Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Platové tabulky 2014

Platové tabulky, třídy a stupně státních zaměstnanců 2014

Platové tabulky se dotýkají velkého počtu zaměstnanců a jsou předmětem neustálé diskuze. Proto jsme se rozhodli, že vám přineseme aktualizaci některých údajů, které se týkají platů státních zaměstnanců, ač se samotné tabulky nezměnily. Stále se nás také ptáte, jak je to se vzděláním a platovými třídami, proto bude náš článek zaměřen tímto směrem. Všechny údaje v tabulkách jsou hrubým platem, nikoliv čistým.

Přečtěte si také:

Původní verze článku o platových tabulkách státních zaměstnanců

Platy soudců, poslanců a europoslanců

Platy podle profesí - kdo si vydělá nejvíc a kdo nejméně?


Čtěte nový článek s novými platovými tabulkami!


Vzdělání je kritérium

Nejčastější otázky ohledně platových tabulek vyvstávají zejména kvůli nepochopení základního mechanismu. Konkrétní platovou třídu určuje pozice, nikoliv vzdělání. Ale pro vykonávání oné pozice je třeba splňovat určité vzdělání. Proto jsme letos tabulky sestavili tak, abyste hned věděli, jaké MINIMÁLNÍ vzdělání je třeba pro dosažení konkrétní třídy. Pokud jste takzvané překvalifikovaní a vykonáváte třeba práci, které odpovídá 4. platová třída, ale máte maturitu (kde teoreticky můžete zastávat i pozice v 9. platové třídě), tak stále budete patřit do 4. platové třídy. Naopak, pokud máte například pouze základní vzdělání, nebudete zastávat práci, která odpovídá třetí a vyšší platové třídě.

Konkrétní platovou třídu pro vaši pozici vám sdělí zaměstnavatel nebo ji naleznete zde: http://www.mpsv.cz/files/clanky/8980/Katalog_praci_UZ_1_10_2010.pdf

 

1. tabulku použijí státní zaměstnanci, kteří nespadají do žádné z dalších tabulek

2. tabulku použijí zaměstnání uvedená v paragrafu 303 odst. 1 zákoníku práce a dále úředníci územního samosprávného celku, zaměstnanci AV ČR,...

3. tabulku použijí zdravotničtí pracovníci.

4. tabulku použijí pedagogičtí pracovníci s odbornou kvalifikací.

5. tabulku použijí pedagogičtí pracovníci bez odborné kvalifikace

Změny v roce 2014

V roce 2014 se tabulky nemění, ovšem na platech státních zaměstnanců by se mělo promítnout loňské rozhodnutí vlády o navýšení platů v průměru o 1,2 %. Ačkoliv to tak z komentářů pod původním článkem nevypadá, mělo by tomu tak být, proto prosím své postřehy směřujte pod tento článek – zpětná vazba a reálné promítnutí nařízeného zvýšení zajímají nejen nás, ale také většinu čtenářů.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 20.2.2014   |   Zobrazeno: 279792x

Komentáře

TST22.02 22:37

Ano, opravdu se někde přidávalo s platností od 1.2.2014. A opět to bylo, promiňte mi ten výraz, podle ksichtu - tzn., že někdo dostal slibovaná procenta, oblíbenci trochu více, vedení ještě více a zbytek nic s odůvodněním, že si to nezaslouží, protože to bylo v nenárokové části osobního ohodnocení.

Jiří Svoboda27.03 16:03

Podle ksichtu se vždy hodnotilo a bude hodnotit. Na základě toho nemá smysl dělat ze sebe poctivého pracanta. Čím víc se o to poctivě pokouší, dosáhne pouze zklamání, a dělá ze sebe blba, a ti co moc povídají "tedy ten ksicht" dostane ze známosti víc. Z vašim názorem se ztotožňuji ze srdce .

Eliška16.05 15:39

Je to tak a není to jen ve státní sféře. Všude se hodnotí podle ksichtu a líbivosti. Jen málokterý zaměstnavatel umí ocenit dobře odvedenou práci (neznám takového ale pevně v to doufám).

shorty29.07 11:40

ano promitlo se to u tech co berou nejvice, standardni zamestnanec nedostal u nás nic

J.07.03 12:07

Souhlasím s předchozím komentářem. U mne konkrétně se nejdříve 14 dní před přidáním snížil plat, aby poté mohlo dojít k navýšení. Takže nula od nuly pošla...

M.10.03 20:08

Souhlasím, i u nás nula, nepřidáno NIC s odůvodněním, že máme být rádi, že máme práci a komu se to nelíbí, tak ať jde jinam.

Hanka16.03 11:48

Dobrý den,
měla bych dotaz. Pracuji jako učitelka v mateřské škole a mám vystudovanou střední pedagogickou školu (předškolní a mimoškolní pedagogika), tento rok bych se chtěla přihlásit na VŠJAK obor spec. ped. (Bc a poté Mgr.). O kolik by se mi zvedl plat? Děkuji Hanka

Admin17.03 08:55

Dobrý den,

v článku jasně zdůrazňujeme, že vzdělání je pouze podmínkou pro možnost pracovat na vyšších pozicích, tedy i za více peněz ve vyšším platovém stupni.

Simona23.03 21:32

Pracuji jako vedoucí školní družiny na církevní škole a mám vystudován obor učitel náboženství a etiky - bakalářství, do jaké platové třídy patřím?

Admin24.03 10:52

Dobrý den,

v článku máme odkaz na katalog prací, ve kterém se musíte podívat, jaká práce nejvíce odpovídá vaší pozici a podle toho snadno zjistíte, do jaké třídy patříte.

hk23.03 22:00

taktez 0 pridano, (ja + kolega), ostatni ano, asi
maji asi lepsi ksiftiky...

