Dnes si povíme něco o populárním typu pracovního poměru malého rozsahu. DPP je poměrně flexibilní a často využívaný nástroj fungující k dobru zaměstnavatelů i zaměstnanců. Pojďme se na něj podívat podrobněji.
Největším omezením práce na DPP je odpracovaný čas. Ten nesmí být delší než 300 hodin za rok. Není to mnoho, ale 2 roky zpátky to byla pouhá polovina. 300 hodin jsou už takřka 2 pracovní měsíce, což potěší i letní brigádníky, kteří mohou celé prázdniny strávit u jednoho zaměstnavatele.
Tento limit se vztahuje na jednoho zaměstnavatele! Nesmíte tedy odpracovat více jak 300 hodin u jednoho zaměstnavatele (bez ohledu na počet uzavřených dohod), ale můžete podepsat dohodu u více zaměstnavatelů a odpracovat 300 hodin u každého z nich.
Vždy písemně
Dohoda o provedení práce musí být vždy uzavřena písemně se všemi náležitostmi, jinak je neplatná.
Doba může být stanovena fixně „od do“ určitého data, nebo také na dobu neurčitou.
Předmět by měl stanovit, jaké práce bude zaměstnanec vykonávat.
Rozsah práce lze uvést jako předpokládaný počet odpracovaných hodin, maximálně 300h ročně v součtu všech dohod uzavřených s jedním zaměstnavatelem.
Odměna musí odpovídat alespoň minimální mzdě (48,10 Kč za hodinu hrubého).
Pojištění
Zde platí poměrně snadná pravidla – do měsíčního příjmu 10 000 Kč se žádné (zdravotní ani sociální) pojištění neodvádí. Základní pojistné (1 080 Kč) musíte platit pouze v případech, že ho za vás neplatí stát (studenti, lidé na ÚP,...) nebo jiný zaměstnavatel, to ale bez ohledu na uzavření dohody o provedení práce.
Při překročení příjmu 10 000 Kč měsíčně dojde k takzvanému zpojistnění dohody: Zaměstnavatel přihlašuje zaměstnance k placení zdravotního a sociálního pojištění.
Sociální pojištění - Pojištění vzniká první den platnosti dohody a trvá až do ukončení dohody (pokud je příjem nad 10 000 Kč znám), případně vzniká až v průběhu zaměstnání, v měsíci, kdy došlo k dosažení příjmu nad 10 000 Kč. Limit deset tisíc je pak brán jako součet všech dohod o provedení práce uzavřené v jednom měsíci u jednoho zaměstnavatele.
Zdravotní pojištění - I toto pojištění se sjednává při vzniku dohody, je-li příjem znám nebo v měsíci, kdy příjem zaměstnance překročil limit 10 000 Kč. Platí se přitom pouze měsíce, kdy k tomuto překročení došlo. Oproti sociálnímu pojištění se pak limit bere pro každou dohodu zvlášť.
Příklad: Máte u jednoho zaměstnavatele v jednom měsíci uzavřeny dvě dohody na 6 000 Kč. Sociální pojištění platit musíte, protože se částky dohod sčítají a 12 000 Kč tak překročí desetitisícový limit. Naopak zdravotní pojištění platit nemusíte, protože se bere každá dohoda samostatně a žádná z nich desetitisícový limit nepřekročila.
Daně
Zde by si měl každý zaměstnanec na DPP ohlídat vystavení Prohlášení k dani. Pokud toto prohlášení nemáte a příjem budete mít do 5 000 Kč, bude Vám odměna z dohody zdaněna srážkovou daní ve výši 15 %. Jestliže toto prohlášení podepíšete a nebo vyděláte více než 5 000 Kč, odvedete ze své mzdy tzv. zálohovou daň. Pokud překročíte svým výdělkem částku 10 000 Kč, bude se daň počítat se superhrubé mzdy, tedy mzdy, která je navýšená o sociální a zdravotní pojištění.
Podpisem prohlášení lze přitom uplatnit slevy na dani nebo daňové zvýhodnění. Pokud nemáte v jednom měsíci 2 příjmy, ať už z dvou dohod, nebo HPP+DPP, nemusíte ani na konci roku podávat daňové přiznání. Ideální je nechat to na zaměstnavateli, který na konci roku udělá roční zúčtování záloh daně, na základě kterého budou případné přeplatky zaměstnanci vráceny. Prohlášení k dani můžete mít podepsáno ve stejné době pouze u jednoho zaměstnavatele.
Limit 10 000 Kč má tak na celkovou odměnu i náklady zaměstnavatele velký vliv. Překročení byť jen o pouhou korunu může zaměstnance i zaměstnavatele přijít draho, jak ukazuje i následující tabulka.
Porovnání částek pro splnění a překročení limitu 10 000 Kč při DPP
Dohoda na dobu neurčitou?
Ačkoliv teoreticky lze sjednat DPP na dobu neurčitou, doporučuje se alespoň na konci roku dohodu zrušit a na začátku dalšího sepsat novou. Proč? Důvodem je nařízení využívat DPP jen okrajově a vždy přednostně využívat standardní pracovní poměr. Pokud bude dohoda trvat příliš dlouho, mohly by úřady pojmout podezření, že jde pouze o pracovní poměr maskován za DPP.
Mnoho nabídek
Ačkoliv je DPP zamýšlena pouze jako okrajová záležitost pro výjimečné případy, obliba u zaměstnavatelů znamená, že je stále dostatek nabídek. Mnoho jich najdete i při hledání práce a hledání brigády na Flek.cz, kde si snadno práce na dohodu vyfiltrujete v postranním menu.
Nezaměňujte s dohodou o pracovní činnosti
Pozor, tento podobně znějící název v sobě nese úplně jiné podmínky. Zpravidla je tento způsob považován za méně výhodný (pojištění se platí už od výdělku 2 500 Kč měsíčně).
