Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Univerzity třetího věku

U3V – Univerzity a studium třetího věku

Vzdělání pro seniory je velmi aktuální téma, a to více než kdy jindy. Nejen díky samotným možnostem, ale snad i nutnosti, kdy dnes staří lidé čím dál více ztrácejí kontakt s neustále zrychlujícím a občas i dost necitlivým světem kolem sebe. Díky univerzitám třetího věku se seniorům (a nejen jim) otevírá možnost se vzdělávat a užívat si sociálních kontaktů stejně naladěných vrstevníků, ba dokonce i mnohem mladších kolegů z řad běžných studentů a vyučujících.

Přečtěte si také:

Celoživotní vzdělávání

Jak zvládat studium při zaměstnání

Diskriminace na trhu práce

Podmínkou je většinou věk, výhodou pak cena

V první řadě musíme říct, že i senioři mohou studovat klasické obory - věkové omezení neexistuje, ovšem finanční, časová i vědomostní zátěž běžného studia je většinou nad síly seniorů. Univerzity třetího věku (U3V) se zaměřují právě na skupiny obyvatelstva, které jsou v takzvaném postprodukčním věku, typicky důchodce. Ti už nabyté vědomosti nepotřebují pro profesní dráhu, což znamená obecně nižší nároky studia. Univerzity, které tyto zájmové studijní programy pořádají, většinou kromě starobních důchodců přijímají i invalidní důchodce a držitele karet ZTP. Kritéria si ovšem určuje škola sama, tudíž je dobré si to ověřit přímo u ní.

Zásadním rozdílem mezi běžným studiem, jinými formami celoživotního vzdělávání a právě U3V je cena. Ta se u semestr dlouhých předmětů (a někdy i celých programů) pohybuje ve stokorunách! Přitom jde o kvalitně vedené kurzy, ať už v oddělené třídě pro studenty univerzity třetího věku, nebo v kombinaci (alespoň na některých přednáškách) s běžným studentstvem. Některé fakulty nabízejí i komplexní vzdělávací programy sestávající se z několika předmětů, někdy i vícesemestrálních.

Podívejte se na kompletní seznam vysokých škol v ČR!

Co všechno univerzity třetího věku nabízejí? Je toho spousta!

Univerzity třetího věku tu nejsou, jak už jsme řekli, pro získání profesních znalostí. V zásadě tedy nejde o peníze a to ani na straně školy, ani studentů. Senioři se tak vzdělávají v tom, co jim v životě uteklo, nebo v čem bývali dobří, ale život je od oné problematiky odvál daleko. Ať je motivace jakákoliv, nabyté vědomosti jsou dostatečně hluboké, odborné a aktuální (samozřejmě podle kvality vysoké školy a konkrétních pedagogů).

Pokud si dokážete představit přínosnější kombinaci faktorů pro zdravé, aktivní a spokojené stáří, než je neomezená možnost kvalitní sociální interakce spojená s procvičováním mozku a plněním si přání, my tedy jen těžko. To vše za pár stovek.

A to není vše. Univerzity třetího věku se těm tradičním podobají i v tom, že se v rámci nich konají organizované i spontánní akce, tedy další společenské vyžití nad běžný rámec. A to je v době, která nepřeje vazbám mezi seniory a mladšími generacemi, doslova k nezaplacení.

Krátké shrnutí:

  • Předměty v rámci U3V stojí maximálně několik stokorun za semestr
  • Univerzity třetího věku jsou zájmovým studiem pro osoby v postproduktivním věku
  • Výuka je kvalitní a procvičování paměti i dalších poznávacích schopností má prokazatelně pozitivní vliv na zdraví, například funguje coby prevence stařecké demence
  • Extrémní přínos pro kvalitu života v důchodu mohou mít zejména společenské styky studentů U3V 
Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 7.7.2014   |   Zobrazeno: 1500x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)