Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Na co dát pozor při sjednávání brigád u nás i v zahraničí

Rady při sjednávání brigády

Přivýdělek v podobě brigády zajímá snad každého mladého člověka, ačkoli nejen jeho. Článku o brigádách vyšlo na Fleku již mnoho, podívat se můžete například na to, kde hledat brigády. Tentokrát se ale budeme zabývat tím, na co si dát pozor při domlouvání brigád v ČR i v zahraničí.

Práce načerno

Samozřejmě, že práce načerno (bez smlouvy) je nezákonná. Na první pohled vypadá vše velmi lákavě, dostanete více peněz, zaměstnavatel za vás nemusí platit daně, nemusíte se zabývat žádnou smlouvou. Nedělejte to! Pokud zaměstnavatele dobře neznáte, může se z něj kdykoliv vyklubat podvodník, který Vám prostě nebude chtít zaplatit. V případě, že ho naopak znáte dobře se Vám může stát, že odměnu nedostanete, protože je práce pokládána za výpomoc ze známosti. Soused ji může brát jako příjemný bonus a pozvat vás za odměnu na večeři, ačkoli jste několik dní makali od rána do večera. V takovýchto případech nemáte šanci získat jakékoli peníze a stát se vámi samozřejmě zabývat nebude. Proto vždy podepište smlouvu, která nejlépe obsahuje i to, kolik je váš plat. Více o práci načerno si přečtěte v tomto článku.

Podvodné pracovní agentury

Pracovní agentury jsou kapitola sama o sobě, proto jsme jim věnovali i samostatný článek. Připomeneme zde ale dvě základní pravidla, pokud na agenturu chcete spoléhat. Vždy je třeba agenturu řádně prověřit a nikdy agentuře nic neplatit.

Nedůvěryhodný zaměstnavatel

Využijte svých kamarádů, rodiny a známých a zeptejte se, jestli neznají zaměstnavatele, u kterého máte možnost pracovat. Každá zkušenost získaná od věrohodného člověka se vám bude hodit. Můžete zkusit najít nějaké názory i na internetu, k těm je však třeba přistupovat s rezervou – mohou je psát lidé najmutí samotnou firmou nebo agenturou. Vždy si proto zjistěte o firmě či agentuře co nejvíce informací, a zkontrolujte, zda na ní není nic podezřelého.

Neodpovídající pracovního poměr a smlouva

Základem je samozřejmě pečlivě si přečíst smlouvu, kterou se zaměstnavatelem podepisujete. Nejlépe ji před podpisem ještě ukažte někomu s příslušnými znalostmi nebo alespoň více zkušenostmi. Jaké všechny náležitost musí mít smlouva, se dočtete také v tomto článku.

I pokud smlouva obsahuje vše, co má, je třeba ještě zjistit, jakým způsobem se platí případné daně, pojištění nebo jaké z ní vyplývají další povinnosti. O nejklasičtějším poměru uzavíraném ohledně brigád, dohodě o provedení práce, můžete najít informace tady. Při té si dejte pozor na výdělek – při výdělku nad 10 000Kč měsíčně je již nutné platit sociální a zdravotní pojištění, přesněji je třeba, aby obojí za vás platil zaměstnavatel. Nejlepší je také sjednat odměnu jako součást smlouvy, nebudete pak mít problémy dostat peníze, na které máte nárok.

Studenti mají nárok na slevu na dani. Zjistěte také, jak je to při vašem studiu a placením zdravotního a sociálního pojištění. Například při dohodě o provedení práce často nemusíte platit ani jedno.

Neseriózní nabídky

Dejte si pozor na to, aby vám nabízená práce byla opravdu seriózní a neskrývalo se za ní něco, co jste nedomlouvali. Zaměstnavatel by měl být upřímný, otevřený a ochotně zodpovídat jakékoli dotazy ohledně vaší potencionální práce. Stejně tak sepsání smlouvy je samozřejmostí. Často chtěnou brigádou bývají práce z domova, to ale není tak lehké, jak to na první pohled vypadá. Více si o této problematice můžete přečíst zde.

Rizika brigády v zahraničí

Pracovat v zahraničí je větší riziko než v domovině, protože se může stát, že vám v případě problémů nebude chtít nikdo pomoci. Proto si pečlivě dopředu naplánujte a zjistěte vše, co by se vám mohlo hodit. Zde si vypíšeme nejčastější rizika, které při brigádě v zahraničí hrozí.

Nexistující agentura nebo zaměstnavatel

Toto je častý případ podobu v mnoha různých podobách. O agentuře a/nebo zaměstnavateli si vždy zjistěte co největší množství informací. Vycházet můžete z rejstříku Ministerstva práce a sociálních věcí, referencí vašich známých, diskuzí na internetu. Rozhodně vždy využívejte agentur s historií s pozitivními ohlasy. S neexistující agenturou souvisí také nečestnost zaměstnavatele. Zjistěte si vše o pracovní době, požadovaných přesčasech i vyplácení mzdy.

