Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zakládání společnosti – změny v roce 2014

Změny u zakládání společnosti s ručením omezeným v roce 2014

Jak je to se zakládáním společnosti od 1. ledna roku 2014, kdy začne platit nový občanský zákoník? Podívejme se na některé nejvýznamnější změny a novinky. Více o samotném zákoníku si můžete přečíst zde.

Společnost s.r.o. již za korunu

Od roku 2014 bude možné založit společnost s ručením omezeným se základním kapitálem 1 Kč. Tímto krokem byla odbourána bariéra, která požadovala jako vstupní vklad 200 tisíc korun. Takto velká částka byla hlavní překážkou pro většinu menších živnostníků. Stále je však třeba počítat s investicí v podobě mnoha formulářů a potvrzení, což vás vyjde na několik tisíc Kč, pokud si vše zařídíte sami, a okolo 20 tisíc Kč, pokud si s.r.o. necháte založit profesionální firmou.

Přečtěte si také:

Nový občanský zákoník - změny 2014

Jak začít podnikat

Jak začít zaměstnávat

Ručení v s.r.o.

Podílníci ve firmě budou muset ručit svým soukromým majetkem i při případných dluzích firmy. Ačkoli se jednalo pravděpodobně o dobrý úmysl, můžeme říci, že již neplatí s ručením omezeným, nýbrž s ručením neomezeným. S těmito novými podmínkami tak může podílník přijít o veškerý osobní majetek, pokud neprokáží, že ztráta firmy vznikla za okolností, kterým nešlo zabránit.

Nevhodně řešené jsou i jiné případy. Dědic nemůže odmítnout podíl ve firmě, pokud ve společnosti pracuje či pokud dědí po jediném podílníkovi. Může se tak stát, že jednatel a jediný majitel společnosti přivede společnost do dluhů a následně zemře. Dědic tak musí zdědit společnost v dluzích, i kdyby s ní jinak neměl nic společného.

Vyšší odpovědnost ohledně s.r.o.

S novým způsobem ručení se stává s.r.o. méně výhodná pro menší počet podílníků, a to včetně těch, kde jednatel i majitel společnosti byl tatáž osoba. Zahrnuje akorát mnoho administrativy a náklady s tím spojené, majetkové výhody pak v podstatě žádné.

Úprava akcií

Jistých změn se dostane také úpravě akcií. Bude možné vydat více druhů akcií a s nimi propojená různá práva. Umožní to společníkům nastavit si již od založení společnosti své role velmi flexibilně, ať už se to týká hlasovacích práv či jejich podílu na zisku.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 21.10.2013   |   Zobrazeno: 3754x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)