Dobrý den, děkuji. Nevím, jestli jsem Vaši odpověď správně pochopila, proto ještě svůj dotaz znovu upřesňuji. Pokud budu žena v domácnosti, má zdravotní pojišťovna podmínku, že děti nesmí chodit vůbec do družiny a do školky maximálně na 4 hodiny denně. Z tohoto důvodu uvažuji o tom, že bych si zdravotní pojištění platila. U sociálního pojištění o žádné podmínce, která by se vztahovala na ženy v domácnosti nevím. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla, že mi bude držet místo. Nejmladší dítě jde do školky až v září. Po tuto dobu jsem chtěla být vedená jako žena v domácnosti. Zajímalo by mne, zda mohu být žena v domácnosti - platit si za sebe zdravotní pojištění (protože jedno dítě chodí do družiny) a zda sociální pojištění by platil za mne stát. Děkuji za odpověď.
pokud budete sama platit zdravotní pojištění, tak nebudete vlastně žena v domácnosti, takže si můžete dělat, co chcete - sociální pojištění po tuto dobu placeno nebude, což je shodné s tím, kdybyste byla žena v domácnosti, kdy byste si nemusela sama platit ZP, ale také byste se musela řídit podmínkami jako je péče o dítě a nemožnost přivýdělku.
Dobrý den,
je možné mít 2x HPP při práci na 3-4h/denně (tj 2x snížený pracovní úvazek, takže to vychází při obou na 6-8h/denně, eventuelně jedno zaměstnání by bylo dle potřeby zaměstnavatele). Pokud lze, platí to i pro ID II.stupně?
Děkuji. Veruna
chtěla bych poprosit o radu. Jsem student a mám uzavřené 2 smlouvy DPP. Celkový výdělek dohromady je do 10 000 Kč. Jsem na VŠ a skládám závěrečné zkoušky. Pokud je neudělám, do dalšího pokusu (v lednu 2015) nejsem student a musím na ÚP. Moje otázka je, zda když přestanu být studentem, musím se nahlásit na ÚP i v případě, že mám tyto smlouvy DPP? A jaké jsou moje možnosti, co je pro mě výhodné, a kdo by platil zdr. a soc. pojištění?
ve vašem případě nedoporučujeme registraci na Úřadu práce. Tam je totiž umožněn pouze přivýdělek do 4 250 Kč měsíčně. Pokud tuto sumu alespoň o tisícovku přesahujete, tak se neregistrujte a sama si plaťte zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč měsíčně.
děkuji za rychlou reakci. Předpokládám, že na ÚP bych totiž stejně žádnou podporu nedostala, protože budu po studiu a nemám v posledních 2 letech odpracovaných 12 měsíců, kdy by za mě zaměstnavatel platil daně (když jsem měla výdělek u DPP do 10 000 Kč).
Děkuji
prosím o radu. Jsem vedená na ÚP (momentálně nejsem student) a sehnala jsem si brigádu, která by byla na DPP. Výdělek by měsíčně byl cca 7 000,- Kč. Znamená to tedy, že pokud nepřekročím 10 000,- Kč, mohu být dále vedená na ÚP, který za mě bude platit pojištění? A nebo jsem tedy omezená výdělkem 4 250? Pokud bych byla omezena, nebude výhodnější se odhlásit a platit si pojištění sama?
limit je 4 250 Kč. ÚP za vás platí zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč měsíčně, takže jakýkoliv čistý výdělek nad 5398 Kč se vám vyplatí (4250+1148), zdravotní pojištění odvedete sama.
záleží na mnoha věcech. Máte ještě jiný výdělek, kde uplatňujete slevu na poplatníka přes růžový formulář?
Pokud ne, tak si vyberte zaměstnavatele, který vám platí víc a podepište ho u něj - sleva vám pravděpodobně pokryje odvedenou daň. Záleží pak na tom, jestli jsou oba příjmy nad 5 000 Kč - pokud ano, budete muset na konci roku podat daňové přiznání a máte šanci získat část odvedené daně zpět. Pokud ne, tak z té druhé dohody je odvedena jen srážková daň, která už se dál neřeší a nemáte tedy šanci ji ani dostat zpět při ročním vyúčtování daně, které na vaši žádost provede ten zaměstnavatel, u kterého máte podepsané růžové prohlášení.
jsem studentka a v dubnu 2014 jsem podepsala daňové přiznání u jednoho zaměstnavatele, u kterého v půlce června budu rušit smlouvu DPP. Prvního a 2.června jsem u něj odpracovala pár hodin a výdělek bude za červen činit cca 500Kč. (výdělek za květen bude činit cca 3000kč)
Od 3.června jsem ale nastoupila na DPP u druhého zaměstnavatele a také jsem u něj podepsala daňové prohlášení,ale neuvědomila jsem si,že to první nejde jen tak zrušit. Druhý zaměstnavatel mně řekl, že není problém pokud si vydělám dohromady u obou max do 10tisíc Kč. Do 10ti tisíc KČ se vejdu, ale nevím zda mám dál tuto situaci řešit a jak jí řešit? Lze na konci roku daně odvést u prvního zaměstnavatele u kterého si vydělám méně? Nebo při tak nízkém výdělku a studiu tuto situaci řešit nemusím? Dále jsem se chtěla zeptat, když v srpnu ukončím všechny smlouvy DPP a nebudu nikde výdělečně činná, a v září nastoupím na novou DPP, která bude jediná, můžu i zde podepsat "růžovku" ? Děkuji
prohlášení můžete mít naráz podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. Vyberte si jednoho a u toho druhého toto prohlášení zrušte, stejně jako čerpání slevy na poplatníka - na to samozřejmě finanční úřad snadno přijde a měla byste potíže. Nic vám však nebrání podepsat prohlášení u dalšího zaměstnavatele, když vaše stávající DPP skončí.
Dobrý den,
jsem vedená na úřadu práce a zajistila jsem si jednorázovou brigádu v obchodním domě, kde jsem odpracovala 22 hodin za 90 brutto a podepsala jsem daňové prohlášení. Chtěla bych se zeptat, jaká bude finální částka? (nevím, zda-li se to daní či nikoliv).
A také bych se chtěla zeptat, na další měsíc mám sjednanou 10 denní brigádu, která činí 80 hodin za 65 Kč. Díky této částce se budu muset odhlásit z úřadu práce, myslím, že budu podepisovat daňové prohlášení. Ráda bych zeptala, zda-li se finální částka bude danit a jestli ještě po dani budu muset zaplatit zdravotní pojištění?
