Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Pracovně právní poradna umí pomoci i zdarma

Pracovně právní poradna zdarma pro zaměstnance

Jak možná víte, Flek.cz je tu pro vás, aby vám poradil v běžných otázkách, které se týkají samotného zaměření webu. Zaměstnanci, brigádníci i maminky na rodičovské dovolené se na nás obracejí s nejrůznějšími dotazy – ovšem na některé otázky odpověď nemáme. Jinak tomu je ale u specializovaných pracovně právních poraden. Některé najdete přímo online, jiné na vás čekají ve větších i menších městech a vždy je vám připraven poradit i Úřad práce.

Online poradny

A teď nemyslíme Flek, protože některé online poradny jsou opravdu naplněny kapacitami z oblasti pracovně právních vztahů i ostatních témat, která se týkají složitých situací, do kterých se lidé mohou nejen v práci dostat. Na otázky položené na těchto serverech vám pak odpovídají ti samí právníci a specialisté, se kterými se můžete setkat v běžné pracovně právní poradně.

Výhodou těchto poraden je, že jsou zdarma. Nevýhodou je to, že vlastně nevíte, s kým přesně jednáte. Specialista také podle napsaného dotazu nemusí dostatečně porozumět tomu, co po něm chcete, případně je velmi složité a hlavně zdlouhavé informace doplňovat.

Přečtěte si také:

Nový občanský zákoník očima zaměstnanců a zaměstnavatelů

Co nabízí úřady práce ČR?

Co se stane, když příjdete o práce - Na co máte nárok a jak na to?

Pracovně právní poradny ve vašem okolí?

Občanské poradny se věnují celé řadě oblastí, většinou proto zabrousí i do otázky práva pracovního. Jejich služby (ty základní) bývají zdarma, neboť jde o organizace neziskové, placené městem/krajem, byť tyto správní celky nejsou jejich zřizovatelem. Čistě občanské poradny bohužel nemohou pomoci v oblasti práva, respektive jeho vymáhání – nemají tuto pravomoc, proto je potřeba vědět, jestli vám dokáže taková poradna pomoci, nebo jestli budete muset navštívit poradnu právní.

Právní poradny se od těch občanských liší hlavně tím, že už s vámi mohou situaci fakticky řešit. Doporučí vám příslušné právní kroky a ty jsou (zde už to zdarma nebude) schopni také provést – podat žalobu, sepsat požadovaný dokument a podobně. Bezplatné právní poradny najdete „všude možně“, ale komplexnější systém poraden organizuje hlavně Česká advokátní komora. Ta tak například jmenuje zástupce pro 9 různých oblastí ČR – po nahlášení vašeho právního problému pak tento zástupce určí konkrétního advokáta, který se vašemu problému bude věnovat. Jejich seznam najdete na webu ČAK. Problém může být nedostatečná kapacita a nutnost se předem objednat.

Úřad práce – nejen pro uchazeče

Pracovně právní poradenství je dobré hledat i přímo pod svícnem, tedy na Úřadu práce. Ten poskytuje odborné poradenství také, a to ne pouze pro uchazeče o zaměstnání. Pro radu si může na Úřad práce přijít každý, fyzická osoba i zaměstnavatel (i jako právnická osoba). Výhodou je, že Úřad práce většinou poradenské hodiny a dny neomezuje, prostě když se dostanete na řadu v pracovní době úřadu, můžete se ptát. Stejně tak lze využívat telefonické a elektronické poradenství.

Shrnutí:

  • Pracovně právní poradenství v základní míře poskytnou i občanské poradny, nebo online poradny
  • Poradenskou síť organizuje i Česká advokátní komora
  • Pro radu si můžete přijít i na Úřad práce
Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 17.7.2014   |   Zobrazeno: 13389x

Komentáře

Burgetová18.08 11:31

Dobrý den, ctěla jsem se zeptat, zda je možné, aby mi zaměstnavatel snížil paltový stupeň po zvýšení platové třídy. Jako zdůvodnění uvedl, že nemám dostatečnou praxi. Na úřadu jsem již 9 rokem. Dále nám bylo vráceno 10%, který nám stát vzal v roce 2010, což bylo zvýšení o dva platové stupně, ale vedoucí mi ho tím pádem znovu vzal. Chtěla jsem se zeptat zda je to možné. Děkuji předem za odpověď.

Admin18.08 12:37

Dobrý den,

teoreticky si takový postup dovedeme představit, pokud je náplň práce podstatně odlišná proti tomu, co jste dělala dosud - v takovém případě by se vám praxe opravdu mohla krátit podle uvážení zaměstnavatele (lze se samozřejmě odvolat výše).

Marc22.08 21:24

Dobry den, jsem zamestnana na dobu neurcitou, hlavni pracovni pomer, vypovedni lhuta dva mesice. Od 1.9. Jsem prijata na nove pracovni misto, ale stavajici zamestnavatel odmita rozvazatbse mnou pracovni pomer dohodou. Jsou nejake moznosti jak stavajici situaci vyresit? Pokud prestanu od 1.9. Do sveho stavajiciho zamestnani chodit, hrozi mi nejake sankce ze strany soucasneho zamestnavatele?
Dekuji za odpoved.

Admin25.08 11:28

Dobrý den,

sankce jsou:

1) dokud nebude pracovní poměr ukončen, nedostanete zápočtový list
2) dostanete vyhazov a s ním spojenou nemožnost se po nějaký čas registrovat na ÚP
3) zaměstnavatel po vás může teoreticky vymáhat škodu, která mu vaším jednáním vznikla

Lucie25.08 18:59

Dobrý den,
prosím o pomoc. V zaměstnání se ruší oddělení ve kterém pracuji. Dostala jsem nabídku pracovat na jiném oddělení, se stejným předmětem náplně práce. Musím tuto nabídku přijmout nebo můžu odmítnout a budu mít nárok na odstupné? Pokud bych měla mít nárok na odstupné, jaké náležitosti by měla mít výpověď. Velice předem děkuji za odpověď a s pozdravem. Lucie

Admin26.08 13:38

Dobrý den,

záleží na tom, jak je sepsaná vaše pracovní smlouva. Pokud vás zaměstnavatel může přeřadit (což hádáme, že může, když jde o stejnou pozici, jen na jiném oddělení), tak nemáte šanci. Pokud vás ale přeřadit nemůže a vy se nenecháte přesvědčit, tak on vám musí dát výpověď z organizačních důvodů s dvouměsíční výpovědní lhůtou a odstupným.

Veronika27.08 21:35

Dobrý den, v práci po nás chtějí abychom jim podepsali přestup na tzv. frenčízu, já ji ale podepsat nechci. Nemusím ji podepsat, nebo tím neco riskuji? V dodatku je totiž uvedeno že v souvislosti s převodem práv a povinností společnosti nepřipravuje přijetí žádných opatření vůči dotčeným zaměstnancům. Děkuji Veronika

Admin28.08 12:16

Dobrý den,

situaci sice nerozumíme, ale pokud jde o převod společnosti pod jiného majitele (alespoň právně), tak záleží na vás. Bude váš původní zaměstnavatel dále fungovat?

Vladimír31.08 18:09

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem či o radu jak mám postupovat...
Dne 16.6.2014 jsem uzavřel se zaměstnavatelem na základě předešlého výběrového řízení dohodu o provedení práce na dobu určitou do 16.7.2014 s tím, že se jedná o běžný postup před tím než bude se mnou uzavřena pracovní smlouva.

Tato pracovní smlouva se mnou byla, na základě splnění podmínky vyplývající z DPP, t.j. odpracování min 90 hodin a vzájemné dohody mezi mnou a zaměstnavatelem projednána dne 3.7.2014, písemně podepsána dne 7.7.2014. s nástupem 7.7.2014.
Dne 7.7.2014 mi byla vystavena pracovní neschopnost z důvodu onemocnění herpesem (tedy infekční nemocí), a to s datumem 5.7.2014 což byl den mého navštívení pohotovosti (sobota) s kterým jsem v pracovní neschopnosti dodnes pro těžké onemocnění nervu jako následek prodělání této infekční nemoci.
Tento týden mi bylo oznámeno, že má pracovní smlouva je neplatná a tudíž nemám ani nárok na vyplácení nemocenských dávek.
Můj dotaz je zda má pracovní smlouva je podle sdělení zaměstnavatele neplatná a zda má nárok na vyplácení nemocenských dávek.
V případě rady - jak mám postupovat, jsem-li v právu.
Děkuji za výklad a za případnou radu. Děkuji
S pozdravem Vladimír

Admin01.09 11:35

Dobrý den,

omlouváme se, ale přesně v takovém případě doporučujeme opravdu spíše využít služeb bezplatných poraden, třeba té na Úřadu práce.

Tereza03.09 14:13

dobrý den ,mam dotaz ohledne pracovní smlouvy.Z duvodu nemoci zlomená noha jsem v neschopnosti od června a ted sem se chystala nastoupit .Smlouvu jsem mela do konce září bud se prodlouží nebo .Ale z práce mi volali že smlouvu neprodlouží ,mužou to udelat když mam neschopenku a oni nevedí kdy nastoupím .Nevim jak reagovat zda je to platný .Tvrdí se že v neschopnosti vás propustit nemužou ??? Děkuji moc za co nedřív napsanou odpoved :)

Admin04.09 11:31

Dobrý den,

nikdo by vás nepropouštěl, prostě by vám skončila pracovní smlouva, s tím se nedá nic dělat, to je vlastnost pracovní smlouvy na dobu určitou.

rené03.09 21:31

Dobrý den,jsem již rok zaměstnán na dobu neurčitou jako elektrikář,zaměstnavatel mi nedává prac.ochr. pomůcky,požaduje po mne abych dělal s vlastním nářadím,nedává mi příplatky za soboty a neděle ani za práci přesčas,mzdu mi dává minimální a zbytek nezdaněný na ruku.Nedává mi ani výplatní pásku.Dále pak mi nechce zaplatit vyhl.50,bez které ala řemeslo nemohu dělat.Jak se mohu bránit,poř.mohu dát okamžitou výpověď?Děkuji

Admin04.09 11:37

Dobrý den,

bohužel nejde o důvody, kvůli kterým byste mohl okamžitě ukončit pracovní poměr. Můžete však dát výpověď a nahlásit tyto praktiky na Inspekci práce, která se může pokusit o vyšetření situace a zjednání nápravy, nebo udělí alespoň pokutu.

rené06.09 05:53

mohu tedy dát výpověď dohodou,mám nárok na odstupné?

Admin08.09 09:59

Dobrý den,

na odstupné byste měl nárok pouze v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele, nebo při dohodě z organizačních důvodů. Domníváme se, že takový zaměstnavatel na takové řešení nepřistoupí.

Kateřina04.09 13:35

Dobrý den,

k 9.11.2014 mi má končit mateřská dovolená. Tento týden se se mnou spojilo vedení zaměstnavatele s tím, že pro mne nemají žádné volné místo a pokud mám zájem, mohla bych od 1.10.2014 na IČO pro společnost pracovat. Týkalo by se to stejné činnosti, kterou jsem u nich vykonávala na HPP. Mám prosím nárok na odstupné ? děkuji

Admin04.09 15:39

Dobrý den,

váš zaměstnavatel pro vás ale to místo mít musí. :-) Teoreticky vám ani nemůže dát kvůli tomu výpověď. Prakticky si už ale něco vymyslí, tak by měl být alespoň soudný a dát vám po skončení rodičovské dovolené standardní výpověď s odstupným. Je pak jen na něm, jestli vám práci přidělí a vy si svůj výdělek odpracujete, nebo jestli vás nechá doma s tím, že vás stejně musí platit, protože je to překážka na jeho straně (ke které navíc nesmí dojít, protože zaměstnavatel je povinen vám zajistit návrat na vaše místo po skončení rodičovské dovolené). Rozhodně neustupujte, jste v právu a je to problém zaměstnavatele. Přistupte jen na výpověď s výpovědní lhůtou a odstupným, o nějaké spolupráci na ŽL se můžete bavit potom, nejdřív ať splní své povinnosti.

vanesa06.09 18:36

Dobrý den ,
prosím Vás tímto o radu. Před několika lety jsem byl přeřazen z funkce topiče plyn. kotlů do vrátnice , s tím že nám platový výměr nebude změněn. Nyní vedení uvažuje o tom,že bude tuto činnost vykonávat bezpečnostní agentura.
Dostáváme k práci i jiné úkoly ,které nelze s činností na
vrátnici sloučit ,takže bychom měli být současně na dvou místech. Např. ořezávat stromy ,natěračské práce apod. Zdá se nám ,že zaměstnavatel jedná tak ,aby nám mohl
dát výpověď z porušování prac. kázně a nemusel dát odstupné . Už zaslal všem vytýkací dopisy . Jak se můžeme bránit .Děkuji za odpověď.

Admin08.09 10:04

Dobrý den,

ve vašem případě můžete buď shromažďovat důkazy, které vám později pomohou při soudu, ke kterému se budete moci obrátit pro neplatnost výpovědi/zrušení pracovního poměru, nebo se už teď můžete se svým podezřením obrátit na inspekci práce. Je-li vás více, bude pravděpodobné snadné celou věc prokázat, ale musíte jednat.

Jirka09.09 21:18

Dobrý den,
před cca 5 měsíci jsem prodělal závažné onemocnění a od té doby jsem v pracovní neschopnosti , jednatel firmy mezitím byl nucen přijmout na práci , kterou jsem do té doby vykonával, nového zaměstnance , nyní to vypadá ,že budu od lékařky uschopněn ,ale nastávají komplikace : jednatel mi otevřeně sdělil ,že nadále se mnou nepočítá ,protože nebudu již schopen práci v celém dřívějším rozsahu vykonávat /práce
v rizikových zátěžových prostředích /hluk,horko,chemické prostředí,prašné prostředí,práce ve výškách,fyzická zátěž/ a také mi sdělil ,že okamžikem uschopnění se mnou rozváže z výše uvedených důvodů pracovní poměr. Jak se mohu bránit ?

Admin10.09 12:10

Dobrý den,

nejsme si v takovém případě jistí - určitě bude záležet i na tom, zda vaše onemocnění s výkonem práce souviselo, či nikoliv. Doporučujeme se poradit s vaším lékařem.

Martina10.09 23:10

Dobrý den, mám dotaz ohledně pracovních smluv - v současné době jsem na rodičovské dovolené (končí v lednu 2015) - v zaměstnání mám uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a nyní nastupuji do nového zaměstnání - na hlavní pracovní poměr. Můžu mít dva hlavní pracovní poměry současně? Nechci v prvním zaměstnání dávat výpověď - kdyby mi to neklaplo v novém, tak ať mám jistotu, že se mám po rodičovské kam vrátit. Pokud bych v současném zůstala, pak pak dám ve starém výpověď. Moc děkuji za info!

Admin11.09 12:24

Dobrý den,

tohle udělat můžete, ovšem dejte si pozor, abyste výpověď dala ve staré práci včas. Výpovědní lhůta je 2 měsíce, takže když dáte v říjnu výpověď, tak výpovědní lhůta je celý listopad a prosinec.

alacinova@seznam.cz01.10 22:49

Dobrý den
mám dotaz ohledně návratu do původního zaměstnání z rodičovské dovolené po dvou dětech. Rodičovská dovolená mi končí v prosinci tohoto roku, zaměstnavatel mé původní místo uvedené v pracovní smlouvě obsadil a zároveň se přestěhoval mimo město. Při kontaktu s ním mi návrat neslíbil, spíš se mi zdá, že mlží a čeká jak zareaguji já. V případě přestěhování a obsazení mé původní pozice mám nárok na odstupné nebo musím přijmout jinou pozici kterou mi nábídne i na jiném pracovišti? Děkuji za odpověď

Admin02.10 15:32

Dobrý den,

podívejte se do pracovní smlouvy, jestli tam je specifikováno vaše pracoviště. Pokud ano, tak vám musí dát výpověď z organizačních důvodů (po rodičovské), načež vám bude muset platit mzdu za ty 2 měsíce, co budete doma, a pak ještě odstupné.

Natalie08.10 19:47

Dobrý den,
mám dotaz ohledně pracovní přestávky.O přestávce jsem po dohodě s vedoucí odešla mimo pracoviště a prý si musím přestávku napracovat,podotýkám že přestávka není počítána do prac.doby má zaměstnavatel na to právo.Děkuji za odpověď N

Richter zdeněk12.10 17:06

Dobrý den chtěl bych se zeptat dostal jsem k 10.10. výpověd ale od února do součastnosti marodím, smlouv byla na dobu určitou. V březnuu jsem se dostal do fin. tísně a zaměstn. mi půjčil 1500kč s pokladny ale já je nemohl do ted vrátit protože s nemocenské to nejde. ale mzdová účetní mi řekla, že mi nedá zápoč. list pokud nevrátím ty peníze mají na to prosím právo? nebo mi musí záp. list dát a na ten dluh dát termín. děkuji

Admin13.10 11:16

Dobrý den,

domníváme se, že váš dluh není důvodem, proč nevydat zápočtový list.

Eliška Valentová14.10 12:50

Dobrý den, ozvaly se mi z pracovní agentury, že by pro mne měly pracovní nabídku ve sklárně. Další den, jsem se měla dostavit, nic jsem ji nepodepsala a hned mě hnaly k šesti lékařům na prohlídky. Jednou jsem, ale neprošla - ušním. A tak nesmím pracovat v riziku hluku. Řekly mi, že se mi ozvou a najdou mi jinou pozici, bohužel se ozvaly až za týden a já mezi tím vzala jinou práci, kde žádné zdravotní rizika nejsou. Oni mi teď, ale vyhrožují, že jestli nenastoupím, naúčtují mi 2600Kč. Musím to uhradit nebo jak se mám zachovat? Díky

Marie22.10 10:09

Dobrý den,přítel je v pracovní neschopnosti-pracovní úraz.Chtěl by podat výpověď,jelikož se mu naskytla lepší pracovní příležitost.Můj dotaz zní,zda může v pracovní neschopnosti podat výpověď s dvouměsíční lhůtou a kdy tato lhůta skončí,když bude výpověď podána 24.10.2014(stále bude na neschopence v této dvouměsíční lhůtě)děkuji za odpověď

Admin23.10 10:57

Dobrý den,

může, a pokud výslovně odmítne prodloužení výpovědní lhůty, tak pracovní poměr skončí s koncem roku.

