Dnes si povíme něco o populárním typu pracovního poměru malého rozsahu. DPP je poměrně flexibilní a často využívaný nástroj fungující k dobru zaměstnavatelů i zaměstnanců. Pojďme se na něj podívat podrobněji.
Největším omezením práce na DPP je odpracovaný čas. Ten nesmí být delší než 300 hodin za rok. Není to mnoho, ale 2 roky zpátky to byla pouhá polovina. 300 hodin jsou už takřka 2 pracovní měsíce, což potěší i letní brigádníky, kteří mohou celé prázdniny strávit u jednoho zaměstnavatele.
Tento limit se vztahuje na jednoho zaměstnavatele! Nesmíte tedy odpracovat více jak 300 hodin u jednoho zaměstnavatele (bez ohledu na počet uzavřených dohod), ale můžete podepsat dohodu u více zaměstnavatelů a odpracovat 300 hodin u každého z nich.
Vždy písemně
Dohoda o provedení práce musí být vždy uzavřena písemně se všemi náležitostmi, jinak je neplatná.
Doba může být stanovena fixně „od do“ určitého data, nebo také na dobu neurčitou.
Předmět by měl stanovit, jaké práce bude zaměstnanec vykonávat.
Rozsah práce lze uvést jako předpokládaný počet odpracovaných hodin, maximálně 300h ročně v součtu všech dohod uzavřených s jedním zaměstnavatelem.
Odměna musí odpovídat alespoň minimální mzdě (48,10 Kč za hodinu hrubého).
Pojištění
Zde platí poměrně snadná pravidla – do měsíčního příjmu 10 000 Kč se žádné (zdravotní ani sociální) pojištění neodvádí. Základní pojistné (1 080 Kč) musíte platit pouze v případech, že ho za vás neplatí stát (studenti, lidé na ÚP,...) nebo jiný zaměstnavatel, to ale bez ohledu na uzavření dohody o provedení práce.
Při překročení příjmu 10 000 Kč měsíčně dojde k takzvanému zpojistnění dohody: Zaměstnavatel přihlašuje zaměstnance k placení zdravotního a sociálního pojištění.
Sociální pojištění - Pojištění vzniká první den platnosti dohody a trvá až do ukončení dohody (pokud je příjem nad 10 000 Kč znám), případně vzniká až v průběhu zaměstnání, v měsíci, kdy došlo k dosažení příjmu nad 10 000 Kč. Limit deset tisíc je pak brán jako součet všech dohod o provedení práce uzavřené v jednom měsíci u jednoho zaměstnavatele.
Zdravotní pojištění - I toto pojištění se sjednává při vzniku dohody, je-li příjem znám nebo v měsíci, kdy příjem zaměstnance překročil limit 10 000 Kč. Platí se přitom pouze měsíce, kdy k tomuto překročení došlo. Oproti sociálnímu pojištění se pak limit bere pro každou dohodu zvlášť.
Příklad: Máte u jednoho zaměstnavatele v jednom měsíci uzavřeny dvě dohody na 6 000 Kč. Sociální pojištění platit musíte, protože se částky dohod sčítají a 12 000 Kč tak překročí desetitisícový limit. Naopak zdravotní pojištění platit nemusíte, protože se bere každá dohoda samostatně a žádná z nich desetitisícový limit nepřekročila.
Daně
Zde by si měl každý zaměstnanec na DPP ohlídat vystavení Prohlášení k dani. Pokud toto prohlášení nemáte a příjem budete mít do 5 000 Kč, bude Vám odměna z dohody zdaněna srážkovou daní ve výši 15 %. Jestliže toto prohlášení podepíšete a nebo vyděláte více než 5 000 Kč, odvedete ze své mzdy tzv. zálohovou daň. Pokud překročíte svým výdělkem částku 10 000 Kč, bude se daň počítat se superhrubé mzdy, tedy mzdy, která je navýšená o sociální a zdravotní pojištění.
Podpisem prohlášení lze přitom uplatnit slevy na dani nebo daňové zvýhodnění. Pokud nemáte v jednom měsíci 2 příjmy, ať už z dvou dohod, nebo HPP+DPP, nemusíte ani na konci roku podávat daňové přiznání. Ideální je nechat to na zaměstnavateli, který na konci roku udělá roční zúčtování záloh daně, na základě kterého budou případné přeplatky zaměstnanci vráceny. Prohlášení k dani můžete mít podepsáno ve stejné době pouze u jednoho zaměstnavatele.
Limit 10 000 Kč má tak na celkovou odměnu i náklady zaměstnavatele velký vliv. Překročení byť jen o pouhou korunu může zaměstnance i zaměstnavatele přijít draho, jak ukazuje i následující tabulka.
Porovnání částek pro splnění a překročení limitu 10 000 Kč při DPP
Dohoda na dobu neurčitou?
Ačkoliv teoreticky lze sjednat DPP na dobu neurčitou, doporučuje se alespoň na konci roku dohodu zrušit a na začátku dalšího sepsat novou. Proč? Důvodem je nařízení využívat DPP jen okrajově a vždy přednostně využívat standardní pracovní poměr. Pokud bude dohoda trvat příliš dlouho, mohly by úřady pojmout podezření, že jde pouze o pracovní poměr maskován za DPP.
Mnoho nabídek
Ačkoliv je DPP zamýšlena pouze jako okrajová záležitost pro výjimečné případy, obliba u zaměstnavatelů znamená, že je stále dostatek nabídek. Mnoho jich najdete i při hledání práce a hledání brigády na Flek.cz, kde si snadno práce na dohodu vyfiltrujete v postranním menu.
Nezaměňujte s dohodou o pracovní činnosti
Pozor, tento podobně znějící název v sobě nese úplně jiné podmínky. Zpravidla je tento způsob považován za méně výhodný (pojištění se platí už od výdělku 2 500 Kč měsíčně).
Dobrý den, děkuji za odpověď. Účetní tvrdila, že stačí pouze výdejový doklad (podepsaný) a vše se pak vyřeší při zpracování daňového přiznání... takže musí být ještě vyplněn a podepsán formulář (PROHLÁŠENÍ poplatníka daně z příjmů osob ze závislé činnosti a z funkce požitků)?? Ten pošlu na FÚ nebo si ho nechám??
prohlášení je právem zaměstnance. Pokud ho chce, musíte mu umožnit ho podepsat (nemá-li ho podepsané zároveň i jinde). Je to žádoucí pro obě strany, protože vy můžete dát zaměstnankyni více peněz bez zvýšení nákladů. Pokud tak ale neučiníte, musíte odvádět alespoň 15% daň.
Na konci roku potom zaměstnankyni provedete (opět na požádání, ale většinou se o to stará účtárna, která obejde zaměstnance) roční zúčtování daně a stát ještě může vrátit případné přeplatky na dani.
Dobrý den, u jednoho zaměstnavatele mám hlavní pracovní poměr a k tomu dále DPP s výdělkem do 5.000,-, u druhého zaměstnavatele DPP taktéž s výdělkem do 5.000,-.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s placením daní a zpracováním daňového přiznání - formulář vypisuje hlavní zaměstnavatel nebo já? Jaká bude výše daně? Děkuji.
u prvního zaměstnavatele bude odvedena 15% daň ze součtu vašeho HPP a DPP. U druhého zaměstnavatele bude odvedena 15% daň, ale srážková, čímž vše hasne a vy nemusíte podávat daňové přiznání. :-)
Pouze pokud byste měla i u druhého zaměstnavatele příjem nad 5 000 Kč měsíčně, musela byste podávat daňové přiznání kvůli souběhu příjmů od dvou zaměstnavatelů, které podléhají zálohové dani.
Dobrý den,
mám hlavní pracovní poměr u zaměstnavatele, který za mě odvádí daně (zálohy) i pojistné, a u kterého také každoročně podávám daňové přiznání.
Kromě toho mám uzavřené ještě dvě DPP - ani u jedné z nich není překročena hranice 10000 Kč/měsíc a ti, u kterých je mám uzavřené, z mého výdělku odvádí 15% daň. Musím tuto skutečnost nějak zohledňovat resp. uvádět v daňovém přiznání, které podávám u svého "hlavního zaměstnavatele"? Nebo ne - tzn. odvedením těch 15% z výdělku z DPP je to už vyřešené?
Děkuji.
budete muset podat vlastní daňové přiznání (roční zúčtování daně od zaměstnavatele nestačí) a započítat do něj i příjmy z DPP nad 5 000 Kč měsíčně, protože z nich byla odvedena zálohová daň.
Dobrý den,
děkuji za odpověď a zároveň se omlouvám - nenapsala jsem ten svůj dotaz správně, mělo tam být, že ani jeden z výdělků, na které mám DPP, nepřekročí 5000 Kč/měsíc. Potom asi daňové přiznání podávat nemusím, že? - Vidím, že obdobný dotaz jste už zodpovídali Martině nade mnou :-)
Moc děkuji + ještě mě napadá (doufám, že už to pak snad bude z mé strany všechno): Těch 5000 Kč/měsíc je myšleno průměrně nebo za každý měsíc zvlášť? Tím myslím situaci, kdy v jednom měsíci budu mít třeba 6000 Kč, ale ve všech ostatních třeba jen 4000 Kč. To potom průměrně (za daný rok) budu pod 5000 Kč/měsíc, nicméně bude v tom ten jeden s 6000 Kč - v tom případě budu muset podávat daňové přiznání nebo ne? Děkuji.
jde konkrétně o každý měsíc, protože v momentě, kdy si vyděláte nad 5 000 Kč, je odvedena zálohová daň a další měsíce s nižším příjmem už na tom nic nezmění.
Dobrý den,chtěl bych se zeptat ,do srpna jsem brán jak student od 1 září bych měl jít pracovat,našel jsem si brigádu u pracovní agentury na DPČ mam odpracovat 20 hodin týdně zajímalo by mě kam se mam nahlásit kuli zaplacení zdravotního pojištěni a sociálniho .Jestli mám jít na UP se nahlásit vubec tomu nerozumím co mam dělat o co se mám ještě postarat aby to bylo vše ok .Děkuji za radu a pomoc
na Úřadu práce můžete být veden v evidenci jen v případě, nepřekročí-li váš měsíční výdělek 4 000 Kč. Když budete veden na ÚP, zdravotní za vás bude odvádět stát. Pakliže ale budete mít příjem nad 4 000 Kč, měl byste svému zaměstnavateli oznámit, že jde o váš jediný příjem a že podle toho bude muset platit zdravotní pojištění v příslušné výši.
při příjmu nad 4 000 Kč nesmíte být registrován na Úřadu práce, a proto za vás stát zdravotní pojištění neplatí. Nejsnadnější bude, když dostanete od zaměstnavatele svou mzdu bez odvodu zdravotního a z ní si pak sám odvedete 1 080 Kč své zdravotní pojišťovně.
Dobrý den, nechci plýtvat Vašim časem a patrně se na to již někdo ptal, ale potřeboval bych radu:
1. Jsem veden v evidenci ÚP a patrně budu mít možnost si v červenci přivydělat na DPP. Je i poměrně reálné, že překročím 4000,- a tím pádem budu vyřazen z ÚP. Jde mi však o to, pokud v srpnu již nebudu mít žádné příjmy, tak je možno se opět registrovat na ÚP? Červen - evidence, červenec - vyřazen, srpen - evidence?
