Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Odvod daně za brigádníka – růžové prohlášení

Odvod daně za brigádníka – růžové prohlášení poplatníka 2014

Když si vyděláte peníze, znamená to výdělek i pro stát, a to i když jde o „pouhou“ brigádu. Odvod daní (15 % ze mzdy) je na zaměstnavateli, ale své musejí znát obě strany, aby vše proběhlo tak, jak má. Proto se podíváme, jaké povinnosti má zaměstnavatel a jaké možnosti brigádník. Od roku 2014 navíc nastoupily velmi prospěšné změny, které umožní snadnější získání přeplatku na dani.

 

Přečtěte si také:

Jak začít zaměstnávat

Hledání zaměstnance (1. díl): Profil pracovního místa

Personální agentury z pohledu zaměstnavatele

Brigádník má nárok na slevu na dani

Pokud není brigádníkem důchodce, má nárok na slevu na dani na poplatníka. Pro nárokování této slevy je nutné u zaměstnavatele podepsat „prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob“, jde o onen legendární růžový papír, díky kterému lze daně neodvést. Sleva na poplatníka je dohromady 24 840 Kč na rok, což stačí k pokrytí většiny příjmů pro většinu brigádníků. Jaká jsou ale pravidla a z nich vyplývající omezení, či možnosti?

Jen u jednoho zaměstnavatele v daný moment

Růžové prohlášení lze mít podané jen u jednoho zaměstnavatele v daný moment. To znamená, že slevu na dani můžete uplatnit jen na jeden příjem, i když máte třeba tři brigády. Naopak, pokud máte brigády postupně, můžete slevu na dani uplatnit i u více zaměstnavatelů za rok. Pokud chcete ušetřit co nejvíce peněz a máte i více brigád najednou, určitě si přečtěte následující 2 odstavce, které vám vysvětlí, jak minimalizovat finanční ztráty.

Srážková vs. zálohová daň

Z příjmů na brigádě do 10 000 Kč (u DPP) se platí srážková daň, pokud není podepsáno prohlášení k dani. Srážková daň má to specifikum, že už se dále nikde neřeší – v daňovém přiznání, nebo ročním zúčtování daně. Od roku 2014 lze ale i tuto srážkovou daň uvést v ročním zúčtování, nebo daňovém přiznání. Díky tomu, že jde o daň srážkovou, nedojde při souběhu 2 DPP do 10 000 Kč měsíčně k nutnosti podávat daňové přiznání. Limit 10 000 Kč byl zvednutý právě od 1. 1. 2014, do té doby činil pouze 5 000 Kč.

Příklad:

Student Petr si přes léto našel brigády. 4 měsíce u dvou zaměstnavatelů – u prvního si vydělá 8 000 Kč měsíčně, u druhého 3 000 Kč měsíčně. Pokud podepíše prohlášení poplatníka u prvního, bude odvedena pouze srážková daň druhým zaměstnavatelem ve výši 450 Kč měsíčně. I tyto peníze (dohromady 1 800 Kč) lze však díky ročnímu zúčtování získat zpět.

Pokud by si Petr podepsal prohlášení poplatníka u druhého zaměstnavatele, nebyla by sražena daň od druhého zaměstnavatele (a to ani zálohou, protože sleva 2 070 Kč samozřejmě pokrývá bohatě oněch 450 Kč vypočtené daně), ale od prvního ano – 15 % srážkové daně z 8 000 Kč je 1 200 Kč, takže by Petr za 4 měsíce přišel o zálohovou daň ve výši 4 800 Kč. Jenže protože jsme v roce 2014, dostal by ji po konci roku zpátky díky ročnímu zúčtování daně, o které zažádá u druhého zaměstnavatele. Ve výsledku bude tedy odvedená daň 0 Kč. O rok dříve by však musel podávat daňové přiznání, protože by měl 2 příjmy se zálohovou daní (jeden z titulu výdělku nad 5 000 Kč a druhý z titulu podepsaného prohlášení poplatníka).

Roční zúčtování daně

O roční zúčtování daně požádejte vždy, když máte nárok na vrácení daně. Pamatujte, že při ročním zúčtování daně máte nárok na slevu za celých 12 měsíců, ne jen za ty, kdy jste pracovali. To znamená, že když si vyděláte 4 měsíce po sobě 20 000 Kč, z nichž je vypočtena daň ve výši 3 000 Kč, tak měsíční sleva pokryje pouze 2/3 této daně (strženo vám bude 930 Kč každý měsíc). V ročním zúčtování vám však tento přeplatek na dani může být vrácen.

