Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zdravotní a sociální pojištění u studentů

Zdravotní a důchodové pojištění u studentů

Mnoho studentů neví, v jakém případě by měli platit zdravotní a sociální pojištění a kdy se o to za ně postará stát. Proto zde shrnujeme vše v jednom článku.

Zdravotní pojištění

Pokud jste mladší 26 let a zároveň studujete, zdravotní pojištění za vás platí stát. Jinak to ovšem může být ve chvíli, kdy začnete pracovat.

Přečtěte si také:

Velký průvodce VŠ - od maturity po absolventa

Brigáda při studiu

Jak najít práci, když jsem absolvent

Období mezi jednotlivými částmi studia

Jestliže student absolvuje například v bakalářském studiu a má v plánu pokračovat (a také pokračuje) v magisterském studiu, i v mezidobí, kdy nestuduje, za něj platí zdravotní pojištění stát. Problém přichází ve chvíli, kdy student magisterské studium nezapočne, musí si tak doplatit za toto období zdravotní pojištění zpětně.

Pracující student

V případě, že student zároveň pracuje, je povinen platit zdravotní pojištění ze svého reálného výdělku. To se však netýká například Dohody o provedení práce, ze které se zdravotní pojištění neodvádí.

Pavel studuje poslední rok magisterského studia, které plánuje ukončit v červnu státní závěrečnou zkouškou, zároveň si ale přivydělává na DPP jako fotograf, kde vydělává přibližně 5000 Kč měsíčně. Protože vydělává do deseti tisíc mesíčně, nemusí jako student odvádět sociální ani zdravotní pojištění.

Absolvent

Ve chvíli, kdy student úspěšně dokončí své „poslední“ vzdělání a plánuje již dále například pracovat, stát za něj hradí zdravotní pojištění do konce měsíce, kdy úspěšně absolvoval.

Ukončení studia jiným způsobem

Jestliže student studium ukončí jiným způsobem než maturitou/závěrečnou zkouškou/absolutoriem, má povinnost zajistit si hrazení zdravotního pojištění sám již ode dne ukončení studia.

Romana studuje dva bakalářské obory najednou. Jeden ukončila v červnu bakalářskou zkouškou, do ukončení druhého jí zbýval ještě rok studia. V srpnu se však rozhodla, že studium ukončí a začne si hledat práci. Protože se jednalo o období mezi jednotlivými částmi studia, kvůli tomuto rozhodnutí si musí doplatit zdravotní i sociální pojištění od 1. července až do tohoto dne. Do konce června za ni zdravotní i sociální pojištění platil stát, protože řádně ukončila studium.

Sociální pojištění

Jakožto student nemusíte platit sociální pojištění. Pokud však vstoupíte do pracovního poměru, je váš zaměstnavatel povinen jej za vás odvádět.

DPP a DPČ

V případě zaměstnání studenta na Dohodu o provedení práce není nutné platit sociální pojištění do hrubého příjmu 10 000 Kč měsíčně. Pokud je student zaměstnaný na Dohodu o provedení činnosti, platí sociální pojištění pouze v případě, že jeho příjem přesáhne 2 499 Kč za měsíc.

Možnost účasti na sociálním pojištění

Ačkoli platit sociální pojištění během studia nemusíte (pokud nepracujete), i tak jej ale platit můžete dobrovolně, díky čemuž se vám tato doba započítá do výsledného součtu let, kdy jste sociální pojištění platili.

Daniel studuje a zároveň pracuje na plný pracovní úvazek v obchodě, kde vydělává 15000 Kč měsíčně. V tomto případě za něj musí zaměstnavatel hradit zdravotní i sociální pojištění, přestože je student.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 28.11.2013   |   Zobrazeno: 4981x

Komentáře

Martina19.09 17:44

Dobrý den,pobírám vdovský a sirotčí důchod(na 15 letou dceru),nejsem vedena na ÚP,musím platit zdravotní a socialní pojišténí.Děkuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)