Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak napsat motivační dopis k životopisu + vzor

Jak napsat motivační dopis k životopisu + vzor ke stažení

Motivační dopis je často velkým strašákem pro uchazeče o zaměstnání. Většina z nich si totiž v duchu říká: „Co jenom tam mám, proboha, napsat?“ Pak jsou tací, kteří jsou na tom ještě o kousek hůř: „Motivace je jasná – potřebuji peníze. To bych tam ale napsat neměl.“ A nakonec jsou tací, kteří do motivačního nebo průvodního dopisu (obojí označuje totožnou věc) poslední větu opravdu napíší. Ideální pozicí je stav, kdy víte, co do tohoto druhu dopisu máte napsat a zároveň cítíte, že to opravdu vychází z Vašeho reálného vztahu k danému zaměstnání. Zdaleka ne vždy tomu tak je a není to nutně špatně. Článek Vám pomůže se strukturou motivačního dopisu a částečně i s jeho obsahem.

Přečtěte si také:

Jak napsat motivační dopis pro absolventy

Strukturovaný životopis krok po kroku + vzor

Jak se připravit na pracovní pohovor

Předně je třeba se zamyslet nad tím, za jakým účelem se obecně motivační dopis píše. Jedná se o jakýsi nadstandard na poli žádostí o práci, který ale o uchazeči mnohé napoví. Budoucí zaměstnavatel si tak zjišťuje několik důležitých věcí. Tou hlavní je, zda má uchazeč o práci opravdový zájem. Jde totiž o první filtr, který odstraní ty, kteří by jen slepě zaslali životopis. Díky povinnosti napsat motivační dopis se o práci vůbec ucházet nebudou. Cílem Vaší práce na dopisu je pak získání vstupenky na pohovor.

Dle zaslaných motivačních dopisů lze následovně jednoduše říci, který z uchazečů byl ochotný přípravě na nové zaměstnání věnovat již nyní část svého volného času, případně který jen něco napsal, jelikož musel.

Z neodbytých dopisů pak můžeme vybrat uchazeče, kteří jsou pro pozici opravdu zapálení. A posoudit jejich životopisy. S jeho napsáním Vám pomůže náš další článek.

 

Průvodní dopis pište vždy!


Rada: Motivační dopis pište vždy! Nejen tehdy, když je explicitně vyžadován!

 

I když není povinností jej pro danou pozici psát, napište jej. Několikanásobně si tak zvýšíte šanci na výsledné přijetí a zároveň zaujmete tím, že jste udělali něco, co nebylo požadováno. Navíc většina personálních pracovníků jednoduše motivační dopis očekává vždy.

 

Struktura


Průvodní dopis musí být unikátní pro každou pozici, nelze jej tedy recyklovat. Nedělejte to a raději obětujte několik minut navíc vytvořením úplně nového. Dopis musí být přesně směřován na společnost, na pozici a ideálně i na čitatele.

Rada: Motivační dopis adresujte a oslovte čitatele konkrétně. Pokud nevíte, kdo jej bude číst, dejte si tu práci a zjistěte, který z personalistů nebo členů vedení to bude. 

 

Motivační dopisMotivační dopis je oproti životopisu velmi osobním dokumentem (ostatně proto se jedná o motivační dopis, nikoli proslov nebo stať). Pisatel se sice neustále musí držet profesionální úrovně, ale přeci jen je zde prostor pro nádech otevřenosti a subjektivity.

Nebojte se tedy napsat Vaše pocity, které se váží k žádanému zaměstnání (rád pomáhám lidem, rád telefonuji, dokáži oslovit a bavit se s neznámými lidmi a tvořit si tak nová přátelství – pozice telefonické podpory).

Neopisujte slepě data z životopisu. Zmiňte pouze jednu nebo dvě nejhlavnější položky. Ale i ty nesmí být použity formou seznamu. Musíte je zapracovat do struktury dopisu, aby byly logickým vyústěním nebo podporou Vašich myšlenek.

Celý dopis musí být jasně vedený od oslovení až po závěrečný pozdrav.

Rada: Motivační dopis musí být po formální, gramatické i stylistické stránce dokonalý. 