Děkuji
na vaši otázku nelze odpovědět, protože nepíšete, zda jde o DPP, nebo DPČ. U DPP bude hrubá mzda i čistá, když podepíšete prohlášení poplatníka k dani. Pokud DPČ, tak bude z vašeho druhého příjmu odvedeno sociální i zdravotní pojištění. Pokud nebudete na Úřadu práce v evidenci a zároveň budete mít pouze přivýdělek na DPP, budete muset sama doplatit zdravotní pojištění.
Dobrý den, můj předchozí dotaz
(Dobrý den,
jsem vedená na úřadu práce a na červen jsem si zajistila jednorázovou brigádu v obchodním domě, kde jsem odpracovala 22 hodin za 90 brutto a podepsala jsem daňové prohlášení. Chtěla bych se zeptat, jaká bude finální částka? (nevím, zda-li se to daní či nikoliv).
A také bych se chtěla zeptat, na další měsíc (červenec) mám sjednanou 10 denní brigádu, která činí 80 hodin za 65 Kč. Díky této částce se budu muset odhlásit z úřadu práce, myslím, že budu podepisovat daňové prohlášení. Ráda bych zeptala, zda-li se finální částka bude danit a jestli ještě po dani budu muset zaplatit zdravotní pojištění?)
Dobrý den, prosím o radu: Jsem nyní ve zk.době, trv. prac. poměr, pracuji v nepřetř. provoze, nepravidelně, např. jen cca 5x/měsíc. Např. zač. měsíce 2směny, ke konci 3směny apod. Chci odejít pro lepší nabídku. Jak se platí zaměstnavatelem zdrav.+soc. pojištění, za měsíc, či za den? Když odejdu např. 20.-ve zk. době(protože poslední směnu mám 19. a pak jdu až další měsíc) a další směna je až 1. násl. měsíc, platí se do 20. nebo do konce měsíce? Myslím , že do dne, kdy jsem "fyzicky" zaměstnána. V tom případě je asi výhodnější, učinit odchod až třeba k 30. v měsíci?
Děkuji.
hodinami vás limituje pouze obecné pravidlo DPP, tedy 300 hodin u jednoho zaměstnavatele za rok. Co se týče výdělku, tak tam jste limitována 4 250 Kč měsíčně, abyste nebyla vyřazena z evidence. DPP samozřejmě musíte nahlásit na ÚP.
Dobrý den,
syn má brigádu na DPP sjednanou na červenec a srpen a podepsal prohlášení k dani. U dalšího zaměstnavatele by chtěl odpracovat v polovině srpna 1 týden také na DPP s tím, že nebude pracovat v tu dobu u toho prvního zaměstnavatele. Může podepsat prohlášení k dani také tam, kde bude pracovat jen ten týden, i když je to ve stejném měsíci, ale ne ve stejné dny? Bude či nebude muset podávat daňové přiznání, když si za ten jeden týden v srpnu vydělá asi 6 tisíc Kč a méně než 10 tisíc za srpen u toho prvního zaměstnavatele? Děkuji
to bohužel nejde. Daňové přiznání nebude muset podávat. Daně může z té druhé DPP získat zpětně při ročním zúčtování daně, případně právě skrze daňové přiznání. Hlavně ať si vyžádá potvrzení o zdanitelných příjmech.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám uzavřenou smlouvu o dohodě a v ní 50kč na hodinu. Měsíční plat má zaměstnanec daný 2000 kč. Tudíž na 40 hodin v měsíci. Odpracoval 55 hodin. Já mu to proplatila a dal výpověď. Můžu nějak zpětně odvést jeho 15%daň? Také bych potřebovala vědět jestli mi má něco dodatečně podepsat. Nebere mi telefon a dodnes nemám ani jeho výpověď. Nevím co dělat. Pracoval 1 měsíc. Děkuji za odpověď
daň jste měla odvést podle toho, jestli bylo podepsáno prohlášení k dani s nárokem na slevu na poplatníka.
Jestliže jste tak ale nepostupovala a vyplatila čistou mzdu 55*50 Kč bez odvodu daně, budete asi muset doplatit daň sama. Otázkou zůstává, jestli můžete po této své chybě vůbec vrácení peněz po zaměstnanci požadovat (15 % z oněch 2 750 Kč, tedy 413 Kč), to už je ale otázka pro specializovaného právníka.
Dobrý den, prosím o radu. Máme se zaměstnankyní uzavřenou dohodu o provedení práce od ledna do března 2014,splatnost odměny za tuto dohodu byla v dohodě stanovena na červen,červenec a srpen 2014 (čekali jsme na dotaci). Zároveň tato paní nastoupila od dubna 2014 na UP. Dotaz zní, když jí teď s termínem výplaty červnových mezd vyplatíme také tuto odměnu (teď za leden), je to v rozporu s tím, že nyní pobírá podporu v nezaměstnanosti? Jde tam tedy o posun splatnosti odměny, práci odvedla v prvním čtvrtletí. A i daň tedy odvedeme až teď s výplatou, je to tak? Děkuji mnohokrát, nikde se mi nepodařilo najít odpověď.
je nám líto, odpovědět nedokážeme. Stačí ale zavolat na Úřad práce, kde vám odpoví. Viz náš nový článek o pracovně právním poradenství: <a href="http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovne-pravni-poradna-zdarma-pro-zamestnance" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovne-pravni-poradna-zdarma-pro-zamestnance</a>
Dobrý den, měla bych prosím dotaz. Jsem v ID 2st. nyní od 1.8. konečně s HPP na 20týdně-dotované místo. Mohu mít současně DPP nebo DPČ na např. 6h/týdně? Nebo na 6h ob měsíc?(daně z DPP jsou odvedeny). Některý zaměstnavatel tvrdí, že to nelze. (při těchto hodinách mi vychází cca 5h/týden. Jde o zlepšení finanč. situace)
Děkuji za odpověď.
chtěla bych se zeptat ohledně DPP a výpovědní doby. V DPP je sjednána výpovědní doba 3 dny (možno podat jakoukoli ze stran s uvedením / bez neuvedení důvodu). Počítají se 3 kalendářní dny nebo pracovní?
jsem v pěstounsky peči a jsem student PRACUJI NA DPP ,A KONČI MI 300 HODIN tento měsic,chtel bych pracovat dal, mužu u jednoho zaměstnavatele poradte co mohu dělat
Dobrý den, chci se zeptat zda-li mohu mít uzavřené dvě DPP v jednom roce u jiného zaměstnavatele? A jak je to s daněmi? U jednoho mám podepsaný "růžový" papír u druhého už nemohu, že? Musím odvádět daňové přiznání, i když jsem student?
