.10 15:13

dobrý den, ráda bych se zeptala, kolik dní dovolené bude mít zaměstnanec, který pracuje od 1.1.2013 do 30.9.2013 jako lektor (tj. nárok má na 25 dní - u nás máme nárok na 5 týdnů dovolené) a od 1. 10.2013 do 31.12.2013 jako akademický pracovník, který má nárok na 40 dní dovolené za rok (nárok 8 týdnů dovolené). celý rok pracuje pouze jeden den v týdnu - v úterý. jaký je vzorec pro počítání takovéto dovolené? děkuji za odpověď.

Admin14.10 17:15

Dobrý den,

podle nás by mělo jít o 1 den=1 týden, tedy za prvních 9 měsíců by měl nárok na "25/5/4x3" tedy 3,75 dne. Za poslední čtvrtletí pak "40/5/4x1" tedy 2 dny, dohromady by šlo o 5,75 dne, což je logické, protože jde vlastně zároveň i o 5,75 týdne, což je průměr za čtvrtletí s nárokem na 5,5,5 a 8 týdnů.

jirka14.10 15:24

zaměstnavatel my tvrdí že dovolvolená se nedá převést do příštího roku jelikož na nějakém školení se dozvěděl že za každý den převedené dovolenédo příštího roku bude platit saknci 1000kč za jeden převedený den krom případů mateřská,dlohodobá nemoc, moc práce. Jeto pravda nebo se jedná o špatný výklad zákona. Dík za odpověď

Admin14.10 17:19

Dobrý den,

o něčem takovém jsme nikdy neslyšeli. Převádění dovolené by obecně nemělo být pravidlem, spíše výjimkou, ale zaměstnavatel dovolenou převést musí, jinak mu hrozí pokuta, nikoliv naopak. Samozřejmě pouze loňskou dovolenou, protože lze převést pouze jednou - tyto převedené dny se pak vybírají jako první a musejí se vybrat do konce roku.

Lucka16.11 17:08

Můžu si např.nechat 3 dny do dalšího roku a zaměstnavatel za to nedostane pokutu? Do kdy musí být tento zbytek dovolené vyčerpán?

Admin18.11 09:33

Dobrý den,

ano, to je možné, bez postihu. Tyto tři dny si můžete vybrat po celý následující rok, ale pokud vám jejich čerpání neurčí zaměstnavatel v první půlce roku, můžete si je vybrat už dle svého uvážení kdykoliv, což je jediný takový případ. Tyto dny se čerpají jako první.

Dáša17.10 21:04

Dobrý den,chtěla jsem se poradit, zda mám nárok na dovolenou když minulý rok jsem nastoupila v dubnu a nečerpala žádnou dovolenou. Měla jsem pouze neplacené volno. letos jsem vyčerpala 20 dní a tím pádem by mi mělo 13dní ještě zbývat. Vedoucí tvrdí, že už nárok nemám a že loňská se nepočítá. Poradíte mi?

Admin18.10 12:42

Dobrý den,

samozřejmě, že za minulý rok nárok máte, respektive těch 13 dnů už jste vyčerpala (loňská se čerpá jako první) a 7 dnů z tohoto roku, takže vám zbývá 13 dnů z tohoto roku, které vám v případě nevyčerpání budou převedeny do dalšího roku, což je ale krajní řešení a zaměstnavatel by na to neměl hřešit.

Jaja24.02 08:29

Dobrý den, potřebovala bych radu.05.08.2014 jsem nastoupila do zaměstnání. Smlouvu mám na dobu určitou do 31.08.2015.
K 23.02.2015 jsem dala výpověď. Výpovědní doba mi poběží březen+duben.
Jde mi o dovolenou...,zaměstnavatel poskytuje 25dnů dovolené.
Můžete mi poradit,kolik dnů mám nárok do konce výpovědi?tj.do 30.04.2015?
Ještě dodávám, že tento rok jsem měla ošetřovné na dítě.(přelom ledna/února 10dnů, únor 7 dnů)-raději uvádím,neboť nevím,zda to může mít vliv.
Předem moc děkuji.

vašek24.10 12:18

Dobrý den.
V květnu jsem omarodil a je jasné že marodit budu i v příštím roce a možná i invalidka.
Mám nevyčerpanou dovolenou ve víši 14 dní .
Je pravda že mi zaměstnavatel dovolenou neproplatí?
Nejsem ma tom finančně nejlíp a proto sem chtěl požádat o proplacení dovolené za letošní rok.Mám šanci?
Děkuji.

Admin24.10 15:36

Dobrý den,

pokud při dlouhodobé nemoci na nějakou dovolenou mít nárok budete, tak vám ji bude muset proplatit při skončení pracovního poměru.

Andy24.10 14:11

Dobrý den,
ráda bych věděla zda se řádná dovolená musí vybrat úplně celá v daném roce.Zaměstnavatel na mě naléhá i s vybráním 1 dne dovolené.Pracuji na 4 směném pracovišti 12hod denně,což znamená krátký a dlouhý týden.
Děkuji za odpověď.

Admin24.10 15:41

Dobrý den,

nemusí, ale zaměstnavatel vám může klidně dovolenou přikázat, takže je to čistě v jeho moci. Nevyužitá dovolená se převádí do dalšího roku, ale to by měl být stav vyloženě výjimečný.

Dundy05.11 17:07

Dobry den marodil jsem od 4.2 2013 a podal jsem výpověd která mi končí poslední den v Listopadu a jsem stále v pracovní neschopnosti mám nárok na proplacení dovolene když jsem si žadnou nestihl vybrat. Děkuji

Admin05.11 18:34

Dobrý den,

na to nárok samozřejmě máte, ovšem dovolená vám je také z důvodu dlouhodobé nemoci krácena.

anička14.11 19:59

dobrý den,
je možné dovolenou čerpat po půl dnech tj. po 4 hodinách?
Děkuji za odpověď.

Admin15.11 11:34

Dobrý den,

možné to podle zákona není. S výjimkou, kdy nepracujete po celý rok a vznikl vám nárok na dovolenou v délce X dnů a 0,5 dne.

Pepa3217.11 01:09

Dobry den,
Pracovni smlouvu mam od 1.6.13. (pracuji na mem pracovisti jiz temer 3 roky, ale v cervnu nas prevzala jina firma). K 24.11. dostanu vypoved dohodou. Mel bych dva dotazy. Kdyz jsme dostali v cernu vypoved od byvaleho zamestnavatele a zaroven novou smlouvu od noveho zamestnavatele, nevybranou dovolenou nam neproplatili, ani neprevedli k novemu zamestnavateli. Tedy me zajima, jestli toto mohu jeste zpetne nejak resit? A druhy dotaz je podobny. Jak jsem jiz vyse zminil, k 24.11. dostanu vypoved dohodu a zamestnavatel mi oznamil, ze nemam narok na proplaceni dovolene. A pry kdybychom si chteli vybrat dovolenou, tak zadnou nemame a ze si to musime odpracovat. Nicmene kdyz jsme toto zacali resit, bylo nam sdeleno, ze nam daji max 15dnu dovolene a za 1 den nam daji max. 500kc, nikoliv prumer. Jak se mohu branit proti tomuto jednani?
Predem dekuji za odpoved

Admin18.11 09:37

Dobrý den,

setkal jste se bezesporu s velmi vypočítavým zaměstnavatelem. Nárok na dovolenou samozřejmě máte a nikdo vás nemůže nutit podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. Ta by pro vás mohla být velmi nevýhodná. Doporučujeme ale nebrat nic na lehkou váhu, protože taková firma se vás asi pokusí zbavit i horším způsobem. Proto bychom vám doporučili se dopředu připravit a zajistit si, že z celého problému vyjdete lépe, než váš zaměstnavatel.