Marie29.03 18:19

Dobrý den, mám dotaz, týkající se platového stupně.
Od roku 2002 pracuji jako uklízečka na obecním úřadě. Mám maturitu a jsem ročník 1955. Do 1. zaměstnání jsem nastoupila v roce 1970 a od té doby pracuji nepřetržitě. Tzn., že mám celkově odpracováno více než 43 let. Jsem zařazená ve 2. platové třídě, stupeň 11. Zajímá mě, zda je toto zařazení správné. Děkuji za odpevěď.

Admin31.03 12:11

Dobrý den,

domníváme se, že tomu tak klidně může být. Třídu vám určí zaměstnavatel podle vaší pozice a stupeň může odpovídat kvůli tomu, že vaše předchozí praxe nemusela být 100% uznaná kvůli jiné náplni práce.

petr reitmajer13.02 19:29

No podle katalogu prací ve státní sféře byjste měla být zařazena ve třetí třídě s ohledem na popsanou práci

Martin02.04 12:16

Dobrý den,
jsem zaměstnancem krajského úřadu na pozici pro Bc. a toto vzdělání mám splněno. Podle tabulky č. 2 bych měl mít 11 stupeň 2, ale u nástupu jsem byl zařazen do tabulky 9. Chtěl bych se zeptat, zda má zaměstavatel povinnost průběhu práce totu skutečnost zohlednit a opravit mé pracovní zařazení.

Admin02.04 13:54

Dobrý den,

opět zdůrazňujeme, že jde o to, jakou pozici skutečně zastáváte. To že zaměstnavatel chce titul ještě nutně nemusí znamenat, že spadáte do platové třídy, která odpovídá vašemu nejvyššímu vzdělání. To už se musíte domluvit se zaměstnavatelem, jaká pracovní náplň a příslušející třída vám podle katalogu pozic náleží. Zkontrolovat si to můžete i sám v katalogu, na který najdete odkaz v článku, abyste mohl případně lépe argumentovat při vyjednávání se svým zaměstnavatelem.

Kateřina11.04 11:03

Dobrý den.
Pracuji jako administrativní pracovník v justici. O zvýšení platu v roce 2014 jsem se doslechla a doufala jsem, že se také dočkám. Ale bohužel k žádnému zvýšení nedošlo a co vím ani u kolegů.

Zuzana17.04 07:37

Pracuji jako metodik sociální práce, vzdělání mám bakalářské, právě dodělávám magisterský titul a toto vše mi opravdu přijde směšné, vykonávám zodpovědnou práci a jsem prosím zařazena v 7. platové třídě! O vyjednávání nelze mluvit, práce je potřeba a v dnešním světě musíte držet jazyk za zuby, šoupat nohama a držet krok na Vaše místo totiž čeká přeci zástup dalších! Plat se mi nezvýšil ani o korunu a za čtyři leta ba naopak, nenároková složka je podle "ksiftu" takže je to dle nálady vedení!!!!Vše se zdražuje ale mzdy tomu naprosto neodpovídají!!Zvláštní je, že na něco peníze jsou a tam kde jsou potřeba, tak tam nejsou. A ano hledám si novou práci již přes rok a půl, ale marně. Státní správa je opravdu po personální stránce neprůhledný bordel (alespoň v našem městě).

Admin17.04 10:51

Dobrý den,

pokud se domníváte, že vaše zařazení do platové třídy neodpovídá pracovní náplni, doporučujeme vyjednávání se zaměstnavatelem - pokud je vedeno slušně, věcně a na základě jasných důkazů, přinejmenším by vám to nemělo ublížit.

Pavel29.06 10:36

Promiňte, ale vím z vlastní zkušenosti, že toto doporučení je hovadina!

Admin30.06 11:13

Děkujeme za názor. Přidejte prosím i své doporučení. :-)

Míra B.23.04 15:22

Dobrý den.
Jsem vyučený zedník. Ale po infarktu , jsem toho musel nechat. Jsem částečně invalidní . Pracuji jako skladník operátor . Po 3 letech , mě požádali abych pracoval ještě jako údržbář budov . Mám zkrácenou pracovní dobu na 20 Hod. týdně . Plat 4450 Kč. + 10% osob. ohodnocení . Pracovní smlouvu mám pouze na skladníka ale na údržbáře my odmítají vyhotovit ještě jednu pracovní smlouvu . Požadavek byl vyučen , ŘP - Sk.B . Je od zaměstnavatele vše v pořádku ? Nebo , jak mám postupovat ?

Admin23.04 16:12

Dobrý den,

vaše další pozice by samozřejmě měla být i "na papíře".

Lenka13.05 15:20

Dobrý den,
měla bych dotaz - jsem zařazena jako Výstavář, v 9. platové třídě. Mám ale vysokoškolské vzdělání - titul Mgr., lze i nějakým jiným způsobem, než zařazením do vyšší platové třídy, dosáhnout zvýšení platu? Lze přeřadit zaměstnance do jiného platového stupně i na základě něčeho jiného, než získané praxe?
Děkuji.

Admin14.05 11:24

Dobrý den,

váš zaměstnavatel by měl mít poměrně velkou svobodu co se týče osobního ohodnocení. Jiný způsob nás nenapadá, pakliže tedy vámi vykonávaná práce odpovídá příslušné platové třídě.

Podívejte se do tohoto dokumentu: http://www.mpsv.cz/files/clanky/8980/Katalog_praci_UZ_1_10_2010.pdf

Podle něj je výstavář 7-11 platová třída, takže teoreticky můžete získat vyšší plat převzetím vyšších kompetencí a náročnějších úkolů, které souvisejí s vyšší platovou třídou.

Zuzana27.05 09:39

Pěkný den, jestliže pedagogickou kvalifikaci teprve získávám, budu zařazena do které tabulky?
Děkuji

Zuzana29.05 17:07

Pěkný den,jak pro koho.Zažívám asi své největší zklamání.Pracují 21 let jako pracovnice v soc.službách u mentálně postižených klientů.Z vlastní iniciativy jsem si doplnila odborné vzdělání(DPS a později VŠ Karlovu univerzitu bakalářs. vychovatelství).Nyní jsem dostala platový výměr, kterým jsem se dostala na úroveň kolegyň, které nemají ani matutitu.Chtěla jsem poskytovat služby na kvalitní úrovni, ale to ohodnocení mě doslova podrazilo kolena.Pak chtějte dělat dobře co Vás baví ......Vzdělání není nutné.....

