Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Co se stane, když přijdete o práci – na co máte nárok a jak na to?

Co se stane, když přijdete o práci – na co máte nárok a jak na to?

Na svátek práce pro vás máme nemilý, leč velmi tematický článek. Ztráta práce, ať už chtěná, nebo nechtěná, je zásadním okamžikem života, který někdy není snadné zvládnout s nadhledem a rozvahou. Vaším prvním spojencem v nastalém období bude Úřad práce, ale ten pomůže jen s polovinou vašich starostí.

0. Před konce pracovního poměru

Pokud máte ten „luxus“ se na odchod z práce připravit, vždy volte takovou variantu, která je pro vás, vzhledem k následující evidenci na Úřadu práce, nejvhodnější. Shrneme vám teď pár základních pravidel, která se váží hlavně k výši podpory v nezaměstnanosti, o které si můžete více přečíst v jednom z našich předcházejících článků.

  • Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti musíte mít odpracováno alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky, nekončete tedy v zaměstnání dříve, můžete-li to ovlivnit.
  • Při výpovědi od zaměstnavatele, nebo při výpovědi/dohodě iniciované z vaší strany ale s objektivním a závažným důvodem, budete pobírat vyšší podporu v nezaměstnanosti, než když skončíte v práci „jen tak“.

Přečtěte si také:

Nárok na odstupné a jeho výpočet

Skončení pracovního poměru - výpověď, dohoda i ukončení

Co nabízí úřady práce ČR

1. Na Úřad práce

Vaše první kroky povedou na Úřad práce, kam se musíte dostavit do 3 dnů od konce pracovního poměru, jinak se můžete ocitnout v situaci, kdy si budete muset část zdravotního pojištění doplatit sami, což je zbytečná otrava. Pokud byste se na Úřadu práce vůbec neregistrovali, budete si muset platit každý měsíc 1 148 Kč za zdravotní pojištění.

Na Úřad práce doneste hlavně občanský průkaz a doklad o výši vašeho průměrného výdělku i zápočtový list. Na Úřadu práce musíte vyplnit Žádost o podporu v nezaměstnanosti. Následně záleží už na tom, na jakou podporu máte nárok.

Tip: Pokud jste dostali i odstupné, bude výplata první podpory pozdržena o počet měsíců, za který vám bylo odstupné zaplaceno.

2. Hledání nové práce

V lepších dobách a v ideální konstelaci vám Úřad práce mohl i zaměstnání najít, dnes to příliš reálné není. Proto si začněte ihned (nebo pokud možno ještě dříve) hledat práci sami. Kde? Ideálně přes rodinu, přátele, známé, ale zároveň co nejintenzivněji procházejte i inzertní servery, jen na Fleku najdete spoustu denně aktualizovaných nabídek. Více o jednotlivých způsobech hledání práce najdete třeba v tomto článku.

Pokud si však najdete alespoň přivýdělek, záleží na tom, jak vysoký je. Pokud do 4 250 Kč hrubého měsíčně, pak můžete zůstat v evidenci Úřadu práce (nemusíte si platit minimální zdravotní pojištění), pokud více, nemůžete. Pokud si přivyděláváte, bude vám pozastavena výplata podpory v nezaměstnanosti.

3. Co po podpoře?

Pokud se vám nepodaří najít práci po čas pobírání podpory v nezaměstnanosti, nezapomeňte na dvě věci: požádat o sociální dávky a hlavně pak zintenzivnit hledání práce a třeba se i spokojit s hůře placenou prací, s dojížděním za prací, nebo se zaměstnáním mimo váš obor.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 1.5.2014   |   Zobrazeno: 3447x

Komentáře

Jarmila18.05 14:31

Dobrý den, mám pár dotazů a předem děkuji za jejich zodpovězení. 31. 1. 2014 mi skončil pracovní poměr na základě výpovědi ze strany zaměstnavatele z důvodu nadbytečnosti s nárokem na tříměsíční odstupné. 2. 2. 2014 jsem onemocněla a mám od lékaře vystavenou neschopenku, pravděpodobně budu nemocná delší dobu, cca půl roku.
Jeden díl neschopenky jsem poslala bývalému zaměstnavateli. Na úřadu práce jsem se nezaevidovala a teď s neschopenkou už mě ani nezaevidují.
Bude za mě platit stát zdravotní pojištění z titulu nemoci? Po ukončení neschopenky se přihlásím na úřad práce a bude mi vyplácena podpora hned anebo až po uplynutí tří měsíců (odstupné)? Z čeho se mi bude podpora počítat, z příjmu ze zaměstnání za poslední čtvrtletí 2013? Ne snad z nemocenské plus lednových příjmů v roce 2014? Navíc asi odstupné se do výpočtu pro podporu nezapočítává? Díky za odpověď.
jarmila

Admin19.05 12:52

Dobrý den,

v době PN se o zdravotní pojištění starat nemusíte, a pokud máme správné informace, tak by vaše odstupné mělo plynout rovnou, ne až po skončení PN. Podpora se vám vypočítá z průměrného platu, ve vašem případě tedy asi 1.10.2013-31.12.2013 a doba PN se do toho samozřejmě nepočítá, toho se nemusíte bát.

RENÁTA25.08 17:02

dostala jsem výpověď pro nadbytečnost,která mi končí k 31.srpnu teď čerpám dovolenou,mám nemoce z povolání a omezení,závodní lékařka mi však povolila práce které jsem neměla dělat a já mám problémy s rukama z práce kterou jsem dělala myslela jsem si že když budu doma bude to lepší,ale ruce natékají a jsou bolestivé.chci se zeptat když půjdu marodit jestli mi zaměstnavatel musí odstupné vyplatit i přes prac.neschopnost v září nebo mi může odstupné vyplatit až po skončení PN.děkuji

Admin26.08 13:33

Dobrý den,

odstupné by vám mělo být vyplaceno po skončení pracovního poměru, tedy pravděpodobně společně s výplatou za srpen v půlce září, nebo jak to máte se svým zaměstnavatelem dohodnuté.

