Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce a brigáda přes agenturu

Práce a brigáda přes agenturu

Když se vám nedaří najít si práci nebo brigádu běžnými způsoby, vždycky je tu možnost zkusit pracovní agenturu. Může to však být velmi riskantní. Na co si dát pozor, co agentura smí a nesmí?

Ověření agentury

Jestliže už jste se pevně rozhodli, že jinak práci neseženete, první, co musíte udělat, je najít agenturu zajišťující práci v pro vás vhodném regionu. Níže si řekneme, jaké jsou možné znaky podvodných agentur. Jen fakt, že za rok 2009 bylo při kontrole 674 zprostředkovatelů práce uloženo 153 pokut v celkové výši přes 22 miliónů korun, nesvědčí o dobrém stavu trhu pracovních agentur.

Přečtěte si také:

Personální agentury z pohledu zaměstnavatele

Na co si dát pozor při sjednávání brigády u nás i v zahraničí

Strukturovaný životopis krok po kroku + vzory ke stažení

Webové stránky agentury či jiné propagační materiály by měly na vás působit sympaticky, ale zároveň profesionálně.  Pročtěte si internetové diskuze, a ačkoli je potřeba některé názory lidí brát s rezervou, jakmile se sejde víc negativních příspěvků o nějaké agentuře, minimálně něco může být špatně a už je lepší dát ruce pryč. Není dobré ani využít agenturu, na kterou nenajdete žádné odezvy – znamená to většinou, že je čerstvě založená, a může se tak jednat o nějakou ze starých podvodných agentur v novém obleku.

Jako další ověření určitě použijte tento odkaz na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, kde najdete, zda mají agentury licenci od Ministerstva a zda mohou působit jen v České republice nebo i v zahraničí. Pokud se vám zde agenturu najít nepodaří, rozhodně s ní nic nedomlouvejte. To, že má agentura licenci, však bohužel není stoprocentní zárukou. Měřítkem může být také členství v Asociaci poskytovatelů personálních služeb (APPS), která má velmi přísný etický kodex. Asociace má 23 členů, cca 40% na trhu pracovních agentur.

Pozor na pracovní agentury

- agentuře za zprostředkování práce NEPLATÍTE NIC

- na internetu si vyhledejte reference na danou agenturu

- ověřte si, zda má agentura licenci od Ministerstva

- nevyužívejte služeb agentury bez referencí

Žádné poplatky

Vy jakožto uchazeč o práci ze zákona neplatíte pracovní agentuře žádné poplatky za zprostředkování práce. Rozhodně tak nedělejte v České republice, a pokud po vás agentura bude chtít platbu předem, potom nebo část vašeho platu, nechte tuto agenturu být. Některé agentury mohou toto nařízení obcházet a vybírat poplatky například za takzvané „asistenční služby“ zahrnující cokoliv dle jejich libosti. Záleží na výši takového poplatku, a zda je pochopitelný. Chtějí-li 50,- za registraci, dají vám laminovanou průkazku a posílají vám několik nabídek na práci týdně, pak je to v pořádku. Pokud požadují dopředu zaplacené 2000,- a jinak že vám nic nepošlou, v pořádku to určitě není. V tomhle jsou trochu problémem agentury zprostředkovávající práci v zahraničí. U nich je možné, že něco opravdu budete muset zaplatit, jako například poplatek za vstupní lékařskou prohlídku nebo zpáteční letenku. Za zprostředkování práce po vás nic chtít nemohou, dostávají zaplaceno od vašeho zaměstnavatele.

Práce pod pracovní agenturou

Existují pozice, kdy vás zaměstnává pracovní agentura a zaměstnavatel, u kterého pak reálně pracujete, si vás jen najímá. Ať už v tomto případě nebo při práci pod běžným zaměstnavatelem, vždy si před nastoupením do pracovního poměru pořádně pročtěte smlouvu - více o různých druzích smluv naleznete zde. Měli byste také znát pracovní podmínky a výši svého platu. Zprostředkování práce agenturou se může na jeho výši odrazit.