Admin29.05 18:08

Dobrý den,

pakliže platová třída odpovídá vámi vykonávané práci, tak s tím vzdělání moc nezmůže. Pokud ne, můžete se obrátit na vyšší orgán.

E.Pecha08.06 20:19

Dobrý den. Měl bych dotaz, zda je mzda podle tabulek opravdu závazná. Moje švagrová učitelka byla nedávno přeřazena ze stupně 5 do stupně 1, ačkoliv má 29 let praxe a splňuje i vzdělání. Vzhledem k tomu, že se jedná téměř o pět tisíc měsíčně a tím dojde i k poklesu vypočteného důchodu, rád bych věděl, zda nedošlo k pochybení ze strany ředitelky školy

Jana09.06 21:00

Jsem inženýr ekonomie a ve státní správě jsem pracovala v 6 platové třídě.

Pracovník10.06 10:43

Dobrý den, k článku bych chtěl jen podotknout, že i podmínka vzdělání pro zařazení do vyšší platové třídy není úplně závazná.
Na základě určitých sankcí a výjimek, můžete být ve vyšší třídě, aniž by jste dosahovali na pozici požadovaného vzdělání. Osobně mám platovou třídu 13 i přesto, že mám pouze střední odbornou školu s maturitou. Samozřejmě mi ovšem byl platový stupeň při nástupu snížen o 5 let. Takže jsem začínal na -5, tedy proto abych se dostal do platového stupně 2 jsem musel odpracovat 7 let. Dále již nemohu v platové třídě nikam postoupit (ostatní kolegové) mají třídu 14 na stejné pozici. To že mám platovou třídu 13 mi bylo umožněno na základě výjimky díky mé odbornosti.

Jinak co se týče na zvýšení mezd ve státní správě, tak musím konstatovat, že žádné navyšování se nekoná již řadu let. Což beru od státu jako nehoráznou spravedlnost, jelikož existuje jakási inflace, většina věcí se zdražují a platy BĚŽNÝCH

Admin10.06 10:50

Dobrý den,

děkujeme za upřesnění. Jsme si toho vědomi, ovšem pro účely tohoto článku jsme se rozhodli "nedělat v tom bordel".

Pokles reálných platů se netýká pouze veřejné sféry, dalo by se říct, že jde o ekonomický fakt, že se lidem žije hůře, než před rokem 2008, ovšem rozumíme vašemu rozhořčení.

Ve vašem případě by mohlo být zajímavé si vzdělání doplnit, což by pravděpodobně znamenalo mnohem výraznější nárůst platu, než který je schopen a ochoten vám nabídnout stát postupným přidáváním po pár procentech.

Pracovník10.06 15:01

Dobrý den,

děkuji za reakci.

Nicméně bych ještě měl pár svých postřehů. Neřekl bych, že se lidem před rokem 2008 žije hůře. Spíše jen některým lidem. Bohatí bohatnou a chudí chudnou. Jde o to, že se rozevírají pomyslné nůžky mezi nižší střední třídou, vyšší střední třídou a bohatými. Zatímco bohatí nejsou poklesem ekonomiky nijak radikálně ovlivnění, nižší střední třída se mílovými kroky blíží ke hranici chudých. Jenže ekonomika nestojí na bohatých, ale právě na střední třídě, kterou se stát snaží zlikvidovat.

Co se týče doplnění mého vzdělání, tak to je pro mě složitá otázka už zejména kvůli stagnaci mého platu a zvyšování cen všude kolem. Dále české školství, je dle mého pohledu od známých, kteří studují či vystudovali zastaralé. Pokud nepůjdu studovat na lékaře nebo na jaderného inženýra, tak celé studium je tom, že se naučíte něco co po zkoušce zapomenete a tohle děláte dokud nemáte, před svým jménem nějaká ta písmenka.
Mám mnoho známých co jsou Ing. Mgr. atd. a neumí vůbec ale vůbec nic. Jsou použitelní prakticky jen na papírovou práci, kterou se naučí při zaměstnání. A těchto lidí je ve státní správě většina. Proto ty neustálá výběrová řízení na poradenství externích firem, co se nyní řeší v TV.

Pracovník15.12 14:14

Samozřejmě že tohle může napsat člověk bez titulu

Pracovník10.06 10:47

Dobrý den, k článku bych chtěl jen podotknout, že i podmínka vzdělání pro zařazení do vyšší platové třídy není úplně závazná.
Na základě určitých sankcí a výjimek, můžete být ve vyšší třídě, aniž by jste dosahovali na pozici požadovaného vzdělání. Osobně mám platovou třídu 13 i přesto, že mám pouze střední odbornou školu s maturitou. Samozřejmě mi ovšem byl platový stupeň při nástupu snížen o 5 let. Takže jsem začínal na -5, tedy proto abych se dostal do platového stupně 2 jsem musel odpracovat 7 let. Dále již nemohu v platové třídě nikam postoupit (ostatní kolegové) mají třídu 14 na stejné pozici. To že mám platovou třídu 13 mi bylo umožněno na základě výjimky díky mé odbornosti.

Jinak co se týče na zvýšení mezd ve státní správě, tak musím konstatovat, že žádné navyšování se nekoná již řadu let. Což beru od státu jako nehoráznou spravedlnost, jelikož existuje jakási inflace, většina věcí se zdražují a platy BĚŽNÝCH státních zaměstnanců stagnují a životní úroveň těchto lidí se posouvá níže a níže. Jsem zvědav kdo pro stát z běžných úředníků bude ještě za pár let pracovat. Už teď jsou některá odvětví silně poddimenzována a co hůře ... chybí opravdoví odborníci, jelikož stát je nedokáže zaplatit protože papalášům a vedení musí dávat nesmyslné a zcela nehorázné odměny ...