Voříšek Jan22.10 18:48

Dobrý den,
zaměstnavatel chce znát adresu mého přechodného bydliště. Jsem povinen mu ji sdělit? Děkuji

Admin23.10 11:04

Dobrý den,

v určitých případech by to určitě potřeba bylo a zaměstnavatel má podle nás právo na tuto informaci. Přesnější informaci vám však bohužel dát nemůžeme.

Alena23.10 12:16

Dobrý den,
dne 31. srpna jsem dala výpověď s dvou měsíční výpovědní lhůtou. Pracovní poměr tedy končí 31.října. Momentálně jsem na neschopence a asi budu na nemocenské ještě do poloviny listopadu. Musím se hned 1. listopadu nahlásit na Úřad práce a nebo až mi bude ukončena neschopenka. Na Úřadu práce mi řekli, že se nahlásím až po ukončení neschopenky, ale v tom případě by mne zajímalo, jestli mi bude vyplacena nemocenská dávka za listopad. Musím se někde nahlásit např. u zdrav. pojišťovny a na soc. správě.
Děkuji Alena

Admin27.10 10:06

Dobrý den,

musíte se o nemocenskou přihlásit s potřebnými dokumenty, to je prozatím asi vše.

tara24.10 00:41

Dobrý den,
Prosím o radu. Můj pracovní poměř na dobu neurčitou bude z mé strany ukončen k 30.11. dohodou. Zaměstnavateli budu písemně podávat 6.11., potom do konce měsíce listopadu budu vybírat dovolenou. Bohužel mi byla diagnostikována nemoc, pro kterou bych měla být v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Pokud v době dovolené zaměstnavateli donesu neschopenku, tak pokračuje můj pracovní poměr až do uzdravení? Není na překážku, že byla podaná výpověď z mojí strany bez dvouměsíční výpovědní lhůty? A jak je to s nevybranou dovolenou, pokud trvám na výpovědi a do zaměstnání po uzdravení již nechci nastoupit? Děkuji za odpověď.

Admin27.10 10:16

Dobrý den,

takový pracovní poměr by skončil k dohodnutému datu. Nevybraná dovolená vám bude proplacena po skončení pracovního poměru a PN přeruší čerpání dovolené.

Stana27.10 09:56

Dobrý den, zaměstnavatel nám dává v pruběhu celého roku dovolenou z duvodu poklesu zakázek a to tak, že během vánoc,kdy je zavod uzavřen, nám už nezbývá žádná dovolená.Někteří z nás dokonce dluží hodiny do časového fondu. Má zaměstnavatel právo takto postupovat a muže nás nechat během vánoc na neplaceném volnu? Děkuji

Admin27.10 10:28

Dobrý den,

s největší pravděpodobností nemá a volno by mělo být placené.

Ilona04.11 11:51

Dobrý den,
dne 23.10.2014 mi zaměstnavatel předal DOHODU O ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍ POMĚRU k 30.11.204, se kterou jsem souhlasila. Dne 4.11.2014 jsem onemocněla a jsem v pracovní neschopnosti. Prodlužuje se mi výpovědní doba i když jde o DOHODU O ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU k určitému datu? Pokud ano, je možné nějaké řešení, abych již nemusela nastoupit zpět do zaměstnání? Nejsem schopna již tam nadále pracovat, psychicky mě zničili.
Děkuji

Admin05.11 12:41

Dobrý den,

nic se neprodlužuje, ostatně u dohody není výpovědní lhůta, tak se ani nemá co prodlužovat.

Katka08.11 18:25

Dobrý den,kvůli svému malému dítěti,jsem požádala mistrovou zda mi mi nepříspusobila směnu tak,abychom se s mužem o péči dítěte mohli starat střídavě.Znamenalo by to ovšem být ve skupině s kolegyni se kterou jsem v minulosti měla konflikt,přesto bych byla k vůli synovi svolná s ní ve skupině být(také má málé dítě,tak se musí s můžem střídat).Odpověď mistrové bylo jasné ne,jako důvod uvedla,že si to nepřeje má kolegyně.Takže jsem ji citovala zákoník práce,že zaměstnavatel je povinnen zaměstnanci pečující o dítě mladší 15let přizpůsobit takovou směnu pokud to nenarušuje chod provozu(myslím,že takto nějak zní).Splňuji obě podmínky a její důvod proč mi ty směny nepříspůsobit je dle mého hloupý,navíc se mi tím zákoníkem vysmála.Jak mám dál postupovat?

Admin10.11 09:04

Dobrý den,

máte pravdu. Pokud o to zaměstnavatele požádáte a taková úprava by nenarušila provoz, musí vám zaměstnavatel vyhovět. Pokud tak neučiní, na místě je podání stížnosti inspekci práce.

Judy25.11 16:34

Dobrý den,
dostala jsem výpověď pro nadbytečnost, v současné době jsem v pracovní neschopnosti, tudíž se mi prodloužila výpovědní lhůta. Mám i za dobu této pracovní neschopnosti nárok na dovolenou nebo se mi bude krátit k původnímu datu ukončení pracovního poměru??

Jana29.11 20:38

Dobry den, mam takový dotaz ohledně hmotné zodpovědnosti. Pracuji jako učitelka a ředitelka nám dala podepsat hmotnou zotpovednost. Kdyz jsem se ji ptala, zda se to týká pouze vybraných a malých částek včetně pokladní knihy. Sdělila ze ano, ale dva dny na to, ze budeme vybírat od rodičů deti 1000Kč. Což celkem děla 28 000 Kč. Sice nejakou část máme uloženou v trezoru, ale zajímalo by me, kdo ručí za ztrátu peněz? A zda mohu od teto smlouvy odstoupit, vzhledem k tomu, ze mi nebylo sděleno, ze se bude jednat o takové částky. Děkuji moc za rady.

Šárka02.12 22:20

Dobrý den,chtěla jsem se informovat,zda můžu podepsat výpověd dohodou i když jsem v pracovní neschopnosti a ta bude dále pokračovat,musím do životopisu uvádět,že pobírám invalidní důchod 2 stupně,děkuji za odpověd

Admin03.12 10:57

Dobrý den,

můžete a PN bude dál trvat. Nemusíte. :-)

Jitka09.12 15:19

Dobrý den, pracovala jsem v jedné cestovní kanceláři, pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou. Momentálně jsem na úřadu práce. Kolegyně na mě tlačí, ať přijdu dořešit jeden mnou uzavřený obchod. Musím ho jít dořešit?

Admin09.12 16:33

Dobrý den,

o takové povinnosti nic nevíme a nepřipadá nám to logické. Spíše byste prací bez smlouvy porušovala zákon.

alenka15.12 12:47

Dobrý den
Chci Vás požádat o pomoc.
Mám jisté zdravotní problémy a v zaměstnání mě nutí
chodit každou sobotu do práce.Pokud řeknu že nepůjdu
je mi naznačováno že v lednu také nemusím mít práci
a že ti co půjdou budou mít přednost s dovolenou
a jiné nátlaky.Mohu se nějak bránit nebo musím
chodit každou sobotu na přesčas?
A pokud si chci dodělat rekvalifikaci jenž probíhá o víkendu
mám právo odmítnout soboty přesčasy?

Děkuji

Admin15.12 12:52

Dobrý den,

nařízené přesčasy by rozhodně neměly být pravidlem, firma by k nim měla přistupovat pouze výjimečně. Zároveň vám může být nařízeno maximálně 8 hodin přesčasů týdně. Realita je ale často jiná a brání se proti tomu těžko - snad jen organizovanou stížností na inspekci práce.

Śárka Jožáková16.12 00:47

Dobrý den,chtěla jsem se informovat,zda bych měla nárok na podporu v nezaměstnaností i když pobírám inval.důchod 2 stupně,děkuji za odpověd

Admin16.12 12:39

Dobrý den,

pokud splňujete všechny podmínky, tak ano.

Michaela16.12 12:24

Dobrý den, chci vás požádat o radu ohledně pracovní oblasti, už nevíme s přítelem co dělat.
Přítel měl stálé zaměstnání, peníze mu zde, ale nestačili a tak si našel nové pracovní místo ve svém oboru v jedné vyhlášené restauraci jako kuchař. Zde mu šéfkuchař slíbil, že ho určitě přijmou na tuto pozici od 1.11. 2014, tak přítel podal výpověď ze staré práce. Nyní v té restauraci pracuje již druhý měsíc a stále nemá smlouvu. Zatím mu dali jen dohodu o provedení práce s tím, že je to prý jen zatím než bude vyhotovená smlouva ale kopii nebo originál té dohody mu nikdo nedal!! Stále se jen vykecávaj a slibují! Jelikož mu nedali smlouvu jak mu stále slibovali dlužil přítel na zdravotní pojišťovně pojistné. Stále v práci požaduje smlouvu, ale vždy mu zaměstnavatel řekne ano bude příští týden v pondělí ale smlouva není tak opět řeknou ještě není bude a v další slibovaný termín opět není, pracuje tam od 1.11. 2014 do dnes a stále nemá pracovní smlouvu! Zaměstnavatel se tomu asi vyhýbá nebo nevím! A ani nedělá tu práci na kterou byl "přijat" místo toho dělá pouze pomocné práce. Když to tak musím říct stále s ním jen vytírají podlahu. Jen slibují že smlouva bude ale není, pracovní náplň je taky jiná, a od dohody co tam zatim má mu nechtějí dát kopii aspoň. Už neví co má dělat práci potřebuje jelikož splácí dluhy po svých rodičích. Vše co mu naslibovali není. Je to normální, že může zaměstnavatel si takhle dělat co chce a s lidmi si vytírat co chce? Může se můj přítel nějak bránit? Předem děkuji

Admin16.12 12:45

Dobrý den,

váš přítel i jeho zaměstnanec v současné době poměrně závažně porušují zákon, přičemž oběma stranám hrozí velmi vysoká pokuta. Jde o klasický případ práce na černo - žádná smlouva neexistuje, váš přítel nic nepodepsal. Asi si dokážete představit, jaká bude spolupráce se zaměstnavatelem, který si tohle dovolí - kombinaci lží a porušování zákonů. Chápeme, že váš přítel peníze potřebuje, proto je rozhodnutí o to složitější, ale asi bychom nedoufali, že udělá kariéru zrovna tam, kde teď pracuje. To nejmenší, co může udělat, je intenzivní hledání nového zaměstnání. Poradili bychom vám i podání stížnosti na Inspekci práce, ale tím by se váš přítel přiznal k práci na černo a následující situace by mohla být velmi nepříjemná.

Michaela16.12 13:29

A to porušují zákon i přes to, že dali přítelovi zatím prý než bude vyhotovená smlouva podepsat dohodu o provedení práce? Přítel tu dohodu podepsal ale nemá od ní kopii ani originál, tu má pouze jeho zaměstnavatel.

Admin18.12 12:05

Dobrý den,

to jsme se tedy nepochopili, ve vašem původním příspěvku to vypadalo, že dohodu ani nepodepisoval. Zaměstnanec ale opravdu svou kopii mít musí a měl by ji mít pro případ kontroly i u sebe na pracovišti.

Romana02.01 12:58

Dobrý den,
mám dotaz ohledně práce na DPČ. Smlouva mi skončila 31.12.2014 a nová bude od 2.1.2015. Nevadí, že tam chybí 1.1.2015, což je svátek,nebudu mít problém u VZP, že ten 1 den pravděpodobně nejsem u VZP přihlášená.
Moc děkuji za odpověď

Van15.01 14:16

Dobrý den,

nevadí to, také jsem to tak jednou měla

Jitka09.01 18:31

Dobrý den,
pracuji u jedné firmy,již 21 let.Doslechla jsem se,že mě čeká výpověď s odstupným.Tak jsem se chtěla zeptat pokud půjdu na nemocenskou
(operace karpálních tunelů)z čeho se mi po ukončení nemocenské bude počítat odstupné.Moc děkuji za odpoveď

Admin13.01 10:16

Dobrý den,

odstupné se počítá podle průměrného platu za poslední čtvrtletí. Nemocenská se do průměru nepočítá a neměla by vám průměr kazit.

Michal11.01 14:05

Dobrý den,
mám dotaz ohledne stěhování firmy do jiného města cca 65km vzdáleného. V prosinci nám zaměstnavatel oznámil stěhování, ke kterému by mělo dojít v polovině února a já mu pouze ústně přislíbil, že nastoupím. Nyní jsem si vše rozmyslel a nastoupit nechci. Sám výpověď taky podat nechci. Ve smlouvě mám uvedené jiné město, než kam bych měl nastoupit. Pokud nenastoupím na nové pracoviště, tak co s tím může zaměstanavatel dělat? Co když me bude vyhrozovat §55, na koho se mám obrátit? Ve firmě pracuji 16 let. Mám i nárok na odstupné? Děkuji za odpoveď.

Admin13.01 10:54

Dobrý den,

oznamte zaměstnavateli, že nenastoupíte, aby se na to mohl připravit. Je na něm, aby vám dal výpověď, samozřejmě s odstupným.

Petra11.01 17:22

Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Momentálně jsem na nemocenské (rizikové tehotenství 5.měsic) Včera jsem se dozvědela že všichni v naší firmě,kde jsem zaměstnana na dobu neurčitou,dostali vypověd ke konci měsíce s dvouměs.výp.lhůtou.(firma zřejme zaniká)a pak odstupné. ve firmě pracuji skoro tři roky,chtěla bych se zeptat zda mam nárok na odstupné. A kdy by mě měli oficiálně z vedení vlastně informovat o výpovědi.
Děkuji za odpověd.

Admin13.01 10:56

Dobrý den,

výpověď vám musí být doručena a od 1. dne následujícího měsíce poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Na odstupné samozřejmě budete mít nárok.

Anastázie11.01 18:21

Dobrý den,
mám dotaz ohledně zvyšování měsičního platu.Mám smlouvu na 6 hodin a pracuji u soukromníka.Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na zvyšení měsičního platu?Anebo pro soukromníky to neplatí?
Děkují pěkně za odpověď p.Urbanová Anastázie.

Kateřina12.01 12:56

Dobrý den,
mám na Vá s dovolením dva dotazy.
1.je možno přeřadit částeně invalidního zaměstnance z pozice vrátné na pozici uklizečky bez jejího svolení nebo s tím musí souhlasit a to v případě,že se místo vrátného neruší?
2.lze rozvázat pracovní poměr se zaměstnancem s prac. smlouvou na dobu neurčitou v případě, že opakovaně marodí a přinesl si posudek od lékaře,že tuto práci vykonávat nemůže? Nabídku jiného místa by bylo možné řešit pouze propuštěním jiného (zdravého zaměstance)což je nelogické. Předem Vám moc děkuji za odpovědi.

Jana14.01 20:43

Dobrý den,
může zaměstnavatel svým zaměstnancům strhávat peníze z výplaty za stravenky, které dodá třeba až s dvou-tříměsíčním zpožděním? Jak v takovém případě postupovat, když to nejde "domluvou"? A může to být důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru? Děkuji předem za odpověď.

Admin15.01 09:03

Dobrý den,

důvod by to být mohl, ale doporučujeme se obrátit na pracovněprávní poradnu, která vám poradí přesněji.

Tomáš20.01 21:09

Dobrý den,
Chci nastoupit na PPM a dočetl jsem se že i při PPM můžu pracovat ale na jinou pracovní smlouvu. Nyní mám smlouvu jako dělník. Stejná firma mi nabídla novou smlouvu jako lakýrník. Je možné pracovat na tuhle smlouvu? Dá se to považovat za jiný obor?
Děkuji

Ivo29.01 22:04

Dobrý den, pracuji pod českou fa. na Slovensku doteď vše fungovalo teď nám šéf oznámil, že bude zakládat slovenskou firmu a my do ní musíme přestoupit,protože nemá jak odpočívat naše diety, zdravotní a sociální pojištění a musel by je platit že svého. Chci se zeptat zda jde zůstat u české firmy a ta slovanská si mě bude najímat, bude si můj zaměstnavatel dále moci odpočítávat moje diety zdání? Navíc bych měl slovenské zdrav. pojištění, takže mě doma asi nikdo neošetří a i slovenské sociální pojištění.

Admin30.01 11:47

Dobrý den,

se slovenským zdravotním pojištěním byste problémy neměl, protože už dnes máte vlastně evropské zdravotní pojištění (modrá kartička funguje po celé EU). Domníváme se, že pokud vás zaměstnavatel vyšle do nové firmy na Slovensku a ta vám poskytne náležitý komfort (jídlo, ubytování), tak bude vše v pořádku, ale záměry vašeho zaměstnavatele musíte vyřešit s ním.

katarina30.01 17:19

Dobrý den jsem zaměstnaná v Čechách, ale jezdím pracovat do Německa. Náš šéf nám tvrdí,že podle českých a německých zákonů můžeme odpracovat v Německu jenom 186 dní za rok.spolu s námi jsou tam zaměstnaný i Vietnamci.teď nám šéf nařídil, že jeden týden v měsíci musíme odpracovat v Čechách. Ale Vietnamci se střídat nebudou.tak by mě zaujímalo jak to v skutečnosti je. Děkuji

LenkaO03.02 11:42

Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra v nepřetržitém provozu, 12ti hodinově služby, nepravidelná pracovní doba. Chtěla bych se zeptat, jestli mi zaměstnavatel může nařizovat práci o všech víkendech v celém roce, samozřejmě ne oba dva dny, ale rozprostře mi práci ve všech víkendech, tím pádem nemám ani jeden volný víkend v roce. Moc děkuji za odpověď a zdravím :-)

Jana05.02 02:24

Dobrý den, zaměstnavatel nám již rok"dluží" roční zúčtování daní (za 2013)...pořád se na něco vymlouvá..účetní několikrát vystřídal, takže v tom má asi pěkný nepořádek....Jak v takovém případě postupovat - jít na FÚ? a dá se to takto zpětně ještě uplatnit - požadovat? Mám klasickou pracovní smlouvu a žádné jiné příjmy nepobírám, takže předpokládám, že je to jeho povinnost. Daňové prohlášení jsem mu odevzdala včas včetně potvrzení o zaplaceném pojistném kvůli slevy na dani.
Děkuji předem za odpověď.

