Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Strukturovaný životopis krok po kroku + vzory ke stažení

Strukturovaný životopis krok po kroku + vzory ke stažení

Většina společností a personálních agentur dnes jako prvotní kontakt s uchazečem o zaměstnání požaduje strukturovaný životopis. Jeho hlavními vlastnostmi je stručnost, jasná struktura, přehlednost a věcnost. Neuvádějí se v něm zbytečnosti, pro personalistu je snadno zpracovatelný a na jeho základě se dá dobře posoudit, zda je uchazeč vhodný pro další kontakt. Jde o síto, kterým je snadné a zbytečné propadnout.

Přečtěte si také:

Jak se připravit na pracovní pohovor

Jak napsat motivační dopis + vzor

Chyby v životopise

Náležitosti strukturovaného životopisu

Strukturovaný životopis má 4 základní kategorie: osobní údaje, zaměstnání, vzdělání a další znalosti, či schopnosti. Stačí nahlédnout do některého z našich vzorů, případně se podívat na starší článek s životopisy v angličtině (mnohdy jsou vyžadovány i v českých společnostech s mezinárodním působením, či klientelou).

Osobní údaje

Zde je třeba uvést zejména základní osobní a kontaktní údaje. Mezi nepostradatelné údaje patří:

  • Jméno a příjmení
  • Bydliště (kontaktní adresa)
  • Telefon
  • Email

Toto je v dnešní době naprostý základ. Pokud si myslíte, že zaměstnavatele mohou zajímat i další informace, jako je rodinný stav, nebo místo narození, můžete je uvést. To samé platí i pro fotografii, kterou vkládejte pouze, má-li o ni druhá strana zájem. Taková fotografie musí být velmi formální, nejlépe průkazová. Dávejte si však pozor na to, že uvedení zbytečných a ne chtěných informací může působit i jako jejich zdůraznění.

Tip: Některé informace dokonce do životopisu zcela nepatří a zde zmíníme například mateřskou a rodičovskou dovolenou. U mnoha personalistů je nástup do zaměstnání přímo z MD a RD doslova perzekuován a i v ostatních případech je lepší RD a MD zahrnout do období pracovního poměru, který přece stále běží i při rodičovské dovolené.

Praxe

Druhou položkou u většiny strukturovaných životopisů bude Praxe, ve které přehledně vypíšete zaměstnání včetně konkrétních pozic a let, po která jste práci vykonávali. Nejprve se uvádí aktuální pracovní pozice, nebo ta z nejbližší minulosti, jelikož je nejvíce relevantní. Další zaměstnání se pak řadí chronologicky od nejčerstvějších po nejstarší, opět včetně pozice a časového vymezení.

Tip: V časovém vymezení nebuďte moc konkrétní, stačí udat rozpětí rok-rok, které zamaskuje případné i několikaměsíční mezery, které nevypadají vůbec dobře.

Vzdělání

V některých životopisech, zejména u čerstvých absolventů takřka bez praxe, může vystřídat roli i pozici Praxe jako nejrelevantnějšího zdroje informací o schopnostech a zkušenostech žadatele. Pozor, absolventi bez „pořádné“ praxe budou mít na trhu práce problémy, protože zaměstnavatelé si velmi potrpí na zkušenosti a zažité pracovní návyky svých rekrutů. U čerstvých absolventů lze v některých případech uvádět i praxi v rámci dlouhodobějších brigád, které jsou sice náplní práce zcela nerelevantní, ale personalistovi ukážou ochotu pracovat. V takovém případě ale opět Vzdělání patří ve strukturovaném životopise před Praxi, stejně jako v našem druhém Vzoru CV, který je určen právě absolventům.

Ve Vzdělání postupujte opět od nejnovějšího po nejstarší. Pokud je to pro vaši žádost o zaměstnání důležité, můžete uvést i právě studovanou školu – pozor však na přístup zaměstnavatele, který to může vnímat jako doplnění kvalifikace a schopností, ale i jako roztříštění pozornosti a zadní vrátka.

Pozor: základní škola se do životopisu nepíše, skončete tedy u absolvování SŠ.