Pokud by tedy nešlo vše podle práva, které je na vaší straně, bylo by vhodné, kdybyste měl dostatek podkladů pro stížnost na inspekci práce, případně pro soud.

Pepa3218.11 17:25

Diky za odpoved,
jeste jsem se asi spatne vyjadril. Vypoved dohodou jsem podal ja, protoze k 25.11. nastupuji do nove prace. A timto zpusobem me chteji pripravit o dovolenou.

Jana19.11 10:14

Dobrý den... jsem teď z toho trošku zmatená, může se tedy nevyčerpaná dovolená za r. 2013 převest do roku 2014?
Předem děkuji za odpověď.

Admin19.11 11:26

Dobrý den,

v článku i v diskuzi je jasně napsáno, že může. :-) Co nelze, je převod dovolené z roku 2012 do 2014 a podobně.

bohumil21.11 20:32

dobry den,chci se optat,zbyva mi jeste letosni dovolena,kdyz si ji chci v roce vybrat tak mi ji mistr neda,jelikoz musim zaskakova za jine zamestnance,a ted si ji musim vybrat zacatkem prosince,na hory nejezdim,dovcu nechci a prevest pry nelze

Admin22.11 10:38

Dobrý den,

bohužel, čerpání dovolené je zcela v moci zaměstnavatele. Není však pravda, že dovolená nelze převést, lze.

verkka26.11 11:31

Dobrý den, do nového zaměstnání nastupuji k 25.11.2013, na kolik dní dovolené mám do konce roku ze zákona nárok? Děkuji předem za odpověď. V

Admin27.11 07:46

Dobrý den,

při standardní 4 týdenní dovolené asi na 2 dny.

adka27.11 12:15

Druhým rokem požaduje vedení vyčerpání veškeré dovolené. Již několik let čerpám 25 dní a 5 denní bonus od doby, kdy nám byl poskytnut /cca 10 let/, převádím do následujícího roku, podotýkám vždy bez problémů. Minulý rok, kdy byl činěn nátlak - ústní /vedoucí/, aby tento bonus byl mnou vyčerpán jsem odůvodnila písemně měla odůvodnit - nakonec to po mně nikdo nechtěl, 5 dnů jsem převedla a byl klid. Letos 26.11. mě opět vedoucí upozornila na vyčerpání bonusový 5 dnů, abych na další rok nepřeváděla. Nemám důvod řešit v prosinci tuto dovolenou a pokud na tom zaměstnavatel trvá má právo mi ji nařídit. Nechci dělat problémy, ale nechci se nechat tlačit do kouta, pokud je zákoník práce v současném znění jsem ochotna respektovat jeho nařízení, jinak nevidím důvod z mé strany toto řešit. Děkuji za názor

Admin28.11 10:02

Dobrý den,

vaše roční dovolená je 5 týdnů a vy už si před sebou několik let valíte 5 dnů dovolené, které jste dostala jako mimořádný bonus. Ten už jste dávno vyčerpala a prostě vám z každého roku zbývá 5 dnů dovolené, na tom není nic špatného, byť zákoník práce preferuje vyčerpání celé dovolené každý rok. Ve vašem případě je ale důvodem komfortní délka dovolené a zcela jistě velké pracovní vytížení a nasazení i zodpovědná funkce. Na druhou stranu, pokud jste v pozici, kdy si můžete dovolenou určit, buďte za to ráda a klidně si ji vyberte, drtivá většina zaměstnanců je na tom zcela opačně a jejich zaměstnavatelé s jejich dovolenou nakládají, jak se jim z(ne)líbí.

marcela27.11 12:26

Dokdy mam naplanovat dovolenou na rok 2014.muze mi zamestnavatel naridit planovat do poloviny prosince 2013?dekuji

Admin28.11 10:03

Dobrý den,

dovolenou určuje zaměstnavatel, takže si ji buď teď naplánujete, nebo vám ji hodí na nejméně vhodný termín, tedy stát se to může, tak bychom raději zvolili naplánování alespoň větší části dovolené na předpokládaně žádoucí termíny.

Olga27.11 18:03

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak má manžel řešit,když si chce vybrat dovolenou (celý rok řádně pracoval a nebylo mu umožněno si vybrat dovolenou). Jeho zaměstnavatel nezvedá telefon, problémy za něj řeší člověk, který nechce o dovolené nic slyšet. Nehledě nato , že mu bylo řečeno, že když to on nedovolí má "áčko" a také, že nemá práci. Chtěl by si vybrat dovolenou v prosinci.Jak to řešit? Dovolenou nemají písemně naplánovanou, tak jak se to správně má a musí mít za sebe náhradu ( manžel je řidič, jezdí i o víkendu).Manžel je ČID.Děkuji Olga

Admin28.11 10:38

Dobrý den,

dovolenou sice určuje zaměstnavatel, ale tohle už je přes míru. Lze samozřejmě podat stížnost na inspekci práci, což bychom vám také doporučovali.

Radek01.12 19:57

Dobrý den,
1: výklad pojmu že zaměstnavatel určuje termín dovolené je i v ohledu, že mi může dovolenou za aktuální kalendářní rok nařídit vyčerpat celou do konce listopadu tohoto roku?
2: Co když potom třeba onemocním v průběhu prosince - budu muset zaměstnavateli finančně nahradit "neprávem" čerpané dny?
Děkuji

Admin02.12 09:08

Dobrý den,

1: Ano, může.

2: když onemocníte v prosinci, asi už těch 100 dnů PN letos nestihnete, ale pokud by k tomu celkově došlo, máte pravdu.

Radim03.12 16:21

Dobrý den, jsem ve výpovědi, ale termín ukončení prac. poměru 30.11. už uplynul z důvodu pracovní neschopnosti. Ta bude trvat zřejmě ještě několik měsíců a po jejím ukončení chci trvat na náhradní výpovědní době. Zbývá mi 9 dní dovolené, kterou už pochopitelně nestihnu do konce roku vybrat. Můžu ji čerpat příští rok v průběhu náhradní výpovědní doby i bez souhlasu zaměstnavatele?

Admin03.12 17:10

Dobrý den,

teoreticky ano, kdybyste byl nemocný až do července.