2. Pokud bych nepřekročil 4000,-, tak i přesto mi bude stažena daň?
3. Pokud podepíši prohlášení k dani, tak budu muset na začátku roku podat i daňové přiznání, že? A požádat DPP zaměstnavatele o potvrzení?
Moc, moc děkuji za odpovědi a přeji příjemný den. ;)
1. Ano, to je možné
2. Daň vám bude stržena jen v případě, že nepodepíšete prohlášení k dani
3. Ne, daňové přiznání podávat nemusíte, k tomu byste potřeboval 2 a více příjmů zdaněných zálohovou daní (tj. nad 5 000 Kč měsíčně) alespoň v jednom měsíci.
Jen pro potvrzení: Takže když podepíši a budu mít třeba 3 měsíce po sobě DPP na 6500,- od jednoho zaměstnavatele, tak přiznání tedy podávat nemusím?
Děkuji a to byl můj definitivně poslední dotaz. :)
V takovém případě dostanete 6 500 Kč "na ruku", ale protože budete vyřazen z evidence na Úřadu práce, budete muset zaplatit své zdravotní pojišťovně 1 080 Kč měsíčně. Daňové přiznání podávat nemusíte.
Dobrý den,
jak by se situace vyvíjela v případě, že přecházím od jednoho zaměstnavatele k druhému a v rámci budoucí spolupráce pro nového zaměstnavatele využiji svou dovolenou. V rámci dovolené budu pracovat na dobu určitou (3 týdny) pro budoucího zaměstnavatele a pak se vrátím zpět, ještě na měsíc k současnému zaměstnavateli. Osobně se domnívám, že náhradu za 3 týdny od nové firmy by bylo nejlepší řešit DPP, ale neumím si představit co to pro mě bude znamenat na konci roku až budu chtít vrátit přeplatky na daních. Budu si muset výpočet daně a daňové zvýhodnění řešit sama a nebo je možné požádat o nějaký dokument, který na konci roku budu dokládat zaměstnavateli a ten to za mě vyřeší?
Dobrý den,
s největší pravděpodobností budete mít v jednom měsíci 2 příjmy daněné zálohovou daní, tudíž budete muset podat na konci roku daňové přiznání.
Dobrý den,
jsem důchodce. Od roku 2012 jsem pracovala na DPČ. Nyní jsem přešla na DPP od června 2013 u jednoho zaměstnavatele, mohu odpracovat do konce roku 300 hodin? Mohu po 2 letech zažádat o zvýšení důchodu.
Moc vám děkuji za odpověď.
přesně tak, 300 hodin. Požádat o zvýšení budete moci pouze v případě, že jde o práci, ze které platíte důchodové pojištění, což je u DPP pouze u mzdy nad 10 000 Kč měsíčně.
Dobrý den,
pracuji u zaměstnavatele na DPČ s tím, že jako student mám týdenní pracovní dobu do 20 hodin týdně. Přes prázdniny bych ovšem chtěl odpracovat více hodin. Je možné stávající smlouvu ukončit, uzavřít DPP na dobu určitou do konce září), odpracovat do konce září limit 300 hodin a od října opět uzavřít DPČ a pracovat opět do 20 hodin týdně? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
jako zaměstnanec jsem uzavřel smlouvu na DPP se Slovákem. Je nahlášen podle pravidel na ÚP. Může si vydělat do 10 000,- zdravotní a soc. pojištění si musí hradit na Slovensku, jelikož tam má trvalé bydliště. Je to tak správně.
Ale od letošního roku ho musím poslat na vstupní prohlídku. Nevím jak to tam udělají, není s ním domluva...průkaz pojištěnce ZP mu vystaví až bude mít pracovní smlouvu..Čím se tedy prokazuje u lékaře?? můžete mi poradit.
Díky M:
Dobrý den, jsem veden od 30.4.13 na ÚP, nárok na podporu v nezaměstnanosti nemám /odpracováno 10 měsíců). 30.6.13 budu pracovat na Dohodu o provedení práce 300 hod./rok. Zajímá mě, pokud jde o sezonní práci a Dohoda bude za 1,5 měsíce v rozsahu 300 hodin vyčerpána /výdělek nad 10.000 hrubého), mohu se opět přihlásit ihned do evidence ÚP, který za mě bude platit soc. i zdravotní pojištění? Současně mě zajímá, v případě, že odpracuji 2 měsíce (výdělek nad 10 tis. Kč) započítává se mi tato doba do nároku na vyplácení řádné podpory? (10 měs.odprac. v r.2012+2 = 12 měsíců) V případě nižšího výdělku do 10 tis. platí stejná pravidla? Děkuji za odpověď
při výdělku nad 5 000 Kč se musíte odhlásit z ÚP. Po skončení této DPP se však můžete zaregistrovat znovu, a pokud nově za poslední 2 roky budete mít odpracováno 12 měsíců, nárok na podporu mít budete.
Aby se vám ty 2 měsíce do nároku na podporu počítaly, příjem bude muset opravdu být vyšší než 10 000 Kč měsíčně, aby z něj bylo odváděno sociální pojištění.
jsem důchodce a pracuji u firmy na dohodu o provedení práce a zároveň na dohodu o provedení práce u jiné firmy ve stejném pracovním místě se stejnou pracovní náplní. Dohoda je sepsána s každou firmou na celý rok.Jsem v práci cca 200 hodin měsíčně.
Výplata mě chodí na 3 částky - třetí nejvyšší částa je na jméno, které neznám. Je tento postup legální. Děkuji
Jsem ve starob.důchodu a pracuji na DPP s výdělkem do 5.000 Kč hrubého.Podepsal jsem prohlášení o dani ze mzdy.při přímání do práce mi zaměstnavatel sdělil,že nebudu platit žádnou daň ze mzdy.Také na internetu je to takhle uvedeno.Ale už na první výplatě mám srážku 15%
daně ze mzdy.zaměstnavatel mi na to sdělil,že po ročním vyrovnání daně mi bude vše vráceno.Je postup zaměstnavatele správný ?
zaměstnavatel nedělá asi nic špatného, pouze se neorientuje - bohužel, na slevu na poplatníka, která by znamenala neplacení 15% daně, nemají důchodci letos (a v letech 2014 a 2015) nárok (úsporné opatření). Své peníze tedy nedostanete zpět.
Dobrý den, měl bych dotaz: Mám návrh DPP, kde je uvedena odměna v Kč za překlad jedné normostrany. Odměna je přitom uvedena už jako částka po zdanění 15% srážkovou daní. Je to tak správně? Neměla by tam být uvedena spíš částka před zdaněním? Díky. Jaroslav
Dobrý den,
jsem na RD a chci nastoupit na DPP u svého zaměstnavatele.Výdělek ca.22tis.čistého měsíčně. Sociální a zdravotní poj. za mě při rodičovské dovolené platí stát - a zaměstnavatel by platil taktéž, protože výdělek vyšší než 10tis.Kč? Podepíšu Prohlášení k dani, abych mohla uplatnit slevy nebo zvýhodnění? Podám sama daňové přiznání, protože příjem RD + DPP? Dostanu vrácené přeplatky ze soc.a zdrav.poj,protože placeny dvakrát? Je za těchto podmínek(RD,výdělek viz.výše) pro mě výhodnější DPP nebo ŽL?
Za vaše odpovědi předem děkuji,Lucie
ne, daňové přiznání podávat nebudete, ale pojistné bude odváděno, stejně jako zálohová daň. Odvody celkem budou asi 4 000 Kč měsíčně. Živnostenský list by se vám měl bohatě vyplatit (celkové odvedené pojistné by mělo být asi poloviční při uplatnění paušálu).
Uvažuji jako OSVČ o zaměstnání člověka na DPP. Dotyčný je zaměstnán na hlavní pracovní poměr jinde.
Všude jsem se dočetla, že když zaměstnanec nepodepíše Prohlášení a bude mít z DPP příjem do 5000 měsíčně, daní se srážkovou daní. Tu už jaksi ze státu nelze dostat.
Myslím si ale, že když Prohlášení u mě podepíše a jen v něm zaškrtne, že slevu na dani NEUPLAŇUJE, bude tedy výplatu dostávat o sraženou ZÁLOHOVOU daň nižší, ale bude si na konci roku moct udělat sám daňové přiznání a tam kdyžtak uplatnit všechny možné slevy a dostat případně přeplatek i na dani, kterou mu odvedu já na zálohách z DPP, i když bude mít pod 5000 měsíčně. Je to správně?
Chci dosáhnout toho, že i když mu budu muset nejdříve zaplatit mzdu o daň nižší, bude mít "šanci" dostat případně tuto zálohu zpět, pokud bude uplatňovat "dostatek" slev apod. na dani. U srážkové daně se mi nelíbí, že by jen dostal nižší mzdu a tečka.
Uvažuji správně s tím, že by podepsal Prohlášení, zaškrtl by v něm, že slevu na dani u mně neuplatňuje, a pak by si sám podal přiznání - mohla bych mu díky tomu srazit vždy zálohovou daň, i u příjmu pod 5000 měsíčně?
Díky
Dobrý den, jsem na ÚP a mám uzavřenu DPP do výše 4.OOO Kč. Mám nabídku práce jiné povahy u jiného zaměstnavatele (než u toho za 4 tis. Kč) za 13.000 Kč na částečný úvazek - DPČ, na dobu určitou.
Prosím o radu, jak nejlépe postupovat.
1. Mohu uzavřít se zaměstnavatelem DPČ i DPP? Co bude pro mě výhodnější?
2. Prohlášení k dani podepíšu jen u jednoho zaměstnavatele nebo u obou?
3. Mám se se zaměstnavatelem raději domluvit na odměně 10.000 Kč? :-)
Úvítám jakékoliv další rady, velmi děkuji.
1) Ano, u částky nad 10 000 Kč je to finančně jedno, ale DPČ vám dává více statut zaměstnance a lze odpracovat mnohem více hodin ročně, než na DPP
2) Jen u jednoho (vyberte si toho s vyšší mzdou)
3) Jde o to, jak to myslíte. Kdyby mělo být vše podle zákona a vy si měla vydělat opravdu pouze 10 000 Kč, tak se to nevyplatí, protože při odměně 13 000 Kč dostanete čistého víc, cca 11 000 Kč. K ostatním variantám se vyjadřovat nemůžeme.
mám dohodu o provedení práce (nejsem student) , mám to nahlášené na pojišťovně, nepřesáhnu 10 tis. ,tak jsem byl obeznámen, že si mám přijít zaplatit sám zdravotní. No dneska jsem se díval, že mi přišly peníze na účet, ale o 1 246 Kč méně než mělo,měl jsem dostat za těch 7 dní 4 592 Kč. (podepisoval jsem i slevu na poplatníka, ten růžový papír ), je možné, že mi to firma zaplatila to zdravotní? já myslel že to je 1 080 Kč, každopádně se, bude lepší zajít si raději na tu pojišťovnu. Děkuji za odpověď.
