Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak začít podnikat

Jak začít podnikat

Láká vás postavit se na vlastní nohy a místo poslouchání nadřízených být svým vlastním pánem? Dejte se do podnikání, není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zde najdete rady ohledně začátků podnikání.

Živnost nebo s.r.o.?

Nejste si jisti, co se vyplatí více? Zkusíme udělat srovnání, které vám může pomoci se rozhodnout.

Z administrativního hlediska je živnost jednoznačně levnější a rychlejší, než zakládání s.r.o., a to obzvláště při volné živnosti. U jiných živností už to může být trochu problém a v takovém případě je snadnější založit s.r.o.

Přečtěte si také:

Jak si zařídit živnostenský list

Výše zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ

Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené

Jako OSVČ můžete podnikat pouze pod vlastním jménem. Pokud vám to nevadí, je to lepší způsob podnikání, než s.r.o., ovšem pokud chcete zviditelnit jméno firmy a své jméno držet spíše v pozadí, u živnosti vám to půjde těžko a vyplatí se spíše s.r.o.

Na první pohled může být s.r.o. důvěryhodnější, než OSVČ, není to přeci jednotlivec, ale firma. Ačkoli to tak samozřejmě být může, vždy to tak není, a záleží převážně na oboru vašeho podnikání. Zvažte fakt, že založit s.r.o. stojí mnohem více úsilí i peněz.

Co se týče ručením majetkem v případě zkrachování podnikání, pokud jste jediný majitel s.r.o. nebo jste OSVČ, vychází to stejně – neručíte majetkem firmy, ale celým svým majetkem. Nijak si tedy nepomůžete, ani pokud založíte s.r.o. Jinak to je v případě více společníků zakládajících společnost, kdy se můžete podělit nejen o vklad, ale i o zodpovědnost při případných problémech.

V otázce účetnictví jednoznačně vychází lépe živnost. Zatímco v s.r.o. se bez účetní nebo účetní firmy takřka jistě neobejdete, u OSVČ si s ročním obratem do 25 milionů vystačíte s daňovou evidencí a využít můžete i paušální náklady při podávání daňového přiznání.

Pro začínajícího podnikatele tedy lépe vychází určitě živnost. Navíc v případě ukončení podnikání se lépe ruší živnost než s.r.o., což je také nezanedbatelný rozdíl.

Živnostenský list - OSVČ

Pokud chcete řešit více své podnikání než papírování a běhání po úřadech, je nejjednodušším způsobem vybrat si některou z činností, které jsou ve volné živnosti. Zde totiž musíte splňovat pouze základní požadavky jako věk nad 18 let či způsobilost k právním úkonům. Doklad o vzdělání nebo praxi po vás nikdo chtít nebude.

Zařízení živnostenského listu stojí pouze 1000 Kč a zařídit si ho můžete na živnostenském úřadě, kde vyplníte jednotný registrační formulář. Začít podnikat můžete dnem, kdy jste nahlásili živnost. Více se dočtete v článku Jak si zařídit živnostenský list.

Společnost s ručením omezeným

Založení s.r.o. tu nebudeme více rozebírat, přečíst si o něm můžete zde. V novém Občanském zákoníku jsou jisté změny týkající se zakládání společnosti, které jsou rozebrané v tomto článku.

Půjčky pro začínající podnikatele

Chcete rozjet podnikání, máte vše, chybí vám jen jedna podstatná věc – peníze. Z tohoto důvodu můžete vyhledat jednu z půjček pro začínající podnikatele, nabízejí je bankovní i nebankovní společnosti, je ale třeba vybrat si tu pravou pro vás.

Půjčky se pohybují v rozmezí desetitisíců až milionů, je tedy snadné najít dostačující půjčku. Za tu budete ručit majetkem nebo podílem v podniku, a společnost po vás určitě bude chtít rozpracovaný podnikatelský záměr s dodaným plánem, to aby se ujistili, že nepůjčují jen tak do větru. Mezi půjčky pro podnikatele se řadí například kontokorentní úvěr nebo kreditní karta s úvěrovým limitem. Účelová půjčka má většinou nižší úroky, než půjčka neúčelová.

Možnost získání státní podpory

Úvěr u ČMZRB

První možností, jak získat státní podporu, jsou zvýhodněné úvěry od Českomoravské záruční a rozvojové banky (dále ČMZRB). Jde o banku, která je speciálním ekonomickým subjektem s většinovou účastí státu a poskytuje pomocí vládou schválených programů podporu malým a středním podnikatelům, právě pomocí výhodných úvěrů.

Je důležité rozmyslet si, k jakému účelu peníze využijete, bezúčelné úvěry ČMZRB neposkytuje. Samozřejmě musíte také spadat do sféry malých a středních podnikatelů. U ČMZRB můžete také získat záruku, aby pro vás bylo snažší získat komerční půjčku.

Příspěvek od úřadu práce

Získat lze také příspěvek na podnikání od úřadu práce, a to v případě, že jste jako budoucí podnikatel na úřadu práce zaregistrováni. Můžete o příspěvek zažádat, pokud bude sloužit ke zřízení společensky účelného pracovního místa. K této žádosti je třeba přiložit i podnikatelský plán. V případě schválení příspěvků je nutné jej opravdu využít ke zřízení pracovního místa, toto je následně třeba doložit.

Výše příspěvku je až čtyřnásobek nebo šestinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za poslední kalendářní rok.

Překlenovací příspěvek

Pokud vám byl schválen příspěvek od úřadu práce, lze zažádat taktéž i o překlenovací příspěvek pro podnikatele. Ten musí sloužit k úhradě provozních nákladů (například nájemné, náklady na opravu nebo na údržbu provozovny) a opět je třeba toto doložit. Jeho maximální výše je 0,25 násobek průměrné mzdy. Lze jej poskytovat až pět měsíců.