Děkuji za odpověď :)
více DPP mít můžete. U DPP, kde nemáte podepsané růžové prohlášení se daň odvede, ale po konci roku můžete svého zaměstnavatele (u kterého prohlášení podepsané máte) požádat o roční zúčtování daně a přeplatek na dani vám bude vrácen.
Dobrý den,
tento rok jsem pracovala v jedné firmě od ledna do června na dohodu o provedení práce a měla jsem zde podepsané prohlášení. Smlouvu mám uzavřenou do 31.12.2014, avšak od června tam již nepracuji (vypršelo mi 300 hodin). Bohužel nevím, na jaké období bylo toto prohlášení podepsáno, protože se podepisovalo v lednu. Zároveň bych chtěla podepsat prohlášení u nového zaměstnavatele. Musím zpětně písemně vypovědět prohlášení u minulého zaměstnavatele? Děkuji. Co se stane, pokud ho písemně neukončím, avšak v prvním zaměstnání již nadále nepracuji a práce tedy nevykonávám současně.
Předem Vám moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jsem v důchodu a pracuji na DPP do 5.000,- Kč měsíčně a nemám podepsané prohlášení. Jedná se mi o životní pojištění, které mám zřízené. Když jsem žádala podepsat prohlášení na rok 2014, bylo mi od účetní sděleno, že jsem důchodce a že na to nárok nemám. Jak to tedy je u důchodců?
jediné, co nešlo, bylo nárokování si slevy na poplatníka. Od poloviny roku jde i to, takže prohlášení podepište a u zaměstnavatele si po konci roku trvejte na ročním zúčtování daně za celý rok 2014, aby vám přeplatky vrátili.
Dobrý den, jsem v důchodu a pracuji na DPP do 10.000,- Kč měsíčně. Když podepíši prohlášení, mohu si odepsat z daní životní pojištění? Jak to tedy je u důchodců?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na ÚP podporu pobírám, ale našla jsem si brigádu DPP na té brigádě jsem byla jenom 1 den práce mi nevyhovovala a tak jsem druhý den brigádu skončila, DPP jsem měla uzavřenou na 14 dní což jsem neodpracovala,podporu mě pozastavily,když tedy sama ukončím a neodpracuji dobu kterou jsem podepsala na DPP podporu mě zase pustí?Či ne. děkuji za odpověd
Dobrý den,
chci se zeptat, jak to je s ÚP. Jsem na něm veden od září a od téhle doby mám také DPP. Odevzdal jsem na ÚP výpisy o příjmu za září a říjen, kde byla 0 za listopad, prosinec, leden a únor však ne, ale od listopadu jsem dostával 9800 Kč. Musím teď zpětně zaplatit zdravotní poj. nebo ho za mne uhradil ÚP a je to jejich problém? Díky za odpověď
při takovém příjmu jste se měl z ÚP odhlásit a opravdu zdravotní pojištění zaplatit sám. Doporučujeme se obrátit na Úřad práce a nesrovnalosti vyřešit.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co se stane v případě, když uplatňuji slevu na dítě a budu měnit zaměstnání, tak to musím znovu nahlasít v novém zaměstnání a nebo se to ten zaměstnavatel dozví při vypočítání mzdy? Co by se stalo, kdybych slevu na dítě
nenahlásila novému zaměstnavateli?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
mám podepsanou dohodu o provedení práce do 300 hod.ročně a jsem starobní důchodce.Nyní bych chtěla pracovní dohodu ukončit.Jaké mám šance k ukončení ihned? Děkuji.
Mám uzavřenou smlouvu DPP NA 300 HOD u tří zaměstnavatelů.
Budu si daňové přiznání podávat sama? Mohu počet hodin
překročit? Jsem ve starobním důchodu.
můžete si projít náš článek zde: <a href="http://flek.cz/clanky/dalsi-tipy-a-informace/dohoda-o-provedeni-prace-a-o-pracovni-cinnosti-dpp-a-dpc-2014" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/dalsi-tipy-a-informace/dohoda-o-provedeni-prace-a-o-pracovni-cinnosti-dpp-a-dpc-2014</a>
Pokud jde od DPP do 10 000 Kč (jedna může být i vyšší), tak daňové přiznání podávat nebudete muset, protože jen z jedné z DPP bude odváděna zálohová daň (z té kde si nárokujete slevu na poplatníka).
Počet hodin překročit nesmíte, budete muset přejít nejspíše na DPČ.
Dobry den,chtela jsem se zeptat.Jsem vedena na uradu ptave a nepobiram podporu.Ted jsem na mesic nastoupila na brigadu a vydelam si 8500kc hrubeho.Nevite jestli mi urad prace neco z tech penez vezme?
tento příjem musíte nahlásit Úřadu práce, který vás vyřadí z evidence, protože překročíte maximální příjem pro takzvané nekolidující zaměstnání, který je polovina minimální mzdy (v současné době tedy 4 950 Kč). Z vašeho příjmu tedy bude odvedeno zdravotní pojištění, protože v tom měsíci nebudete v evidenci na ÚP.
Jaké typy smlouvy musím mít abych měla nárok na hmotnou nouzi když nejsem vedena na ÚP. V dopise mi bylo psáno pracovní smlouva což je HPP, potom dohoda o provedení činosti (DPČ), neschopenka..atd. Chtěla bych vědět co je to atd. Jestli mezi to patří i dohoda o provedení práce (DPP). Děkuji mockát za odpověď.
z vašeho dotazu nám není jasné, zda pobíráte vdovský důchod. Co se týče sociálního pojištění, tak do náhradní doby pojištění (doba se vám započítává do důchodu) se vám počítá pouze péče o dítě ve věku do čtyř let, mohla byste tak využít možnosti dobrovolného důchodového pojištění. Důchodové (sociální) pojištění si platit nemusíte, ale to se odrazí na důchodu, a nemusíte mít nárok na některé dávky. Zdravotní pojištění se platit musí, buď platí stát (evidence na úřadu práce, pobírání důchodu i vdovského, příp. celodenní, osoba řádná peče alespoň o jedno dítě do 7 let věku) nebo si ho musíte platit sama. Ve vašem případě by mohla být splněna podmínka péče o dítě či podmínka důchodu.