Dovednosti a schopnosti

Sem patří veškerá jazyková vybavenost, včetně vykonaných státních zkoušek, řidičský průkaz a v neposlední řadě i dovednosti pro práci s počítačem. Zde buďte struční, úplní a zcela upřímní. Nemá smysl vyzdvihovat svou znalost PowerPointu, když jste si v něm zatím zkoušeli vytvořit jen základní prezentaci. Ke každé dovednosti tedy uveďte, do jaké míry ji ovládáte.

Tip: tyto základní kategorie můžete doplnit například svými Zájmy. Zmiňte jich ale pouze několik a to jeden až dva největší a pak takové, které o vás vypovídají něco důležitého ve vztahu k práci, o kterou se ucházíte. Pokud z předchozích zaměstnání můžete získat doporučení, udělejte to a do kategorie Reference uveďte osoby, které jsou ochotné a schopné vám doporučení dát, samozřejmě včetně kontaktu na ně.

Na závěr strukturovaného životopisu patří datum a případně i podpis.

Na co si dát pozor a čemu se vyhnout

U strukturovaného životopisu je velmi důležitá úprava, která by měla být naprosto přehledná. Celý strukturovaný životopis by se měl vejít na maximálně 2 stránky A4 při zvolení velkých okrajů, jak je vidět v našich Vzorech. Může se vám zdát, že je v životopise mnoho prázdných míst a že je krátký – to značí, že jste jej pravděpodobně napsali správně. Co se týče úpravy, vyhněte se vykřičníkům, přílišnému podtrhávání důležitých informací a podobných zbytečností.

Nekomplikujte život personalistovi a následně i sobě a CV posílejte v univerzálních formátech – doporučujeme doc (nikoliv docx, ani žádné otevřené formáty z OpenOffice a podobných kancelářských balíků), nebo pdf.

Při odesílání emailem je třeba vyplnit Předmět a tělo emailu. U předmětu by mělo být personalistovi ihned jasné, proč mu píšete – uveďte tedy název pozice, nebo označení inzerátu, na který odpovídáte. Tělo emailu také nenechávejte prázdné, působí to velmi nevhodně. Velmi krátce uveďte, proč vlastně email píšete, a že v příloze zasíláte strukturovaný životopis. Nikdy nevkládejte životopis jako text do těla emailu. I v emailu uveďte své základní kontaktní informace a pro každého potenciálního zaměstnavatele napište zcela nový email – nevyužívejte kopie, ani přeposílání, hromadné zasílání životopisů bez snahy o individuální přístup je u většiny personalistů stopka, nebo alespoň přitěžující okolnost.

Další tipy na to, čemu se vyvarovat, naleznete v článku Nejčastější chyby v životopise.

Dávejte si velký pozor na to, z jaké emailové adresy odesíláte svůj životopis. Pokud bude znít "miláček69@neduveryhodnadomena.cz", personalisté to spolehlivě zaregistrují a okamžitě vás zařadí do kupičky "ignorovat". Pro profesionální kontakty si prostě zvolte emailovou adresu u solidně působící společnosti (Seznam, Google,...) a formát volte ideálně ve tvaru Jmeno.Prijmeni@.....cz, nebo obdobně. Infantilnost, vulgarity a nesmysly nemají ve vašem profesionálním emailu co dělat.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 17.12.2012   |   Zobrazeno: 253953x

Komentáře

Admin20.06 09:21

Dobrý den,
podle nás je o něco lepší ten druhý, ale ani prvním nic nezkazíte. :-)

Honza06.07 11:21

Opravdu má větší cenu pro personalistu freemailová adresa před adresou z vlastní domény?

sarka09.08 13:29

"základní škola se do životopisu nepíše, skončete tedy u absolvování SŠ".

Tím pádem bychom asi spíš u SŠ měli začít a pokračovat na vyšší vzdělání, ne?

Jinak díky za fajn článek.
Šárka.

Admin09.08 13:32

Dobrý den,

jelikož se postupuje zpětně,tak opravdu u SŠ skončit :)

Děkujeme za pochvalu :)

sarka09.08 23:07

Aha ano, máte pravdu. :)

Díky.

Věra03.09 12:56

Dobrý den,
chci se zeptat na uvádění data narození. Na VŠ při výuce managementu a řízení lidských zdrojů nás učili, že datum narození je údaj, který se do CV zásadně neuvádí. Vy zase říkáte, že je to jeden ze základních údajů. Z čeho, prosím, vycházíte? Kde to je možné ověřit?
Děkuji
Věra

Admin04.09 08:03

Dobrý den,

doporučení jsou různá, ale máte pravdu, že o nepostradatelný údaj opravdu nejde.