Admin11.06 11:39

Dobrý den,

je zcela přirozené (ne nutně správné), že když seberete všem lidem 10 % jejich reálných příjmů, tak to víc odnese chudší vrstva.

Co se týče zastaralého vzdělávání a písmenek před jménem, jsou to právě ta písmenka, co je vyžadováno - jak sám zmiňujete, odborníkem už jste, stačí vyhovět předpisu. :-)

Michaela12.06 14:16

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jsou uvedené hodnoty v tabulkách platových tříd uváděny hrubé nebo čisté platy. Děkuji Vám za odpověď na mou hloupou otázku, ale nemám v tomto ohledu žádné zkušenosti.

Admin12.06 15:04

Dobrý den,

v tabulkách je vždy uvedena hrubá mzda. Doplníme to do článku. :-)

Lucy19.06 22:18

Dobry den,
Prave jsem dokoncila medicinu a chystam se do prace. Je mozne aby mne budouci zamestnavatel (krajska nemocnice) zaradil na pozici lekarky a do platove tridy 9??
Predpokladala jsem, ze budu zarazena do PT 11, resp. 12 po zarazeni do atestacniho programu.
Jsem z toho ted ponekud zmatena a rozcarovana...
Dekuji za odpoved!
L.

Admin20.06 11:32

Dobrý den,

bohužel, na tohle vám nedokážeme odpovědět, zdravotnictví je španělská vesnice i pro mnoho lidí, kteří se v něm pohybují, natož pro nás. :-)

Marci22.06 22:01

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se do délky praxe započítává také mateřská a rodičovská dovolená, která byla čerpána v rámci jednoho zaměstnání a trvala celkem 7 let. Po jejím ukončení došlo k dohodě o ukončení zaměstnání. Děkuji. M.

Nelis25.06 18:01

Dobrý den,
může mi někdo vysvětlit, jak je možné, že vedoucí v nadnárodní firmě pod kterou pracujeme má pouze základní vzdělání a my středoškolačky které za ni musíme přemýšlet, dřeme jak otroci i za ni a místo toho abychom dostaly nejaký bonus, ona za to dostává prémie? Jak dlouho asi taková firma může prosperovat, když vzdělaní a pracovití lidé odejdou? Jak je možné, že se vedoucí pracovníci nemusí nikomu zodpovídat za výběr kádrů?

Admin25.06 19:00

Dobrý den,

v soukromém sektoru většinou schopní lidé opravdu potřeba jsou, ovšem není vzácné ani tam, když se někteří lidé dostanou na pozice, kde nemají co dělat. Otázkou je, co je na tom místě drží, jestli protekce, nebo určitý druh šikovnosti, kterou vy nemusíte třeba vidět. Pakliže její tým odvádí svou práci, třeba si ani její nadřízení neuvědomují, že za to nemůže ona sama. Možné také je, že ze své pozice nevidíte všechny její povinnosti a její přínos.

radka28.07 07:47

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je uvedená mzda v tabulkách v čistém nebo hrubém. děkuji za odpověď

Admin28.07 09:03

Dobrý den,

v hrubém.

Luděk30.07 19:29

Pracuji v ICT. Jednou jsem jako vedoucí pracovník navrhl system přidělování osobního ohodnocení podle znalostí, certifikace, zkoušek, praxe a výkonnosti. V té době dostal můj podřízeny (špičkový specialista) zajímavou pracovni nabídku (trojnásobný plat) - dával jsem mu to přečíst. Řekl mi: "Kdybys to měl schválené, zůstal bych - ta práce mne tady baví". Bohužel můj navrh nebyl vedením přijat. Kolega odešel - musel živit 3 děti. A my přitom externí specialisty platíme desetinásobně než ty vlastni.

Marcela 3.08.201402.08 22:54

Dobrý den, pracuji 34 let, ale v tabulkách je stále stejná horní hranice odpracovaných let. Vždyť nám prodlužují hranici odchodu do důchodu a tabulky tuto skutečnost neberou na vědomí. Tzn, že posledních 13 a více let budeme dělat za stejný mzdový základ?

Admin04.08 13:13

Dobrý den,

tabulky se mohou ještě změnit a postup je možný i v platových třídách, nebo osobním ohodnocení, případně valorizací. Tabulka ohodnocuje hlavně nabité zkušenosti a získané schopnosti, ne že vám zvýší plat za to, že prostě děláte jednu věc už dlouhou dobu. Proto také plat tímto způsobem neroste do nekonečna. Pokud budete dělat práci po 40. letech jejího vykonávání lépe, než po 30. letech, gratulujeme vám, ovšem dovolíme si tvrdit, že to nebude pravidlem, ať už kvůli věku, stereotypu, vyjetým kolejím, nebo jednoduše nudou. :-)

Michael24.08 21:26

Souhlasím s vyjádřením toho že se hodnotí podle ksichtu.Také podle toho jak kdo podržtažka,Komu se to příčí a nebo se ohradí je špatný.Nelíbí sr ti?Za branou je 20 dalších!Buď rád že máš práci.Takse jedná s lidmi.Hnus!!

Cici29.08 10:19

Dobrý den,

vzdělání na pozici, ve které pracuji, lze získat v současnosti pouze na úrovni bakalářského studia. Dříve však bylo možné takové vzdělání získat jako nástavbu po střední škole či na VOŠ. Podle toho jsem také zařazená do plat. třídy, tedy společně s kolegy bez VŠ vzdělání. Stát tudíž vyžaduje, aby všichni lidé na této pozici měli dnes min. Bc., ale platit nás chtějí stále podle starých vzdělávacích plánů?! Nevíte, zda je možné očekávat do budoucna v této oblasti nějaké zlepšení?

