Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Dohoda o provedení práce a o pracovní činnosti 2014

Dohoda o provedení práce a o pracovní činnosti (DPP a DPČ 2014)

Rok 2014 nepřináší žádné zásadní novinky v oblasti oblíbených dohod, ať už o provedení práce, nebo o pracovní činnosti. Je nutné však pamatovat na to, že minimální mzda se zvedla na 8 500 Kč měsíčně, což mění i minimální hodinové mzdy u dohod, byť minimálně.

Základní podmínky, výhody a nevýhody

Oba typy dohod jsou určeny zejména ke krátkodobým, nárazovým, nebo jinak neplnohodnotným pracovním pozicím. Nejsou vhodné jako náhrada klasického pracovního poměru a to zejména kvůli omezení odpracovaných hodin a také tím, že při masivnějším použití ztrácejí své základní výhody (platí hlavně pro DPP).

DPP

U jednoho zaměstnavatele lze na DPP odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Jde tedy o ideální smlouvu pro letní brigády, nebo obecně několikaměsíční sezónní práce, mezi jejíž hlavní výhody patří fakt, že do 10 000 Kč hrubého se z DPP neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění.

DPČ

Na jednu DPČ lze odpracovat maximálně 20 hodin týdně, ovšem jde o průměr po dobu trvání DPČ, takže teoreticky lze pracovat v rozložení 40/0/40/0h týdně, nebo v obdobných formátech. DPČ je tedy možné brát jako poloviční úvazek, nebo výhodný způsob velmi nárazové práce, protože když si vyděláte do 2 499 Kč měsíčně, neodvádí se z DPČ sociální ani zdravotní pojištění. Obecně je DPČ více podobná klasickému pracovnímu poměru, ale o detailech se dočtete až u příslušné kapitoly níže.

Přečtěte si také:

Druhy pracovních poměrů

Práce na zkrácený úvazek

Zdravotní a sociální pojištění u studentů

Zdravotní pojištění

Základní pravidlo zní, že z DPP do 10 000 Kč měsíčné a z DPČ do 2 499 Kč měsíčně se zdravotní pojištění neplatí, ale situace není vždy tak jednoduchá.

DPP

Z DPP do 10 000 Kč měsíčně se zdravotní pojištění neodvádí. Nad 10 000 už ano. Jednoduché, ale nechvalme dne před večerem. Za každého totiž zdravotní pojištění musí být odvedeno, takže si musíte ujasnit, jestli ho za vás někdo platí. Děti, studenti, pracující, lidé v evidenci Úřadu práce, důchodci…ti jsou v pohodě, zdravotní pojištění je za ně odváděno, ovšem pokud patříte do skupiny, za kterou není zdravotní pojištění placeno, a přivyděláváte si pouze DPP do 10 000 Kč měsíčně, pak musíte sami zaplatit 1 148 Kč měsíčně své pojišťovně.

DPČ

U DPČ platí podobná pravidla jako u DPP. Je-li DPČ vaším jediným výdělkem a nejste studenti/důchodci/v evidenci na ÚP, tak si musíte u výdělku do 2 499 Kč měsíčně odvést zdravotní pojištění sami (1 148 Kč vaší zdravotní pojišťovně). Pokud měsíční odměna na DPČ překročí 2 499 Kč, pak informujte svého zaměstnavatele, že za vás musí minimální pojistné odvést (což strhne z vaší mzdy…).

Daně

Z DPP do 10 000 Kč je odváděna srážková daň. Pokud je však podepsáno prohlášení poplatníka a nárokována sleva na dani, tak se daň až do cca 2 000 Kč vypočtené daně neplatí a ze srážkové se stává daň zálohová. Pokud se vám v kterýkoliv měsíc v roce 2014 sejdou alespoň 2 příjmy se zálohovou daní, budete muset sami podávat daňové přiznání. Pokud tedy máte příjem třeba z práce a k tomu si přivyděláváte na DPP nad 10 000Kč, musíte podávat daňové přiznání. Nově je od 1.1.2014 i srážkovou daň možné uvést v daňovém přiznání a získat tak případný přeplatek na dani od státu zpět. 

Ukončení a výpověď

Ani v této kategorii se u DPP/DPČ v roce 2014 nic nemění. DPP končí zpravidla uplynutím platnosti smlouvy, nebo dohodou, kdežto DPČ lze vypovědět s 15denní výpovědní lhůtou. Vzhledem k charakteru práce není nic proti ničemu, když je ve smlouvě zakotvena možnost okamžitého ukončení spolupráce kteroukoli ze stran.

Dovolená, nemocenská a mateřská

U dovolené a nemocenské je nutné brát v potaz, že DPP a DPČ nejsou na stejné úrovni jako pracovní poměr. Dohody a HPP za sebe nejsou zaměnitelné, a proto máte u DPČ omezené „pravomoci“ a u DPP máte smůlu ve všem, ať už jde o peníze po dobu pracovní neschopnosti, nebo nedej bože placenou dovolenou.

DPP

Nárok na dovolenou – ne, nárok na nemocenskou – ne, nárok na mateřskou – ne. O dovolené to platí vždy, o nemocenské a mateřské pouze u DPP do 10 000 Kč měsíčně. V takových případech (kdy je příjem nad 10 000 Kč měsíčně pravidlem) pak ale DPP zcela postrádá smysl a je vhodnější sjednat klasický pracovní poměr – výhody totiž zanikají a pro zaměstnance zůstávají jen nevýhody.

DPČ

U DPČ je to stejné jako u DPP, pouze s limitem ne na 10 000 Kč měsíčně, ale na 2 499 Kč měsíčně. Ve většině případů tedy na nemocenskou nárok máte a odpracovaná doba se započítává do případného nároku na mateřskou.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 5.5.2014   |   Zobrazeno: 19487x

Komentáře

mzdárka eva13.05 20:35

dobrý deň, prosím vás o informáciu ohľadom dane z DPP: zamestnávateľ slovenská firma, ktorá nemá pobočku v ČR, zamestnala českého študenta na DPP v nepravidelnej prac. dobe.
(2 mesiace) Odmena je 2 x 10.000 CZK. Z toho je daň 2000 CZK, študent nám podpísal "Prohlášení" Musíme z tejto mzdy zaplatiť daň? Registrovali sme sa na českom finančnom úřade, zatiaľ nám neprišla odpoveď.
ďakujem

Admin14.05 11:31

Dobrý den,

15 % z 20 000 Kč by měly být 3 tisíce Kč, takže daň by podle českých zákonů neměla být odvedena (2 x 2 070 Kč sleva na poplatníka). Počkejte však na vyjádření Finančního úřadu, který to musí vědět lépe. :)

rad23.05 22:42

Dobrý den, když mám dpč a jsem na nemocenské.. může mi dát během této doby zaměstnavatel výpověď?

Admin26.05 12:31

Dobrý den,

ano, může.

rad26.05 17:59

I když mám ve smlouvě uvedeno na dobu neurčitou? Děkuji

Admin27.05 09:25

Dobrý den,

to nemá na situaci vliv.