Markéta10.02 09:35

Dobrý den, obdržela jsem výplatní pásku za měsíc leden, kde jsem dostala téměr o polovinu větší čistou mzdu. Částka, která mi byla zaslána na bankovní účet je shodná s částkou na výplatní pásce. Jedná se tedy o bezdůvodné obohacení? Může firma po mě vymáhat peníze zpětně, pokud je to jejich chyba? Děkuji za odpověď.

Vlastimil14.02 10:42

Dobrý den ,v prosinci 2014 jsem podepsal výpověď dohodou ze strany zaměstnavatele. Odpracoval jsem celý prosinec 2014 kromě svátků, zbývalo mi 14 dnů dovolené které mi měl zaměstnavatel proplatit. Na výplatním lístku mám ale odpracováno 9 dnů a 14 dnů dovolené , když jsem kontaktoval zaměstnavatele na tuto skutečnost dostal jsem odpověď že se s tím mám smířit. Mohu se nějak bránit? Děkuji Fikáček.

Admin16.02 12:28

Dobrý den,

pokud to nepůjde domluvou, což asi ne, když je váš zaměstnavatel tohohle schopný, tak bychom se pro další rady obrátili na právníka, který by vám snad dokázal poradit, jestli máte šanci své peníze získat (asi půjde o prokázání toho, že jste opravdu nebyl na dovolené, což by nemusel být takový problém).

Nika19.02 11:58

obrý den,v domově důchodců kde pracuji 4roky jako ošetřovatelka, máme tým 8 lidí na našem oddělení, kde 1 z kolegyn nás už přes rok terorizuje a když máme sloužit s ní,je to nadlidský výkon 12 hodi přežít,protože neustále mění sama zavedené pracovní postupy,na pracovisti je potom chaos,napětí a ona to záměrně vyvolává,baví jí o sobě říkat že je jediná nejlepší, po hádkách všechmo zapře i když je to před svědkama..byla již na 3 jiných oddělení,ale nikde se s nikým nesnesla,a tak s ni odmítaly lidé sloužit,byla vzdy přrřazena na další oddělení..mezi tím jsme měli 3 různé ředitele,nikdo to ted už nechce řešít,a kolegyně nás pomlouvá před klienty,i u vedoucích a dokonceže krademe jídlo atd.napsaly jsme petici,že s ní odmítáme už sloužit,ale když nám bylo slíbeno,ze se to vyřeší,naše vedoucí po obrovské snaduž 50 té hádce s touto kolegyní za2dny na to zemřela.zase ro nikdo neřeší, prý radši rozhází celý tým-jsme sehraný a bezva parta..může zaměstnavatel ukončit s touto kolegyní nějakým způsobem pracovní poměr,-pracuje dobře,ale opravdu popuzí klienty proti nám,a sama nikdy chybu nepřizná,pokazdé řekne,že jí nemáme ráfi,protoze je nejlepší,má notýsek,bonznlok,kam si všechno píše,opravdu děs,tak jestli máme radši změnit místo,nebo je šance,ze jí dají pryč.díky moc kolektiv..

Admin20.02 12:14

Dobrý den,

domníváme se, že při dodržení zákonem stanoveného postupu (nejprve musejí následovat písemné výtky) by mohl být pracovní poměr opravdu ukončen.

Kamila21.02 20:07

Dobrý den, v pohostinství je běžnou praxí, že zaměstnavatel dává na výplatní pásku jen minimum a zbytek tzv. "na ruku". Když přijde zaměstnavatel s tím, že z nějakého důvodu sníží zaměstnanci mzdu, má to strhávat z výplaty nebo z černých peněz, jejich výše není nikde písemně stanovena. Pokud se rozhodne strhnout peníze z černých peněz, dá se s tím vůbec něco dělat? Pokud se rozhodne strhnout peníze z peněz na výplatní pásce, musí zbát životní minimum, je to tak? Respektive můj dotaz zní, zda když chce peníze strhnout, z čeho je musí strhnout?

Může zaměstnavatel snížit počet dní dovolené "za trest" o 5 dní. Kdy to může udělat?

Děkuji moc za odpověďi.

Admin23.02 09:14

Dobrý den,

sama asi rozumíte tomu, že zaměstnavatel využívající tyto praktiky moc nebude hledět na to, co by měl a neměl dělat. Buďto můžete tuto situaci tolerovat, nebo musíte podat stížnost na inspekci práce.

Kamila23.02 10:54

Dobrý den, děkuji Vám za odpověď.

Václav21.02 20:36

Dobrý den,
zaměstnavatel uplatňuje pro plnění svého výrobního programu u zaměstnanců hlavní pracovní poměr s úvazkem 40 hodin týdně a pro doplňkové práce dohodu o pracovní činnosti s úvazkem 20 hodin týdně. Případné přesčasy a příplatky za práci ve dnech pracovního klidu proplácí dle ZP a to i za práci konanou na DPČ.
Běžně se stává, že zaměstnanec odpracuje v hlavním pracovním poměru 8 hodin a pak v DPČ další 3 hodiny. Zajímá mě zda pro posuzování přestávek v práci, mezi směnami a týdenního odpočinku se posuzuje hlavní pracovní poměr a DPČ samostatně nebo součtem odpracovaných hodin z obou pracovních poměru.
Děkuji

j.tesař26.02 18:18

jel jsem na kontrolu s tlakem do nemocnice na internu.U nemocnice mě přišlo zle,tak jsem dal auto na místě na chodník,abych nevadil a nenaboural, a matka mne dotáhla na internu,tam mi dali prášek,vyšetřili mne a za 40 minut jsem odjel.Městská policie mně dali lístek aby podal vysvětlení a řekli mi telefonicky at donesu papír ,že jsem byl u doktora. Hned jsem to tam zavezl ale stejně mně chtěli pokutovat ,ale odmítl jsem a tak mám jít na správní řízení.Poraďte prosím jak se mám bránit a jestli tuto situaci-nevolnost za volantem vyhláška nebo něco jiného řeší. Děkuji

Admin27.02 11:14

Dobrý den,

to opravdu netušíme, budete se muset informovat například u právníka s tímto zaměřením, nebo přímo u Policie ČR. Budeme vám držet palce, abyste neplatil pokutu, která je očividně naprosto necitlivá.

bozena27.02 15:49

Dobrý den,
dostala jsem výpověd dohodou,z důvodu organ.změny ke dni 28.2.2015 odstupným e výipětinásobku platu.K vyplacení odstupného mělo dojít v nejbližším výpl.termínu po skončení prac poměru,ale já jsem 27.2.donesla neschopenku,potože jsem se psychicky zhroutila,mám nárok na vyplacení odstupného a v jakém termínu,podle dohody,nebo po ukončení neschopenky,doufám,že nedošlo k porušení dohody a odstupné nedostanu,když jsem si zdravotní situaci nezavinila.Děkuji za odpověd.

Admin27.02 16:15

Dobrý den,

u skončení pracovního poměru dohodou skončí pracovní poměr k dohodnutému termínu, takže se nemusíte ničeho bát - pracovní neschopnost na dohodu a odstupné nemá vůbec žádný vliv.

Jan28.02 08:04

Dobrý den.Pobírám částečný invalidní důchod.(Ve firmě je nás většina)Zaměstnavatel nám tvrdí že se na nás nevztahuje navíšení minimální mzdy. Má pravdu? Děkuji.

Admin02.03 10:46

Dobrý den,

ano, pravdu má.

Šárka02.03 16:15

Dobrý den,
kolegyně v práci je těhotná, tuto skutečnost nahlásila zaměstnavateli (personální + nadřízenému), a jelikož její zdravotní stav je dobrý a její lékařka ji namá důvod poslat na neschopenku, stále pracuje. Je už v počátečním 4.měs.těh., ale zaměstavatel ji na nemocenskou "nutí", z důvodu že ji nemá kam přeřadit na lehčí práci. Pracuje jako pokojská. Kolegyně však na nemocenskou odmítá jít, ale uvědomuje si, že riskuje své těhotenství. Co má dělat? Navíc si uvědomuje, že by byla i finančně na tom hůře, kdyby na neschopenku šla, což nechce. Děkuji za ní za radu.

Admin03.03 09:38

Dobrý den,

domníváme se, že tohle je jen na zaměstnanci a jeho lékaři, aby posoudil zdravotní stav a rizika. Pokud zaměstnavateli záleží na zdravotním stavu zaměstnankyně, což je chvályhodné, může ji zkusit nějak k odchodu do PN motivovat, aby jí nahradil výpadek příjmů, nic jiného nás nenapadá.

Božena06.03 08:52

Dobrý den,ukončila jsem pracovní poměr dohodou k 28.2.,ted jsem na neschopence,ale firma mě nic neplatí ,protože už nejsem jejich zaměstnanec,na sociálce mě řekli,že až od 15.3, mě budou platit.Kdo mě těch 14dní uhradí zdravotní a sociální poplatek,nebo je nějaká ochranná lhůta?A proč mám lístky na peníze posílat na firmu,když mě stejně neplatí,není lepší je zanést pak na sociálku?A když se přihlásím třeba za měsíc na úřad práce bude se mě ta doba nemoci počítat? Děkuji za odpověď.

jiří Tesař08.03 14:40

je to pravda?našel jsem to na internetu a chtěl bych s tím argumentovat.
"Váš zaměstnavatel tedy nepochybil, když Vaši mzdu jednostranně snížil. Zákon porušil tím, že Vám tuto změnu písemně neoznámil a to nejpozději v den, kdy změna nabyla účinnosti.

Doporučuji Vám tedy obrátit se na zaměstnavatele s písemnou žádostí o proplacení neuhrazené části mzdy. Budete-li kontaktovat zaměstnavatele písemně, rozhodně doporučuji poslat doporučený dopis s dodejkou. Je vhodné mít potvrzení o doručení výzvy. Nebudete-li úspěšný, můžete se obrátit na příslušný inspektorát práce, neboť Váš zaměstnavatel se popsaným jednáním patrně dopustil podle § 26 odst. 1 písm. c) správního deliktu na úseku odměňování zaměstnanců. Za takový správní delikt lze podle odst. 2 písm. c) uložit pokutu až do výše 2.000.000,- Kč. Současně máte možnost podat žalobu k příslušnému soudu na zaplacení dlužné části mzdy. Druhou možností, kterou Vám právní řád v této situaci nabízí, je okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance. Podle ustanovení § 56 písm. b) zákoníku práce totiž zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. V takovém případě pak máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku."
děkuji tesař

Martina09.03 13:53

Dobrý den,
ukončila jsem HPP k 31.1.2015. Od 12.1. do 31.1. jsem byla v pracovní neschopnosti. Vznikl mi nárok na dovolenou za měsíc leden 2015 ? Počítá se doba neschopnosti do odpracované doby pro nárok na dovolenou ?
Ze zaměstnání mi odpověděli, že jsem odpracovala 7 dní a tudíž mi nevznikl nárok.

Děkuji předem za odpověď

Marcel11.03 22:09

Dobrý den, pracoval jsem mnoho let na dole pod firmou. Dal jsem výpoved a nastoupil jako novej přímo pod šachtu se smlouvou na 1 rok se zkušební dobou na 3měsíce. Nastup byl 1.10. kdy jsem dostal od šachty při první vyplatě nějakej jejich pruměr na dovolenou kvuli nahrady za svatky . Ale pak se mi stal pracovní uraz 30.12. kdy mi zrovna v tento den naležel ještě pruměr od šachty. Od 1.1. mi naleží pruměr za 10/11/12 odpracovaný měsíc. Je možné, že když se mi stal uraz právě 30.12. ve starém měsíci , že nemam narok na doplatek do nového pruměru, který je podstatně vyšší?

Děkuji pěkně za radu. Marcel

milan horvath15.03 19:20

pracoval jsem v prostejove jako brusic asi pul roku muj spolupracnik zalhal mitrovi ze nedelam a venku mi rekl důvod proc lhal ze tam chce dohodit sve kamarady ze svého bidliste je to uz dlouha doba asi 3 roky da se s tim něco delat

Admin16.03 10:35

Dobrý den,

asi nedá, leda se obrátit na právníka, jestli by na něco nepřišel.

karel20.03 20:51

Dobry den, rad bych vam popsal svoji situaci a zeptal se na par otazek:

pet let jsem zamestnan jako skladnik na dobu neurcitou pred pul rokem jsem musel na operaci patere. v pracovni naplni mam zvedani a manipulace s predmety vazici vice nez 30kg coz nezvladnu. budu zadat o invalidni duchod, ten je pro me bohuzel jako pro mladeho velice nizky (3170 kc) a chtel bych pracovat i nadale.
proto mam nasledujici dotazy:

muzu dostat vypoved kdyz svoji praci nebudu zvladat?

musi me zamestnavatel nabidnout prerazeni na jinou pozici aniz by mi snizil plat?

musim novou pozici prijmout?

mam narok na odstupne ?

budou se mi hodit lekarske zpravy typu nesmi zvedat predmety nad 5kg, neujde vice jak 200 m, nemuze sedet dele jak hodinu?

mam ukoncit praci dohodou nebo mam cekat na vypoved?

pokud mi bude priznan inv.duchod meni se na predeslich otazkach a odpovedi neco?

muj doktor predpoklada ze inv. duchod dostanu. ale ja bych spolecne s nim chtel nadale pracovat, jen byt prerazen na jinou pozici kterou bych zvladal aniz by mi byl snizen plat. co mi poradite? a jak se mam zachovat pokud to nepujde??

moc dekuji za odpovedi

Marie22.03 20:27

Dobrý den,

v lednu tohoto roku jsem se vracela z rodičovské dovolené. Moje pracovní pozice za tu dobu nebyla zrušena, ale ubylo velké množství práce, kterou jsem dříve dělala. Smlouvu mi nechali stejnou jako před RD, ale dělala jsem práci navíc za jiná oddělení (např. doplňování databází z veřejně dostupných zdrojů, administrativní výpomoc), jak jsme se domluvili při mém návratu. Jednou z hlavních podmínek ale bylo, že nebudu obvolávat rozsáhlé a zastaralé databáze, které je potřeba aktualizovat. Toto mi bylo slíbeno a proto jsem do práce nastoupila.

Po dvou měsících mi ale řekli, že pro mě jinou práci nemají a že musím obvolávat a aktualizovat databáze (dříve tuto práci vždy dávali dělat lidem, kterých se chtěli zbavit). Mám šanci se v této situaci nějak bránit, když část mé pozice zůstala stejná, ale nedílnou součástí mé práce má být výše uvedené obvolávání databází? Pokud by mi zaměstnavatel chtěl změnit smlouvu nebo sepsat novou (snížení platu, zkrácení úvazku, nebo doplnění výše uvedeného obvolávání databází), mohu toto odmítnout podepsat s tím, že mi nenabídli adekvátní práci? Jak je to s odstupným, kdybych odmítla podepsat změnu smlouvy nebo smlouvu novou?

Nechci sama od sebe dávat výpověď, protože po mateřské dovolené nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti a vím jak je v dnešní době těžké si najít práci. Vím, že jsem položila hodně otázek, ale chtěla bych jen zjistit, jaká jsou má práva, když na mě zaměstnavatel bude zkoušet všechno možné, abych dala výpověď sama od sebe a on mi tak nemusel platit žádné odstupné.

Děkuji za reakce.

Admin23.03 11:47

Dobrý den,

váš zaměstnavatel vám musí zadávat práci podle pracovní smlouvy. Pokud tak činí, je vše v pořádku, pokud nikoliv, nemůže vás k tomu nutit.
Pokud jste začala znovu hned pracovat po rodičovské dovolené, tak na podporu mít nárok budete, ovšem i tak je pravda, že nezaměstnanost v dnešní době rizikem je.

Martina23.03 07:20

Dobrý den,
pracuji ve firmě, kde je v současní době pracovní doba od 6.00 hod. do 14.00 hod. Zaměstnavatel chce změnit pracovní dobu od 8.00 - 16.00. Může to udělat? Co se stane, pokud s tímto nebudeme souhlasit?
Děkuji za odpověď. Martina

Admin23.03 11:48

Dobrý den,

domníváme se, že pokud není ve smlouvě výslovně uvedeno, že pracovní doba je od 6 do 14, tak s tím nejde dělat nic.

Václav24.03 10:40

Dobrý den
Jsem v práci ve výpovědní lhůtě (dohodou) do 21.3.15.Dovolenou jsem si již vybral minulý týden ale dnes sem se dostal do složité situace (úmrtí v rodině)a potřeboval bych navštívit příbuzné a zařídit pohřeb jelikož dělám 3 směny a zrovna vyšla odpolední tak bych potřeboval volno.Je nějaká možnost že mi ho zaměstnavatel dá ?
Děkuji za odpověď

Admin24.03 11:51

Dobrý den,

ano, zaměstnavatel by vám měl umožnit čerpat neplacené volno.

Martin24.03 13:01

Dobrý den.Potřeboval bych poradit.Pracuji ve firmě už 10 let.Smlouvu mam na neurčito.Před 3 lety jsem onemocněl na srdce a byl mi implantován kardiostimulátor. Ted ale začala firma obnovovat strojový park za moderné stroje ke kterým se já ale nemužu přiblížit.Elektrické výboje a silné magnety na strojích. Neřekl mi zatím nikdo nic ale vím že se jim to moc nezamlouvá.A ted moje otázky : Můžou mně přeřadit na jinou pracovní pozici a zmenšit mi plat? (proto že stejně placenou pozici u nás nemáme)
Popřípadě mužou mi dát výpověd? A hlavně za jakých podmínek bych chtěl vědet. Jestly mám nárok na odstupné .Předem dekuju

Radek24.03 13:26

Dobrý den,
mám pracovní smlouvu sjednanou na 8 hodinový směnný provoz.Zaměstnavatel mi ze dne na den sdělil, že budu pracovat v nepřetržitém 12 hodinovém provozu. Mohu podat výpověď s nárokem na odstupné ?
Děkuji za odpověď

Admin25.03 11:37

Dobrý den,

takhle to úplně nefunguje. Pokud podle pracovní smlouvy máte pracovat 8 hodin, tak zaměstnavatel nemůže takhle jednostranně postupovat. Na druhou stranu, pokud je to v souladu s pracovní smlouvou, tak vy samozřejmě nemůžete dát výpověď s nárokem na odstupné, odstupné a výpověď z vaší strany se vylučuje.

