Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce na mateřské dovolené

Práce na mateřské a rodičovské dovolené

Při mateřské dovolené, která trvá 28, či 37 (při narození dvou a více dětí) týdnů si mohou ženy přivydělávat. Nejdříve však po skončení šestinedělí. Jaké jsou podmínky pro takový přivýdělek?

 

  

Kdo má nárok na mateřskou: získat příspěvek na mateřské dovolené není tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát, zejména kvůli tomu, že mnohdy mateřská lidem splývá s rodičovským příspěvkem, který se platí již zcela standardně každému, kdo o něj požádá a neporučí některou z podmínek, viz níže. Na mateřskou ale mají nárok jen ty ženy, které před porodem za poslední 2 roky odpracovaly alespoň 270 dnů a podílely se tak na nemocenském pojištění. OSVČ to má podobně, pouze se musí přihlásit k nemocenskému pojištění z vlastní iniciativy, protože jí není nařízeno.

Mateřská i rodičovská

Přivýdělek je možný při rodičovské i mateřské dovolené a má překvapivě málo omezení. Jedním z nejdůležitějších je, že nesmíte dělat to samé, jako před nástupem na tuto dovolenou. Proč? Rodičovský příspěvek, respektive mateřská jsou vypláceny na základě placení nemocenského pojištění v rámci zaměstnání (podnikání), které bylo vykonáváno před dovolenou.

Příklad: Žena před porodem pracovala jako účetní ve firmě ABCDE s.r.o. a z jejího platu bylo odváděno sociální pojištění, jehož součástí je i nemocenské pojištění. Mateřská je tedy vyplácena na základě nemocenského pojištění z práce účetní ve firmě ABCDE. Při mateřské a rodičovské dovolené nesmí matka vykonávat práci ve firmě ABCDE na pozici účetní, jinak přijde o svou mateřskou, nebo rodičovský příspěvek. Může ale uklízet, nebo prezidentovat ve firmě ABCDE a také může zastávat pozici účetní ve firmě EDCBA, respektive v každé jiné kromě ABCDE.

Shrnutí

  • Nárok na mateřskou a rodičovský příspěvek zaniká pouze v případě, že žena vykonává stejnou činnost u stejného zaměstnavatele, jako před nástupem na mateřskou dovolenou.
  • Výše přivýdělku není omezena.
  • Práce je umožněna až po 6 týdnech od porodu.
  • Nárok na mateřskou nevzniká automaticky, ale je třeba se podílet na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů za poslední 2 roky, respektive 180 dnů za poslední rok v případě OSVČ

Přivýdělek pro OSVČ

Pokud byla osoba na mateřské, či rodičovské dovolené OSVČ, může si opět přivydělávat, ale nikoliv jako OSVČ osobně. Co to znamená? Pokud matka vykonávala výdělečnou činnost jako OSVČ, nesmí v tom pokračovat, jinak jí bude příspěvek v mateřství i rodičovský odebrán. Pokud ale příjem OSVČ plyne ze zaměstnanců, ti samozřejmě dále mohou pracovat a výplata příspěvků tím omezena není.

Trochu jiné to je pro osoby, které si rozhodly samostatnou výdělečnou činností přivydělávat až při mateřství. Taková možnost existuje a nezaniká tím nárok na výplatu mateřské/rodičovského příspěvku. Do příjmu 60 000 Kč ročně navíc není třeba platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, které se doplatí až po podání ročního přehledu. Při založení v mateřství je SVČ pouze vedlejší činností se všemi výhodami (daňovými), které z toho vyplývají.

Tipy

Vzhledem k poměrně náročné péči o dítě, či děti si ženy na mateřské a ženy i muži na rodičovské dovolené hledají především práci na doma. Mohou se dohodnout se svým stávajícím zaměstnavatelem na vykonávání jiné práce, než před nástupem na mateřskou. To je zcela ideální nejen z finančního hlediska, ale i z udržení určitých pracovních návyků a dokázání společnosti, že pro ni po návratu z mateřské dovolené bude matka/otec stále velkou posilou.

Inzertní servery také nabízejí poměrně dost příležitostí pro rodiče na mateřské a stále více se rozmáhá i podnikání maminek. Ty mohou ve svém vzácném volném čase vytvářet vlastní šperky, nebo jiné výrobky, pro které existuje mnoho odbytišť, zejména na internetu (Fler a podobné portály). O výši výdělku pak samozřejmě nejvíce rozhoduje šikovnost a kreativita.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 3.12.2012   |   Zobrazeno: 8428x

Komentáře

Žaneta16.06 09:03

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat zda si můžu znova otevřít živnost,kterou mám přerušenou během mateřské dovolené naniž bych přešla o podporu? Před mateřskou dovolenou jsem byla vedená na pracovním úřadě jelikož jsem přišla o zaměstnání které jsem měla na HPP a živnostenský list jsem měla na vedlejší činost.Asi půl roku před strátou zaměstnání jsem si živnost přerušila.Na mateřskou dovolenou mi nevznikal nárok,tak o ní musel žádat manžel,ale o dítě pečuji já a manželchodí do práce.Nejsem si jistá zda si můžu v průběhu mateřské opět aktivovat živnost aniž bych nepřišla o dávky,proto Vás žádám o radu.Děkuji Žaneta Melicharová

Admin16.06 11:19

Dobrý den,

domníváme se, že si živnost obnovit můžete, ale zeptejte se přímo na ÚP, ať máte jistotu.

Žaneta16.06 11:34

děkuji za rychlou odpověd.Určitě se raději ještě zeptám :-)

Nela18.02 17:43

Dobry den.
Rada bych se zeptala, pobiram rodicovsky prispevek + mam DPČ nebo DPP( kde take odvadim soc a zdrav.). Jsem opet tehotna a tak mne zajima, z ceho se mi bude pocitat vyse PPM? Z aktualniho prijmu z DPC/DPP, nebo z prijmu, kdyz jsem byla na HPP pred prvnim ditetem?

Dekuji

Admin19.02 10:49

Dobrý den,

domníváme se, že pokud vaše PPM bude přímo navazovat na rodičovský příspěvek, tak bude PPM stejná jako u předchozího dítěte, ale raději se ještě zeptejte na OSSZ.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)