Jana03.12 17:47

Dobrý den,zaměstnanec nastoupil do pracovního poměru na dobu určitou od 10.6.2013 do 30.11.2013.Od 25.10.2013 je v pracovní neschopnosti.Pracuje ve st.sféře,(25 dní dovolené za rok)nárok od 10.6.do 30.11.2013 je tedy 12,5 dne, ale dovolenou krátíme o 2 dny z důvodu pracovní neschopnosti a proplatíme,pracovní poměr ukončíme 30.11.2013 i když prac.neschopnost trvá.Jedná se o VPP. Postupujeme správně?

Admin04.12 09:15

Dobrý den,

omlouváme se, nejsme si jistí, jestli lze krátit dovolenou pro pracovní neschopnost, která trvá kratší dobu než 100 dní za rok.

KATKA03.12 18:51

Dobrý den, zaměstnavatel mi tvrdí, že mne může zrušit dovolenou i když jí budu mít už zaplacenou.
Prý mi jí proplatí jen podle toho kdy ji já zaplatím,jak mám tedy vědět, kdy je adekvátní termín zaplatit aby mi jí zaměstnavatel proplatil?
Myslím tím že když na dovolenou pojedu v srpnu 2014 a zaplatím jí měsíc dopředu ,tak jestli mi bude dovolená od zaměstnavatele proplacena nebo to musím zapaltit třeba 14 dní dopředu.Aby mi to zaměstnavatel proplatil celé.Děkuji KATKA.

Admin04.12 09:47

Dobrý den,

zaměstnavatel vás může odvolat i přímo z dovolené, v tomto ohledu si opravdu může dělat, co chce. Na druhou stranu vám musí vynahradit všechny náklady, které vám to způsobilo, ať už cestovné, storno poplatky, nebo zaplacenou cenu zájezdu.

Jiří16.12 10:28

Dobrý den, jak tomu bude v případě, že začátkem roku 2014 nastoupím na dovolenou (cca 5 dní), kterou mi zaměstnavatel nařídil a následující měsíc dám výpověď. Nestihne mi tedy vzniknout nárok na již vyčerpanou dovolenou. Jak tato situace dopadne?

Admin16.12 11:37

Dobrý den,

zaměstnavatel vám dá o to méně peněz.

Jarda16.12 14:28

Dobrý den.
Byl jsem dlouhodobě nemocen.Od 28.1.2013 do 30.11.2013
V tu dobu mi i skončil pracovní poměr.
Dovolenou mám mít 20 dní.Můžete mi sdělit,na kolik dní dovolený(respektivě,proplacení)mám nárok?
Děkuji

Admin17.12 08:26

Dobrý den,

podle nás asi 1,5 dne.

Tomáš17.12 17:25

Dobrý den,
může zaměstnavatel "odebrat/smazat" nevyčerpanou dovolenou z letošního roku (20+5 dní)? Nebo ji musí převést v plné výši do příštího roku? Děkuji. Tomáš

Admin18.12 11:27

Dobrý den,

to samozřejmě nelze. Musí vám celou dovolenou převést do dalšího roku.

Jan17.12 19:01

Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit dvě situace, které u mě mohou nastat koncem roku. Mám příkladem 40 dní dovolené (20 z minulého roku a 20 z letošního roku) a 10 dní náhradního volna. Jak to dopadne s náhradním volnem a nevyčerpanou dovolenou pokud bude pracovní poměr skončen uplynutím doby na kterou byl smluvněn a nebo pokud bude nadále pokračovat? Co bude s dovolenou z minulého roku a tohoto roku a co bude s náhradním volnem atd.. Čerpání náhradního volna či dovolené nepředpokládám - nelze z pracovních důvodů. Děkuji

Admin18.12 11:42

Dobrý den,

kdyby váš pracovní poměr skončil ještě letos, vše budete mít proplaceno. Kdyby pokračoval, tak se vám převede jen letošní dovolená, loňská bez náhrady zanikne.

Veronika20.12 10:19

Dobry den,chci se zeptat zda je mozne aby mi zamestnavatel zkratil dovolenou o dva dny s tim z jsem dala vypoved dohodou na zacatku mesice.

Admin20.12 10:45

Dobrý den,

dovolená vám přísluší za odpracovanou část roku, takže pokud pracovní poměr netrval celý rok, dovolená je poměrně krácena.

Fany26.12 22:34

Dobry den,nastoupila jsem do zamestnani na zkraceny prec.uvazek od 1.9.2013 na dobu neurcitou.Od 16.10.-1.12.jsem byla v pracovni neschopnosti.Krati se mi tim dny dovolene ?Dekuji za odpoved

Jara27.12 13:52

Dobrý den,
pracuji jako vrátný a některé měsíce odpracuji 3, 8, nebo i 19 dní v daném měsíci během roku. Z toho jsou některé směny v měsíci 8 nebo 12 hodinové dle potřeby zaměstnavatele.
Jak se počítá dovolená ?
-z odpracovaných dnů za měsíci / za rok?
-z odpracovaných hodin za měsíci / za rok?
Pokud by nebyl rozdíl v hodinách ani ve dnech za kalendářní měsíc, tak v případě nemoci by to byla 1/12 za měsíc jako za celý měsíc v daném roce?
Nebo je dané zákonem kolik musí být odpracováno dnů/hodin v měsíci, abych měl nárok na 1/12 poměrné části dovolené v roce?

- děkuji za odpověď

jana27.12 16:05

Dobrý den.
Pracovnice nastoupila 1.6.2013 a od 1.9. do 30.11. čerpala neplacené volno. Pracovní smlouva je na dobu určitou do 30.12.2013. Na kolik dní dovolené má nárok ?
Děkuji za odpověď.

alena02.01 15:46

Dobrý den, zaměstnanec má pracovní smlouvu od 1.12.2013, nastoupil 2.12.2013. Má nárok na 11/12 dovolené - pracovních dnů je 19 + 3 dny svátky - měsíční mzda. děkuji

Marika07.01 10:05

Dobrý den, včetně dodatkové mám 25 dnů dovolené. V období ledna a února mi zaměstnavatel upravuje pracovní týden tak, že mými pracovními dny jsou pondělí, středa a pátek. V úterky a čtvrtky čerpám dovolenou. Za oba měsíce vyčerpám 16 dnů dovolené. Jelikož máme nařízenou dovolenou i v prosinci mezi svátky,letos to bude nejspíš 6 dnů, zbudou mi k vyčerpání pro tzv. "odpočinek", jak nazývá Zákoník práce, 3 dny. Prosím o sdělení, jestli zaměstnavatel postupuje v souladu se Zákoníkem práce. Děkuji.

Admin07.01 12:25

Dobrý den,

toto není správný postup, protože by vám měl umožnit čerpání alespoň 14 dnů dovolené vkuse jednou ročně.