Ivana26.05 23:19

Dobrý den,
pokud pracuji u jednoho zaměstnavatele na DPP a mám u něho podepsané růžové prohlášení poplatníka, tak, že se mi vlastně nedaní příjem do 10000,-Kč je možné, pracovat ještě na jednu DPP a mít podepsané druhé prohlášení, aby se příjmy opět nedanily?
Také bych se chtěla zeptat, pokud jsem registrovaná na úřadu práce, jsou zde možné přivýdělky, alespoň v nějaké minimální výši, nebo při jakémkoliv přivýdělku by mě vyřadili z evidence? Děkuji :)

Admin27.05 09:27

Dobrý den,

ne, prohlášení můžete mít v jednu dobu podepsané jen u jednoho zaměstnavatele.

Maximální výše přivýdělku při evidenci na ÚP je 4 250 Kč měsíčně.

Ivana27.05 22:19

Děkuji moc za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, zda pokud jsem pracovala na DPP, zda mohu zažádat o potvrzení o zaměstnání, nebo nějaké potvrzení pro důchod (důchodový list)?Je zaměstnavatel povinen, mi toto vystavit, i přesto, že mi neplatil sociální a zdravotní?

Admin28.05 16:25

Dobrý den,

zápočtový list ano, ale do důchodu se vám DPP do 10 000 Kč měsíčně nepočítá.

Renata04.06 20:00

Dobrý den,
měla bych nastoupit na DPČ kde hrubý výdělek bude 6700Kč,do prosince to budu mít při rodičovské dovolené a pak jako práci.Kolik budu brát čistého a pokud mi omarodí dítě můžu si vzít dovolenou nebo jak se to dá řešit?
Předem děkuji

Tereza24.06 10:43

Dobrý den, jsem letošní maturant a v září nastupuji na VOŠ. Tedy do konce srpna jsem vedena na střední škole jako student a škola za mě odvádí pojistné a já bych ráda bych šla na jeden měsíc (červenec) na brigádu. Původně jsem myslela, že bych šla na HPP, ale bylo mi řečeno, že bych si musela platit pojistné sama po skončení pracovního poměru (v srpnu). Proto se chci zeptat, na jaký typ pracovního poměru bych měla nastoupit, aby za mne pojistné odváděla škola, až do konce srpna.

Admin24.06 13:43

Dobrý den,

ideální je DPP, kde se do 10 000 Kč měsíčně neodvádí žádné pojistné a při podepsání prohlášení k dani ani daň.

Zuzka25.06 12:30

Dobrý den, když mám přes léto oba měsíce dvě smlouv y na dpp,jak je to s daněmi a soc. a zdrav. pojištěním? Jsem studentka a u jedné DPP mám podepsané prohlášení (růžový papír). U každé smlouvy můžu mít výdělek cca do 10 000 Kč(kolem 5500). V součtu by to mohlo dělat i přes 10000 Kč za mesic. Můžu dostat daně zpět aspoň částečně z obou brigád? Nebo daně dostanu zpět jen z té, u které mám podepsané prohlášení a druhá bude daněna srážkovou daní 15% a to mi nikdo nevrátí? Chápu správně, že zdravotní za mne u obou smluv platí stát, když jsem studentka a dodám potvrzeni o studiu? A sociální bych taktéž neměla platit? Jsem nějak povinná pobávat si daňové přiznání sama? Mockrát děkuji za vyřešení mého dotazu.

Admin25.06 14:38

Dobrý den,

od roku 2014 je to mnohem jednodušší a výhodnější - daně odvedené z DPP lze vždy nárokovat zpět v ročním zúčtování, nebo daňovém přiznání. Je to velká změna, která znamená, že dostanete zpátky daně i z druhé dohody, když podáte přiznání, nebo necháte zaměstnavatele podat roční zúčtování (v obou případech budete muset dodat potvrzení o zdanitelných příjmech od druhého zaměstnavatele). Proto si vyžádejte potvrzení o zdanitelných příjmech po skončení obou brigád. Sociální a zdravotní nemusíte řešit vůbec.

Zuzka25.06 22:01

Mockrát Vám děkuji. A nevíte taky náhodou jestli se daň obecně počítá z hrubé mzdy i s prémiemi? Nebo ty se nedaní?

Admin26.06 10:56

Dobrý den,

samozřejmě se daní.

ptr05.07 17:26

Dobry den, je pravda ze u DPP nelze stanovit fixni plat a je nutne kalkulovat plat na zaklade odpracovanych hodin ktere je potreba predlozit zamestnavateli ve worksheetu?

Admin07.07 11:11

Dobrý den,

DPP patří mezi flexibilní formy pracovního úvazku, proto je takové počínání většinou preferováno a nelze proti němu nic namítat.

Liba09.07 06:19

Dobrý den,
chci se zeptat na nemocenskou teda její výpočet a nárok. Leden 2014 - květen 2014 jsem byla v HPP s hrubou mzdou 15 060 Kč. Od 1.6.2014 pracuji v jiném zaměstnání na DPČ, kdy výdělek hrubá mzda za 6/2014 je 10 500 Kč a za měsíc červenec bude 14 876 Kč. V měsíci srpnu jdu na menší operativní zákrok a budu si muset vzít krátkodobou nemocenskou. Z čeho se bude počítat ten denní vyměřovací základ? Bude se zohledňovat i to předešlé zaměstnání? Budu mít nárok na nemocenskou? Mám podepsané daňové prohlášení a strhávají mi SP a ZP. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Liba

Admin09.07 11:20

Dobrý den,

váš zaměstnavatel vám bude vyplácet náhradu mzdy podle vašeho platu, výplata nemocenská pak bude zohledňovat průměr za delší období.

Marie12.07 23:10

Dobrý den, prosím o radu: Jsem nyní ve zk.době, trv. prac. poměr, pracuji v nepřetř. provoze, nepravidelně, např. jen cca 5x/měsíc. Např. zač. měsíce 2směny, ke konci 3směny apod. Chci odejít pro lepší nabídku. Jak se platí zaměstnavatelem zdrav.+soc. pojištění, za měsíc, či za den? Když odejdu např. 20.-ve zk. době(protože poslední směnu mám 19. a pak jdu až další měsíc) a další směna je až 1. násl. měsíc, platí se do 20. nebo do konce měsíce? Myslím , že do dne, kdy jsem "fyzicky" zaměstnána. V tom případě je asi výhodnější, učinit odchod až třeba k 30. v měsíci?
Děkuji.

Eva19.07 13:25

Dobrý den, mám nastoupit k firmě na DPČ, kde budu mít hodinovou mzdu 71,- při 7,5 hodinách denně, tedy Po-Pá. Je v pořádku odpracovat týdně 37,5 hodin na DPČ? A další dotaz,pobírám starobní důchod a jinou práci nevykonávám. Co všechno budu muset ze mzdy odvádět a v jaké výši?
Děkuji a přeji pěkný den

Admin21.07 10:41

Dobrý den,

záleží na tom, jestli bude průměr za dobu trvání DPČ maximálně poloviční oproti běžné týdenní pracovní době. Jestli odpracujete týden takto, pak týden nic, nebo měsíc takto a pak měsíc nic, to je jedno, důležitý je průměr.

