Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Na výběr vysoké školy pragmaticky

Jak vybírat obor vysoké školy

V dobách, kdy byl každý nový absolvent vysoké školy vítán na pracovním trhu jako malý zázrak, si každý mohl studovat takřka jakýkoliv obor s jistotou, že po jeho dokončení získá solidní pracovní místo. Dnes je tomu ale úplně jinak a na budoucích studentech leží tíha rozhodnutí – jít za svým snem, nebo za prací? Inspirovat se při výběru školy můžete již v našem předešlém článku o výběru vysoké školy. Dnes se ale zaměříme na pragmatická rozhodnutí, aneb kam jít, abyste měli práci (takřka) jistou.

Přečtěte si také:

Velký průvodce VŠ - od maturity po absolventa

Nástupní platy a nároky absolventů

Strukturovaný životopis krok po kroku + vzor

Práce v absolvovaném oboru

Budeme-li o vysokoškolském studiu uvažovat jako o přípravě na vykonávání konkrétní skupiny povolání, největší šanci na uplatnění mají absolventi studia informačních technologií, medicíny, práv a některých technických a moderních přírodovědných oborů.

IT

Absolventi takřka všech zaměření v IT jsou na pracovním trhu nedostatkovým zbožím. Ačkoliv jde už pomalu o evergreen, díky kterému se rapidně zvyšuje i počet studentů těchto oborů, stále se žízeň po IT specialistech nedaří uhasit. Pravděpodobnost uplatnění budoucích absolventů je stále obrovská, až absolutní.

Na co si dát pozor? Aby vám zaměstnavatelé neutrhli ruce, až se o vás budou prát.

Technické a přírodovědní obory

Zde můžete stejné tak narazit na zlatou žílu, jako na tvrdou zeď. U technických oborů je největším nebezpečím velmi úzká specializace, která může při poklesu zájmu o odvětví znamenat velké problémy. Určité předpovědi samozřejmě existují – na vzestupu je energetika, elektrotechnika, ale i strojírenství a chemická výroba. Výhodou může být i poměrně nízký počet studentů těchto oborů.

U přírodovědných oborů je to naprosto stejné a velkou budoucnost mají zejména obory důležité pro medicínu (biochemie, mikrobiologie) a techniku (nanotechnologie,…).

Na co si dát pozor? V České republice je mnohem méně příležitostí v těchto oborech, než v zahraničí. Angličtina na vysoké úrovni by tak měla být naprostou samozřejmostí (nad rámec povinného základu v rámci studia!) a další jazyk na dobré úrovni je více než žádoucí. Obecně však s volbou technického, nebo přírodovědného oboru chybu neuděláte.

Zdravotnictví, lékařství

Jednoznačné terno, které ale není pro každého. Obory jsou náročné a jejich studium dlouhé. A ačkoliv jsou platy považovány za nedostatečné, stále jde o vysoký nadprůměr a jistota zaměstnání je třešničkou na dortu. Vzhledem k náročnosti studia i následného zaměstnání studuje tyto obory minimum vysokoškoláků.

Na co si dát pozor? Až odejdete za prací do zahraničí, možná vás tady nebudou mít lidé rádi, ale i tak byste se na to raději měli připravit a anglicky se dobře naučit. Pozor také na těžké přijímací zkoušky, kterými projde jen zlomek uchazečů. Podobné je to i při studiu, které zdárně dokončí pouze menšina přijatých.

Ekonomické obory

U ekonomických oborů je situace poměrně jasná – absolventů je příliš. Poptávka je velmi vysoká zejména v oblasti obchodu a marketingu. Samozřejmě, opravdoví odborníci se neztratí. Ostatní mnohdy končí mimo svůj obor, což mají společné i s obory, na které se podíváme níže.

Na co si dát pozor? Na velkou spoustu studentů, kteří se pro ekonomické obory rozhodli. Pro jistotu uplatnění na sobě budete muset hodně pracovat. Když jde o peníze, velmi důležité jsou i soft skills – organizační dovednosti, komunikace, empatie a týmová práce. Pokud vám to jde s čísly a lidmi, pravděpodobně se neztratíte.

Humanitní obory

Otloukánek dnešního vysokého školství, o kterém se říká, že produkuje zástupy nezaměstnaných, kteří se učí nepoužitelné věci. Pokud vás humanitní obory lákají, určitě vás potěší, že to není pravda. Než však propuknete v jásot, je třeba si přiznat, že získat zaměstnání v oboru je dost těžké. Humanitní obory jsou často jenom rozšířením základního rozhledu, jak ho budují například gymnázia. Pokud si vyberete obor, který rozvíjí jazykové, kritické, analytické a logické schopnosti, budete mít navrch všude tam, kde nebudou vyžadovány nějaké extrémně hluboké dovednosti. Ještě jednou je ale třeba zdůraznit, že to s největší pravděpodobností nebude v oboru.

Úplně jiná situace je v jednom prominentním humanitním oboru, psychologii. Doby boomu psychologie jako samostatného oboru jsou sice pryč, ale důraz na psychologii se pro změnu přesunul do všech koutů lidské činnosti. Jako absolvent psychologie budete žádaní v oblasti marketingu, managementu, ale na různých pedagogických a vychovatelských pozicích. S magisterským titulem se otevírají i velmi lukrativní možnosti v oblasti zdravotnické psychologie a na dalších velmi odborných pozicích.

Na co si dát pozor? Na obory, které jsou humanitní, neperspektivní a ještě velmi úzce zaměřené. Vybírejte kvalitní školy, kde bude dbáno na kvalitní obecný základ – jazyky, logiku a kritické myšlení.

Práce mimo obor

Ačkoliv je hodnota vysokoškolského titulu devalvována množstvím jeho držitelů, stále jde o výraznou konkurenční výhodu. Při uplatnění mimo obor jsou velmi zásadní charakterové, inteligenční a emoční vlastnosti člověka i některé obecné dovednosti. Mnohem více prostoru k zdokonalování těchto kvalit nabízejí humanitní obory, než například medicína. Což je ostatně také jeden z důvodů, proč to s uplatněním absolventů humanitních oborů ještě není tak zlé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Pořád váháte? Přečtěte si ještě článek Nejoblíbenější obory a jejich uplatnění.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 20.12.2012   |   Zobrazeno: 3951x

Komentáře

Zuza30.07 20:12

ja budu studovat pravo v obchodnich vztazich, tak se snad po skole neztratim. Moc se tesim. Sice je skola soukroma ale studium je kvalitni na Cevru.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)