Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zápočtový list a vše o něm

Zápočtový list v roce 2013

Potvrzení o zaměstnání, neboli zápočtový list je jedním z dokumentů, se kterými musíte odejít od svého bývalého zaměstnavatele, když dochází k rozvázání pracovního poměru, ať už z jakéhokoliv důvodu. Jde o povinnost zaměstnavatele, nemusíte tedy o zápočtový list ani žádat. Jaké jsou jeho náležitosti a použití, nebo čím se liší od Pracovního posudku, se dozvíte na následujících řádcích.

Přečtěte si také:

Pracovní posudek zaměstnance + vzor

Výpověď daná zaměstnavatelem

Odvod daně za brigádníka

Kdy dostanete zápočtový list?

Zápočtový list musíte dostat vždy, když končíte v práci. Je přitom jedno, jestli se jedná o pracovní poměr, nebo o dohody, tedy včetně DPP a DPČ. Nejde pouze o vaše právo, ale i o povinnost zaměstnavatele, kterou musí splnit, aniž byste ho o to žádali.

Náležitosti zápočtového listu

Potvrzení o zaměstnání musí obsahovat:

 • Typ zaměstnání (HPP, DPČ, DPP)
 • Dobu trvání zaměstnání
 • Druh práce, který zaměstnanec vykonával
 • Získanou kvalifikaci
 • Zda šlo, nebo nešlo o „vyhazov“ viz náš článek o tom, kdy vás mohou vyhodit z práce na hodinu
 • Případně informace o době, po kterou byl zaměstnanec vystaven nebezpečným podmínkám, pro které je stanoven limit
 • Údaje o případné exekuci na mzdu
 • Údaje o započitatelné době zaměstnávání

Pokud zaměstnanec chce, může zaměstnavatele požádat i o samostatný dokument s uvedením průměrné mzdy, ze které může Úřad práce vypočítat podporu v nezaměstnanosti.

Jsou také věci, které by se do zápočtového listu psát neměly. Veškeré osobní informace nesouvisející s prací, nebo cokoliv nad rámec stanovený zákonem bez souhlasu zaměstnance.

A k čemu vám bude?

Zápočtový list chce typicky vidět hlavně váš nový zaměstnavatel. Velmi rychle a snadno si tak udělá přehled o tom, jak to s vámi vypadá. Proto v žádném případě žádný zápočtový list nevyhazujte.

Pracovní posudek jen na žádost zaměstnance

Informace uvedené v zápočtovém listě občas nestačí, obzvláště při dokazování praxe novému zaměstnavateli. Hodit se může i takzvaný pracovní posudek. V něm už může být uvedeno vše o tom, co jste pro zaměstnavatele vykonávali včetně hodnocení. Tento posudek je vám zaměstnavatel povinen vystavit, ale pouze na vaši žádost.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 3.10.2013   |   Zobrazeno: 17534x

Komentáře

Vladimír03.02 23:40

Dobrý den, v době pracovní neschopnosti (pracovní úraz) jsem podal výpověď z pracovního poměru. Výpovědní lhůta uplynula dnem 31.1.2014. V současné době jsem stále ještě v pracovní neschopnosti. Dotaz zní, je zaměstnavatel povinen vydat mi zápočtový list a mzdový průměr na samostatném formuláři? Nebo jeho vydání může podmiňovat vrácením pracovních pomůcek (v podstatě jen pracovní oděv, který jsem měl v době úrazu na sobě)- ostatní pracovní pomůcky, PC atd zůstalo ve firmě a prakticky již skoro 3 měsíce je neužívám. Děkuji za odpověď. Vladimír

Admin04.02 11:24

Dobrý den,

v první řadě musíte zaměstnavateli oznámit, že netrváte na prodloužení výpovědní lhůty, ke kterému by automaticky došlo z důvodu vaší pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel vám musí zápočtový list vydat ihned po skončení pracovního poměru. O dokument s uvedením průměrné mzdy ho musíte požádat a on vám musí vyhovět.

LUcka01.03 01:32

dobrý den,
k 28.2.2014 jsem končila pracovní poměr na poloviční úvazek. Zaměstnána jsem byla od roku 2010 do konce února 2014. Abych pravdu řekla účetní jsem věřila a ani jsem to nečetla a jen podepsala. Když jsem se ze zajímavosti podívala co vlastně zápočtový list obsahuje mám tam uvedeno pracovní poměr od 1.1.2013 do 28.2.2014. To má být v pořádku? Nevím jaký vliv má ten poloviční pracovní úvazek....Děkuji

Admin03.03 09:51

Dobrý den,

to samozřejmě v pořádku není, kontaktujte zaměstnavatele a žádejte vysvětlení/nápravu.

zuzana11.03 14:07

Dobrý den,nový zaměstnavatel po mně požaduje zápočtové listy od toho úplně prvního z r.1985,má na to právo? děkuji

Míša04.08 13:53

Dobrý den,chtěla bych se jen zeptat,do zápočtového listu mi účetní napsala špatné datum ukončení a s tím sem šla na pracovní úřad, místo 31.12.2013 mi napsala 9.1. 2014 a na úřad práce sem byla v evidenci až od 16.1.2014., a nový ZL mi účetní poslala až když už sem nebyla v evidenci...neměla jsem třeba poslal ten nový zápočtový na ÚP aby si to tam upravili nebo stačí třeba až tam někdy se zase půjdu hlásit?

