Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Nejoblíbenější obory a jejich uplatnění

Nejoblíbenější obory a jejich uplatnění

Výběr oboru vysoké školy je ošemetná situace. Už jsme o něm dokonce psali v článcích Výběr vysoké školy není alchimie, ale věda a Na výběr vysoké školy pragmaticky. Musíte brát v potaz všechny problémy s ním spojené – na jaké školy a jaké obory máte šanci se dostat, jaké vás budou bavit a hlavně jaké vás dobře po škole uživí? Pokud existuje stejná odpověď na všechny tři otázky, gratulujeme, jste jedni z mála. Nyní se ale pojďme podívat, na jaké obory vysokých škol se hlásí nejvíce zájemců a jaké je jejich uplatnění.

Přečtěte si také:

Velký průvodce VŠ - od maturity po absolventa

Nástupní platy a nároky absolventů

Strukturovaný životopis krok po kroku + vzor

1. Ekonomie a management

Vše se dnes točí kolem peněz a výběr tohoto oboru není vůbec zcestný. Při tomto studiu můžete proniknout do tajů obchodu i investování, účetnictví i managementu, což jsou všechno velmi žádané oblasti, se kterými se v dnešní době neztratíte. Není tedy divu, že se na tyto obory hlásí takřka polovina všech budoucích studentů.

S uplatněním mají studenti ekonomický oborů potíže stejně jako drtivá většina dalších absolventů. Výjimku tvoří lidé zaměřující se na obchod, pro které je i v dnešní době mnoho a mnoho příležitostí, ať už jde o finanční sféru (pojišťovnictví, bankovnictví), nebo cokoliv jiného (obchodní zástupci).

2. Humanitní a společenské vědy

Celá třetina zájemců o studiu na VŠ se hlásí i na humanitní obory, které jsou velmi často považovány za „zbytečné“, přesto je stále studuje obrovské množství studentů, ať už pro domnělou jednoduchost, nebo jednoduše z čistého zájmu o danou problematiku.

Ačkoliv humanitní vědy dozajista zbytečné nejsou, nezvratným faktem zůstává mizivá šance na uplatnění v oboru, která často ústí v nutnost hledat práci „kde se dá“ a prodloužený pobyt na pracovním úřadě. Práce v této oblasti, až na výjimky, prostě není.

3. Jazyky

Studium jazyků je poměrně populární a hlásí se na něj opět takřka každý třetí zájemce o studium. Na větších univerzitách lze studovat takřka jakýkoliv myslitelný jazyk včetně velmi lukrativní čínštiny. Evergreenem jsou pak angličtina a němčina, které nikdy z obliby v našem prostoru nevyjdou.

Uplatnění v této sféře najdou pouze ti nejschopnější, pro ostatní jde o výhodu, nebo alespoň nutnost při hledání uplatnění. Je nutné rozlišovat jazyky, jako je ruština a čínština, které skrývají velký potenciál samy o sobě, angličtina a němčina, které mohou pomoci a zaměstnavatel je mnohdy vyžaduje, nebo třeba estonština a makedonština, které jsou zpravidla z pracovního hlediska k ničemu.

4. IT a technické obory

Více než pětina zájemců o studium se hlásí také na technické obory a zejména informační technologie. Studium IT však není pro každého a vyžaduje určitý způsob logického a analytického myšlení, který není nadělen každému. Pokud vás ale takovéto věci baví, neváhejte ani minutu. Proč?

Protože technika a IT patří mezi obory s nejsnadnějším uplatněním na trhu práce. Firmy jsou po IT specialistech velmi hladové a náležitě je oceňují. Pozor, ani zde nedostanete vysněnou práci zadarmo. Obor je plný nadšenců, kteří dělají hodně i nad rámec školních povinností, což je právě klíč k získání kvalitního a dobře ohodnoceného zaměstnání.

5. Práva

Stále dosti oblíbené obory práv a veřejné správy chce jít studovat každý šestý budoucí vysokoškolák. Práva jsou prestiž sama a největší problém bývá s přijetím ke studiu, které se poštěstí pouze malému procentu uchazečů, alespoň na těch nejoblíbenějších univerzitách, jako je Masarykova, nebo Karlova.

S uplatněním to je o něco horší, ačkoliv jde stále o oblasti, ve kterých se odborníci neztratí. Záleží na konkrétním oboru a hlavně na dalších schopnostech absolventů, zejména pak takzvaných soft skills, které jsou důležité například k vybudování klientely. Na pováženou ovšem je, že počet absolventů práv je (procentuálně) v České republice velmi podobný počtu absolventů právnické velmoci USA.

Lukrativní, ale složité

Studenti se příliš nehrnou na medicínu, která je považována za extrémně náročnou, zcela po právu. Kdo se rozhodne na tuto cestu vydat, má před sebou dlouhou cestu, na jejímž konci ale čeká velmi snadné uplatnění a to i v zahraničí. Lékařů je nedostatek nejen u nás, ale také v zahraničí, takže by pro studenty těchto oborů mělo být velkou prioritou osvojení více světových jazyků, samozřejmě zejména angličtiny a němčiny.

Vždy a všude žádané

Moderní doba vyžaduje a také náležitě oceňuje některé schopnosti, z nichž se mnohé dají naučit, ale s jinými se člověk musí narodit a nadále je zdokonalovat:

  • Jazykové dovednosti, ve kterých je standardem angličtina, ale mnohdy vám více dveří otevře například ruština, čínština, nebo i němčina.
  • Analytické myšlení se hodí především v technických oborech, ale i pro vykonávání zaměstnání administrátora, lékaře a dalších, kde je vyžadováno analytické myšlení, které spočívá v rozboru (analýze) a řešení vzniklých situací. Tento způsob myšlení se dá nacvičit pouze minimálně, jde o vrozenou kvalitu, kterou je však nutné procvičovat.
  • Flexibilita a univerzálnost jsou důležité už při studiu a budou se vám hodit i na trhu práce. Omezenost v rozhledu a neochota se učit novým věcem znamenají velkou nevýhodu na takřka jakékoliv nedělnické pracovní pozici. Jednostranné zaměření sice v některých oblastech může přinášet své ovoce, nebo je dokonce nevyhnutelné (medicína, IT,…), ale moderní zaměstnanec a odborník by měl vždy vidět i za okraj své specializace a svého oboru.
  • O soft skills jsme již mluvili, ale jejich opětovné zdůraznění je žádoucí. Vystupování, jednání s lidmi, gesta i mimika – to vše lze do určité míry ovlivnit a naučit se, přičemž jde o univerzální dovednosti, které využíváme dennodenně a které ovlivňují, jak působíme na klienty, v jakém světle nás vidí šéf a spolupracovníci, co si o nás myslí sousedi a prodavačka v obchodě. Pro obchodníky 90 % jejich úspěchu (těch zbývajících 10 % je produkt, který nabízejí) a pro ostatní velká výhoda při usilování o zaměstnání i jeho výkonu.

 

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 13.12.2012   |   Zobrazeno: 5796x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)