Zaměstnavatel

V návaznosti na předchozí část textu nejprve zmiňme, že zaměstnavatel musí zaměstnanci umožnit podepsání prohlášení poplatníka daně. Ostatně je i v zájmu zaměstnavatele, aby měl zaměstnanec mzdu co nejvyšší – větší motivace a spokojenost na straně zaměstnance, či lepší pověst a pocit na straně zaměstnavatele.

Zaměstnavatel musí platit zákonné pojištění Kooperativě a pak samozřejmě veškeré odvody, které vyplývají z podstaty dané pracovní smlouvy. U DPČ a běžného pracovního poměru to je zdravotní pojištění, sociální pojištění a samozřejmě daň. U DPP do 10 000 Kč měsíčně jde pouze o daň, která je odváděna Finančnímu úřadu.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 9.6.2014   |   Zobrazeno: 16647x

Komentáře

Zdena05.08 08:35

Dobrý den, poraďte mi prosím. Jsem seniorka a podepsala jsem v agentuře brigádu a okamžitě mi dali podepsat i "růžový papír". Za měsíc vydělám do 10tidíc, nepřekročím. Mají v tom případě na to právo? Děkuji za odpověď. Z.

Admin05.08 08:47

Dobrý den,

růžový papír zajistí, že nebudete platit daně, takže je to ve vašem zájmu. Pokud tedy už jinde slevu na poplatníka neuplatňujete, to byste už podruhé samozřejmě nemohla.

Josef18.12 20:58

Dobrý den,

nevyšla mi vysoká škola a ztratil jsem status studenta. Jsem vedený na ÚP. Rád bych se zeptal, jestli v mém případě budu muset platit ZP a SP, když bych začal chodit po dobu půl roku na brigádu, jelikož mi vyhovuje pracovní doba a zbylý čas potřebuji na doučování a přípravu na přijímací zkoušky na VŠ.

Děkuji předem za odpověd.
Josef

Admin21.12 08:18

Dobrý den,

záleží na tom, kolik si vyděláte a jakou formu bude brigáda mít. Při evidenci na Úřadu práce si můžete vydělat maximálně polovinu minimální mzdy měsíčně - pokud by to byla dohoda o provedení práce a vy podepíšete prohlášení poplatníka, tak nebudete platit nic - zdravotní zaplatí stát, protože jste evidován na ÚP a z DPP se neodvádí v takovém případě nic. Od ledna 2016 bude minimální mzda 9 900 Kč, takže byste si mohl vydělat 4950 Kč hrubého (u DPP by se to rovnalo čisté mzdě).

rotter josef15.01 17:59

syn ma potraviny potřebuje sem tam pomoct tak 50h dami plat 3000kč muže to odečist z dane

ivka23.01 21:18

Dobrý den.
Jsem studentka a občas chodím na brigádu .Mám smlouvy u třech firem, u všech odvádím stejnou práci.Vyplácejí mě střídavě každý měsíc.Dopředu nevím , která mě bude vyplácet.Co se stane, když nepodepíšu růžové prohlášení ani u jedné z nich? Můžu si pak zažádat o vrácení 15%daně? Děkuji.

Michaela10.07 12:36

Dobrý den, jsem studen a našla jsem si brigádu v obchodě. Zajímalo by mě, když mi nenabídli nic k podepsání jen smlouvu tak jestli mi ta daň bude pak vrácena i když jsem vlastně nic nepodepsala? Děkuji

Anna18.07 13:45

Dobrý den,
mám dvě brigády.

B1 - mám zde podepsaný růžový papír a nic mi nestrhávají. Příjem do 10 000 Kč (kolem 8 000)
B2 - nemám podepsaný RP a strhávají mi 15% - příjem do 10 000 bez odečtení zmíněných 15 %. Mám šanci na vrácení těchto 15 % při podání daňového přiznání? Ani na finančním úřadu nebyli schopní mi pořádně odpovědět.
Děkuji

Marketa08.12 19:57

Dobrý den ,mám brigádu kde si vydělám do 6tis. KČ/měs. Jsem na rodicaku, pobírám dávky hmotného nouze atd.. Jelikož su samoživitelka. Chteji po me podepsat růžový papír ,ale bojim se toho ,že mi seberou nějake dávky .. chodim si privydelat abych mela něco navíc pro děti.. jak to mám tedy resit?dekuji za odpověď

Admin19.12 11:07

Dobrý den Markéto,

podepsáním prohlášení Vám budou moci uplatnit slevy na dani, čímž nebudete muset odvádět daně. Zda tento příjem ovlivní pobírané dávky, bohužel nevíme jistě, to musíte raději řešit přímo na úřadu práce.

Přejeme krásný den a držíme palce, aby vše dopadlo co nejlépe.

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)