Dobrý den ...
Chtěla bych se zeptat,jsem vedená na UP,ale našla jsem si brigádu do 4000,- hrubého.Kdo za mě odvádí zdravotní pojištění?UP nebo zaměstnavatel?Protože jsem si všimla ve výplatní pásce,že mi strhávají zdravotní i sociální pojištění(dohromady cca 600,-)Takjak to tedy je?Děkuji moc za odpověď.Přeji Vám krásný den ...
pravděpodobně jde o DPČ, kdy se opravdu sociální a zdravotní strhává u odměn nad 2 499 Kč měsíčně. To nic ovšem nemění na tom, že by za vás dále měl hradit zdravotní stát.
Dobrý den. Omlouvám se, pokud už byl podobný dotaz zodpovězen, ale nemůžu se dopátrat. Pracuji na DPP a mám podepsané prohlášení. Výdělek je do 10 tisíc. Teď se mi naskytla příležitost druhé brigády u jiného zaměstnavatele, taktéž na DPP, takže měsíční příjem by přesáhl 10 000. Není mi jasné, jestli bych platila vyšší zdravotní pojištění něž teď (1080) a jestli bych nově musela odvádět sociální pojištění. Srážel by mi pouze druhý zaměstnavatel 15% daň a platila bych k tomu ještě něco? Moc děkuji za vysvětlení.
dohody se nesčítají, takže pokud máte 2 pod 10 000 Kč, tak z nich budete odvádět jen daň z příjmu a to navíc jen z té, u které nemáte podepsané prohlášení k dani. To je vše. Pokud jedna přesahuje 10 000 Kč, tak z ní bude odvedeno zdravotní a sociální. Informujte zaměstnavatele, že za vás musí odvést alespoň minimální zdravotní pojištění, pakliže u něj máte nad těch 10 000 Kč a jiný příjem se srážkou zdravotního pojištění nemáte.
Dobrý den,
dne 4.6.2013 jsem podepsala dohodu o provedení práce na 2 měsíce. Dohoda bude končit 4.8.2013. Jsem pořád ještě studentkou. Pracuji krátký, dlouhý týden (12-ti hodinové směny) na čerpací stanici. Za měsíc mám celkem 180 hodin.
Momentálně se mi stála nepřijemná věc, narazila jsem si nohu na kolečkových bruslích a mám teď ortézu. Do práce to cestuji cca hodinu, a vzhledem k tomu, že mě noha bolí a neměla bych ji namáhat, nemohu dále vykonávat tuhle práci. Chci se zeptat zda můžu tuhle smlouvu nějak zrušit, nebo jak postupovat dále? Chybí mi odpracovat necelý 1 měsíc. Děkuji za odpověď
kontaktujte svého zaměstnavatele a sdělte mu, že nemůžete v práci pokračovat, to zaprvé. Poté mu můžete donést i potvrzení od lékaře s vaší diagnózou. To je snad vše, DPP není potřeba rušit, sama skončí za necelý měsíc.
prosím o info.Jsem v předčasném důchodu a mám možnost pracovat na DPP.Výdělek by nepřekročil 10000,ani 300 hodin.Co to obnáší pro mně a také pro zaměstnavatele.Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Mám HPP cca 20000 kč hrubého a teď i DPP se souhlasem zaměstnavatele s tím, že si na konci roku ale mám udělat daně sama. Když měsíčně na DPP budu mít do 5000 kč hrubého musím je dělat neměl by je dál dělat zaměstnavatel, protože do 5000 kč nic vykazovat nemusím.
pokud se vám za celý rok nestane, že máte příjem z DPP nad 5 000 Kč, opravdu nemusíte podávat daňové přiznání a zaměstnavatel vám proveden jen roční zúčtování jako vždy, bez jakéhokoliv dalšího řešení DPP. Pakliže ale jedinkrát 5 000 překročíte, budete daňové přiznání muset podat.
Jsem absolventka VŠ a začala jsem pracovat na DPP. Nechci se hlásit na Úřad práce, bohužel však nevím, co a jak kde platit. Vím, že ze zákona musím zaplatit zdravotní pojištění a chtěla bych se zeptat, jestli musím nějak danit i částku, kterou si přes DPP vydělám? Je to pod 10 000 Kč, zhruba nějakých 9 000 Kč. A vztahují se na mě ještě nějaké jiné povinnosti??? Vůbec se v tomto nevyznám a budu vděčná za Vaši radu, děkuji :)
Děkuji za odpověď, takže na žádný např. finanční úřad či něco podobného se hlásit nemusím? Pouze to nahlásím na zdravotní pojišťovně a nic jiného řešit nemusím? A ještě jsem se chtěla zeptat - dostávám 90,- Kč na hodinu. Bude se mi takto částka nějakým způsobem danit?
Není zač. Otázka daní je na vašem zaměstnavateli, ten je bude kdyžtak odvádět. Pokud ale podepíšete prohlášení k dani (růžový papír), tak budete mít nárok na slevu na dani, která pokryje její výši a odvedená daň bude 0.
Zaměstnavatel vám musí umožnit toto prohlášení podepsat. Ostatně je to výhodnější i pro něj, protože spokojenost zaměstnance se projeví na samotné práci. :-)
Dobrý den,
od ledna 2013 jsem vedená na ÚP, pobírala jsem dávky v nezaměstnanosti-5 měsíců, teď chci podepsat DPP. Když podepíšu prohlášení k dani z příjmu a podám daňové přiznání, bude mi vrácena daň od začátku roku 2013? Můžu vůbec podávat daňové přiznání?
podání daňového přiznání by vám hlavně nebylo k ničemu. Zaměstnavatel na vaši žádost provede po konci roku roční zúčtování daně a na základě toho vám budou přeplatky vráceny.
Dobrý den,
mám stálé zaměstnání a u jiného zaměstnavatele Dohodu o provedení práce / úklid na konkrétním pracovišti/, uzavíranou už několik let v lednu a končící v prosinci. V dohodě máme dohodnutou mzdu 50-300,- Kč na hodinu, což umožňuje zaměstnavateli manévrovat s pracovní dobou a namísto ústně dohodnutých 5 hodin mi uvádí ve výplatní pásce jen 1 hodinu denně, ale fakticky vyžaduje účast 5 hodin a i platí, jako bych odpracovala celých 5 hodin, tj. 250,- Kč denně. Je nějaká obrana, aby mě zaměstnavatel úklidové firmy netlačil strávit na pracovišti celých 5 hodin? Nemám zájem jít se zaměstnavatelem do konfliktu, oběma stanám to vyhovuje, i když jen do okamžiku, kdy čas od času vyžadují dodržovat ústně sjednanou pracovní dobu, což u úklidu dodržuje málokdo, co si budeme namlouvat...
domníváme se, že ve vašem případě je taková situace nevyhnutelná. Buďto bude fixní sazba za hodinu a bude se evidovat skutečný počet hodin, nebo váš systém bude nastaven takto a vy nebudete mít do několika měsíců vyčerpaný limit 300 hodin na DPP.
Ještě vás musíme upozornit, že vaše počínání je v rozporu se zákoníkem práce, ale to zřejmě tušíte.
Dobrý den
potřeboval bych prosím poradit. jsem student a mám uzavřenou dohodu o provedení práce můj výdělek je 10 000 po dani 8500 jde vrátit tato daň? když něco(růžový papír)podepíšu.
nebo stačí jen potvrzení o studiu ??
děkuji za vysvětlení
pravděpodobně nikoliv, protože nebude mít podepsané prohlášení k dani u druhého zaměstnavatele, tudíž nebude mít nárok na slevu na dani a bude odváděna daň.
pracoval jsem na DPP od 3.7. do 31.7.a ve smlouvě jsem měl odměnu paušální vyšší než 10 000 za ten měsíc. Zaměstnavatel my však nakonec vyplatil odpracovaný počet hodin krát hodinovou mzdu, která je sice ve firmě normální (ta výše hodinové mzdy)nicméně výsledná častka byla dosti nižší než částka uvedená ve smlouvě. Podotýkám, že ve smlouvě nic o výši platu za hodinu nebylo. Udělali tedy chybu a já se s nimi můžu "hádat" o částku uvedenou ve smlouvě?
to by asi velmi záleželo na přesné formulaci ve smlouvě. Jestliže jde ale o malý rozdíl, který by vedl k překročení částky 10 000 Kč, tak si spočítejte, jestli se vám vůbec vyplatí z DPP odvádět zdravotní a sociální, nebo jestli nedostanete víc, když se vaše odměna bude pohybovat pod 10 000 Kč (jestli jsme vás pochopili správně).
Dobrý den, mám ID 3 stupně a chtěla bych si sehnat nějakou brigádu na smlouvu dohoda o provedení práce. Musí se tato smlouva hlásit na zdravotní pojišťovnu a sociálku, když to za mně odvádí stát. A může mi takovou smlouvu nabídnout personální agentura? Děkuji Pavlína Krejčí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Chodím na brigádu a mám dohodu o provedení práce za chvíli budu mít odpracováno 300 hodin a zajímalo by mě jestli pak mohu ještě tento rok nastoupit na jinou brigádu nebo můžu až zase v novém roce? Předem děkuji za vaši odpověď.
Dobrý den, můžu mít současně u jednoho zaměstnavatele podepsanou smlouvu o HPP a zároveň s ním uzavřít i DPP na 5000 Kč měsíčně? Mám zároveň podepsané i prohlášení k dani o uplatnění slevy na poplatníka za letošní rok. Jakou budu platit daň z příjmu a jaké sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.
můžete. Sleva se vám bude uplatňovat na oba příjmy, respektive se tyto budou pro potřeby výpočtu daně sčítat, takže jestli vám nějaká sleva "zbude", dostanete ji i na příjem z DPP. Sociální a zdravotní se u DPP počítá zvlášť a při příjmu do 10 000 Kč se neodvádí nic. Je to tedy poměrně výhodná kombinace, která ponechává výhody slevy na poplatníka a zároveň omezuje odvody na sociálním a zdravotním. Pozor však na to, aby DPP byla uzavřena opravdu na jinou činnost, než kterou vykonáváte na HPP, aby nedošlo ke konfliktu se zákoníkem práce.
Dobrý den, pracuji na HPP a našla jsem si přivýdělek u jiného zaměstnavatele. Je to s příjmem do 10 000kč, vím, že žádné pojištění platit nebudu, ale nějak nechápu daně. Od zaměstnavatele na DPP dostanu po konci roku nějaké vyúčtování? Daně ze mzdy na HPP mi dělá podniková účetní a té ten papír přidám nebo musím podávat každé přiznání zvlášť? Děkuji za odpověď
jestliže si vyděláte do 5 000 Kč na DPP, tak bude odvedena srážková daň a nic se pro vás nemění. Když ale více, odvedena bude zálohová daň, takže na konci roku vám daně nezpracuje firemní účetní, ale podáte si sama daňové přiznání za DPP i HPP.
pracuji jako OSVČ a platím si zálohově sociální a zdravotní pojištění. Současně vykonávám pro některé firmy činnost na základě dohody o porovedení práce. Doposud měsíční příjem nepřevýšil částku 10 000,-Kč/měsíčně, takže to bylo bez problému. V měsíci srpnu mám podepsanou DPP na měsíc srpen s odměnou 12 480,-Kč. Jak to bude splacením daní (ta bude zálojhová) a jak to bude splacením souciálního a zdravotního pojištění. Podotýkám ještě jednou, že jako osvč si platím zálohy na pojištění.
