Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Předdůchod a předčasný důchod se od sebe zásadně liší

Předdůchod a předčasný důchod – rozdíly a výhody

Doba před důchodem je velmi citlivá z hlediska pracovních možností i příjmů, proto není od věci se připravit i na případné nepříjemnosti, které mohou nastat, a nachystat si náhradní řešení, třeba právě v podobě předdůchodu, nebo předčasného důchodu.

O předčasném důchodu a předdůchodu už jsme něco napsali v článku o valorizaci důchodů, ale dnes si obě varianty porovnáme o něco podrobněji a pokusíme se je porovnat.

Přečtěte si také:

Vše o práci pro důchodce

Jak najít práci po padesátce

Univerzity třetího věku

Tabulka odchodu do důchodu

Pro vaši představu (žádné vyděšení v úmyslu nemáme, ovšem nemůžeme ho vyloučit) uvádíme nejprve tabulku věku pro odchod do důchodu podle roku narození.

 

Princip předčasného důchodu

Předčasný důchod, starší a na první pohled ne tak výhodná varianta záchrany pro osoby, které nemohou už najít práci díky věkové diskriminaci, nebo se na start nové kariéry necítí zdravotně, má hned několik omezení. Nemůžete u něj pracovat (můžete provozovat jen přivýdělky, které nezakládají účast na nemocenském pojištění), důchod je vám trvale krácen až o více než 15 % a nastoupit na něj až poměrně pozdě, nejdříve tři roky před důchodovým věkem.

Podmínky a možnosti:

 • Nástup nejdříve 3 roky před důchodovým věkem
 • Přivýdělek jen takovým způsobem, aby nebylo odváděno nemocenské pojištění
 • Trvalé krácení důchodu
 • Žadatel musí splňovat počet odpracovaných let pro nárok na důchod

Princip předdůchodu

V předdůchodu si necháváte vyplácet peníze, které máte naspořeny v třetím pilíři důchodového spoření, tedy ve vašem dobrovolném penzijním připojištění. Nastoupit do předdůchodu můžete nejdříve 5 let před dosažením důchodového věku a spořit si musíte v tu dobu už alespoň 5 let. Abyste mohli předdůchod využít, musíte mít naspořeno alespoň tolik, abyste si mohli dovolit měsíční rentu alespoň ve výši jedné třetiny průměrného platu v zemi (dnes kolem 8 000 Kč). Za odměnu, že čerpáte svoje peníze, vám neklesne důchod. Navíc si můžete u předdůchodu přivydělávat a to libovolně, přičemž soustavnou prací lze dále zvyšovat i následující starobní důchodu.

Podmínky a možnosti:

 • Dostatečná naspořená částka na penzijním připojištění, ze které lze měsíčně vyplácet alespoň 1/3 průměrné mzdy v ČR
 • Nástup nejdříve 5 let před důchodovým věkem
 • Důchod se nekrátí
 • Žadatel musí splňovat počet odpracovaných let pro nárok na důchod
 • Možnost pracovat neomezeně, čímž lze dále zvýšit řádný starobní důchod

Praktické použití

Z popisu výše je na první pohled zřejmé, že předdůchod je lepší, než předčasný důchod. Nebo ne? Na první pohled možná ano a v mnoha příkladech určitě, ale rozhodně ne vždy. Podívejme se na názorné příklady.

Pan Novák, osobní vyměřovací základ 25 000 Kč, doba pojištění 35 let. 3 roky před důchodem nemůže sehnat práci, a tak se rozmýšlí, zda zvolit předdůchod, nebo předčasný důchod. Na penzijním připojištění má našetřeno zhruba 300 000 Kč.

Předčasný důchod:

Předčasný důchod i důchod budou kráceny o 14,4 %, což znamená, že místo 10 200 Kč měsíčně si pan Novák přijde na 8 050 Kč. Pozor, nejde o 14, 4% rozdíl, protože v předčasném důchodu je ochuzen i o ty tři neodpracované roky, které zvyšují původně vypočítaný důchod.

Po 20 letech si od státu přijde na 1 932 000 Kč a k tomu si vyčerpá 300 000 Kč ze svého penzijního připojištění.

Předdůchod

U předdůchodu pan Novák čerpá měsíčně částku ve výši 8 050 Kč (pro potřeby našeho příkladu) ze svého penzijního připojištění. Po třech letech ji spotřebuje a nastoupí do řádného starobního důchodu, který činí 10 200 Kč. Po 17 letech v důchodu dostane od státu 2 080 800 Kč a k tomu nutno připočíst 300 000 Kč, které vyčerpal z důchodového připojištění.

Po 20 letech od volby pana Nováka je tedy finanční rozdíl už téměř 150 000 Kč a bude dále růst ve prospěch předdůchodu i kvalitnějšího života v pokročilém stáří.

Je zřejmé, že kdybychom vytvořili podobný model pouze na dobu 10 let, tak výsledek bude úplně jiný, o 100 000 Kč bude vést předčasný důchod. Při výpočtu, co se vám vyplatí více, je tedy nutné počítat s realistickými čísly a věnovat výpočtu delší dobu. Jde o rozhodnutí, které váš život poznamená na desítky let.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 31.3.2014   |   Zobrazeno: 10358x

Komentáře

Dagmar Voborská20.05 16:18

Dobrý den,mám dotaz je mi 41 let,kolik let musí být odpracováno,abych měla nárok na důchod....díky za odpověd s pozdravem Voborská.

LIPKA RUDOLF20.06 09:24

chtěl bych vědět jestli má vliv na duchod že jsem pracoval 20 let ve 2 třídě

Helena Píchová25.01 18:23

Dobrý den,pracuji na plný úvazek,ale zaměstnavatel mi dal smlouvu pouze na 20 hodin týdně,zbytek mi platí mimo.Mám 4 roky do důchodu,prý to nemá žádný vliv na důchod.Nechce se mi tomu věřit.Jak to je? Děkuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)