Eva Balíková24.03 22:07

Dobrý den,pracuji 40hod týdně.PO,UT,ST,Pa-od 7.00-15.30hod,CT-7.00-12.00hod a SO-12.30-16.00hod.Když jsem nastupovala do práce,tak jsem s tím souhlasila.Chci se zeptat,zda je to tak v pořádku nebo mám taky nějaký nárok na odpočinek,aniž bych si vybírala dovolenou.Moc děkuji za odpověď..

Admin25.03 11:40

Dobrý den,

minimální délka odpočinku v týdnu je 35 hodin, mezi sobotou 16h a pondělí 7h ráno je 39 hodin, podle nás je to v pořádku.

Lenka26.03 10:07

Dobrý den.

Chci se zeptat, na kolik dnů dovolené mám nárok při 0,5 úvazku ve směnném provozu, kdy pracovní doba v týdnu je nepravidelná. Děkuji za odpověď.

kuba06.04 21:21

Dobrý den.
Zaměstnavatel mi chce dát po 6 letech výpověď za hrubé porušení §55, nebo mám dát výpověď dohodou. Pokud dám ale dohodou nedostanu na úřadu práce plnou podporu.
Je možné změnit po dohodě dodatkem pracovní smlouvu na dobu určitou k určitému datu a poté jít na úřad práce a dostat plnou podporu.

Roman Rajnoha08.04 15:52

Dobrý den.

Manželka pracuje jako prodavačka. Chceme na víkend (pátek odpoledne - neděle) strávit mimo trvalé bydliště. V té době má manželka standardně volno.
Manželka toto pro jistotu ohlásila zaměstnavateli s 1,5 měsíčním předstihem. Zaměstnavatel ji oznámil, že neví zda v zamýšleném termínu nebude prováděna v prodejně inventura a řekl jí, že v tu dobu (neví se ale kdy) bude muset být přítomna. Tím blokuje cca 1 měsíc (4x vikend).

Jaké možnosti a práva má zaměstnanec naložit se svým mimopracovním časem ?

Kamila Havránková09.04 15:37

Dobrý den,
jsem na MD s dvouletým synem. Zamětnavatel mi pouze prostřednictví zprávy SMS oznámil, že ukočil činnost a tím pádem mne nemůže dále zaměstnávat. Písemné ukončení prac. poměru odmítá zaměstnavatel zaslat. Jak dále postupovat? Po ukončení MD, se zaeviduji na ÚP a jistě budou chtít doložit rozvázání pracovního poměru. Děkuji za odpověď.

V.V.16.04 15:59

Dobrý den, můj dotaz je trošku složitější a obecnější. 1.Dne 1.10.2013 jsem nastoupila do nové práce a v 19.3.2014 jsem onemocněla a byla na neschopence do 23.4.2014. Důvod proč jsem odešla ze zaměstnání, byl že zaměstnavatel mi od října do března nedal smlouvu a za březen ani výplatu. Nicméně neměla jsem smlouvu, ale ani jsme neukončili písemně pracovní poměr. 2.24.4. jsem do 26.5.2014 nastoupila do nové práce, na smlouvu. Ale nebylo to ,,ono". K 22.5. jsem onemocněla a šla na neschopenku, ale protože jsem do práce č. 2 již nechodila a byli jsme domluvení na přesném datumu ukončení pracovního poměru, napsala jsem do neschopenky zaměstnavatele č. 1. Zasílala jsem mu neschopenky až do srpna, kdy jsem se pak dozvěděla od ČSSZ, že nedostanu ani korunu za neschopenku, protože zaměstnavatel se k 21.5.2014 odhlásil jako plátce zdravotního pojištění. Odhlásil se pozpátku (29.7.2014)a v době mé pracovní neschopnosti, která trvala do 30.9.2014. ZAJÍMÁ MĚ, JESTLI JSEM BYLA U ZAMĚSTNAVATELE Č. 1 ZAMĚSTNÁNÁ I PŘES- NEUZAVŘENÍ PRACOVNÍ SMLOUVY
- ZAMĚSTNÁNÍ U JINÉ FIRMY.
Možná pochopíte můj myšlenkový pochod. Jak jsem říkala, je to složité. Jsem osoba OZZ, ikdyž jsem to u zaměstnavatelů nikdy nijak nedokladovala, věděli to.

Děkuji V.V.

Věra20.04 18:25

Dobrý den,prosím o radu na co mám jako zaměstnanec právo?Jedná se o to,že mi můj zaměstnavatel už po druhé během roku sráží z výplatní pásky 270 kč-pojištění odpovědnosti za škody,ale háček je v tom,že jsem nikdy nic nepodepsala a ani nevím,jestli nějaké pojištění existuje,půl roku se snažím o to,aby mi nadřízený smlouvu ukázal,ale pokaždé je mi sděleno co se o to zajímám,že mi musí stačit to že to mám strhlé na pásce a že je to interní záležitost,jako zaměstnanec se cítím úplně bezmocně..Děkuji za odpověď

Láďa20.04 21:16

Dobrý den,
měl jsem převzít oddělení po vedoucím, který odcházel do důchodu a stát se tak novým vedoucím oddělení. Zaměstnavatel tak po mě požadoval absolvování několika školení ke zvýšení kvalifikace dle požadavku v popisu pracovní pozice. Zvýšení této kvalifikace ale podmínil tím, že jsem musel podepsat smlouvu, že když školení absolvuji, tak společnost nesmím opustit 5 let nebo musím zaměstnavateli školení zaplatit. Smí takto zaměstnavatel podmínit rozšiřování kvalifikace zaměstnanců? Jenom pro doplnění, na pozici nového vedoucího nakonec přijal někoho jiného, ale má školení již probíhají a nevím jaké mám možnosti. Přijde mi to minimálně neetické. Děkuji Láďa

Irena20.04 21:23

Dobrý den,
pracuji na zkrácený pracovní úvazek, 4 hodiny denně. Zaměstnavatel mi dává pouze 10 dní dovolené na celý rok. Když pracuji na půl úvazku mám nárok jen na půl dovolené, nebo tím zaměstnavatel porušuje Zákoník práce?

Hugo04.05 18:26

Dobrý den.
pracuji jako bezpečnostní pracovník u státního podniku a potřebuji vědět jestli mi náleží mzda nebo plat.
V současné době mám mzdový tarif 3 ,ale hodinová mzda uvedená na smlouvě 58,70 Kč neodpovídá minimální mzdě v tomto tarifu.

amberline07.05 09:19

dobrry den.dal sem v zamestnani vypoved ale rekli mi ze jedine s 2mesicni vypovedni lhutou. jenze ja potreboval skoncit hned kvuli nastupu do noveho zamestnani tak sem hned nastoupil do nove prace ..po 4dnech sem se dozvedel ze mi pisou absence.co stim prosim vas? dekuji.

Admin07.05 09:42

Dobrý den,

však to je taky nevyhnutelné, když v práci nejste. :-) Pravděpodobně dostanete dříve nebo později vyhazov, což znamená problémy při případné registraci na Úřadu práce. Zaměstnavatel může nadále teoreticky požadovat náhradu škody, kterou jste mu nedodržením pracovní smlouvy způsobila.

Vendula11.05 15:20

Dobrý den , ráda bych se informala , jak je to , když v daném měsíci neodpracuji určitý fond pracovní doby např. v březnu mám odpracovat 176hod a mám odpracováno pouze 120hod , může mi to zaměstnavatel ztrhnout z dovolené , nebo mám nějaký nárok na to ,aby mi zbývající hodiny doplatil ?? Čerpání dovolené mi nařizuje zaměstnavatel , ale je teprve květen a já mám posledních 5 dnů dovolené . Druhý dotaz zní zda , když mě zaměstnavatel pošle dělat práci jako náhradu ,abych splnila pracovní fond jako sečení trávy a já odmítnu , tudíž mi budou chybět hodiny , mám přesto nárok na náhradu minimálního platu za fond ? Předem děkuji za odpověď. Vendula

Admin12.05 09:12

Dobrý den,

povinností zaměstnavatele je přidělovat vám práci podle pracovní smlouvy, takže se podívejte tam, jakou práci vám přidělit může a jakou ne. Pokud vám práci není schopen zajistit, může vás nechat doma, ale takové volno by bylo placené.

Majda13.05 08:29

Dobrý den, pracuji ve firmě a na mé místo se má vrátit paní z mateřské dovolené. Podotýkám, že mám smlouvu na dobu neurčitou, ne zástup za mateřskou. Jak se mohu bránit, abych nepřišla o místo?

zuzana19.05 18:16

Dobrý den, pracuji ve firmě jako uklízečka a mimo jiné mám uklízet i prostory v suterénu /knihovna, archiv/, kde jsou zdi plné plísně. Plísně je opravdu hodně, až do poloviny zdí, kolem oken už zelená, která padá na koberce a parapety. Už když tam vejdu, tak se rozkýchám. Jinak jsem na pracovišti spokojená. Mohu odmítnout úklid v těchto místnostech? Děkuji za odpověď.

Admin20.05 12:04

Dobrý den,

nejsme si jistí, jestli můžete odmítnout, ale zaměstnavatel by vám měl rozhodně zajistit podmínky, které neohrožují vaše zdraví, což si v tomto případě nedokážeme moc představit - leda že by nejprve objednal specializovanou firmu, která by plíseň odstranila, nebo nainstaloval nějakou čističku vzduchu. Zkuste se o tom s ním poradit.

Machaček Lubomír22.05 21:26

Dobrý den.Prosím o radu,jak postupovat v této situaci.Od prosince 2014 jsem v PN s polyneuropatii chodidel.Obvodní lékařkou jsem byl uschopněn,avšak podniková lékařka mi na základě měření citlivosti nervů a nutnosti uživání silných léků dala omezení,které mi zcela nedovoluje zaměstnání na JE elektrárně.Zaměstnavatel mi doporučil dále pokračovat v PN do doby než si rozmysli co se mnou.Nechtěl bych z důvodu neznalosti podepsat jími pak nabídnuté řešení.Jsem 2.roky před plným starobním důchodem.Děkuji za radu.Machaček,Třebíč

Jiří23.05 20:45

Dobrý den,
zaměstnavatel po mě chce podepsat závazek, kterým se uváži ke splnění plánu aktivit a vydělané marže. Obě hodnoty jsou ale nereálné a já odmítám podepsat takový závazek.
Je možné, že když nepodepíši, zaměstnavatel tyto očekávané hodnoty zanese do vnitřní směrnice firmy a následně mě za jejich nedodržení i přes můj souhlas může propustit bez nároku na odstupném?

Velice děkuji za odpověď.

Zdeňka23.05 21:21

Dobrý večer,
koncem dubna jsem v práci dala výpověd, běží mi do konce června výpovědní doba. V dodatku smlouvy mám že na jaře pracujeme přesčas který si vybereme v zimních měsících kdy nebude tolik práce. Ale já jsem teď ve výpovědi a podle mě si tedy na zimu žádné hodiny nadělávat nemusím. Může mě šéf donutit dělat přesčas?
Děkuji

Admin25.05 11:05

Dobrý den,

přesčas by měl být nařízen pouze z důležitých provozních důvodů. Pokud je to splněno, tak vám ho nařídit v zákonem stanovené výši může. Takový přesčas vám pak musí proplatit, když si ho nevyčerpáte placeným volnem.

Jitka16.06 10:46

Dobrý den,
jsem zaměst.ZŠ,jelikož škol.prázdniny trvají o mnoho dní více než je řádná dovolená,nařizuje nám vedení školy neustále neplacené volno/i v době nařízeného řed.volna/.Prosím o informaci zda na toto mají právo a zda alespoň není určen max.počet dní v roce.Děkuji za vaši odpověď.

kateřina17.06 13:16

dobrý den,

ráda bych Vás požádala o zodpovězení 2 otázek týkající se rodičovské dovolené.

V krátkosti bych objasnila mou situaci..., při nástupu do zaměstnání před 6 roky jsem byla upozorněna, že pokud v budoucnu otěhotním, nebude mi zaměstnavatel držet pracovní místo a rozloučili bychom se nějakým odstupným... (Vím, že je to protiprávní, ale souhlasila jsem s tím... Pracuji ve velmi malé firmě, kde "úbytek" každého zaměstnance je velmi znát. Dohoda byla ústní...

Když jsem otěhotněla, domluvili jsme se, že pokud se po skončení "mateřské dovolené" vrátím, tak těch 28 týdnů měsíců beze mě nějak zvládnou... (současní zaměstnanci si přerozdělí mou práci)

otázka č.1) po skončení mateřské dovolené nastupuji zpět do zaměstnání, v kterém jsem pracovala ještě před otěhotněním. Tzn., že po dobu "rodičovské dovolené" budu pracovat pro stejného zaměstnavatele na stejné pozici a zároveň budu pobírat "rodičovský příspěvek". O dítě bude postaráno.

Zajímalo by mě, zda by mi mohl zaměstnavatel dát výpověď z nějakého důvodu po dobu rodičovské... (beru si ji na 2 roky)

otázka č.2) dále by mě zajímala možnost, která by mohla nastat... Jak jsem psala výše, nastupuji po skončení mateřské na rodičovskou dovolenou, ale budu při ní pracovat pro stejného zaměstnavatele na stejné pozici a pobírat "rodičovský příspěvek"... Pokud bych nezvládla péči o dítě a zároveň práci, vrátila bych se na rodičovskou dovolenou - tím mám na mysli, že bych přestala pracovat pro zaměstnavatele...Jak by to bylo v tomto případě? Dle mého názoru toto mohu udělat, i když to pro zaměstnavatele nebude fér...(písemně, že se se vrátím po skončení mateřské zpět do práce sepsáno nic nemáme)
Byl by mi po té zaměstnavatel po skončení rodičovské (2 roky) povinen vyplatit nějaké odstupné, nebo bych již neměla na něj neměla nárok, když bych odešla dobrovolně ? Avšak on by mi i tak měl mou pozici po dobu 2 let podržet? ...což odmítá...

děkuji Vám, přeji hezký den

Admin19.06 12:15

Dobrý den,

1) po dobu rodičovské dovolené by vám zaměstnavatel mohl dát výpověď jen v případě, že by firma zanikla
2) tady je to složitější, protože na rodičovské dovolené nemůžete pracovat na stejné pozici pro stejného zaměstnavatele, jako před mateřskou, to prostě nelze - musela byste uzavřít novou smlouvu (ta by běžela souběžně s tou původní), na jinou pozici a takovou smlouvu už by šlo ukončit normálně, ale to by neznamenalo, že ta původní smlouva zanikne - na tu prostě výpověď můžete dostat až po skončení rodičovské dovolené. To taky znamená, že ukončení původní smlouvy ze strany zaměstnavatele po skončení rodičovské dovolené samozřejmě znamená jak výpovědní lhůtu, tak odstupné.

Hana19.06 05:56

Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou chci ale přejít do jiného zaměstnání jenže už mi skončila zkušební doba a já ted nevím zda mám nebo nemám 2měsíční výpovědní lhůtu. Ve smlouvě ji jasně napsanou nemám, mám tam jen zkušební dobu 3 měsíce a dobu trvání prac. poměru. Až v další části smlouvy jsem o výpovědní lhůtě odkázaná na zakoník práce. Děkuji

Admin19.06 12:21

Dobrý den,

v takovém případě platí dvouměsíční výpovědní lhůta.

Michaela25.06 20:49

Dobrý den,
jsem v šestém týdnu těhotenství (zaměstnavatel o tom ještě neví), pracuji jako zástupce vedoucí na prodejně, pod sebou na směně mám 3-4 zaměstnance. Tedˇmě chtějí přeradit na prodejnu kde bych měla na směně až 10 zaměstnanců. Chci se zeptat. Když oznámím těhotenství, jestli mě zaměstnavatel může přeřadit pokud s tím nesouhlasím. Byl by to pro mě velký nápor...Děkuji za odpověd

Michal28.06 18:53

nedostavam procovni odev mam nato narok dekuji

Alena30.06 07:36

Dobrý den.Prosím o radu.Pracuji jako odborná pracovnice výdejny zdravotnických potřeb /mám střední zdrav. školu/.Od 3.5.2015 mám přiznán řádný starobní důchod,který si nechám vyplácet.Jsem zdravá,výhrady k mé práci nejsou.Včera mi zaměstnavatel oznámil,že mi chce zkrátit úvazek na polovinu,ale mzda by se nově ponížila o více než polovinu.Dali mi možnost pracovat na dohodu /nízká mzda,není nárok na dovolenou,mohu odpracovat 300 hod ročně a navíc mi mohou kdykoliv dát výpvěď/Pokud nepřistoupím na dohodu,dají mi k 1.7.2015 výpověď.Důvod-dle nového zákona je požadován titul farmaceutická laborantka.Tento titul v prodejně kromě zaměstnavatelů nikdo nemá.Jedna začne od září dálkově studovat,ale to nic nemění na faktu,že po dobu studia tří let jsme na tom stejně.Prosím naléhavě,dejte mi vědět,jak mám postupovat.Dostala jsem čas na rozmyšlení včera a dnes se mám rozhodnout,aby mne od 1.7,již nezaměstnávali za stávajících podmínek.Bylo mi oznámeno,že k 1.8.2015 již přijali farmaceutickou laborantku a nechtějí nás obě platit.V případě dohody si mohu klást podmínky např. jen ranní nebo musím dále dělat ranní,odpol. a soboty.Jsem bezradná.