Honza08.01 12:48

Dobrý den, zaměstnavatel mi určil vyčerpání staré dovolené do konce března s tím, že pokud k vyčerpání nedojde, stará dovolená zanikne. Nemám v plánu si dovolenou v daném termínu vybrat, ale ponechat si ji na pozdější měsíc. Může mi tuto dovolenou zaměstnavatel v jím určeném termínu opravdu nařídit, aniž by měl můj souhlas? Děkuji

Admin08.01 17:51

Dobrý den,

ano, může vám dovolenou takto nařídit.

Tomas08.01 13:52

Dobry den, chtel bych si ujasnit jak, resp. zda vubec dovolenou ovlivnuji 12-ti hodinove smeny (7:00 - 19:00, resp. 19:00 - 7:00 vc. vikendu). Diky 12-ti hodinovym smenam mame za rok jen 184 smen. Diky. Tomas

Veronika10.01 16:09

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, od 1.11. máme zaměstnance - odpracoval 21 dní, v prosinci čerpal dovolenou.
-na kolik dní má zaměstnanec nárok na dovolenou?
-může dovolenou čerpat ve zkušební době?
-jak se vypočítá průměrný hodinový výdělek

Anna11.01 19:06

Dobrý den, mám nepravidelnou pracovní dobu (tzv.dlohý a krátký týden). Zaměstnavatel mi dal dovolenou ve dnech, kdy mám volno mezi směnami. Má na to nárok? Děkuji.
Anna

Admin13.01 10:19

Dobrý den,

zaměstnavatel vám může nařídit dovolenou jen na den, který je vaším pracovním a to alespoň 14 dnů před samotnou dovolenou.

Pavla11.01 19:15

Dobrý den, pŕi práci v turnuse dlouhý, krátký týden pracovní směna 11hodin mám nárok na 14 dní dovolené v kuse? Zaměstnavatel mi umožňuje jen 11dní v kuse.
Dékuji
Pavla

Naďa14.01 12:47

Dobrý den, dne 13.2.2013 jsme s kolegyni nastoupily do práce na dobu určitou do 31.8.2013, poté následoval dodatek na dobu určitou do 31.12.2013. Po celou dobu jsme na výplatní pásce měly nárok na dovolenou ve výši 22 dní (u nás pět týdnů). Během prosince se firma rozhodla zdodatkovat opět dobu určitou (prý z nějakých vnitřních statistických důvodů) do 30.12.2013. Na poslední pásce nám oběma vypočítali nárok na dovolenou ve výši 18,5 dne. A já se ptám, kam se poděly ony 3,5 dne do 22 původních.

Admin14.01 16:50

Dobrý den,

jestli tomu správně rozumíme, tak základní dovolená je 25 dnů, ale kvůli nástupu v průběhu února máte o 3 dny méně?
Na záhadné zmizení 3,5 dnů se musíte ale zeptat ve firmě. :-)

Naďa14.01 18:22

Děkuji za odpověď. V podstatě jsem ji takto čekala. Jen jsem si chtěla ověřit, že mi něco neuniklo, co by ty "zmizelé" dny vysvětlovalo :)

Borůvka15.01 23:41

Dobrý den,každý rok mám problémy s vybráním dovolené. Zaměstnavatel mi v termínech mnou zvolených dovolenou nechce dát. Vlastně jakýkoliv termín odsuzuje jako špatný.Dovolenou na 14 dní v celku bere jako špatný vtip. Sám mi vyčerpání dovolené nenabízí.Nemůžu si nic naplánovat, protože nikdy nevím, kdy mi ji dovolí.Bojím se reagovat rázněji, protože mám stanovený velmi nízký základ a zbytek v prémiích a pokud by se zaměstnavatel naštval, může mi po celý rok vyplácet pouze základ a to si díky nákladům nemůžu dovolit. Není vlastně žádná obrana.Vždy mi zbývá nějaká dovolená z minulého roku. Bylo mi řečeno,že mi ji raději proplatí. Ale já dovolenou chci, odpočinek je přeci potřeba.Bylo mi také oznámeno, že je dovolená vlastně nežádoucí, protože v tu chvíli práci nejsem, nepodílím se na produkci a přesto mi za dovolenou musí zaplatit.Můžete mi poradit co dělat? Nárok na dovolenou máme 4 týdny. Děkuji Vám za odpověď. Borůvka

Admin16.01 08:54

Dobrý den,

takové jednání je samozřejmě nepřijatelné. Proplácení dovolené, bránění 14 dnům dovolené v kuse a ostatně i ono vyjádření, že dovolená je nežádoucí. To zaprvé není pravda a zadruhé je zcela jedno, co si o zákonech váš zaměstnavatel myslí, protože platí a platí i pro něho. Dovolená mimo jiné zvyšuje pracovní nasazení a je nutná pro odpočinek, kterého je v běžném pracovním tempu nedostatek.

Kromě stížnosti na inspekci práce máte možnost docílit "svého" tím, že dovolenou z předchozího roku si můžete od července roku následujícího stanovit zcela dle vlastního rozhodnutí (musíte ji však oznámit 14 dnů dopředu). Pokud vám tedy zaměstnavatel do 30. června 2014 nestanoví čerpání dovolené z roku 2013, tak si ji můžete určit sám.

Deli17.01 17:46

Dobrý den,
od října 2013 jsem v pracovní neschopnosti, která ještě potrvá a poté nastupuji na mateřskou. Za rok 2013 mi zbylo 9dní dovolené. Chci se zeptat zda propadá či bude proplacena? Děkuji za odpověď

Martina17.01 23:06

dobrý den-chci se zeptat,můj muž dělal do konce roku 8 hodinové pracovní směny.Od loňského října byl na nemocenské,do letošního 5.ledna.Poté nastoupil do práce,kde mu byla předložena k podpisu smlouva na 6,5 hod.Z loňska mu zbyly 4 dny dovolené.Nyní je znovu na nemocenské,a už se tam nevrátí.Zajímalo by mě,v jaké výši je mu zaměstnavatel povinen proplatit dovolenou,jest-li za lońské 8hodinovky,nebo za letošní 6,5.děkuji za odpověď

Tonda29.01 09:11

Dobrý den, rád bych se zeptal, zaměstnavatel přechází na 12 ti hodinové směny. V praxi to bude tak že dva dny v práci po 12 ti hodinách a jeden den volno. tak se to stále střídá.
Jak se tedy bude čerpat dovolená za týden a jak za jeden den...?
Ani zaměstnavatel mi na tuto otázku nedokáže odpovědět.
Předem děkuji

