Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Návrat do práce po mateřské/rodičovské dovolené

Návrat do práce po rodičovské dovolené 2013

Nejste si jistí, co vše může souviset s návratem do vašeho zaměstnání či s hledáním zaměstnání nového po skončení vaší mateřské nebo rodičovské dovolené? Některé na první pohled komplikace se dají nakonec využít ve váš prospěch.

Co můžete pro návrat dělat už při mateřské/rodičovské?

Ze všeho nejdřív si utřiďte priority, předtím, než budete kohokoli kontaktovat, musíte vědět, kolik času jste ochotni a schopni věnovat zaměstnání, jaký způsob či způsoby hlídání vašeho dítěte zvolíte a jestli víte, co dělat v případě onemocnění dítěte, nebo pokud budete mít v práci přesčas, odjedete na služební cestu a podobně. Je dobré, když vás ve vašem rozhodnutí podpoří partner. Můžete si vzít papír a na něj si sepsat, jaké jsou vaše hlavní priority, jaké schopnosti a zkušenosti můžete nabídnout zaměstnavateli a do kterých zaměstnání byste byli ochotni nastoupit.

Dalším velkým rozhodnutím je, zda se budete vracet na vaši bývalou pozici, budete chtít být ve stejné firmě na jiné pozici, nebo vyzkoušíte něco úplně nového a jinde. Všechny možnosti mají svá pro i proti a je jen na vás, o co se pokusíte.

Během vaší mateřské i rodičovské dovolené se snažte být v obraze ohledně vaší firmy (využít můžete internet, komunikaci s kolegy, intranet firmy, návštěvy pracoviště,…) a ohledně vašeho oboru (čtěte novinky na internetu i písemně, komunikujte s lidmi ze stejného oboru,…). Můžete se pokusit najít si občasnou práci, třeba jen na nějakém projektu nebo v kamarádově firmě, případně se zapojit do dobrovolnické činnosti. Každá aktivita při mateřské nebo rodičovské je vítána a můžete si ji zapsat do životopisu. Jestliže zjistíte, že máte mezery v požadovaných schopnostech na vaši bývalou pozici, můžete si je doplnit například večerním kurzem.

Původní zaměstnání

Již při odchodu na mateřskou je dobré vědět, jestli vás po prodlevě v práci přijme zaměstnavatel zpět. Ve většině případů se nebudete moci vrátit na plný úvazek, přinejmenším do určitého věku dítěte. Pokud jste se před třemi lety domlouvala se zaměstnavatelem, kdy a jak nastoupíte, raději to neberte jako samozřejmost, ale co nejdříve se ozvěte a domluvte konkrétní podmínky. Již do smlouvy o částečném úvazku můžete zahrnout údaj, kdy nastoupíte na plný úvazek; v případě, že to nebude sepsáno ve smlouvě, se může stát, že vás zaměstnavatel nebude chtít na plný úvazek přijmout.

Některé firmy dnes fungují tak, že vrátíte-li se do práce ihned po mateřské dovolené (cca půl roku), budete dostávat příspěvek na zajištění hlídání vašeho dítěte. Z hlediska využití vašich schopnosti je to pro firmu nejlepší přínos.

Nové zaměstnání

Pokud vám zaměstnavatel nevyjde vstříc nebo firma zkrachuje, nezbývá vám nic jiného, než si začít hledat novou práci. Jestliže v případě nástupu do původní práce platí, ať začnete komunikovat co nejvíc, při hledání nového zaměstnání to platí dvojnásob. Zeptejte se po okolí, dívejte se na inzeráty, rozešlete životopisy. Vždy buďte upřímná v tom, jaký druh zaměstnání hledáte. O častých chybách při hledání práce si můžete přečíst zde. Mnoho žen bere mateřství jako nový začátek a kromě samotné změny z role ženy na roli matky také radikálně změní obor, ve kterém pracují. Nebojte se toho, po dlouhé době strávené u plenek vás může práce velmi bavit.

Podnikání

Poslední možností je postavit se na vlastní nohy a začít podnikat. Vzhledem k tomu, že si můžete sami rozvrhnout čas, je to na skloubení s péčí o dítě ideální (jestliže chcete něco dělat). Po skončení mateřské nebo rodičovské můžete jednoduše pokračovat v podnikání a nadále jej rozvíjet. Ať už budete vyrábět panenky, tvořit internetové stránky nebo si založíte jesličky, pomůže vám to udržet se v pracovním tempu, aniž byste okrádali své dítě o čas s vámi. Největší výhodou je, že svůj čas si řídíte sami, nevýhodou naopak to, že příjmy nemáte jisté a je nutné vaše pracovní nasazení.

Hlídání dítěte

Jedna věc je jistá, a to ta, že někdo musí obstarat vaše dítě. Možností je hned několik a jistě se nabízejí i mnohé další. Otázkou je, jaká z nich je pro vás nejvhodnější a zároveň nejdostupnější.