 

Po oslovení čitatele a popsání žádané pozice musí následovat přímo sama motivace pro dané zaměstnání. Postupně může být proložena několika málo údaji z životopisu a měla by končit žádostí o pozvání na osobní pohovor. Jak jsme si již řekli, pozvánka na pohovor je hlavní cíl motivačního dopisu. 

Rada: Průvodní dopis by délkou obsahu neměl překročit polovinu strany A4. Maximum je celá strana A4. 

 

Na úplný konec patří pozitivní rozloučení typu: „Na shledanou se těší Jan Jánský.“ Opět je dobré se nebát zmínit zájem o budoucí setkání, které je zde vyjádřeno trošku podprahově slovy „Na shledání/shledanou/viděnou“.

Rada: Na závěr uveďte celou svoji korespondenční adresu. Tento údaj totiž bude znamením serióznosti, kterou mailová adresa neposkytne.

Shrnutí

 

 • Motivační dopis je opravdu o Vaší motivaci
 • Použijte konkrétního oslovení („Vážená paní Zemanová“)
 • Popište požadovanou pozici
 • Napište vlastní motivaci pro pozici
 • Podpořte ji fakty (životopis, zkušenosti)
 • Zažádejte o pozvánku na pohovor
 • Pozitivně se rozlučte
 • V celém dopise buďte zdravě sebevědomí
 • Nikdy nepodlézejte a nebuďte nejistí
 • Dodržujte strukturu dopisu
 • Buďte struční a věcní
 • Nebojte se mírně dopis osobně zabarvit
 • Dodržte délku polovina strany A4, maximálně celá A4
 • Nakonec udejte svoji korespondenční adresu (může být i v hlavičce)
 • Dopis podepište

 

Vzory motivačních dopisů ke stažení

Jestliže potřebujete inspiraci pro psaní motivačního dopisu, podívejte se na vzory, které jsme pro Vás připravili. První z nich představuje neutrální jednoduchý průvodní dopis, který můžete upravit a využít pro většinu pracovních pozic.

Průvodní dopis ke stažení zde

 

Tento průvodní dopis však rozhodně neslouží jako pravý motivační dopis, který by měl být ryze osobního charaketeru a vždy přizpůsoben dané osobě, která se o pozici uchází, firmě, která volné místo poskytuje i Vaší konkrétní motivaci v této firmě pracovat. Proto zde nabízíme ke stažení i vzor opradového motivačního dopisu, který může být dobrou inspirací pro Váš vlastní.

Motivační dopis vzor ke stažení

Publikováno: 27.7.2012   |   Zobrazeno: 206346x

Komentáře

Katka29.01 12:29

Super. Všude se radí jak psát motivační a průvodní dopisy, kde se používá spojení: mohu vám nabídnou své několikaleté bohaté zkušenosti, ale jak napsat dopis, když nemám několikaleté zkušenosti? ještě studuji a zkušenosti mám tak leda s tím, jak nacpat 100 stránek učiva za noc do hlavy... Asi nenapíšu promiňte s prací nemám zkušenosti ale i přesto jsem pracovitá (si myslím, že jsem). Ach jo....

Markéta11.02 22:31

Tak tam napiš něco jako: Dosud jsem se věnovala převážně studiu a nyní bych si získané znalosti ráda vyzkoušela v praxi. ;)

korektor26.02 13:00

ryze se pise s "y"

Admin26.02 16:23

I mistr tesař se někdy utne ;-) Opraveno, děkujeme :-)

XmanBUG02.03 23:19

a co varianta bez inzerátu? Prostě chci oslovit nějakou firmu? Jak v takovém případě volit slova? Hlavně jak začít?

Eva05.03 12:17

Na internetu je nepřeberné množství vzorů motivační dopisů, které jsou pro uchazeče, kteří mají zkušensoti s danou prací. Ale co když chci pracovat v jiném oboru, než jsem vystudovala a nemám požadované zkušenosti a praxi?

Lubos17.03 01:14

Tak to musis okecat. Nejlepe pokud ses o ten obor, ve kterem chces pracovat, zajimala prostrednictvim nejakych kurzu, seminaru, samostudia. Taky proc te trba nadchl, ze je to tvuj konicek. To vsechno bych uvedl. Mnohdy je lepsi "nadsenec" nez vystudovany "profik" ktery nema zajem.