Admin02.07 09:59

Dobrý den,

bohužel netušíme, jestli by nedostatečná kvalifikace mohla být důvodem pro ukončení pracovního poměru. Pokud ale ano, pravděpodobně s tím nic nenaděláte - pokud byste tedy nezačala studovat jako kolegyně. Záleží tedy asi hlavně na vás, jestli přistoupíte na zkrácený úvazek, nebo jestli odejdete ze zaměstnání úplně.
Pamatujte však, že starobní důvod z tohoto pohledu nic neznamená - zaměstnavatel by vám při výpovědi stále musel vyplatit odstupné, takže si dejte pozor na to, aby se vás dohodou o ukončení pracovního poměru nepokusil přesvědčit, že pro vás je lepší práce na dohodu, načež by se vás zbavil bez odstupného. Hodně štěstí

Alena09.07 07:40

Dobrý den,dala jsem na vaší radu a nepřistoupila na dohodu a čekám,co mi zaměstnavatel navrhne.Jsem od 3.5. tohoto roku v důchodovém věku a nechala jsem si vyplácet důchod.Jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou,ale zaměstnavatel chce,abych odešla /sama dala výpověď,přešla na dohodu o provedení práce nebo mi dá výpověď,ale nechce mi dát odstupné/Jsem zdravá,nikdy jsem nemarodila,mám dlouholetou praxi v oboru,jsem nekonfliktní a spolehlivá.Zaměstnavatel tvrdí,že je se mnou spokojený,ale chce mne donutit,abych dělala za podstatně méně peněz než dosud.Stále mi předhazuje,že jsem už důchodkyně a už tedy mám nějaký příjem.Hledá způsoby,jak mne krátit,ev.mne propustit bez odstupného.Vím,že výpověd běží už samotným převzetím i bez podpisu a vím,že ve výpovědi,kterou očekávám si musím dát pozor,aby byl uvedený důvod,jinak nemám nárok na odstupné.Na co si mám dát pozor,aby mne zaměstnavatel nepřelstil,nejsem zběhlá v paragrafech.Prosím,poraďte mi.Strašně moc vám děkuji.

Admin09.07 16:40

Dobrý den,

pakliže půjde o standardní výpověď, odstupné vyplaceno být musí. Pakliže by šlo o ukončení pracovního poměru dohodou, musí být v dohodě uvedeno, že jde o organizační důvody na straně zaměstnavatele - opět, na tuto dohodu přistoupit nemusíte, ale když bude férová, může to pro vás být příjemnější než se dostat se zaměstnavatelem do sporu.

Pavla09.07 10:35

Dobrý den, prosím o radu ohledně bývalého zaměstnání. K 31.12.2014 jsem ukončila pracovní poměr dohodou, ale bývalý zaměstnavatel mi nevyplatil výplatu za listopad a prosinec 2014. Ani výplatní pásku jsem od něj neobdržela. Také nemám evidenční list důchodového pojištění a potvrzení o zdanitelných příjmech. Chtěla jsem se zeptat kde si mohu ověřit, zda za mě podal daňové přiznání(žádné vyrovnání jsem neobdržela) a kde si mohu vyžádat evidenční důchodový list, když s bývalým zaměstnavatelem se nedá spojit. Telefon nebere a poštu nepřebírá. Po poradě na ÚP jsem podala podmět ke kontrole která byla zahájena v květnu 2015, ale zatím nemám žádné informace o jejím průběhu. Poraďte mi prosím jak mám postupovat. Děkuji

Alena14.07 06:59

Dobrý den,opět se na vás obracím,Postupovala jsem dle vašich rad a přislíbila,že k 1.8.2015 podepíši dohodu a přejdu z dosavadního prac.poměru na dobu určitou na dohodu o provedení práce.Zaměstnavatel mne ujišŤuje,že mne chce dál zaměstnávat,ale protože již druhý měsíc pobírám i důchod,chce,abych pracovala na dohodu.Chce,abych podepsala ukončení stávajícího prac poměru dohodou k 1,8,2015,ale nechce uvádět důvod ani mi dát výpovědní lhůtu,proto dohoda.Chce,abych současně podepsala dohodu o provedení práce na čtyři hodiny a dohodnutá mzda.Nechce slyšet o odstupném, tudíž to nechce nikam písemně zaznamenat.Účetní již nahlásil,že od 1.8.2015 přecházím na dohodu.Není to z jejich strany zase nějaká klička?Mám stále nárok na odstupné,i když podepíši jejich výpověď /mohou uvést jako důvod přechod na smlouvu DPP?/a pak mi hned dají k podpisu smlouvu DPP?/Nezaniká tím nárok na odstupné?Pokud ve výpovědi dohodou bude uveden důvod dohoda a nebude tudíž dvouměsíční výpovědní lhůta a dohoda o Provedení práce bude navazovat.Pokud mi smlouvu k ukončení pracovního poměru dohodou předloží a já nebudu souhlasit s tím,že tam není uvedeno vyplacení odstupného a nepodepíši to,bere se,že je smlouva předaná a tudíž běží?Jsem zoufalá a věřím,že už k 1.8.2015 bude vše vyřešeno.Zatím jsem se řídila vašimi radami a alespoň jsem získala další měsíc ve stávajícím poměru.Moc vám děkuji za rady pro mne tak důležité.Jsem dost zoufalá.Pod tlakem se dělá špatně,ale nechci dát sama výpověď.

Admin14.07 09:04

Dobrý den,

rádi bychom se mýlili, ale pokud podepíšete dohodu bez uvedení důvodu a tím se vlastně vzdáte odstupného, nebudete mít nejspíše šanci, že vám ho zaměstnavatel vyplatí po skončení DPP. Navíc ukončit DPP je snadné (buď skončí sjednaným datem, dokončením sjednané práce, nebo se v ní uvede výpovědní lhůta, nebo možnost ukončit DPP kdykoliv) a pokud v DPP nebude výslovně uvedeno, že po skončení DPP musí zaměstnavatel vyplatit odstupné, tak z DPP žádná taková povinnost nevyplývá.

Máte tu dvě roviny - ano, zaměstnavatel se téměř jistě chce dohodou vyhnout tomu, aby vám už nikdy nemusel dát odstupné, ale pokud vám chce opravdu dlouhodobě poskytnout práci na DPP, nemusí to být vyloženě prohra - kratší úvazek vás stále udrží v poměrně blahodárném režimu (ať člověk doma nezblbne :-) ) a poskytne vám i nějaké ty finance. Vyloučit však nelze ani to, že jde pouze o způsob, jakým se vás zbavit bez odstupného - to už záleží na vaší intuici a vztazích na pracovišti. Pokud byste měla třeba několik let pracovat na DPP, je to nejspíše lepší než trvat na výpovědi a rozházet si vztah se zaměstnavatelem, byť byste přišla o to odstupné, ale bylo by fér, kdyby vám zaměstnavatel nějakým rozumným způsobem zaručil, že se vás nezbaví (navrhnout by šlo třeba zavedení podmínky do DPP, že pokud by zaměstnavatel ukončil DPP nebo vám nedával práci alespoň po dobu jednoho roku, měla byste nárok na tři vaše stávající platy jako odstupné - a trvejte na podpisu DPP před podpisem dohody o ukončení pracovního poměru).

Alex16.07 10:27

Dobrý den,chtěl bych se optat zda zaměstnavatel je oprávněn zaměstnanci nařídit po dobu 6 dní po sobě jdoucích každý den 1 hodinu přesčas ( tedy 9,5 hodiny), s tím že po 6 dnech má den volna a po-té znova.
A druhý dotaz se týká: Pokud jsem ve dvouměsíční výpovědní lhůtě-podaně zaměstnancem, musím docházet na nařízené přesčasy?
Děkuji za odpověď

Nattalie16.07 18:11

dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda když dám výpověď já,zda se na mne vztahuje ochranná lhůta,po mé výpovědi zaměstnavateli, nebo zda ochranná lhůta platí pouze v případě, když výpověď dá zaměstnavatel,děkuji

MartinaS21.07 21:11

Dobry den,chci poprosit o radu.Pracuji u firmy jako zastupce vedouci na jedne pobocce.Drive jsem pod firmou pracovala na pozici prodavacky, bylo mi nabidnuto povyseni do pozice zatupce vedouci s tim, ze pujdu do jineho mesta na jinou pobocku, kde budu mit lepsi financni ohodnoceni a lepsi pracovni dobu (z techto duvodu, jsem prijala povyseni).Nyni se pobocka na ktere, jsem jako zastupce vedouci rusi z duvodu neprodlouzeni najmu teto pobocky.Firma me nyni chce preradit na jinou pobocku, kde je pro me horsi pracovni doba a na pozici prodavacky (nizsi pozici).Chtela bych vedet zda mam narok na odstupne? A zda ma zamestnavatel pravo me dat na nizsi pozici?Pokud bych nizsi pozici odmitla, protoze je to pro me nevyhodne, mam i presto narok na odstupne? (U firmy mam smlouvu na dobu neurcitou,a nejnovejsi smlouva je s dodatkem na pozici zastupce vedouci).
Predem dekuji za odpoved.

Jana02.08 21:27

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to v případě, že má žena smlouvu na neurčito a odejde na rodičovskou? zaměstnavatel má povinnost jí držet místo, dokud se z rodičovské nevrátí. co se stane v případě, že firma během těch tří let zkrachuje? má potom žena na rodičovské právo na nějaké odstupné, popřípadě, jak se taková situace řeší? děkuji za odpověď.

Admin04.08 10:43

Dobrý den,

záleží samozřejmě na tom, jestli se vůbec podaří krachující firmě vyplatit zaměstnancům platy a odstupné, ale jinak ano, takový nárok samozřejmě žena má právo na odstupné, půjde o výpověď z organizačních důvodů.

Květa03.08 15:57

Dobrý den chci poprosit o radu. Manžel pracuje jako údržbář a byl od majitele poslán jet s firemním autem, ale bohužel měl malou nehodu najel na překážku na silnici praskla vana. Tato oprava stála 5000.Majitelka chce tuto částku po manželovi. Má právo tuto částku vymáhat?

Hana04.08 13:57

Dobrý den,podala jsem výpověď ze zaměstnání z důvodů stěhování do jiného města(300 km),mám nárok na placené či neplacené volno na stěhování?děkuji

CAROL07.08 07:31

Dobrý den, do listopadu 2015 pobírám rodičovský příspěvek. Vím, že do dosavadního zaměstnání už mě nevezmou, protože pro mě není místo. Chci tedy nastoupit do jiné práce, ale už v září nebo říjnu. Nechci ale přijít o odstupné v dosavadním zaměstnání, na které mám nárok. Chtěla jsem se zeptat, zda můžu dostat výpověď např. dohodou s odstupným v době, kdy mi ještě trvá ten rodičovský příspěvek nebo jak mám dál postupovat...Děkuji

Admin07.08 15:03

Dobrý den,

na dohodu přistoupit můžete, ale pamatujte na to, že co v ní není, tak neplatí - vše si tam musíte speciálně dojednat, včetně výše odstupného.

Klára19.08 13:36

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kouření na pracovišti. Zaměstnavatel určil místo, kde mohou zaměstnanci o své pauze nebo neplacené kuřácké pauze kouřit. Místem je venkovní pergola kde je také umístěna lavička. Může zaměstnavatel zakázat sezení při kouření? Mají tito zaměstnanci možnost se proti tomuto zákazu a následné pokutě za "sezení" bránit? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Marcela19.08 17:33

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda má zaměstnavatel právo vyžádat si zdravotní harmonogram (rehabilitace atd.) svého práceneschopného zaměstnance. Jsem 3 měsíce na PN kvůli operaci ramene a zaměstnavatel si již 2x vyžádal na mé ošetřující lékařce harmonogram rehabilitací a poslal na mě kontrolu z OSSZ. Já jsem samozřejmě doma a vše mám v pořádku, jen by mě zajímalo, zda na to má právo. Děkuji za odpověď Marcela P.

Martina20.08 09:25

Dobrý den, 1.7. tohoto roku jsem nastoupila do práce, zaměstnavatel mi dal pracovní smlouvu až po třech týdnech,která byla od 7.7.a to na 8 hodin denně 40 hodin týdně .Jeho nařízení bylo pracovat každý den od 7 hodin do 17 .když jsem dostala výplatu tento měsíc tak mi zaplatil jenom základní mzdu přesčasy mi neproplatil ani tři dny co jsem nastoupila do práce jak mám dál postupovat pro mě je to dost peněz děkuji

Admin21.08 19:08

Dobrý den,

musíte jednat se zaměstnavatelem a vysvětlit mu, že pracovní vztah má nějaká pravidla - vy pracujete a on vám k tomu poskytuje podmínky a platí vás za to. Pokud vás za to neplatí dle smlouvy a zákona, tak takový vztah nemůže dlouhodobě fungovat. Pokud by vám nebyl ochotný přesčasy proplácet i nadále, můžete samozřejmě takový pracovní poměr ukončit v momentě, kdy vám zaměstnavatel dluží nějaké peníze alespoň 15 dnů po splatnosti, což je typicky 15 dnů po skončení měsíce, ve kterém obvykle dostáváte výplatu.

Michal Hulen29.08 15:53

Dobrý den,
Můj nadřízený mne nutí chodit do školy, kterou pro vykonávání své funkce nepotřebuji a ani po získání certifikátu mi nic nepřinese, ani zvýšení platu. Pracuji ve směnném provozu a do školy bych měl chodit většinou když mám volno mezi směnami, chci se zeptal, jestli je to možné?
Nechápu, proč bych ve svém volnu měl navštěvovat školu, která je dle mého názoru pro mne naprosto zbytečná a ztrátu mého času...
Děkuji za odpověď.

Admin31.08 10:07

Dobrý den,

to je samozřejmě nesmysl a nic takového požadovat nemůže.

Michal Hulen31.08 11:20

Zdravím,
také si myslím, jen nevím, jak reagovat, je to někde v zákoníku práce nebo co mám šéfovi říct, vážně nevím...

Dagmar Sedláčková06.09 11:05

Dobrý den. Zaměstnavatel mě posílá na periodickou prohlídku k lékaři, kterého určil. Chce, abych si donesla výpis z karty od obvodního lékaře, za který obv.lékař účtuje 300 korun. Zaměstnavatel však tvrdí, že mi za výpis 300 Kč neuhradí. Pokud se k prohlídce nedostavím, hrozí propuštěním. Jak se mám v této stuaci zachovat. Děkuji za odpověď. Dagmar Sedláčková

lucie gregarova07.09 09:01

Dobry den mela bych dotaz vcera se mi stal pracovni uraz pri kterem me vysokozdvizna jesterka nalozena plastovymi paletami zezadu srazila a predemnou byl paletak tudiz obe lytka se mi dostali mezi tyhle dva stroje a na jedne noze mam pohmozdeniny na druhe mi nohu museli zasit protoze jsem mela otevrenou ranu az na kost zajima me zda mam narok nebo jak veliky muze byt problem v pripade nepouziti pracovni obuvy ktera by toto stejne nezachranila ani urazu nezabranila protoze poraneni se tyka lytek!predem dekuji za odpoved

Jana07.09 09:03

Dobrý den, velice prosím o radu. Maminka je zaměstnána čtvrtým rokem u jednoho podniku. V lednu tohoto roku dostala nový platový výměr, kde jí byla stanovena základní hrubá mzda při pracovním úvazku 37.5 hod/týdně v nepřetržitém režimu, při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby na částku 64,80 Kč. Aby maminka poplatila vše, co musí - dělá hodně hodin. Hodiny, které jsou nad rámec normální pracovní doby, jdou na dohodu o pracovní činnosti. Dostává tedy 2 pásky a 2 výplaty. Dělá na místě, kde musí být nepřetržitá služba. Její pracovní doba je od 5.30 do 18.30 a domů nesmí odejít, dokud nepřijde noční služba. Někdy pracuje celý týden – někdy 4 dny v týdnu , někdy 3 dny v týdnu a někdy i víkendy (dle potřeby). Výjimečně se stalo, že musela být v práci kvůli pozdnímu příchodu noční směny až do 22 hodin. Nikdy však nedělá noční. Ona dělá služby denní a noční pracovník zase pouze noční. Nyní však přišel zaměstnavatel s tím, že i když dělá v nepřetržitém provozu, nedělá noční směny - jen od rána do večera a někdy víkendy , že má špatně napsaný úvazek hodin a nutí ji podepsat nový platový výměr, kde je napsáno - 40 hod/týdně v režimu jednosměnném a při rovnoměrném rozvržení pracovní doby to dělá 60,70 Kč za hod. Při počtu hodin, které maminka za měsíc odpracuje , by však pro ni byla peněžní ztráta s tímto novým plat. výměrem okolo 1000,- Kč měsíčně. Vedoucí ji slibuje, že fin. ztrátu ji dorovná v osobním ohodnocení, které by od podepsání nového výměru pravidelně dostávala. Prý se tedy pro ni nebude nic měnit a o žádné peníze nepřijde. Tento slib je však pouze ústní a nikde není dáno, že bude splněn. Má na takovéto jednání zaměstnavatel právo? Musí maminka podepsat, že bude mít menší výměr na hodinu a tím menší výplatu a čekat, že ústní slib dodrží? Může se nějak bránit? Aby maminka spadala do kategorie (nepřetržitý provoz – tak musí pracovat i noční?) Je dva roky před důchodem a bojí se, že když nepodepíše, tak přijde o práci. Když podepíše – bude mít menší výplatu třeba o 1000,- Kč, protože ústní slib nic neznamená a nemusí být dodržen. Děkuji za odpověď Jana

Karálová07.09 21:49

Mám již po několikáté pracovní smlouvu na dobu určitou, vždy za dlouhodobě nemocného pracovníka nebo za mateřskou některé z kolegyň. Poslední dohodu mám na dobu určitou za mateřskou dovolenou, dle textu ve smlouvě nejdéle do 29.2.2016. Nyní mi bylo zaměstnavatelem sděleno, že smlouvu mi ukončí již v říjnu 2015, dle data vrácení se kolegyně z mateřské dovolené. Mám nárok v tomto případě na volno při hledání zaměstnání a pokud ano, tak na kolik volna mám nárok a zda je toto volno placené? Současně mám dotaz, zda je také nárok na nějaké odstupné. Děkuji

Voglerová14.09 14:53

Dobrý den, chci se zeptat. Mám práci na HPP a ještě jsem si začala přivydělávat na DPP, kde si vydělám cca do 5000 Kč. Nevím, jak je to s daněmi? Zda mi tento příjem zdaní nebo jak to vlastně je, abych pak neměla problém na finančáku při ročním zůčtování. Růžový papír na daně mám podepsaný u svého zaměstnavatele na HPP, u DPP nic, jen smlouvu o dohodě.
Předem moc děkuji za odpověď Michaela

Admin14.09 18:17

Dobrý den,

u DPP do 10 000 Kč je uplatněna pouze srážková daň, takže se nemusíte bát, tuto daň už nemusíte dál vůbec řešit, je konečná.

