Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Pracovní posudek zaměstnance + vzor

Pracovní posudek zaměstnance + vzor zdarma

Co je to pracovní posudek, od koho jej můžete dostat a jaké údaje by měl obsahovat? K čemu vám vlastně takový pracovní posudek je?

Co je pracovní posudek

O pracovní posudek žádá zaměstnanec svého zaměstnavatele. Pokud ho o něj požádá, je zaměstnavatel povinen mu jej do 15 dnů vydat. Zároveň však naopak není povinen vydat jej dříve, než v době 2 měsíců před skončením zaměstnání zaměstnance. V zákoně však není stanovena doba, kdy nejdéle od skončení zaměstnání lze podat žádost o pracovní posudek, teoreticky tak lze žádat i několik let zpětně (otázka však je, k čemu by to bylo dobré).

Přečtěte si také:

Odvod daně za brigádníka

Jak začít zaměstnávat

Výpověď daná zaměstnavatelem

Co by měl pracovní posudek obsahovat

V pracovním posudku by se jednoznačně mělo objevit jméno a příjmení pracovníka a také od kdy do kdy byl ve společnosti zaměstnán (přesné datum). Dále by zde měla být uvedena pracovní funkce, kterou zaměstnanec vykonával.

Následuje nejdůležitější část pracovního posudku, a to pracovní hodnocení. Zde by měl zaměstnavatel uvést hodnocení týkající se práce zaměstnance, jeho kvalifikace, schopností a dalších skutečností týkajících se výkonu práce, například hodnocení pracovníkovy iniciativy, schopnost spolupráce v týmu a podobně. Zaměstnavatel může zaměstnance hodnotit libovolně.

Pracovní posudek by však v žádném případě neměl obsahovat odhady, jak si zaměstnanec povede v budoucí práci nebo jestli je na tuto práci vhodný. Toto je oprávněn rozhodovat pouze budoucí zaměstnavatel. Stejně tak zaměstnavateli nepřísluší právo hodnotit soukromý život svého (bývalého) zaměstnavatele.

Dále musí pracovní posudek obsahovat samozřejmě datum vypracování posudku a podpis odpovědného pracovníka, který posudek sestavoval.

Ochrana zaměstnance

Co může zaměstnanec dělat, jestliže je nespokojený s tím, co o něm zaměstnavatel napsal v pracovním posudku? Zaměstnavatel je povinen v pracovním posudku uvést údaje odpovídající skutečnosti (překvapivě jedině tak pracovní posudek k něčemu opravdu je). Pokud tedy zaměstnanec nesouhlasí s tím, co je o něm psáno v pracovním posudku, může se domáhat u soudu do tří měsíců ode dne, kdy se o obsahu dozvěděl, žalobou u soudu, aby zaměstnavatel pracovní posudek přiměřeně upravil.

Obecný vzor pracovního posudku

Konkrétní vzor pracovního posudku

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 21.11.2013   |   Zobrazeno: 60660x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)