Dobrý den, před pěti měsíci jsem se registrovala na ÚP, bohužel jsem zapomněla nahlásit dohodu o provedení práce, protože mi uplně vypadla z hlavy neboť sem nechodila do práce, nebyla práce. Teď když sem jí chtěla nahlásit na hmotnou nouzi a ÚP někdo byl rychlejší :/ Takže na hmotné nouzi už to ví, teď je ale otázkou co ten Úřad práce, který mi vypočítal podporu v nezaměstnanosti a také jí už vyplatil. S čím mám teď počítat že se stane ? Nějaká pokuta či vracení podpory ?
doporučujeme situaci řešit přímo na ÚP. Z Vaší otázky nám vyplývá, že sice máte uzavřenu dohodu, ale nepobíráte žádné peníze, třeba bude stačit tuto skutečnost doložit a dohodu zrušit.
Dobrý den, když jsem v invalidním důchodu 3 stupně s omezením na 4 hodiny denně práce, tak když bych pracoval 12hodin tak bych přišel o celý důchod nebo by mi ho snížili na 1ku? A ještě bych se chtěl zeptat když budu pracovat přes agenturu a tam mi řekli, že tohle nikde ona nehlásí. Musí to agentura hlásit a důchodce? Abych pak nepracoval na černo.
jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr,kde odvádím daně, zdravotní i sociální pojištění, ale v důsledku nepříznivých okolností, které nastaly jsem nucená najít si k práci ještě brigádu. Pokud bych si tedy našla ještě brigádu na DPP, jak je to s daněmi, sociálním a zdravotním pojištěním? Potřebuji brigádu, kde bych si vydělala např. 5-6 tisíc korun. Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Komentáře
Dobrý den, děkuji. Nevím, jestli jsem Vaši odpověď správně pochopila, proto ještě svůj dotaz znovu upřesňuji. Pokud budu žena v domácnosti, má zdravotní pojišťovna podmínku, že děti nesmí chodit vůbec do družiny a do školky maximálně na 4 hodiny denně. Z tohoto důvodu uvažuji o tom, že bych si zdravotní pojištění platila. U sociálního pojištění o žádné podmínce, která by se vztahovala na ženy v domácnosti nevím. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla, že mi bude držet místo. Nejmladší dítě jde do školky až v září. Po tuto dobu jsem chtěla být vedená jako žena v domácnosti. Zajímalo by mne, zda mohu být žena v domácnosti - platit si za sebe zdravotní pojištění (protože jedno dítě chodí do družiny) a zda sociální pojištění by platil za mne stát. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud budete sama platit zdravotní pojištění, tak nebudete vlastně žena v domácnosti, takže si můžete dělat, co chcete - sociální pojištění po tuto dobu placeno nebude, což je shodné s tím, kdybyste byla žena v domácnosti, kdy byste si nemusela sama platit ZP, ale také byste se musela řídit podmínkami jako je péče o dítě a nemožnost přivýdělku.
Dobrý den,
je možné mít 2x HPP při práci na 3-4h/denně (tj 2x snížený pracovní úvazek, takže to vychází při obou na 6-8h/denně, eventuelně jedno zaměstnání by bylo dle potřeby zaměstnavatele). Pokud lze, platí to i pro ID II.stupně?
Děkuji. Veruna
Dobrý den,
ano, je to možné. Pro ID neplatí žádné rozdíly.
Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Jsem student a mám uzavřené 2 smlouvy DPP. Celkový výdělek dohromady je do 10 000 Kč. Jsem na VŠ a skládám závěrečné zkoušky. Pokud je neudělám, do dalšího pokusu (v lednu 2015) nejsem student a musím na ÚP. Moje otázka je, zda když přestanu být studentem, musím se nahlásit na ÚP i v případě, že mám tyto smlouvy DPP? A jaké jsou moje možnosti, co je pro mě výhodné, a kdo by platil zdr. a soc. pojištění?
Děkuji moc, Veronika
Dobrý den,
ve vašem případě nedoporučujeme registraci na Úřadu práce. Tam je totiž umožněn pouze přivýdělek do 4 250 Kč měsíčně. Pokud tuto sumu alespoň o tisícovku přesahujete, tak se neregistrujte a sama si plaťte zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč měsíčně.
Dobrý den,
děkuji za rychlou reakci. Předpokládám, že na ÚP bych totiž stejně žádnou podporu nedostala, protože budu po studiu a nemám v posledních 2 letech odpracovaných 12 měsíců, kdy by za mě zaměstnavatel platil daně (když jsem měla výdělek u DPP do 10 000 Kč).
Děkuji
Dobrý den,
prosím o radu. Jsem vedená na ÚP (momentálně nejsem student) a sehnala jsem si brigádu, která by byla na DPP. Výdělek by měsíčně byl cca 7 000,- Kč. Znamená to tedy, že pokud nepřekročím 10 000,- Kč, mohu být dále vedená na ÚP, který za mě bude platit pojištění? A nebo jsem tedy omezená výdělkem 4 250? Pokud bych byla omezena, nebude výhodnější se odhlásit a platit si pojištění sama?
Dobrý den,
limit je 4 250 Kč. ÚP za vás platí zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč měsíčně, takže jakýkoliv čistý výdělek nad 5398 Kč se vám vyplatí (4250+1148), zdravotní pojištění odvedete sama.
Dobrý den,mám dvě smlouvy na DPP a u obou smluv mi byla stržena daň. Je to možné?
Dobrý den,
záleží na mnoha věcech. Máte ještě jiný výdělek, kde uplatňujete slevu na poplatníka přes růžový formulář?