Barbarela14.08 19:45

Dobrý den, pracuji u 2 zaměstnavatelů - u 1. na HPP, u 2. na DPP s měsíčním výdělkem pod 10 000,-Kč. V současné době budu nastupovat na mateřskou dovolenou a pobírat PPM ze zaměstnání na HPP, je mi jasné, že z DPP žádný nárok na PPM neplyne, ale jde mi spíše o dodržení zákoníku práce § 195, z něhož plyne, že mateřská dovolená musí trvat minimálně 14 týdnů - tedy těchto 14 týdnů nemohu pracovat - a to je otázka: Nemohu pracovat jen u 1. zaměstnavatele (HPP) nebo i u zaměstnavatele 2. (DPP)i když z povahy DPP nárok na dovolenou neplyne?
Děkuji za odpověď.

Admin15.08 11:16

Dobrý den,

v tomto období, 6-8 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu, nejde tolik o nárok na dovolenou, jako o ochranu ženy. Výslovně to však zakázané asi není, ovšem jde o kritické období, kdy by si žena asi opravdu měla od práce odpočinout.

filda26.08 19:36

Dobrý podvečer,
chci se zeptat - již 3 roky pracuji na DPČ. (resp. mezi lednem a březnem 2013 jsem pracovat na DPP, protože se měnil název společnosti a všichni BRG jsme až do odpracování 300 hodin dostali DPP). Doposud můj příjem byl vždy pod 10 tis. hrubého měsíčně, z čehož mi bylo strháváno pouze sociální a zdravotní. Ovšem za srpen letošního roku vychází hrubá mzda nad 10 tis. (asi 10 100 kč), bude v tomto případě strhnute též pouze soc. + zdrav. nebo výdělek podléhá dani (mám podepsáno prohlášení, tzv. "růžovky". Zároveň se chci zeptat, zda-li rodič nepřijde o slevu na dani na vyživovanou osobu (studenta), kterou uplatňuje.

Druhý totaz se tyká evidenčního listu důchodového pojištění - loni jsem pracoval, jak jsem výše zmínil v období 1-3/2013 na DPP, poté na DPČ, ovšem s tím, že jsem maturoval a od září musel DPČ podepsat znovu. V evidenčním listu mám však uvedenopouze období 9-12/2013. Je tedy v možnostech zaměstnavatele mi vystavit evidenční list DP i pro předchozí období?

Děkuji za odpověď

Aneta V11.09 11:10

Dobrý den,

jsem studentka a mám dvě práce.
1. je DPP, kde nemám podané růžové prohlášení
2. je pracovní smlouva na poloviční úvazek, kde platím snížené sociální a zdravotní pojištění a mám také slevu 355 Kč/mesíčně jako student (v této práci mám vyplněné růžové prohlášení)

Mám tak nárok na vrácení daně v práci na DPP?
Předpokládám, že ne. Ale raději se ptám.
V mém případě asi nemám nárok si žádat o vrácení daní, že?
Děkuji moc.
A.

Admin11.09 12:26

Dobrý den,

ano, nová pravidla pro danění DPP od roku 2014 to umožňují. Stačí když si vyžádáte potvrzení o zdanitelných příjmech na konci roku a dojde s tím za svým zaměstnavatelem, kde máte podepsané růžové prohlášení, a on vám všechny slevy bude nárokovat skrze roční zúčtování daně.

Lenka18.09 12:32

Dobrý den,

Od konce sprna mám smlouvu na dpč za měsíc srpen jsem měla výdělek 2240,- . Za zaří je to zatím 1400,- a od 15.9 mám neschopenku kdy jsem si myslela že budu mít nárok alespoň na proplacení 14 dnů od zaměstnavatele, ale prý jsem nepřesáhla částku 2500,- tak nebudu mít nárok na náhradu takže je asi v tomto případě neschopenka zbytečná ? A bude lepší aby ji lékař ukončil ? Dokládá se i v takovémto případě neschopenka zaměstnavateli ? Nebo jak v tomto případě dále postupovat ? Děkuji moc. L.

andrea30.09 22:12

Dobry den,pritel je od 15.3.2014 zamestnan na DPC.Prumerny vydelek mel tak 8-9 tisic,3.8. mel nehodu,nyni mu zamestnavatel rekl,ze nema narok na zadnou nemocenskou,protoze v srpnu neodpracoval 2500kc.Maji na to pravo po 4,5mesicich normalnich vydelku a odvodu?nedostane pry nic ani od OSSZ.Diky

Admin01.10 09:34

Dobrý den,

záleží na tom, zda byla výše příjmů nad 2 499 Kč sjednána, nebo nikoliv. Pokud nebyla, tak jde pravděpodobné, že o nemocenskou přijde. Doporučujeme se však ještě na konkrétní postup zeptat OSSZ.

Andrea01.10 09:45

Děkuji za reakci, v DPČ je sjednána pracovní doba na maximálně 20 hodin týdně s hodinovým výdělkem 60 Kč hrubého, DPČ má 14.3.-31.12.2014, i na výplatních páskách má výdělky od dubna 8000 do 10000 až do té doby úrazu (3.8.), v tom měsíci srpnu odpracoval pouze dvě dvanáctky.
Má to cenu obracet se na OSSZ??Děkuji

Admin01.10 10:19

Není zač. Obáváme se, že nemá, ale můžeme se mýlit a jeden telefonát nic nezkazí. Jde o jeden z důvodů, proč může být DPČ problematická - oproti DPP nemusí přinést nic navíc a ještě k tomu se z ní platí odvody.

Markéta01.10 23:11

Dobrý den,
končím rodičovskou dovolenou. Před ní jsem pracovala na půl úvazku v klasickém pracovním poměru. Během RD jsem pracovala z domova na DPP. Nyní mi zaměstnavatel nabídl volbu - poloviční úvazek v klasickém pracovním poměru, ale s tím, že musím denně fyzicky sedět v kanceláři (nemohu přijmout z důvodu dlouhého dojíždění, protože se sídlo organizace přestěhovalo), nebo práci o stejném objemu z domova, ale na DPČ.
Jaké všechny "záludnosti" na mne v případě podpisu DPČ číhají? Vím o zkrácené výpovědní lhůtě, nulovém odstupném, neexistenci dovolené. Jsou ještě další? Co byste mi poradili v dané situaci?
Mnohokrát děkuji!

Admin02.10 15:40

Dobrý den,

poradili bychom vám zaprvé se podívat do pracovní smlouvy, jestli nemáte specifikováno místo výkonu práce - pokud máte, tak vás zaměstnavatel nemůže nutit dojíždět jinam a musí vám dát práci tam, kde to máte sjednáno, nebo výpověď po konci rodičovské dovolené s tím, že pracovat asi nebudete mít kde (nebo doma), ale platit by vás musel - také by vám musel dát odstupné.

Rozhodně bychom na DPČ v této situaci nepřistoupili, případně bychom do ní zakotvili alespoň to odstupné, aby se vás tak zaměstnavatel jen nechtěl zbavit bez nákladů.
Slabiny DPČ jste vyjmenovala, ještě bychom ale zmínili tu, že pokud nebude sjednán v pracovní smlouvě plat vyšší než 2 499 Kč měsíčně, tak ve měsících, kdy si tolik nevyděláte, nejste účastna na nemocenském pojištění, to znamená žádná nemocenská ani náhrada mzdy. Pokud v takovém případě onemocníte třeba po pár dnech v měsíci, zůstanete doma zadarmo.

