Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Ochranná lhůta po skončení zaměstnání

Ochranná lhůta po skončení zaměstnání

Doba po ztrátě zaměstnání je z mnoha důvodů nepříjemná a pro ekonomickou budoucnost člověka i riziková. Právě některá rizika by měla ochranná lhůta minimalizovat. Jak dlouhá tato lhůta je, v čem přesně spočívá a jaká jsou její omezení?

 

Přečtěte si také:

Vše o nemocenské

Nárok na hledání práce ve výpovědní lhůtě

Kdy je vhodné změnit práci?

 

Ochranná lhůta běží 7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání. Pokud v této ochranné lhůtě onemocníte, máte nárok na nemocenskou, i když už jste nezaměstnaní. V takovém případě se ovšem musíte smířit s výplatou nemocenských dávek až od 15. dne pracovní neschopnosti. Po tuto dobu se také nemusíte evidovat na Úřadu práce.

7 kalendářních dnů

Stanovení ochranné lhůty na 7 dnů se může zdát jako trochu omezující. Pokud má existovat ochrana proti následkům dlouhodobé nemoci pro čerstvě nezaměstnané, jeden kalendářní týden nedává příliš smysl.

Pokud v těchto sedmi dnech onemocníte, dojdete k lékaři a ten vám napíše neschopenku, budete mít nárok na nemocenskou. Pokud to „nestihnete“ a onemocníte později, stát vám už žádné nemocenské dávky nedá a případné potvrzení o pracovní neschopnosti využijete pouze jako omluvenku pro Úřad práce, že si v době PN nemusíte aktivně hledat zaměstnání a docházet na Úřad práce.

Peníze až od 15. dne

Pro čerstvě nezaměstnaného má pracovní neschopnost tu nepříjemnou vlastnost, že peníze v ní dostává až od 15. dne. Do té doby by totiž měl dostávat náhradu mzdy od zaměstnavatele, kterého už ale nemá, tudíž postrádá i nárok na náhradu mzdy.

O nějakých dávkách se dá tedy mluvit až při dlouhodobé pracovní neschopnosti – pokud ale nevíte, co vám je, určitě k doktorovi pro neschopenku v prvních 7 dnech po skončení pracovního poměru jděte, protože nikdy nevíte, jak dlouho budete nemocní. Později byste mohli litovat, že jste tuto možnost nevyužili.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 7.9.2015   |   Zobrazeno: 7074x

Komentáře

Sylva Stloukalova07.11 13:42

Dobrý den,mám dotaz.Včera mi v práci ukončili pracovní poměr dohodou§49.Měla jsem z toho takový šok,že jsem jim to podepsala i když jsem už měla prac.poměr na dobu neurčitou.Když nyní budu na nemočenské,vztahuje se na mě ochranná lhůta a bude mi vyplácena nemocenská?

Děkuji předem za odpověď.Stloukalová

Admin09.11 11:29

Dobrý den,

ochranná lhůta se na vás vztahuje po dobu jednoho týdne, ale stát vám bude nemocenskou vyplácet až od 15. dne, protože po skončení pracovního poměru se na vás nevztahuje náhrady mzdy od zaměstnavatele.

Zuzana Karásková05.12 15:52

Dobrý den, mám již od doktora dlouho naplánovanou neodkladnou operaci na 14.12.2015. Zaměstnavatel se mnou i přesto ukončil pracovní poměr ke dni 31.12.2015. Mohu se přesto, že budu od 14.12.2015 pravděpodobně do 14.1.2016 (možná i déle) na neschopence přihlásit na Úřad práce od 1.1., resp.4.1.2016 ? Děkuji.

Admin07.12 10:42

Dobrý den,

jak s vámi ukončil pracovní proces?
Jinak na Úřadu práce se budete registrovat po skončení pracovní neschopnosti.

Jiří Virág31.12 12:43

Dobrý den,
K 01.11.2015 jsem dal výpověď z pracovního poměru s dvou měsíční výpovědní lhůtou.Pracovní poměr mně končí 31.12.2015.V listopadu jsem onemocněl a jsem stále v pracovní neschopnosti.Musím se 04.01.2016 hlásit na pracovním úřadě?A kdy mám požádat zaměstnavatele o zápočtový list?Děkuji.