Eliška24.11 08:18

Neuvádí se máte pravdu, je to možnost jak diskriminovat což je jak jistě víte protizákonné.

Helena17.09 11:10

Dobrý den, není mi jasné, jak zapsat zaměstnání, když poslední, co jsem měla končí v březnu 2008, pak jsem byla doma s dětmi a o nejstarší dceru pečuji, pobíráme Příspěvek na péči... Mám to tam taky uvádět, nebo končit pouze tím posledním zaměstnáním a pak už nic nepsat?

Děkuji

Admin17.09 13:43

Dobrý den,

nedoporučujeme cokoliv kolem dětí do životopisu psát. Samozřejmě, trochu jiná situace by byla, kdybyste se ucházela o práci, která s péčí o děti nějak souvisí.

Markéta13.11 11:06

dobrý den,končí mi rodičovská dovolená a nejsem zaměstnaná.
děti mám napsat do osobních údajů? i to že mám hlídání a nejsem tim omezená. Děkuji

Admin13.11 12:28

Dobrý den,

pokud to přímo nesouvisí s vaším povoláním, děti uvádět nemusíte. Pokud by byly odrostlé, budiž, mohl by to být pro zaměstnavatele pozitivní signál, ale nemá smysl upozorňovat na děti, pokud jsou ještě malé, zaměstnavatel to vždy může vidět jako potenciální problém, obzvláště pokud je zdůrazníte už v životopise.

Jana K.18.01 11:20

Dobrý den.Píšete,že základní škola se do životopisu nepíše.Ani pokud je to nejvyšší dosažené vzdělání?

Admin20.01 10:56

Dobrý den,

v takovém případě je lepší ZŠ uvést.

Helena21.02 14:06

dobrý den,
zcela potencilání příklad "out of the blue":
Jsem žena po mateřské a chci jít opět do práce:
př.:
2009-2010 zaměstnání
2010-2013 rd
Jak má tedy vypadat životopis? Co mám do něho napsat?
Děkuji.

Anna03.05 12:27

Dobrý den, je mi 15 a chodím do 9. ročníku. Co ám tedy napsat do kategorie vzdělání?

Admin05.05 11:08

Dobrý den,

před ukončením základní školní docházky byste neměla ani brigádně pracovat.

Katka11.05 17:08

Dobrý den,jsem ve 2.ročníku na SŠ a chtěla bych se zeptat jak správně mam zadat rok ? 2012-2014 nebo rok,kdy školu dokončím? Děkuji

Markéta17.05 12:50

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda můžu do schopností (jiných dovedností) napsat například různé akce, kterých jsem se účastnila a sama organizovala na základní škole?

Nemám doposud žádnou praxi. Mám se o tom v životopise zmínit nebo tuto kolonku (ve strukturovaném životopise) smazat?

Admin19.05 12:53

Dobrý den,

zde hodně záleží na tom, kam svůj životopis posíláte. Pokud jde o relevantní činnosti s ohledem na místo, o které se ucházíte, určitě to zmiňte, avšak spíše jako projev zájmu o obor/činnost, než jako praxi, nebo dovednosti.

Sabina09.06 22:45

Dobrý den,
píšu životopis, ale ne kvůli zaměstnání, ale kvůli tomu, že ho požadují k přijímacím zkouškám na VŠ. Na SŠ jsem se ve 2. a 3. ročníku účastnila 14denní praxe. Jinou pracovní zkušenost nemám. Mohu tuto informaci do strukturovaného životopisu uvést a popř. jak? Děkuji.

Admin10.06 10:45

Dobrý den,

nezačlenili bychom to přímo do vzdělání, ani zaměstnání, ale do schopností, nebo zájmů.

Václav23.06 10:44

Dobrý den,
má smysl uvádět do životopisu, že patřím do spolku MENSA české republiky?

Klára27.02 13:51

dobrý den je nutný životopis

Lenka23.03 15:13

Mám dotaz,je mi 27 let,a nikdy jsem nepracovala jsem na md,co mám tedy napsat do životopisu?

Admin24.03 11:43

Dobrý den,

ocitáte se v podobné situaci jako čerství absolventi. Není to snadné, ale v současné době se i mladým lidem bez zkušeností daří o něco lépe při hledání práce. Pokud jste absolvovala nějaké kurzy, nebo alespoň relevantní brigády, určitě je do životopisu uveďte.