Karin07.10 13:09

Dobrý den, zaměstnavatel mi chce nyní zkrátit úvazek a nepřistoupí na HPP s polovičním úvazkem, ale chce po mě podpis na dohodu. Slíbená mzda by měla být přes 10.000 Kč (11.000 Kč). Chápu správně, že se mi celá částka zdaní (je mi přes 26 let, již nestuduji) a ještě budu muset zaplatit zdravotní pojištění? Eventuelně, která z dohod je výhodnější, pokud se o tom dá vůbec takto uvažovat? Neboť ve dnech, kdy budu například nemocná nebo budu mi "dovolenou" (nebudu v práci a nebudu si tedy vydělávat, tak se bojím, že se mi celá situace bude akorát komplikovat). Děkuji za odpověď, Karin

Admin08.10 11:38

Dobrý den,

pokud máte normální pracovní smlouvu, na nějaké krácení, respektive převedení na dohodu nepřistupujte. Dá se vás pak snadno zbavit, nemáte dovolenou a v některých případech ani nárok na nemocenskou. Ani vzhledem k očekávanému platu se nám nezdá, že by dohody byly vhodným řešením.

Vendula07.10 17:33

Dobrý den,
jsem studentka a pracovala jsem na DPČ 4 měsíce. Celkem jsem odpracovala 405,75 hodin. Jestli to dobře chápu, tak jsem překročila poloviční úvazek. Mohu si i tak uplatnit slevu na studenta (soc. a zdrav. poj.)? Růžové prohlášení jsem podepsala.

Admin08.10 12:06

Dobrý den,

slevy na dani si uplatnit můžete, ale taková DPČ je dosti problematická, protože byla porušena její pravidla co do maximálního počtu odpracovaných hodin.

Vendula08.10 19:06

A jaký je potom postih? Zdanění?

Markéta09.10 03:16

Děkuji Vám za radu. Příběh má pokračování. Přistoupila jsem nakonec na pokračování smlouvy před RD, tj. a půl úvazku v klasickém pracovním poměru. Zaměstnavatel nejen, že nechce slyšet o úpravách ve smyslu delších a kratších pracovních dní či flexibilní pracovní době, ale od včerejška dokonce trvá na zkrácení úvazku na 2 hodiny denně, a to s každodenním dojížděním (jedna cesta mi trvá přes hodinu - bohužel firma se přestěhovala v rámci Prahy, kterou mám ve smlouvě jako místo výkonu práce). Snažím se vysvětlit, že mi nemůže jednostranně změnit smlouvu, která je dosud platná. Argumentuje, že pro mou odbornost už nemá dostatek práce, jelikož ji z části vykonává pracovnice, která byla jako záskok za mě na RD.
Bohužel se jednání o formě další spolupráce protáhla přes termín nástupu, takže jsem několik (6) dní pracovala z domova v uvedeném půlúvazkovém rozsahu. Šéf teď argumentuje, že kdybych se nyní vrátila na původní smlouvu, měla bych za tyto dny absence a hrozil by mi vyhazov za hrubé porušení pracovní kázně. Moje práce je však prokazatelná (e-maily, konkrétní výstupy), poslala jsem přesný výkaz s rozpisem konkrétních činností na minuty.
Domnívám se, že za vším je jednak snaha udržet si pracovnici, která byla za mne záskok na RD, a zároveň nedostatek prostoru v kanceláři (fyzicky tam už není další pracovní prostor).
Ačkoli bych pro firmu ráda dál pracovala, nemohu přistoupit ani na DPČ, ani na zkrácení úvazku. Jaké řešení (pokud možno smírné) byste mi doporučoval?
Mnohokrát děkuji!

Admin09.10 11:11

Dobrý den,

viz níže. K tomuto dotazu doporučujeme trvat na plnění původní pracovní smlouvy a v případě vyhrožování, nebo vyhazovu se bránit - vyhazov by byl stejně neplatný, což vám na základě vašich podkladů určitě řekne i právník, kterého byste si pomalu raději měla najít. Hodně štěstí a hlavně se nenechte zastrašit.

Markéta09.10 03:25

Ještě doplnění, na schůzce 2 dny před nástupem po RD, kdy mi šéf nabídl volbu mezi DPČ a stávající smlouvou, jsme se dohodli, že přistoupím na DPČ, pakliže ve smlouvě budou ukotvené nadstandardní body pro mou ochranu - 14 dní placené dovolené a minimální měsíční mzda nad 2500 kvůli zdravotnímu pojištění. To personální oddělení zamítlo a z toho důvodu jsem DPČ odmítla, ale to se odehrálo až za těch 5 pracovních dní, kdy jsem pracovala z domova - na základě ústní dohody. A teď je mi to předkládáno jako absence a hrubé porušení pracovní kázně.

Admin09.10 11:08

Dobrý den,

to vypadá jako poměrně záludný pokus o to se vás zbavit. Nebojte se obrátit se inspekci práce, nebo soud, kdyby došlo ke zrušení pracovního poměru. Doporučujeme z tohoto důvodu i shromažďovat případné důkazy.

Tamara12.10 11:41

Ukončila jsem studium na VŠ,nejsem přihlášena na úřadu práce a pracuji na DPP,zdravotní pojištění si platím sama,mám povinnost platit sociální pojištění?

Admin13.10 11:13

Dobrý den,

ne - sociální pojištění platit nemusíte a nebude ani odváděno z DPP se mzdou do 10 000 Kč měsíčně.

Ondřej15.10 09:08

Dobrý den
Žádám Vás o radu v těžké životní události. Mámu bohužel stihla mozková příhoda. Měla dvě práce na dohodu o provedení práce. Jeden příjem 6-7 tis., druhý 2-4 tis. Tzn. žádný nad 10000 a zaměstnavatel tedy neodvádí zdravotní pojištění? Nebo by se částky měly jaksi "sčítat"? Pokud nebyla registrovaná na ů.p. a zdrav. poj. za ni neplatil stát, budeme muset uhradit péči?
Mnohokrát děkuji za odpověď.

Admin15.10 12:09

Dobrý den,

zdravotní pojištění by si v takové situaci měla platit sama. Vy budete muset uhradit dluh na zdravotním pojištění, nikoliv péči.

Jana06.11 12:31

Dobrý den,
chci se zeptat jestli je možné aby DPČ která trvala od 2.12.2013 do 31.12.2014 nebo musí být sjednána od 2.12.2014 nová DPČ. Lze tuto dohodu změnit dodatkem na dobu neurčitou s výpovědní dobou 15 dní?
Děkuji za odpověď.

Admin07.11 10:49

Dobrý den,

domnívám se, že je vše, včetně dodatku, v pořádku.

