Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Výběr vysoké školy není alchymie, ale věda

Výběr vysoké školy, seznam VŠ

Na první pohled není výběr vysoké školy zas tak složitý – v České republice jich je dost, takže každý může (často bohužel pouze teoreticky) studovat to, co ho baví. Zodpovědný a reálný výběr, se kterým budete spokojeni po dobu studia a hlavně po jeho skončení, je však mnohem složitější. Je třeba si udělat jasno především ve třech základních otázkách.

 

Přečtěte si také:

Na výběr vysoké školy pragmaticky

Velký průvodce VŠ - od maturity po absolventa

Nástupní platy a nároky absolventů

Jaké obory vám půjdou a budou vás bavit?

Bavilo by vás 3, 5 nebo i více let studovat něco, k čemu nemáte žádný vztah, co vás nebaví? Budete schopni a ochotni studovat obor, pro který máte vrozený anti-talent? Obě otázky jsou důležitým prvním sítem, které zachytí obory, pro které nemáte nadání a které by vás i touto zásluhou nebavily.

Pokud o nějakém oboru nevíte jistě, zda by vás jeho studium bavilo (zpravidla kvůli nedostatku zkušeností s danou problematikou), raději ho též vyřaďte – nemá smysl studovat něco jen na základě toho, že je vám to z laického pohledu sympatické. Vybírejte si spíše z oborů, se kterými máte dostatek zkušeností na to, abyste mohli zodpovědně odhadnout, že vám studium půjde a bude vás bavit. Často jsou předchozí zkušenosti s oborem dokonce zcela nepostradatelné, ať už z pohledu oborových přijímacích testů a pohovorů, nebo kvůli kritériu praxe v oboru.

Vytvořte si okruh univerzit, fakult a oborů, pro které máte vlohy. V tom vám pomůže i náš nový podrobný seznam vysokých škol a oborů vysokeskoly.flek.cz.

Jakou máte šanci se na obor dostat a na vysoké škole vydržet?

Zde je potřeba vzít v úvahu všechna hlediska a mít trochu soudnosti, ale zároveň i odvahy. Pokud víte, že na váš vysněný obor berou 10 % uchazečů, musíte sebekriticky zvážit, zda je reálné se mezi nejlepších 10 % při přijímacím řízení dostat. Navíc je dobré se na takto exponované obory a vysoké školy nespoléhat a najít si i uspokojivou alternativu s mnohem vyšší pravděpodobností na přijetí. Přihlášek si můžete podat i více než jednu, dvě, stačí si zkontrolovat, zda vám nekolidují termíny přijímacích zkoušek.

Nejhůře se dostává na všechny umělecké školy, právnické fakulty a medicínu a některé prestižní humanitní obory, jako je psychologie, či žurnalistika. Naopak, často i bez přijímacího řízení přijímají na řadu technicky zaměřených škol, nebo humanitních oborů na okraji zájmu.

Nepodceňujte ekonomický faktor studia

Vždy tomu tak bylo, ale dnešní studium na penězích doslova stojí. Nejde přitom jen o zápisné a školné, které se platí na soukromých školách a do pár let postihne i vysoké školy veřejné, ale také o ubytování, dopravu a stravu. Možná namítnete, že jde o otázku spíše pro rodiče, živitele, ale zkušenosti dnešních studentů jsou jasné – bez opravdu silného zázemí to bez přivýdělku nepůjde.

Jste ochotni kvůli 200 kilometrů vzdálené škole pendlovat mezi školou a brigádou, abyste si mohli koleje/privát a studentský život dovolit? Udrží vás vaše rodina na lukrativním oboru s ročním školným v řádu desítek tisíc korun?

Náročné studium vyžaduje sebekázeň, nebo zápal

Některé vysoké školy a konkrétní obory jsou velmi náročné na studium. Při studiu medicíny budete celé dny ležet v knihách a skriptech, náročné technické školy zase prověří vaše matematické a technické schopnosti na maximum. Nepůjde to ani bez výrazné sebekázně. Ta je podstatně užitečnější, než velké nadšení, které časem vyprchá, protože zjistíte, že studium je stále jenom studium, i když vás daný obor baví sebevíc.

Pomoci vám může také náš nový článek Na výběr vysoké školy pragmaticky.

Co po vysoké škole?

Otázka kterou byste možná rádi odsunuli až na dobu za několik let, kdy budete úspěšné studium končit. Je však nutné si ji zodpovědět rovnou, abyste před vstupem na pracovní trh nebyli zděšeni. Otázka uplatnění se takřka netýká šikovných absolventů v oblasti práva, techniky a medicíny, ale o to palčivější je v drtivé většině humanitních, ale i vědeckých oborů. Pro zapálené filozofy a teoretické fyziky se nabízí vědecká kariéra na univerzitách a ve výzkumných ústavech, ale tam se vejde opravdu minimum absolventů. Mnohem častější scénář vypadá tak, že absolvent nelukrativního oboru dlouho hledá práci, než nakonec rezignuje a vezme první nekvalifikovanou pozici zcela mimo svůj obor.

Stejně jako nemá smysl studovat medicínu, či práva jen kvůli tomu, že byste to zvládli a že pak snadno najdete zaměstnání, není dobrý nápad studovat zcela nepraktický obor bez jasné a reálné představy o tom, jak vás v budoucnu uživí. Nevzdávejte se svých snů a zálib, ale myslete i na nevyhnutelnou realitu, která od vás bude vyžadovat volbu a získání zaměstnání. Skloubit tyto dva zcela nesourodé pohledy je často na celém hledání té pravé vysoké školy nejtěžší.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 6.9.2012   |   Zobrazeno: 3099x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)