Jiří05.02 19:10

Zdravím vás.
Měl bych dotaz jsem zaměstnaný u pracovní agentury a ta mě prodlužuje každé tři měsíce smlouvu . Na konci roku 2013 jsem měl podepsanou smlouvu až do konce roku 2013.
V prosinci 2013 20 12.13 jsem ale obdržel výpovědní smlouvu od agentury . S tím ,že mám novou smlouvu na nový rok od 2.1.22014. Jenže ukončení předchozí smlouvy bylo motivované tím , že zaměstnavatel nechce proplatit vánoční svátky.
Tak agentura všechny zaměstnance donutila podepsat se spětnou platností od 1.11.2013 planou smlouvu do 20.12.2013
museli jsme bez vyjímky podepsat tuto smlouvu a to v mém případě až 15.1.2014 . Mě celá záležitost připadá jako jeden velký podvod. Ještě navíc zkrátily dovolenou o 3,5dne
prý že jsme neodpracovali celý rok . Za leden jsem měl 21dní
a to prý není nárok na dovolenou a za prosinec prý taky né protože jsme zkončily 20.12. 13.
Máme nějaký nárok na poměrnou část dovolené za leden a prosinec? děkuji

Irena22.02 19:19

Dobrý den,
prosím o radu ohledně zápočtu dnů pro nárok na dovolenou.
Nastoupila jsem do práce 1.10.2013 a ve zkušební době, tedy do 31.12.2013, jsem vyčerpala 3 dny dovolené. Podle mého výpočtu mi vznikl nárok na 5 dnů dovolené do konce roku 2013. Zaměstnavatel mi ale vypočítal jen 3,5 dne dovolené, z důvodu neodpracovaných 60 dnů, protože mi odečetl 3 dny vyčerpané dovolené a vyšel počet dnů 59. Dle mého názoru se dovolená započítává jako odpracovaná doba.
Děkuji za odpověď. Irena

Admin24.02 20:27

Dobrý den,

omlouváme se, ale tady vám poradit nedokážeme. Například v případě zkušební doby se dovolená do odpracované doby nepočítá, ale jak je to u nároku na dovolenou, nevíme.

Jan25.02 20:38

Od 20.února 2013 jsem byl v pracovní neschopnosti,tuto jsem ukončil 9února 2014,zaměstnání jsem ukončil výpovědí,dohodou ze zdravotních důvodů,mám nárok na proplacení dovolené?A mám na nějakou nárok? Děkuji za odpověď.Jan

Admin03.03 08:50

Dobrý den,

pokud jste odpracoval alespoň 21 dnů v roce 2013, tak tam pár dnů na proplacení mít budete. :-)

Lenka07.03 12:23

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, v roce 2013 jsem odpracovala 8 měsíců tj. do 31.8.2013. Během této doby jsem vyčerpala 11 dní dovolené, zbývá 9 dní. Od 1.9.2013 - 28.2.2014 jsem byla nemocná. Zaměstnavatel mi zkrátil dovolenou na 5.5 dní za rok 2013. Na výplatní pásce za leden 2014 jsem měla opět 9 dní dovolené.
Jelikož jsem byla zaměstnaná na dobu určitou, můj pracovní poměr skončil 28.2.2014.
Prosím o radu, zaplatil mi zaměstnavatel dobře dovolenou a to 501,- kč ??

Děkuji moc za odpověd'
Lenka

Jaruška10.03 19:07

Dobrý den,
Dělám na hotelu,chtěla bych jet na dovolenou v červenci,kterou mám nahlášenou již na jaře.Moře potřebuji ze zdravotních duvodu.Mám to možnost doložit lékařskou zprávou.
Zajímalo by mně zda mi musí zaměstnavatel umožnit čerpání dovolené.Nebo doporučit jak to udělat.Zaměstnavatel by nejradějí chtěl,aby jsme dovolenou vybírali jen když není práce.V tom případě si nemáme možnost odpočinout u moře společně s rodinou.
Děkuji

Admin11.03 10:45

Dobrý den,

nevíme, zda je takový postup vůbec možný. Poraďte se s lékařem.

karel19.03 15:33

Dobrý den,číšnik v restauraci pracuje dlouhý a krátký týden směny po 12ti hodinách,Vedoucí mu za každou směnu při dovolené strhne jedena půl dne,Je to v pořádku?

Jana02.04 14:57

Dobrý den, měla bych dotaz týkající se krácení dovolené. Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Od 3.3.2014 jsem v pracovní neschopnosti, dne 17.4.2014 nastupuji na mateřskou dovolenou. Krátí se mi nárok na letošní dovolenou? Děkuji za odpoveď.

Michael10.04 08:11

Dobrý den, může nám zaměstnavatel nařizovat dovolenou po jednom dni, z důvodu že není práce, s tím že nám to oznámí maximálně týden předem? Některým z nás už zbývá méně než deset dní dovolené.

Admin10.04 11:07

Dobrý den,

ne, toto je překážka na straně zaměstnavatele, ze které může vzejít maximálně placené volno. Dovolenou je potřeba nařídit alespoň se 14denním předstihem.

Dana11.04 23:29

Dobrý den. PP skončí 13.6.2014(14.a15.6.je víkend) a od 16.6.budu již ve SD.Budu mít nárok na 10dní dovolené za půl roku nebo odchodem z PP se dovolená krátí a kolik by to bylo dní?Za odpovědˇděkuji

Radka14.04 09:13

Dobrý den, od poloviny března byla 3 týdny v rekonstrukci prodejna, ve které se střídáme 2 prodavačky. Po tuto dobu nám byla nařízena dovolená. Během rekonstrukce zaměstnavatel vyhlásil konkurz na nové prodavačky, které s námi hned první otevírací den nastoupily. Druhý den po otevření jsem byla po 2 hodinách práce poslána domů, ať si opět vezmu dovolenou, že nás je tam moc. Chci se zeptat, jestli je možné, aby mi nařídili vyčerpat celou dovolenou na tento rok už teď v půlce dubna. Za dva dny ji budu mít vyčerpanou a přitom mi ani nedali výpověď, tak že nevím, co si psát do docházky do druhé poloviny dubna... V případě, že výpověď dostanu, přesto by mě zajímalo, jestli je možné, abych si musela vybrat celou dovolenou. Pokud si seženu práci u jiného zaměstnavatele, už letos nárok na dovolenou mít vůbec nebudu a je přitom ještě víc jak polovina roku před námi. Děkuji za odpoděď.

Marcela23.04 15:01

od 22.10.jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti, v loňském roce jsem si nestihla vyčerpat 16 dní dovolené. Zatím netuším, kdy budu schopna vrátit se zpět do zaměstnání. Co s touto dovolenou bude dál? Bude se moci vyčerpat kdykoli - třeba i v následujícím roce, nebo po nějaké době tato dovolená propadne? Je toto někde řešeno v zákoně? Děkuji za odpověď.

Admin23.04 16:05

Dobrý den,

zákon na takové případy pamatuje. Čerpání dovolené z roku 2013, kterou jste nemohla kvůli PN vyčerpat ani v roce 2014, vám určí zaměstnavatel po skončení PN, tedy v takovémto případě můžete čerpat i předloňskou dovolenou i starší, dovolená nepropadne.

