Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Daňová sleva pro pracující důchodce je zpět!

Daňová sleva pro pracující důchodce 2014

Jedno z nejkontroverznějších úsporných opatření, které odebralo pracujícím důchodcům slevu na dani na poplatníka, zrušil ústavní soud s platností od srpna 2014. Důchodci si navíc v daňových přiznáních za rok 2014 nebo v ročním zúčtování daně mohou nárokovat slevu za celý rok 2014. Vyloučen však není ani další zásah ÚS, který by mohl slevu na poplatníka vrátit i pro rok 2013, kdy začalo toto opatření platit.

 

Přečtěte si také:

Rozdíly mezi předdůchodem a předčasným důchodem

Změny pro důchodce v roce 2013

Univerzity třetího věku

 

Díky Ústavnímu soudu si mohou od srpna 2014 pracující nebo podnikající důchodci opět užívat slevu na dani. Ta není nízká, 2 070 Kč měsíčně ve výplatě, respektive skoro 25 000 Kč ročně už pozná drtivá většina zaměstnanců, ať už v důchodovém, nebo mladším věku. Ústavní soud poměrně logicky zrušil situaci, která byla pro důchodce nevýhodná a diskriminující.

Pracující důchodci s podepsaným prohlášením

Důchodci zaměstnanci zpravidla mají podepsané prohlášení poplatníka daně, ale i kdyby uplatňovali slevu na poplatníka, zaměstnavatel na to nemohl brát ohled. Daň tak odvedl celou. Teď tedy mohou nastat dvě situace:

  1. Důchodce v prohlášení slevu na dani nárokoval – v takovém případě musí zaměstnavatel se slevou začít od srpna počítat
  2. Důchodce v prohlášení slevu na dani nenárokoval – v takovém případě tak musí provést teď, aby mu zaměstnavatel slevu začal počítat

Jak ale získat slevu za leden až červenec 2014? To lze až zpětně díky již zmíněnému ročnímu zúčtování, nebo daňovému přiznání. Zatím však nelze získat daně odvedené za rok 2013, byť jde o součást stejné problematiky jako v roce letošním.

Podnikající důchodce až v daňovém přiznání

Zcela jasná je situace podnikajících důchodců, kteří si staronovou slevu na dani mohou samozřejmě nárokovat také. Ti tak musejí učinit skrze daňové přiznání, které podají zkraje příštího roku.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 11.8.2014   |   Zobrazeno: 3256x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)