Zuzka07.11 17:52

Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz. Jsem student a mám podepsané tři DPP u třech různých zaměstnavatelů. Ani u jedné DPP vyplácená částka nepřesáhne 10 000 Kč/měsíc (1. DPP - 550Kč/měsíc, 2. DPP - 400Kč/měsíc, 3. DPP - 1360Kč/měsíc). Slevu na daně mohu uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele, je to tak? Znamená to tedy, že u zbylých dvou zaměstnavatelů musím platit daně i přesto, že jsem student? Nebo je možné uplatnit ještě nějakou jinou slevu? Někde jsem totiž slyšela, že studenti neplatí daně vůbec, ale nevím, jestli je to pravda, jak to tedy je?
A ještě k daňovému přiznání. Musím udělat jedno daňové přiznání na všechny tři DPP nebo tři daňové přiznání na tři DPP (jedno daňové přiznání = 1 DPP)?
Předem Vám mockrát děkuji za odpověď.
Krásný večer
Zuzka

Admin10.11 08:54

Dobrý den,

daně platí i studenti. Ve vašem případě ale odvedete daně ze dvou DPP, ale od zaměstnavatelů si na konci roku řeknete o přehled zdanitelných příjmů a pak si u zaměstnavatele, kde máte podepsané růžové prohlášení, necháte vypracovat roční zúčtování daně a daně vám budou vráceny díky tomu, že je pokryje sleva na poplatníka a studenta.

Zuzka14.11 09:18

Dobrý den,
děkuji Vám za odpověď. Ráda bych se ještě zeptala jestli v případě, když bych měla 2 DPP a 1 DPČ je to úplně stejné?

Admin14.11 09:33

Dobrý den,

v zásadě je to stejné, i u DPČ budete moci nárokovat vrácení daní.

linda24.11 10:46

Dobry den,dne 4.9 jsem podepsala vypoved u dpč. Je tam 15ti denni vypovedni lhutatakze vypoved je 19.9. Kdyz jsem sla 19 na nemocenskou,mam dostavat nemocenskou,nebo uz ne?

Admin25.11 11:22

Dobrý den,

omlouváme se, tato odpověď patřila pod jiný příspěvek. Ve vašem případě byste měla nárok pouze na nemocenskou po 15 dnech a výpověď samozřejmě platí, u DPČ platí i v nemoci.

Ondra09.12 16:46

Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně zdravotního pojištění v době nemocenské při práci na DPČ. Přítelkyně pracuje na DPČ, vydělá si kolem 3,5 tisíce za měsíc. Na nemocenskou nárok má, ale platí za ni někdo zdravotní pojištění nebo si ho musí platit sama?
Děkuji za odpověď.

Monika10.12 14:36

Dobry den, jsem hlasena na UP,pracuji na DPP,takze mi v zamestnani hlidaji hodiny,aby mi stat platil soc.a zrd.pojisteni,od noveho roku mam mit DPČ,jakou castku mesicne nemuzu prekrocit aby mi to stat platil i nadale? Je to taky 4250,-?

Admin11.12 10:19

Dobrý den,

je to stejné, ale z DPČ nad 2 500 Kč měsíčně bude odvedeno zdravotní a sociální pojištění. S navýšením minimální mzdy na 9 200 Kč by se měl zvýšit i tento limit na polovinu, tedy 4 600 Kč.

Zuzka02.01 18:35

Dobrý den,
mám 2 DPP a 1 DPČ a ráda bych se zeptala, kde je nejlepší podepsat růžové prohlášení, jestli tam, kde beru nejvíce nebo nejméně? Děkuji.

Admin05.01 09:39

Dobrý den,

pokud jsou obě DPP do 10 000 Kč, tak podepište prohlášení u DPČ, abyste měla jen jeden příjem se zálohovou daní - na začátku příštího roku si nechte u DPP zaměstnavatelů vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech a doneste ho DPČ zaměstnavateli, který za vás zpracuje roční zúčtování daně a případné přeplatky na dani vám budou vráceny.

Pavlína20.01 11:54

Dobrý den, pracuji od srpna 2013 doposud na DPP a jsem vedena na ÚP. Nejsem studentka ani starobní důchodce a ani invalidní důchodce. Pravidelně měsíčně beru výplatu z DPP 4200,- čistého, z toho mi strávají daň z příjmu 630,-kč. Bydlím s 9-ti letou dcerou sama. Chtěla jsem si podat daň z příjmů (růžový papír), ráda bych uplatňovala i slevu na dani na dítě. Jenže když jsem byla za účetní, tak mi tvrdila, že nemám nárok na nic, protože se to na DPP nevztahuje. Prý se to vztahuje jen na pracující důchodce a studenty. Mám tudíž měsíčně příjem jen 3570,-kč. Jiné příjmy nemám. Otec s námi nežije a ani neuplatňuje slevu na dceru. Prosím moc o odpověď, jak to tedy opravdu je? Děkuji, s pozdravem Pavlína Ř.

Admin21.01 10:21

Dobrý den,

vám by bohatě stačila i obyčejná sleva na poplatníka, na tu samozřejmě máte nárok. Stejně tak si můžete nechat teď udělat roční zúčtování, daň odvedená z DPP lze získat od roku 2014 i když je pouze srážková, což je ve vašem případě.

Marcela27.01 18:01

Dobrý večer,

měla bych na vás dvě otázky.
1. Je možné uplatnit slevu na dani (alias růžový papír) i v případě, že již nejsem student? Bude mi 27 let a pracuji pouze na DPP u více institucí.
2. Je pro soukromou firmu skutečně složitější, když bych u nich přes DPP žádala slevu na dani. Paní účetní to prý nechce dělat kvůli složitějšímu (podvojnému?) účetnictví. Pokud tomu tak skutečně je, v čem je ten háček?

Děkuji za odpověď a za váš čas, který do veškerých reakcí investujete!!

Marcela

Admin28.01 12:01

Dobrý den,

paní účetní asi nechce řešit roční zúčtování daně, ale to vás vůbec nemusí zajímat, protože na podepsání "růžového papíru" nárok samozřejmě máte a slevu na dani na poplatníka si můžete nárokovat (snad) po zbytek života. :-) Nezapomeňte po konci roku požádat zaměstnavatele o ono roční zúčtování daně - když mu doložíte přehledy zdanitelných příjmů z ostatních DPP, můžete získat zpátky daně i z nich.

Eva01.02 14:10

Dobrý den, se zaměstnavatelem mám uzavřenou DPP od 10.11.2014 do 10.2.2015 s tím, že v dohodě je stanovena měsíční výpovědní lhůta. Pokud jsem se rozhodla, že chci tuto dohodu ukončit nyní, jak mám dále postupovat? Podat výpověď z dohody bez této výpovědní lhůty (neboť už ji fyzicky nemůžu dodržet), nebo počkat na uplynutí této DPP. Dále, jak postupovat v případě, že budu od příštího týdne v pracovní neschopnosti, končí DPP k datu 10.2., nebo se o dobu PN prodlužuje? Děkuji za odpověď. Eva

Admin03.02 12:27

Dobrý den,

nejsme si úplně jistí, jak je to s prodlužováním výpovědní lhůty při PN u DPP, ale pokud prodloužení pro jistotu písemně odmítnete, tak se prodlužovat určitě nebude.

Co se týče výpovědní lhůty, tak byste ji samozřejmě dodržet měla, ale jelikož už stejně DPP bude brzy končit, pravděpodobně to "přežijete" v pracovní neschopnosti.

