Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Dobrovolnictví - kde je možné pomoci?

Dobrovolnictví v ČR i v zahraničí

Druhy dobrovolnictví jsou různé a stejně tak jsou různé motivace dobrovolníků. Celé dobrovolnictví ale funguje na jednoduchém principu – poskytujete něco bez nároku na odměnu. Co všechno je možné dělat jako dobrovolník a jaké organizace v ČR existují, se dočtete v tomto článku.

 

Přečtěte si také:

Studijní pobyty v zahraničí

Na co dát pozor při sjednávání brigád u nás i v zahraničí

Práce v zahraničí pro páry

Definice dobrovolnictví

Dobrovolnictví lze definovat jako něco, co člověk věnuje dobrovolně jiným bez žádosti o finanční náhradu. Může jít o čas, úsilí, peníze, věci a další. Častým způsobem zapojení se do dobrovolnictví jsou neziskové organizace; využití neziskové organizace pro zprostředkování dobrovolné činnosti se nazývá formální dobrovolnictví. Existuje však i mnoho neformálních, kdy lidé slouží jednotlivě nebo jako skupina. Neformální dobrovolnictví bývá zahrnuto do statistik jen částečně, protože je obtížněji zjistitelné. Dobrovolnictví lze praktikovat ve všech možných oborech a není k němu potřeba speciální vzdělání, jen v některých případech jsou součástí dobrovolnictví různá školení. Programy v dobrovolnictví mají různou časovou náročnost dle konkrétních úkolů apod.

Motivace dobrovolníků

Každý dobrovolník má svou jedinečnou motivaci, ale většinou se skládá z několika faktorů, které zde uvedeme. První z nich je, že se dobrovolník snaží být užitečný ostatním, tedy altruismus. Častější je ale motivace svým způsobem sobecká – dobrovolník sloužící ostatním si tak zlepšuje svůj život, má rád aktivní odpočinek i to, že je pro ostatní důležitý a že by bez něj bylo hůř. To ale neznamená, že jde o špatnou motivaci. Někdy je dobrou odměnou zisk, ačkoli ne finanční; může se jednat například o dobře naučený cizí jazyk díky dobrovolnictví v zahraničí. Na podobné úrovni je profesionální zkušenost. Každou dobrovolnickou činnost a zkušenosti z ní si můžete napsat do životopisu a více tak oslnit svého zaměstnavatele. Motivací k dobrovolnictví mohou být i společenské důvody; při těchto činnostech poznáte spoustu nových lidí, často mnoha kultur, a můžete se s nimi spřátelit. Jednou z motivací je také náboženské přesvědčení, kdy je pomoc ostatním vnímána jako duchovní povinnost.

Oblasti dobrovolnictví v ČR

V České republice existuje mnoho dobrovolnických center v každém větším městě. Ta mají za úkol organizovat dobrovolnickou službu; kontaktují organizace, které potřebují dobrovolníky, a pak je pomáhají najít, vyškolit je a dále je koordinovat. Pro dobrovolnická centra je důležitá spokojenost dobrovolníků a jejich radost z práce. Všeobecným cílem je, aby byli dobrovolníci užiteční a aby byli spokojeni všichni. Dobrovolníkem může být každý s chutí pomáhat. Nejsou třeba žádné konkrétní profese. V případě specifičtější práce vás může čekat školení či jiné vzdělání.

Organizace zabývající se dobrovolnictvím můžete nalézt na internetu (jedny z největších jsou Unicef a Hestia). Zprostředkovávají všechny druhy dobrovolnických prací: ochrana přírody, boj za lidská práva, pomoc seniorům v domově důchodců, pomoc dětem v dětských domovech, pomoc pacientům v nemocnicích a léčebnách, pomoc při živelných katastrofách nebo epidemiích, organizace charitativních akcí, administrativní práce, překlady materiálů z angličtiny, roznos informačních letáků a tiskovin, vedení organizace pro volný čas (Junák) a další. Pokud se chcete přihlásit jako dobrovolník, je nejjednodušším způsobem najít si stránky vám sympatické organizace. Zde pak už naleznete přihlášku k dobrovolné činnosti nebo kontakt.

Dobrovolníci rozhodně nemají být obětí – dobrovolná práce musí dobrovolníka bavit. Nefungují také jako levná pracovní síla povolávaná na náhlé zakázky, protože „je potřeba to udělat“. Dobrovolník by neměl nahrazovat práci profesionálů, navíc na to většinou nemá příslušné vzdělání a zkušenosti. Možné samozřejmě je využít své zkušenosti a dovednosti, získané například z práce, k dobrovolné činnosti.

Dobrovolnická služba v zákoníku

V roce 2003 vešel v platnost zákon o dobrovolnické službě č. 198/2002, Sb. Nejde o zákon, který by se snažil vymezit druhy dobrovolnické služby nebo něco zakázat, ale který dává dobrovolnickým organizacím, které spadají do definice dobrovolnictví v tomto zákoně, možnost zažádat o akreditaci a dostat tak dotace od státu. Má jít zároveň o jakousi značku kvality a garanci bezpečí a ochrany dobrovolníků i příjemců dobrovolnické služby. Je udělována na tři roky. V současné době je asi čtvrtina všech dobrovolnických organizací s akreditací.

Dobrovolnictví v zahraničí

Odjet do zahraničí jako dobrovolník je velmi výhodným způsobem, jak si zajistit zlepšení svých jazykových schopností a získat cenné zkušenosti. Na rozdíl od studijního nebo jazykového pobytu platíte mnohem méně peněz. Většinou se jedná o drobný jednorázový poplatek zprostředkující agentuře a zaplacení letenky. Ve velké části projektů máte zaplacené jídlo i ubytování. I v zahraničí existuje nepřeberné množství oborů, kde se každý dobrovolník hodí, a všichni si tak mohou najít práci dle chuti. Každoročně vyráží do celého světa cca 1100 českých dobrovolníků na krátkodobé i dlouhodobé pobyty. Krátkodobé se nazývají workcampy a jsou oblíbené převážně u mladých lidí v období letních prázdnin. Více informací lze nalézt na internetu.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 15.9.2013   |   Zobrazeno: 4238x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)