Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce a brigády na Novém Zélandu

Práce a brigády na Novém Zélandu 2013

Kdo by netoužil poznat přírodu Nového Zélandu? Dva velké ostrovy a množství malých ostrůvků je lákadlem pro mnoho turistů. A abyste si vydělali na cestování, můžete na Zélandu pracovat. Na rozdíl od jiných zemí se nemusíte bát, že je zde nedostatek práce. Farmáři uvítají každého, kdo má dvě ruce a nebojí se fyzické práce.

 

Přečtěte si také:

Studijní pobyty v zahraničí

Na co dát pozor při sjednávání brigád u nás i v zahraničí

Dobrovolnictví - kde je možné pomoci?

Pracovní pozice

Důležitým prvkem je, zda hledáte kvalifikovanou práci či ne. Pro kvalifikovanou je zapotřebí výborná angličtina a nejde sehnat zdaleka tak snadno. Volná pracovní místa jsou převážně v zemědělství, každoročně i sto tisíc volných sezonních pozic. Jedná se většinou o sběr jablek a další práce v jablečných sadech, sbírání kiwi a práce na kiwi farmě, práci na vinicích a také sbírání třešní a další práce v třešňových sadech. Další možnosti jsou v baličkách na ovoce. Kvalifikovanější práci můžete sehnat v létě v lyžařských střediscích – na Novém Zélandu je sezóna opačně vzhledem k tomu, že leží na jižní polokouli. Sezonní práce v zemědělství trvají přibližně od prosince do června.

Minimální mzda

Práce v sadu je většinou ohodnocena úkolovou mzdou, tzn. cena je určena za nasbírání jedné bedny jablek nebo natrhání 5kg třešní. Pokud vám zaměstnavatel nastaví podmínky příliš vysoko a vy nedosáhnete na minimální mzdu, je ze zákona povinen vám ji doplatit. Minimální mzda aktuálně činí přibližně 200,- na hodinu. Hodinová mzda je využívána při pomocných pracích v sadu a v baličkách na ovoce. Dále máte dle zákona nárok na placenou dovolenou. Pokud ji nedostanete, zaměstnavatel je vám povinen vyplatit Holiday Pay, což je částka o výši 8% vaší hrubé mzdy. Může být vyplácena každý týden (s normální výplatou), nebo až po skončení pracovního poměru. Na Novém Zélandu je přibližně 10 svátků, a pokud budete pracovat v nějaký tento den, musí vám zaměstnavatel zaplatit 150% vaší obvyklé mzdy. Z vaší celkové mzdy je odečítána daň cca 20%.

Pracovní doba

Práce v sadech začíná kolem 7. hodiny ráno a končí kolem 17:00. Většinou se pracuje od pondělí do soboty, ale v hlavní sezóně je možné pracovat i v neděli. Jste-li placeni od hodiny, máte nárok na dvě placené patnáctiminutové přestávky denně a jednu neplacenou půlhodinovou v době oběda. Pokud jste placeni od úkolu, je jen na vás, kdy si přes den uděláte pauzy.

Požadavky

Co potřebujete zařídit, než můžete pracovat na Novém Zélandu? Nejdůležitější je pracovní povolení – WHS, Working Holiday Scheme. Počet těchto dokladů je omezený, Česká republika má každoročně možnost vyslat na Nový Zéland 1200 pracovníků, proto se do zařizování pusťte čím dříve, tím lépe. Limit se obnovuje 1. března a může se stát, že se víza během několika měsíců vyčerpají. Doporučuje se zařizovat jej před samotným odletem, protože k němu potřebujete potvrzení z lékařské kontroly a to je na Novém Zélandu drahé. WHS je vízum udělované na 12 měsíců od prvního vstupu na Nový Zéland. Pokud pracujete na Novém Zélandu alespoň tři měsíce v zemědělství, můžete si WHS prodloužit o další tři měsíce. Zde můžete online zažádat o WHS a také se podívat na počet zbývajících míst.

Podmínky pro získání WHS: české občanství a trvalý pobyt v ČR, český pas s platností po celou dobu pobytu na Novém Zélandu a tři měsíce navíc, 18-35 let, dostatek peněz na zpáteční letenku, být pojištěn, splňovat zdravotní požadavky. WHS je možné získat jen jednou za život. Je zakázáno brát si s sebou na Nový Zéland děti.

SSE je dalším sezónním vízem, vydává se na 6 měsíců. Stejně jako WHS je vydáno jen jednou za život a dostanete ho, pouze pokud budete žádat o udělení v oblastech, ve kterých je nedostatek pracovníků. Jedná se pouze o práci v zemědělství.

VOC – Variation of Conditions je nejkratším vízem, které můžete na Nový Zéland dostat, vydává se na dobu 6 týdnů. Je možné žádat jej jen pro oblasti, ve kterých je nedostatek pracovních sil. VOC můžete dostat jen na Novém Zélandu.

IRD tax number neboli daňové číslo si vyřídit sice nemusíte, ale s jeho absencí budete platit mnohem větší daně, než je obvyklé. Tady si můžete stáhnout formulář na jeho zařízení, musíte ho však poslat na Nový Zéland. Na těchto stránkách (anglicky) najdete všechny potřebné informace. K vyřízení IRD potřebujete fotokopie pasu a řidičského průkazu a adresu trvalého bydliště.

Může se stát, že váš zaměstnavatel bude chtít vyplácet mzdu na novozélandský bankovní účet. Uveďte, že máte vízum a vše by mělo jít zařídit bez problémů. Jeho zřízení je zdarma.

Jak hledat práci

Existuje mnoho agentur, které se starají o zprostředkování kontaktu mezi vámi a zaměstnavatelem. Pokud si najdete nějakou takovou agenturu, velmi pravděpodobně nebude vadit, pokud neumíte anglicky. Agentury je však potřeba pořádně ověřovat, protože nikdy nevíte, zda vás právě tato nechce okrást. Nejlepší je zeptat se lidí, kteří byli na Novém Zélandu, a poučit se z jejich zkušeností. Příkladem negativní zkušenosti může být například tento článek.

Na Novém Zélandu je v sezóně tolik práce, že se tam můžete vydat naslepo a shánět práci na místě. V tomto případě je více než výhodná dobrá znalost angličtiny a dopředu vědět, ve kterých částech Nového Zélandu jsou potřeba pracovní síly. Pak už jen obejdete několik sadů či farem a vyberete si vám vyhovující práci.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 13.6.2013   |   Zobrazeno: 2890x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)