Jaroslav Pernica14.01 18:10

Dobrý den.
V současné době jsem jsem uvolněným členem Rady kraje. Mám dlouhodobě plánovanou operaci na 15.10.2016, tedy v době voleb do krajského zastupitelstva. Do krajského zastupitelstva již nekandiduji a tak po ustavujícím zastupitelstvu končím a vracím se do svého původního zaměstnání - učitel základní školy
V pracovní neschopnosti budu minimálně 3 měsíce. Chtěl jsem se zeptat, jak to bude s nemocenskými dávkami. Z čeho mi budou vypočítávány. Z platu uvolněného členu Rady, nebo z platu učitele?
Děkuji za odpověď. Jaroslav Pernica

Nováková21.03 18:01

Dobrý den dnes jsem podala dohodu o skončení pracovního poměru ke dni 31.03.2016,musím si dovybrat dovolenou,kterou mě přikázal zaměstnavatel,chci se zeptat zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti,nebo je pro mě lepší jíti na pracovní neschopnost,děkuji

Jana02.06 08:55

Dobrý den mam otázku pracovala jsem 15 let u firmy 30.5 jsem obdržela vypověd pro nadbytečnost s dvou měsíční vypovědní lhutou která končí 31.7 2016.ale 21.6.2016 jdu na planovanou operaci a nevím jak to funguje jak to je z nemocenskou kdy se mam evidovat na UP kam budu nosit lístek na peníze protože po operaci my řekly že rekonvalescence min 3=4 měsíce vubec nevím jestly mam na něco narokprodloužení vypovědi nebo něco takoveho děkuji

Tereza11.07 15:35

Dobrý den, vztahuje se ochranná lhůta i po ukončení služebního poměru podle zákona č. 234/2014 o státní službe??
Děkuji

Marek21.07 16:37

Dobrý den,
v práci mi tento měsíc končí pracovní poměr na dobu určitou.
Jelikož už delší dobu chodím do práce a překonávám bolesti, zkusil jsem zajít k lákaři a poprosil jej o nemocenskou. Vystavil mi ji, ale zároveň mě upozornil , že na nemocenské dávky nebudu mít od prvního následujícího měsíce nárok.
Prý je to nové nařízení ČSSZ a v případě, že by mi on nemocenskou neukončil, měl by z toho on problémy.
Je toto možné, nač je tedy ta ochranná lhůta? Zdravotní problémy mám, ale dokud jsem schopem dojít na ÚP, tak na pokračování nem. dávek nemám nárok.
Díky za vaše názory a zkušenosti.

Žaneta Žigová05.08 11:26

Dobrý den chtěla jsem se zeptat od 1.8.2016 jsem ukončila pracovní poměr ve zaměstnání kdy se mám přihlásit na úřad práce ??a ještě by vám v Praze a trvala bydliště mám na Moravě tak musím jet až na Moravě na úřad práce děkuji za odpověď Žaneta Žigová

hafrzak@gmail.com11.08 17:17

Dobrý den.
Manželovi skončí koncem srpna pracovní poměr na dobu určitou. Má problémy a bolesti se zády a snaží se to v práci vydržet. Když bude v nemocenské neschopnosti od začátku září od koho bude pobírat nemocenskou? Bude se na něho vztahovat ochranná lhůta? Děkuji za odpověď.
H.Žáková

elena16.08 11:38

dobrý den píšu vám ohledně mého brata je Slovák pracoval v jednej agenture asi mesiac ,po mesiaci bol hospitalizovany v nemocnici bol ešte v ochrannej lhutě chcem sa spitat má narok na nemocensku kdo by mu to mal platit po jaku dobu ked je eště práce neschopny dakujem

zdenka doležalova22.08 07:03

dobrý den, mám dotaz.Po dvouch mésících jsem ukončila hlavní pracovní pomér a musím k lékaři ,uzná mi zaměstnavatel neschopenku když nebude od jejich závodního lékaře, ale od mého praktického děkuji

Anna Hude ova05.09 21:05

Dobry den mam dotaz,ve skušebni době jsem dala vypoved ale nemužu jse zaregistrovat na urade prace , jelikož muj byvaly zamestnavatel dostal dotace na mně, ... ale to se mi nezda fer , já jsem o dotace nežadala a diky tomu se nemuzu evidovat je to normalne ? Dekuji p Anna

Pavel19.09 13:17

Dobrý den,
platí ochranná lhůta 7 dní, ikdyž jsem vedený od 3. dne po skončení pracovního poměru na PÚ a na neschopenku jsem šel 5. den po skončení pracovního poměru? Komu mám odevzdat pracovní neschopnost?
Děkuji za odpověď.

Jan29.09 20:19

Zdravím,chtěl bych se zeptat:šel jsem na nemocenskou a během nemocenské jsem dal žádost na výpověď,která mi byla schválena:Kdy se musím jít hlásit na ÚP?do kdy mě bude platit zaměstnavatel?když to protáhnu,kdo mě bude platit?


Předem díky za Vašší odpověď:JAN

anna03.11 17:02

dobrý den k 31.10. jsem dostala výpověd dnes 3.11. jsem šla marodit neschopenku jsem poslala do ted už bývalé práce. Mám dostat odstupný . Můžou mi odstupný vzít když 2.11 jsem se zaevidovala na pracovním úřadě? děkuji za odpověd

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)