Jitka24.09 20:55

Dobrý den,
prosím o radu ohledně, pracuji více jak 4 roky na dobu neurčitou v prodejně. Nyní mě zaměstavatel přeložil do jiné prodejny a dnes mi zdělil, že pro nadbytečnost mi zkrátí pracovní dobu. Já stím nesouhlasím. A nevím co mám dál dělat, abych docílila odstupného. Při výpovědi. Musím souhlasit se zkráceným úvazkem?A když nebudu souhlasit co od něj můžu čekat. Na co mám ze zákona nárok?

Děkuji za odpověď

Jana29.09 16:01

Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem zaměstnána na dobu neurčitou, od 27.6.2014 do 30.8.2015 jsem byla v pracovní neschopnosti. Dne 31.8.2015 jsem se vrátila do zaměstnání a dostala jsem výpověď pro nadbytečnost s tříměsíčním odstupným, kdy jsem zjistila, že mi zaměstnavatel snížil plat v době mé neschopnosti o příplatky / osobní a za vedení /. Takže odstupné mi vyplatil pouze ze základního platu./pravděpodobný příjem z důvodu PN / Může snížit plat v době pracovní neschopnosti a neinformovat o této skutečnosti písemně pracovníka?

Předem děkuji za odpověď Jana

Jana03.10 07:23

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit? Jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou. Teď jsem si našla nové zaměstnání, kde požadují nástup ihned. Moc o tu práci stojím, ale současný zaměstnavatel mi nechce umožnit odejít na dohodu. A vyžaduje po mě 2 měsíční výpovědní dobu. Je možné podat výpověď a celá 2 měsíce být v pracovní neschopnosti a zároveň docházet do nového zaměstnání kde by se zatím dalo pracovat na dohodu o provedení práce?

Děkuji za odpověď Jana

Olga05.10 17:38

Dobrý den, po pěti letech jsem ukončila pracovní poměr u firmy, kde jsem za celou dobu nedostala ani jednou výplatní pásku. Dnes jsem alespoň dostala výpl.pásky za rok 2015 ( o které jsem si řekla). Dle pracovní smlouvy jsem měla dostávat fixní mzdu 18.000,- + 3.000,- odměny, které mi byly zasílány na účet, ale na výplatní pásce je uvedena jen čistá mzda 18.000,- tzn.že odměny jsem nedanila. Zřejmě je někde chyba!? Jak je to s dovolenou v případě fixní mzdy?

Moc děkuji za odpověď Olga

Anonym23.10 09:17

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, aby chtěl zaměstnavatel (VSČR) po zaměstnanci vrátit odměny za posledních 10let zpátky a ještě k tomu v hotovosti. Odměny jsou za nalezení mobilů, drog apod.....oslovených zaměstnanců je více. Mohu se obrátit na odbory??? Z mého pohledu je to promlčené, odměny jsem ke všemu zdanila, kdo mi je vrátí?? A všechny odměny schválil a podepsal ředitel...děkuji za odpověď.

Jarda B.29.10 21:16

Dobrý den,měl bych dotaz jak to je když jsem zaměstnán a momentálně zaměstnavatel nemá již tři týdny práci,tudíž já jsem doma a dle tvrzení zaměstnavatele i když s ním mám uzavřenou řádnou pracovní smlouvu nemám nárok na žádnou finanční náhradu,jsem doma zadarmo.Je to s právního hlediska vymahatelné?Myslím si,že můj nárok je 70 procent s denního základu,ale nejsem si jist,jaké jsou tedy má práva?To samé proplacení státního svátku,abych nezapomněl.
děkuji za případnou odpověď Jarda B.

ann04.11 18:11

Pracuji na dohodu, chci se zeptat, zda po ukončení můžu žádat o podporu (pracuji na ní 13 měsíců)
Děkuji

Zuzana G05.11 18:38

Dobry den,
moc bych prosila o pomoc.
Ma draha teta si udelala kvalifikaci zdravotni sestry specialistky, pro obor, ktery ma pouze 37 sester v cele Ceske republice.
Bylo ji pred 7 lety slibeno, ze pokud si tuto specializaci(ktera trva dva roky a je v jinem meste nez je misto bydliste), udela, tak se to odrazi na vyssim platu. Specializaci uspesne dokoncila, ale vyplata zustala na stejne sazbe. Vedeni vzdy tzv. 'smete pod stul' jakekoliv byt jen naznaky o zvyseni platu. Jine sestry, ktere tuto specializaci maji se pohybuji na platove tride 10 az 11 a ma teta ma stale 7. platovou tridu. Mnohokrat prosim o radu, jak v tomto pripade jednat.
Predem vrele dekuji,
Zuzana G.

Monika09.11 13:37

Dobrý den,
zaměstnavastel se mnou rozvázal pracovní smlouvu k 4.11.2015,dohodli jsme se na okamžité výpovědi dle §67 mi náleží odstupné ve výši 3-násobku měsíční mzdy.Je povinen mi odstupné dát hned k výplatě 15.11.2015?Na ničem jsem se s ním nedohodla ale on tvrdí,že mi jí dá až 15.12.2015.Jak mám postupovat?

Simona25.11 14:23

Dobrý den, chci se zeptat. Syn dal výpověď, ale zaměstnavatel mu hned řekl, že s ní nesouhlasí. Syn ovšem si našel jiné zaměstnání a do bývalého se nechce vrátit, protože podmínky, které tam měl byly neúnosné: přesčasové hodiny nad povolený rámec, soboty, neděle a to vše nezaplacené, dále po něm chtěli práci na kterou neměl smlouvu. Pracoval tam jako skladník. Je nám jasné, že pokud tam nedojde, tak bude mít nějaké postihy. Můžete mi napsat co ho čeká za nedodržení výpovědní lhůty a do jaké výše může jít tzv. ušlý zisk, jak vyhrožuje firma u pozice skladník? Je nutné se obrátit na právníka?
Děkuji Simona

Máca04.12 17:07

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené. Zaměstnavatel(fyzická osoba) chce přerušit živnost. Z důvodu, aby mi nemusel dát odstupné, prý mě jako zaměstnance přebere jiná fyzická osoba ( manželka) Chtěla jsem se zeptat, jestli je to takhle v pořádku.
Děkuji za odpověď.

Jarmila06.12 21:22

Dobrý den mám takový problém,byla jsem zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou.Ale zaměstnavatel mi po několika měsících přestal vyplácet mzdu.Po několika upozorněních že neplní vyplácení mzdy ve stanoveném termínu a vyplácel mi mzdu i měsíc po splatnosti.Tak jsem podala výpovědˇa byla mi vrácena že ji nepřijímá.Nedal mi žádné doklady takže nemohu hledat jiné zaměstnání jak mám postupovat,Děkuji za odpovědˇJarmila

Michal Boušek07.12 19:42

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problém s teď již mým bývalým zaměstnavatelem? Týká se to farmaceutického průmyslu, kdy u jedné z mých kolegyň došlo k alergické reakci při použití dvou ochraných kombinéz při práci s jednou vysoce účinnou látkou, kolegyně byla u závodního lékaře vyšetřena a poté oddělení HSE(bezpečnosti) vydalo prohlášení, že stávající OOPP jsou dostačující a může se s touto látkou dále pracovat. Měl jsem jít pracovat já, ale písemně jsem odmítl s odůvodněním, že si myslím že je tato práce nepezpečná pro mé zdraví což se ostatně potvrdilo u mé kolegyně a nechal si potvrzení podepsat od své nadřízené. Ovšem po zhruba týdnu jsem dostal nařízení, že musím jít s touto látkou pracovat. Použil jsem předepsané OOPP a po necelých deseti minutách jsem začal pociťovat pálení na obou pažích, po vysvlečení jsem zjistil, že jsem osypaný po celém těle, též jsem odešel na vyšetření k závodní doktorce a byl jsem vyšetřen, s tím že jde o velmi silnou alergickou reakci. Od té doby byl projekt práce s touto látkou zakázán. Nikdo se mi ani neomluvil, jsem vyšetřován klinikou nemocí z povolání a zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr pro nadbytečnost, chci se zeptat, zda se mohu nějak bránit, žádat po zaměstnavateli odškodnění, případně jestli mohu podat žalobu pro ublížení na zdraví z nedbalosti, nyní žádné problémy nemám, ale jsem nezaměstaný ,domnívám se z důvodu, že jsem se stal pro podnik nepohodlný, protože jsem si dovolil se ozvat.
Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Michal

Jaryna15.12 15:47

Od 1.11.mi běží 2měsíční výpovědní lhůta.Vypověd jsem podala sama. Ukončení pracovního poměru tedy k 31.12.2015. V Průběhu výpovědní lhůty jsem byla cca 16 dní v pracovní neschopnosti.Do zaměstnání jsem již nyní nastoupila. Neprodlouží se o tuto dobu moje ukončení pracovního poměru ? Děkuji.

Hanka28.12 23:07

1.102015 jsem plynule přestoupila z agentury ( na Dohodu o pracovní činnosti) pod zaměstnavatele na Pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2016.Na pravidelné pracovní směně ( pracovní směny pouze víkendové, 12ti hodinové) 8.11.2015 se mi stal v noci na výrobní lince úraz. Úraz jsem nahlásila nadřízené a ta informovala dalšího nadřízeného člověka. Ten se mnou sepsal dokument Pracovní incident, kde byl popsán průběh úrazu nadřízeným. Předtím jsem průběh přímo na výrobní lince předváděla. Po podpisu tohoto dokumentu následovala ještě v tutéž směnu po několika hodinách výpověď z pracovního poměru tak, že jsem dostala k podpisu Výstupní list, kde bylo uvedeno, že pracovní poměr končí 8.11.( ve zkušební době). Ihned po ukončení pracovní směny ( neděle) jsem navštívila lékaře na ortopedickém oddělení a od pondělí 9.11 2015 jsem v pracovní neschopnosti.
Můj dotaz zní: Pokud se mi úraz stal v práci, jde o pracovní úraz? Stal se v ochranné lhůtě, přestože se stal při pracovní směně? Mám nárok od zaměstnavatele na výplatu nemocenských dávek za prvních 14 dní pracovní neschopnosti? Mám nárok od zaměstnavatele na dorovnání výplaty mezi nemocenskými dávkami a skutečným výdělkem? Mám nárok na odškodnění, pokud nemohu vykonávat práci OSVČ v pracovním týdnu, protože jsem v pracovní neschopnosti celý týden i přesto, že můj pracovní poměr byl sjednán pouze na víkendy? Zápočtový list jsem již dostala, doklad o sepsání pracovního úrazu zatím ne. Měla jsem dostat k podpisu jiný dokument než Výstupní list? Mnohokrát děkuji.

Martin02.01 12:35

Dobrý den, mám dotaz. Manželka nastoupila do nového zaměstnání 2.10.2015. V zákoníku práce jsem se dočetl, že zkušební doba se prodlužuje o dovolenou nebo překážku v zaměstnání.V zaměstnání mala 3 dny celozávodní dovolené. Pracuje v nepřetržitém provozu ranní noční 12 hod směny. Nyní jsme zjistili že je těhotná. Tak nevíme jakým způsobem to řešit se zaměstnavatelem.

Děkuji za odpověď

Lukáš27.01 17:32

Dobrý den,
nejde ani tak o mě, jako o moji matku. Je už 23 let zaměstnaná jako učitelka na prvním stupni v jedné vesnici na základní škole.
K věci: Ředitel místní školy šikanuje své podřízené zadáváním nesmyslných úkolů po nichž přicházejí ještě další a nesmyslnější, nedovede si udělat pořádek v oblasti kuchyně(jelikož se tam stravují i učitelé, tak vím, jaké tam jsou poměry-jídlo se nedá jíst, absence a malé množství masa, kuchařky si nosí jídlo domů) a nikdo si nestěžuje(ani nepodpoří), až na moji matku, protože se všichni bojí trestu. Další věc je, že dostávají směšnou mzdu a za ty nervy je to až do nebe volající...
Táži se tedy, jak se dá vůči takovému chování bránit(změna místa nepřichází v úvahu).
Předem děkuji za odpověď a mějte se moc krásně

víťa01.02 23:49

dobrý den, chci se zeptat: ve firmě kde pracuji jsou 2 typy zaměstnanců (stálý a agenturní). Z důvodu velké chybovosti se zaměstnavatel rozhodl zavést tzv. systém třikrát a dost. První chyba = vytýkací dopis, druhá chyba = finančnípostih, třetí chyba = vyhazov. Problém je v tom, že u agenturních zaměstnanců (můj případ) je vyhazov hotová věc, u stálých se o něm ještě bude rozhodovat. ¨Toto je jasný případ diskriminace. Jak postupovat (na koho se obrátit), pokud nebude chtít zaměstnavatel o této věci diskutovat ani ji změnit. Děkuji za odpověď

Daniela02.02 16:29

Dobrý den chci se zeptat ,dcera nastoupila 27.10.15 do práce před tím byla odeslána zaměstnavatelem na kurzy mýta a CNB což bylo podmínkou přijetí.Dostala smlouvu s tříměsíční zkušební lhůtou.Neplánovaně otěhotněla pár dnů po nástupu do zaměstnání.Zaměstnavateli sdělila že je těhotná po uplynutí tříměsíční lhůty a jelikož se jedna o směnný provoz 12 ti hodinové noční a denni pozadala aby nemusela noční dělat.Zaměstnavatel ji navrhl aby šla na nemocenskou od 3/2016 a teď po ní požaduje uhradit kurzy 7000 kc Má na to právo? děkuji za odpoved

Pavla Zejdová03.02 19:51

Dobrý den,
již několik měsíců (bude to rok) pracuji na DPČ, myslela jsem si, že je vše řádně nahlášeno a odvádí se 15% daň, ale není,mám 48kč/h..Jak se mohu bránit, když za mě nic neodvádí apod. ??Děkuji za odpověd

Admin08.02 08:23

Dobrý den,

máte ještě jiný příjem, ze kterého jsou daň a hlavně zdravotní pojištění odváděny? Pokud ne, tak si dejte hlavně pozor, aby vám nevznikl dluh na zdravotním pojištění.

Pokud váš zaměstnavatel na DPČ neodvádí daň (a není to tím, že byste čerpala slevu na dani), tak nejspíš ani zdravotní a sociální, v podstatě tak stát vůbec neví, že si takto vyděláváte, což vám může snížit i důchod. Je ve vašem zájmu toto vyřešit, klidně i za cenu nahlášení na inspekci práce, čímž byste úplně rozbila vztahy se současným zaměstnavatelem, ale otázka je, zda takový zaměstnavatel vůbec za nějaké ohledy stojí.

Miroslav11.02 10:07

Dobrý den,
mam otázku zda může zaměstnavatel změnit místo výkonu práce bez mého souhlasu,i když mam v pracovní smlouvě napsané místo výkonu práce (je tam i adresa).Pokud na to právo má,s jakým předstihem je zaměstnavatel povinen oznámit přeložení na jinou provozovnu? Děkuji za odpověd

Jiří12.02 19:31

Dobrý den,
přítelkyně mi sdělila, že její zaměstnavatel /jedná se o jednu banku v ČR/ požadoval po zaměstnancích povinné vyplnění dotazníku, kdy některé z otázek byly typu, jak často máte sexuální styk apod.. Celý dotazník zdůvodňoval potřebou zjistit jak mezi sebou zaměstnanci spolupracují. Celý dotazník si měl nechat vypracovat renomovanou firmou. Údaje nejsou zcela anonymní, jelikož každý zaměstnanec má přiděleno své ID. Přítelkyně se domnívá, že zaměstnavatel nemá právo se dotazovat na tyto údaje.... Jak je možné v daném případě postupovat? Dalším krokem byl pohovor s nadřízeným, který jí vyčetl, že málo stmeluje kolektiv a nechodí po pracovní době na společné akce, pouze vyjímečně. Děkuji za odpověď

Dana15.02 11:13

Dobrý den,
Dcera nastoupila do zaměstnání ½ úvazek na HPP v jedné prodejní oděvní společnosti. Při pohovoru se domluvili, že při předložení studijního rozvrhu (studuje VŠ) jí vyjdou vstříc a přizpůsobí jí pracovní dobu. Po předložení rozvrhu jí přesto plánují směny i na dobu přednášek a pokud se jí to prý nehodí, dají ji na to dovolenou (např. 2 hodiny). Stále nezná rozpis směn na měsíc. Vždy se to řeší cca 4 dny předem. Náklady na vstupní prohlídku jí prý uhradí po skončení zkušební doby a to prý jen náklady na jejich lékaře, nikoliv výpis ze zdravotní dokumentace od svého ošetřujícího lékaře. Prosím, jak je to s rozvrhem směn? S jakým předstihem musí zaměstnavatel dát přehled směn dopředu? Může zaměstnavatel určit zaměstnanci čerpání 2 hodin dovolené v tomto případě. V uplynulých dvou týdnech vždy pracovala více než 20 hod. Dcera je ve zkušební době. PP začal 1.2.2016. V zákoně 373/2011 v § 59 se píše:
Zaměstnavatel hradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný právní předpis jinak. Co je tím jiným právním předpisem? Co když bude muset dcera skončit ve zkušební době, protože jí budou plánovat směnu na dobu studia?
Děkuji za odpověď

Petr15.02 22:17

Dobrý den, ve firmě, kde pracuji se ruší moje pozice. Od zaměstnavatele jsem obdržel Dohodu o rozvázání pracovního poměru, pracovní poměr končí 30.4.2016. V dohodě není uveden důvod rozvázání prac. poměru. Dále je zde uvedeno, že po skončení prac. poměru mi náleží mimořádná odměna ve výši tří základních měsíčních mezd. Ve firmě pracuji cca 15 let, neměl bych nárok na vyšší odměnu? A pokud neseženu práci, jak to bude s podporou? Bohužel Dohodu jsem již podepsal.
Děkuji za odpověď.

Věra Jánská16.02 09:15

Dobrý den,zaměstnavatel po 16 letech činnosti v poligrafii,zavírá provozovnu. Oznámil nám že k poslednímu únoru dostaneme všichni dvouměsíční výpověď.S tří měsíčním odstupným. Ale již teď pro nás nemá práci a nechává nás doma. zatím ani neoznámil jak nás poslední dva měsíce ve výpovědi bude platit. Je nám jasné že potřebuje snížit odstupné,protože se bude vypočítávat z 1 kvartálu a to jsme již byly pro nedostatek práce doma. Neměl by nás propustit hned s nárokem na odstupné? Když pro nás nemá práci?
Děkuji za odpověď.