Janka20.05 20:48

Dobrý den,pracuji jako učitelka na ZŠ.V průběhu školního roku naprosto nepřehledně při dětských prázdninách čerpáme nějaké studijní volno a případně dovolenou.V květnových dnech naše paní ředitelka vyhlásila ředitelské volno bez projednání s učiteli, že si musí vzít na 2. a 9.května 2014 dovolenou.Výsledkem tohoto jednání je , že musíme tyto dny nahradit jako vychovatelky ve školní družině- např.v mém případě se jedná o 4 dny.Je to správné?

Petra B.26.06 18:12

Dobrý den, mám již vycerpanych 15 dní dovolené a dnes nám zaměstnavatel oznámil, že v červenci budeme mít nařízenou celozavodni dovolenou 2 týdny. Jak to bude v mém případě když už mi zbývá jen pět dní dovolené? Má zaměstnavatel právo mě nechat těch zbylých pět dní doma např.jako neplacené volno?
Děkuju za Vaši odpověď.

Admin26.06 18:17

Dobrý den,

doma vás nechat může, ale musíte mít tyto dny normálně zaplaceny.

horac.jar27.06 08:24

Dobrý den
chtěl bych se zeptat měl jsem nahlášený den dovolené už 14dni do předu a mistr mě ji posledni den v pulce směny zrušil.
zajima mě jak dlouho by měl dat vědět dopředu nebo zda muže i 5hodin pred dovolenou?
Děkuji

Admin27.06 11:15

Dobrý den,

může kdykoliv před i v průběhu.

monny27.06 14:36

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je v pořádku když mi zaměstnavatel oznámí tři dny předem, že si musím vzít týden dovolené?

Admin27.06 16:29

Dobrý den,

není, dovolenou je třeba stanovit minimálně 14 dnů předem.

Mil.ada01.07 16:29

Dobrý den.manžel byl v pracovní neschopnosti od 13.8.2013 do 20.6.2014.Nastoupil do práce,chtěl si vzít na 25. 6. dovolenou z minulého roku.Nemá prý na ni nárok,protože nemá letos nic odpracováno.Děkuji

Admin02.07 10:35

Dobrý den,

pro nárok na dovolenou je opravdu potřeba odpracovat část roku a za dlouhodobou PN se dovolená krátí. Pokud ovšem opravdu zbývá manželovi část dovolené z loňského roku, neměl by být problém si ji vybrat, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit, respektive v červenci už s výběrem loňské dovolené ani souhlasit nemusí.

Martin14.07 07:32

Dobrý den,

1. 5. jsem nastoupil do zaměstnání. V podniku je na 21. 7. - 1. 8. vyhlášena celozávodní dovolená. Já, jelikož jsem ještě neodpracoval 60 dní, nemám na dovolenou nárok. Jak se tato situace řeší?

Děkuji za odpověď

Katka02.08 19:24

Dobrý den. Manžel měl schvalenou dovolenou na druhou polovinu srpna. Jen že ted zjistil, že zaměstnavatel mu dovolenou zrušil a prý on ji nikdy neměl svhvalenou. Manžel bohužel žádné důkazy o schválení dovolené nemá, protože došlo k vymazání jeho služební pošty. Ale máme už zaplacený zájezd . Manžel má 3,5 dni loňské dovolené . Zaměstnavatel neurčil kdy má manžel vybrat loňskou dovolenou . Manžel má právo dle zákoníku práce sám určit dobu kdy vybere loňskou dovolenou . Chtěla bych se zeptat má-li manžel právo prodloužit si loňskou dovolenou o letošní abychom mohli na zaplacenou dovolenou odjet?

Admin04.08 13:07

Dobrý den,

čerpání loňské dovolené musí nahlásit 14 dnů dopředu, ale letošní dovolenou mu bude muset zaměstnavatel schválit.

Ladislav18.08 10:34

Dobrý den,marodím již od 12.2013,do 2.7. 2014 a po té jsem v plném in. důchodu.Vy rovnání dovolené jsem dostal za 1 den z loňska.Mám nárok na proplacení letošní dovolené přesto že jsem marodil?

Admin18.08 12:35

Dobrý den,

nemáte, protože nemáte nárok ani na dovolenou.

Tomáš25.08 13:38

Dobrý den, považuje se za písemné schválení dovolené také email nebo jen papír s podpisem?
Díky! T

Jája18.09 09:35

Dobrý den, prosím o radu.
05.08.2014 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel poskytuje 25 dní dovolené.
K 30.09.2014 chci skončit ve zkušební době. Můžete mi poradit, na kolik dnů mám nárok na dovolenou a zda musím dát nějakou písemnou výpověď, pokud ano, jak by měla tato výpověď vypadat?Předem děkuji za odpověď. Jája

Admin18.09 12:51

Dobrý den,

za každých 21 odpracovaných dní by vám měla náležet 1/12 roční dovolené. Ve vašem případě to tedy bude pravděpodobně bude 2,5 dne.
Výpověď dávat nebudete, ale musíte písemně předat zaměstnavateli Ukončení pracovního poměru ve zkušební době ke konkrétnímu dni.

Veronika11.11 10:33

Dobry den
chtela jsem se zeptat . Od 1.7 pracuji na hpp. Zkusebni doba trvala 3 mesice. Dala jsem vypoved, tzn, ze v praci jsem do konce listopadu. Na vyplatnici mam napdano 5 dni dovolene ze mi zbyva a ty jsem si chtela vybrat, ale bylo mi receno ze ve zkusebni dobe se dovolena nepočítá a ze z tech 5 mesicu mam 2 mesice, ze kterych se pocita dovolena a ze mam narok jen na 1 den dovolene . ? Mohli byste mi prosim poradit jak to doopravdy je ?
Moc Vam dekuji za odpoved

Admin11.11 11:24

Dobrý den,

takhle to rozhodně není, dovolená se počítá za celou dobu trvání pracovního poměru.

Dagmar19.11 06:41

dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli se při dlouhodobé nemoci započítávají svátky,které jsou jinak prac dny ,do krácení dovolené(nemoc 26.3.14-25.5.14 a další 2.7.14-dosud)svátky 21.4.14, 1.5.14, 8.5.14, 28.10.14,v mém součtu je to 131 prac.dní,ale v počítači je součet 127,tzn.131-4svátky,děkuji za odpověď

Monika17.12 08:35

Dobrý den, zaměstnanec má nevyčerpanou dovolenou za letošní rok + 2 dny ještě z roku 2013. V roce 2015 mu přibyde dalších 20 dní. Jak je to s dovolenou z roku 2013, ty dva dny zaniknou? A letošní dovolenou si musí zaměstnanec v roce 2015 vyčerpat do určitého data? Moc děkuji za odpověď.

Admin18.12 12:12

Dobrý den,

ty 2 dny zaniknou, mohl si je totiž v druhé půlce roku vybrat kdykoliv (nahlášené 14 dní dopředu, což už teď nestihne - leda by se dohodl se zaměstnavatelem) a je to v zásadě jeho chyba. Dovolenou za rok 2014 si může vybrat kdykoliv v roce 2015 - do června tuto dovolenou kontroluje nadále zaměstnavatel, ale v druhé půlce roku už si ji může určovat zaměstnanec sám, aby nedošlo k tomu, že mu právě dovolená kvůli zaměstnavateli propadne.