Simon30.03 20:21

Dobrý den,

jako praxe se uvádí i zaměstnání, které nesouvisí s tím, o které se ucházím?

Admin31.03 11:27

Dobrý den,

záleží na vás, ale zpravidla ano - je to ostatně lepší, protože jinak budete mít v životopise díry a každé slušné zaměstnání se počítá.

anna02.06 11:58

Dobrý den...chtěla jsem se zeptat, jak do životopisu a zda uvést, že jsem letos neúspěšně odmaturovala? :-) jsem dálkařka a nepovedla se mi matematika. Zbytek mám splněný a reparát z matematiky budu dělat v září. Jelikož jsem na pracovním úřadě již třetí měsíc, nemůžu vyčkávat a hledám zaměstnání. Jestli to středoškolské vzdělání uvést, nebo ne??

Děkuji

Admin02.06 16:04

Dobrý den,

tady bude každá rada drahá... Rozhodně nezapírejte a nechlubte se něčím, co zatím nemáte. Středoškolské roky určitě do životopisu zapište, ale nepište, že jste získala maturitu. Na přímou otázku na pohovoru, pokud přijde, přiznejte, že maturitu doděláváte až v září, ale sama se do těchto vod raději nepouštějte. Snad jen kdybyste předpokládala, že maturita je pro danou práci nutnost, v takovém případě už při pohovoru sama upozorněte, že střední školu a maturitu doděláváte až v září.

Petr04.06 19:21

Dobrý den
chtěl jsem se zeptat, jestli do životopisu mám uvádět i čtyři roky na vysoké škole bohužel neúspěšně završené. Děkuji

simona06.08 10:14

Prosim a kdyz mam kurzy..muzu je napsat do dovednosti a schopnosti...ze?? Hezky clanek. Dekuji

Mona17.08 11:25

Dobrý den chtěla jsem se zeptat když mám jen školní praxy zapisuje se to do které kolonky? (praxe? nebo přidat do vzdělání? ) Děkuji za odpověď

Jan M.16.12 18:58

Dobrý den,

Je mi 15 let a jsem v prvním ročníku na SPŠ. Chci se ucházet o svou první práci tudíž nemám praxi. Chci se tím zeptat co mám napsat do praxe a do dosaženého vzdělání.

děkuji.

Sabina26.01 13:43

Dobrý den,
prosím když jsem studovala 3 roky na VŠ a bohužel školu jsem nedokončila, mám tuto informaci uvádět do životopisu?

Děkuji. Hezký den.

Jarmila14.04 08:43

Dobrý den.
Co napsat do životopisu když jsem byla dva roky doma v invalidním důchode kvůli nemoci a ted jsem už zdravá.Jinak jsem celý život pracovala?

Děkuji.

Marika16.05 20:13

Dobrý den,
potřebuji vědět Váš názor.Za 2 měsíce mi končí rodičovská dovolená po 3 letech.Původní zaměstnavatel se mnou rozvázal prac.poměr mezi MD a RD.Já si zatím našla práci na HPP v továrně,kde jsem od 1/2016,abych měla nějaké peníze.Nicméně se chci vrátit zpět na kancelářskou pozici.Mám uvést do životopisu,že nyní pracuji v továrně a RD?Mám pocit,že mi to spíše uškodí. A mám v plánu rekvalifikaci na účetní. Děkuji za odpověď

Klára11.07 23:56

Co když jsem skončila základní školu a na střední ještě nejsem.Co mám dělat?

Admin27.07 08:02

V tomto případě můžete napsat školu základní nebo položku vzdělání vyplnit jinými souvisejími vzdělávacími aktivitami.

Blanka28.07 17:21

dobry den ,od roku 2004 jsem byla zamestnana a 2010 nastoupila na materskou,mam psat 2004-2010 zamestnani a 2010-2016 RD nebo jen od 2004 zamestnani?

kadliček martin18.08 09:12

životopis ke steženi

Martina26.08 13:56

dobrý den mám uvádět i že v září nastupuji na vysokou, je to až za měsíc a nevím jestli mám tedy uvádět jenom střední školu.

martin06.09 09:59

jak si mam zkopirovat životopis

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)