Rizika

Namátkovým hledáním na internetu lze zjistit, že využití služeb pracovní agentury není tak úžasné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejčastějším podvodem agentur je vybírání poplatků (často velmi vysokých v řádu tisíců) za něco, za co by dle zákona poplatky vybírat neměly. Ačkoli takováto agentura může nakonec fungovat seriózně a za vaše peníze vám zprostředkovat slušnou práci, nejedná se o legální jednání a není dobré riskovat. V horším případě si nechá zaplatit a pak už nikoho z celé agentury nikdy neseženete.

Z hlediska agentur zprostředkovávajících práci v zahraničí je situace složitější. Nezákonné poplatky se mnohdy skryjí za různé položky, které přitom potřeba platit není, ale méně znalý člověk to neví. A pokud neumíte jazyk a vycestujete do zahraničí, existuje riziko, že neseženete práci takovou, jakou vám agentura slíbila, případně neseženete práci žádnou, anebo ještě hůře – agentura s vámi přestane komunikovat. Nelegální je též překvapivě zprostředkování nelegální práce. Může se stát i věc, která nebude na straně agentury, ale na straně jí zprostředkované zaměstnavatele, který vám dá méně peněz, než původně slíbil, nechá vás pracovat déle, nebo vykonávat jinou než původně domluvenou práci. V tomto případě ihned agenturu kontaktujte.

Ideální fungování pracovní agentury

A jak by měla vypadat ideální pracovní agentura? Začít jednoduchou registrací na jejich webových stránkách, po které vás pozvou k nim na pohovor. Dle vašeho životopisu, vašich zájmů a také odpovědích na pohovoru zjistí, jaký typ práce vám nabízet. Minimálně jednou za určený čas vám pošlou novou nabídku z trhu práce. V případě zájmu jim zavoláte, že nabídku přijímáte, a domluvíte si další pohovor na konkrétní zaměstnání. Pak už záleží na situaci – někdy pohovor vede samotná firma, někdy i tohle nechá na agentuře, která jí pak pošle nejvhodnějšího kandidáta. Jednoduchým shrnutím ovšem je, že pracovní agentura po vás nemá chtít žádné poplatky.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 1.7.2013   |   Zobrazeno: 11914x

Komentáře

Jarda M09.11 14:57

Dobrý den,bylo mě řečeno,že doŠvýcarska se napřímo není možno dostat,sehnat si práci,jen prostřednictvím agentury,jak je to prosím,o odpověd.A rakouské agentury jsou solidnější než naše? Tady se dá napřímo? Děkuji za odpověd Jarda M

milan musi06.07 15:31

Dobry den mam zajem o praci v Norsku.Prosim nabidku.Mam uz praxi s praci ve Svedsku.Dekuji Milan Musil Nymburk

Dagmar23.06 11:03

Mám tu zkušenost, že jedno pracovní místo je nabízeno u více pracovních agentur a na více pracovních portálech. Tak se mi stalo, že jsem 2x reagovalo na jedno a to samé místo.

Jitka16.07 11:35

Dobrý den,pracuji u zaměstnavatele,mám smlouvu na rok,bude mi končit a bylo mi řečeno,že mi bude smlouva prodloužena, ale musím přejít pod agenturu,jinak mě propustí,je to správné-děkuji

ozak17.08 11:30

Dobrý den,prosim o radu. Přes agenturu jsem si sehnal pracovní místo asi 30km od bydliště. vyřízené mám všechny formality, lék.prohlídky,školení ve firmě atd. Smlouvu mám podepsanou a nástup je 22.8.2016. Dnes mi zavolal kolega z místa mého bydliště že má pracovní místo v mém oboru a že mohu nastoupit co nejdříve. U součastného zaměstnavatele končím 19.8. 2016. Jak mám postupovat,aby nedošlo k nějakému porušení smlouvy s agenturou. Děkuji za radu.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)