Dobrý den, mám to trochu komplikovanější a nikde jsem odpověď nenašel:
Jsem student PhD studia a prevysil jsem 26 let. Mam dve DPP, s tim, ze vyse vydelku se vyrazne kazdy mesic lisi. Stava se tedy, ze mam 5 mesicu pres 10tis u obou a nasledne mesic 0 a 2000. Bohuzel vzhledem k povaze zamestnani se o vyplate a jeji vysi dozvim pouze z prichozi platby na BU.
Pokud se vyskytne mesic, kdy mam celkem napr. ty 2000, musim na pojistovnu prijit s 1080 korunami, pokud tomu spravne rozumim.
Nerozumim vsak ale tomu, kdy pro me ta povinnost v danem mesici vznika - pokud mi prijdou 2000, tak do konce mesice cekam, zda neprijde jeste neco, z toho, co jsem odpracoval, nebo jestli penize prijdou az mesic nasledujici. Od kdy mam pocitat onech zakonnych 8 dni? A jsou to pracovni dny? A jeste me zajima, zda mi pojistovna da jen c.u., na ktere to pripadne vzdy poslu, nebo zda musim vzdy nove na pojistovnu.
asi vás nepotěšíme, ale nejlepší bude, když to vyřídíte s pojišťovnou. Musíte si totiž dát pozor i na to, aby i v měsících, kdy je zdravotní odvedeno, bylo odvedeno alespoň těch 1 080 Kč. Stejně si budete muset podávat daňové přiznání, takže by vám nakonec nic utéct nemělo.
Dobrý den, měl bych dotaz. Pokud budu mít u jednoho zaměstnavatele podepsanou DPP a odpracuju si 300h ročně,nikdy měsíční výdělek nepřesáhne 10 000kč, podepsané prohlášení k dani a jsem studentem. Poté bych opět podepsal DPP u jiného zaměstnavatele se stejnými podmínkami(300h,10 000kč). Budu muset platit nějaké daně? Děkuji za odpověď
Jsem starobní důchodce a odpracoval jsem na DPP za půl roku 150 h. Při výplatě jsem zjistil, že mi podnik /Městský úřad/ odečetl z hrubé mzdy /15.000,-Kč/ Zdr. poj.: 675,- Kč, Soc. poj. 975,-Kč a
3.015,-Kč daň. Je tento postup správný?
Děkuji předem za odpověď.
ano, bohužel to tak je naprosto přesně. 15% daň se totiž platí ze superhrubé mzdy, tedy 15 000 + sociální a zdravotní odvedené zaměstnavatelem. A jako důchodce nemáte nárok na slevu na poplatníka, proto je daň tak vysoká.
velmi děkuji za inspirativní článek. Jsem bývalý zaměstnanec u soukromé osoby - podnikatele s DPP. Nyní, po ukončení smlouvy jsem zjistil, že mi zaměstnavatel nehradil SP ani ZP. Smlouva je na výši 300h/rok, 60kč/h a výplatnice vystaveny na fiktivní částky, jako 2300,-/měs., přičemž v obálce na papíírku s výplatou od zaměstnavatele jsme dostávali reálný výpočet, tj. někdy 9000.- a jindy i 15000.- Jak postupovat v tomto případě, když mě zaměstnavatel neinformoval, že pojištění z jeho smlouvy není hrazeno a nyní mi vznikl vysoký dluh? Poslední prodloužení smlouvy bylo již v tomto roce, kdy by hranice 10000.- měla být aktuální, jak píšete v článku. Se zaměstnavatelem jsem se nerozešel v dobrém, proto jakákoli komunikace s ním je již nemyslitelná.
můžete se obrátit na inspekci práce, ale to vás dluhu nejspíše nezbaví, spíše to nadělá problémy zaměstnavateli. Když byla částka 10 000 Kč a méně, tak jste zdravotní odváděl sám? Respektive, jak velký dluh vám vznikl? Podle nás neexistuje způsob, jak se placení vyhnout, kromě soudu, což je ale zdlouhavé a nejisté.
Děkuji Vám za rychlou reakci. Nejde mi o poškození zaměstnavatele i přes onen rozpor, který mezi námi v současné chvíli je. Jde mi spíše o to, zda mohu nárokovat po zaměstnavateli doplacení vzniklé škody "po dobrém", či toto rovnou řešit Vámi zmiňovanou formou - OIP.
Přiznám se, že až doposud, co jsem měl sepsané smlouvy s jinými předchozími zaměstnavateli - DPP, DPČ, tak mi byly odváděny veškeré zákonné platby správně - DPH, SP i ZP, proto jsem nepočítal se skutečností, že pokud se tato informace o odvodu těchto plateb u současného zaměstnavatele na výplatnici neuvádí, že také není hrazena. Již tedy rok nemám hrazeno pojištění a zjištěný dluh tím činí 11*1080.- a za srpen na základě Nařízení vlády č. 210/2013 ze dne 16.7.2013 jde o částku 1*1148 (tyto informace cituji z úst úřednice mé pojišťovny).
Jak jsem již uvedl, nejde mi o poškození zaměstnavatele ani vyhýbání se platbě svých pojištění, pouze je možné, že se zaměstnavatel může nějakým způsobem legálně vyhnout spoluúčasti na těchto platbách a vést fiktivní výplatnice, které nesouhlasí se skutečnou přijatou výplatou?
rozumíme tomu, že v "ideálním" případě jde o úsporu na sociálním i zdravotním pojištění pro obě strany, ale zaměstnavatel vás jako "partnera ve zločinu" měl informovat o tom, ať si hradíte zdravotní sám. Tímto vše vzal na sebe a pokusil se oklamat nejen příslušné orgány, ale zřejmě i vás.
Váš zaměstnavatel by se měl k celé situaci postavit čelem, protože mu hrozí velmi vysoké pokuty, které jsou se současným dluhem na vaší straně naprosto nesrovnatelné. Pokud nepřistoupí na zaplacení dlužného pojistného, budete potřebovat důkazy, že oklamal vás i úřady. Svědci, výplatní pásky, převody na účet...
nad 10 000 Kč odvádí sociální a zdravotní váš zaměstnavatel, ale v rozmezí od 4 000 do 10 000 Kč odvádíte zdravotní pojištění sama. Pod 4 000 Kč měsíčně se můžete registrovat na ÚP a ten za vás bude zdravotní odvádět (tento příjem musíte na ÚP uvést).
Dobrý den,od 1.9.2013 budu vykonávat práci na DPP,výše odměny bude nad 10000kč.Při výpočtu mzdové kalkulačky nevím zda mám zahrnout do slevy na děti i syna kterému je 22let,bydlí stále se mnou,je studentem na VŠ dálkově a má i práci na HPP.DĚKUJI za odpověd
Dobrý den, vlastním firmu s.r.o., ve které jsem jediný společník /jsem starobní důchodce/. Může moje firma se mnou uzavřít DPP a mzdu uplatnit jako výdajovou položku firmy do účetnictví. Mně to přijde nelogické, ale údajně se to tak provádí z důvodů daňové optimalizace.
Dobrý den, pracuji jako učitelka. Od září budu učit i 4 hodiny týdně na jiné škole. Mohu mít na druhé škole uzavřenu DPP? Nebo musím mít DPČ. Děkuji za odpověď.
nevidíme důvod, proč by nemohlo jít o DPP. Celkově to ale asi bude jedno, protože nepředpokládáme, že byste ani u DPČ překročila limit 2 499 Kč pro odvod zdravotního a sociálního pojištění.
Dobrý den,
1-6/2013 jsem pracovala na DPP s měsíčním příjmem 5000 Kč, prohlášení k dani jsem měla podepsáno. Od 8-12/2013 jsem se vrátila po RD do zaměstnání, kde mám také od srpna prohlášení k dani podepsané. Manžel je invalida, nepracuje, tudíž si uplatňuji daňový bonus na dceru já a podávala jsem si na RD daňové přiznání (i v minulých letech jsem pracovala při RD na DPP). Ale nevím, jak udělat daňové přiznání tento rok? Pro vrácení daň. bonusu stačilo mít odpracováno polovinu roční minimální mzdy, dělávalo to 48 tis. Kč, myslím. Tu částku určitě odpracovanou mít budu. Nechám si potvrdit oba příjmy, které k daňovému přiznání přiložím. Myslíte, že mi něco vrátí? Děkuji moc.
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jestli mohu zaměstnat na DPP i např. studenta ze zahraniční, případně osobu, která nemůže vystavit fakturu? Chci si levně nechat přeložit webové stránky, takže ta osoba to dokonce bude dělat u sebe doma, ve své zemi (již mám vybránou nabídku). Jsem schopen dát do nákládů i takový výdaj, uzavřu-li s ním něco na způsob DPP?
podle nás by to neměl být problém, ale s těmito otázkami budete mít nejlepší, když se obrátíte na Úřad práce, do jehož kompetence zaměstnávání cizinců spadá.
Dobrý den,jsem starobné důchodce.Nyní mám možnost si sjednat přivýdělek,DPP,za mzdu cca do 5000,-Kč.Musím si platit zdravotní pojištění 1080 Kč,domnívám se,že je za mne platí stát.Je to tak?Růžový papír ,týkající se daně jsem podepsala.Děkuji za odpověď
Děkuji vám za vysvětlení.Takže budu platit 15%daň.Sociální a zdravotní pojištění nebudu muset platit.A jak je to s daňovým přiznáním?Musí se podat také,a když ano,od jaké výše mzdy?Nebo vždy?Děkuji JN
Není zač. Daňové přiznání nemusíte podávat, pokud máte jen jeden příjem daněný zálohovou daní (tj. příjem nad 5 000 Kč měsíčně, nebo s podepsaným prohlášením poplatníka).
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se řeší situace, která nastala u mne. Jsem student. Jelikož si přivydělávám na několik dohod o provedení práce, tak jsem si dávala pozor v každém měsíci na výši výdělku, abych věděla, kde pro mne bude nejvýhodnější podepsat růžové prohlášení. Jednu práci jsem ovšem měla těsně na konci měsíce a zaměstnavatel sídlí až v Liberci (tady - Ostrava) se ukázal akorat při prvnotním školení. Psala sem mail, jestli mi uplatní to růžové prohlášení či nikoli (e-mailem). Když nereagoval, tak jsem toto prohlášení uplatnila u druhého zaměstavatele... a několik dní po tom mi první zaměstnavatel odpověděl, že jej uplatnil také. Takže mám v jednom měsící jakoby uplatněné růžové prohlášení u dvou zaměstavatelů. Co z toho bude pro mne vyplývat? Prosím o vše co s tímto souvisí. Děkuji
co nejrychleji jednomu ze zaměstnavatelů dejte vědět, ať slevu neuplatňuje. Po konci roku nežádejte o roční zúčtování od zaměstnavatele, ale podejte daňové přiznání, a když vám vyjde nedoplatek, tak ho doplatíte FÚ.