Míša13.01 11:44

Po čtyřměsíční pracovní neschopnosti 9/2014-1/2015 nastupuji do práce.Budu hned čerpat 10 dní dovolené za minulý rok. Podle čeho mi bude vypočtena finanční částka za těchto 10 dní dovolené. Děkuji M.

Radek05.02 18:21

Pracuji na jednom pracovisti uz 4 roky. Mám smouvu na dobu neurcitou. Ted zacatkem unora se mi porouchalo auto a tak jsem pozadal vedouciho o tyden dovolene. Ten mi dal z pozadovanych 5 dnu jen 2 s tim ze narok na dovolenou mi vznika postupne a v unoru nemam narok na vice jak 2 dny dovolene. Vim ze tak na rychlo zadost o dovolenou mi nemusi schvalit, ale zarazi mne ta divna vymluva o nabyvani dovolene postupne. Je to pravda?

petr06.02 13:41

Dobrý den chtěl bych se zeptat do jakého data musí byt vybrána Stara dovolena?

Admin09.02 09:29

Dobrý den,

ta z roku 2014 do konce roku 2015 atd.

Zdena Hrbková19.02 13:55

Dobrý den,pracuji v bezpečnostní agentuře jako strážná a zaměstnavatel vyhlásil,že od 1.2.2015 mohou zaměstnanci požádat o termín své letní dovolené,což je od 1.6. do 30.9. Udělali jsme si doma rozpis, kdo bude v jakém termínu hlídat vnuka přes letní prázdniny a 12.2. jsem předložila písemně svůj termín - 2 týdny v srpnu. Hned druhý den,na poradě v přítomnosti vedení firmy, mi bylo "pracovnicí přes dovolené" ústně sděleno, že se mi letní dovolená zamítá, protože jsem požádala pozdě a termíny na letní dovolenou jsou již obsazené jinými zaměstnanci. Mám si prý zažádat o dovolenou v zimě.Nejde o to, že by za mě neměl kdo moje směny odsloužit, ale peníze za dovolenou zaměstnanců jsou prý pro firmu náklady navíc a proto si určili jen omezený počet zaměstnanců, kterým dovolenou v létě povolí a záleží prý jenom na tom "kdo dřív přijde, ten dřív mele".Opět jsem poslal e-mail, ve které jsem žádala o neplacené volno, že se musím postarat o hlídání vnuka. Ze strany zaměstnavatele naprosto žádná písemná reakce.Zřejmě si myslí, že mi řekli co chtěli a já si sama zažádám o dovolenou v zimě, nebo si nezažádám a oni mi sami určí termín dovolené někdy, kdy nikdo o dovolenou nežádá, aby měli náklady rozložené do celého roku. Na oba mé emaily, jak s termínem dovolené, tak se žádostí o neplacené volno, jsem nedostala žádnou písemnou odpověď.Nemusejí mi zamítnutí mého termínu dovolené dát písemně a nějak ho zdůvodnit? Neexistuje i na to, jak dovolenou zamítnout nějaký zákonný předpis? Děkuji předem za odpověď.

Admin20.02 12:16

Dobrý den,

co se týče dovolených, je opravdu veškerá pravomoc na straně zaměstnavatele, je nám to líto. To samozřejmě neznamená, že si zaměstnavatel může dělat co chce, ale dokud jeho jednání nebude vyloženě šikanou, tak s tím asi nic nenaděláte.

michaela19.02 14:37

Dobrý den, 2.1. jsem nastoupila do nového zaměstnání, a hned v první výplatě mi bylo strženo 2dny z dovolené, na můj dotaz jak je to možné , když jsem řádně chodila na svoje šichty a pouze jsem byla doma ve svém volnu, vedoucí mi odpověděla že jsem měla málo odpracovaných hodin a že to nějak musela udělat, Mám se bránit, má na to nárok vedoucí, děkuji za odpověd M. Smutná

jitka21.02 14:08

Dobrý den
Mám takový dotaz ve firmě máme udělaný turnusy že třeba máme práci 7 dní vkuse a do toho dvě 12ctky pak tři dny volna a pak je to znova na začátku týdne v pondělí jsme si vyžádali o dovolenou na víkend a druhý den mě i příteli daly podepsali.Pak ale nastala chvíle kdy jsme šli poslední den do práce a 4 hodiny do konce směny přišla přední dělnice a oznámila že mu jí zrušila.Je to možné.Důvod zněl že jí ten den nepřišlo neohlášeně 5 lidí. Děkuju za odpověd

Admin23.02 09:10

Dobrý den,

zrušení dovolené ze závažných provozních důvodů je opravdu možné.

oarka27.04 23:28

Dobrý den,se zaměstnavatelem,jsem se dohodla na čerpání 1.dne loňské dovolené.Tento den připadl na neděli,kdy začínáme pracovní týden od 5 hod.V 6 hod. mi zaměstnavatel volá,že mně ruší dovolenou,protože jedné zaměstnankyni je údajně již od pátku špatně,přesto do práce v neděli dorazila,ale já ji mám přijít vystřídat!Jelikož jsem počítala s dovolenou,byla jsem s přítelem na oslavě narozenin jeho sestry.Spala jsem od 1 hod.noční,a v šest ráno jsem byla ještě pod vlivem.Jak je toto,ošetřeno zákonodárci,když zaměstnavatel zruší dovolenou z hodiny na hodinu,a pak mně vyhodí na hodinu za alkohol?Toto zákonodárci podělali,pak je dovolená stresující záležitost,pro každého,protože nemůže nic,než čekat,kdy si zaměstnavatel zamane zrušit okamžitě dovolenou!!!Pokud já mám povinnost nahlásit dovolenou 14 dní předem,měl by zaměstnavatel mít stejnou povinnost hlásit zrušení dovolené,alespoň minimálně 24 hodin předem!!!!!
Děkuji.