Admin29.08 12:08

Dobrý den,

pokud stát uzná, že dřívější studium na VOŠ je dostatečné pro výkon práce odpovídající konkrétní platové třídě, tak na tom nevidíme nic špatného. Co se týče vyžadování Bc, může jít buď o nespravedlnost, nebo o snižující se kvalitu školství, případně ještě o neexistenci takových oborů na VOŠ v současné době, ovšem to asi není moc pravděpodobné. Pokud je však vaše vzdělání s kolegy tak nesrovnatelné, je na pováženou, proč si nemusejí doplnit kvalifikaci (opravdu nemusejí?) nebo proč je tato práce zařazena do platové třídy, která vyžaduje vysokoškolské vzdělání. Jakékoliv nápravy bychom ale moc neočekávali, snad jen vám můžeme doporučit, že s vyšším vzděláním byste teoreticky mohla snad dosáhnout i lepší pozice a tím i platové třídy.

bazalova02.09 14:58

Dobrý den,

pracuji jako referent ve státní správě (7.plat.třída). Nyní dokončuji studium zdrav.sestry na VOŠ - měla by to být 9.plat třída. Můj dotaz zní, zda se mi k platu sestry bude započítávat i část odpracovaných let z administrativy nebo začnu úplně od nuly při výplatě. A pokud ano, kolik let je tzv. k dobru. Děkuji.

Jindřich03.09 12:22

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, do které tabulky spadá zaměstnanec sociálních služeb na pozici personálního pracovníka a PR pracovníka v jednom. Nabízí se 10. platová třída. Jen nevím, podle které tabulky se řídit. A také bych se chtěl zeptat, zda se do počtu let praxe počítá jen práce ve stejném oboru nebo např. by se započítala do takové pozice i praxe na pozici poradce v bance. Děkuji.

hana pekna03.09 21:01

dobrý den, chci se zeptat- za co se považuje plně kvalifikovaná učitelka MŠ, aby byla zařazena do 9. platové třídy s hrubým měsíčním platem 20 tis. postačí maturita nebo bakalářské studium na VŠ? Děkuji za odpoved

Láďa05.09 21:42

Doufám, že někdo s vaším písemným projevem nemá na starosti naše děti.

bonny11.09 19:09

Dobrý den, jsem nově zaměstnána jako asistent pedagoga, dostala jsem náplň práce kde jsem zařazena do platové třídy č.6, ale pak jsem dostala platový výměr, kde mám platovou třídu č.4, stupeň 2 - je mi to divné ale moc se v odměňování státních zaměstnanců nevyznám. Děkuji za odpověď.

Admin12.09 12:46

Dobrý den,

bohužel, tohle nemůžeme jen takto posoudit, budete se muset obrátit s žádostí o vysvětlení na zaměstnavatele.

Monika14.09 19:39

dobrý den, zajímá mě jak je to se zařazením vyučených prodavaček a platu , mají pouze za plných 8 prac. hodin minimální mzdu , je to správné a to mají už více jak 20 let praxi. Jedná se o práci u podnikatele....

Radka18.09 18:30

Dobrý den,

jsem všeobecná sestra (s registrací) a zřejmě nastoupím do vězeňské služby (kde budu pracovat jako sestra) ... nejsem si jista podle, ktere tabulky se bude ridit plat ? Klasicky podle zdravotnicke ? nezalezi na tom, kde sestru vykonavam ?

Díky moc a pěkný den přeji !

Jindula23.09 08:56

Vždyť je to jasné, zase si to rozdělí tam nahoře a na ostatní zůstane jen podle známostí. Mě například ředitel řekl, že mi nemůže proplatit ani vstupní prohlídku, že by jí musel zaplatit z vlastní kapsy. Tak to nechápu, asi by mu zbylo méně na svou odměnu.

Mája23.09 19:29

Dělám na akademii věd jako technický pracovník tabulky podle kterých máme základ jsou z roku 2007 nikdo to předělávat nechce v roce 2010 jsem nastupovala na třídu 4/12 muselo se šetřit a tak nám sundali třídu na 1/12 což je 9260 za 4 roky nepřidali ani korunu a nemají to v plánu že prý si vyděláme nočníma,sobotama, nedělema a svátky to je super jen se modlim abych neotěhotněla , protože v tu chvíli si můžu hodit mašli bez nočních totiž nemám ani na nájem a bohužel dneska maturita a jazykovka, snaha dělat práci do puntíku nic neznamená pokud nemáte známý

Helča29.09 16:23

Dostala jsem minulý týden nový platový výměr.Mám titul Mgr.,29 let praxe, jsem učitelkou TV-Z,učím na střední soukromé škole.
Změnil se nám pan ředitel ,všichni dostali tzv.stejný plat
hrubého 22000 Kč. Já dostala plat začínající vychovatelky 20500 Kč.
Jsem učitelkou všeobecně-vzdělávacích předmětů pro 2.stupeň ZŠ a pro střední školy.
Mám složený úvazek ze 14 hodin výuky + doplněný službami na internátě jako vychovatelka/,abych měla celý úvazek.Podotýkám, že mám vzdělání i na vychovatelství/střední pedagogická škola/.Ptám se, jak je možné, že dostanu podhodnocený platový výměr?Jak je možné,že po 29 letech praxe se vzděláním budu muset hledat nějakou brigádu, abych se uživila a zaplatila poplatky ?
Pracovnice v Lidlu u pokladny má 17000 Kč hrubé mzdy.Zajímá mě ,jaký bych měla mít platový výměr podle platných tabulek.
Děkuji.

Admin29.09 18:22

Dobrý den,

obáváme se, že na soukromé škole platové tabulky rozhodně nejsou závazné a váš zaměstnavatel si může dělat, co chce, respektive, co mu dovoluje pracovní smlouva.