Dobrý den,
pracuji na DPP, nemám podepsané prohlášení poplatníka k dani. Vydělám si asi 8 000 Kč měsíčně. Bude se tedy odvádět zálohová daň, která by mi měla být vrácena po vyplnění daň. přiznání. Četla jsem, že je možné ji vrátit jen do určitého limitu vydělaných peněz, asi 38 000 Kč/rok. Víte o tom někdo více? Pokud si tedy vydělám více za rok, žádnou daň mi nevrátí?Děkuji
Komentáře
Dobrý den, děkuji za odpověď. Účetní tvrdila, že stačí pouze výdejový doklad (podepsaný) a vše se pak vyřeší při zpracování daňového přiznání... takže musí být ještě vyplněn a podepsán formulář (PROHLÁŠENÍ poplatníka daně z příjmů osob ze závislé činnosti a z funkce požitků)?? Ten pošlu na FÚ nebo si ho nechám??
Dobrý den,
prohlášení je právem zaměstnance. Pokud ho chce, musíte mu umožnit ho podepsat (nemá-li ho podepsané zároveň i jinde). Je to žádoucí pro obě strany, protože vy můžete dát zaměstnankyni více peněz bez zvýšení nákladů. Pokud tak ale neučiníte, musíte odvádět alespoň 15% daň.
Na konci roku potom zaměstnankyni provedete (opět na požádání, ale většinou se o to stará účtárna, která obejde zaměstnance) roční zúčtování daně a stát ještě může vrátit případné přeplatky na dani.
Dobrý den, u jednoho zaměstnavatele mám hlavní pracovní poměr a k tomu dále DPP s výdělkem do 5.000,-, u druhého zaměstnavatele DPP taktéž s výdělkem do 5.000,-.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s placením daní a zpracováním daňového přiznání - formulář vypisuje hlavní zaměstnavatel nebo já? Jaká bude výše daně? Děkuji.
Dobrý den,
u prvního zaměstnavatele bude odvedena 15% daň ze součtu vašeho HPP a DPP. U druhého zaměstnavatele bude odvedena 15% daň, ale srážková, čímž vše hasne a vy nemusíte podávat daňové přiznání. :-)
Pouze pokud byste měla i u druhého zaměstnavatele příjem nad 5 000 Kč měsíčně, musela byste podávat daňové přiznání kvůli souběhu příjmů od dvou zaměstnavatelů, které podléhají zálohové dani.
Dobrý den,
mám hlavní pracovní poměr u zaměstnavatele, který za mě odvádí daně (zálohy) i pojistné, a u kterého také každoročně podávám daňové přiznání.
Kromě toho mám uzavřené ještě dvě DPP - ani u jedné z nich není překročena hranice 10000 Kč/měsíc a ti, u kterých je mám uzavřené, z mého výdělku odvádí 15% daň. Musím tuto skutečnost nějak zohledňovat resp. uvádět v daňovém přiznání, které podávám u svého "hlavního zaměstnavatele"? Nebo ne - tzn. odvedením těch 15% z výdělku z DPP je to už vyřešené?
Děkuji.
Dobrý den,
budete muset podat vlastní daňové přiznání (roční zúčtování daně od zaměstnavatele nestačí) a započítat do něj i příjmy z DPP nad 5 000 Kč měsíčně, protože z nich byla odvedena zálohová daň.
Dobrý den,
děkuji za odpověď a zároveň se omlouvám - nenapsala jsem ten svůj dotaz správně, mělo tam být, že ani jeden z výdělků, na které mám DPP, nepřekročí 5000 Kč/měsíc. Potom asi daňové přiznání podávat nemusím, že? - Vidím, že obdobný dotaz jste už zodpovídali Martině nade mnou :-)
V tom případě je to tak a daňové přiznání podávat nebudete.
Moc děkuji + ještě mě napadá (doufám, že už to pak snad bude z mé strany všechno): Těch 5000 Kč/měsíc je myšleno průměrně nebo za každý měsíc zvlášť? Tím myslím situaci, kdy v jednom měsíci budu mít třeba 6000 Kč, ale ve všech ostatních třeba jen 4000 Kč. To potom průměrně (za daný rok) budu pod 5000 Kč/měsíc, nicméně bude v tom ten jeden s 6000 Kč - v tom případě budu muset podávat daňové přiznání nebo ne? Děkuji.
Dobrý den,
jde konkrétně o každý měsíc, protože v momentě, kdy si vyděláte nad 5 000 Kč, je odvedena zálohová daň a další měsíce s nižším příjmem už na tom nic nezmění.
Dobrý den,chtěl bych se zeptat ,do srpna jsem brán jak student od 1 září bych měl jít pracovat,našel jsem si brigádu u pracovní agentury na DPČ mam odpracovat 20 hodin týdně zajímalo by mě kam se mam nahlásit kuli zaplacení zdravotního pojištěni a sociálniho .Jestli mám jít na UP se nahlásit vubec tomu nerozumím co mam dělat o co se mám ještě postarat aby to bylo vše ok .Děkuji za radu a pomoc
Dobrý den,
na Úřadu práce můžete být veden v evidenci jen v případě, nepřekročí-li váš měsíční výdělek 4 000 Kč. Když budete veden na ÚP, zdravotní za vás bude odvádět stát. Pakliže ale budete mít příjem nad 4 000 Kč, měl byste svému zaměstnavateli oznámit, že jde o váš jediný příjem a že podle toho bude muset platit zdravotní pojištění v příslušné výši.
Prosím, pokud jsem veden na ÚP a mám uzavřenou DPP nad 4000, tak si pojištění platím sám (tuším že 1080,-) nebo tak musí učinit zaměstnavatel? Děkuji.
Dobrý den,
při příjmu nad 4 000 Kč nesmíte být registrován na Úřadu práce, a proto za vás stát zdravotní pojištění neplatí. Nejsnadnější bude, když dostanete od zaměstnavatele svou mzdu bez odvodu zdravotního a z ní si pak sám odvedete 1 080 Kč své zdravotní pojišťovně.
Dobrý den, nechci plýtvat Vašim časem a patrně se na to již někdo ptal, ale potřeboval bych radu:
1. Jsem veden v evidenci ÚP a patrně budu mít možnost si v červenci přivydělat na DPP. Je i poměrně reálné, že překročím 4000,- a tím pádem budu vyřazen z ÚP. Jde mi však o to, pokud v srpnu již nebudu mít žádné příjmy, tak je možno se opět registrovat na ÚP? Červen - evidence, červenec - vyřazen, srpen - evidence?
2. Pokud bych nepřekročil 4000,-, tak i přesto mi bude stažena daň?
3. Pokud podepíši prohlášení k dani, tak budu muset na začátku roku podat i daňové přiznání, že? A požádat DPP zaměstnavatele o potvrzení?
Moc, moc děkuji za odpovědi a přeji příjemný den. ;)
Dobrý den,
1. Ano, to je možné
2. Daň vám bude stržena jen v případě, že nepodepíšete prohlášení k dani
3. Ne, daňové přiznání podávat nemusíte, k tomu byste potřeboval 2 a více příjmů zdaněných zálohovou daní (tj. nad 5 000 Kč měsíčně) alespoň v jednom měsíci.
Není zač. :-)
Jen pro potvrzení: Takže když podepíši a budu mít třeba 3 měsíce po sobě DPP na 6500,- od jednoho zaměstnavatele, tak přiznání tedy podávat nemusím?
Děkuji a to byl můj definitivně poslední dotaz. :)
V takovém případě dostanete 6 500 Kč "na ruku", ale protože budete vyřazen z evidence na Úřadu práce, budete muset zaplatit své zdravotní pojišťovně 1 080 Kč měsíčně. Daňové přiznání podávat nemusíte.
Dobrý den,
jak by se situace vyvíjela v případě, že přecházím od jednoho zaměstnavatele k druhému a v rámci budoucí spolupráce pro nového zaměstnavatele využiji svou dovolenou. V rámci dovolené budu pracovat na dobu určitou (3 týdny) pro budoucího zaměstnavatele a pak se vrátím zpět, ještě na měsíc k současnému zaměstnavateli. Osobně se domnívám, že náhradu za 3 týdny od nové firmy by bylo nejlepší řešit DPP, ale neumím si představit co to pro mě bude znamenat na konci roku až budu chtít vrátit přeplatky na daních. Budu si muset výpočet daně a daňové zvýhodnění řešit sama a nebo je možné požádat o nějaký dokument, který na konci roku budu dokládat zaměstnavateli a ten to za mě vyřeší?
Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
s největší pravděpodobností budete mít v jednom měsíci 2 příjmy daněné zálohovou daní, tudíž budete muset podat na konci roku daňové přiznání.
Dobrý den,
jsem důchodce. Od roku 2012 jsem pracovala na DPČ. Nyní jsem přešla na DPP od června 2013 u jednoho zaměstnavatele, mohu odpracovat do konce roku 300 hodin? Mohu po 2 letech zažádat o zvýšení důchodu.
Moc vám děkuji za odpověď.
Dobrý den,
přesně tak, 300 hodin. Požádat o zvýšení budete moci pouze v případě, že jde o práci, ze které platíte důchodové pojištění, což je u DPP pouze u mzdy nad 10 000 Kč měsíčně.
Dobrý den,
pracuji u zaměstnavatele na DPČ s tím, že jako student mám týdenní pracovní dobu do 20 hodin týdně. Přes prázdniny bych ovšem chtěl odpracovat více hodin. Je možné stávající smlouvu ukončit, uzavřít DPP na dobu určitou do konce září), odpracovat do konce září limit 300 hodin a od října opět uzavřít DPČ a pracovat opět do 20 hodin týdně? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
to samozřejmě možné je. Mělo by ale jít i uzavřít DPP souběžně s DPČ, byť samotná DPP bude pravděpodobně výhodnější.
Dobrý den,
jako zaměstnanec jsem uzavřel smlouvu na DPP se Slovákem. Je nahlášen podle pravidel na ÚP. Může si vydělat do 10 000,- zdravotní a soc. pojištění si musí hradit na Slovensku, jelikož tam má trvalé bydliště. Je to tak správně.
Ale od letošního roku ho musím poslat na vstupní prohlídku. Nevím jak to tam udělají, není s ním domluva...průkaz pojištěnce ZP mu vystaví až bude mít pracovní smlouvu..Čím se tedy prokazuje u lékaře?? můžete mi poradit.
Díky M:
Dobrý den,
dotazy na prohlídku u DPP tu máme poměrně často. Pro běžné zaměstnance bez rizikových povolání tato prohlídka není povinná.