Kateřina07.02 21:21

Dobrý den,
pracuji již 12 let na DPP jako topička pro SVJ. DPP je vždy na dobu 1 roku a další rok se píše nová. Výpovědní doba je jeden měsíc. Odměnu mám schválenou shromážděním. V letošním roce jsem pokračovala v topení v lednu a čekala jsem na novou DPP. Dne 28. ledna jsem dostala e-mail, že výbor SVJ rozhodl o tom, že nebude prodloužena DPP na letošní rok. Při tom jsem byla ještě úkolována v lednu s opravou v kotelně. Odpověděla jsem, že respektuji rozhodnutí výboru SVJ, ale trvám na uzavření DPP na leden a únor, jinak přecházím do pracovního poměru. V práci pokračuji i v únoru. Výbor SVJ se zdráhá a čeká na Shromáždění SVJ.
Výbor chce odevzdat klíče od kotelny v polovině měsíce a nechce mi zaplatit únor a ani leden až po shromáždění SVJ. Jak mám postupovat.
Předem děkuji za odpověď Kateřina

Admin09.02 09:38

Dobrý den,

domníváme se, že váš zaměstnavatel se vystavuje riziku velmi vysoké pokuty, to samé vy, proto by měl urychleně věc řešit uzavřením potřebné smlouvy.

FN09.02 14:41

Dobrý den,
jsem studentka VŠ a pracuji na DPP, ke které mám podepsaný tzv. "růžový papír". Moje měsíční mzda se pohybuje okolo 5 000 Kč. Pokud tedy tomu dobře rozumím, zaměstnavatel by mi měl vždy na konci měsíce vyplatit částku, která bude počet hodin x hodinová mzda. Z mé výplaty nebude strhávat ani sociální, ani zdravotní a ani 15% daň. Nebo tomu tak není? Děkuji za odpověď.

Admin09.02 15:51

Dobrý den,

je tomu tak.

Petra19.02 15:42

Dobrý den, ráda bych se optala, zda je možné mít DPP v době pracovní neschopnosti. Pokud se jedná o práci doma na PC. Měsíčně částka nepřesáhne 10 tisíc.
Moc děkuji za odpověď.

Slavka03.03 00:34

Dobrý den, ráda bych se informovala jak mám postupovat,když nyní jsem evidována na ÚP ,už bez podpory a uzavřela jsem DPP s jedním zaměstnavatelem do konce roku,t.j. na 3OO hod. Protože mám 2,5 roku do důchodu,starám se o maminku, takže stálá pracovní doba mi nevyhovuje, uvažovala jsem o tom, že bych si uzavřela DPP u několik agentur a tím bych si zajistila příjem. Musím se asi odhlásit z ÚP, a když si celkově vydělám u různých zaměstnavatelů měsíčně do 10000,-Kč, nemusím platit sociální a zdravotní ? A jak je to v případě nad 10000,-Kč? Co se mi bude počítat do důchodu? A z čeho se vypočítá výše podpory v nezaměstnanosti,kdybych po roce práce na DPP šla na ÚP?Předem děkuji za odpověď.

Admin03.03 09:43

Dobrý den,

skoro všechny informace byste našla v článku. :-)

1) Když si vyděláte nad 4 600 Kč hrubého měsíčně, tak vás z Úřadu práce odhlásí
2) Z DPP do 10 000 Kč měsíčně nebude odváděno nic (když podepíšete prohlášení k dani)
3) Jelikož za vás nebude odvádět zdravotní stát ani zaměstnavatel, musíte ho odvádět sama (1 242 Kč měsíčně)
4) Do důchodu se vám nebude počítat DPP do 10 000 Kč měsíčně a DPČ do 2 499 Kč měsíčně
5) Pro podporu v nezaměstnanosti byste musela nastřádat rok na DPP nad 10 000 Kč, nebo DPČ nad 2 499 Kč (nebo to nějak zkombinovat, ale počítá se jen DPP nad 10 a DPČ nad 2,5 tisíce korun měsíčně)

Lucie06.03 17:49

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, podepsala jsem smlouvu na DPP a zároveň podepsala tzv. růžový papír a předpokládám, že za měsíc nevydělám nad 10 000 Kč.
Jak je to v případě, pokud mám hrubou mzdu stanovenou 75Kč/hod a za měsíc odpracuju např. 100 hodin. Dostanu za ten měsíc rovných 7500 Kč? Nebo se mi strhne 15% srážková daň, dostanu méně a vrátí se mi zpětně až za rok v dubnu? Děkuji.

Admin06.03 18:07

Dobrý den,

dostanete rovnou 7 500 Kč.

Slavek10.03 10:27

Dobrý den rad bych se zeptal jak mam vyrešit situaci.
Mnel bych byt zaměstnaný v průbehu tydne na DPP ale jsem zatim veden na úrade práce. Problem spočíva v tom že jsem se slovenska a když prosahnu vydelanou častku 4000 tak je možne ako u slovaka platit si tady sam social a zdravotni. Lebo viem že když jsem nezamestnanej a ani nejsem na úrade prace tak si to sám nemužu platit. Je tam pak nato nejak jinak stanovenej zákon? Děkuji.

Bohouš27.03 09:47

Dobrý den
Chtěl sem se zeptat jak by měla bít formulována dohoda pokud jen chci pomoc kamarádovi (důchodci),kterému sem pomahal k zařízení obchodu finančně?Jsem též důchodce
Děkuji

Admin27.03 11:16

Dobrý den,

půjde nejspíše o půjčku, takže si zkuste z internetu stáhnout nějaké formuláře, nebo navštivte právníka, který by vám poradil.

Renata Svobodová29.03 20:11

Dobrý den,
může být na práci účetní každý rok opakovaně uzavřená DPP se mzdou 5000,- Kč/měsíc nebo na takovouto opakující se činnost musí být DPČ a odvádět SP a ZP?
Děkuji za odpověď.

Daša09.04 12:02

Dobrý den,
chci se zeptat jak postupovat při DPP nad 10000,-. Odvody odvádí zaměstnavatel nebo i zaměstnanec? Každý měsíc? Kde se to provádí a jak? Co k tomu potřebuji? Dále se zeptám, zda pokud není člověk nikde zaměstnán (ani DPP nebo DPP do 10 tis.) a je samoplátce zdravotního pojištění, zda musí kromě zdravotního pojištění odvádět také sociální? Děkuji.

Admin10.04 09:19

Dobrý den,

odvody provádí zaměstnavatel.

Při DPP do 10 000 Kč, nebo bez příjmu se sociální pojištění neplatí.

Zuzana29.04 15:28

Dobrý den, chci se zeptat mam invalidní duchod plnej 3 stupně a chci se zeptat zda si můžu přivydělat...?
Děkuji

Admin30.04 11:59

Dobrý den,

ano, můžete.

Monika03.05 14:09

Dobrý den,
mám uzavřenou DPP na rok a chtěla bych jít na letní brigádu. Je lepší si nechat udělat DPP nebo DPČ a můžu vůbec na ni jít? Nejsem vázaná jen na tu 1. DPP?
Děkuji

Admin04.05 10:20

Dobrý den,

nejste vázaná pouze na jednu DPP, můžete uzavřít DPP/DPČ (pokud to budete stíhat :-) ).