Ivet30.09 14:33

Pojďte dělat úřednici. S takovou praxí to dělá necelých 17 hrubého.

demotivující30.09 16:19

Já pracuji ve státní MŠ a tam si zaměstnavatel dělá též, co chce. Patříme pod ZŠ, kde pro učitele ze školy jde všechno, ale na úkor učitelek v MŠ. A na slova : nojo, když je v právní subjektivitě MŠ se ZŠ, tak mají učitelky z MŠ smůlu, už jsem dost alergická. To není nikdo, kdo by toto ukočíroval a spravedlivě rozdělil finance do obou subjektů??? Proč MŠMT nekontroluje, jak se dodržují jejich rozhodnutí o zvyšování platů v resortech školství? Všude se píše, jak se ve školách ( tudíž i MŠ) přidává, ale "tam dolů" se peníze vůbec nedostanou. Naopak ředitelé ubírají a stále slyšíme, že nejsou peníze na zvyšování platů. Kde tedy jsou??? Máme praxi nad 27 let a jsme placené jako začínající učitelky. Proč tomu tak je, když se nám "stále" přidává.

Alisa07.10 21:02

Dobrý večer,
Zajímalo by mne, jestli můžou dvě kolegyně pracující na té samé pozici a dělající stejnou práci, mít odlišnou pracovní třídu. Popřípadě poraďte, co s tím. Děkuji.

Admin08.10 12:04

Dobrý den,

může záležet na konkrétní pracovní náplni a zodpovědnosti.

Alisa08.10 13:41

Jsem uklízečka v MŠ už 9 let, je mi 46 let a mám 2 tř. 12 st., tedy plat 10.720 Kč. Bez osobního ohodnoceni a odměn od r.2010.
Kolegyně je taktéž uklízečka ve stejné MŠ a má úplně stejnou práci jako já a pracuje zde 3 roky, je jí 53 let a má 3 tř. 12 st., tedy plat 11.620 Kč. Přitom mi ředitelka říká, jak jsem dobrá a šikovná, nikdy neměla výtku k mé práci, ale když se ji zeptám, jestli by mi nemohla přidat alespoň 500 Kč, tak od ní jen slyším, že nemá peníze. Je to tak správně a jak se bránit? Moc děkuji za odpověď.

Admin09.10 10:31

Dobrý den,

to opravdu nezní správně, ovšem těžko říct, jestli s tím něco můžete udělat. Zkuste se domluvit v klidu a zdůraznit, že se domníváte, že děláte stejnou práci jako kolegyně a stejně kvalitně.

Alisa23.10 20:03

Dobrý den, moc dekuji za odpověď. Oslovila jsem paní ředitelku a po naší plodné domluvě mi od 1.10.14 třídu zvedla. Jsem moc ráda, každý měsíc to dělá 900 Kč. Zá těch devět let mě okradla o 97 000 Kč. Mám se bránit nebo to nechat plavat?

Admin27.10 10:13

Dobrý den,

to jsme velmi rádi. Co se týče možnosti vymáhání, bude to asi složitější, ale zkuste se s žádostí o radu obrátit například na Úřad práce, nebo specializovanou pracovněprávní poradnu.

Jitka09.10 08:21

Před rokem 1989 jsem absolvovala dálkově pomaturitní specializační studium při Státním energetickém institutu. Studium trvalo 2,5 roku (5 semestrů)a bylo ukončeno závěrečnou zkouškou. Lze dnes toto uznat jako vyšší odborné vzdělání?

Luraz10.10 07:49

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak je to s proplacenim pobytu u lékaře. Kolik času je na lékaře a jak je to proplaceno, pokud jedů do krajského města a v práci nejsem celou pracovní dobu. Je to placeno nějakým průměrem nebo jen domluveno a vedeno, jako bych byla v praci? Děkuji za odpověď.

Swarney@email.cz14.10 09:22

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda zda vám muže změnit třídu dle praxe. Jsem bakalář a z důvodu nového místa jsem byl přeřazen z 9 třídy do 11. I přes to že podle let měl být ve 3 plátovém stupni mě dali do opět prvního. Je to možné??

Admin14.10 12:47

Dobrý den,

záleží na náplni vaší práce - pokud zaměstnavatel uznal, že vaše předchozí praxe se nedá započítat, tak to teoreticky možné je. S největší pravděpodobností jde však ze strany zaměstnavatele o "optimalizaci" nákladů na vaši práci.

Petra14.10 15:13

Dobrý den,

pracuji jako všeobecná sestra s registrací, mám bakalářské vzdělání v tomto oboru a byla jsem zařazena do 10. platové třídy. Tabulka uvádí, že 10. platová třída je pro zdravotnické pracovníky s vyšším odborným vzděláním, 11. platová třída pro bakalářské vzdělání. Katalog prací zařazuje všeobecnou sestru do 9.-12. platové třídy (zřejmě podle dalšího vzdělání). Proč nejsem jako bakalář zařazena v 11. platové třídě?

Předem děkuji za odpověď.

Petra.

Admin15.10 12:17

Dobrý den,

katalog zařazuje do tříd hlavně podle náplně práce a vzdělání je pouze kritérium pro její vykonávání. To znamená, že vyšší vzdělání vám pouze umožňuje dosáhnout na vyšší třídu, nedává vám ji automaticky.

Vojtěch15.10 11:41

Dobrý den, jsem právě po škole mám maturitu a absolutorium. Chtěl bych se zeplat na platovou třídu v základní umělecké škole, když nemám žádnou praxi.
Děkuji.

petra17.10 19:47

Dobrý den máme slíbeno 3,5% ale vypadá to,že dostaneme jen 1%.Může se stát,že si ředitelka přidá podle sebe.Ja myslela,že je to dané zákonem a musí nám přidat 3,5%

Petra19.10 12:02

Dobrý den,pracuji jako hlavni kuchařka MS a jsem zařazena do 4 platové třídy smlouvu mám udělanou na kuchaře a ne na hlavní kuchařku.Chtěla jsem se zeptat jestli mám narok na vyšší platovou třídu.