Dobrý den, jsem veden od 30.4.13 na ÚP, nárok na podporu v nezaměstnanosti nemám /odpracováno 10 měsíců). 30.6.13 budu pracovat na Dohodu o provedení práce 300 hod./rok. Zajímá mě, pokud jde o sezonní práci a Dohoda bude za 1,5 měsíce v rozsahu 300 hodin vyčerpána /výdělek nad 10.000 hrubého), mohu se opět přihlásit ihned do evidence ÚP, který za mě bude platit soc. i zdravotní pojištění? Současně mě zajímá, v případě, že odpracuji 2 měsíce (výdělek nad 10 tis. Kč) započítává se mi tato doba do nároku na vyplácení řádné podpory? (10 měs.odprac. v r.2012+2 = 12 měsíců) V případě nižšího výdělku do 10 tis. platí stejná pravidla? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
při výdělku nad 5 000 Kč se musíte odhlásit z ÚP. Po skončení této DPP se však můžete zaregistrovat znovu, a pokud nově za poslední 2 roky budete mít odpracováno 12 měsíců, nárok na podporu mít budete.
Aby se vám ty 2 měsíce do nároku na podporu počítaly, příjem bude muset opravdu být vyšší než 10 000 Kč měsíčně, aby z něj bylo odváděno sociální pojištění.
Dobrý den,
jsem důchodce a pracuji u firmy na dohodu o provedení práce a zároveň na dohodu o provedení práce u jiné firmy ve stejném pracovním místě se stejnou pracovní náplní. Dohoda je sepsána s každou firmou na celý rok.Jsem v práci cca 200 hodin měsíčně.
Výplata mě chodí na 3 částky - třetí nejvyšší částa je na jméno, které neznám. Je tento postup legální. Děkuji
Dobrý den,
sám asi tušíte, že jde o obcházení zákona a nezákonnou "daňovou optimalizaci".
Jsem ve starob.důchodu a pracuji na DPP s výdělkem do 5.000 Kč hrubého.Podepsal jsem prohlášení o dani ze mzdy.při přímání do práce mi zaměstnavatel sdělil,že nebudu platit žádnou daň ze mzdy.Také na internetu je to takhle uvedeno.Ale už na první výplatě mám srážku 15%
daně ze mzdy.zaměstnavatel mi na to sdělil,že po ročním vyrovnání daně mi bude vše vráceno.Je postup zaměstnavatele správný ?
Dobrý den,
zaměstnavatel nedělá asi nic špatného, pouze se neorientuje - bohužel, na slevu na poplatníka, která by znamenala neplacení 15% daně, nemají důchodci letos (a v letech 2014 a 2015) nárok (úsporné opatření). Své peníze tedy nedostanete zpět.
Dobrý den, měl bych dotaz: Mám návrh DPP, kde je uvedena odměna v Kč za překlad jedné normostrany. Odměna je přitom uvedena už jako částka po zdanění 15% srážkovou daní. Je to tak správně? Neměla by tam být uvedena spíš částka před zdaněním? Díky. Jaroslav
Dobrý den,
nejsme si jistí, ale jestli je vše v dohodě napsáno, neměl by to být takový problém.
Dobrý den,
jsem na RD a chci nastoupit na DPP u svého zaměstnavatele.Výdělek ca.22tis.čistého měsíčně. Sociální a zdravotní poj. za mě při rodičovské dovolené platí stát - a zaměstnavatel by platil taktéž, protože výdělek vyšší než 10tis.Kč? Podepíšu Prohlášení k dani, abych mohla uplatnit slevy nebo zvýhodnění? Podám sama daňové přiznání, protože příjem RD + DPP? Dostanu vrácené přeplatky ze soc.a zdrav.poj,protože placeny dvakrát? Je za těchto podmínek(RD,výdělek viz.výše) pro mě výhodnější DPP nebo ŽL?
Za vaše odpovědi předem děkuji,Lucie
Dobrý den,
ne, daňové přiznání podávat nebudete, ale pojistné bude odváděno, stejně jako zálohová daň. Odvody celkem budou asi 4 000 Kč měsíčně. Živnostenský list by se vám měl bohatě vyplatit (celkové odvedené pojistné by mělo být asi poloviční při uplatnění paušálu).
Uvažuji jako OSVČ o zaměstnání člověka na DPP. Dotyčný je zaměstnán na hlavní pracovní poměr jinde.
Všude jsem se dočetla, že když zaměstnanec nepodepíše Prohlášení a bude mít z DPP příjem do 5000 měsíčně, daní se srážkovou daní. Tu už jaksi ze státu nelze dostat.
Myslím si ale, že když Prohlášení u mě podepíše a jen v něm zaškrtne, že slevu na dani NEUPLAŇUJE, bude tedy výplatu dostávat o sraženou ZÁLOHOVOU daň nižší, ale bude si na konci roku moct udělat sám daňové přiznání a tam kdyžtak uplatnit všechny možné slevy a dostat případně přeplatek i na dani, kterou mu odvedu já na zálohách z DPP, i když bude mít pod 5000 měsíčně. Je to správně?
Chci dosáhnout toho, že i když mu budu muset nejdříve zaplatit mzdu o daň nižší, bude mít "šanci" dostat případně tuto zálohu zpět, pokud bude uplatňovat "dostatek" slev apod. na dani. U srážkové daně se mi nelíbí, že by jen dostal nižší mzdu a tečka.
Uvažuji správně s tím, že by podepsal Prohlášení, zaškrtl by v něm, že slevu na dani u mně neuplatňuje, a pak by si sám podal přiznání - mohla bych mu díky tomu srazit vždy zálohovou daň, i u příjmu pod 5000 měsíčně?
Díky
Dobrý den,
bohužel, dle zákona nelze mít dvě prohlášení najednou podepsána.
Dobrý den, jsem na ÚP a mám uzavřenu DPP do výše 4.OOO Kč. Mám nabídku práce jiné povahy u jiného zaměstnavatele (než u toho za 4 tis. Kč) za 13.000 Kč na částečný úvazek - DPČ, na dobu určitou.
Prosím o radu, jak nejlépe postupovat.
1. Mohu uzavřít se zaměstnavatelem DPČ i DPP? Co bude pro mě výhodnější?
2. Prohlášení k dani podepíšu jen u jednoho zaměstnavatele nebo u obou?
3. Mám se se zaměstnavatelem raději domluvit na odměně 10.000 Kč? :-)
Úvítám jakékoliv další rady, velmi děkuji.
Dobrý den,
1) Ano, u částky nad 10 000 Kč je to finančně jedno, ale DPČ vám dává více statut zaměstnance a lze odpracovat mnohem více hodin ročně, než na DPP
2) Jen u jednoho (vyberte si toho s vyšší mzdou)
3) Jde o to, jak to myslíte. Kdyby mělo být vše podle zákona a vy si měla vydělat opravdu pouze 10 000 Kč, tak se to nevyplatí, protože při odměně 13 000 Kč dostanete čistého víc, cca 11 000 Kč. K ostatním variantám se vyjadřovat nemůžeme.
Zdravím,
mám dohodu o provedení práce (nejsem student) , mám to nahlášené na pojišťovně, nepřesáhnu 10 tis. ,tak jsem byl obeznámen, že si mám přijít zaplatit sám zdravotní. No dneska jsem se díval, že mi přišly peníze na účet, ale o 1 246 Kč méně než mělo,měl jsem dostat za těch 7 dní 4 592 Kč. (podepisoval jsem i slevu na poplatníka, ten růžový papír ), je možné, že mi to firma zaplatila to zdravotní? já myslel že to je 1 080 Kč, každopádně se, bude lepší zajít si raději na tu pojišťovnu. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
bohužel nevíme, co vám bylo strženo, na zdravotní pojištění to nevypadá. Určitě se doptejte na pojišťovně a u svého zaměstnavatele.
Dobrý den ...
Chtěla bych se zeptat,jsem vedená na UP,ale našla jsem si brigádu do 4000,- hrubého.Kdo za mě odvádí zdravotní pojištění?UP nebo zaměstnavatel?Protože jsem si všimla ve výplatní pásce,že mi strhávají zdravotní i sociální pojištění(dohromady cca 600,-)Takjak to tedy je?Děkuji moc za odpověď.Přeji Vám krásný den ...
Dobrý den,
pravděpodobně jde o DPČ, kdy se opravdu sociální a zdravotní strhává u odměn nad 2 499 Kč měsíčně. To nic ovšem nemění na tom, že by za vás dále měl hradit zdravotní stát.
Dobrý den. Omlouvám se, pokud už byl podobný dotaz zodpovězen, ale nemůžu se dopátrat. Pracuji na DPP a mám podepsané prohlášení. Výdělek je do 10 tisíc. Teď se mi naskytla příležitost druhé brigády u jiného zaměstnavatele, taktéž na DPP, takže měsíční příjem by přesáhl 10 000. Není mi jasné, jestli bych platila vyšší zdravotní pojištění něž teď (1080) a jestli bych nově musela odvádět sociální pojištění. Srážel by mi pouze druhý zaměstnavatel 15% daň a platila bych k tomu ještě něco? Moc děkuji za vysvětlení.
Dobrý den,
dohody se nesčítají, takže pokud máte 2 pod 10 000 Kč, tak z nich budete odvádět jen daň z příjmu a to navíc jen z té, u které nemáte podepsané prohlášení k dani. To je vše. Pokud jedna přesahuje 10 000 Kč, tak z ní bude odvedeno zdravotní a sociální. Informujte zaměstnavatele, že za vás musí odvést alespoň minimální zdravotní pojištění, pakliže u něj máte nad těch 10 000 Kč a jiný příjem se srážkou zdravotního pojištění nemáte.
Dobrý den,
dne 4.6.2013 jsem podepsala dohodu o provedení práce na 2 měsíce. Dohoda bude končit 4.8.2013. Jsem pořád ještě studentkou. Pracuji krátký, dlouhý týden (12-ti hodinové směny) na čerpací stanici. Za měsíc mám celkem 180 hodin.
Momentálně se mi stála nepřijemná věc, narazila jsem si nohu na kolečkových bruslích a mám teď ortézu. Do práce to cestuji cca hodinu, a vzhledem k tomu, že mě noha bolí a neměla bych ji namáhat, nemohu dále vykonávat tuhle práci. Chci se zeptat zda můžu tuhle smlouvu nějak zrušit, nebo jak postupovat dále? Chybí mi odpracovat necelý 1 měsíc. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
kontaktujte svého zaměstnavatele a sdělte mu, že nemůžete v práci pokračovat, to zaprvé. Poté mu můžete donést i potvrzení od lékaře s vaší diagnózou. To je snad vše, DPP není potřeba rušit, sama skončí za necelý měsíc.
prosím o info.Jsem v předčasném důchodu a mám možnost pracovat na DPP.Výdělek by nepřekročil 10000,ani 300 hodin.Co to obnáší pro mně a také pro zaměstnavatele.Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
zaměstnavatel vám bude strhávat 15 % zálohové, nebo srážkové daně, to by mělo být vše.
Dobrý den. Mám HPP cca 20000 kč hrubého a teď i DPP se souhlasem zaměstnavatele s tím, že si na konci roku ale mám udělat daně sama. Když měsíčně na DPP budu mít do 5000 kč hrubého musím je dělat neměl by je dál dělat zaměstnavatel, protože do 5000 kč nic vykazovat nemusím.
Dobrý den,
pokud se vám za celý rok nestane, že máte příjem z DPP nad 5 000 Kč, opravdu nemusíte podávat daňové přiznání a zaměstnavatel vám proveden jen roční zúčtování jako vždy, bez jakéhokoliv dalšího řešení DPP. Pakliže ale jedinkrát 5 000 překročíte, budete daňové přiznání muset podat.