Vaše pracovní neschopnost, pokud to správně chápeme, začne až po skončení pracovního poměru, tedy nebude mít nic společného s vaším pracovním poměrem a odstupným. Jen se připravte na to, že prvních 15 dnů budete doma "zadarmo".

Radka29.08 15:38

Dobrý den, chci se zeptat: Dostala jsem výpověď z nadbytečnosti, mám dvouměsíční lhůtu (končím koncem října) a 3 odstupné.Co nastane, když náhodou onemocním před koncem října?? Odstupné mi zůstane? A kdo bude hradit nemocenskou? Moc děkuji, Radka.

Admin01.09 11:19

Dobrý den,

pokud onemocníte před koncem výpovědní lhůty a budete v PN až do jejího konce, vaše výpovědní lhůta se pozastaví a vy budete dále zaměstnankyní. Nemocenská tedy klasicky, odstupné také, ovšem až po uplynutí výpovědní lhůty, což nastane po vašem uschopnění a odpracování počtu dnů, které jste byla (od počátku PN do konce října) v pracovní neschopnosti. Toto prodloužení výpovědní lhůty lze i odmítnout, ovšem pak si dejte pozor na nemocenskou - prvních 14 dnů vám běžně platí zaměstnavatel, takže když v této době skončí váš pracovní poměr, pár dnů nemoci třeba nebudete mít proplacených. Po 14 dnech dostanete běžnou nemocenskou od státu.

Eva18.02 17:30

Dobrý den,jsem zaměstnaná již 7 let a mám pořád smlouvu na dobu určitou. První 3 roky jsem měla smlouvu jako zástup za mateřskou dovolenou.Již 3krát mi smlouvu po každém roce prodlužují. Teď mi končí pracovní smlouva 31.3.2015 a myslím si, že bych měla dostat smlouvu na dobu neurčitou.Ale problém je v tom, že jsem měla doma úraz a jsem v PN, která vypadá ještě nadlouho a paní vedoucí mi řekla, že jestli nepůjdu v březnu do práce, tak mi smlouvu nedá. Musím jít 1.4.2015 na úřad práce? A dostanu zápočtový list když mi skončí smlouva a já jsem v PN? děkuji

Admin19.02 10:46

Dobrý den,

zápočtový list dostanete, ale na Úřad práce půjdete až po skončení pracovní neschopnosti.

Lenka Matějková23.02 17:19

Dobrý den,
dnes 23.2. 2015 mi byla od zaměstnavatele doručena výpověď pro nadbytečnost podle §52 s tříměsíčním odstupným.
Výpověď je k 30.4.2015, protože jsem ještě na mateřské dovolené a tímto datem mi mateřská končí.
Po tomto datu se chystám na pracovní úřad s tím, že bych potřebovala
nastoupit do nové práce až v září, neboť mi syna dříve do školky nevezmou a nemám ho tak do září kam dát, abych mohla nastoupit do zaměstnání.
Můžete mi, prosím poradit co s tím ?
Jsou na úřadě tak vstřícní a pochopí to ?
Netuším, jak to dělají v mém případě ostatní matky.
Děkuji mnohokrát za radu.

Admin24.02 10:02

Dobrý den,

při rodičovské dovolené byste neměla výpověď pro nadbytečnost vůbec dostat.

Co se ale týče Úřadu práce, tak budete pobírat podporu (pokud se ale vůbec nevrátíte do práce, tak naprosto minimální), dokud vám nevyprší, nebo dokud si nenajdete novou práci.

Jarin09.01 11:29

Dobrý den,pracuji na HPP ve firmě již přes 10let,nejsem spokojen se svým měsíčním mzdovým ohodnocením.Momentálně zkouším odeslat majiteli firmy dopis o požádání zvýšení měsíční mzdy,jestliže neuspěji chtěl bych ve firmě skončit.Mám nabídku pracovat na živnostenský list do jiné firmy za lepších finančních prostředků. Momentálně se s majiteli firmy nedomluvím na výpovědi na dohodu, 2 měsíční výpověď mi nevyhovuje.Chtěl jsem se zeptat jaké postihy mě čekají ,jestliže nepříjdu do stávající firmy do práce,tudíž nastane hrubé porušení pracovní kázně.Proto se tedy obracím na Vás, jaké eventuelně postihy mě čekají.Děkuji za odpověď.
Jarin.

Hanuš Pěkný24.02 14:23

Jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti,konec předpokládám v květnu letošního roku.Je mi 61 let.Jakým způsobem lze dosáhnout rozvázání pracovního poměru tak,aby procentuální výše podpory v nezaměstnanosti byla co nejvyšší.Nepředpokládám,že zaměstnavatel bude chtět vyplácet odstupné a já ho nebudu ani vyžadovat

Iva25.11 13:58

Dobry den Prosim vas marodim asi 7 mesicu a muj zamestnavatel se me chce v uvozovkach zbavit potrebujou lidi a tak my nabydli kdyz odejdu tak mi daji dvoumesicni odmeny mam po ukinceni pracovniho pomeru narok na podporu?moc dekuji

Admin19.12 10:53

Dobrý den Ivo,

po ukončení pracovního poměru máte nárok na podporu, která se bude počítat na základě potvrzení o výši průměrného výdělku z Vašeho posledního zaměstnání.

Přejeme pěkný den a brzké uzdravení.

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)