Pokud ne, tak si vyberte zaměstnavatele, který vám platí víc a podepište ho u něj - sleva vám pravděpodobně pokryje odvedenou daň. Záleží pak na tom, jestli jsou oba příjmy nad 5 000 Kč - pokud ano, budete muset na konci roku podat daňové přiznání a máte šanci získat část odvedené daně zpět. Pokud ne, tak z té druhé dohody je odvedena jen srážková daň, která už se dál neřeší a nemáte tedy šanci ji ani dostat zpět při ročním vyúčtování daně, které na vaši žádost provede ten zaměstnavatel, u kterého máte podepsané růžové prohlášení.
Dobrý den,
jsem studentka a v dubnu 2014 jsem podepsala daňové přiznání u jednoho zaměstnavatele, u kterého v půlce června budu rušit smlouvu DPP. Prvního a 2.června jsem u něj odpracovala pár hodin a výdělek bude za červen činit cca 500Kč. (výdělek za květen bude činit cca 3000kč)
Od 3.června jsem ale nastoupila na DPP u druhého zaměstnavatele a také jsem u něj podepsala daňové prohlášení,ale neuvědomila jsem si,že to první nejde jen tak zrušit. Druhý zaměstnavatel mně řekl, že není problém pokud si vydělám dohromady u obou max do 10tisíc Kč. Do 10ti tisíc KČ se vejdu, ale nevím zda mám dál tuto situaci řešit a jak jí řešit? Lze na konci roku daně odvést u prvního zaměstnavatele u kterého si vydělám méně? Nebo při tak nízkém výdělku a studiu tuto situaci řešit nemusím? Dále jsem se chtěla zeptat, když v srpnu ukončím všechny smlouvy DPP a nebudu nikde výdělečně činná, a v září nastoupím na novou DPP, která bude jediná, můžu i zde podepsat "růžovku" ? Děkuji
Dobrý den,
prohlášení můžete mít naráz podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. Vyberte si jednoho a u toho druhého toto prohlášení zrušte, stejně jako čerpání slevy na poplatníka - na to samozřejmě finanční úřad snadno přijde a měla byste potíže. Nic vám však nebrání podepsat prohlášení u dalšího zaměstnavatele, když vaše stávající DPP skončí.
Dobrý den,
jsem vedená na úřadu práce a zajistila jsem si jednorázovou brigádu v obchodním domě, kde jsem odpracovala 22 hodin za 90 brutto a podepsala jsem daňové prohlášení. Chtěla bych se zeptat, jaká bude finální částka? (nevím, zda-li se to daní či nikoliv).
A také bych se chtěla zeptat, na další měsíc mám sjednanou 10 denní brigádu, která činí 80 hodin za 65 Kč. Díky této částce se budu muset odhlásit z úřadu práce, myslím, že budu podepisovat daňové prohlášení. Ráda bych zeptala, zda-li se finální částka bude danit a jestli ještě po dani budu muset zaplatit zdravotní pojištění?
Děkuji
Dobrý den,
na vaši otázku nelze odpovědět, protože nepíšete, zda jde o DPP, nebo DPČ. U DPP bude hrubá mzda i čistá, když podepíšete prohlášení poplatníka k dani. Pokud DPČ, tak bude z vašeho druhého příjmu odvedeno sociální i zdravotní pojištění. Pokud nebudete na Úřadu práce v evidenci a zároveň budete mít pouze přivýdělek na DPP, budete muset sama doplatit zdravotní pojištění.
Dobrý den, můj předchozí dotaz
(Dobrý den,
jsem vedená na úřadu práce a na červen jsem si zajistila jednorázovou brigádu v obchodním domě, kde jsem odpracovala 22 hodin za 90 brutto a podepsala jsem daňové prohlášení. Chtěla bych se zeptat, jaká bude finální částka? (nevím, zda-li se to daní či nikoliv).
A také bych se chtěla zeptat, na další měsíc (červenec) mám sjednanou 10 denní brigádu, která činí 80 hodin za 65 Kč. Díky této částce se budu muset odhlásit z úřadu práce, myslím, že budu podepisovat daňové prohlášení. Ráda bych zeptala, zda-li se finální částka bude danit a jestli ještě po dani budu muset zaplatit zdravotní pojištění?)
se týkal DPP.
Dobrý den,
pak tedy platí to, že hrubá mzda bude stejná jako čistá a že si po odhlášení z ÚP budete muset zaplatit sama zdravotní pojištění (1 148 Kč měsíčně).
Dobrý den, prosím o radu: Jsem nyní ve zk.době, trv. prac. poměr, pracuji v nepřetř. provoze, nepravidelně, např. jen cca 5x/měsíc. Např. zač. měsíce 2směny, ke konci 3směny apod. Chci odejít pro lepší nabídku. Jak se platí zaměstnavatelem zdrav.+soc. pojištění, za měsíc, či za den? Když odejdu např. 20.-ve zk. době(protože poslední směnu mám 19. a pak jdu až další měsíc) a další směna je až 1. násl. měsíc, platí se do 20. nebo do konce měsíce? Myslím , že do dne, kdy jsem "fyzicky" zaměstnána. V tom případě je asi výhodnější, učinit odchod až třeba k 30. v měsíci?
Děkuji.
Dobrý den.
Jsem vedena na ÚP a nyní mám brigádu na DPP. Chtěla jsem se zeptat, kolik můžu za dva měsíce odpracovat hodin.
Děkuji
Dobrý den,
hodinami vás limituje pouze obecné pravidlo DPP, tedy 300 hodin u jednoho zaměstnavatele za rok. Co se týče výdělku, tak tam jste limitována 4 250 Kč měsíčně, abyste nebyla vyřazena z evidence. DPP samozřejmě musíte nahlásit na ÚP.