Dobrý den,
potřebovala bych prosím poradit..
Jsem absolventka VŠ a začala jsem pracovat na DPP. Nechci se hlásit na Úřad práce, bohužel však nevím, co a jak kde platit. Vím, že ze zákona musím zaplatit zdravotní pojištění a chtěla bych se zeptat, jestli musím nějak danit i částku, kterou si přes DPP vydělám? Je to pod 10 000 Kč, zhruba nějakých 9 000 Kč. A vztahují se na mě ještě nějaké jiné povinnosti??? Vůbec se v tomto nevyznám a budu vděčná za Vaši radu, děkuji :)
Hezký den, Veronika.
Dobrý den,
s takto vysokým příjmem byste stejně na ÚP registrována být nemohla. Budete si muset platit 1 080 Kč zdravotní pojištění a to je vše.
Děkuji za odpověď, takže na žádný např. finanční úřad či něco podobného se hlásit nemusím? Pouze to nahlásím na zdravotní pojišťovně a nic jiného řešit nemusím? A ještě jsem se chtěla zeptat - dostávám 90,- Kč na hodinu. Bude se mi takto částka nějakým způsobem danit?
Děkuji předem za odpověď.
Není zač. Otázka daní je na vašem zaměstnavateli, ten je bude kdyžtak odvádět. Pokud ale podepíšete prohlášení k dani (růžový papír), tak budete mít nárok na slevu na dani, která pokryje její výši a odvedená daň bude 0.
Zaměstnavatel vám musí umožnit toto prohlášení podepsat. Ostatně je to výhodnější i pro něj, protože spokojenost zaměstnance se projeví na samotné práci. :-)
Dobrý den. Mám dotaz múže přítel žijící ve společné domácnosti občas pomáhat v podnikání bez uzavření nějaké smlouvy.
Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
ne, takhle to nejde, je potřeba smlouva. Otázkou je, jestli existuje způsob, jak případný nedostatek v této oblasti odhalit...
Dobrý den,
od ledna 2013 jsem vedená na ÚP, pobírala jsem dávky v nezaměstnanosti-5 měsíců, teď chci podepsat DPP. Když podepíšu prohlášení k dani z příjmu a podám daňové přiznání, bude mi vrácena daň od začátku roku 2013? Můžu vůbec podávat daňové přiznání?
Děkuji
Dobrý den,
podání daňového přiznání by vám hlavně nebylo k ničemu. Zaměstnavatel na vaši žádost provede po konci roku roční zúčtování daně a na základě toho vám budou přeplatky vráceny.
Dobrý den,
mám stálé zaměstnání a u jiného zaměstnavatele Dohodu o provedení práce / úklid na konkrétním pracovišti/, uzavíranou už několik let v lednu a končící v prosinci. V dohodě máme dohodnutou mzdu 50-300,- Kč na hodinu, což umožňuje zaměstnavateli manévrovat s pracovní dobou a namísto ústně dohodnutých 5 hodin mi uvádí ve výplatní pásce jen 1 hodinu denně, ale fakticky vyžaduje účast 5 hodin a i platí, jako bych odpracovala celých 5 hodin, tj. 250,- Kč denně. Je nějaká obrana, aby mě zaměstnavatel úklidové firmy netlačil strávit na pracovišti celých 5 hodin? Nemám zájem jít se zaměstnavatelem do konfliktu, oběma stanám to vyhovuje, i když jen do okamžiku, kdy čas od času vyžadují dodržovat ústně sjednanou pracovní dobu, což u úklidu dodržuje málokdo, co si budeme namlouvat...
Dobrý den,
domníváme se, že ve vašem případě je taková situace nevyhnutelná. Buďto bude fixní sazba za hodinu a bude se evidovat skutečný počet hodin, nebo váš systém bude nastaven takto a vy nebudete mít do několika měsíců vyčerpaný limit 300 hodin na DPP.
Ještě vás musíme upozornit, že vaše počínání je v rozporu se zákoníkem práce, ale to zřejmě tušíte.
Dobrý den
potřeboval bych prosím poradit. jsem student a mám uzavřenou dohodu o provedení práce můj výdělek je 10 000 po dani 8500 jde vrátit tato daň? když něco(růžový papír)podepíšu.
nebo stačí jen potvrzení o studiu ??
děkuji za vysvětlení
Dobrý den,
podepište prohlášení a daň vám bude vrácena a to i zpětně po ročním zúčtování daně.
dobrý den muže si manžel k platu přivydělat aniž by musel platit dan.děkuji
Dobrý den,
pravděpodobně nikoliv, protože nebude mít podepsané prohlášení k dani u druhého zaměstnavatele, tudíž nebude mít nárok na slevu na dani a bude odváděna daň.
Dobrý den,
pracoval jsem na DPP od 3.7. do 31.7.a ve smlouvě jsem měl odměnu paušální vyšší než 10 000 za ten měsíc. Zaměstnavatel my však nakonec vyplatil odpracovaný počet hodin krát hodinovou mzdu, která je sice ve firmě normální (ta výše hodinové mzdy)nicméně výsledná častka byla dosti nižší než částka uvedená ve smlouvě. Podotýkám, že ve smlouvě nic o výši platu za hodinu nebylo. Udělali tedy chybu a já se s nimi můžu "hádat" o částku uvedenou ve smlouvě?
Děkuji David
Dobrý den,
to by asi velmi záleželo na přesné formulaci ve smlouvě. Jestliže jde ale o malý rozdíl, který by vedl k překročení částky 10 000 Kč, tak si spočítejte, jestli se vám vůbec vyplatí z DPP odvádět zdravotní a sociální, nebo jestli nedostanete víc, když se vaše odměna bude pohybovat pod 10 000 Kč (jestli jsme vás pochopili správně).
Dobrý den, mám ID 3 stupně a chtěla bych si sehnat nějakou brigádu na smlouvu dohoda o provedení práce. Musí se tato smlouva hlásit na zdravotní pojišťovnu a sociálku, když to za mně odvádí stát. A může mi takovou smlouvu nabídnout personální agentura? Děkuji Pavlína Krejčí
Dobrý den,
hlásila by se pouze tehdy, když by měsíční výdělek přesáhl 10 000 Kč.
Personální agentura vám samozřejmě práci zprostředkovat může.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Chodím na brigádu a mám dohodu o provedení práce za chvíli budu mít odpracováno 300 hodin a zajímalo by mě jestli pak mohu ještě tento rok nastoupit na jinou brigádu nebo můžu až zase v novém roce? Předem děkuji za vaši odpověď.
Dobrý den,
toto omezení platí pouze pro jednoho zaměstnavatele. Nebudete tedy moci uzavřít další DPP s tímto zaměstnavatelem, ale s kterýmkoliv jiným ano.
Dobrý den, můžu mít současně u jednoho zaměstnavatele podepsanou smlouvu o HPP a zároveň s ním uzavřít i DPP na 5000 Kč měsíčně? Mám zároveň podepsané i prohlášení k dani o uplatnění slevy na poplatníka za letošní rok. Jakou budu platit daň z příjmu a jaké sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
můžete. Sleva se vám bude uplatňovat na oba příjmy, respektive se tyto budou pro potřeby výpočtu daně sčítat, takže jestli vám nějaká sleva "zbude", dostanete ji i na příjem z DPP. Sociální a zdravotní se u DPP počítá zvlášť a při příjmu do 10 000 Kč se neodvádí nic. Je to tedy poměrně výhodná kombinace, která ponechává výhody slevy na poplatníka a zároveň omezuje odvody na sociálním a zdravotním. Pozor však na to, aby DPP byla uzavřena opravdu na jinou činnost, než kterou vykonáváte na HPP, aby nedošlo ke konfliktu se zákoníkem práce.
Dobrý den, pracuji na HPP a našla jsem si přivýdělek u jiného zaměstnavatele. Je to s příjmem do 10 000kč, vím, že žádné pojištění platit nebudu, ale nějak nechápu daně. Od zaměstnavatele na DPP dostanu po konci roku nějaké vyúčtování? Daně ze mzdy na HPP mi dělá podniková účetní a té ten papír přidám nebo musím podávat každé přiznání zvlášť? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
jestliže si vyděláte do 5 000 Kč na DPP, tak bude odvedena srážková daň a nic se pro vás nemění. Když ale více, odvedena bude zálohová daň, takže na konci roku vám daně nezpracuje firemní účetní, ale podáte si sama daňové přiznání za DPP i HPP.
Dobrý den,
pracuji jako OSVČ a platím si zálohově sociální a zdravotní pojištění. Současně vykonávám pro některé firmy činnost na základě dohody o porovedení práce. Doposud měsíční příjem nepřevýšil částku 10 000,-Kč/měsíčně, takže to bylo bez problému. V měsíci srpnu mám podepsanou DPP na měsíc srpen s odměnou 12 480,-Kč. Jak to bude splacením daní (ta bude zálojhová) a jak to bude splacením souciálního a zdravotního pojištění. Podotýkám ještě jednou, že jako osvč si platím zálohy na pojištění.
Děkuji za odpověd.
Jirka
Dobrý den,
z DPP bude odvedeno sociální, zdravotní a daň a budete tento příjem a zaplacené zálohy uvádět ve svém daňovém přiznání.
Dobrý den, mám to trochu komplikovanější a nikde jsem odpověď nenašel:
Jsem student PhD studia a prevysil jsem 26 let. Mam dve DPP, s tim, ze vyse vydelku se vyrazne kazdy mesic lisi. Stava se tedy, ze mam 5 mesicu pres 10tis u obou a nasledne mesic 0 a 2000. Bohuzel vzhledem k povaze zamestnani se o vyplate a jeji vysi dozvim pouze z prichozi platby na BU.
Pokud se vyskytne mesic, kdy mam celkem napr. ty 2000, musim na pojistovnu prijit s 1080 korunami, pokud tomu spravne rozumim.
Nerozumim vsak ale tomu, kdy pro me ta povinnost v danem mesici vznika - pokud mi prijdou 2000, tak do konce mesice cekam, zda neprijde jeste neco, z toho, co jsem odpracoval, nebo jestli penize prijdou az mesic nasledujici. Od kdy mam pocitat onech zakonnych 8 dni? A jsou to pracovni dny? A jeste me zajima, zda mi pojistovna da jen c.u., na ktere to pripadne vzdy poslu, nebo zda musim vzdy nove na pojistovnu.
Diky za dobrou praci zde na strankach!
Dobrý den,
asi vás nepotěšíme, ale nejlepší bude, když to vyřídíte s pojišťovnou. Musíte si totiž dát pozor i na to, aby i v měsících, kdy je zdravotní odvedeno, bylo odvedeno alespoň těch 1 080 Kč. Stejně si budete muset podávat daňové přiznání, takže by vám nakonec nic utéct nemělo.