 

Účetnictví

Jak je již psáno výše, jako živnostník budete mít s účetnictvím menší potíže, než pokud si založíte s.r.o. Samozřejmě je dobré administrativu zjednodušit co nejvíce, abyste se mohli věnovat samotnému podnikání. Účetnictví je třeba vést již od prvního dne.

Jako OSVČ můžete využít i daňové evidence, která je o něco jednodušší a přehlednější. Není stanovena její přesná forma, důležité je, aby podnikatel mohl kdykoliv prokázat stav svého majetku a závazků. V daňové evidenci se používají deník příjmů a výdajů, kniha pohledávek, kniha závazků a pokud jste plátce DPH, tak i evidence DPH.

Daně

Jednou za kalendářní rok (v březnu) musí OSVČ podat daňové přiznání, a to v případě, že překročí roční příjem 15 tisíc korun. I při nízkých příjmech je však třeba podat přehled na Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Pokud jako podnikatel vykazujete paušální výdaje, kvůli přiznání je třeba si hlídat pouze příjmy.

DPH

Neplátce DPH

Jako neplátce DPH to máte poměrně jednoduché, z hlediska administrativy určitě. DPH prostě neřešíte, neodvádíte jej státu ani po něm nechcete nic zpět.

Plátce DPH

Plátcem DPH se stáváte například ve chvíli, kdy váš obrat překročí 1 milion Kč za 12 nebo méně po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Musíte se registrovat do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce ode dne, kdy jste překročili tento zákonem stanovený obrat. Můžete se registrovat i jako dobrovolný plátce DPH.

Obecně je výhodnější být plátcem DPH, pokud je většina vašich zákazníků plátcem DPH. Jestliže naopak zákazníci jsou většinou neplátci, pak se i podnikateli vyplatí být neplátcem DPH. Je tedy dobré zamyslet se nad tím, s kým budete obchodovat – ať už od někoho budete kupovat a jinému prodávat.

Z administrativního hlediska je náročné být plátcem DPH. Musíte vystavovat daňové doklady pro odběratele, vést evidenci pro daňové účely, podávat přiznání k dani z přidané hodnoty a hlavně hlídat si termíny pro podání daňového přiznání. Nově zde navíc platí, že daňové přiznání i hlášení se podává pouze elektronicky (s výjimkou fyzických osob, kterí mají obrat za posledních 12 měsíců menší, než 6 milionů korun). Je povinné vše archivovat 10 let, vznikají tedy požadavky na čas i starosti s tím, jakým způsobem dokumenty archivovat.

Zdravotní a sociální pojištění

Nejste si jisti, jakým způsobem se vás týká placení záloh na zdravotní a sociální pojištění? U živnostníků záleží, zda se jedná o hlavní nebo vedlejší činnost. Ve stručnosti platí, že pro hlavní činnost musíte od začátku platit zálohy, kdežto u vedlejší činnosti doplatíte sociální i zdravotní pojištění teprve až po podání daňového přiznání, a pokud budete mít nízký zisk, sociální pojištění platit nemusíte vůbec. Více informací naleznete zde.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 2.1.2014   |   Zobrazeno: 16960x

Komentáře

Marie23.07 12:46

Dobrý den,
momentálně jsem na UP a pracuji na dohodu, mám však možnost si přivydělat jinou prací u které však vyžadují Žl.Při této druhé práci předpokládaný výdělek bude asi 2000,- měsíčně.Budu si muset platit sama sociální a zdravotní pojištění?
Děkuji MS

Admin23.07 13:17

Dobrý den,

ano, proto se vám nemůže taková práce na ŽL nikdy vyplatit.

josef28.12 12:21

Dobry den prosim vas co potrebuji k ziskani k dotaci na zacinajici podnikatele sem na uradu prace

Admin14.01 12:50

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, když jsem momentálně na MD a chtěla bych u to začít podnikat, měla bych nárok na dotaci z úřadu práce? Děkuji za odpověď

Jarmila23.04 15:51

Dobrý den, chci se zeptat na možnost pracovat jako OSVČ, jako jazykový lektor. Práce by byla potom možná na dohodu s jaz. Školou???? Jaká by byla měsíční častka pro platbu soc a zdrav. Pojištění? A jaký je poplatek za zřízení Ž L?
Děkuji

Nikola12.05 14:43

Dobrý den.Budu si dělat rekvalifikaci na kosmetiku a po absolvování ít na ŽL.Jsem na rodičovské dovolené a plánuji tuto činost vykonávat doma.Každopádně chci zažádat o dotaci pro začínající podnikatele od ÚP a pokud mi dotaci schválí,chtěla bych si otevřít vlastní salon s dětským koutkem.Jen nevím co vše k tomu potřebuji,nebo jestli stačí když zaměstnám někoho,kdo má určité vzdělání v tomto oboru.Děkuji

David25.05 17:57

Ahojte, chtěl bych začít prodávat sportovní tipy, je třeba na tohle ŽL? Díky

Šárka17.10 19:49

Potřebuji garanta když hodlám podnikat v cukrářské výrobě? Jsem vyučená prodavačka. Děkuji.

Martina08.12 05:14

Dobrý den.Pracuji na dohodu a od ledna bych mohla mít přivýdělek,ale je to na Živ.list.Ale za měsic si přivydělám kolem 6000 kč.Musím si platit socialní pojištění?Dozvěděla jsem se ,že ppkud nevydělám určitou částku za rok tak soc.pojištění platit nemusím.Děkuji za odpověd.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)