T

Mirka18.06 08:01

Dobrý den,pracuji na pracovišti, kde máme ve smlouvě 8 hod.prac.dobu a zaměstnavatel nám umožnil upravit si pracovní dny na krátké a dlouhé.Vznikla ale situace, že při čerpání dovolené v krátký nebo dlouhý den nikdo neřeší počet hodin, které připadají skutečně na ten den a při čerpání půl dne dovolené naše účetní vyžaduje čerpat skutečnou polovinu naplánovaného dne ( tj. 3 hodiny v den, kdy je nastavená prac.doba na 6 hod.) a v den ,kdy máme naplánovaných 10 prac.hod. si kolegyně vyčrérpala 5,5 h jako půl dne dovolené. Je možná taková anarchie v pracovních hodinách? Je stanovené kolik má mít půl dne dovolené, i když je dlouhý nebo krátký den? A můžu si nárokovat na 2 hodiny k dobru, když si vezmu dovolenou v den, kdy mám naplánovaný krátký den, tudíž mám jiný den delší a ten v tuto chvíli je časově nad rámec počtu pracovních hodin? děkuji za odpověď

Mana23.09 21:19

Dobrý den chtěla bych se zeptat.Moje firma nám přidala 5 dní dodatkové dovolené na lékaře. S tím, že když jdete k lékaři i na 2 hodiny tak si musíte vzít půl dne dovolené,ale druhou půlku si musíte do konce měsíce vybrat i když k lékaři nejdete. Tudíž můžete jít během roku jen pětkrát k lékaři. Má zaměstnavatel na to právo? Může převádět půl dne dovolené do dalšího měsíce? Děkuji za odpově

Danula26.09 20:17

Dobrý den, dala jsem v práci výpověď k 30.9. 2015 chtěla jsem dohodou ale dělají s tim problémy k 1.10. Podepíší novou pracovni smlouvu zbylo mi 12 dni dovolene mam nárok na její proplacení když jsem vlastně nedodržela 2 měsíční výpovědní lhůt

Mana28.09 07:47

Dobrý den chtěla bych se zeptat.Moje firma nám přidala 5 dní dodatkové dovolené na lékaře. S tím, že když jdete k lékaři i na 2 hodiny tak si musíte vzít půl dne dovolené,ale druhou půlku si musíte do konce měsíce vybrat i když k lékaři nejdete. Tudíž můžete jít během roku jen pětkrát k lékaři. Má zaměstnavatel na to právo? Může převádět půl dne dovolené do dalšího měsíce? Děkuji za odpově

Admin29.09 12:11

Dobrý den,

jestliže jde o dodatkovou dovolenou, tedy dobrou vůli zaměstnavatele, tak si podle nás může pravidla čerpání určit. Na druhou stranu to samozřejmě není tak, že můžete jít k lékaři jen 5x za rok, to vám nemůže nikdo takhle omezit a nějak vás postihovat.

liza05.12 16:26

dobrý den
Ve smlouvě mám prac. dobu 8 hodin.teda od 6-14,30 hod.V poslední době ale dělám od 6-13,30 hod protože není co dělat.Tak nás pošlou domu.Za měsíc se to nastřádá.Tak se chci zeptat.Jestli mi to muže zaměstnavatel ty chybějící hodiny vzít z dovolené.Protože to tak dělá a mi se tak krátí dovolená.Když jsem se ptala,tak mi ředitelka říkala že dokud mám dovolenou tak to můžou dělat.Já slyšela že pokud to není moje vina že není práce tak mi musí najít náhradní práci (třeba úklid).ale ne to brát z dovolené.Prosím jak to teda je děkuji

Muflon18.02 07:04

Dobrý den 1.12.2015 jsem nastoupil neschopenku která zkončila 7.2.2016 Teď koncem února chci dát výpověď s dvouměsíční lhůtou.Mám po dobu výpovědní lhůty narok na nějakou dovolenou když jsem byl celý leden na neschopence ? Děkuji

Martin25.02 22:53

Dobry den. U nas v praci probehne na jeden mesic zarazka a nas vedouci nam naridil si kazdy behem toho mesice vybrat 7 dni dovolene. Pracujeme na 12h smeny. Pisemne jsme nedostali zadne narizeni a hlavne naridil nam to vedouci useku a ne reditel firmy ktery je nas zamestnavatel tak jestli ma na to pravo nam narizovat dovolenou bez pisemneho vyjadreni ze strany reditele. Dekuji za odpoved.

jana03.05 21:47

Dobrý den. Chtěla jsem se optat jak je to s vyplacením nebo krácení dovolene v případe těhotenství. V práci to moc nezvládám a šéf mi neustále neuznává žádné přesčasy ani lístky od doktora. Jsem v takovém stavu ze mne doktor chce nechat doma ale financne jsme na tom s manželem tak ze by se mi hodilo ještě nějak par dni vydržet. Mam mit dle výpisu 31 dnu dovolene. K dnešnímu dni- což je 3.5.2016 jsem se od šéfa nedozvěděla jak se bude má situace rešit. Dokonce jsem zaslechla neco o mem kraceni dovolene,přičemž mam smliuvu na dobu neurcitou. A zadne velke absence za rok 2016 nemam. Pouze 2 dny.Mam druh prace kde se vyplatí pouze z procenta z odevzdání prace. Tu rozdelanou a ne dokončenou mi samozrejmne dle smlouvy nemusí doplatit. Potřebuji jít na neschopenku ale ještě před tim jsem se chtěla zeptat jak se mi financne jaka situace vyplatí. Jsem v 5 měsíci těhotenství.

Dekuji

Božena06.07 16:55

Dobrý den,
v 11/2014 jsem nastoupila do zaměstnání,
v 04/2015 jsem měla pracovní úraz(nevybraná dovolená 17 dnů),
stále jsem ještě v pracovní neschopnosti,
bude se mi krátit dovolená za rok 2015 a mám nárok vzhledem k pracovnímu úrazu na novou dovolenou?Na jaká odškodnění mám při pracovním úrazu nárok?
Zaměstnavatel proplácel práci přesčas v příspěvku na telefon,praní oděvu,cestovné a to odmítá do doplatku mzdy započítat.Děkuji za odpovědi na mé otázky.

frenkye23.10 15:23

Dobrý den,chci se zeptat jak to je s čerpáním dovolené před st.svatkem na noční směně. Přiklad: směna začíná 18:00 27.10. A svátek je 28.10. Jelikož zaměstnavatel ctí svátky jako nepracovní,tak máme vždy volno. Musím čerpat dovolenou když jakoby vlastně do práce nejdu,protože je svátek ?nebo je to na zvážení zaměstnavatele?
Děkuji

jana07.11 19:31

Dobrý den , chci se zeptat, Pan ředitel nám oznámil na určitý den pro naší skolu ředitelské volno .Platí to i pro kuchařky? , když nemají komu vařit musí přijit do práce nebo pro ně ředitelské volno neplatí? děkuji

míla04.01 09:22

Dobrý den. Pokud musím zaměstnancům nařídit dovolenou pokud pro ně nemám na ten den práci např z důvodu nečekané sněhové kalamity, jak dlouho předem je o tom musím informovat? Děkuji

martin09.01 16:47

Dobrý den,
mám dotaz pracuji na 12ti hodinové směny krátký/dlouhý týden dal jsem si dovolenou do volných dnů. jakým způsobem se to počítá ve výplatě? Je možmé mi zkrátit základní mzdu sebrat část stravenek i přes to že jsem odchodil všechny své směny?Na výplatnici mám o cca 60 hodin méně než ve skutečnosti.V dřívějších zaměstnáních když jsem to udělal tímto způsobem tak jsem měl zaplaceno vše co jsem si odpracoval + zaplacenou tu dovolenou ve volných dnech. Chci se jen zeptat jak je to teď správně?Děkuji za odpověď

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)