Hledání brigády až na místě

Pokud chcete vyrazit do zahraničí a až poté na místě hledat brigádu, připravte se na to, že nemusíte uspět. Mějte vždy kde bydlet i dostatek peněz na případný návrat domů. I když práci nesjednáváte předem, zjistěte si, jak je na tom s nezaměstnaností daná oblast, kam jedete, a podobně.

Odlišná kultura

Chystáte se do pro vás nepřirozeného prostředí. Jedná se o kulturu, styl oblékání nebo jiné návyky v hygieně i slušném chování. Zjistěte si, která gesta jsou příliš hanlivá, která slova je nevhodné říkat a obrňte se trpělivostí. Cizinci se budou vyjadřovat i gestikulovat jinak, než jste zvyklí. Nejde ale jen o to. V cizí zemi žijí jiné druhy bakterií než u nás a pro člověka na ně nezvyklého mohou znamenat vážné zažívací obtíže. Na místě se snažte jíst jídla podobná těm, která jste jedli doteď, a hlavně vždy pijte balenou vodu, i když se jedná třeba jen o sousední zemi. Jistě si nepřejete strávit většinu brigády v pracovní neschopnosti.

Přílišná očekávání

Je hezké si představovat, že přijedete do cizí země, všichni budou milí a budete si s nimi rozumět, dříve pro vás těžký cizí jazyk zvládnete na jedničku a za málo práce dostanete pohádkové peníze. Pravda není ani jedno. Dopředu si určete, co od brigády v zahraničí očekáváte, a jestli nechcete raději zvolit krátkodobější jazykový kurz v zahraničí zkombinovaný s brigádou v ČR.

Jazykové znalosti

Dejte si pozor na nabídky pracovních agentur typu "znalost místního jazyka není třeba". Za hranicemi může nastat situace, kdy vám agentura nebude chtít/moci pomoct. S takovou situací je třeba počítat a znalost alespoň jednoho cizího jazyka (s angličtinou se domluvíte a v německy mluvících zemích) je více než vhodná. Je jednodušší zneužít člověka, který nemá ani základy místního jazyka, než plynule mluvícího.

Dokumenty

Zákony v jiných zemích fungují jinak než u vás. Před odjezdem byste měli mít jasno jak. Je třeba si zjistit, jak zde fungují daně, nebo jestli potřebujete pracovní povolení. O konkrétních zemích můžete najít články v rubrice Do zahraničí.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 1.8.2013   |   Zobrazeno: 4481x

Komentáře

BOBO04.08 17:07

Dobrý den,
jsem absolvent VŠ v ID. Musím si hradit zdravotní a sociální pojištění, i když nepracuji a nejsem veden na UP? Zdravotně nejsem nyní práce schopný, potřebuji si dát roční pauzu. Na koho se mám v tomto případě obrátit, co mám dělat?
Děkuji za odpověď.

Admin05.08 10:41

Dobrý den,

záleží také na stupni ID. Obraťte se na svého lékaře a poté budete muset samozřejmě i na ÚP.

BOBO05.08 20:21

Dobrý den,
jak je to tedy s pojištěním, s jeho hrazením? Musím ho platit jako absolvent, když jsem v ID?
Děkuji za odpověď.

Admin06.08 11:02

Dobrý den,

kdybyste nám řekl, v kterém stupni invalidity jste, mohli bychom vám poradit přesně. Takhle tedy obecně:

I. a II. stupeň - zdravotní pojištění platí stát, sociální nikoliv, nejde tedy o dobu, která by se vám započítávala automaticky do důchodu (samozřejmě při zaměstnání bude zdravotní i sociální odváděno z platu přednostně)

III. stupeně - stát platí vše a doba v ID se započítává do nároku na důchod starobní.

Marcela16.08 14:29

Dobrý den,

mám I. stupeň ID a občas dělám jako OSVČ (kadeřnici-pár hodin týdně, jak zdraví dovolí). Nyní jsem jela do Norska za dcerou na zdrav. dovolenou a ona mi tu našla brigádu na pár hodin týdně . Vše je legální a se smlouvou. Nevím jen jak to mám řešit se zdravotním pojištěním? V Čechách platím minimum a tady to za mě zaplatila zaměstnavatelka. Budu tu celkem cca 2-3 měsíce. Prý nesmím mít 2x placené zdrav. pojištění, tak jen bych chtěla vědět, jak to má být, abych měla vše v pořádku. Předem děkuji za odpověď. M. Č.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)