Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Časté chyby při hledání práce

Chyby při hledání zaměstnání

Hledání nové práce čeká někdy každého z nás, mnohdy několikrát za život - o těžkostech se sháněním zaměstnání si můžete přečíst zde. Nikdo není dokonalý, ale zde si nastíníme nejčastější chyby při hledání práce, abyste se jich mohli vyvarovat a zvýšit tak své šance na úspěch.

Spoléhám se pouze na jeden zdroj

Nezáleží na tom, jestli trávíte hodiny na Úřadu práce, nebo jestli doma klikáte na internetové inzeráty různých serverů. Čím méně zdrojů sledujete, tím více se snižuje vaše šance najít práci. Zkuste se podívat po webových stránkách (flek.cz), začít kupovat denně lokální periodika a také docházet na Úřad práce. O dalších způsobech si povíme níže.

Věřím, že práci najdu rychle

Jeden ze základních omylů spočívá v představě „dnes napíšu – zítra odepíší – pozítří pohovor – další den nástup do práce“. Takhle to nefunguje, nikde. Pokud ano, máte velké štěstí a važte si toho. Počítejte ale s tím, že novou práci můžete hledat i měsíce. Neztrácejte naději, neznamená to, že ji nenajdete.

Moc se nesnažím, mám přeci vzdělání

Vysokoškolský titul dnes není tak vzácný, jako býval dříve, a v mnoha oborech tak rozhoduje mnohem více praxe než vzdělání. Máte-li vystudovanou prakticky zaměřenou školu, máte výhodu, jestliže však máte školu spíše teoretickou a ve vědě zůstat nechcete, budete se muset hodně ohánět. Až si pevně dohodnete práci, budete mít mnohem větší klid než bez ní. Pořád je práce hlavním zdrojem obživy. Více o práci absolventů můžete najít v tomto článku.

Sháním práci pouze ve svém oboru

Je to logická cesta, ale nebývá příliš úspěšná, obzvláště pokud máte vystudován obor velmi úzkého zaměření. Zkuste se podívat i po spřízněných oborech nebo po nižších pozicích v rámci vašeho oboru. S příslušným vzděláním máte větší šanci na postup na vyšší pozici. Mnoho oborů se také prolíná a třeba vás začne bavit něco, o čem jste si nikdy nemysleli, že vás bavit začne. Naivní představy o hledání práce v oboru mají často čerství absolventi, přímo o jejich chybách si přečtěte tady.

Myslím si, že mi všichni odepíšou

Ne, všichni rozhodně neodepíšou, ať už proto, že na první pohled zjistili, že o vás nemají zájem, nebo třeba proto, že je pozice již dávno obsazená a oni ještě nesmazali inzerát. Důvod znát nemůžete a je zbytečné po něm dále pátrat nebo snad pokoušet se psát do oné firmy další e-maily. Může se stát, že napíšete třicet odpovědí na různé inzeráty, ale zpátky se vám ozve už jen 5 zaměstnavatelů. Je dobré také počítat s tím, že na odpověď můžete čekat i 14 dní. Nesmíte se na to ale spoléhat. Jediným vhodným připomenutím se je zkusit zavolat na personální oddělení oné firmy a připomenout se, přinejhorším vás odmítnou. Máte však jen jeden pokus, další už by byly spíše otravné.

Stydím se za to, že jsem bez práce

Pokud jste bez práce a usilovně se snažíte práci najít, nemáte se vůbec za co stydět. Naopak, to, že se na obědě s kamarády zmíníte, že zrovna hledáte práci, může vést k telefonátu za pár dní obsahujícímu exkluzivní nabídku přímo pro vás. Stejně jako v prvním bodě i tady platí, že čím více rozhazujete své sítě, tím více šancí máte.

Nevěřím personálním agenturám

Personální agentury jsou další možností, kde hledat práci. Ostražitost v rámci agentur je pochopitelná a vhodná, nicméně opatrně vyzkoušet jednu dvě agentury by mohlo být spíše k užitku. Agenturu si předtím pořádně prověřte a pamatujte na to, že za zprostředkování práce neplatíte vůbec nic, a to ani z vašeho budoucího platu. Více o pracovních agenturách si můžete přečíst zde.

Jakmile místo vypadá nadějně, přestanu hledat dál

Jde například o to, když se dostanete do druhého kola pohovoru. Mohou vás přeci čekat další kola pohovorů, může jich být až šest. Jednoduchá rada zní: dokud nemáte podepsanou smlouvu, nemáte vyhráno a tudíž ani nepřestávejte hledat další práci. Jestliže máte někde jistou práci a zároveň jinde jednáte o práci pro vás zajímavější, řekněte si v té první o odklad nástupu, klidně s upřímným důvodem. Podaří-li se vám sehnat lepší práci, lépe pro vás, ale pokud neuspějete, máte pořád záložní variantu.