Marta20.10 20:30

Dobrý den,
Mám dotaz ohledně svého platu. Pracuji na střední soukromé škole a myslela jsem si, že se mě "tabulkové" platy netýkají, ale evidentně asi ano. Pracuji zde od 1.1.2014 (v té době Bc. Pedf obor Fj-Zsv), smlouvu mám na určito (původně do 30.6.2014, prodloužena) do 30.6.2015. V červnu 2014 jsem úspěšně dodělala Mgr. titul ve stejném oboru, plat se mi bohužel vůbec nezvedl. V jaké platové třídě bych se měla nacházet? Momentálně mám 16 tisíc řekla bych, že bych měla být v 10 či 11 třídě, nebo ne? I s minimální praxí bych měla brát víc, nebo ne? Předem děkuji za odpověď

Alena21.10 08:22

Jen pro představu - jsem referent na MÚ s praxí 9 let v soukromém sektoru a pět let na MÚ. Dle katalogu prací mám nárok na 9 - 10 platovou třídu, jsem však zařazena v 8. (mám VŠ dle požadavku zaměstnavatele na tuto pozici - nechápu).

Hrubý plat činí cca 15.000,-, osobní příplatek je 3 roky nezměněn (1.000,- hrubého). Čistá výplata činí něco kolem 12.900,-Kč čistého s tím, že 4.000,- měsíčně do práce projedu. Řeči znalých o tom jak jsou úředníci na radnicích přeplácení a nic nedělají (8 hodin přesčasů každý měsíc je již pravidlem bez náhradního volna anebo proplacení) mě již značně rozčilují. Děkuji tomu, že ještě nemám dítě, netuším z čeho bych ho uživila, díky bohu za občasné brigády, nicméně je to ostuda. Zaměstnavatel si mě chválí, avšak za to si nové boty nekoupím.

Iva22.10 11:19

Je to stále stejné.Veřejnosti se namluvi co všechno učitel dostane,ale že se před plánovaném navýšení sníží osobní připlatky,aby se navýšení mohlo konat to nikdo neřekne!!!!Stále jen slyším co byjste chtěli Vy učitelé..máte 2 měsíce prázdnin..nevím,zda je to výhoda nebo nevýhoda.Už jenom ve výběru dovolené si nemůžeme jet,kdy chceme.

Daniela23.10 10:49

Dobrý den,
pracuji jako sestra ve fakultní nemocnici,jsem zařazená do 10 platové třídy. Mám 24 let praxe, přesto již několik let je mé zařazení v 8. platovém stupni(praxe do 19 let, rozdíl 1600 hrubého).Zaměstnavatel se prý nemusí řídit " platovou tabulkou ", prý nemusí zohlednit délku praxe. Máme šanci, že se od nového roku naše platy budou řídit jak platovou třídou, tak i dle délky praxe platovým stupněm??
Děkuji

Admin23.10 11:14

Dobrý den,

s tímhle vám už z principu nemůžeme pomoct. Jestliže máte pochybnosti o férovosti zaměstnavatele, můžete se obrátit na pracovněprávní poradnu, nebo inspekci práce.

Lenka23.10 12:20

Ahoj všichni, prosím o radu mám odpracováno 7.let a jsem bakalářka. Mám nárok na 11.plat. třídu? Předem děkuji za vaše rady a názory.

Admin27.10 10:08

Dobrý den,

odpovíme vám citací z článku:

"Nejčastější otázky ohledně platových tabulek vyvstávají zejména kvůli nepochopení základního mechanismu. Konkrétní platovou třídu určuje pozice, nikoliv vzdělání. Ale pro vykonávání oné pozice je třeba splňovat určité vzdělání. Proto jsme letos tabulky sestavili tak, abyste hned věděli, jaké MINIMÁLNÍ vzdělání je třeba pro dosažení konkrétní třídy. Pokud jste takzvané překvalifikovaní a vykonáváte třeba práci, které odpovídá 4. platová třída, ale máte maturitu (kde teoreticky můžete zastávat i pozice v 9. platové třídě), tak stále budete patřit do 4. platové třídy. Naopak, pokud máte například pouze základní vzdělání, nebudete zastávat práci, která odpovídá třetí a vyšší platové třídě."

Ivča23.10 15:10

Zase se bude přidělovat podle oblíbennosti.Nejdříve se ,ale změnil platový výměr asi zhruba každému plus minis 1000až 1500Kč, aby se mohlo navýšit.Učím pomalu 32let z toho 20let ve Speciální škole.Pátým rokem vykonávám práci výchovného poradce.Mám sice úlevu v úvázku týdně 2hodiny,ale ty dvě hodiny dělám konzultace s rodiči nebo pracuji jako preventista ve třídách ,kde jsou kázeňské problemy nebo když jsem požadáná tř.učitelem.Zajišťuji exkurse na SŠ pro vycházející třídy a nejsem za to nijak ohodnocená neboť se změnilo vedení školy.Za minulého vedeni jsem byla finančně ohodnocená a tím i lépe motivovaná.Je mi přes 53 let a poslední dva roky beru nejméne v mé pedagogické profesi.Můj čístý příjem činí 21 800 + minis 500Kč.Začínající učitel i bez titul Mgr, má plat co já,ale minimální zkušennosti a praxi.Netvrdím, že je špatný,ale měl by být opravdu rozdíl finanční i dle věku...pokud to zústane v pravomoci ředitelů budou se mít dobře oblíbenci a Ti,kteří umí svojí práci prezentovat nahlas a na správných místech,aby vedeni toto uslyšelo.Moje profese mě velice baví,ale po posledním předložení platového výměru jsem zklamaná a celkem demotivovaná.....doufám,že novými tabulkami si přilepším,když už vydělávám na důchod pokud nějaký bude jdu až za 10let!!!Což je také nářez a snad to psychicky vydržím!