Dobrý den,
syn má brigádu na DPP sjednanou na červenec a srpen a podepsal prohlášení k dani. U dalšího zaměstnavatele by chtěl odpracovat v polovině srpna 1 týden také na DPP s tím, že nebude pracovat v tu dobu u toho prvního zaměstnavatele. Může podepsat prohlášení k dani také tam, kde bude pracovat jen ten týden, i když je to ve stejném měsíci, ale ne ve stejné dny? Bude či nebude muset podávat daňové přiznání, když si za ten jeden týden v srpnu vydělá asi 6 tisíc Kč a méně než 10 tisíc za srpen u toho prvního zaměstnavatele? Děkuji
Dobrý den,
to bohužel nejde. Daňové přiznání nebude muset podávat. Daně může z té druhé DPP získat zpětně při ročním zúčtování daně, případně právě skrze daňové přiznání. Hlavně ať si vyžádá potvrzení o zdanitelných příjmech.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám uzavřenou smlouvu o dohodě a v ní 50kč na hodinu. Měsíční plat má zaměstnanec daný 2000 kč. Tudíž na 40 hodin v měsíci. Odpracoval 55 hodin. Já mu to proplatila a dal výpověď. Můžu nějak zpětně odvést jeho 15%daň? Také bych potřebovala vědět jestli mi má něco dodatečně podepsat. Nebere mi telefon a dodnes nemám ani jeho výpověď. Nevím co dělat. Pracoval 1 měsíc. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
daň jste měla odvést podle toho, jestli bylo podepsáno prohlášení k dani s nárokem na slevu na poplatníka.
Jestliže jste tak ale nepostupovala a vyplatila čistou mzdu 55*50 Kč bez odvodu daně, budete asi muset doplatit daň sama. Otázkou zůstává, jestli můžete po této své chybě vůbec vrácení peněz po zaměstnanci požadovat (15 % z oněch 2 750 Kč, tedy 413 Kč), to už je ale otázka pro specializovaného právníka.
Dobrý den, prosím o radu. Máme se zaměstnankyní uzavřenou dohodu o provedení práce od ledna do března 2014,splatnost odměny za tuto dohodu byla v dohodě stanovena na červen,červenec a srpen 2014 (čekali jsme na dotaci). Zároveň tato paní nastoupila od dubna 2014 na UP. Dotaz zní, když jí teď s termínem výplaty červnových mezd vyplatíme také tuto odměnu (teď za leden), je to v rozporu s tím, že nyní pobírá podporu v nezaměstnanosti? Jde tam tedy o posun splatnosti odměny, práci odvedla v prvním čtvrtletí. A i daň tedy odvedeme až teď s výplatou, je to tak? Děkuji mnohokrát, nikde se mi nepodařilo najít odpověď.
Dobrý den,
je nám líto, odpovědět nedokážeme. Stačí ale zavolat na Úřad práce, kde vám odpoví. Viz náš nový článek o pracovně právním poradenství: <a href="http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovne-pravni-poradna-zdarma-pro-zamestnance" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovne-pravni-poradna-zdarma-pro-zamestnance</a>
Dobrý den, měla bych prosím dotaz. Jsem v ID 2st. nyní od 1.8. konečně s HPP na 20týdně-dotované místo. Mohu mít současně DPP nebo DPČ na např. 6h/týdně? Nebo na 6h ob měsíc?(daně z DPP jsou odvedeny). Některý zaměstnavatel tvrdí, že to nelze. (při těchto hodinách mi vychází cca 5h/týden. Jde o zlepšení finanč. situace)
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
dobrý den, domníváme se, že DPP i DPČ můžete normálně vykonávat.
Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat ohledně DPP a výpovědní doby. V DPP je sjednána výpovědní doba 3 dny (možno podat jakoukoli ze stran s uvedením / bez neuvedení důvodu). Počítají se 3 kalendářní dny nebo pracovní?
Velice děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud není specifikováno jinak, domníváme se, že kalendářní.
jsem v pěstounsky peči a jsem student PRACUJI NA DPP ,A KONČI MI 300 HODIN tento měsic,chtel bych pracovat dal, mužu u jednoho zaměstnavatele poradte co mohu dělat
Dobrý den,
jedině na DPČ, nebo běžný pracovní poměr.
Dobrý den, chci se zeptat zda-li mohu mít uzavřené dvě DPP v jednom roce u jiného zaměstnavatele? A jak je to s daněmi? U jednoho mám podepsaný "růžový" papír u druhého už nemohu, že? Musím odvádět daňové přiznání, i když jsem student?
Děkuji za odpověď :)
Dobrý den,
více DPP mít můžete. U DPP, kde nemáte podepsané růžové prohlášení se daň odvede, ale po konci roku můžete svého zaměstnavatele (u kterého prohlášení podepsané máte) požádat o roční zúčtování daně a přeplatek na dani vám bude vrácen.
Dobrý den,
tento rok jsem pracovala v jedné firmě od ledna do června na dohodu o provedení práce a měla jsem zde podepsané prohlášení. Smlouvu mám uzavřenou do 31.12.2014, avšak od června tam již nepracuji (vypršelo mi 300 hodin). Bohužel nevím, na jaké období bylo toto prohlášení podepsáno, protože se podepisovalo v lednu. Zároveň bych chtěla podepsat prohlášení u nového zaměstnavatele. Musím zpětně písemně vypovědět prohlášení u minulého zaměstnavatele? Děkuji. Co se stane, pokud ho písemně neukončím, avšak v prvním zaměstnání již nadále nepracuji a práce tedy nevykonávám současně.
Předem Vám moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jsem v důchodu a pracuji na DPP do 5.000,- Kč měsíčně a nemám podepsané prohlášení. Jedná se mi o životní pojištění, které mám zřízené. Když jsem žádala podepsat prohlášení na rok 2014, bylo mi od účetní sděleno, že jsem důchodce a že na to nárok nemám. Jak to tedy je u důchodců?
Dobrý den,
jediné, co nešlo, bylo nárokování si slevy na poplatníka. Od poloviny roku jde i to, takže prohlášení podepište a u zaměstnavatele si po konci roku trvejte na ročním zúčtování daně za celý rok 2014, aby vám přeplatky vrátili.
Dobrý den, jsem v důchodu a pracuji na DPP do 10.000,- Kč měsíčně. Když podepíši prohlášení, mohu si odepsat z daní životní pojištění? Jak to tedy je u důchodců?