Nepožádám o pomoc někoho blízkého

Jde v podstatě o stejnou situaci jako se styděním se za to, že jste nezaměstnaný. Nebojte se zeptat svých přátel a příbuzných, zda nemají ve své firmě nějakou volnou pozici. Přinejmenším to vezmou v potaz a vzpomenou si na vás, až se nějaké vhodné místo uvolní, ale rozhodně se vám smát nebudou.

Pokusím se o podvod při konkurzu

Například pokud je součástí konkurzu na přijetí do reklamní agentury vlastní malý reklamní projekt, udělejte ho opravdu sami a nežádejte o pomoc nikoho známého. Pokud by se na to přišlo, měli byste průšvih u zaměstnavatele, který by mohl informovat ostatní podobně zaměřené firmy, a taky už by vás nemuseli nikam vzít. Pokud by se na to nepřišlo, mohli byste dostat práci, na kterou nestačíte, ale zjistíte to až v jejím průběhu. Ani jedna z variant za to nestojí.

Profesní sociální sítě mi nemohou pomoci

Nejznámější takovou sítí je LinkedIn, o kterém se můžete dočíst zde. Co se týče pracovních kontaktů, jedná se o jeden z nejlepších současných systémů, které by bylo škoda nevyužít, jak jsme si říkali v prvním bodě. Proto neváhejte, zaregistrujte se a vytvořte si serózní profil ještě dnes.

Sociální sítě mi nepomohou

Naopak, sociální sítě jako Facebook nebo Twitter jsou dnes největším zdrojem vám blízkých kontaktů na jednom místě. Za to, že se veřejně zeptáte na práci s tím, že uvedete stručné informace o tom, co hledáte a co umíte, nedáte opravdu nic. Navíc pokud bude zprávu sdílet nějaký z dalších kamarádů, může se tato velmi rychle dostat mezi stovky lidí. Mezi vašimi přáteli máte lidi ze stejných škol nebo se stejnými zájmy, což zvyšuje pravděpodobnost nabídky chtěné práce. Nemusí to přinést nic, ale také se vám může někdo ozvat. Přečtěte si více o využití sociálních sítí pro hledání práce zde.

Uvádím Facebook jako kontakt

Ačkoli vám sociální sítě mohou pomoci s hledáním práce přes známé a kamarády, nikdy ho neuvádějte jako kontakt na sebe do životopisu nebo do e-mailu poslaného za účelem hledání práce. Personální agent by prozkoumal váš profil a udělal si o obrázek o vaší povaze ještě před samotným pohovorem. Navíc tento obrázek mohou velmi zkazit fotky z bujarých oslav, neobvyklé zájmy nebo nenávistné příspěvky vzhledem k vaší minulé práci. Z tohoto důvodu je vhodné být na Facebooku pod svojí přezdívkou, kterou svému potencionálnímu zaměstnavateli nesdělíte, a on si vás pak není schopen vyhledat. Může postačit i varianta vašeho jména. Postup je jednoduchý – zadejte si do vyhledávače postupně vaše jméno, váš telefon a e-mail, ze kterého odesíláte žádost o práci. V ideálním případě by nemělo být možné se přes takovéto druhy hledání dostat k vaší identitě. Nevadí například odkazy z minulé práce nebo neurážející články psané vaší rukou. Nicméně je dobré podívat se, jakou jste za sebou nechali na internetu stopu, a případný nevhodný obsah smazat. Druhou možností je mít na sociálních sítích účet, za který se nemusíte stydět, a který vám naopak při hledání práce pomůže.

Nechce se mi upravovat životopis

Vysvětlení správné formy životopisu je na dlouho, ale pomoci vám můžeme zde, zde a zde. Váš životopis by měl být v každém případě stručný a strukturovaný. Pokud máte vystudovanou střední či vysokou školu, nikoho nezajímá základní a mateřská, protože je považována za samozřejmost. Stejně tak hlásíte-li se na pozici programátora v C++ a máte s programováním zkušenosti, už nemusíte uvádět, že umíte s e-mailem a s Wordem, opět je to samozřejmostí. Jestliže se hlásíte na pozice z různých oborů, je třeba váš životopis pokaždé upravit a pro danou pozici nedůležité věci vyškrtnout. Příklad: hlásíte se na pozici vedoucího prodejny supermarketu? Pak nikoho nezajímá, že jste v oktávě na gymnáziu vyhráli krajské kolo olympiády v běhu. Dalším důležitým faktorem je formát, ve kterém životopis posíláte. Naprosto nejvhodnější je PDF – vše zůstane se správným formátováním a navíc ukážete samostatnost, že jste schopni PDF vytvořit. Pokud nechcete posílat PDF, zkuste nějaký z běžných formátů jako doc. S novějšími formáty (docx) buďte opatrní, je možné, že personalista nebude mít možnost tento formát otevřít v některém ze starších programů. Zbytečně si tak snižujete šanci na úspěch.

