Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Novinky v agenturním zaměstnávání

Agenturní zaměstnávání 2016

Podmínky v rámci využívání agenturních zaměstnanců se zpřísnily a přijímání takových zaměstnanců, hlavně brigádníků a různých sezónních zaměstnanců je teď o něco přísnější, což nutí zaměstnavatele mít tyto záležitosti plně pod kontrolou. Změny se dotkly hlavně personálních agentur, které nemají tak volnou ruku, jako tomu bylo doposud.

Přečtěte si také: 

Proč využít personální agenturu? 

Práce a brigáda přes agenturu 

Tipy na letní brigády pro studenty

Některé firmy se během roku potýkají s rozdílným množstvím zakázek, v jedné polovině roku je práce více, ve druhé polovině zase méně. Přijímat vždy nové zaměstnance je až příliš nákladné a některým firmám navíc hrozí, že po nějaké době nebudou mít pro konkrétní osobu dostatek práce, která by vyplnila pracovní dobu během celého měsíce. Agenturní zaměstnanci tak tvoří nezbytnou součást některých firem, které se potýkají s dočasným zvýšením zakázek. Agenturní zaměstnanec má uzavřenou smlouvu se svou agenturou, není tím pádem klasickým zaměstnancem společnosti a výkon práce si lze s takovým člověkem sjednat na několik týdnů dopředu. Díky jednoduchosti a jasným podmínkám je vše snadné pro obě dvě strany – pro agenturu i zaměstnavatele.

Agenturní zaměstnanci jsou zpravidla nejvyužívanější během letních měsíců, hlavně v gastronomických zařízení. Výjimku ale netvoří ani výrobní společnosti, kde najdou hlavně studenti dobré uplatnění, nebo velkosklady s potravinami a spotřebním zbožím.

Agenturní zaměstnávání přináší výhody všem stranám, ale agenturní zaměstnanci by si měli dávat pozor nejen na výběr agentury, ale i na výslednou smlouvu, kde jsou uvedeny veškeré podmínky zaměstnání včetně finančního ohodnocení, které je největším úskalím právě tohoto typu zaměstnávání. Pro zaměstnavatele je jednou z hlavních výhod sjednání požadované práce na konkrétní dobu, na týden nebo i na měsíc či více. Zaměstnavatel získává i další výhody, například zaměstnanec řeší veškeré pracovní záležitosti s agenturou a nezatěžuje tím právě zaměstnavatele. Během roku 2016 přišly v platnost změny, které však zaměstnavatelé musí respektovat, aby pro ně najímání sezónních pracovních sil bylo stále výhodné, jako tomu bylo doposud.

Legislativní opatření jsou naprosto logickými kroky a reakcí na využívání zaměstnavatelů právě těchto typů zaměstnanců. Zaměstnavatelé si často najímali agenturní zaměstnance jako levnou pracovní sílu na jednodušší činnost, ale kmenoví zaměstnanci na tom byli značně biti. Nově může být ve firmě zaměstnáno jen 15% agenturních zaměstnanců. Legislativní podmínky a změny se dotýkají i personálních agentur a složení poměrně vysoké kauce za provozování činnosti – 500 000,- Kč. Smlouvy mezi zaměstnancem a agenturou budou řízeny standardní zákonnou úpravou, což je zase výhodou pro zaměstnance. 

Publikováno: 28.4.2016   |   Zobrazeno: 869x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)