Svatka23.10 17:05

Dobrý den,byla jsem v dubnu zaměstnána jako pomocná kuchařka,mé vzdělaní je vyučena s výučním listem v oboru potravinářská výroba.Zařazena jsem do platové třídy 3 stupeň 10.Mám 4děti,nejstarší 18let nejmladší 6let.Při nejmladším z dětí jsem byla OSVČ.Děkuji za odpověď.

Personalista24.10 05:18

Dobrý den,
měla bych dotaz ke vzdělání. 20 let pracuji ve st.správě na pozici personalista se zařazením 10 PT. Vždy jsem měla prac.poměr na dobu neurčitou. Díky novému zák.práce mi byla smlouva změněna na dobu určitou do 31.12.2014,přesto,že ostatní spoluprácovníci jsou se vzděláním na stejné úrovni, tak jim zaměstnavatelem byla dána doba neučitá.Jsem 5 let před důchodem a nevím co dál.Můžete prosím poradit.Mám středoškol.vzděl. s maturitou.

Josef24.10 20:37

Dobrý den,
pracuji jako školník na ZŠ již 9 let. Na jakou platovou třídu mám nárok? A kolik budu mít hrubý plat. Děkuji.

Milan25.10 14:59

Pracuji v socialních službách a zaslechl jsem informaci o navýšení platových tabulek o 3,5% na rok 2015. Mluvulo se dokonce o dalších 4%. Týká se to jenom nějaké úzce specifikované části nebo to platí obecně. Je na tom vůbec něco pravdy ?

Admin27.10 10:27

Dobrý den,

víme jen to, co vy, tedy o schváleném plošném zvýšení platu státních zaměstnanců o 3,5 %.

majulka28.10 13:01

Dobrý den, pracuji jako pracovník v socialních službách, přímá obslužná péče. Zajímalo by mě jestli mám také nárok na zvýšení platu o5% od listopadu? Děkuji Zelená

Eliška04.11 10:24

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda se mě týká 3,5% nárůst platu v listopadu 2014, když má platová třída se nachází v tabulce č.1 (nař.vl.564/2006 Sb.) a druh vykonávané práce spadá do katalogu prací (nař.vl.222/2010 Sb.), ale jsem zaměstnaná ve státní příspěvkové organizaci přímo řízené ministerstvem zdravotnictví, tzn. že většinu zaměstnanců tvoří zdravotnický personál.

Petr12.11 12:36

Dobrý den jaká platová třída ve státní správě se mne týká když mám VOŠ?

Admin13.11 10:50

Dobrý den,

záleží na vámi zastávané pozici.

Tomáš21.11 20:58

Dobrý den, pracoval jsem na MO, kde byly kolektivní smlouvou omezeny platové stupně (např. já měl odpracována více než 6 let, takže bych normálně spadal do 5tého stupně, ale "díky" té kolektivní smlouvě jsem byl v druhém). Je to zákonné? Může kolektivní smlouva ve státní správě omezovat platové stupně?

Barbora24.11 23:59

Dobrý den,
uplatňují se platové tabulky v soukromé MŠ s akreditací MŠMT?


Děkuji za odpověď

Zdeněk26.11 11:34

Dobrý den
pracuji jako správce hřiště na ZŠ. Mám odpracováno nad 15 let a podle tabulek budu brát o tři tisíce méňe.Takže místo 3,5 procenta nahoru mám 20 procent dolů. Co to je za navýšení. Děkuji

kastel27.11 15:55

Pro admina: obdivuji Vaši trpělivost; divím se, že mnozí z tazatelů vůbec nějaký plat dostávají...;o)

Romana01.12 08:32

Prosím o radu -
Pokud jsem byla zařazena jako vedoucí kuchařka 7/10 ,ale neměla jsem praxi - musím být od 1.11. zařazena dle praxe nebo stále moho mít o stupeň vyšší zařazení .
Dle praxe bych měla mít pouze 7/8

Děkuji za odpověď R.

Hana09.12 10:40

Jsem učitelka se vzděláním magisterským s praxí 23 let.
Mám 12. platovou třídu 4. stupeň, neměla bych být ve 13. třídě?
Děkuji za odpověď

zuza15.12 22:35

Pěkný večer,opravdu se od 1.listopadu zvýšily platy o 3,5 procenta - státním zaměstnancům?A spadají do toho i THP ve státním zdravotnickém zařízení?
Díky za odpověď.
Zuza

ivan07.04 15:56

Dobrý den, pracuji na obecním úřadě v Brně.Moje vedoucí odboru (má jen jednoho podřízeého pracovníka, tj. mne) má dva roky před důchodem, má pouze maturitu na ekonomické škole a zastává funci vedoucí odboru životního prostředí.Není k této funkci potřebné vysokoškolské vzdělání? Jak se nedostatečné vzdělání promítne do jehího platu? Děkuji za odpověď.

Josef04.08 10:15

Dobrý den,
pracoval jsem 17 let jako policista, v současné době pracuji jako zaměstnanec magistrátu na pozici referenta evidence vozidel, neuznali mi žádnou dobu ze zaměstnání policisty, je to správně, případně jak se mám bránit, děkuji. JN

Ivana20.08 21:09

Dobrý den, pracuji desátým rokem jako uklízečka v MŠ a můj plat se zvyšuje jen v případě, pokud se zvýší minimální mzda. Je opravdu možné, že uklízečky v mateřských školách, kde mimo jiné musí občas zastoupit i učitelku..např. při procházkách, výletech, akcí atd. mají nárok jen na tuto almužnu? Děkuji za odpověď

Jana24.10 20:48

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda mohu od zaměstnavatele dostat výpověď, jestliže jsem zařazena v platové třídě 9 a zaměstnavatel rozhodl, že na mé pracovní pozici bude platová třída 10. Podotýkám, že na této pozici pracuji již 13 let. Vím, že je tam nějaká úleva či výjimka, ale kdyby na výjimku zaměstnavatel nepřistoupil a já bych nechtěla absolvovat studium vysoké školy? Děkuji za odpověď.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)