Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Platy soudců, poslanců a europoslanců

Platy soudců, poslanců a europoslanců

Platy soudců jsou v posledních letech hojně diskutovaným tématem. Jejich výpočet je totiž dle všeho chybný a soudci se…soudí o nápravu, což se jim zatím daří. Jde však o spor týkající se základní sumy, která se k výpočtu používá, proto vám samotný výpočet můžeme ukázat včetně příkladů. Plat soudců je v něčem podobný platu poslanců – stanoví ho stejný zákon a i soudcům přisuzuje například náhrady a naturální výhody, byť ve značně menší výši.

Přečtěte si také:

Platy podle profesí - kdo vydělává nejvíce a kdo nejméně?

Platové tabulky a třídy státních zaměstnanců

Vývoj českého státního dluhu

Platy soudců

Platy soudců i poslanců řeší zákon č. 236/1995 Sb., který stanovuje, že hrubý plat soudce se určuje jako součin platové základny a platového koeficientu.

Platová základna

Platová základna činí 2,75násobek průměrné nominální měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře podle ČSÚ. V letech 2012-2014 je však tato základna zmražena a platí například i pro poslance a její výše činí 56 849 Kč. Pokud budou platy rozmraženy, tak půjde o výrazně vyšší částky.

Tato platová základna se násobí platovým koeficientem, který se různí pro různě postavené soudce.

Platový koeficient

Platový koeficient se liší pro různé úrovně soudců a odpracovaná léta, takže například soudce okresního soudu s praxí do 5 let má platový koeficient 0,88. Má tedy nižší plat, než je platová základna (cca 50 000 Kč).

Oproti tomu soudce vrchního soudu s více než 30 lety praxe má koeficient už 1,84, což znamená plat cca 100 000 Kč.

Nejlépe se má samozřejmě předseda ústavního soudu, který má zdaleka nejvyšší koeficient (2,9) a jeho plat činí asi 160 000 Kč. Nutno podotknout, že jde o výjimečné vysoký plat a průměr u soudců je výrazně níže, kolem 70 000 Kč měsíčně. Třeba takoví nejvyšší činovníci České národní banky si přijdou i na několikanásobek platu předsedy Ústavního soudu.

Náhrada výdajů a naturální plnění

Soudci mají také nárok na náhradu výdajů, ovšem oproti poslancům ve značně osekaném vydání. Jde o 5,5 % z platové základny jako náhradu výdajů na reprezentaci. Předsedové vrchních soudů a někteří další mají také nárok na naturální plnění (služební byt, či služební auto).

Zdroj: Wikipedia

Shrnutí: 

 • Soudce bez praxe pobírá plat ve výši cca 50 000 Kč
 • Nejvyšší palt mezi českými soudci má Předseda Ústavního soudu, který si přijde měsíčně na cca 160 000 Kč
 • Soudci mohou čerpat i omezené náhrady výdajů a případně naturální plnění
 • Otázka platů soudců je hojně diskutována a pravděpodobně dojde k přehodnocení výpočtu platové základny a zvýšení jejich platů


Platy poslanců

Platy poslanců se řídí stejnými pravidly, jako platy soudců, tedy alespoň co se týče platové základny (cca 56 000 Kč), která je základním hrubým platem řadového poslance. Většina poslanců však šéfuje nějakému tomu podvýboru, nebo výboru, za což přísluší nemalé příplatky. Předseda podvýboru si tak přijde na 67 000 Kč měsíčně a předseda výboru na 79 000 Kč měsíčně. Předseda celé PS pak na 150 000 Kč měsíčně.

Náhrada výdajů a naturální plnění poslanců

Poslanci mají nárok na celkem masivní náhrady výdajů, ať už jde o náklady na ubytování a stravu při služebních cestách doma i v zahraničí, nebo paušály na reprezentaci a podobně. Průměrné náklady na plat jednoho poslance na měsíc jsou tak výrazně vyšší a činí cca 220 000 Kč. Výše postavení poslanci (předsedové výborů,…) mají k dispozici také služební automobil, nebo služební byt.

Shrunutí:

 • Základní plat poslance je 57 000 Kč
 • Průměrný plat včetně náhrad poslance činí cca 220 000 Kč měsíčně

Platy poslanců Evropského parlamentu

Základní plat europoslance je cca 8 000 euro, což je kolem 200 000 Kč. Plat je vypočítán jako 38,5 % z platu evropského soudce, který si tak přijde měsíčně cca na hezkých 600 000 Kč. I europoslanci mají nárok na další příspěvky na pokrytí výdajů při plnění svých povinností. 300 Euro za přítomnost na jednom hlasování, 4 300 Euro na provoz kanceláře, 21 200 Euro na platy pro asistenty a cestovné. Základní plat je tedy pouze kapkou v moři celkových nákladů na práci jednoho europoslance, kterých je dohromady 751.

Shrnutí: 

 • Základní plat poslance Evropského parlamentu je 8 000 Euro
 • Další náhrady mnohonásobně převyšují základní plat

Plat prezidenta

Prezident má plat ve výši zhruba 350 tisíc korun. „Větší polovina“ připadá přímo na plat, ta menší část pak na paušální náhrady. Prezident má pak samozřejmě nárok i na automobil s řidičem, ochranku a samozřejmě hezké bydlení, třeba na Pražském hradě, nebo v Lánech.

Plat exprezidenta

Exprezident si také nežije špatně – s rentou 50 000 Kč a stejně vysokým paušálem na náhrady jde o 100 000 Kč měsíčně. Auto s řidičem a ochranka taktéž říká exprezidentovi Pane, ačkoliv náš exprezident nemá zrovna s ochrankou příliš dobré zkušenosti. 


Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 3.6.2014   |   Zobrazeno: 12979x

Komentáře

marie06.06 16:31

To se žije europoslancům a našim poslancům a my zdravotníci pracujeme za pár šupů že se nestydíte.

roman29.01 18:18

Nejen zdravotníci.....

Regina Tomasovato09.08 12:29

To je opravdu nevidane kdyz berou plat tak vysoky a mi obycejni lide nemame ani na chleba no nekoukejte to pisu tak jak to je a to je pravydelne kazd mesic ze nevyjdeme a ne jenom my to ma takhle spousta lidi pred vyplatou tak tyden si musime pujcovat aby sme se nazraly sorry za ten vyraz ale mam vztek jdyz ctu kolik naj pislanci mesicne a to nemluvym ze tam vzdy nekdo spy v poslanecky snemovne a nerikejte ze to neni pravda stydet by jste se meli a jeste si zvysujou platy to nema obdoby .

eva.trinčková11.01 01:05

jsou to dobře placení lumpi a podvodníci .Souhlasím s panem Babišem, že umějí jen kecat, a za život nestavili ani psí boudu. Jen se za práci schovávají, nechají se královsky platit z daní pracovníků, kteří pobírají min. mzdy. Všem bych dala do ruky lopaty, metly a krumpáče, aby pracovali za min. mzdu, a stavěli a opravovali cesty. VIZ Sobotka, Kalousek a další vyžírky, kterým k zadní části přirostla židle.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)