MIGASZ19.02 14:49

Dobrý den, měl jsem úraz na pracovišti který byl ten den sepsaný a byl jsem ten den ošetřen v budově pracoviště lékařem, druhý den jsem byl odeslán k odbornému lékaři a byla mě vystavěná neschopenka a za škrtnuto pracovní úraz, neschopenku jsem odevzdal v zaměstnání.

moje smlouva byla pouze do 23.12.2015 a úraz se mě 20.12.2015, bylo mě zaplaceno k 15.1.2016 na výplatní pásce 298 kč a v únoru 15.2.2016 555 kč, na dotaz účetní mě odpověděla že nemá od zaměstnance čtyř stránkový formulář vyplněn a že jsem si ho nevyžádal a jí ho neposlal, odpověděl jsem jí že mě není známo o takovém to formuláři a dostal jsem odpověd, zě neznalost zákonů neomlouvá.

A tak mám dotaz, jak postupovat dále když jsem nadále v neschopnosti a docházím na léčení do nemocnice a budu až do čtvrtého měsíce.

Naďa Růžková01.03 11:05

Ptám se za moji dceru. Pracovala u fy v Karlových farem u benzínového čerpadla. Měla tu pracovní smlouvu na dobu určitou a to do 28.2. V únoru zaměstnavatelka jí napsala rozpis služeb na březen. 29.2., kdy vlastně už neměla smlouvu jí majitelka sdělila dvě hodiny před koncem pracovní doby, že jí smlouvu neprodlouží.
Jednala zaměstnavatelka regulérně?

Roman Nováček02.03 15:57

Dobrý den,může mi zaměstnavatel přesunout odpracovane hodiny nad rámec fondu pracovní doby do pohotovosti ? Jsem čid .a nic takového ve smlouvě nemám sjednaného Díky za odpověď

Tomáš Černý08.03 09:55

Dobrý den,

Mám dotaz. Pracuji u Městské policie 9 rokem a stal jse mi pracovní úraz. ( Byl mi uznán ve 100% ... ). Úraz kolene + operace - plastika ( jsem v přímém výkonu..) Jsem asi 8 měsícem doma na nemocenské + zbytek doplací zaměstnavatel a doktor říkal, že budu asi ještě 3 měsíce než budu uschopněn. Strážník musí každé tři roky dělat zkoušky ( je to odborná způsobilost, aby mohl vykonávat práci strážníka)..a mě toto oprávnění během doby pracovního úrazu propadlo - bylo mi řečeno od zaměstnavatele, že ani ve vycházkách si nesmím v době prac. úrazu toto dodělat ale až budu uschopněn.... .

A já se ptám: ( nikdo mi to nebil schpný v práci zodpovědět- nadřízený..účetní..ekonomický úsek....) na to až budu uschopněný a pokud mě doktor ( závodní od zaměstnavatele..) dovolí nadále vykonávat tuto činost - v přímém výkonu, tak mě zaměstnavatel musí dorovnávat můj plat, aby byl stejný jako před pracovním úraze nebo v době nemoci? ( průměr za 12 měsíců..). Než mě pošle na zkoušky z odborné způsobilosti atd....( může to trvat i dva měsíce..), protože díky tomu, jak nastoupím do práce po úraze budu mít jako strážník bez oprávnění jinou platovou třídu 5 a teď mám 8, nedostanu 6000 jako rizikový příplatek atd.. ( a celkem bych měl méně o +,- 10 000.- čistého na výplatě...).

Jelikož marodím jen s pracovním úrazem ( v příčinné souvislosti..)- jinak jsem zdravý a vždy jsem byl.. a zaměstnavatel mi ho uznal ve 100%, tak bych rád věděl jestli mi musí dorovnávat plat i po úraze....a nebo kde to najdu v zákoně abych to potom mohl použít, protože zatím mám info, že budu dostávat o 10 000.- méně než mě zaměstnavatel pošle na zkoušku a anež ji udělám a než se vše vyřídí..... .

Předem moc děkuji za jakoukoliv pomoc

Standa11.03 17:13

Dobrý den, pracuji jako řidič MKD. Můj dotaz směřuje k tomu, že mám velký problém(a nejen já)s dispečerama na firmě u které pracuji.
Problém je takový, že mi z výplaty strhnou nemalé peníze - cca. 5000,-Kč a nemají to ničím podložený. Odůvodňují to tím, že jsem např.údajně přijel pozdě na náklad zboží, aníž by mi byl udán čas této nakládky, který nebyl ani napsaný v dodacím listě tzv. "Camráku". Navíc cestou nastal problém v dopravě (s kterým se mimo jiné musí počítat a mít tak časovou rezervu), hlavně když se jede několik stovek kilometrů. Nastal neočekávaný časový skluz a to mi dal dispečer za vinu. Hlavní dispečer přikázal tomu mému, že mi má sebrat 5000 Kč. Pokud tak neučiní, strhnou to jemu. Je to dle mého názoru vydírání. Údajně jim byla odebrána tato nakládka a tím pádem přišli o mnohem více peněz. Jde mi hlavně o to, že seberou peníze a nemám to ani ve výplatní pásce jako určenou srážku ze mzdy. Nutí nás podepsat výplatní pásku ještě před tím, než vyplatí peníze. Pokud to nepodepíšeme, tak nám nedají výplatu. A pokud to podepíšeme a je tam například částka 25.000 kč, tak nám dají jen 20.000 kč s tím, že těch 5000 kč si ponechají a řeknou - "to máte sraženo za to a za to..." A já se ptám? Kam a komu jdou tyto sebrané nezdaněné peníze?? A navíc je šikana na pracovišti z řad dispečerů. Nutí nás jezdit přes tzv. "aetr" vytáhni kartu a jeď - dostaneš za to 2000 kč !!! Kolikrát jsou řidiči unavení, ospalý a pak jsou havárky. Já přes aetr nikdy nejezdím a tak mi dávají za vinu, že jezdím dle pravidel a tí pádem pozdě. Proto mi prosím napište, zda mají právo sebrat bezdůvodně peníze a obohacovat se tak na úkor jiných. A šikanovat nás a psychicky vydírat. Děkuji za odpověď...Standa

Admin14.03 08:51

Dobrý den,

o konkrétních srážkách mluvit nemůžeme, bohužel se o smluvních podmínkách mezi vámi a zaměstnavatelem a o konkrétních situacích můžeme pouze domýšlet. V kamionové dopravě se ale hojně nešvary zaměstnavatelů a řidičů pod tlakem zaměstnavatelů vyskytují, takže nepředpokládáme, že je ve vaší firmě vše v pořádku. Bohužel vám ale jen těžko poradíme. Situace je taková a vy sám asi víte, že není moc vůle s tím něco dělat. Vždy se můžete obrátit na inspekci práce, ale otázkou je, kolik toho vyšetří a jaké případné problémy tím vzniknou vám.

Bára14.03 14:23

Pěkný den,
chtěla bych se informovat jaká práva má těhotná žena, která má fyzicky náročnou práci, ale přesto chce chodit do práce.
Pracuji jako pečovatelka. při zjištění těhotenství jsem to nahlásila zaměstnavateli, abych měla nějakou ulévu. Po 14dnech od nahlášení těhotenství mi řekla vrchní setra, že by bylo vhodné jít na PN. Řekla mi, že mi nebude nikdo pomáhat s přemistováním klientů a nemůžu mít cca po dobu půl roku jen lehké pokoje, kde není potřeba přemistovat klienty a pokud chci chodit do práce, tak na svoje vlastní riziko. Po tomto rozhovoru jsem sice šla na neschopenku, ale chtěla bych se vrátit do práce, ale jen pokud nebudu muset zvedat těžká břemena, nechtěla bych ohrozit svoje dítě. Prosím Vás o radu. Má na to zaměstnavatel právo? Moc bych chtěla pracovat aspoň do 32tt a pak bych šla na mateřskou.

Leona14.03 20:06

Dobry den,
podnikam s kolegyni jiz nekolik let.Kolegyne jde nyni do duchodu a tim padem se nam snizily naklady na polovinu.Myslim tim platbu odvodu na zdravotnim a duchodovem pojisteni.Tyto naklady a vse ostatni spojene s podnikanim jsme vzdy platily spolecne.Nyni ma kolegyne pocit,ze kdyz se to bude platit jen za me,tak ze ma narok na tyto penize take a chce to posilat na jeji soukromy ucet.Ja si myslim,ze je to nespravedlive,jelikoz to vzdy byly spolecne naklady. Tyto penize by byly fyzicky navic jeji a odvody za mne jdou pouze statu.Proc by se ji melo vlastne jeste neco sporit k duchodu?Rada bych znala Vas nazor.
dekuji za odpoved

Leona15.03 19:35

Dobry den,
podnikam s kolegyni jiz nekolik let.Kolegyne jde nyni do duchodu a tim padem se nam snizily naklady na polovinu.Myslim tim platbu odvodu na zdravotnim a duchodovem pojisteni.Tyto naklady a vse ostatni spojene s podnikanim jsme vzdy platily spolecne.Nyni ma kolegyne pocit,ze kdyz se to bude platit jen za me,tak ze ma narok na tyto penize take a chce to posilat na jeji soukromy ucet.Ja si myslim,ze je to nespravedlive,jelikoz to vzdy byly spolecne naklady. Tyto penize by byly fyzicky navic jeji a odvody za mne jdou pouze statu.Proc by se ji melo vlastne jeste neco sporit k duchodu?Rada bych znala Vas nazor.
dekuji za odpoved

Admin16.03 09:57

Dobrý den,

to záleží na tom, jaký spolu máte smluvní vztah, jak se dohodnete... Ale logicky, pokud stále pokračujete ve společném podnikání, není důvod něco moc měnit - představte si, že jedete "50/50" a že každá z vás si z těch příjmů platí zálohy na pojistné - pokud dále budete rozdělovat příjem 50/50, tak opravdu kolegyně bude mít víc "čistého", protože nebude s vedlejší činností muset platit alespoň minimální zálohy. To však neznamená, že pojistné nezaplatí - pokud bude v dostatečném zisku, tak zaplatí zdravotní i sociální také, ale až po odevzdání přehledů pojišťovně a OSSZ. I kdyby ne, připadá nám ale logické, že by kolegyně nedostala méně jen kvůli tomu, že už nemusí platit pojistné, maximálně třeba o polovinu pojistného, kdyby souhlasila s tím, že se s vámi o toto břemeno podělí - pokud však máte dostatečné zisky, pojistné stejně zaplatí.

Petr17.03 15:14

Dobry den
Chci se zeptat na :
podal jsem vypověď dohodou ku dni 31.03.2016,naco mi zaměstnavatel změnil vypovědni lhutu a podal novou vypověď ke dni 17.03.2016 je to pravně v pořadku,anebo to je s porušení zakonu
Děkuji Petr

Loveling21.03 19:43

Dobrý den,zaměstnanec způsobil škodu na lampě v areálu zaměstnavatele. Jak vysokou škodu je povinen zaplatit? Mohou mu to dát k úhradě celé? Děkuji za radu.

Milada23.03 10:53

Dobrý den,

potřebovala bych prosím poradit, jak se určí výše odstupného nebo mého průměrného výdělku.

Jsem učitelka na RD se třetím dítětem, která mi končí v květnu. Zaměstnavatel pro mne práci nemá z důvodu nadbytečnosti. Ráda bych věděla, jaká bude výše mého odstupného. Na mateřskou dovolenou jsem nastupovala na konci roku 2006 z plného úvazku. Když jsem byla na rodičovské dovolené s prvním dítětem ještě jsem zaměstnavateli vypomáhala na poloviční úvazek ( jedno pololetí - 5 měsíců). Odučila jsem 8 let...

Zajímá mě, zda se pro výpočet průměrného výdělku bude brát celý úvazek (před nástupem na první mateřskou dovolenou), nebo částečný ( výpomoc škole při rodičovské dovolené) a z jakých platových tabulek se bude vycházet, zda z těch současných nebo z těch před X lety.

Moc děkuji Frnochová

Ševčíková25.03 15:35

Dobrý den,

zajímá mne kam mohu nahlásit neetické korupční jednání státního zaměstnance, aby se tím někdo zabýval a prošetřil to.

Děkuji Ševcikova

Marie11.04 15:18

Dobrý den, pracuji ve firmě od 21.9. 15 3měs. zkušební doba sml. na dobu neurčitou výpovědní lhůta 6měs. V průběhu jsem začala mít zdravotní problémy z prostředí zaměstnání. Dohodli jsme se se zaměstnavatelem na přeřazení na jinou práci. Dostala jsem novou smlouvu opět ze zkuš. dobou 3měs. Nová pozice je pro mne fyzicky náročná jsem po operaci ruky a proto jsem si našla novou práci. Podle nové smlouvy jsem ve zk. době zaměstnavatel mi dal 3 dny dovolenou s tím že ukončíme prac. poměr. v průběhu mé dovolené si to rozmyslel, píše mi neomluvenou absenci a oznámil mi že mne nepustí a tvrdí že je zkušební doba neplatná. Prosím o radu.

Marcel16.04 18:42

Dobrý den,

mám uznanou nemoc z povolání(+ zdravotní znevýhodnění) a pracuji tedy ve stejné firmě - ale na jiné pozici.
Bylo mi řečeno, že i v případě ztráty zaměstnání bych měl mít nárok na stejnou výši mzdy (tj. doplatku) jako jsem měl na tom původním místě. Je to prosím opravdu tak ?
A dále bych se chtěl zeptat, jak je to s vyplácením nemocenské. Vždy mi totiž zaměstnavatel mzdu krátí jako normální nemocenskou s poznámkou, že to není v důsledku nemoci z povolání. Je to tak v pořádku, a pokud ano, jaká nemoc by pak byla v důsledku té nemoci z povolání - aby mi tedy zaměstnavatel doplatil plnou mzdu ?
moc děkuji za odpověď,
M.

Jan26.04 10:07

Dobrý den, pracuji ve vedoucí pozici firmy, zaměstnavatel-majitel se rozhodl toto místo ve struktuře zrušit a nabízí mi práci řadového pracovníka. Je toto důvod, abych dostal výpověď, když na uvedenou pozici mám pracovní smlouvu? Nemůže mě zaměstnavatel nutit, abych podal výpověď sám?
Děkuji za odpověď.

Monča29.04 07:23

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, přítel se domluvil v práci, že ukončí pracovní poměr ke konci měsíce, vše řešil se svým vedoucím, který to řešil s majitelem. Vedoucí včera ráno poslal příteli SMS: Pustí Tě hned, dones si výpověď. Výpověď mu předal a odpoledne měl rozhovor s majitelem, který mu řekl, že ho v žádném případě nepustí, že mu výpověď nepodepíše. Přítel už to má domluvené v jiné firmě, může se v tuhle chvíli nějak bránit, nebo mu je sms od vedoucího k ničemu??

Děkuji moc za odpověď Monča

Radka Koblicová05.05 15:37

Dobrý den,
jsem invalidní důchodce a do 30.4.2016 jsem pracovala jako ostraha. K tomuto datu jsem ze zdravotních důvodů podala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Dnes jsem obdržela zápočtový list od zaměstnavatele, kde je snůška nesmyslů o porušení pracovních povinností a že byla výpověď dána dohodou. Jak se mám bránit, mám vrátit zápočtový list a požadovat přepracování. Kdybych ho převzala osobně, nesouhlasila bych s jeho obsahem. Ale když je zaslán poštou? Prosím poraďte, jak mám postupovat. děkuji moc za odpověď. RK

Karel05.05 19:33

Dobrý den, pokud kolektivní smlouv obsahuje článek o možnosti ukončení pracovního poměru dohodou, mohu toto požadovat i kdyby zaměstnavatel trval na dvouměsíční výpovědní době.
Dekuji

Kateřina17.05 16:21

Dobrý den,
mám dotaz ohledně neplaceného volna ve zkušební době. Od 1.5. mám nové zaměstnání a tudíž jsem stále ve zkušební době, ale v červenci potřebuji jet na letní tábor jako organizátor. Dostala se ke mě ale informace, že jako dobrovolníkovi dětských akcé mi musí zaměstnavatel uznat neplacené volno.
Děkuji za odpověď.

Milena Režná30.05 14:11

Dobrý den, pracuji jako pracovník přímé obslužné péče v domově pro tělesně postižené. V minulých dnech k nám nastoupila klientka, která potřebuje plnou asistenční dopomoc. Je však aktivní kuřačkou a náš pan ředitel nám oznámil, že je naší povinností jí cigaretu umožnit vykouřit, t.j. stát u ní a držet jí cigaretu po dobu kouření, které probíhá mimo uzavřený prostor (tedy vně budovy), což považuji i tak za nucení k pasivnímu kouření. Ptám se tedy, jestli má pan ředitel právo mi tuto činnost jako nekuřačce nařídit a podle jaké vyhlášky. Děkuji Milena

Lenka31.05 18:52

Dobrý den,
jsem zaměstnána do února , na konci zkušební doby mi byla dána nová smlouva na dobu určitou ( původní neurčitá). Nová smlouva má planosti od května do července. Na konci dubna jsem na nemocenské. Nyní jsem rozhodnutá po ukončení nemocenské dát výpověď a vybrat dovolené. V červu mám svatbu.

Chci se zeptat jestli budu mít nárok na den zákonné dovolené na svatbu a jaký bude výpočet dovolené ? Mám nárok na dovolenou za celých 5 měsíců únor-červen,ikdyž jsem marodila ?
Děkuji za odpověď.