Dobrý den, měl bych dotaz. Pokud budu mít u jednoho zaměstnavatele podepsanou DPP a odpracuju si 300h ročně,nikdy měsíční výdělek nepřesáhne 10 000kč, podepsané prohlášení k dani a jsem studentem. Poté bych opět podepsal DPP u jiného zaměstnavatele se stejnými podmínkami(300h,10 000kč). Budu muset platit nějaké daně? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
v takovém případě nebude z vašeho platu odváděno nic.
Jsem starobní důchodce a odpracoval jsem na DPP za půl roku 150 h. Při výplatě jsem zjistil, že mi podnik /Městský úřad/ odečetl z hrubé mzdy /15.000,-Kč/ Zdr. poj.: 675,- Kč, Soc. poj. 975,-Kč a
3.015,-Kč daň. Je tento postup správný?
Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,
ano, bohužel to tak je naprosto přesně. 15% daň se totiž platí ze superhrubé mzdy, tedy 15 000 + sociální a zdravotní odvedené zaměstnavatelem. A jako důchodce nemáte nárok na slevu na poplatníka, proto je daň tak vysoká.
Dobrý den,
velmi děkuji za inspirativní článek. Jsem bývalý zaměstnanec u soukromé osoby - podnikatele s DPP. Nyní, po ukončení smlouvy jsem zjistil, že mi zaměstnavatel nehradil SP ani ZP. Smlouva je na výši 300h/rok, 60kč/h a výplatnice vystaveny na fiktivní částky, jako 2300,-/měs., přičemž v obálce na papíírku s výplatou od zaměstnavatele jsme dostávali reálný výpočet, tj. někdy 9000.- a jindy i 15000.- Jak postupovat v tomto případě, když mě zaměstnavatel neinformoval, že pojištění z jeho smlouvy není hrazeno a nyní mi vznikl vysoký dluh? Poslední prodloužení smlouvy bylo již v tomto roce, kdy by hranice 10000.- měla být aktuální, jak píšete v článku. Se zaměstnavatelem jsem se nerozešel v dobrém, proto jakákoli komunikace s ním je již nemyslitelná.
Děkuji za případnou reakci.
Dobrý den,
můžete se obrátit na inspekci práce, ale to vás dluhu nejspíše nezbaví, spíše to nadělá problémy zaměstnavateli. Když byla částka 10 000 Kč a méně, tak jste zdravotní odváděl sám? Respektive, jak velký dluh vám vznikl? Podle nás neexistuje způsob, jak se placení vyhnout, kromě soudu, což je ale zdlouhavé a nejisté.
Děkuji Vám za rychlou reakci. Nejde mi o poškození zaměstnavatele i přes onen rozpor, který mezi námi v současné chvíli je. Jde mi spíše o to, zda mohu nárokovat po zaměstnavateli doplacení vzniklé škody "po dobrém", či toto rovnou řešit Vámi zmiňovanou formou - OIP.
Přiznám se, že až doposud, co jsem měl sepsané smlouvy s jinými předchozími zaměstnavateli - DPP, DPČ, tak mi byly odváděny veškeré zákonné platby správně - DPH, SP i ZP, proto jsem nepočítal se skutečností, že pokud se tato informace o odvodu těchto plateb u současného zaměstnavatele na výplatnici neuvádí, že také není hrazena. Již tedy rok nemám hrazeno pojištění a zjištěný dluh tím činí 11*1080.- a za srpen na základě Nařízení vlády č. 210/2013 ze dne 16.7.2013 jde o částku 1*1148 (tyto informace cituji z úst úřednice mé pojišťovny).
Jak jsem již uvedl, nejde mi o poškození zaměstnavatele ani vyhýbání se platbě svých pojištění, pouze je možné, že se zaměstnavatel může nějakým způsobem legálně vyhnout spoluúčasti na těchto platbách a vést fiktivní výplatnice, které nesouhlasí se skutečnou přijatou výplatou?
Opět velmi děkuji za reakci.
Dobrý den,
rozumíme tomu, že v "ideálním" případě jde o úsporu na sociálním i zdravotním pojištění pro obě strany, ale zaměstnavatel vás jako "partnera ve zločinu" měl informovat o tom, ať si hradíte zdravotní sám. Tímto vše vzal na sebe a pokusil se oklamat nejen příslušné orgány, ale zřejmě i vás.
Váš zaměstnavatel by se měl k celé situaci postavit čelem, protože mu hrozí velmi vysoké pokuty, které jsou se současným dluhem na vaší straně naprosto nesrovnatelné. Pokud nepřistoupí na zaplacení dlužného pojistného, budete potřebovat důkazy, že oklamal vás i úřady. Svědci, výplatní pásky, převody na účet...
Dobrý den,
Od září nastupuji do práce - pouze na dohodu o provedení práce. Chci se zeptat kdo platí soc a zdrav. pojištění? Musím se jít evidovat na ÚP?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den,
nad 10 000 Kč odvádí sociální a zdravotní váš zaměstnavatel, ale v rozmezí od 4 000 do 10 000 Kč odvádíte zdravotní pojištění sama. Pod 4 000 Kč měsíčně se můžete registrovat na ÚP a ten za vás bude zdravotní odvádět (tento příjem musíte na ÚP uvést).
Dobrý den,od 1.9.2013 budu vykonávat práci na DPP,výše odměny bude nad 10000kč.Při výpočtu mzdové kalkulačky nevím zda mám zahrnout do slevy na děti i syna kterému je 22let,bydlí stále se mnou,je studentem na VŠ dálkově a má i práci na HPP.DĚKUJI za odpověd
Dobrý den,
v takovém případě by měla být sleva na dítě stále poskytována.
Dobrý den,
manželka podniká, já jsem evidovaný na ÚP, manželce pomáhám, může se mnou uzavřít DPP a vyplácet mě tedy 4000,- Kč/ měsíčně.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pomáhat můžete, ale pracovněprávní vztah mezi vámi panovat nesmí, ani DPP.
Dobrý den, vlastním firmu s.r.o., ve které jsem jediný společník /jsem starobní důchodce/. Může moje firma se mnou uzavřít DPP a mzdu uplatnit jako výdajovou položku firmy do účetnictví. Mně to přijde nelogické, ale údajně se to tak provádí z důvodů daňové optimalizace.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
tento dotaz je bohužel nad rámec našich znalostí a zkušeností, doporučujeme se obrátit na specialisty (třeba na kvalitní účetní).
Dobrý den, pracuji jako učitelka. Od září budu učit i 4 hodiny týdně na jiné škole. Mohu mít na druhé škole uzavřenu DPP? Nebo musím mít DPČ. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
nevidíme důvod, proč by nemohlo jít o DPP. Celkově to ale asi bude jedno, protože nepředpokládáme, že byste ani u DPČ překročila limit 2 499 Kč pro odvod zdravotního a sociálního pojištění.
Dobrý den,
1-6/2013 jsem pracovala na DPP s měsíčním příjmem 5000 Kč, prohlášení k dani jsem měla podepsáno. Od 8-12/2013 jsem se vrátila po RD do zaměstnání, kde mám také od srpna prohlášení k dani podepsané. Manžel je invalida, nepracuje, tudíž si uplatňuji daňový bonus na dceru já a podávala jsem si na RD daňové přiznání (i v minulých letech jsem pracovala při RD na DPP). Ale nevím, jak udělat daňové přiznání tento rok? Pro vrácení daň. bonusu stačilo mít odpracováno polovinu roční minimální mzdy, dělávalo to 48 tis. Kč, myslím. Tu částku určitě odpracovanou mít budu. Nechám si potvrdit oba příjmy, které k daňovému přiznání přiložím. Myslíte, že mi něco vrátí? Děkuji moc.
Dobrý den,
jestliže ze zaměstnání nějaké daně odvádíte i přes všechny slevy, tak by se vám část vrátit měla.
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jestli mohu zaměstnat na DPP i např. studenta ze zahraniční, případně osobu, která nemůže vystavit fakturu? Chci si levně nechat přeložit webové stránky, takže ta osoba to dokonce bude dělat u sebe doma, ve své zemi (již mám vybránou nabídku). Jsem schopen dát do nákládů i takový výdaj, uzavřu-li s ním něco na způsob DPP?
Moc děkuji za radu.
Dobrý den,
podle nás by to neměl být problém, ale s těmito otázkami budete mít nejlepší, když se obrátíte na Úřad práce, do jehož kompetence zaměstnávání cizinců spadá.
Dobrý den,jsem starobné důchodce.Nyní mám možnost si sjednat přivýdělek,DPP,za mzdu cca do 5000,-Kč.Musím si platit zdravotní pojištění 1080 Kč,domnívám se,že je za mne platí stát.Je to tak?Růžový papír ,týkající se daně jsem podepsala.Děkuji za odpověď
Dobrý den,
zdravotní si platit nemusíte, ale podepsané prohlášení vám k ničemu moc nebude, protože na slevu na poplatníka jako starobní důchodce nárok nemáte.
Děkuji vám za vysvětlení.Takže budu platit 15%daň.Sociální a zdravotní pojištění nebudu muset platit.A jak je to s daňovým přiznáním?Musí se podat také,a když ano,od jaké výše mzdy?Nebo vždy?Děkuji JN
Není zač. Daňové přiznání nemusíte podávat, pokud máte jen jeden příjem daněný zálohovou daní (tj. příjem nad 5 000 Kč měsíčně, nebo s podepsaným prohlášením poplatníka).
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se řeší situace, která nastala u mne. Jsem student. Jelikož si přivydělávám na několik dohod o provedení práce, tak jsem si dávala pozor v každém měsíci na výši výdělku, abych věděla, kde pro mne bude nejvýhodnější podepsat růžové prohlášení. Jednu práci jsem ovšem měla těsně na konci měsíce a zaměstnavatel sídlí až v Liberci (tady - Ostrava) se ukázal akorat při prvnotním školení. Psala sem mail, jestli mi uplatní to růžové prohlášení či nikoli (e-mailem). Když nereagoval, tak jsem toto prohlášení uplatnila u druhého zaměstavatele... a několik dní po tom mi první zaměstnavatel odpověděl, že jej uplatnil také. Takže mám v jednom měsící jakoby uplatněné růžové prohlášení u dvou zaměstavatelů. Co z toho bude pro mne vyplývat? Prosím o vše co s tímto souvisí. Děkuji
Dobrý den,
co nejrychleji jednomu ze zaměstnavatelů dejte vědět, ať slevu neuplatňuje. Po konci roku nežádejte o roční zúčtování od zaměstnavatele, ale podejte daňové přiznání, a když vám vyjde nedoplatek, tak ho doplatíte FÚ.
Dobrý den,
pracuji na DPP, nemám podepsané prohlášení poplatníka k dani. Vydělám si asi 8 000 Kč měsíčně. Bude se tedy odvádět zálohová daň, která by mi měla být vrácena po vyplnění daň. přiznání. Četla jsem, že je možné ji vrátit jen do určitého limitu vydělaných peněz, asi 38 000 Kč/rok. Víte o tom někdo více? Pokud si tedy vydělám více za rok, žádnou daň mi nevrátí?Děkuji
Dobrý den,
neuvádíte všechny potřebné informace. Je vaše práce na DPP jediným příjmem, nebo máte ještě jiný a proto neuplatňujete nárok na slevu?
Přidat komentář