Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Pracovní neschopnost ve zkušební době

Pracovní neschopnost ve zkušební době

Onemocnět ve zkušební době si mnoho lidí nedovolí, jenže občas je nemoc tak vážná, že ji přechodit nelze. Jaké jsou rizika pracovní neschopnosti ve zkušební lhůtě a může vás třeba zaměstnavatel „vyhodit“, když nemocenskou ještě čerpáte?

 

Přečtěte si také:

Ochranná lhůta po skončení zaměstnání

Kdy je vhodné změnit práci?

Jak nepolevit při hledání práce

 

Omarodit ve zkušební době není žádná hanba a rozumný zaměstnavatel vás za to nejspíše nepotrestá. Horší je to v případě opravdu dlouhodobé pracovní neschopnosti, nebo pokud má zaměstnavatel pocit, že vaše absence v práci není nevyhnutelná. Pro zkušební dobu je přitom typické, že v ní lze pracovní poměr velmi snadno ukončit a to z obou stran. Pojďme se teď na jednotlivé varianty vývoje podívat.

Pracovní neschopnost prodlužuje zkušební lhůtu

Ano, je to tak, dovolená i pracovní neschopnost prodlužují zkušební lhůtu a to přesně o tolik dnů, kolik na nich strávíte. Je to přirozené – zkušební doba slouží k tomu, aby si zaměstnavatel i zaměstnanec vyzkoušeli vzájemnou spolupráci, takže by dovolená i PN tento motiv narušily. Z hlediska ukončení pracovního poměru ve zkušební době to znamená, že obě strany mají stále stejné množství času (plus pracovní neschopnost) si pokračování spolupráce rozmyslet.

Ukončení pracovního poměru v pracovní neschopnosti

Asi tušíte, že výpověď v době pracovní schopnosti dostat nemůžete. Jenže ve zkušební lhůtě stačí pracovní poměr ukončit a v pracovní neschopnosti platí jediné omezení, které je postaveno na jiném základu, než je ochrana zaměstnance před finančním dopadem skončení pracovního poměru. Tím základem je to, že zaměstnavatel se nemůže ukončením pracovního poměru vyvléct z povinnosti hradit náhradu mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti. To znamená, že ukončit pracovní poměr nesmí právě v těchto prvních 14 dnech PN. Poté už může, protože to vám již nemocenskou hradí stát a její vyplácení neskončí ani takovým ukončením pracovního poměru.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 24.9.2015   |   Zobrazeno: 4016x

Komentáře

Roza12.05 10:18

Dobrý den,
K 01.03.2016jsem dala výpověď z pracovního poměru s dvou měsíční výpovědní lhůtou.Pracovní poměr mně končí 01.06.2016.V lidu nu jsem onemocněla a jsem stále v pracovní neschopnostiA kdy mám požádat zaměstnavatele o zápočtový list?A do kdy se mam hlásit na úřadě Prace. Děkuji.

Vasek11.09 12:40

Dobry den,
11.2. 2016 mi zacala v novem zamestnani 3 mesicni zkusebni doba
Od 2.5. 2016 jsem na nemocenske a ted v zari stale trva. Jsem stale ve zkusebni dobe? Dekuji Vaclav.

Admin12.09 11:05

Dobrý den Václave,

podle zákoníku práce je možno písemně sjednat zkušební dobu na období až tří měsíců. Takto sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. Zákoník práce ale říká, že o dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se zkušební doba prodlužuje. Tedy dle výše uvedeného jste stále ve zkušební době.

Přejeme brzké uzdravení,

Tým Flek.cz

Kristyna21.09 20:23

Dobrý den, prosím o radu, nastoupila jsem před 14 dny do nového zaměstnání. Bohužel jsem si přivodila komplikovanou zlomeninu takže jsem nyní v pracovní neschopnosti. Je mi jasné, že semnou zaměstnavatel rozváže pracovní poměr ve zkušební době. Spíš by mě teď zajímalo z čeho se mi bude vypočítávat nemocenská a když semnou zaměstnavatel rozváže spolupráci mám očekávat od státu nějaké jiné počítání PN než kdybych byla stále zaměstnaná?
V práci mi odmítají podat informace.

Děkuji Kristýna

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)