Školka

Ideální představa vypadá tak, že dítě půjde do státní školky, vy jej tam na sedmou odvedete, v půl osmé budete v práci, v půl čtvrté skončíte a ve čtyři hodiny dítě vyzvednete. Jenže státních školek je málo a o místa na nich je nouze. Jestliže volné místo nenajdete, nezoufejte. Existují školky soukromé účtující si za docházku peníze. Pokud se vám nevyplácí do ní umístit dítě na celý týden, můžete to zkusit zkombinovat – dva nebo tři dny soukromá školka, v dalších dnech jiné možnosti.

Práce doma

Další možnost je domluvit si, že budete část nebo celou náplň svého zaměstnání dělat doma. V případě hledání nové práce na doma si dejte pozor na podvodné nabídky (jak je odhalit?). Z hlediska vašeho dítěte to má své výhody (pracujete, kdy chcete, časová úspora – nikam nejezdíte, máte vaše dítě pod kontrolou) i nevýhody (nemáte stanovenou pevnou pracovní dobu, musíte se umět soustředit i v rušnějším prostředí). Základní věcí pro práci doma je pevné stanovení si pracovní doby a její dodržovaní. Nesmíte se přepínat a počítat s tím, že kromě práce, dítěte a starání se o domácnost stihnete ještě uvařit tři chody a upéct několik druhů zákusků.

Rodina, kamarádky

Poptejte se maminky, tchýně, sester či tet, zda se jim nechce hlídat. Pokud mají vlastní děti, třeba menší, mohly by hlídat i vaši ratolest. Stejně tak se obraťte na kamarádky s dítětem, můžete jim nabídnout drobnou úplatu.

Dětská skupina

Zeptejte se v práci, jestli funguje nebo by se dala založit takzvaná dětská skupina, kdy jsou děti zaměstnanců spolu, a je najímána hlídačka. Dokonce ve firmách s více než 20 zaměstnanci můžete získat dotaci Evropského sociálního fondu.

Dítě v kanceláři

Pokud chcete své miminko (starší dítě nepřipadá v úvahu) brát s sebou do kanceláře, musí s tím souhlasit nejen zaměstnavatel, ale i vaši kolegové ve stejné místnosti. Navíc jde o řešení pouze velmi dočasné, až se miminko začne batolit, není již vhodné brát jej do kanceláře. Čeká vás také řešení spousty praktických záležitostí – kam dát kočárek, kam ohrádku/postýlku, kde můžete dítě přebalovat či případně umýt, kam vyhodit použité plenky, aby nikomu nevadily, nebo o kolik dřív vyrazit do práce.

Informace o práci v průběhu mateřské nebo rodičovské dovolené najdete zde.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 26.8.2013   |   Zobrazeno: 7241x

Komentáře

Lenka27.05 10:10

Dobrý den,
v lednu 2015 budou mému synovi 3 roky a měla bych nastoupit zpět ke svému zaměstnavateli. Kdybych se rozhodla umístit dítě od listopadu 2014 do jeslí a nastoupila do zaměstnání dříve (HPP), přijdu o rodičovský příspěvěk?
Děkuji

Admin28.05 16:20

Dobrý den,

můžete si rodičovský příspěvek navýšit, abyste ho stihla vybrat před návratem do práce.

JARKA07.09 17:28

DOBRÝ DEN,
MOHU SVÉ DÍTĚ DÁT DO ŠKOLKY VE 3 LETECH,A CHODIT DO PRÁCE,KDYŽ MÁM RODIČ.PŘÍSPĚVEK NA 4 ROKY?
dĚKUJI JARKA

Admin08.09 09:59

Dobrý den,

můžete.

veronika05.10 00:43

Dobrý den,
mám 3 letého syna, dostala jsem z organizačních důvodů výpověd, nyní jsem na úřadě práce a dělám si rekvalifikaci na Pečovatelku 3-15 let, syn díky tomu může chodit do soukromé školky. Začala jsem uvažovat o podnikání - učení a doučování jazyků doma. Slyšela jsem něco o snížení daní, výhodách na zdravotním a sociálním pojištění, když mám v péči 2 děti do 15 let. Mohu se zeptat na konkrétní příklad výpočtu, abych měla představu, jestli se mi podnikání vyplatí? děkuji

Adriana27.10 18:53

Dobrý den, dne 28.10.2015 dcera dovrší tří let a mám se vrátit do práce 29.10.2015.Poslala jsem dopis s dodejkou o tom, že mi končí tříletá RD a s dotazy k návratu do práce a zaměstnavatel mi napsal email, že mám nastoupit až 2.11.2015. Jak budou brány ty dva dny, jako neplacené volno?? Nemůže pak namítat, že jsem se řádně nedostavila do práce po ukončení RD?
Děkuji.

Jitka22.02 14:08

Dobrý den,
mám u zaměstnavatele nahlášenou rodičovskou dovolenou do 2 let věku dítěte, do 9.5.2016. Potřebovala bych ale nastoupit o něco později, a tak jsem zaslala zaměstnavateli žádost o prodloužení rodičovské dovolené do 31.6.2016. On po mě požaduje nástup až k 1.9.2016, což je zase pro mě pozdě. Musí vyhovět mé žádosti nebo mi může určovat dobu nástupu, jak se mu to hodí??
Děkuji.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)