Norman29.05 21:19

Dobrý den,
Tak tu studuji, jak psát průvodní, či motivační dopisy. Krásná dílka. Všude samý Výkonný ředitel divize, Brand Manager , Všestranný konzultant, PR Specialista, Asistentky marketingového ředitele.
Ale uměl by někdo napsat průvodní, či motivační dopis pro nezaměstnaného, který se hlásí na pozice: údržbář, technik, skladník, řidič. To je teprve ořech.
Na všech těchto pozicích jsem pracoval a chci pracovat dál.
A můžete mi ho poslat na pruvodni.dopis.david @seznam.cz
Děkuji
N. David

David U25.07 10:29

To je breku nad absenci kariery pri skole ;-) V dnesni dobe uz je snad bezne venovat praxi cas pri studiu - prave kvuli zivotopisu... A pak ptat se "co mam napsat do motivacniho dopisu?" moc nedava smysl.. Motivacni dopis je proste motivacni - co vas osobne motivuje k pozadovane praci. Pokud vam to rekne nekdo jiny, nejde uz o motivacni dopis, ale lzi ;-)
Me ceka velika zmena oboru a co napsat do motivacniho dopisu vim - vypovidam se z meho nadseni pro misto, kam CHCI. Pokud si lamete hlavu nad tim, co do motivacniho dopisu napsat, pak ho nepiste, protoze nejste uprimni. Ani k sobe...
Preji vam hodne stesti pri hledani. Ne prace, ale sebe - abyste nemuseli koumat, co napsat do motivacniho dopisu, ale psali ho od srdce...
David

Pepa29.07 13:37

No uprimne by nikdo skoro zadny motivacni dopis nepsal. Jsou to uplne nesmysle.

Veronika07.08 17:29

Kdyz clovek nemuze sehnat praci a ze zoufalstvi posila sve CV na pozici "Pokladní v síti Albert", tak uz se motivacni dopis pise od srdce hure :)

Pavla13.02 12:34

S paní Veronikou naprosto souhlasím. V dnešní době je to opravdu katastrofa najít si práci a HLAVNĚ ZAUJMOUT. A ještě ke všemu pro ženy.

Iveta14.05 12:46

K pláči jsou inzeráty,kde je uveden jen telefon.Po telefonu je (potenciální zaměstnavatele) zajímal jen můj věk (49) a zda mám aspoň částečný invalidní důchod ?Takže jsem bez práce dál.Také bez podpory,protože info na pracáku je k nezaplacení ....

dasa14.08 14:23

co je CV ????

30.10 23:10

Curiculum Vitae - životopis - > z latiny :-)

Jitka M.02.03 11:44

Já teď budu taky psát motivační dopis, jenže pro přijetí na dálkové studium, máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji :-)

Filip09.09 13:48

Ahoj všichni,potřeboval bych vypracovat motivační dopis na ambasádu na pozici osobního řidiče,nemůžete mi někdo poradit jak by to mělo vypadat? Moc dík.

Michallehnert@seznam.cz06.11 10:45

Zdravím,potřebuji poradit motivační dopis na pozici skladového mistra.Jde oto že vykonávám skladnìka ve firmě po dobu 3let.#Což je od začátku teto firmy.A teďka budou vybirat mistra pro skladnìky.A samozřejmě bude vyběrove řizenì jak motivačnì dopis tak životopis.Pokud by šlo poslat nějakou navodku jak na to předem děkuji.

Admin08.11 11:29

Dobrý den Michale,

na internetu naleznete určitě nejen mnoho návodů, ale i vzorů jak napsat nejen životopis, ale i motivační dopis. My máme pro Vás připraveny přímo konkrétní ukázky, které můžete ve svém motivačním dopise použít (http://flek.cz/clanky/zivotopisy/motivacni-dopis-pruvodni-dopis-ukazky-vzor). V článku najdete i vzor motivačního dopisu, který můžete použít - je ve Wordu.

Důležité je, aby byl motivační dopis gramaticky správně, proto doporučujeme vždy nechat zkontrolovat další osobou, člověk už své chyby ani často nevidí (známe to moc dobře :))

Držíme palce.

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)