Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Platy podle profesí – kdo si vydělá nejvíc a kdo nejméně?

Průměrné platy podle profese

Průměrný plat v České republice se pohybuje kolem 24 000 Kč, což nezní špatně. Existuje však poměrně široká skupina zaměstnanců, kteří se musejí spokojit ani ne s polovinou této částky. Dnes se podíváme právě na profese, jejichž platové ohodnocení je takto nízké, a pro ukázku si ukážeme i opačnou stranu spektra, tedy nejlépe vydělávající profese podle serveru MůjPlat.cz.

Přečtěte si také:

Platy soudců, poslanců a europoslanců

Platové tabulky a třídy státních zaměstnanců

Nástupní platy a nároky absolventů v ČR a zahraničí

Nejnižší plat mají uklízečky i pomocní kuchaři

Tradičně jsou velmi nízké platy zejména v oblasti pohostinství, ale nejnižší plat vůbec pobírají uklízečky a uklízeči ve zdravotnických a sociálních zařízeních, alespoň dle serveru ispv.cz. Hodinová mzda se pohybuje pod 70 Kč hrubého a průměrně si na této pozici zaměstnanci vydělají 11 000 Kč hrubého měsíčně, což cca 9 600 Kč čistého.

Příklady z druhé strany

Desítka nejlépe placených pozic podle ispv.cz je pak plná ceněných odborníků a nejvyšších manažerů (ředitelů), což rozhodně nepřekvapí. Nárůst oproti pozicím v předchozím odstavečku je s trochou nadsázky 0, ovšem ne přičtená, ale připsaná za hrubou měsíční mzdu.

Trochu jiný pohled na situaci nám dávají informace sesbírané portálem MůjPlat.cz. Ten jako nejlépe placenou pozici uvádí IT Manažery s průměrnou hrubou mzdou 311 Kč/h. Jde o základní mzdu, tedy ne reálný výdělek, ale i tak jde ve výsledku o slušných 50 000+ Kč hrubého měsíčně. U žen je to pak o více než třetinu méně, když vede Manažerka personálního oddělení se 191 Kč/h, což je měsíčně cca 30 000 Kč.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 8.4.2014   |   Zobrazeno: 53650x

Komentáře

Blažena03.01 08:13

Dobrý den, Na nás na obyčejné lidi nikdo nemyslí hlavně po finanční stránce. Chceme se mít také dobře, tak myslete také i na nás obyčejné lidi. V dnešní době po padesátém roku se těžce hledá zaměstnání kvůli věkové diskriminaci. Nemohu zato že stárnu jako ostatní lidé, tak proč ta věková diskriminace ? A jednání na úřadech s obyčejným člověkem je katastrofa jak jsou všichni namyšlený a neochotný k obyčejným lidem.

Alena09.03 18:46

Plně souhlasím, po padesátce jsem díky panu Drábkovi přišla o místo a po třech letech hledání práce v administrativě jsem ztratila naději, že něco najdu. Přitom jsem se celý život vzdělávala různými školeními a kursy, mohu v práci používat tři cizí jazyky a všechno je zbytečné, nakonec zjistí kolik máte let a nevezmou vás. Je to obrovská deziluze, a než naši zaměstnavatelé akceptují stejný názor na zkušené a praktičtější zaměstnance v kolektivu, jak je to běžné v cizině, já už pracovat nebudu. Chybí mi peníze na živobytí, ale nikoho to nezajímá, i když chcete pracovat, práci neseženete, všude chtějí praxi ve stejném oboru, přitom ti mladí, které přijmou žádnou nemají. Střední škola vždy něco znamenala, dnes mi potencionální práci berou vyšší odborně vzdělané mladé holky, které stejně nic neumí.

xxxxx31.05 20:01

kde ste sakra vzali prumerny plat 24.000 asi nekde tam nahore co maj lepsi sytuaci co si kazdy vozi prdel v luxusnem aute,ale na nas neberete ohled ja dru kazdy den 12 h za 76 kc na hodinu a mam fizyckou praci a debil co sedi na prdeli bere o vic jak polovicu vyplatu jak ja kde to sakra sme ze lide co delaj tezkou fizyckou praci za mensi penize od tech lidi co si valej prdel na ridli a nic nedelaj

Admin01.06 10:49

Průměr je průměr, neznamená to, že takový plat bere každý...

ekonom26.10 10:05

Pokud to tu někoho zajímá, jsem ekonomem ve státní sféře, mám 11 let praxe, vysokoškolské vzdělání a můj průměr na hodinu činí 96 Kč , takže ty jejich průměry berte opravdu s rezervou.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)