Magda25.06 21:19

Dobrý den chtěla bych se zeptat,podala jsem po desíti letech výpověd,zůstávají mi pouze dva dny dovolené a stěhuji se mimo okres mám nárok na neplacené volno?předem děkuji.

mima29.06 07:54

Dobrý den, chci se zeptat, zda může zaměstnavatel posílat zaměstnance, který pracuje na hpp, na 40h týdně, 8 hod směny od 8 do 16:30 ve 12h domů s tím že neplní? Pracuji v call centru a když za dopoledne mám třeba 2 objednávky, vedoucí s manažerem mě pošlou domů. Navíc mám zaměstnání na dotaci z UP. Podlě mě je tohle v rozporu se zákoníkem práce, ale vedoucí tvrdí, že je to v pořádku, že mohou měnit pracovní dobu i nařídit přesčasy. Nic mi nedali písemně ani dopředu vědět. Prostě v 11:57 prijdou za mnou s tím, že nemám objednávky, at jdu domů. Dějuji za odpověd

katerina15.07 12:34

Dobrý den,mám dotaz ohledně rodičovské dovolené a držení místa.Konkrétně momentálně jsem 2 roky na rodičovské dovolené,zvolila jsem 3 letou variantu.jsem opět těhotná,takže se mi druhé dítě narodí do 3 let a budu mát nárok na PPM. jak dlouho mi ale zaměstnavatel musí držet místo?Musí mi držet místo další 3 roky(tedy celkem 5)a nebo tato povinnost skončí s ukončením rodičovské na první dítě?
Měla jsem se ted od září vrátit na částečný uvazek(ještě jsem nevěděla že jsem těhotná)je to pro mne ted výhodné se vrátit aspoň na 5 měsíců,a nebo tím nějak naruším smlouvu a mohu dostat výpověd?
děkuji

Lubomír19.07 21:17

Dobrý den,
na základě šetření Imspektorátu práce Brno jsem dostal toto vyjádření.Lze na tomto základě vymáhat stravenky zpětně?


Na základě doložených dokladů bylo zjištěno, že došlo k porušení právního předpisu (zákon č. 262/2006 Sb.,
zákoníkem práce, ve znění pozdějších předpisů) tím, že Vám zaměstnavatel odebral v měsíci srpnu 2015 a září
2015 stravovací poukázku, kterou zaměstnavatel poskytoval svým zaměstnancům za odpracovanou směnu.
Poskytování stravovacích poukázek (tj. jejich přiznání či neposkytnutí) měl zaměstnavatel upraveno vnitřním
předpisem, tzn. vnitřní směrnice č. 1/2003 ze dne 1.4.2003.

Děkuji Vám
Lubomír

Lucie07.08 21:24

Dobrý den,
Měla bych po rodičovské dovolené nastoupit do zaměstnání, ale mé pracovní místo už není. Za-tel mi řekl, že sepíšeme výpověd. Mě ještě zbývá 40 dnů dovolené. Chtěla jsem si ji vybrat, on ale řekl, že mi ji nezaplatí. Že jen sepíšeme výpověd.Jak na"něj", účetní mi řekla, že na to mám ze zákona právo.
Děkuji moc za radu, Lucie

Martina08.08 09:06

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Pracuji jako fakturantka v prodejním skladu kam mám neomezený přístup (přes sklad se také chodí do kuchyňky a na WC). Zboží fyzicky však zákazníkům nevydávám. Zaměstnavatel chce abych podepsala společnou dohodu o hmotné odpovědnosti (celkem 3 zaměstanci + vedoucí). V dohodě se však nepíše do jaké výše bych měla ručit, je zde však napsáno, že hodnota zboží je 4.000.000 Kč. Bohužel vím, že inventura úplně nesedí, pan ředitel odmítá povolit odpisy a tak se zdráhám dohodu podepsat. Kolik by mohl zaměstnavatel na mě požadovat? Děkuji za odpověď M.

Tereza22.08 13:47

Dobrý den, mám dva roky problémy se zády způsobené namáhavou prací v zaměstnání, periodickými prohlídky jsem prošla, před rokem jsem po třech měsících pracovní neschopnosti opět se zády podstoupila i prohlídkou mimo periodickou a také jsem prošla, teď jsem ale po roce skončila s blokací zad opět 3 měsíce na neschopence a zrušila jsem pak pracovní poměr, nebyla jsem už teď tedy na žádné prohlídce, čeká mě ještě magnetická rezonance, ústřeli a bolest zad mám stále a bojím se abych neměla do budoucna zhoršující se následky.pracovní poměr jsem ukončila k 4.8.2016 tedy před 18ti dny. Má otázka je do kdy musím podstoupit výstupní prohlídku? Ještě před ukončením pracovního poměru nebo mohu ještě teď? A co když je doktor ruku v ruce se zaměstnavatelem, mohu si nechat udělat posudek ještě někde jinde? Pokud ano kam se obrátit? Děkuji T

jiri28.08 06:56

Ppracuji ve 12 hodinovych směnach nepřetržity provoz 300 hodin ročně.Mam narok na připlatky so-ne nočni sm a svatky

Paja02.09 08:42

Dobrý den,v zaměstnání po nás nadřízení vyžadují určité věci,se kterými my zaměstnanci nesouhlasíme a chceme proti tomu sepsat petici.Hrozí hlavním aktérům nějaký postih?Můžeme dostat výpověď nebo paragraf ??? 53 ??? něco ve smyslu porušení pracovní kázně apod.?Má jít jen o obyčejné sesbírání podpisů zaměstnanců s vyjádřením nesouhlasu a ODMÍTNUTÍ vykonání toho,co po nás chtějí.
Děkuji.

FRANTIŠEK05.09 12:33

dobry den .dne 22.5.2016 jsem po marodce nastupoval do prace ale firma byla zavrena a majitelka nikde a vypoved a zapoctovej list taky nikde.Prosim poradte mne jak mam postupovat kdy se nemuzu s majitelkou skontaktovat nebot firma ma jen insolvencniho spravce a ja nutne potrebuji jiz zminene doklady.

Lucie07.09 19:47

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, v listopadu se mám vracet do práce po mateřské dovolené. Vzhledem k věku dítěte jsem si zažadala o částečný úvazek, kde jsem uvedla, že bych chtěla pracovat denně od 9-15h. Firma mi odpověděla, že mi nabídnout částečný úvazek ale denně v čase od 10:30 do 16:30. Jelikož mám školku pouze do 16:00h, tak je pro mě tento čas nemožný. Zaměstnavatel mi
sdělil, že mi pracovní dobu neupraví. Můžete mi poradit, jestli se mohu bránit a na koho se mam obrátit? Děkuji

Výkrutová Martina09.09 16:37

Dobrý den,prosím o radu,ukončila jsem PP poté co jsem po půl roce šikany od "kolegyň" začala mít nemalé zdravotní problémy,sama lékařka mi napsala doporučení o okamžitém ukončení PP ze zdr.důvodů,ale problém je v tom,že mi personalistka vytiskla Dohodu o rozvázání PP,par.49/1/a, místo Rozvázání PP ze zdr.důvodů,par.56/1/a,na což jsem přišla až doma-v klidu.Mám šanci na "opravu",nebo jsem si svou neznalostí paragrafů způsobila nevratný problém?
Děkuji za odpověď Martina.V.

Poncijak19.09 14:35

Dobrý den,

prosím o pomoc. Mám ve společnosti kde pracuji k dispozici služební vůz, který mohu používat i pro soukromé účely. Minulí týden jsem měl nehodu, kdy jsem byl nabourán (nejsem tedy viník nehody). V servisu jsem dostal náhradní vizidlo. Od finační ředitele jsem obdržel email, že tento vůz nemohu používat pro soukromé účely, že k němu neexistuje smlouva. Vůz potřebuji i ksoukromým cestám, jiný nemám.. Existuje nějaký způsob, nebo má finační ředitel pravdu, nebo nemá?

Děkuji, Růžek

Leona21.09 17:26

Dobrý den,zaměstnavatel nám předem oznámil, že v práci nepůjde elektrický proud celý den a tudíž, že si musíme vzít dovolenou. Nejedná se náhodou o překážku ze strany zaměstnavatele a nemáme nárok na prostoj? Děkuji za odpověď.

Admin04.10 09:18

Dobrý den Leono,

zákoník práce říká, že se jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele: Nemůže-li zaměstnanec konat práci a) pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku, b) v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

Přejeme prima den,

Tým Flek.cz

Marian06.10 13:35

zdravim mam dotaz,nastoupil jsem do zamnestnani jako cisnik,nejprve na smlouvu.po nekolika dnech my prisla zamestnavateli exekuce na provadeni srazky ze mzdy,jelokos se mu to nelibi tak mne propustil a dal my jen dohodu o provedeni prace,ze se tim nechce zabivat..po dalsim tydnu my udajne nevisel harek(trzba)ja si nejsem niceho vedom.o viplatnim terminu my sebral celou vejplatu najednou a dal my doplatek 96 kc,a nechal si mne tam dal...jako brigadnika.by mne zajimalo jestli ma na to pravo my sebrat vse a nenechat my ani zivotni minimum..at vi ze mam doma 6 mesicni dite..dekuji s pozdravem Marian Řepka

Irena06.10 16:05

Dobrý den
Prosím Vás o radu. Pracuji v podniku na dvou směnný provoz. Práce v podniku je více druhová.A tudíž se mi v jednom sektoru nelíbilo, tak jsem požádala o přeložení na jiný sektor.Vše bylo dohodnuté ,že bude v nejbližších dvou měsících.Přesně do 08/2016. Doba se prodloužila do 09/2016.Teď je to tak, že bych měla pracovat v druhém sektoru, a pokud to bude nutné jít pomoct do sektoru předcházejícího. Jenže se tak neučinilo. Stále mi povídají ať vydržím , vydržím. Jenže psychicky to už nejde vydržet.Pracuji pod tlakem. Mistrová z druhého sektoru kam mám přejít stále čeká, kdy to bude.Chci vědět zda si to mohou dovolit, mě držet na místě pod tlakem. I přesto, že jsme byli domluveni jinak.Odcházet nechci, jen bych ráda věděla jaké mám práva.
Děkuji vám za odpověď

Kateřina11.10 15:06

Dobrý den, měl bych dotaz týkající se nového nařízení v naší firmě. Ve výrobních prostorech je nyní zakázáno používat soukromý mobilní telefon. V případě potřeby sehnat zaměstnance, bude voláno na ústřednu nebo personální oddělení, odkud bude vzkaz zaměstnanci předán. Od vedoucího pracovníka zazněla poznámka , že si zaměstnanci nebudou smět zkontrolovat své mobilní telefony (uložené ve skříňkách v šatně) ani při odchodu na toaletu (i kdyby prý za nimi měl na tu toaletu vedoucí chodit). Je toto jednání možné? Nejedná se o omezování osobní svobody a v případě žen také o sexuální obtěžování na pracovišti? Děkuji za odpověď.

Jakub12.10 10:53

Zdravím Vás, můžu Vás poprosit o kontakt na instituci, kde mohu nahlásit zaměstnavatele a to respektive zaměstnávání na černo a zaměstnávání na dohodu i když se jedná o SPP.
mockrát děkuji přeji krásný den

Jarmila16.10 09:30

Dobrý den.Zajímalo by mě jak je to s nemocenskou a dovolenou u soukromníka.Pracuji u soukromníka a pokud bych chtěla marodit musím zaplatit kolegyni ,která za mě bude chodit a to samé je u dovolené.Myslela jsem ,že ze zákona mám právo na dovolenou i nemocenskou bez toho aniž bych si ze svých peněz platila záskok.

Admin31.10 10:50

Dobrý den Jarmilo,

pokud máte uzavřenu pracovní smlouvu, vztahuje se na vás zákoník práce a Váš zaměstnavatel by se měl chovat podle něj. Doporučujeme obrátit se na Státní úřad inspekce práce – kontakty na oblastní inspektoráty najdete na http://www.suip.cz/.

Přejeme pěkný den,

Tým Flek.cz

Jitka31.10 09:20

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda i pro dohodu o prac.činnosti platí, že zaměstnavatel má zaměstnanci zaplatit prostoj, který způsobil zaměstnavatel.
Zaměstnavatel mi hned v prvních 4 dnech nepřidělil žádnou práci. DPČ je uzavřena 8.9.2016, s tím, že práce bude rozvrhována dle potřeb zaměstnavatele . Ústní dohoda je, že mám pracovat pouze o víkendech. První směny měly být 10.,11.,17.,18.9., ale nebyla mi přidělena práce. Z toho dvakrát mě na to zaměstnavatel upozornil předem telefonicky, dvakrát jsem přijela na pracoviště a čekala, jednou 4 hodiny, podruhé méně, zda mi práci přidělí - nepřidělil, poslal mě domů, nic mi nezaplatil s tím, že jsem nepracovala. Chtěla bych se zeptat, zda mám na nějaké finanční vyrovnání nárok. Děkuji
Jitka

Ivana31.10 18:15

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Před rokem koncem října jsem nastoupila do nového zaměstnání. 18.5.2016 jsem musela nastoupit na neschopenku, kvůli marodeni se zády. Zhruba čtrnáct dní od nástupu na neschopenku mi z firmy oznámili, že se po ukončení nemoci,nemám kam vrátit. Po ukončení neschpenky jsem se tedy rozhodla docerpat zbývající dovolenou a pak nastoupit do jiného zaměstnání. Během čerpání dovolené, jsem zjistila, že jsem těhotná a kvůli zdravotním potížím mi lékař doporučil odejít opět na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství. Termín porodu byl stanoven na 17.3.2017, pracovní smlouva byla sepsána na dobu určitou do 31.10. 2016. Předpokládám správně, že smlouva zanikne neschopenka, "ne neschopenka"? Jak mám prosím dále postupovat ohledně potvrzení od lékaře, které vždy dostávám na konci měsíce (papír na peníze) a odesílám jej zaměstnavateli, dále také nástupu na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou? Děkuji za radu, Ivana J.

Zlata04.11 15:14

Dobrý den, ráda bych se zeptala na radu. Můj otec je v důchodu, zároveň důchodce může nadále pracovat, tudíž má pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V práci se mu stal pracovní úraz chybou zaměstnavatele (dopravní prostředek neměl v pořádku brzdy, otec způsobil dopravní nehodu). Otec je v pracovní neschopnosti od 04/2016(zlomené dva obratle na páteři), bude až do konce roku 31.12.2016, a od října 2016 již mu není placena nemocenská. Zaměstnavatel mu oznámil, že je v důchodu, tak nemá již nárok na nemocenskou. Nevím, co má společného důchod s dávkami nemocenské v pracovní neschopnosti, ale asi ano. Děkuji za radu.

Pavla04.11 19:59

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám při odpolední směně 16-24hod. nárok na noční příplatek(22-24).Děkuji.

Eva09.11 13:48

Dobrý den, mám-li v pracovní náplni větu "Je pověřena zastupováním vedoucího oddělení", může mi tento vedoucí nařídit vykonávat jakoukoli práci, kterou by měl vykonávat sám? Děkuji.

Martin12.11 20:12

Dobrý den,
jak mohu vypovědět dohodu o provedení práce ještě před nastoupením na první směnu. Dostal jsem lepší nabídku od jiné firmy. Jde to nějak? Děkuji

Nela13.11 22:57

Dobry den, pracuji ve statnim uradu a muj primy nadrizeny vyhotovil a chce me predat "Upozorneni na poruseni povinnosti vyplyvajicich z pravnich predpisu vztahujicich se k vykonavane praci"-zatim jsem jej neprevzala. Jako duvod uvadi skutecnost, ktera se nestala a ja jsem presvedcena, ze jsem nic neporusila. Co se stane kdyz kdyz tuto pisemnost odmitnu prevzit? Domnivam se, ze jejim prevzetim bych priznala pochybeni (ktere se nestalo) a v pripade "opakovani" bych mohla dostat vypoved dle par.52 odst.1 pism. g) ZP. Nadrizeny se me chce takto zbavit a na me misto dosadit svoji znamou. Je nekde definovano co je zavazne poruseni prac. povinnosti? Dekuji za brzkou odpoved.

Alena17.11 10:12

Dobrý den,pracuji ve služebním poměru.Protože se mým rodičům náhle zhoršil zdravotní stav jsem nucena ukončit služební poměr.Otec je osoba závislá na pomoci jiné osoby ve II.stupni a u matky v současnosti probíhá řízení v souvislosti přiznání příspěvku na péči.
Jak nejlépe ukončit služební poměr, abych mohla okamžitě rodičům být k dispozici a pobírala podporu v nezaměstnanosti v plné výši?
Děkuji.

Hana29.11 13:21

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Manžel má v pracovní smlouvě uvedeno, že je přijat na třísměnný pracovní provoz. Nyní by po něm ale chtěli, aby přešel na nepřetržitý provoz, což se mu nelíbí. Může ho zaměstnavatel nutit ke změně v pracovní smlouvě nebo ho musít nechat pracovat ve třísměnném provozu. Mají v práci provozy dva.
Moc děkuji za odpověĎ

Iva09.01 16:13

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti (právě to byl 1 rok) a zaměstnavatel po mě chce, abych se dostavila do zaměstnání (já nebo někdo z mé rodiny), vyklidila své osobní věci a odevzdala veškeré klíče. Žádné stavební či jiné úpravy se v budově nechystají, a co se týče kanceláří - je v budově několik volných. Není tedy důvod mě z místnosti stěhovat. Kromě toho, má zaměstnavatel náhradní klíče od mé kanceláře, takže je v případě potřeby může použít. Já se však domnívám, že se mi snaží naznačit, že se mnou už v budoucnu nepočítá.
Moje otázka - má zaměstnavatel právo žádat po mě v době mé pracovní neschopnosti, abych se dostavila a vystěhovala.
Děkuji za odpověď, Iva

Kristýna11.01 20:48

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Podala jsem výpověď v práci a zaměstnavatel ji odmítl přijmout. Poslala jsem tedy svou výpověď doporučeně poštou a nyní jsem byla informována, že dopis nebyl převzat, je uložen na poště a končí úložní doba. Dopis mi tedy bude zpět vrácen. jsem ve výpovědní lhůtě, když jsem zaměstnavateli oznámila ukončení pracovního vztahu, ale písemnou výpověď ode mne nepřevzal a ani si ji nevyzvedl z pošty. případně jak mám nyní postupovat. Děkuji za odpověď, Kristýna

Stanislav13.01 12:39

Dobrý den, chtěl bych požádat o radu. Zaměstnavatel chce na mé místo někoho jiného a už po několikáté mi podsouvá dohodu o rozvázání pracovního poměru. Já chci ve firmě zůstat, nic jsem neprovedl. Jakmile jsem řekl, že dohodu nepodepíšu, začalo peklo. Zjevně se vyhýbá výpovědi ze své strany. Nyní mi nabízí jiné místo s tím, že podepíšu změnu pracovní funkce z "neučito" na "určito" na 6 měsíců. Vidím v tom podraz. Můžete mi poradit jaká mám práva a jak se zachovat ? Děkuji.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)