Mám jediný e-mail

Pokud je váš e-mail deset let starý a ve tvaru jako katynka007@mail.net nebo TheBestRambo@666.cz, je na čase si založit nový, který budete používat pouze pro hledání práce, a to i pokud používáte „jen“ zdrobnělinu vašeho jména. Nejlepším tvarem e-mailové adresy je jmeno.prijmeni@domena.cz/com/atd. nebo prijmeni@domena.cz. Založte si tedy novou, seriózně působící adresu, nic vás to nestojí a opět vám to přidá plusové body. Fotku na svůj e-mailový profil buď neuvádějte, nebo vložte vhodné průkazové foto jako na občanský průkaz. Dobrou vizitkou opět nejsou různé veselé obrázky a podobně.

K životopisu přidám nevhodnou fotku

Pokud je po vás požadována fotka, nepřikládejte žádnou z dovolené ani žádnou emočně zabarvenou. Nejlépe se nechte vyfotit aktuálně, ať odpovídá fotka vaší podobě, a to pouze portrét podobný tomu na občanském průkazu nebo pasu. Jestliže fotka požadována není, spíše ji nepřikládejte. Je také možné fotku vložit rovnou do životopisu.

Nereaguji na nabídky, pokud si připadám překvalifikovaný

Jestliže by se vám nabízená pracovní pozice líbila, okrádáte o šanci pouze sami sebe. Zaměstnavateli to nemusí vadit, případně vám může na základě životopisu a vašich zkušeností nabídnout jiné místo. Máte také šanci na případný kariérní postup. V zásadě platí: odpovídejte na každou pracovní nabídku, na jejíž pozici byste si dokázali představit sami sebe minimálně rok.

Neodpovídám na nabídky, když neumím vše, co požadují

Nejprve si znova pořádně přečtěte inzerát a zjistěte, jestli je požadovaná dovednost nutná nebo pouze vhodná. Ty druhé neřešte, pokud neumíte, a naopak je vyzdvihněte, pokud jste dobří. A neumíte-li nějakou z vyžadovaných, pořád to není důvod neodpovídat. Opět vám mohou nabídnout jinou pracovní pozici, než na kterou se hlásíte, nebo je možné požadovanou dovednost se doučit – například dodělat si řidičský průkaz.

Do životopisu nechci uvádět reference

Jestliže není nikde výslovně psáno, že si zaměstnavatel bude reference ověřovat, dodávat je do životopisu nemusíte. Můžete se však zmínit, že je na vyžádání doložíte, ale v takovém případě je musíte mít připravené, abyste je mohli obratem odeslat. Reference uvádějte vždy, pokud jsou pro vás bonusem a pokud byl s vámi předchozí zaměstnavatel spokojený.

Neumím pravopis

Ačkoli to na mnoha pracovních místech není problém, vámi psaný e-mail, dopis či životopis je vaší vizitkou a neměl by obsahovat žádné pravopisné chyby. Nestyďte se a nechte si zkontrolovat všechny věci potřebné pro práci od vašich známých. Jestliže však je pravopis součástí požadavků na danou pracovní pozici (například žurnalista), je třeba jej umět opravdu dobře.

Mám jen jeden motivační dopis

Motivační neboli průvodní dopis „přemlouvá“ personalistu, aby si přečetl váš životopis. Podle toho musí vypadat, a jestliže žádný nepíšete, připravujete se o šanci. Motivační dopis má ukázat, že o danou pracovní pozici máte opravdu zájem a že jste nejlepším kandidátem. Už jen z tohoto vyplývá, že nemůžete mít jen jeden a rozesílat ho všem. Každá pracovní nabídka si zaslouží svůj speciální motivační dopis šitý na míru. Jakým způsobem sepsat průvodní dopis můžete najít tady.

Nepřipravím se na pohovor

Pokud jste pozvaní k pohovoru, máte napůl vyhráno. Neusněte ale na vavřínech a dobře se na pohovor připravte, ještě přeci nemáte podepsanou smlouvu. Nejdůležitější věci jsou působit přirozeně, zjistit si informace o společnosti, ve které chcete pracovat, a přijít včas. Více rad můžete najít zde. Je také potřeba připravit se na často pokládané otázky.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 8.7.2013   |   Zobrazeno: 3424x

Komentáře

Jaroslav09.07 17:13

K bodu "Myslím si, že mi všichni odepíšou": Je to přesně tak, jak uvádíte v článku. Tím však neříkám, že je to tak správně. Obzvláště pokud zájemce o práci reaguje na konkrétní výzvu / inzerát - ano, místo už může být obsazené, nebo uchazeč nemusí vyhovovat - co však firmě brání ho o tomto informovat - to je to vážně takový problém? Není - naopak, podle mě je to naprosto elementární lidská slušnost.

Admin10.07 09:00

Dobrý den,

jde o návyky personalistů, se kterými se asi těžko něco udělá. Jestliže se rozhodli, že odpovídat nevyhovujícím kandidátům je pro ně časově neefektivní, slušnost neslušnost, nedá se s tím nic dělat. :-)

Martin21.08 12:26

Osobně odepisuji všem, kteří mají slušnost v emailu pozdravit a napsat alespoň jednu srozumitelnou větu. Výkřiky do tmy taky ignoruji.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)