Admin04.08 15:33

Dobrý den,

nejsme si jistí, jestli by tato chyba mohla mít nějaké závažné důsledky, ovšem doporučujeme na váš Úřad práce alespoň zavolat.

Karolína26.09 07:24

Dobrý den,
již dlouho pracuji na poloviční úvazek při studiu a své zápočtové listy si samozřejmě schovávám, avšak zajímalo by mne, k čemu jinému kromě nového zaměstnavatele mi mohou být?
Myslela jsem si, že slouží k výpočtu důchodu, ale nebyla jsem si jistá, jestli se tam započítávají i roky, které jsem odpracovala mimo HPP, či mi to nemůže posloužit následně také pro výpočet mateřské v případě, že bych po studiu otěhotněla a neměla odpracovány žádné roky na HPP, ale pouze například 6 let během studia?

Admin26.09 10:36

Dobrý den,

k tomuto primárně zápočtový list neslouží a pro tyto potřeby slouží spíše Evidenční list důchodového pojištění. Zápočtový list je spíš pro zaměstnavatele, aby měl přehled o věcech jako je maximální doba expozice nebezpečným podmínkám, exekuce na plat, zrušení pracovního poměru a podobně.

Jitule30.09 22:53

Dobrý den,

jsem evidovaná na ÚP. Při nástupu do nového zaměstnání bude stačit pouze odevzdat Potvrzení o době evidence na ÚP nebo i zápočtový list, který nemám z předchozího zaměstnání, neboť si ho ponechal ÚP.

Děkuji za odpověď

Admin01.10 09:36

Dobrý den,

zápočtový list potřebovat budete a tuto situaci budete muset řešit s ÚP.

Micah06.03 17:06

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené a naskytla se mi příležitost pracovat u jiného zaměstnavatele na HPP na dobu určitou. Nový zaměstnavatel po mě požaduje zápočtový list,ten ale nedostanu,protože výpověď podávat nechci. Má nový zaměstnavatel právo z tohoto důvodu se mnou pracovní smlouvu neuzavřít?

Admin06.03 18:05

Dobrý den,

požadovat může, ale vy ho vydáte jen těžko. Zkuste současného zaměstnavatele požádat o kopii, pokud vám to u něj nepřitíží.

Nika18.03 17:30

Při sjednaném zkráceném úvazku na 0,56 musím dělat přesčasy nad rámec mé pracovní doby v případě potřeby zaměstnavatele. Je to povinnost nebo mohu odmítnout práci nad rámec mého úvazku?
Děkuji.

Alfréd05.04 10:33

Dobrý den,
ukončil jsem práci výpovědí pro nadbytečnost, poté jsem byl v registru UP. Obávám se pomsty ze strany bývalého zaměstnavatele, proto bych rád v CV neuváděl posledního zaměstnavatele. Pozná nový zaměstnavatel z dokladů vystavených úřadem práce (zápočťák, atd.), že jsem u tohoto posledního zaměstnavatele pracoval?

Děkuji

Šárka26.05 14:43

Dobrý den, mám dotaz. Pracovní poměr mi konči k 31.5.2015, tzn. k tomuto datu je zaměstnavatel je povinen mi vydat zápočtový list, tj. 1.6. už ho po něm můžu považovat? Nový zaměstnavatel chce zápočtový list ihned při nástupu do zaměstnání, tj. 1.6.2015, ale můj dosavad. zaměstnavatel mi řekl, že mi zápočtový list poskytne nejdříve k datu výplaty, což je zhruba v polovině měsíce. Můžu se v tomto případě u dosavadního zaměstnavatele dožadovat zápočtového listu k 1.6.? a co dělat v případě, že mi ho odmítne poskytnout a nový ZT bude trvat na doložení při nástupu. Dá se v tomto případě na někoho obrátit? Moc děkuji za odpověď.

Alena28.05 20:35

Dobry den,chtela bych se zeptat.Naposledy jsem byla zamestana v roce 2010 potom jsem nastoupila na VS a ted jsem na UP.Od 3.6.2015 budu nastupovat do prace a chteji po me zapoctovy list.Bohuzel nemohu ho najit.Je moznost si ho vyzadat i po takove dobe od byvaleho zamestnavatele?Dekuji moc za odpoved

TAŤANA30.08 22:04

dobrý den.prosím do kdy je zaměstnavatel povinen vyplatit mzdu po ukončení pr.poměru.
a do kdy vydat záp.list,končí mi pr.poměr na dobu určitou a půjdu se hlásit na úp.
dškuji

táňa08.04 11:07

dobrý den v průběhu dlouhodobé nemoci přišel zaměstnavateli příkaz na srážky ze mzdy od exekutorského úřadu(o tom jsem do této doby nevěděla)-to bylo v říjnu.zároveň jsem byla obeslána já a v listopadu jsem celou částku uhradila.nyní mi zaměstnavatel poslal zápočtový list kde mou exekuci uvádí jako neprovedenou.kontaktovala jsem exekutorský úřad a tam mi sdělili,že zaměstnavatel byl obratem informován,že je věc vyřešená a uzavřená.je toto v pořádku?může mě to poškodit u nového zaměstnavatele.

andrea29.08 11:04

Dobrý den,
Mám takový dotaz. Dostala jsem vytýkací dopis. A mám zájem o jinou práci než momentálně mám. Chtěla by jsem se tedy zeptat jak je to tedy s tím vytýkacím dopisem jestli se někam píše a nebo jestli se to nějak maže.

Děkuji Vaši odpověď

S pozdravem

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)