Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak skutečně odpočívat na dovolené

Jak skutečně odpočívat na dovolené

Umění odpočinku v dnešní uspěchané době, kdy jsme stále online a stále k zastižení na telefonu, ovládá málokdo. Po práci, o víkendech, ale dokonce i o dovolených máme hlavu i ruce plné práce, což znamená jediné – prostě si neodpočineme a tak se sami připravujeme o vlastní spokojenost, energii a ve výsledku i tu pracovní efektivitu, kterou se rádi zaklínáme.

 

Přečtěte si také:

Vše o čerpání dovolené

Krácení dovolené

Nepodmíněný základní příjem

 

V tomto článku se vůbec nebudeme zabývat tím, že „je to luxus, který si spousta lidí nemůže dovolit“, a podobnými úvahami, které trápí spoustu lidí. Masivní nedodržování pravidel o dovolené totiž nelze považovat za normální a správné, navíc ani za prospěšné ať už pro zaměstnavatele, či zaměstnance. Neschopnost zaměstnavatele pustit zaměstnance na 2 týdny z práce vypovídá zejména o neochotě zaměstnavatele lépe zorganizovat práci a její delegaci na různé pracovníky.

Kvalitní odpočinek na dovolené motivuje a zvyšuje efektivitu a jednoduše zvyšuje šanci, že se člověk z vysokého pracovního i životního tempa „nezcvokne“. Mnohdy ale člověk nedokáže správně odpočívat ani v době, kdy opravdu dovolenou dostane. Držením se následujících rad můžete svou dovolenou zkvalitnit, abyste se do práce nevrátili ještě naštvanější a unavenější, než jste byli před odjezdem.

1. Žádná práce

Plánovat si práci na dovolené není dobrý nápad. Nedokážete zcela vypnout, vidina byť krátkodobých pracovních zásahů vás může stresovat i v době, kdy byste si měli užívat zaslouženého oddychu. Není to sice snadné, ale vytlačení práce z vašeho denního programu je pro pořádný odpočinek potřeba.

Telefon

Pokud máte služební telefon, neberte si ho na dovolenou. Pokud používáte osobní i k pracovním účelům, dejte všem jasně najevo, ať za vámi s prací těch 14 dnů vůbec nechodí. V krajním případě můžete telefon na dovolené vypnout, což vás může zbavit i ostatních starostí. Chce to ale vše dopředu naplánovat a minimalizovat škody, které může vaše nedostupnost způsobit.

Email a internet

Pracovní emaily nevyřizujte, nastavte si automatickou odpověď a vše vyřešte po návratu do zaměstnání. Samozřejmě můžete dát klientům a kolegům dopředu přes email vědět, že v daném termínu vás nezastihnou, ať už na mailu, osobně, nebo telefonicky.

Delegování povinností

Před dovolenou si zajistěte, že se o nedoložitelnou práci po dobu vaší dovolené postarají vaši kolegové. V první řadě si tím zajistíte klid na dovolené a v té druhé pak i menší šok po návratu, kdy na vás nebude čekat víc práce, než je nezbytně nutné.

2. Ty správné (ne)aktivity

Na dovolenou většinou jedeme odpočívat, ale co je odpočinkem pro jednoho, může být pro druhého vyčerpávající nebo naopak nudné. Musíte si sami zhodnotit, jaké aktivity vás nejlépe zrelaxují. Dokážete celý den ležet u vody, maximálně si párkrát skočit zaplavat, něco si přečíst a jste spokojení? Nebo vás taková nuda děsí, a když za den nenavštívíte deset hradů a patnáct muzeí, tak se vám zdá, že jste svůj čas promrhali? Nebo preferujete sporty a celkově výrazné fyzické aktivity? Nebo potkávání nových lidí?

Obtížnější je plánování dovolené v nekompatibilní skupině (rodina, ale i parta přátel může mít různé požadavky), ale vždy byste měli dělat hlavně to, co vás baví a čím si odpočinete.

3. Změna prostředí

Dovolená doma není žádná dovolená. Musíte změnit prostředí, abyste se od běžné rutiny, ke které patří i váš domov, pořádně odreagovali. Vaše chata je naprosté minimum, někdo ale jako důkaz pořádné změny prostředí potřebuje třeba i to, aby za 14 nenarazil na jedinou cizí česky mluvící osobu. Záleží tedy na vás, ale pobyt doma bez práce se za pořádnou dovolenou označit nedá a rozhodně se po něm nebudete cítit tak dobře.

4. Dostatečná délka

Délka dovolené souvisí i se změnou prostředí. Pokud máte někam cestovat, jako že na dovolenou tedy máte, musíte si naplánovat dostatečnou délku pobytu. Balení, cesta tam, aklimatizace, cesta zpět… Možná se to nezdá, ale z týdenní dovolené vám může na opravdový relax zbýt třeba tak jen den dva a to je málo.
Jako ideál se označují 2 týdny. Čím dál populárnější dovolené na prodloužených víkendech ve většině případů dlouhodobý oddych prostě nenahradí, jsou tak spíše doplňkem.

Uspořádat kvalitní dovolenou prostě dnes není žádný med, ale potřebujeme ji čím dál víc, takže se vyplatí do ní ten čas a to úsilí investovat.

 

 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 25.1.2016   |   Zobrazeno: 1599x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)