Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak začít zaměstnávat

Povinnosti zaměstnavatelů a pravidla pro zaměstnávání

Zaměstnávat není žádná legrace. Dokud je to na DPP do 10 000 Kč, možná to tak hrozně nevypadá, ale jak překročíte tuto magickou hranici, nebo začnete zaměstnávat na hlavní pracovní poměr, bude to jízda, alespoň zezačátku.

Povinné pojištění

V okamžiku, kdy začnete zaměstnávat, musíte hradit povinné pojištění. Tato povinnost vzniká automaticky, takže se jen registrujete a platíte (dokud vaše firma/podnikání nezanikne) – obraťte se na Kooperativu, která toto pojištění spravuje:

http://www.koop.cz/nase-produkty/zakonne-pojisteni-odpovednosti-zamestnavatele/

Daně

Další povinností je registrace na Finančním úřadu. Registrovat se budete pravděpodobně jako Plátce daně z příjmu FO ze závislé činnosti. Zaměstnancům dáte podepsat Prohlášení poplatníka „růžový papír“ a na konci roku za ně pravděpodobně budete provádět roční zúčtování daně. V mezidobí za ně samozřejmě odvedete zálohu na daň, pokud vám vyjde vyšší, než sleva na dani.

Přečtěte si také:

Personální agentury z pohledu zaměstnavatele

Metody a zdroje získávání zaměstnanců

Profil pracovního místa a zaměstnance

Sociální pojištění

Z DPP nad 10 000 Kč, z DPČ nad 2 499 Kč a z HPP se odvádí sociální pojištění, proto je třeba se v takových případech registrovat na OSSZ v Registru zaměstnavatelů. Samozřejmě, související povinností je odvádění sociálního pojištění.

Zdravotní pojištění

Se zdravotním pojištěním je to podobné, jako se sociálním, ovšem některé okolnosti ho trochu komplikují. Podmínky jsou v zásadě stejné – u DPP nad 10 000 Kč a u DPČ nad 2 499 Kč a u HPP se odvádí, ovšem problém nastává s minimálním měsíčním pojistným, které činí 1 148 Kč.

Toto pojistné je vypočteno jako 13,5 % z hrubé minimální mzdy, která činí 8 500 Kč. Zaměstnavatel musí odvést alespoň toto pojistné, bez ohledu na to, že 13,5 % z hrubé mzdy vyjde méně. Ale i zde je háček, protože toto pravidlo neplatí, jde-li o osobu, za kterou platí zdravotní pojištění stát (student, osoba registrovaná jako uchazeč o práci na Úřadu práce). Vždy se proto informujte (požadujte od zaměstnance doložení některé z těchto podmínek, existuje-li) u svého zaměstnance, jak na tom s placením zdravotního je – při hrubém platu nad 8 500 Kč už to není potřeba, protože tam bude odvod zdravotního vždy vyšší, než oněch 1 148 Kč.

Mzdové listy a zápočtový list

Pro každého zaměstnance je třeba vést mzdový list, který po dobu jednoho roku zaznamenává osobní informace a vše, co se týká práce (mzdu, počet odpracovaných dnů, počet dnů v PN,…). Tyto listy je nutné archivovat alespoň 30 let.

Další na řadě je zápočtový list, správněji Potvrzení o zaměstnání, který musí zaměstnavatel pro každého zaměstnance vést a také mu ho bez prodlení po skončení pracovního poměru vydat. Toto potvrzení obsahuje údaje o pracovním poměru, získanou kvalifikaci, odpracovanou dobu a další klíčové údaje.

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Pokud má vaše firma alespoň 25 zaměstnanců, pravděpodobně už máte všechny náležitosti v malíku, ale stát si na vás přichystal další povinnost – zaměstnat osobu se zdravotním postižením. Na každých 25 zaměstnanců jde o jednoho zaměstnance OZP. Alternativou je nákup výrobků s chráněných dílen, nebo jiné „postihy“ za nesplnění této zákonné povinnosti. Více v našem článku o uplatnění osob se zdravotním postižením.

Zaměstnávání cizinců

Nejprve dobrá zpráva – při zaměstnávání občanů EU, EHP, nebo Švýcarska, nebo cizinců, kteří mají v ČR trvalý pobyt, jsou povinnosti stejné, jako při zaměstnávání občanů ČR. U občanů států mimo tyto tři teritoria už je to o poznání horší.

Při zaměstnávání cizinců je potřeba získat povolení, které se nevydává automaticky, ale úřady posuzují, jaké je situace na trhu práce – vydat by ho měly pouze v případě, že takové místo je neobsaditelné občanem ČR, ať už dlouhodobě, nebo dočasně. Povolení se vydává na dobu určitou a zaměstnavatel je povinen nahlásit, že zaměstnanec nastoupil do práce i že v práci skončil (před vypršením lhůty povolení). Sám cizinec musí mít také vlastní pracovní povolení.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 24.3.2014   |   Zobrazeno: 3061x

Komentáře

Aleš26.03 12:56

Jo, to je opravdu neskutečná byrokracie....

Jarda19.09 16:30

Takže, když budu jako s.r.o. zaměstnávat studenta (věk:15-18) s hrubou mzdou do 8 500 Kč, tak musím "JEN": sjednat si Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele, nechat si doložit, že zaměstnávám opravdu studenta, vést mzdový list, vydat Potvrzení o zaměstnání a dát ho zaměstnanci a nikde se už nemusím registrovat, ani na sociálce? Je to opravdu tak? Chápu to správně?
Děkuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)