Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce na zkrácený úvazek

Práce na částečný úvazek

Zkrácený úvazek je řešením pro mnoho situací – může ulehčit zaměstnavateli i zaměstnanci. Jedná se o to, když má zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnutou kratší než běžnou pracovní dobu, tj. méně než 40 hodin týdně.

Kdo má právo na částečný úvazek?

V prvém případě pokud zaměstnanec pečuje o dítě do 15 let, o dlouhodobě bezmocnou osobu nebo se jedná o těhotnou zaměstnankyni, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti o zkrácený úvazek, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody.

V ostatních případech je však jen na zaměstnavatelově dobré vůli, zda žádosti vyhoví. Částečného úvazku využívají převážně studenti, starší osoby, osoby se sníženou pracovní schopností a právě osoby na mateřské dovolené.

Přečtěte si také:

Dohoda o provedení práce a o pracovní činnosti

Práce na mateřské dovolené

Přivýdělky při studiu

Výhody práce na zkrácený úvazek

Ačkoli to tak možná na první pohled nevypadá, pracovní poměr na zkrácený úvazek může být výhodný pro obě strany. Výzkumy ukazují, že zatímco při plném pracovním úvazku pracuje zaměstnanec pouze přibližně 60% pracovní doby, u částečného (většinou polovičního) úvazku se jedná až o 80%. Zaměstnavatel tedy za stejné množství práce zaplatí méně. Pokud se jedná o kvalitního zaměstnance, je rozhodně výhodné si jej udržet, obzvlášť pokud by se měl časem vrátit do plného pracovního poměru.

Když pomineme výhody více volného času, například pro ženu na mateřské dovolené může zkrácený úvazek znamenat, že se udrží v obraze ohledně svého oboru, osvojí si nové postupy a ačkoli jí zbyde pořád dost času na děti, může se po mateřské bez problémů vrátit na plný úvazek.

Výše vaší mzdy za částečný úvazek musí dosahovat výše minimální mzdy.

Čerpání dovolené

Čerpání dovolené probíhá u zkráceného úvazku jednoduše. Například pokud pracujete na poloviční pracovní úvazek vedený jako 4 hodiny denně a zaměstnanci pracující ve stejné firmě 8 hodin denně mají nárok na 25 dní dovolené, vy máte též nárok na 25 dní dovolené, ovšem v délce 4 pracovní hodiny – reálně se tak liší výhradně výše náhrady mzdy po dobu dovolené.

Práce přesčas

Jestliže má běžná pracovní doba zaměstnance délku 20 hodin týdně a zaměstnanec odpracuje 21 hodin týdně, nejedná se o přesčas a nemá tedy zvýšenou mzdu. Proplacené hodiny navíc dostane však samozřejmě zaplacené běžnou mzdou.

Pro zkrácené pracovní úvazky se často využívají smlouvy Dohoda o provedení práce a Dohoda o pracovní činnosti.

Na co si dát pozor

Jestliže si myslíte, že zkrácený úvazek je to pravé pro vás, směle se vydejte zeptat se svého zaměstnavatele, a to i v případě, že navenek zkrácené úvazky nenabízí. Dejte si ale pozor na sjednané množství práce – mnoho zaměstnanců s částečným úvazkem pracuje více hodin, než by mělo, a jak je již uvedeno výše, nárok na mzdu za přesčas nemají.

Stejně tak je důležité se se zaměstnavatelem dohodnout například na tom, jakým způsobem (a jestli vůbec) budete vyřizovat akutní telefonáty, které jsou však mimo vaši pracovní dobu. Rozhodně je lepší mít o všem řádně sepsanou smlouvu.

Potkat se můžete také s termínem "kurzabeit". Ten značí, že pokud budou firmy chtít propouštět zaměstnance kvůli ekonomickým důvodům, zakročí v tu chvíli stát a místo propuštění zaměstnanců jim bude zkrácena pracovní doba a stát zaplatí část mzdy.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 25.11.2013   |   Zobrazeno: 14360x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)