Lenka22.05 08:49

Dobrý den, pracuji na HPP a ráda bych si přivydělala na DPP do 10.000,- Kč měsíčně. Bude se mi z DPP odvádět pouze srážková daň? Musím tyto příjmy z DPP uvádět do daní?

zdena30.05 13:37

pracuji jiz 3 roky na dpp u jednoho zamestnavatele .pracuji kazdy den minimalne 8 hodintakze urcenych 300 hodin na rok mam nekolikanasobne prekroceno zames.vykazuje pouze aby se vesel do 300 h.nemam narok na dovolenou nemocenskou nepocita se me doba do duchodu ale co mam delat najem platit musim a zamestn me smlouvu dat nechce aby nemusel platit zdrav. a social. pojisteni

Dess17.06 20:08

Dobrý den,

pracuji na DPČ a hrubá mzda byla 2900, vyplaceno mi bylo po strhnutí zdravotního a sociálního a daně 1800... Zdá se mi to moc, je to možné?

Pokud ano, je možné, aby mi z toho bylo něco vráceno? Nebo mi budou každý měsíc strhávat třetinu, co vydělám?

Děkuji, Havlínová

Admin19.06 12:18

Dobrý den,

z DPČ vám je strhávána pravděpodobně daň i sociální/zdravotní pojištění, takže pokud si jinde nenárokujete slevu na poplatníka, můžete u zaměstnavatele podepsat "růžové prohlášení" a daň vám strhávána nebude.

Lea19.07 22:15

Dobrý den,
jsem studentka, pracuji za DPP a mám podepsané růžové prohlášení. Obvykle jsou mé výdělky do 10 000 Kč. Tento měsíc to ale bude poprvé pravděpodobně více. Dostanu celou částku nebo se mi bude danit? A odvody na zdr. a soc. pojištění bez ohledu na částku (do/nad 10 000 Kč) hradí zaměstnavatel, potažmo stát? Moc děkuji za odpověď.

Admin20.07 09:26

Dobrý den,

u DPP nad 10 000 Kč se postupuje jako u běžného pracovního poměru, strženo vám bude zdravotní i sociální. Pokud mluvíte o tom, že ho "hradí zaměstnavatel", tak je důležité si všimnout toho, že vždy vše hradí zaměstnavatel - pokud máte výdělek 10 000 Kč a zaměstnavatel by najednou platil ještě třeba 2 000 státu, tak ho stojíte 12 000 Kč - věřte, že by nejspíše radši dal celých 12 000 Kč vám, než aby musel odvádět i státu, z čehož bezprostředně nic nemá.

Pokud si vyděláte jen o trochu více než 10 000 Kč, tak se to moc nevyplatí, lepší je se třeba dohodnout na platu do 10 000 Kč, abyste vy dostala více a zaměstnavatel zaplatil méně. Pokud by se ale takové příjmy měly opakovat, může to být výhoda v tom, že získáte odpracované měsíce s odvedeným sociálním pojištěním, kdybyste pak například o práci přišla, onemocněla, nebo si pořídila dítě.

Anonym31.07 18:55

Dobrý den,
jsem studentka, a budu pracovat po dobu 1-2 měsíců na DPČ, kde zaměstnavatel požaduje 35-40 hod. týdně, přičemž ze zákoníku práce je obecně známo, že brigáda/práce na DPČ nesmí přesáhnout v průměru polovinu pracovní doby, resp. bych měla pracovat 20 hod. týdně. Je to tedy v pořádku pracovat tolik hodin na DPČ? Podotykam, že jde o praci přes agenturu. Díky za odpověď.

Soňa19.08 08:59

Do těch 300 hodin se mi započe DPP i DPČ , pokud mám obě u jednoho zaměstnavatele, ale každou na jinou činnost. Děkuji

Magda27.08 15:27

Dobrý den, prosím o radu. Syn se letos v červnu vyučil a 13.7. nastoupil do zaměstnání na DPČ. Musí se evidovat na úřad práce? Mockrát děkuji za odpověď. Nováková

Admin28.08 12:21

Dobrý den,

nemusí, a pokud si vydělá nad 4 600 Kč měsíčně, tak ani nemůže, protože by nešlo o nekolidující zaměstnání.

bozena01.10 15:48

Dobrý den ráda bych se zeptala když jsem na nemocencke u svého zaměstnavatele na hpp jestli muzu v době vychazek pracovat brigadne na dpp.Děkuji

jiři23.11 02:44

Pracuji na dohodu-300 ročně. Mam narok na připlatky za praci ve svatek,nočni sm a so a ne

jiři06.12 16:22

Pracuji na dohodu oprovedene praci(300hodin). Mam narok na připlatky so-ne a za svatky Děkuji

Petra07.12 15:52

Dobrý den, nikde nemohu dohledat, zda je nějaký termín, do kdy musí zaměstnavatel odvést srážkovou daň z DPP do 10.000,-. Je nějaký takový termín stanoven (třeba měsíc od vyplacení nebo něco podobného)? Díky

Lenka09.12 10:54

Dobrý den, ráda bych se na něco zeptala. Od 1.června jsem pracovala na dpč 4 hodiny denně a ještě k tomu na dpp 4 hodiny denně. Vydržela jsem tam 4 a půl měsíce a hned jsem nastoupila do hpp. Počítá se mi aspoň něco z dpč. Ráda bych si odpravovala rok, abych pak mohla jít na mateřskou. Protože v té práci co teď jsem, se tahají těžká břemena, tak nevím jestli bych to pak zvládla jako těhotná.
Děkuji za odpověď

ada03.01 23:43

Dobrý den, mam moznost uzatvorit Dohodu o vykonaní práce, praca je vykonavana zo Slovenska pre cesku firmu. Lenze ako pozeram u vás de facto by som nemala žiadne odvody ani dan kebyze podpisem prehlasenie danovnika ak je príjem do 10 tis.. A u nás kedze som aj poistenec statu - rodicovska dovolenka vraj budem musiet sa odhlasit, stat uz neplati nic za mna a sama sa poistit aj prislusne odvody si platit.A u nas su odvody cca 48 percent plus dan 20 percent.Neviem ci to budem musiet platit ked som samoplatitel v tychto vyskach ako aj zamestnanec aj zamestnavatel, je neuveritelne ake rozdiely my mame a v akej sme nevyhode.

Keby som dostavala prijem nad 10 tis. ceskych platil by za mna vsetky odvody ten cesky zamestnavatel predpokladam, mozno by mi vznikol aj narok na danovy bonus, mam dve deticky ale s osetrenim na Slovensku bude asi problem. Vobec neviem ako to vyriesit. Zajtra sa poinformujem aj u nas.

ada03.01 23:44

opr. dohoda o provedeni prace
Dobrý den, mam moznost uzatvorit Dohodu o provedeni práce, praca je vykonavana zo Slovenska pre cesku firmu. Lenze ako pozeram u vás de facto by som nemala žiadne odvody ani dan kebyze podpisem prehlasenie danovnika ak je príjem do 10 tis.. A u nás kedze som aj poistenec statu - rodicovska dovolenka vraj budem musiet sa odhlasit, stat uz neplati nic za mna a sama sa poistit aj prislusne odvody si platit.A u nas su odvody cca 48 percent plus dan 20 percent.Neviem ci to budem musiet platit ked som samoplatitel v tychto vyskach ako aj zamestnanec aj zamestnavatel, je neuveritelne ake rozdiely my mame a v akej sme nevyhode.

