Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Změny pro důchodce v roce 2013

Předčasný důchod a práce v důchodu 2013

Rok 2013 není pro pracující důchodce nikterak přívětivý. Jde hlavně o diskutované zrušení slevy na poplatníka pro seniory, kteří si chtějí přilepšit. Stát hází pracujícím důchodcům klacky pod nohy s vidinou několika ušetřených miliard v následujících 3 letech. Naopak, starší lidé, kteří se pár let před odchodem do penze dostali do těžké ekonomické situace, mohou nově čerpat předdůchod, který je šikovným řešením, bohužel však stále pro minimum lidí.

Sleva na poplatníka není nízká

O kolik vlastně pracující důchodce přišel? Bohužel o hodně. Už při minimálním platu (8 000 Kč hrubého) je rozdíl mezi čistou mzdou v roce 2012 a 2013 šílených 1 620 Kč a to je právě ona sleva na poplatníka, o kterou je důchodce nově ochuzen. Musíme si přitom zároveň uvědomit, že z příjmů platí důchodce i jeho zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění – do jisté míry (mnohdy i zcela) tak dotuje vlastní důchod. Maximálně přijde důchodce navíc (mimo placení běžných daní a pojištění) měsíčně o 2 070 Kč měsíčně a to už od hrubé mzdy 10 000 Kč měsíčně, což je například oblíbená částka pro Dohody o provedení práce.

V současnosti tedy pracující důchodce dotuje svůj vlastní důchod a zároveň nemá ani stejné výhody, jako běžný pracující občan. Lze namítat, že jde jen o přilepšení ke státnímu důchodu, ale nelze opomenout ani fakt, že za stejnou práci má důchodce až o 2 070 Kč méně, než člověk důchod nepobírající. Ročně tedy mnoho důchodců přijde o 24 840 Kč, což je částka opravdu značná.

Další podmínky pro danění důchodů jsou stejné jako v předcházejících letech:

 • Důchody se daní, pokud přesáhnou 24 000 Kč měsíčně, nebo pokud
 • Celkové příjmy důchodce přesáhnou 840 000 Kč ročně (v takovém případě se daní celý důchod i celý příjem)

Další novinkou pro rok 2013 je předdůchod

Některé nápady včetně jejich realizace, které najdou shodu napříč společenským i politickým spektrem, mohou naopak výrazně pomoci lidem v těžké situaci. Příkladem je předdůchod. Je určen pro osoby, které mají našetřeno ve třetím důchodovém pilíři (donedávna „penzijním připojištění“) dostatek financí na to, aby jim z něj byla vyplácena částka rovná alespoň třetině průměrné mzdy, což je cca 8 000 Kč měsíčně.

Jak předdůchod probíhá a v čem jsou jeho výhody

Nejdříve jde na předdůchod nastoupit 5 let před nárokem na plnohodnotný důchod. V ten moment se do rozhodné doby pro výpočet důchodu přestane doba předdůchodu počítat, což je výhodné pro osoby, které přišly o zaměstnání a nechtějí si zhoršit průměrný plat a tím i vypočítaný důchod.

Zároveň začne i výplata peněz z penzijního připojištění, kterou ale může „předdůchodce“ dále doplnit i o libovolné zaměstnání a příjem obecně. Tyto příjmy však stále nebudou započítávány do řádného důchodu.

Poslední velkou změnou je to, že za osoby v předdůchodu platí zdravotní pojištění stát. Ve výsledku se tedy z osoby přežívající posledních pár let do důchodu, kdy je těžké získat novou práci, stane takřka řádný důchodce, který čerpá jen své poctivě uspořené finance, tedy kromě drobné pomoci od státu v podobě placení zdravotního pojištění. Nejde tedy o žádné rozhazování státu, naopak, předdůchod spoléhá na prozřetelnost lidí, kteří si dlouhodobě odkládají peníze do třetího pilíře.

Shrnutí výhod předdůchodu:

 • Doba v předdůchodu se nezapočítává do výpočtu důchodů
 • Předdůchodce může předčasně čerpat peníze z třetího důchodového pilíře (dobrovolné spoření na penzi, dříve „penzijní připojištění“)
 • Snadnější překlenutí doby po ztrátě práce chybějící do řádného důchodu
 • Zdravotní pojištění platí stát
 • Předdůchodce může i dále pracovat
Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 18.3.2013   |   Zobrazeno: 4229x

Komentáře

ales.koudelak@volny.cz30.05 18:12

Jako důchodce a současně OSVČ (mám IČ) pracuji mimo jiné práce s vlastním IČ též bez použití IČ na základě Dohody o provedení práce. Překročí-li hrubý příjem 10.000 Kč měsíčně (třeba i v jednom měsíci ?) platím zálohově na sociální pojištění u "zaměstnavatele" 6,3 % a na zdravotní 4,6 % (zaměstnavatel to ovšem vypočítává ze superhrubé mzdy, která přece byla zrušena nebo opuštěno její používání, nebo ne ?). Za rok 2013 budu platit z ostatních dosud nezdaněných příjmů sociální pojištění vypočtené dle Přehledu ČSSZ a zdravotní pojištění vypočtené dle přehledu VZP.(nebo při čístém příjmu nepřesahujícím cca 61.000 Kč nebudu soc.poj. platit vůbec) Je tedy správné, aby mi "zaměstnavatel u něhož pracuji dle Dohody o provedení práce bez použití IČ srážel zálohy na soc. a zdrav.pojištění a zálohově i daň z příjmu? Celkové srážky ze mzdy u tohoto zaměstnavatele , u něhož pracuji na Dohodu o provedení práce mi tak činí 30,5 %, což se mi nezdá být správné !!! Když jsem pracoval dle Smlouvy, tak mi nesrážel nic a vše jsem zahrnul do svého ročního daňové přiznání a do přehledů ČSSZ a VZP.
Děkuji za vyjasnění a laskavou odpověď.

S pozdravem Ing. Aleš Koudelák

Admin31.05 09:56

Dobrý den,
bohužel, nevidíme jedinou chybu v počínání vašeho zaměstnavatele. Pouze snad v tom, že ze superhrubé mzdy se počítá záloha daň, ne zdravotní a sociální a to jen v měsících, kdy výdělek opravdu překročil 10 000 Kč.
Práce na DPP má prostě svá specifika a při výdělku nad 10 000 Kč měsíčně je pravděpodobně výhodnější si to vzít na živnost a danit při jednom.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)