Dobrý den,
domnívám se, že to normálně jde při splnění ostatních podmínek. Vaši daň pokryje i základní sleva na poplatníka.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na ÚP podporu pobírám, ale našla jsem si brigádu DPP na té brigádě jsem byla jenom 1 den práce mi nevyhovovala a tak jsem druhý den brigádu skončila, DPP jsem měla uzavřenou na 14 dní což jsem neodpracovala,podporu mě pozastavily,když tedy sama ukončím a neodpracuji dobu kterou jsem podepsala na DPP podporu mě zase pustí?Či ne. děkuji za odpověd
Dobrý den,
chci se zeptat, jak to je s ÚP. Jsem na něm veden od září a od téhle doby mám také DPP. Odevzdal jsem na ÚP výpisy o příjmu za září a říjen, kde byla 0 za listopad, prosinec, leden a únor však ne, ale od listopadu jsem dostával 9800 Kč. Musím teď zpětně zaplatit zdravotní poj. nebo ho za mne uhradil ÚP a je to jejich problém? Díky za odpověď
Dobrý den,
při takovém příjmu jste se měl z ÚP odhlásit a opravdu zdravotní pojištění zaplatit sám. Doporučujeme se obrátit na Úřad práce a nesrovnalosti vyřešit.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co se stane v případě, když uplatňuji slevu na dítě a budu měnit zaměstnání, tak to musím znovu nahlasít v novém zaměstnání a nebo se to ten zaměstnavatel dozví při vypočítání mzdy? Co by se stalo, kdybych slevu na dítě
nenahlásila novému zaměstnavateli?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
mám podepsanou dohodu o provedení práce do 300 hod.ročně a jsem starobní důchodce.Nyní bych chtěla pracovní dohodu ukončit.Jaké mám šance k ukončení ihned? Děkuji.
Mám uzavřenou smlouvu DPP NA 300 HOD u tří zaměstnavatelů.
Budu si daňové přiznání podávat sama? Mohu počet hodin
překročit? Jsem ve starobním důchodu.
Dobrý den,
můžete si projít náš článek zde: <a href="http://flek.cz/clanky/dalsi-tipy-a-informace/dohoda-o-provedeni-prace-a-o-pracovni-cinnosti-dpp-a-dpc-2014" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/dalsi-tipy-a-informace/dohoda-o-provedeni-prace-a-o-pracovni-cinnosti-dpp-a-dpc-2014</a>
Pokud jde od DPP do 10 000 Kč (jedna může být i vyšší), tak daňové přiznání podávat nebudete muset, protože jen z jedné z DPP bude odváděna zálohová daň (z té kde si nárokujete slevu na poplatníka).
Počet hodin překročit nesmíte, budete muset přejít nejspíše na DPČ.
Dobry den,chtela jsem se zeptat.Jsem vedena na uradu ptave a nepobiram podporu.Ted jsem na mesic nastoupila na brigadu a vydelam si 8500kc hrubeho.Nevite jestli mi urad prace neco z tech penez vezme?
Dobrý den,
tento příjem musíte nahlásit Úřadu práce, který vás vyřadí z evidence, protože překročíte maximální příjem pro takzvané nekolidující zaměstnání, který je polovina minimální mzdy (v současné době tedy 4 950 Kč). Z vašeho příjmu tedy bude odvedeno zdravotní pojištění, protože v tom měsíci nebudete v evidenci na ÚP.
Jaké typy smlouvy musím mít abych měla nárok na hmotnou nouzi když nejsem vedena na ÚP. V dopise mi bylo psáno pracovní smlouva což je HPP, potom dohoda o provedení činosti (DPČ), neschopenka..atd. Chtěla bych vědět co je to atd. Jestli mezi to patří i dohoda o provedení práce (DPP). Děkuji mockát za odpověď.
Dobrý den mám dotaz? Nejsem vedena na ÚP,jsem vdova a mám pětiletou dceru,musím si platit zdravotní a sociální pojištění.
Děkuji
Dobrý den Lenko,
z vašeho dotazu nám není jasné, zda pobíráte vdovský důchod. Co se týče sociálního pojištění, tak do náhradní doby pojištění (doba se vám započítává do důchodu) se vám počítá pouze péče o dítě ve věku do čtyř let, mohla byste tak využít možnosti dobrovolného důchodového pojištění. Důchodové (sociální) pojištění si platit nemusíte, ale to se odrazí na důchodu, a nemusíte mít nárok na některé dávky. Zdravotní pojištění se platit musí, buď platí stát (evidence na úřadu práce, pobírání důchodu i vdovského, příp. celodenní, osoba řádná peče alespoň o jedno dítě do 7 let věku) nebo si ho musíte platit sama. Ve vašem případě by mohla být splněna podmínka péče o dítě či podmínka důchodu.
Mějte fajn den.
Tým Flek.cz
Dobrý den, před pěti měsíci jsem se registrovala na ÚP, bohužel jsem zapomněla nahlásit dohodu o provedení práce, protože mi uplně vypadla z hlavy neboť sem nechodila do práce, nebyla práce. Teď když sem jí chtěla nahlásit na hmotnou nouzi a ÚP někdo byl rychlejší :/ Takže na hmotné nouzi už to ví, teď je ale otázkou co ten Úřad práce, který mi vypočítal podporu v nezaměstnanosti a také jí už vyplatil. S čím mám teď počítat že se stane ? Nějaká pokuta či vracení podpory ?
Dobrý den Renáto,
doporučujeme situaci řešit přímo na ÚP. Z Vaší otázky nám vyplývá, že sice máte uzavřenu dohodu, ale nepobíráte žádné peníze, třeba bude stačit tuto skutečnost doložit a dohodu zrušit.
Přejeme pěkný den,
Tým Flek.cz
Dobrý den, když jsem v invalidním důchodu 3 stupně s omezením na 4 hodiny denně práce, tak když bych pracoval 12hodin tak bych přišel o celý důchod nebo by mi ho snížili na 1ku? A ještě bych se chtěl zeptat když budu pracovat přes agenturu a tam mi řekli, že tohle nikde ona nehlásí. Musí to agentura hlásit a důchodce? Abych pak nepracoval na černo.
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr,kde odvádím daně, zdravotní i sociální pojištění, ale v důsledku nepříznivých okolností, které nastaly jsem nucená najít si k práci ještě brigádu. Pokud bych si tedy našla ještě brigádu na DPP, jak je to s daněmi, sociálním a zdravotním pojištěním? Potřebuji brigádu, kde bych si vydělala např. 5-6 tisíc korun. Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Přidat komentář