Keby som dostavala prijem nad 10 tis. ceskych platil by za mna vsetky odvody ten cesky zamestnavatel predpokladam, mozno by mi vznikol aj narok na danovy bonus, mam dve deticky ale s osetrenim na Slovensku bude asi problem. Vobec neviem ako to vyriesit. Zajtra sa poinformujem aj u nas.Za prip. rady dakujem.

Vapr25.01 01:57

Dobrý den, jsem starobní důchodce a přivydělávám si u jednoho zaměstnavatele na dvě DPP. Ani jedna nepřevyšuje 10 000 Kč. Nejsem tedy účasten na zdr. pojištění. Když budu nemocen, musím dodat zaměstnavateli neschopenku ? Nebo dokonce dvě ? Nebo jen Suše oznámit, že jsem nemocen ?
Děkuji za odpověď.

kristián03.02 16:38

Dobrý den můžu mít Dpč u dvou různých firem? Děkuji za odpověď

Admin08.02 08:16

Dobrý den,

ano, tomu nic nebrání, pokud obě práce zvládáte fakticky.

Daniel03.06 06:41

Dobrý den
Jsem zaměstnán na DPP kdy mzda je stanovena dle vypl. lístku na 70Kč/hod.Stal se mi nepr. úraz a zaměstnavatel mi sdělil že nemám nárok na nemocenské dávky přitom součet částek k výplatě přesahuje 10.000Kč s tím že část je daněna a druhá nikoliv,prac. smlouvu mám do konce roku 2016 s tím že přechod na HPP je neustále nějak odkládán z různých důvodů.Mám podepsané prohlášení (růžový papír) a je to můj jediný příjem.Měsíčně běžně překračuji 200 hodin opracovaných.Předem děkuji za odpověď.

Ivana13.07 10:59

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Jsem inv.důchodce 2.st.V současné době pracuji na D P Č 15h.týdně.Mám podeps.růž.prohlaš.Teď se mi nabízí ještě práce na DPP.Budu zase pod.růž.prohlášení nebo ne?Děkuji

Gabriela27.07 14:58

Dobrý den, syn má první brigádu, kde je zaměstnán na DPP s hodinovou sazbou. Měsíční mzda přesáhne 10.000 Kč (o cca 600 Kč). Jedná se o středoškolského studenta a u zaměstnavatele podepsal "růžové prohlášení". Má si on sám zařizovat platby pojištění nebo za něj obojí platí stát? V prvním případě by byl vydělaný přeplatek značně nevýhodný. Předem děkuji.

Karel Mareš30.08 15:43

Dobrý den, po určitou dobu sem vykonával práci jako DPČ, v té době sem byl na VZP veden jako samoplátce částka kterou mi agentura vyplatila a která je taktéž psaná na výplatnici napřesáhla 2100 kč čistého a přesto mi strhly sociální i zdravotní pojištění, z toho co sem se zde dočetl bych chápal že to je špatně, jak to tedy je, děkuji?

Martina20.09 15:11

Dobrý den mam dotaz? Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? Pobírám vdovský a sirotčí důchod (15ti letou dceru) a nejsem vedena na ÚP.Musím si ho platit?Předem děkuji za odpověď.

Admin23.09 10:22

Dobrý den Martino,

pokud pobíráte vdovský důchod tak zdravotní pojištění platit nemusíte – zdravotní pojištění za Vás platí stát. Sociální si platit nemusíte, ale odrazí se to na výši důchodu.

Mějte fajn den,

Tým Flek.cz

Lenka20.09 17:22

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Pobírám vdovský a sirotčí(na syna 15 let),příští školní rok(2017-2018)půjde dál studovat,budu mít dále nárok na vdovsky a sirotčí důchod.Děkuji

Admin23.09 10:19

Dobrý den Lenko,

podmínkou pobírání vdovského důchodu je ve Vašem případě péče o nezaopatřené dítě. Stejně tak má na sirotčí důchod nárok nezaopatřené dítě. Tedy pokud Váš syn bude dále studovat, čímž splní podmínku nezaopatřeného dítěte budete mít i nadále nárok na oba důchody.

Přejeme fajn den,

Tým Flek.cz

hanatedy@seznm.cz05.10 10:37

Dobrý den chci se zeptat pracuji na dpp za 6000kc pobíram inv.duchod1stupne zdr.pojisteni plati stát zapocitava se dpp do důchodu myslím odpr.roky?dekuji za odpoved

Admin10.10 10:43

Dobrý den,

v případě práce na dohodu o provedení práce do 10 tisíc měsíčně se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Co se týče zdravotního pojištění, pokud pobíráte důchod, potom za vás toto pojištění platí stát. Náhradní dobou pojištění na důchod, která se započítává do odpracovaných let pro výpočet důchodu, je v případě poživatelů invalidního důchodu pouze pro invaliditu třetího stupně. Tedy ve Vašem případě, pokud probíráte invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně, potom tato doba není náhradní dobou vstupující do výpočtu důchodu.

Mějte prima den,

Tým Flek.cz

Brona07.10 20:23

Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu..mám smlouvu o pracovním poměru na 0,5 úvazek na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební lhůtou..a nevím jestli musím dát výpovědní lhůtu sama nebo musím mít 3 měsíční..dekuji

Brona07.10 23:02

Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu..mám smlouvu o pracovním poměru na 0,5 úvazek na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební lhůtou..a nevím jestli musím dát výpovědní lhůtu sama nebo musím mít 3 měsíční..dekuji

Admin18.10 10:11

Dobrý den Brono,

nejsme si jistí, jestli správně rozumíme dotazu. Výpovědní lhůta je obecně 2 měsíční. Pokud jste ve zkušební době, můžete pracovní poměr ukončit k datu doručení výpovědi, nebo kdykoli později a to i bez udání důvodu.

Přejeme pěkný den.

Tým Flek.cz

Alan17.10 22:17

Dobrý den, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění při dvou DPP v měsíci u dvou různých zaměstnavatelů, kdy jedna DPP je 7000,- a druhá 8000,-? Kolik je povinnost odvést na zdravotním pojištění a kolik na sociální pojištění? Nejsem student ani evidovaný na UP. Děkuji za odpověď.

Admin31.10 10:54

Dobrý den Alane,

obecně lze říci, že sociální pojištění si nemusíte platit, je třeba však počítat s tím, že se vám to projeví na důchodu, případně na jiných dávkách, na které byste mohl mít někdy nárok. Máte možnost si jej ale platit dobrovolně. Naproti tomu zdravotní pojištění je třeba platit a to alespoň v minimální výši, tj. v takové která odpovídá platbě z minimální mzdy. Ve vašem případě, kdy máte dvě dohody o provedení práce do 10000 Kč, ze kterých se pojištění neodvádí (a nejste ani z jiného důvodu evidován jako státní pojištěnec – např. student), jste pro zdravotní pojišťovnu tzv. osobou bez zdanitelných příjmů, a tudíž jste povinen si sám platit zdravotní pojištění… v roce 2016 je to měsíčně 1 337 Kč měsíčně.

Přejeme pěkný den,

Tým Flek.cz

Petra12.01 12:41

Dobrý den,
jsem starobní důchodkyně a pracuji na DPP s výdělkem do 8000,-měsíčně - musím podávat daňové přiznání, případně odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)